RAAK: één centrum in Roelofarendsveen Galloways aan de haal in Zegerslootgebied Provincie vindt ontwerp voor nieuw Huize Jacobus te duur Alsnog feestje in Roelofarendsveen Rijn- en Veenstreek Rijnwoude wil tweede brug bij Koudekerk ZlUAAVJ z INL^VC/VIDCfS I 750 uurwerkoverlast in Hoogmade ogmade De jaarwisseling staat nog niet direct voor de deur, iar bij de politie komen alweer klachten binnen over vuur- rkoverlast. Gisteravond was het raak in de Kerkstraat in ogmade. De politie kreeg rond acht uur enkele meldingen en uur later was dat opnieuw het geval. Een surveillance in het rp leverde echter niets op. De vogels waren gevlogen. Cramerie' in Leimuiden huiden In de zaal van café Keijzer in Leimuiden wordt don- dag een zogeheten 'kramerie' gehouden. Achttien plaatselij- winkeliers presenteren hun produkten. De kramerie is van 00 tot 22.00 uur. Het evenement wordt omkleed met video- jrstellingen en modeshow. ,erkoper grijpt broekendief 1 hen aan den run» Een personeelslid van een broeken winkel 51 de Hooftstraat in Alphen heeft gistermiddag rond drie uur 122-jarige Alphenaar in zijn kraag gevat, die kort daarvoor spijkerbroek had gestolen. Omstanders maakten het winkel- 1 soneel attent op de man die uit een rek voor de winkel de J iek wegnam. De winkelbediende ging achter de dief aan. Op 1 iThorbeckeplein wist hij hem te achterhalen. De dader werd frgedragen aan de politie. Op het bureau kreeg de Alphenaar i proces-verbaal. Hij werd om half zeven weer vrijgelaten. og meer lekke banden hen aan den run/ter aar Bij de Alphense politie zijn gisteren gzes meldingen binnengekomen van lekgestoken autoban- n. De auto's stonden geparkeerd in de Ter Harmsenstraat en Klaproosstraat in Alphen en op het Aardepad in Ter Aar. Eer- kreeg de politie al veertien klachten van autobezitters over geprikte banden. jzwaren tegen uitbreiding adhuis Rijnwoude afgewezen irotesten van bewoners van :rederik van Eedenplein te- de uitbreiding van het ge ntehuis van Rijnwoude lij- niets uit te halen. Tijdens gemeentelijke commissie- adering werd gisteren dui- k dat alle bezwaarschriften verworpen. De gemeente I wel geld uit om 'inkijk' van itenaren in de huizen van lagers te voorkomen. Ie aanwezige fracties toon- begrip voor de onvrede van >ewoners, die de geplande reiding als een bedreiging hun privacy zien. CDA en kwamen echter tot de con- iie dat het belang van een de werkplek voor de nu krap yisde ambtenaren zwaarder Bad slid G. van Bostelen (CDA) verwees naar een rapport dat de Arbeidinspectie afgelo pen zomer uitbracht. Hierin wordt de gemeente Rijnwoude opgedragen binnen een half jaar de huisvesting van de amb tenaren te verbeteren. „Boven dien is het te laat om te stop pen. Daarvoor hebben we al te veel geld besteed en zijn we te veel verplichtingen aangegaan." PvdA-fractievoorzitter G. van der Lecq vroeg zich af of 'het wel zo groot moet en zo snel.' PvdA en D66 zijn sinds kort de mening toegedaan dat de plan nen voor uitbreiding van het ge meentehuis te duur uitvallen. Burgemeester M. Boelen zei dat de bewoners schadeclaims kunnen indienen. De raad zal in de toekomst over het al dan niet honoreren van eventuele claims moeten beslissen. runwoude joost panhuysen Voor het jaar 2005 moet er nabij Groenendijk eerv nieuw be drijfsterrein van circa 40 hectare komen, geheel bestemd voor Rijnwoudse bedrijven. „Natuur lijk zal het terrein niet meteen volstromen. We kiezen bewust voor een gefaseerde aanpak sprak wethouder P. Van der Werf (CDA) gisteren tijdens een gemeentelijke commissieverga dering waarin de toekomst van het landelijke gebied aan de or de was. Na 2005 wil de wethouder het oude bedrijfsterrein langs de Hoogewaard optuigen, maar niet