Een wirwar van junks, hoeren en graffiti 'Muziek is de vervorming van ideeën en emoties' VERBIJSTEREND Cultuur Kunst Stedelijk Museum raakt schets van Manet kwijt Actie: Sarajevo Culturele Hoofdstad arnhem De leerlingen van de Arnhemse Toneelschool laten hun lessen al een week voor wat ze zijn. Ze besteden hun tijd aan de vraag 'Cultuur als noodzaak of als luxe in vredestijd?' Dit is ook de naam van een actie waarmee ze initiatieven willen steunen om Sarajevo tot Culturele Hoofdstad te maken. In Nederland is de betrokkenheid bij het streven miniem, klagen de leerlingen. Ze hebben nu een manifest opgesteld dat ze door allerlei promi nenten uit de kunstwereld willen laten ondertekenen. Daarop gaan ze politici benaderen en hopen zij de discussie ook in Ne derland op gang te krijgen. Cultuurprijs voor Spoorwegen Maastricht» De Sfinx Cultuurprijs van dit jaar gaat naar de Ne derlandse Spoorwegen. De NV Koninklijke Sfinx kent de NS de prijs toe vanwege „haar beleid met betrekking tot de artistieke en architectonische vormgeving van de hedendaagse stations- bouw." De NS mag daarmee nu goede sier maken door middel van een kleurenbrochure 'NS laat bouwen', betaald door Sfinx. Concert Salt 'N' Pepa afgelast Amsterdam Het concert dat Salt 'N' Pepa op 26 november zou geven in Amsterdam gaat niet door. Omdat de nieuwe single 'Shoop' op dit moment een grote hit wordt in Amerika hebben de dames het zo druk dat ze Europa voorlopig links laten liggen. De Europese tournee is uitgesteld tot februari/maart volgend jaar. Degenen die al een kaartje voor het concert gekocht had den kunnen die terug brengen bij de voorverkoopadressen. DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 Het Stedelijk Museum raakt het doek 'Schets voor de Bar aux Folies-Bergère' van Edouard Manet uit 1881 kwijt. De eige naar, F. Koenigs, heeft volko men onverwacht besloten het stuk in het buitenland te verko pen. Het Stedelijk had de schets al 55 jaar in bruikleen. Volgens een woordvoerder is het museum zelf niet in staat om het doek te kopen. De schets moet naar schatting 5 miljoen gulden opbrengen. Er waren geen mogelijkheden de uitvoer te verhinderen. De over eenkomst tussen de eigenaar en de gemeente Amsterdam bood daartoe geen opening. Boven dien staat het schilderij niet op de lijst van werken die in het kader van de Wet behoud cul tuurbezit het land niet mogen verlaten. Het was daarvoor wel voorgedragen. Het Stedelijk Museum is te leurgesteld over het besluit van de eigenaar. „Een belangrijke trekpleister binnen de collectie is voor Nederland verloren ge gaan", aldus een woordvoerder. Schilderijen van Manet zijn in Nederlandse openbare collec ties nauwelijks te zien. De plotselinge verkoop van 'Schets voor de Bar aux Folies- Bergère' leidt tot de bittere con clusie bij het Stedelijk dat het droevig gesteld is met de be scherming van voorwerpen die voor Nederland van buitenge wone culturele waarde zijn. Fotograaf Johan van der Keuken meester in vastleggen sferen Johan van der Keuken won dit jaar de Capi-Lux Alblas- prijs, een belangrijke oeuvreprijs voor fotografen. Het overzicht van 180 foto's dat het Amsterdams Historisch Museum (AHM) nu presenteert begint in 1953 met een karakteristiek portret van zijn grootvader, een enthou siaste amateurfotograaf die hem de eerste beginselen van het vak bijbracht. Van der Keuken was pas 15 toen hij de ze haarscherpe foto maakte maar wist al precies de juiste atmosfeer te treffen. Zijn talent voor het vastleggen van sferen lijkt op deze expositie zelfs de rode draad door zijn oeuvre. amsterdam«fran<;oise ledeboer Van der Keuken (1938) debu teerde in 1955 met de publikatie 'Wij zijn 17'. Zijn foto's van ro kende en drinkende leeftijdge noten veroorzaakten enige op schudding door de neerslachti ge sfeer die ze uitstraalden. Zo negatief konden jongeren toch niet zijn, luidde het commen taar van volwassenen die druk bezig waren met de wederop bouw na de Tweede Wereldoor log. In 1993 zijn deze foto's vooral een rake typering van ge voelige pubers die soms ge kweld samenklonteren om het leven te onderzoeken. In 'Achter glas' uit 1956 kon Van der Keuken zijn fascinatie voor de zusjes Yvonne en Geor gette Apol kwijt. Met name de foto van de meisjes tegenover