Vakbond akkoord met reorganisatie Heineken 'Bij het dansen kun je elkaa gewoon in de ogen kijken 'CDA wil blijkbaar Emmenthaler-gaten in wetten' Randstad TNO brengt ongelukken Leidse ouderen in kaart Twijfels blijven over 'oudste Java-mens' In Scheveningen wordt de bal knap rond gespeeld. c -Holland (as in o CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356439, PLV.-CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ, 071-3 Vereniging behartigt belangen van mensen onder 1 meter 55 De vakbonden en de directie van Heineken hebben giste ren een akkoord bereikt over de uitwerking van het toe komstplan 'Mensen maken Heineken'. Daarmee is de dreiging van een staking verdwenen. Het akkoord moet nog aan de leden worden voorgelegd, maar naar ver wachting stemmen die ermee in. het sociaal plan open te kunnen breken als de omstandigheden veranderen. De bonden willen die mogelijkheid omdat de re organisatie zich uitstrekt over vier jaar. Eerder hadden de bonden al in principe ingestemd met de reorganisatie die moet leiden tot een andere bedrijfsstructuur ZOETERWOUDE RUDOLF KLEUN De onderhandelingen liepen begin oktober vast. Struikelpun- ten waren een overgangsrege ling Voor mensen die als gevolg van herplaatsing hun ploegen- toeslag zouden kwijtraken, scholing en vorming van het personeel en een clausule om en werkwijze bij Heineken. Het brouwersconcern wil op die manier de kosten fors terug brengen. Er verdwijnen de ko mende jaren tussen de drie- en vierhonderd arbeidsplaatsen bij de brouwerijen in Den Bosch en Zoeterwoude. Gedwongen ont slagen vallen er niet. Op voor stel van de bonden komt er een speciale pool, de HOP bv, waar in mensen worden onderge bracht die in afwachting zijn van herplaatsing of scholing. De bonden hebben geen alge mene overgangsregeling kun nen afdwingen voor het perso neel dat de ploegentoeslag ver liest. Heineken heeft echter de toezegging gedaan bij herplaat sing te zoeken naar functies die overeenstemmen met het eer der verdiende loon. Waar dat niet lukt worden individuele op lossingen getroffen. Onderhandelaar E. Schellen berg van de Industriebond FNV zegt tevreden te zijn over het bereikte resultaat. „We hebben gekregen wat we vroegen. We gaan dit akkoord met een posi tief advies voorleggen aan de le den." Schellenberg heeft van daag de leden in Zoeterwoude via pamfletten op de hoogte ge steld. het aantal ongelukken de ko mende jaren zal toenemen om dat het aantal 65-plussers groeit. Het onderzoek wordt uitge voerd door het Nederlands In stituut voor Praeventieve Ge zondheidszorg TNO in Leiden. Ongeveer 3500 zelfstandig wo nende ouderen krijgen schrifte lijk het verzoek mee te werken. Deelnemers worden twee jaar lang elke maand opgebeld om te zien of er ongelukken zijn ge beurd. Het voordeel van deze methode is volgens TNO dat ook de kleinere voorvallen aan het licht komen. De overheid wil het aantal ziekenhuisopnamen en sterfge vallen van ouderen, als gevolg van ongelukken thuis, met 10 procent terugdringen. Als onge lukken kunnen worden voorko men, kunnen ouderen langer zelfstandig en veilig in hun ei gen huis blijven wonen, ver wacht het Leidse onderzoeksin stituut. Ook de kosten van de medische zorg aan 65-plussers kunnen afnemen. In 1996 ver wacht TNO met aanbevelingen te kunnen komen. Onder de titel 'Veiligheid in de peiling' begint TNO deze maand in Leiden met een grootschalig onderzoek naar ongelukken in huis waar 65- plussers vaak het slachtoffer van worden. Doel is te komen tot aanbevelingen om die ongeluk ken te voorkomen. Per jaar raken 75.000 ouderen gewond en komen 2250 oude ren om het leven bij ongeluk ken. De helft daarvan gebeurt in en rondom het woonhuis. In de meeste gevallen gaat het om valpartijen, maar ouderen kun nen zich ook stoten, branden of snijden. De verwachting is dat Juliana In het Zaterdags Bijvoegsel van 30 oktober staat een lout in een foto-onderschrift bij het verhaal over de brieven van Juliana. De dame rechts op de wiege-foto is niet prinses Juliana, maar de moeder van prins Bernhard: prinses Armgard van Lippe- Biesterfeld. