Leidsch Dagblad Europese databank over asielzoekers Oud-wethouder Veldstra krijgt dreigbrieven Telefoonverkeer gedigitaliseerd Personeel in actie tegen ontslagen Rechtswinkel: Leidse politie handelt klachten slecht af Willeke Alberti op Nationaal Songfestival Allerheiligen in Kroatië i BEL: 071-128030 GOED NIEUWS DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 Sociale zekerheid 2 De sociale zekerheid moet helemaal anders. Wie een uitkering wil, moet in ruil daarvoor maar aan de slag. OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 40302 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 runsburc rudolf kleun Medewerkers van het Rijns- burgse droogbloemenbedrijf Van Berkel De Vink zijn van morgen in actie gekomen tegen het dreigende ontslag van ruim 20 personeelsleden, hoofdzake lijk vrouwen. Het personeel van de boeketterie-afdeling legde het werk enige tijd stil om de onderhandelingen voor een so ciaal plan kracht bij te zetten. Bovendien betwist het perso neel, gesteund door de Voe dingsbond FNV, de noodzaak van de ontslagen omdat het be drijf uitzendkrachten inzet om alle werk gedaan te krijgen. Bij het bedrijf zijn zon 50 mensen in vaste dienst. Bonden en directie gingen vanmorgen voor de derde keer om tafel. De directie baseert haar besluit op een extern on derzoek, waarin wordt geadvi seerd de boeketterie-afdeling helemaal te sluiten. Dat zou ten koste gaan van dertig arbeids plaatsen. Volgens de Leidse ad vocaat mr. A. Spijker, die na mens de directie onderhandelt, is in feite al een concessie ge daan. „Tegen het advies in willen we toch de boeketterie open houden, waardoor tien a twaalf mensen in dienst kunnen blij- Bevolking EG snel minder zonder immigratie den haag anp Zonder nieuwe immigranten zal de bevolking van de twaalf EG- lidstaten de komende veertig jaar met enkele tientallen mil joenen mensen teruglopen. Zelfs de huidige toestroom van een miljoen immigranten per jaar is niet voldoende om de af nemende vruchtbaarheid van de bevolking van de Europese Gemeenschap te compenseren. Tot deze conclusie komt prof. dr. j. Schmid, hoogleraar demo grafie aan de Universiteit van Bamberg in Duitsland. Op grond van zijn onderzoek voor spelt hij een 'dramatische' ach teruitgang. De bevolking van de EG telt ongeveer 340 miljoen zielen. Zonder immigratie zal dit aantal tegen het jaar 2040 zijn verminderd met 12 tot 58 miljoen. Infiltratie criminelen 3 Volgens minister Hirsch Ballin van justitie heb ben of hadden drie politici contacten met de georga niseerde misdaad. Van der Keuken yl Q Het Amsterdams I -7 Historisch Museum presenteert een overzicht van werk van fotograaf Johan van der Keuken. Spijt si Zé Carlos heeft een Z I beetje spijt van de klap, die hij uitdeelde aan Feyenoorder John de Wolf. Justitie wil vingerafdrukken vluchtelingen in een computer Een centraal Europees bestand met gegevens over asiel zoekers als vingerafdrukken en land van herkomst zou het rondtrekken van asielzoekers van land naar land kun nen tegengaan. Dat verwacht het ministerie van justitie. lux, Duitsland, Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal is, kan een asielverzoek veel sneller worden beoordeeld, aldus een justitie- woordvoerder. Zover is het nog niet. De re gels om 'asylum-shopping', het reizen van land naar land te voorkomen, zijn niet water dicht. Asielzoekers kunnen soms jarenlang tegen een afwij zing procederen in het ene land om vervolgens het hele juridi sche circuit in een volgend land weer te doorlopen. Het gaat om grote groepen vluchtelingen. De eerste negen maanden dit jaar zijn er 24.605 asielaanvragen in behandeling genomen. Er kwamen 3.779 asielzoekers met het vliegtuig, de rest reisde per trein, auto, fiets of schip. den haag gpd Het gros van de asielzoekers meldt zich na een reis over land bij de vreemdelingendienst. Theoretisch kunnen ze onmid dellijk worden