voordat er een tweede brug over de Oude Rijn is gebouwd ter ontsluiting van deze locatie. Het advies in het economisch beleidsplan om kleine am bachtsterreinen nabij Benthui zen en Hazerswoude-Dorp te situeren wijzen B en W van de hand, evenals het plan om het bedrijfsterrein Bcnthuizerweg verder te ontwikkelen. In het noordelijk veenweidegebied ziet de gemeente het liefst de grondwaterstand verhoogd ten einde de vogelstand daar te be vorderen. In het veenweidege bied ten zuiden van de Oude Rijn wil het college de open ruimte behouden. Er zullen ook diverse ecologische verbin dingszones worden geschapen. B en W willen de geplande Bo- terplas nu gebruiken als water reservoir voor de pot- en con- tainerteeltbedrijven en als be scheiden recreatiegebied. Het Bentwoud moet ten zuid westen van de Hoogeveenseweg worden aagelegd en kan zo die nen als buffer tegen het opruk kende Zoetermeer. In een echt groot bos van 1000 tot 2000 hectare zien B en W niets. Wet houder Van der Werf: „Dat sluit niet aan bij het standpunt van de provincie, dat geef ik eerlijk toe." Plannen om een golfter rein en een voetbalveld aan te leggen in het geplande bos kre gen een positieve respons in de commissie. kees van kuilenburg Roelofarendsveen kan in het eerste weekeinde van februari alsnog een groot feest vieren. Er staat echter geen carnaval meer op het programma, maar een 'muziekfestival-weekeinde'. Daarbij kunnen minder bezoe kers opdraven dan in de veiling hallen. waar het evenement al tijd is gehouden. Het festival wordt nu - op 4, 5 en 6 februari - op touw gezet in het clubge bouw van de muziekvereniging Liefde voor Harmonie aan het Noordeinde in Roelofarends veen. Er is per activiteit plaats voor zo n 400 feestgangers. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het drukbezochte carna valsfeest. dat jaarlijks in totaal ruim 2000 gasten trok, niet meer zou worden gehouden. Het bestuur van de Aalsmeerse veiling, waar de Roelofarends- veense veiling onderdeel van is, trok de huurprijs van het com plex dusdanig op dat de organi satie van het carnavalsfeest af zag. Onder de naam De Drie Nieken organiseerde Niek Dob- be van de evenementencom missie van de Veense muziek vereniging samen met Niek Straathof en Niek van Ruiten 24 jaar lang het Veense carnaval. De opbrengst van het Veense evenement ging naar de clubkas van de Liefde voor Harmonie waar De Drie Nieken lid van zijn. De evenementencommis sie heeft met het muziekfesti- valweekeinde een alternatief ge vonden voor de jarenlange tra ditie. Zowel op vrijdag-, zater dag- als zondagavond staan fes tiviteiten op het programma. Ook zondagmiddag kunnen liefhebbers in het clubgebouw terecht. De winkels op Noordeinde en Noordplein moeten in de toekomst samen hét centrum van Roelofarendsveen vor men. Dat staat in de vandaag gepresenteerde nota 'Plan van aanpak Centrumgebied' dat in opdracht van de win keliersvereniging RAAK is gemaakt door het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV). Volgens de opstellers van het rapport moeten enkele straten op nieuw worden ingericht om dit doel te bereiken. roelofarendsveen loman leefmans „Het winkelcentrum Noord plein ligt er nu vijf jaar. Maar we zijn er nog niet. Wij moeten ons samen met de gemeente rich ten op de verdere ontwikkeling, want in het verleden zijn er te veel halve oplossingen bedacht. Daarom hebben we voor de lange termijn dit rapport laten opstellen", aldus drogist E. van Berkel, voorzitter van de winke liersvereniging. Alle winkelgebieden in Oude Wetering en Roelofarendsveen worden in de nota door het KNOV onder de loep genomen. Vast staat dat voor een kern van net boven de tienduizend inwo ners, een forse uitbreiding