elkaar met op de achtergrond een beslagen raam, is een ver liefd eerbetoon aan prille vrou welijke vormen. Van der Keu ken trouwde met Yvonne maar deelt zijn leven sinds 1968 met Noshka van der Lely. De foto's van 'Nosh' zijn ontroerende hoogtepunten van deze exposi tie. We zien haar zwanger van zoon Teun, samen met Teun 15 minuten na diens geboorte in 1971 en in 1991 als rijpe oudere vrouw in een trein in India. Van der Keuken is vast heel gelukkig met deze aardige vrouw. Van 1956 tot 1958 volgde de fotograaf een opleiding aan de Parijse Filmschool de IDHEC. Hij verwierf daar de vakkennis voor de vele films die hij vanaf de jaren zestig maakte en waar van er een aantal in het AHM worden vertoond. De Franse hoofdstad vormde tevens het decor voor duizenden foto's. De selectie voor de expositie is een weergave van de lugubere sfeer uit de tijd dat Frankrijk was ver wikkeld in de Algerijnse oorlog. Van der Keuken fotografeerde onder meer een militaire para de bij de Are de Triomphe in 1958. Een baby met engelachti ge krulletjes in een kinderwagen staat achter de brede ruggen van toeschouwers en maakt in zijn onschuld in één oogopslag de waanzin van het militaire machtsvertoon duidelijk. Grim mige koppen van fascistische demonstranten en een mistroostige vrouw voor een schoenenwinkel laten scherp zien dat het ook al niet goed ging met de Fransen in die tijd. Van der Keuken begon in de jaren zeventig met fotoseries die hij later de samenvattende titel 'Plaats en Tijd' gaf. Hij ex perimenteerde met perspectief, beelduitsnede en lichtval. In de jaren tachtig leidde dat tot beel den waarin materie, lijnen en vormen centraal stonden. Van een simpele container maakte Verkopers van lelietjes van dalen op 1 mei, Gare de Lyon in Parijs. Te zien in het Amsterdams Historisch Museum. Van der Keuken in 1988 bij voorbeeld een 'kunstfoto' die opvalt door het volmaakte evenwicht van de horizonale en verticale lijnen. Een ander thema op deze ex positie zijn de vele reizen die Van der Keuken in de loop der jaren maakte. Sardinië, het Griekse eiland Patmos, Toscane en de Pyreneeën trekken voor bij en het lijkt wel of Van der Keuken daar nooit hinderlijke toeristen tegenkwam. In India maakte hij foto's van de oude binnenstad van Jaipur: op deze expositie hangen ze verwerkt tot een Filmische collage van het stadse leven. Datzelfde procédé paste hij dit jaar toe op beelden van de Amsterdamse Haarlem merdijk en Damstraat. Van der Keuken roept een wirwar van junks, hoeren, graffiti en lelijk heid op die opnieuw een bewijs zijn van zijn meesterschap in het weergeven van sferen. foto johan van der keuken De tentoonstelling 'Johan van der Keuken, fotograaf en Filmer.' in het Amsterdams Historisch Museum (Kalverstraat 92, Am sterdam) duurt tot en met 9 ja nuari 1994, maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 upr en zaterdag en zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Adriaan Venema 1941-1993 Adriaan Venema. Eerst heeft hij heel zijn bibliotheek wegge daan en nu dus zichzelf. Vene ma, de Simon Wiesenthal van de Nederlandse literatuur, is niet meer. Afgelopen zondag werd hij dood aangetroffen in zijn woning in Amsterdam. De doodsoorzaak wijst op zelf moord. Al wekenlang kondigde de auteur in het Amsterdamse kroegencircuit aan dat hij zich zelf van het leven zou gaan be roven. Helaas heeft Venema zich aan zijn woord gehouden. Helaas. Want Venema mag dan door zijn activiteiten als speurder naar de oorlogsver ledens van schrijvers en kun stenaars veel vijanden om zich heen hebben verzameld, hij deed dat en hij blééf dat doen, ook toen zijn populariteit zak te. Wal nu eigenlijk zijn bewee gredenen waren, heeft hij nooit echt onder woorden gebracht. Feit is wel dat hij schrijvers die zich niet echt lieten voorstaan op een zuiver oorlogsverleden, die de zaak dus niet mooier voorstelden dan-ie was ge weest, toch altijd voorzichtig heeft aangepakt. Met zijn pu- blikaties heeft Venema in ieder geval bewezen dat moed, ook onder intellectuelen, een zeer schaars artikel is. In het voorlaatste deel van 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie' viel hij de literaire gigant Vestdijk aan. Hij vond dat Vestdijk zich schuldig had gemaakt aan collaboratie. De pers