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE „Het is jaloezie, anders niet. Maar ik vind het wel heel erg dat hij zo is gekielhaald." De Leidse wetenschapper dr. L. Slikkerveer staat nog steeds vierkant achter zijn Amerikaan se collega prof. Don Tyler, die door anderen van fraude en be drog is beschuldigd. Tyler maakte in juli op een wetenschappelijk congres in Leiden de vondst bekend van een wel heel bijzondere schedel: afkomstig van volgens hem de oudste 'Java-mens' ocrit in Azië gevonden. Deze rechtopstaande aapmens, voorloper van de mo derne mens, zou volgens hem een vrouw zijn met de respecta bele leeftijd van 1,4 miljoen jaar. Wetenschappers reageer den verheugd: de schedel bood nieuwe aanknopingspunten voor theoriën over het ontstaan van de mens. Maar onlangs trok een Indo nesische onderzoeker, T. Jacob, de integriteit van Tyler in twij fel: de Amerikaan zou deze schedel en een andere hebben gekocht van een plaatselijke fossielenhandelaar. Bovendien zou Tyler helemaal geen graaf- vergunning hebben. Daarmee zou de wetenschappelijke waar de van de schedel nihil worden: de vindplaats noch de ouder dom zouden vaststaan. „Jalousie de métier", zo noemt de Leidse antropoloog Slikker veer de tumult in Indonesië rond de schedel van Tyler. Voor hem staat vast dat de Ameri kaan wel degelijk integer is en dat zijn vondst van grote waar de blijft 'tot het tegendeel is be wezen'. „Ik heb veel met Tyler samengewerkt dus ik weet over wie ik spreek. Ik heb alle ver trouwen in hem: hij is het slachtoffer geworden van jaloe zie en geruchten. Vanmorgen heb ik Tyler nog telefonisch ge sproken: hij zit in Jakarta en hoopt snel te worden gerehabi liteerd." „Deze maand komt hij naar Leiden om de kwestie toe te lichten. Wij weten inmiddels waar het gerucht vandaan komt. Sommige Indonesische onderzoekers voelen zich waar schijnlijk in hun hemd gezet dat juist een Amerikaan deze bij zondere schedel heeft gevon den." Slikkerveer voelt zich verant woordelijk omdat hij in juli aan de Leidse universiteit het con gres heeft georganiseerd ter ere van de Nederlandse antropo loog/arts Eugène Dubois. Du bois vond honderd jaar geleden de eerste fossielen van een aap mens op Java. Juist tijdens dit congres, bijgewoond door vele vooraanstaande wetenschap pers, maakte Tyler zijn vondst wereldkundig. Ook John de Vos, als fossie len-kenner werkzaam bij het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden, heeft nog ver trouwen in Tyler 'tot het tegen deel bewezen is'. „Maar ik twij fel wel aan de wetenschappelij ke waarde van de schedel: de ouderdom kan niet worden vastgesteld als over de vind plaats onenigheid bestaat. Die twijfel zal altijd blijven gestaan. En dat is heel jammer: Tyler had het wat dat betreft toch veel secuurder moeten aanpakken." Tyler wordt deze maand ook bij De Vos verwacht. „Ik krijg dan een afgietsel te zien van de vrouwenschedel. LEIDEN PATRICK VAN DEN HURK Je denkt er nooit bij na als je van 'normale' lengte bent. Dat bijvoorbeeld de toetsenbordjes van geldautomaten zó hoog zit