teruggestuurd naar het laatste land waar ze door reisden, maar in de prak tijk lukt dat vaak niet. Asielzoe kers zeggen dat ze niet meer weten via welke landen ze reis den en hebben vaak geen'geldi ge identiteitspapieren. Daar door is lastig te bewijzen via welk land de vluchteling is ge komen. De vreemdelingendienst in Nederland beschikt over een databank met vingerafdrukken en persoonsgegevens van asiel zoekers. Als deze databank ook in andere landen als de Bene- Ze reisden door Duitsland of België. „Maar dat moet je ook maar even bewijzen. Want waarheen kun een asielzoeker terugsturen, als hij spontaan zijn geheugen verliest?", zegt een justitiewoordvoerder. Dus moet er worden gewacht op de beslissing over een asielverzoek dat wel jaren kan duren. „Daar door slibt de opvang nu dicht." Ook andere landen kampen met het probleem. Duitsland hanteert een officiële lijst van 'veilige' landen, waaronder alle buurlanden. Asielzoekers die via deze landen reisden, worden te ruggestuurd. „In de procedures gaat het in Duitsland al lang niet meer om de motivering voor de asielaanvraag, maar uit sluitend nog over de route die door de vluchteling is gekozen", zeg Vluchtelingenwerk. WD- leider Bolkestein wil asielzoe kers uit deze 'veilige' landen niet meer toelaten. leiden Eerst Leiden-Zuidwest, vervolgens Leiderdorp, Koude kerk en Noordwijk en dan is het telefoonverkeer in Zuid-Holland volledig gedigitaliseerd. Op 15 november zet PTT Telecom het telefoonnet in Leiden-Zuidwest om van het oude elektromecha- nische systeem naar een compu tergestuurde telefooncentrale. In het gebouw van PTT Telecom aan de Leidse Rooseveltstraat wordt hard gewerkt aan de om schakeling. De centrale van Lei derdorp wordt 15 december aan gepast; Koudekerk in februari en Noordwijk vermoedelijk in sep tember 1994. Eind 1994 moet dit nieuwe, snellere en minder storingsgevoelige systeem overal in het land ingevoerd zijn. De digitale centrale heeft grote voordelen. De apparatuur werkt sneller, neemt minder ruimte in en geeft gesprekken duidelijker weer. De mechanische centrale kost bovendien veel onderhoud. Het personeel is voornamelijk bezig met het smeren van de machine rie en het stofvrij houden ervan. Dan nog treedt er veel sneller storing op dan met het nieuwe systeem. FOTO HENK BOUWMAN 9LEIDERDORP ROY KLOPPER Oud-wethouder J. Veldstra van Leiderdorp heeft diverse dreig brieven ontvangen naar aanlei ding van haar rol in de affaire- Buitenhof. Ook tegen voorzitter V. Molkenboer van de Leider- dorpse PvdA-fractie werd afge lopen weekeinde actie gevoerd. Onbekenden hingen een bord aan de gevel van zijn nieuwe woning aan de Lindelaan met het opschrift 'onverklaarbaar bewoond'. Molkenboer vermoedt dat de actie te maken heeft met het 'onverklaarbare' stemgedrag van het grootste deel van zijn fractie tijdens het raadsdebat van vorige week vrijdag. Nadat de PvdA eerder een verkapte motie van wantrouwen tegen het college had gesteund, stem den twee van de drie sociaal democratische raadsleden vrij dag tegen de motie. Mede hier door konden de twee overgeble ven wethouders, C. Kerner (CDA) en C. Huigen (WD), blij ven zitten. Molkenboer overweegt aan gifte te doen van de actie bij zijn woning. „Dit zegt iets over de ziekelijke wijze waarop bepaal de mensen in dit dorp actie voeren." Hii meldt dat ook de vorige week afgetreden D66- wethouder Veldstra slachtoffer is geweest van acties. „Ze heeft een paar dreigbrieven gehad." Molkenboer zegt geen idee te hebben uit welke hoek de acties komen. Moeder en kind gered uit Ringvaart lunden»het ongeval gebeuren en dook direct het water in. Ook de Haarlemmer bood hulp. Ze slaagden er samen in de vrouw uit het water te krijgen. Zelf had de vrouw onder water haar kind uit de veiligheidsgor dels gehaald en met haar hoofd in een luchtbel gebracht. Nadat hij zijn vrouw in veiligheid had gebracht wist de