van het aantal winkels geen zin heeft. De winkelcentra Kerk straat en de Meerkreuk in Oude Wetering kunnen niet meer uit breiden. Alleen aan het Noord plein en Noordeinde valt nog wat te doen, is in het rapport te lezen. Verkeersstroom In de eerste plaats moet de ver keersstroom rond het centrum van Roelofarendsveen beter worden geregeld. De Langeweg moet een onsluitingsroute wor den 'achterlangs' het Noord plein naar het Noordeinde. Meer (kort)parkeerplaatsen, de status van winkelerf en de komst van diverse versieringen zoals bankjes, boompjes, sier- verlichting, nieuwe luifels en een milieuparkje, zijn de andere voorgestelde verbeteringen. Tevêns pleiten de opstellers van de nota ervoor winkels die geïsoleerd liggen te verplaatsen naar het centrum. Als laatste komt uit de nota naar voren dat op leegstaande plekken nabij het winkelcentrum woningen moeten komen die de 'leefbaar heid'verbeteren. Werkgroep RAAK beseft dat de wensen van de winkeliers die uit het rapport van het KNOV voortvloeien, niet van de ene dag op de ande re kunnen worden verwezen lijkt. Daarom wordt gevraagd om de instelling van een werk groep Aanpak Centrum Roelo farendsveen waarin RAAK, de gemeente, de eigenaars van de winkelpanden en het KNOV zit ting hebben. Van Berkel over handigde vanmiddag het rap port aan burgemeester A. Meer burg van Alkemade. Het winkelgebied Noordplein dat volgens de winkeliers een 'sterkere centrumfunctie' moet krijgen. Jieuwkopers aan zestig rocent meer gb betalen UWKOOP on roerend-goedbelas- ig in Nieuwkoop moet de imende drie jaar met 60 ocent omhoog, vindt het liege van B en W. De ge- eenteraad neemt eind ivember een besluit over !t voorstel. B en W laten raad kiezen of de verho- ïg over drie jaar moet irden gespreid - drie keer irintig procent - of over ree jaar, dat wil zeggen ree keer dertig procent. De belastingverhoging is n van de maatregelen die gemeente moet treffen n haar financiële zorgen ser te boven te komen, t voorjaar maakte de ge- eente bekend dat ze de imende twee jaar in totaal ree miljoen gulden moet zuinigen. Ze had daar- lor een lijst met 57 maat- gelen. Inmiddels is daar- n al ruim zes ton binnen. Het verhogen van de ge- eentelijke heffingen is n van de mogelijkheden de financiële positie Ber beter te maken, aldus vorig jaar door de raad 'esteld adhoc-commissie fgrotingspositie. Deze mmissie, bestaande uit d-burgemeester Haits- i, accountant Schreuder oud-chef financiën Ade- a heeft de oorzaken van slechte financiële situa- in Nieuwkoop onder- cht en tevens aanbevelin- gedaan. mateurs aken muziek et 'profs' in aan den run lense amateurmuzikanten nen vrijdag 5 november in erencentrum Madonna aan lympiaweg 2a samenspelen beroepscollega's. Aan het in van de avond kan worden Schreven voor de jamses- ledereen mag een optre- van een kwartier in de grote verzorgen. Om 21.00 uur dt begonnen. De toegang is is. Kinderboerderij krijgt ongewenst bezoek alphen aan den run marieta kroft Blijkbaar vinden" ze het verblijf in het Zegerslootgebied maar niets: moeder en zoon galloway. Het afgelopen weekeinde zijn ze gaan dwalen, kwamen daarbij in de sloot terecht en stonden zo op de stoep van buurman 'Kinderboerderij Zegersloot'. Met een veewagen werden de runderen gisterochtend weer teruggebracht, maar ze lieten zich niet bepaald opjagen door zo'n 15 man. Binnen de kortste keren zaten ze weer in de sloot. De twee runderen kwamen donderdag naar Alphen om de andere in juni gearriveerde zes dieren te helpen bij het begra- zen van het recreatiegebied. Om aan de nieuwe omgeving te wennen, verbleef het tweetal één dag in de kraal: een met hekken omgeven stuk grond aan de rand van het gebied. Vrijdag werden ze bij de