ten dat iemand van 1 meter 25 onmogelijk zijn PIN-code kan intoetsen zonder dat iemand anders kan meekijken. Dat klei ne mensen een stokje moeten gebruiken om het liftknopje in te drukken. Dat hoog geplaatste artikelen in een supermarkt voor hen onbereikbaar zijn als ze niet letterlijk in de stelling klimmen. Toch telt Nederland naar schatting 10.000 volwassen mensen die door een groei stoornis nooit langer zijn ge worden dan zo'n een tot ander halve meter, 10.000 mensen die in het dagelijks leven in de 'lan- ge-mensenwereld' tegen allerlei problemen van praktische en emotionele aard aanlopen. „Hoe je het ook wendt of keert, we vallen op door ons uiterlijk. Iemand zei laatst tegen me; 'Het lijkt wel of ik Openbaar Kunst bezit ben'. Dat vond ik een hele mooie omschrijving. Dat zegt Ton van Veen (31), 1 meter 45 lang en voorzitter van de Belangenvereniging Van Kleine Mensen (BVKM), die on langs in het Noordhollandse Bergen bijeenkwam voor het halfjaarlijkse ledenweekeinde. „We zijn belangenbehartigers in de ruimste zin van het woord voor alle mensen onder de 1 meter 55." En dat er belangen moeten worden behartigd staat volgens Van Veen onomstotelijk vast. Het begint al met voorlichting aan de medische stand, die vaak weinig tot niets weet van de ruim 200 groeistoornissen die er zijn. De voorzitter lijdt zelf aan achrondoplasie, een stoornis waarbij de romp nor maal groeit, maar de armen en benen te kort blijven. „Ik heb wel eens een huisarts getroffen die absoluut niet wist wat mijn aandoening inhoudt. Hij dacht dat ik op mijn knieën zat. De bal gehakt! Dan neem ik zo'n man meteen al niet serieus meer", aldus Van Veen. Daarnaast kent de BVKM ook oudergroepen, waarin voorlich ting en steun wordt gegeven aan ouders van een kind met een groeistoornis. Ook op het heel praktische vlak komt de vereniging in actie. Verder is er natuurlijk binnen de vereniging een uitwisseling van ideëen en oplossingen. Van Veen: „Bij Blokker verkochten ze eens bloementafeltjes, die door hun hoogte heel geschikt waren als Ton van Veen van de Belangenvereniging Van Kleine Mensen: „Een blik vol spot of medelijden kan somt hele dag verpesten." voetenbankjes. Ik vertelde dat aan de leden, en het heeft bij Blokker storm gelopen." Moeilijker ligt het vaak met de problemen van emotionele aard. Kleine mensen vinden vaak moeilijk een partner en kunnen vrijwel nooit kinderen krijgen omdat doorgifte van de (meestal erfelijke) groeistoornis zeer ernstige gevolgen kan heb ben. Bovendien zijn kleine mensen vaak het doelwit van tactloze opmerkingen en betut telend gedrag. Van Veen: „Eigenlijk is het belachelijk dat ik het zo moet zeggen, maar we zijn gewoon kleine mensen. Ik zal niet zeggen dat ik geen be perkingen heb, want dat is niet reëel, maar verder is er met mij niets aan de hand. Ik word na gekeken, maar dat gebeurt inva liden, extreem lange mensen en mooie vrouwen ook. Het gaat er alleen om hoe er naar ons wordt gekeken. Een gewone blik is niet erg, een blik vol spot of me delijden wel. Dat kan soms je hele dag verpesten, net als een rotopmerking." Het is 'nodig' om af en toe al leen onder kleine mensen te zijn, vindt de voorzitter, zoals tijdens speciale weekeinden van de vereniging. „Je krijgt infor matie, je wisselt met elkaar van gedachten over problemen en je legt onderlinge contacten, maar daarnaast is het sociale aspect heel belangrijk. Op zater dagavond wordt er altijd ge- Als de bal ergens knap in hel spel wordt gehouden, dan is het wel in de sfeervolle speelzaal van Hol land Casino Scheveningen. Waar u aan de