VVD Wassenaar wijst komst asielzoekers af Patijn speelt rol bij ommezwaai PvdA Regio Ook deze Alto huur je bij Leiderdorp wil verder met afgeslankt bestuur Orion-project in startblokken Barakken constant bewaakt De beste kazen CDA en Progressief Zoeterwoude: huisvuiltarief voor ouderen omlaag Zoeterwoude kan niet verder bezuinigen op welzijn DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 973 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071 -356413 het Don Boscohuis deden 17 zelfkazende boeren mee. De meeste deelnemers waren af komstig uit Zoeterwoude. Bij de inzendingen waren drie kaasboe ren met Leidse kaas, een met geitenkaas en de overige deelne mers hadden jonge of belegen Goudse kaas ingezonden. *exd. BTW Auto- en Motorverhuur CÜDMultiRent kckyr^/üf fuirwp ytvr tix&rvefp zoeterwoude-dqrp» LeodeJong uit Zoeterwoude heeft gisteren de wisselbeker gewonnen op de Zoeterwoudse kaasdag. De zelf kazende boer kreeg van de jury 93 punten voor zijn jonge Goud se kaas. In totaal konden 100 punten worden gehaald. Daarnaast waren er eerste prij zen voor Theo van Leeuwen uit Zoeterwoude (oude Goudse kaas), Siem Hoogeveen uit Ha- zerswoude (belegen Leidse kaas) en Jan Versteegen uit Zoeter woude (jonge Leidse kaas). De beste babykaas was van Leo On derwater uit Zoeterwoude en zijn plaatsgenoot Wim van Rijn had de beste geitenkaas. Aan de traditionele kaasdag in voorschoten De Voorschotense wethou ders J. van de Poel en F. ten Have geven mor gen het startsein voor de bouw van het Ori on-project aan de Frans Everstijnstraat. Het tweetal legt een deel van de vloer van een vil la aan de oever van de Vliet. Het project be staat uit tien halfvrijstaande villa's en een ap partementencomplex waarin veertien wonin gen komen. Met het project is een bedrag van 12 miljoen gulden gemoeid. Het ontwerp voor de panden is van het architectenbureau Trema BV uit Den Haag. Aannemer J. Schou ten uit Leidschendam bouwt de woningen. Het is de bedoeling dat de eerste huizen me dio 1994 aan de kopers worden opgeleverd. Het Leiderdorpse college telt sinds gisteravond officieel nog twee wethouders. De raad keurde een collegevoorstel goed om gedurende de zit tingsperiode van de huidige raad geen vervanger aan te stellen voor de opgestapte wet houder J. Veldstra (D66). Overi gens moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland dit besluit nog goedkeuren, omdat het in strijd is met de regel dat een gemeente met de grootte van Leiderdorp minimaal drie wethouders moet tellen. Burgemeester J. de Bruin vermoedt dat de goedkeuring door de provincie geen proble men oplevert. „Gedeputeerde Staten zijn op de hoogte van de problemen in Leiderdorp en zullen zich ook realiseren dat het moeilijk is om voor een half jaar nog een nieuwe wethouder te vinden." Binnen de raad ontstond gis teravond een debat over de sta tus van het zittende college, waarin nu een CDA- en een WD-wethouder zitten. Fractie voorzitter E. Groolaarts van D66 suggereerde dat de wet houders de resterende periode steun krijgen van de PvdA-frac- tie. De PvdA vond dat het hele college moest opstappen, maar kwam daar in de extra raads vergadering van afgelopen vrij dag op terug. Fractievoorzitter V. Molkenboer van de sociaal democraten weerlegde dit: „Wij blijven gewoon een oppo sitiepartij. Als de college-voor stellen onze goedkeuring kun nen wegdragen stemmen we voor, zo niet dan stemmen we tegen." Molkenboer diende zijn D66- collega Grootaarts van repliek door opheldering te vragen over de houding van de demo craten nu hun wethouder Veld stra het college heeft verlaten. Molkenboer zei uit deze krant te hebben begrepen dat D66 het collegeprogramma blijft steunen, zo lang het geen on derwerpen betreft die de partij bij de college-onderhandelin gen 'door de strot zijn geduwd'. Hij wilde graag weten op welke onderwerpen Grootaarts doel de. Het hierop volgende debat bracht geen antwoorden. Wel licht waren die ook niet nodig. Het college heeft steeds aange geven geen politiek gevoelige items meer te behandelen. Gis teravond werd afgesproken dat per onderwerp wordt bekeken of het onder deze categorie valt. Liberalen willen niet dat gemeente opdraait voor landelijk probleem zoeterwoude brenda filippo Op het welzijnsprogramma