vader ook zijn kind op het droge te brengen. Een 33-jarige vrouw uit Zwa nenburg en haar 6-jarige doch tertje zijn gisteren ongedeerd uit hun te water geraakte auto gered. Bij het invoegen op de Lijnderdijk in Lijnden werd de vtouw van achter aangereden door een 32-jarige man uit Haarlem, waarbij de auto te wa ter raakte. Haar echtgenoot, die achter zijn vrouw aanreed, zag leiden. gert visser De Leidse politie handelt klach ten tegen haar optreden slecht af. Dat stelt het justitieel klach tenbureau van de Leidse Rechtswinkel vast na onderzoek van de klachten die over een periode van drie jaar tegen de politie zijn ingediend. Van de 37 werden er 31 niet goed afgehan deld. De klachten gaan over po- litiegeweld, onterechte aanhou ding, discriminatie en vernede ring van verdachten en het on- Zoon zet diefstal auto in scène na aanrijding Een 19-jarige Leidenaar heeft gisteren bekend de af gelopen week met de auto van zijn vader een ongeluk te hebben gehad in Leiden. Omdat hij dit niet aan zijn vader durfde te vertellen, heeft hij vervolgens een diefstal in scène gezet. Hij zette de auto aan de Lange Voort in Oegstgeest, gooide een ruitje in en trok de elektrische bedrading los. Omdat de politie de zaak niet vertrouwde, stelde zij een sporenonderzoek in. De jongeman wordt nu be schuldigd van valse aangifte en doorrijden na een aan rijding. nodige gebruik van handboei en. Klachten over het optreden van de politie worden door de politie zelf onderzocht. In de praktijk gaat daarbij van alles mis, aldus de Rechtswinkel. Het Leidse korps heeft drempels op geworpen voor klagers die hun ontevredenheid over het korps op het politiebureau wilden'ui ten. De Rechtswinkel heeft veel voorbeelden van klagers die niet serieus werden genomen, slecht worden geïnformeerd of zelfs helemaal niet aangehoord. Ook de termijn waarbinnen een klacht moet worden afgehan deld werd door de politie veel vuldig overtreden. Volgens de Rechtswinkel is het voorgekomen, dat de rap porteur die de klacht onder zocht zelf betrokkene was. „Ook werd veelvuldig geconstateerd dat de rapporteur zich niet on afhankelijk opstelt. De opge maakte verslagen zijn ook dikwijls te summier en geven geen correcte weergave van het verhoor. Ook het feit dat de rap porteur vaak slecht op de hoog te blijkt te zijn van de klachten procedure, geeft de klager de indruk dat zijn klacht niet seri eus wordt-genomen." De Rechtswinkel beschuldigt de politie ervan geen hoor en wederhoor toe te passen. „Bei de partijen dienen te worden gehoord en in de gelegenheid te worden gesteld van het stand punt van de andere partij ken nis te nemen en hierop te rea geren. Deze rechten zijn in een aantal gevallen door de Leidse politie gefrustreerd", aldus het justitieel klachtenbureau. Pagina 11: Behandeling ver dachte verontrust rechtswin kel. haarlem ineke van der meer Willeke Alberti zal tijdens het Nationaal Songfestival alle lied jes ten gehore brengen. Het Songfestival wordt, evenals vo rig jaar gepresenteerd door Paul de Leeuw en zal op 26 maart volgend jaar worden gehouden in het AT T Danstheater in Den Haag. Alberti vertegen woordigt met het winnende lied Nederland op het Eurovisie Songfestival, dat op 30 april 1994 in Dublin (Ierland) wordt gehouden. De nationale voorronde van het Eurovisie Songfestival wordt 26 maart rechtstreeks uitgezon den door de NOS. Het winnen de lied wordt gekozen door een jury, die per provincie zal wor den samengesteld. Willeke Alberti treedt tijdens het Nationaal Songfestival 'live' op. Ze wordt begeleid door het Metropole Orkest onder leiding van Harry van Hoof. almere gpd Met meest uiteenlopende soorten sen'ice Plannen voor 'carpoolpaleis' lende overheidsinstanties en thousiast over dit nieuwe initia tief. Een definitief besluit over de komst van een carpool ser vicepunt is* er echter nog niet genomen. In zo'n servicepunt kunnen