andere zes galloways gevoegd. Maar moeder en zoon gingen liever hun eigen kant op. Tijdens hun zwerftocht kwamen ze in de sloot terecht. En vervolgens op het terrein van de kinderboer derij. „Wat nu", peinsde de leiding van de kinderboerderij en een ambtenaar van de gemeente Al phen. „Als je ze terugjaagt via de sloot, dan gaan ze misschien wennen aan het water en dan staan ze binnen de kortste ke ren weer bij de kinderboerderij. Of dan lopen ze een volgende keer misschien de weg op Al phen in." Gekozen werd uiteindelijk voor het vervoer over land met een veewagen. Circa 15 man stond gisterochtend klaar om de beesten de wagen in te drijven. Als lokmiddel voor moeder gal loway, stond er een stier in de veewagen. Toen de twee wegge lopen dieren bijna in de wagen waren, draaiden ze zich plotse ling om namen ze toch maar dezelfde weg als die ze geko men waren: namelijk via de sloot. Moeder en zoon kwamen er niet ongestraft vanaf. Het twee tal kreeg een 'gevangenisstraf opgelegd van een week in de kraal. „Ze hebben die tijd ge woon nodig om te wennen aan het gebied. Anders gaan ze weer dwalen", aldus een woordvoer der van de gemeente. Werkgroep moet nieuw, goedkoper ontwerp maken VRIJE TIJD roelofarendsveen marieta kroft Het ontwerp van architect Gelderblom uit Boskoop voor de nieuwbouw van I luize Ja cobus is door de provincie Zuid-Holland naar de prullenbak verwezen. Uitvoering van dat plan is veel te duur, meent het pro vinciebestuur. „We zijn weer terug bij af. We moeten nu weer helemaal opnieuw be ginnen", zegt voorzitter J.F. van Berkel van het bestuur van het verzorgingshuis. Een half jaar geleden hoopte Van Berkel nog dat de provincie in november een be sluit zou nemen over de nieuwbouw van Huize Jacobus. Tijdens het oriënterend ge sprek dat Van Berkel samen met A. Peters van de gemeente Alkemade, een adviseur van het bureau Moen en de Roo en twee provincie-ambtenaren had, bleek al snel dat ze hun huiswerk opnieuw moesten ma ken. „We hadden een heel mooi ontwerp met prachtige grote kamers", zegt Van Ber kel spijtig. „Als de provincie wel groen licht had gegeven, dan had de architect nu kun nen beginnen met de officiële tekeningen. Bij wijze van spreken was de eerste paal dan begin volgend jaar de grond in gegaan. De grond hebben we immers al." Van Berkel hoopt dat de werkgroep die de bouw voorbereidt, bestuur en directie van Huize Jacobus het nog deze maand eens kunnen worden over een nieuw ontwerp. De architect maakt daarvoor momenteel een nieuw plan met minder grote kamers dan aanvankelijk gepland. Als alle belang hebbende partijen het erover eens zijn, wordt een nieuwe poging gedaan bij de provincie om groen licht te krijgen. Centen Daarna begint het gestoei om de centen. Het verschil tussen de opbrengst door ver koop van het huidige jacobus in Roelo farendsveen en de kosten voor nieuwbouw in Oude Wetering moet worden bijgelegd door de provincie en de gemeente. „En misschien moet het verzorgingshuis zelf ook wel een steentje bijdragenaldus Van Berkel. Maar dat laatste zou hij betreuren, want dat geld gaat af van het budget voor de zorgverlening aan thuiswonende oude ren. Inmiddels hebben zich volgens Van Ber kel al zo'n vijf belangstellenden gemeld die het verzorgingshuis - met een boekwaarde van circa zes miljoen gulden - zouden wil len kopen. De hoogste bieder wordt de nieuwe eigenaar, als althans de nieuw- bouwplannen doorgaan. Het oude jacobus kan worden ingericht als wooncomplex voor jongeren, kantoor of hotel, zegt Van Berkel. Hettis de bedoeling dat het nieuwe Huize jacobus verrijst op het terrein van de voor malige LTS in Oude Wetering. Het nieuwe tehuis mag slechts onderdak bieden aan 45 ouderen, in plaats