reageerde over het alge meen smalend op Venema's geschriften. Ja maar zus en ja maar zo, dat was een beetje de teneur. Maar dat neemt niet weg dat Vestdijk weinig moed heeft getoond tijdens de oor logsjaren en zich ook nog be hoorlijk heeft verrijkt met de verkoop van 'Ierse Nachten', een boek dat hij, om het zacht uit te drukken, aan de ideologi sche situatie had 'aangepast'. Laf was Venema zeker niet. Hij ging geen enkele confron tatie uit de weg. In een college zaal van de Rijksuniversiteit Leiden verdedigde hij zijn boek en de beweringen daarin met een ongekende strijdlust. Ook al zaten de weduwe en de zoon van Vestdijk op de collegeban ken, hij nam geen blad voor de mond. Maar Adriaan had wei nig krediet. Toen de tekenaar Cees Bantzinger, na een publi katie van Venema over zijn oorlogsverleden, zelfmoord pleegde, viel de hele journalis tiek over hem heen. Hij zou onnauwkeurig en harteloos te werk zijn gegaan en alleen tot meerdere eer en glorie van zichzelf schrijven. Maar daar van heeft 'Venema zelf het te gendeel bewezen door van het ene op het andere moment op te houden met schrijven en publiceren. Venema's debuut, 'Van een bloedrood manchet en een kooikershondje', zag het licht in 1969. Voorts schreef hij to neelstukken, een musical, een aantal essays over schilders en maakte hij de bloemlezing 'Homoseksualiteit in de Neder landse literatuur.' Maar zijn bekendste werken zijn toch 'Kunsthandel in Nederland 1940-1945', dat verscheen in 1986, en de driedelige reeks 'Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie'. Nu Venema dood is, zullen enkele schrijvers in Nederland waarschijnlijk opgelucht ademhalen. In een interview zei hij eens dat hij van een schrijver die behoorde tot de 'top twintig' van Nederland wist dat deze iemand in de oorlog had aangegeven in de wetenschap dat het de dood van die persoon zou beteke nen. „Als ik dat volledig hard had kunnen maken, zou de li teraire wereld hebben geschud op haar grondvesten", zei Ve nema. Dat hebben we dus niet mogen beleven. Beelden uit steen en takkenbos beeldende kunst»recensie werden en schilderingen van Piet Middel- hoek. Te zien: tot 19/11, do t/m zo 13-18 uur, Galerie Verhaar, Schoolstraat 9, Was- De produktie van Piet Middel- hoek is enorm. Galerie Verhaar in Wassenaar toont 30 werkjes die alleen al in dit jaar gemaakt zijn. Tegelijkertijd heeft Middel- hoek twee andere exposities met evenzovele werken. De ti tels zouden dienen om „de in tuïtie van de kijker aan te spre ken." Naast 'Somalia,' bij voor beeld. hangen 'Dancing figures' en 'Vikings at war'. Het geheel oogt als een serie. In de ver schillende beelden wordt geva rieerd rond bepaalde vormen, kleuren en verfstructuren. Hierin ligt Middelhoeks kwali teit. Robert van Herwerden expo seert met beelden, uit hout en steen vervaardigd. Of beter ge zegd, 'onthuld'. De beelden la gen al besloten in de steen of de takkenbos. Door lang observe ren komt de meest sprekende vorm er uit. Voor Van Herwer den zijn dit vooral gestileerde mens- en dierfiguren, speels en gevarieerd. De juiste takken moeten worden weggehaald, een bepaalde vorm in steen ver der uitgeslepen. De fantasievol le beelden zijn zorgvuldig afge werkt, en er spreekt een grote liefde voor het natuurlijke ma teriaal uit. Fries/Gronings duo, Nerve, zondag in het LVC anders dan die van zeg maar gewone bandjes." „Iemand die ons niet goed kent, zal ons met Ministry en Nine Inch Nails vergelijken. We zijn wel beïnvloed door dat soort bands, maar we zijn niet uitsluitend aan het beuken. We hebben ook andere, hele gekke invloeden". Phil: „Ik luister bijvoorbeeld - veel naar modern klassiek en dat kan je in de akkoorden en de structuren ook terughoren. - We zijn met veel stijlen bezig, maar er moet wel een zekere lo gica in zitten. De muziek moet een bepaalde organische ont wikkeling doormaken. Voor mij is de kem van muziek een gelei delijke vervorming van ideeën en emoties die naar een duide lijke focus toewerken. We wer ken veel met vervorming. Zang* gitaar, drumcomputer, noem maar op: die dingen blijven her- kenbaar, maar dankzij die ver vorming krijg je een hele andere emotie. Je hoort boventonen die er eerst ook wel inzaten, maar die nD uit hun verband gerukt worden Phil: „Zoiets