levensmiddelen 's morgens worden besteld en 's avonds op gehaald. Voor carpoolers die met de fiets komen is er een be waakte fietsenstalling. Carpool Plus wil het servicepunt vesti gen op een plek waar ook streek- en stadsbussen komen. Het bedrijf Carpool Plus uit Am sterdam wil in Almere een van haar eerste carpool-servicepun ten oprichten. Het gaat hierbij om een 'paleis' voor carpoolers, waar zij de meest uiteenlopen de soorten service kunnen krij gen, zoals geld opnemen, bood schappen doen, krantje kopen, ANWB-artikelen halen of een kopje koffie drinken. Volgens eigenaar T. Deckers van Carpool Plus zijn verschil- split Allerheiligen in Kroatië. Bijna iedereen heeft door de burgeroorlog binnen zijn familie wel een slachtoffer te betreuren. De begraafplaatsen werden gisteren dan ook druk bezocht. Terwijl de ouders van deze kinderen op een begraafplaats ten noordoosten van Split kaarsen ontsteken, spelen de kinderen op de graven. foto ap Nog geen abonnee? ABONNEE ■-SERVICE Binnenland- Buitenland - Cultuur HET WOORD IS AAN Rabindranath Tagore Het gezag beschouwt de kronke lingen van zijn slachtoffers als on dankbaarheid. VANDAAG Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's9 Randstad16 Regio11,13.14,15 Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Droog en af en toe zon Mini mumtemperatuuromstreeks 3, middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Matige zuidoostenwind, rond kracht 4 Oplandaffiche tegen groei van Schiphol schiphol bill meyer Cartoonist Opland heeft op ver zoek van Milieudefensie een raamaffiche ontworpen tegen de uitbreiding van Schiphol. Het gratis affiche met de leus 'Minder Schiphol, meer Milieu' wordt op grote schaal verspreid cioor de plaatselijke actiegroe pen rond Schiphol. Het affiche wordt ook via advertenties in de dagbladen verspreid. Aanstaande vrijdag presen teert Milieudefensie in het hol van de leeuw, de Banquetzaal op Schiphol, haar campagne te gen de uitbreidingsplannen. Milieudefensie gaat twee jaar lang actie voeren tegen de luchthaven. De groep wil in die tijd aantonen dat er onvoldoen de steun bestaat voor de uit breiding. Een beter milieu be gint bij minder vliegverkeer, zo luidt een andere leus. Feyenoord en Ajax rechtstreeks op televisie De Europacup-wedstrijden van zowel Ajax als Feyenoord zul len rechtstreeks op de televisie te volgen zijn. De uitzending rond de EC 2-wedstrijd Besik- tas-Ajax begint vanavond om 18.55 uur op Nederland 2. De Amsterdammers verdedigen in Instanbul een 2-1 - voorsprong. Morgenavond is het de beurt aan Feyenoord. In het toernooi van de landskampioenen moet de formatie van Willem van Hanegem aantreden tegen FC Porto. De Portugezen wonnen de eerste wedstrijd met 1 -0. De TV-ultzending begint om 19.55 uur, ook op Nederland 2. Ook de buitenlandse zenders staan vandaag en morgen bol van het voetbal. Vanavond is op BRT 2 vanaf 19.55 uur de wedstrijd tussen FC Antwerp en Austria Salzburg te zien. Morgenmiddag om 14.15 uur volgt op Duitsland 1 het duel tussen Dnepropetrovsk en Eintracht Frankfurt. Om 17.00 uur begint op RTL de eerste van drie wedstrijden die deze Duitse commerciële zender morgen uitzendt. Na Borussia Dortmund-Bra- nik Maribor volgen nog Wer- der Bremen-Levski Spartak Sofia (19.15 uur) en Norwich City-Bayern München. Dit laatste duel wordt integraal uitgezonden om 21.05. Voor een live verslag van Norwich- Bayern kan de liefhebber vanaf 20.00 uur terecht op BBC 1. Ook de RAI en de BRT beste den morgenavond ruim aan dacht aan Europees voetbal. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. i Ja, dat is goed nieuws Dus neem Ik i nu een abonnement. Tel:_ j (I.v.m. controle bezorging) Na dc eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 28.75) J Per kwartaal via acceptgiro 82,85) I automatisch 82,85) Nr. bank/giro:. Of bel 071-128030 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1