van de huidige 60. Het is de bedoeling dat 15 mensen de zorg die een verzorgingshuis te bieden heeft, thuis krij gen. Daarvoor zouden volgens Van Berkel ouderen in aanmerking kunnen komen die nu in aanleunwoningen wonen. Houseparty Een houseparty staat zaterdag 6 november op het programma bij jongerencentrum Madonna aan de Olympiaweg 2a. Onder het motto 'strictly rhythm party' wordt de beste mellow ge draaid. Voor deze gelegenheid wordt een tunnel gebouwd die het publiek naar het 'Rhythm Paradise' voert. Kaarten kosten vijf gulden. Om 22.00 uur wordt begonnen. Een dag later is er de Roberto's disco show. Aanvang 15.00 uur. Honden De Alphense Honden Club (AHC) houdt maandag 8 no vember een informatieavond in de kantine op het trainingster rein aan Hoorn 115, achter het Geniecomplex. Belangstellen den kunnen informatie over de hobby krijgen en er worden vi deo's vertoond over de manier van trainen bij AHC. Een nieu we cursus hondentraining be gint op 11 november. Informa tie 01720-32700 of op donder dagavond tussen 19.00 uur en 22.30 uur in de kantine, tele foon 01720-40617. Urineverlies Wat te doen bij urineverlies is het thema van twee voorlich tingsavonden van de stichting Actieve Gezondheidszorg Plas sengebied en de stichting Groot Rijnland. De eerste bijeenkomst is op dinsdag 9 november in het- kruisgebouw in Rijpwetering en de tweede op dinsdag 16 no vember in dorpshuis De Alke- burcht in Roelofarendsveen. Deskundigen gaan in op de pro blemen rond dit onderwerp. Aanvang van beide bijeenkom sten is 20.00 uur. Kerstkaarten Alphense ouderen die kerst kaarten willen leren maken kunnen terecht in het activitei tencentrum Wielewaal aan de Kwartelstraat. Daar begint op 11 november een zes lessen duren de cursus kaarten maken van papierfiligraan. De kosten be dragen 25 gulden. Het materiaal is daarbij inbegrepen. Opgeven bij A. Wegener, telefoon 01720- 74966. Ex-wethouder Van As niet bovenaan VVD-lijst alphen aan den run Voormalig wethouder G. van As (WD) wordt geen lijsttrekker van de Alphense WD tijdens de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Dit in tegenstelling tot de twee voorgaande verkie zingen. Bovenaan de kandi datenlijst staat het raadslid en vice-fractievoorzitter M. Maring. De tweede plaats wordt bezet door raadslid R. Blom. terwijl Van As een derde plaats inneemt. Eind april moest Van As zijn wethoudersfunctie neerleggen omdat een meerderheid van de raad geen vertrouwen meer in hem had. Kort daarvoor kwam hij in het nieuws om dat hem door anonieme ambtenaren werd verweten dat hij zich te veel zou be moeien met de aan- en ver koop van grond. Door zijn eigengereide optreden zou hij niet altijd de optimale prijs weten te bedingen, waardoor dat de gemeente veel geld zou kosten. Later bleek uit een onderzoek dat deze beschuldigingen onte recht waren. Vuurlinie Van As heeft zelf bij het be stuur aangegeven dat hij een lagere plaats in wilde nemen. Van As: „Ik heb elf jaar in de vuurlinie gestaan. Twee keer was ik lijsttrekker en elf jaar wethouder. Dat gaat je niet in de koude kle ren zitten. Laat nu maar eens een ander de kar trek ken Of hij tijdens de ko mende periode eventueel weer wethouder wil wor den, weet hij nog niet. „Ik heb nu andere prioriteiten. Mijn werk en rust in het ge zin vind ik ook belangrijk." Op de verkiezingslijst komt de huidige fractie voorzitter Th. den Daas niet meer voor. Al eerder heeft hij laten weten geen nieuwe verkiezingsperiode in te willen gaan. In totaal staan 14 liberalen op de groslijst, die op 18 november door de ledenvergadering defini tief moet worden vastge steld. De WD bezet mo menteel acht raadszetels.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15