bak kunt aan maar liefst 17 verschillende Roulettetafels. Maar u kunt uw geluk natuurlijk ook beproeven aan één van de 6 Black Jacktafels. U hebt verder keuze uit Sic Bo. Punto Banco en Big Wheel. En ook de Jackpotclub met z'n 250 direct geld uitkerende speelauto maten is natuurlijk een geweldige trekpleister. U komt overigens ook op een bijzondere manier aan uw trekken in onze brasserie. Terwijl u voor de meest uiteenlopende drankjes uitstekend terecht kunt in één van de bars. Bedenk wel dat een mini mum leeftijd van 18 jaar, correcte kleding en een geldig legitimatie bewijs voorwaarden zijn om bin nen te lopen. Bij deze bent u iedere dag vanaf 13.30 uur uitgenodigd. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. SCHEVENINGEN Koudekerks kamerlid Vreugdenhil maakt boos plaats voor katholiek FOTO UNITED PHOTOS DE danst." Hij heeft nu dertig dergelijke weekeinden me maakt, maar 'ik blijf de d avond iets unieks vine „Vrouwen worden eind weer eens ten dans gevrt door een man en anderson zijn geen afwijzingen schaamte en bij het dansen je elkaar gewoon in de oger ken. Ik zie elke keer weer n sen emotioneel worden, or ze er eindelijk eens alles kunnen gooien en omda zich weer eens een avond maal volwaardig voelen." Voor informatie en aai ding. Secretariaat Belan vereniging Van Kleine Men Ros veld 14, 3085 PR, Ro Amsterdam gat voor Gay Gami AMSTERDAM CPD KOUDEKERK/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOIJ „Waarom het CDA na de verkie zingen een katholieke fiscaal specialist in de Tweede Kamer wil? Misschien omdat sommige groepen binnen de partij meer Emmenthaler-gaten in fiscale wetten willen." Dat zegt de ge reformeerde fiscaal-specialist van nu, het Koudekerkse ka merlid Th.O Vreugdenhil (60). Dit weekeinde trok hij zich te rug voor de kamerverkiezingen omdat er 'een of andere heer' vóór hem 'was gedropt'. Een katholiek, de oud-staatssecreta ris en de oud-voorzitter betaald bestuur van de KNVB, M. van Rooijen. En omdat het dagelijks bestuur Vreugdenhil nooit dui delijk heeft gemaakt waarom hij bungelde, moet de 'recht-toe- recht-ane' gereformeerde dus gissen op de maandagavond dat de kandidatenlijst wordt vastge steld door het partijbestuur. En dat vindt hij verschrikke lijk na acht jaar 'tropenjaren' in Den Haag. Jaren waarin het voormalige gemeenteraadslid van Koudekerk veel bedacht èn voor elkaar kreeg. Zo was het zijn idee om de burger minder belasting te laten betalen èn minder te laten aftrekken. Dat werknemers jaarlijks 1500 gul den belastingvrij kunnen spa ren, hebben we te danken aan een wetje van Vreugdenhil (en het Leiase PvdA-Kamerlid Ver meend). Bloedgroepen Als een prominente fractiegeno te hem dan ook opbelt met de vraag of hij boos of verdrietig is, zegt Vreugdenhil direct: „Boos." Boos omdat de partij-voorzitter en vice-voorzitter 'geen enkele waardering' voor zijn vele werk uitten in de beslissende evalua- tie-gesprekken in oktober. Boos ook omdat discussiëren geen Het Koudekerkse kamerlid Th. Vreugdenhil; „Ik had grote invloed. Kennelijk is dat niet zin leek te hebben met deze mensen, 'die weinig verstand hadden' van zijn onderwerpen. Vreugdenhil had alle amen dementen en wetsvoorstellen bij zich die hij de afgelopen acht jaar heeft ingediend („een stuk of twintig waren dat er"), maar interesse bleef uit. Bovendien kreeg hij steeds sterker het idee dat het eigenlijk om iets anders draaide: de bloedgroepen. Ofte wel: de verdeling van plaatsen tussen de drie partijen waaruit het CDA is ontstaan, CHU, AR en KVP. Zo meldt oud-ARP'er Vreugdenhil dat 'een