geldt ook voor het dagelijks leven. In wezen is alle informatie die je krijgt ver vormd, ook door je eigen blik. De mens heeft heel veel keuze mogelijkheden, maar maakt wel steeds de foute keuzes. Vandaar 'Cancer Of Choice": kanker is ongeremde groei. Iets dat in principe positief is. groei, is ver vormd en wordt slecht. Ie /u t het ook in communicatiemoge lijkheden. kernenergie, medi sche technologie: dingen die in principe goed zijn worden slecht gebruikt. Ik vind het inte ressant om dat soort dingen in mijn teksten aan de orde te stel len. maar dan wel op een per soonlijk niveau. Ik ben erg geïn teresseerd in de donkere kanten van de menselijke geest: waar om neemt de mens steeds de foute beslissingen7'" Tom: „Wie wil kan in de tek sten ontzettend veel lezen. Kijk, we gebruiken de zang als een van de vele klankbronnen, Maat als je je toch met een tekst bé- i zighoudt, kan je net zo goed iets zinnigs meedelen, zonder dat wij nu de pretentie hebben de vertellen hoe het zit." Phil: Maar Nerve is niet be doeld als kruiwagen om iets an ders te bewerkstelligen. De tek sten komen op het tweede plan. ons werk is popmuziek maken." Tom: „We gaan fiks toeren. Veel optredens in Nederland. Dan gaan wc Europa door. En geland, Duitsland Denemar ken. Zweden. Oostenrijk, Frank rijk. België Aanstaande zon dag staat Nerve op de planken van het LVC in Leiden. Nog negen jaar werk aan collecties rijksmusea De conservering van de collec ties van de rijksmusea, in het kader van het Deltaplan voor Cultuurbehoud, is op dit mo ment voor 12 procent verwe zenlijkt. Het gaat wel steeds sneller, maar er zal nog zeker negen jaar aan gewerkt moeten worden. Bovendien is er 86 mil joen gulden meer nodig dan er voor was uitgetrokken. Dat blijkt uit de evaluatie 'Het tij gekeerd' van de projectgroep maximale verzelfstandiging" rijksmuseale instellingen. Het belicht slechts een deel van het hele Deltaplan voor Cultuurbe- houd. De totale evaluatie ver- E schijnt eind november. Het hele i Deltaplan omvat verder de niet- i rijksmusea, de archieven en een T deel van de monumenten. r Met het wegwerken van de achterstand in de registratie 5 gaat het sneller, bijna 40 pro- cent is gebeurd. In 1998 zal waarschijnlijk het hele karwei zijn geklaard. Nerve: „Onze manier van muziek maken is heel anders dan die van gewone bandjes. een compliment, maar wat je eigenlijk wil horen is: aardig ge daan jongens, maar nu gaan we er echt iets moois van maken." Phil Mills: „Uiteindelijk is hij er wel mee aan de gang gegaan, maar die opnames waren lang niet zo goed als wat we zelf had den gemaakt. Ze hadden wel wat, maar niet datgene wat es sentieel is voor ons geluid. Deze muziek is vanaf het begin in ba lans opgenomen, in lagen. Alle elementen schuiven op een be paalde plaats. Als je een van die dingen weghaalt valt de boel als een kaartenhuis in elkaar. Dat gebeurde dus bij hem. Nou ja, al met al hebben we op een nummer na onze eigen mixen gebruikt." Tom: „Sommige dingen zijn bij hem echt heel afschuwelijk geworden, met alle respect. Ge lukkig hoorde onze platenmaat schappij het ook. Kijk, onze ma nier van muziek maken is heel 'Cancer Of Choice' is de ietwat crue titel van Nerve's debuut- cd. De plaat komt in 21 landen uit, niet slecht voor een Fries- /Groninger samenwerkingsver band met Britse en Gelderse in vloeden. Phil Mills (de Leeuwar der Brit) en Tom Holkenborg gebruikten hun studio-ervarin gen met Paul van Vliet, Circus Custers, Thijs van Leer (Mills) ■en Weekend at Waikiki, voor een heftig, contrastrijk en in dustrieel getint plaatje, vol sample-technologie en andere modernigheden. Een plaatje dat net niet door een beroemde En gelse remixer werd verknald. Tom Holkenborg: „Die Paul Kendall (bekend van Wire, Nine Inch Nails en Depeche Mode, red.) vond onze opnamen een 'great fucking job of art', waar hij niets meer aan kon verbete- foto m. steiner lovisa ren y\an ene kant natuurlijk Bedcomblnotie 'Imola'. in wit, grafiet of esmerald- groen. In 140-160-180 cm breed. Tegen meerprijs ook verkrijgbaar in beuken en/of 210 cm lang. Bed (zonder inhoud): b v 160x200 cm. Van 799 Voor 649 Bijpassende achterwand met 2 kastjes. Van 1299-Voor 999 e 'Meubelen' de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19