groep bin nen zijn partij' al jaren probeert om een katholiek op zijn plek te krijgen. Hoe ze dat deden? „Achter mijn rug." Het verzet was ook niet altijd even gestructureerd. Er hoefde maar een kiezer te klagen dat hij meer belasting was gaan be talen door Oort of het vingertje ging naar Vreugdenhil: „Want ARCHIEFFOTO terwijl minister Ruding werd ge zien als de man van de lagere belasting, beschouwde men mij als de kwade genius achter de geschrapte aftrekposten." Ook directeuren van bv's nemen het Vreugdenhil niet in dank af dat ze straks toch belasting moeten betalen. Een enkele CDA'er wierp hem voor de voeten dat hij te veel samenwerkte met PvdA-Kamerlid Vermeend. „Laat je niet zo overvleugelen door die socialist", kreeg hij dan te horen. Invloed Gelukkig, zo benadrukt hij, steunde de fractie zijn voorstel len altijd: „Men is ook zeer ver baasd over mijn behandeling." Ook de kamerkieskring Leiden wilde de regionale vertegen woordiger 'graag' handhaven. De boemannen zitten volgens hem in het dagelijks bestuur. Hoewel de domineeszoon Vreugdenhil 'zéér in zijn eer is aangetast', 'vreselijk baalt' en 'er de pest in heeft', weigert hij collega's aan te vallen. Zo zegt hij keihard 'nee' als Den Haag Vandaag hem vraagt om in de uitzending te reageren op de kandidatenlijst. Over zijn be oogde opvolger, Van Rooijen, meldt hij alleen het volgende: „Ik merkte natuurlijk dat hij erg graag wil. Hij was ook niet zo druk praterig meer, de laatste tijd. Maar ach, ik misgun nie mand het recht om kamerlid te worden." Tot de verkiezingen blijft Vreugdenhil Tweede-Kamerlid. Daarna kunnen we een fiscaal- politiek testament van hem ver wachten. Hij denkt voorgoed uit de politiek te stappen. „Mis schien kan ik de advocatuur ad viseren over fiscale zaken", zegt de man die belastingadviseur was voor hij in 1986 de Kamer werd binnengehaald: „Want mijn partij had grote behoefte aan deskundigheid." In ieder geval blijft hij werken. Of, zoals hij dat noemt: zichzelf nuttig maken. Net als in de Tweede Kamer. En misschien heeft zich dat wel tegen hem gekeerd: „Ik had grote invloed. Kennelijk is dat niet goed." Iedereen in Amsterdam sta achter, van de stichting Tijg tot de Deelraad Oud West Gay Lesbian Games 1998. ze week werden het 'bidbc de promotievideo en het bekend gemaakt in homodi theek iT, gevolgd door een verscheurend benefiet-fe m^t Jacques Herp, Am Grönloh en Nana Mouskoui Op 13 november valt in York de beslissing over het nement met 10.000 sporter 60.000 bezoekers, dat voot homoseksuele gemeenst vooral om het plezier gaa waaraan de Amsterdamse nomie 100 miljoen gul denkt te kunnen verdienen. Na de mislukte lobby's de Olympische Spelen, de 0 europabank en de Euro] centrale bank zijn de Gay mes het nieuwe doel, waa stad voor gaat. Het publiek ziet een drar gel, Madurodam en dan man die een andere man typisch Amsterdams pul pissoir binnentrekt. „Homo1 lesbiënnes mogen in Nederl allemaal in het leger", zegt donkere stem. Het is geen ralistische buitenlandse d( mentaire over de Nederlai zeden die draait op het sch in de iT, maar de promotievi van de Gay Lesbian Game Amsterdam denkt 6,3 mil gulden nodig te hebben het sportevenement. In het het comité van aai veling zitten burgemeester van Thijn, Hans van Mierlo, chael van Praag, Paul Haet Anja Meulenbelt, Pim Fort en Dick Dees. New York voor de 'Games' van volg jaar straks tennis-ster Mar Navratilova ingezet als and woman. Welke internatio sportpersoonlijkheid Ams dam naar voren kan schuivt nog even de vraag.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16