van Zoeterwoude kan in de toe komst niet verder worden be knibbeld. Met onder meer een bezuiniging van 12.900 gulden op het muziekonderwijs en een vermindering van de jeugd- sportsubsidies van vijftig pro cent is de rek er na 1994 uit. Wethouder R. Hogenelst wond er tijdens de begrotingsbehan deling geen doekjes om, „We kunnen niet verder bezuinigen, hoogstens verschuiven", aldus Hogenelst. Het CDA had zich al afge vraagd of er na alle bezuinigin gen in welzijnsland nog van 'wel zijn' gesproken kon wor den. CDA en Progressief Zoeter woude keerden zich gisteren dan ook tegen de voorgestelde vermindering van de jeugd- sportsubsidies van vijftig pro cent. Hierbij krijgt een vereni ging voor de eerste vijftig jeugd leden 7,50 gulden per persoon. Boven dit aantal krijgt de club 2,50 gulden per jeugdlid. „Als het dan werkelijk moet, moet er in elk geval een uitzondering worden gemaakt voor die ver enigingen en clubs die geen ei gen kantine en dus geen verde re inkomsten hebben", meende J. Berkouwer (CDA). Zowel CDA als PZ vroegen om een aanpassing. 'Barloze' clubs krijgen dan tien gulden per persoon voor de eerste vijf tig jeugdleden en 2,50 gulden voor elke jongere boven dat aantal. Verenigingen met een eigen clubgebouw krijgen vijf gulden en een knaak. Volgende week moet blijken of B en W daarmee instemmen. Op 10 no vember neemt de raad een defi- nitiefbesluit. In de raadsvergadering van vorige week stelde PZ voor dat muziekverenigingen eventueel in de toekomst moeten kunnen repeteren in het nieuwe onder komen van jongerenvereniging Utopia. Het CDA had daar gis teravond nog een aanvulling op. De partij vroeg het college met Utopia contact op te nemen over een eventuele openstelling overdag na schooltijd. „Zodat de jeugd een eigen stekkie heeft en geen overlast in de buurt zal veroorzaken", aldus Berkouwer. Volgens H. van der Kooi (WD) is-het welzijnsprogram ma zo 'zwaar belast' dat keuzes binnen het welzijnsprogramma in de toekomst nodig blijven. „Wij zullen niet schromen pos ten op de welzijnsbegroting te schrappen", kondigde de WD aan. De grootste fractie in de Wassenaarse gemeenteraad, de WD, is tegen de huisvesting van vijfhonderd asielzoekers in het voormalige VROM-gebouw aan de Van Alkemade- laan. Het ministerie van WVC heeft deze barakken, op de grens van Wassenaar en Den Haag, aangewezen als tijde lijk opvangcentrum. Maar de liberalen (10 van de 21 raadsleden) willen daar niets van weten. Ze vinden niet dat Wassenaar moet opdraaien voor een landelijk pro bleem. WASSENAAR loman leefmans De overige partijen CDA, PvdA en D66 stemden gisteravond wel voor. Het college van B en W van Wassenaar moet van daag een definitief besluit ne men of Wassenaar akkoord gaat met het plan van WVC. In dit college zitten twee CDA- en twee WD-wethouders. De ver wachting is dat de liberale wet houders wel met het voorstel van minister H. d'Ancona in stemmen en de eerste asielzoe kers binnen enkele dagen hun intrek kunnen nemen. „Het probleem van asielzoe kers is niet acuut, maar chro nisch. En om in medische ter men te blijven, dat los je niet op met een aspirientje'', zei WD- wooldvoerdlf "t. Voè golfer- avond tijdens een ingelaste ver gadering over de komst van de asielzoekers. Vorige week werd bekend dat het ministerie van WVC het oog heeft laten vallen op de uit 1948 stammende noodlokalen aan de van Alkemadelaan om duizend asielzoekers tijdelijk te herber gen. Na overleg met de betrok ken gemeentebesturen werd dat uiteindelijk de helft. Daar kon het college van B en W van Wassenaar zich in vinden. Maar niet de WD-fractie, zo bleek gisteravond. „Het bestuurlijk onvermogen van hogere overheden wordt op de burgers van Wassenaar afge wenteld. De minister gooit de handdoek in de ring en legt het probleem op de stoep van de gemeenten. Ook het woord tij delijk is pure volksverlakkerij, want later volgt gezinshereni ging. Wij zijn vóór de opvang van asielzoekers, maar wat nu gebeurt is geen oplossing van het probleem. Wij geven een nfegatief advies over het WVC- voorstel en hopen zo een sig naal af te geven aan de landelij ke politiek", aldus Vos. De andere drie partijen in de raad, PvdA, CDA en D66 had den ook bedenkingen, onder meer tegen de snelheid waar mee om een besluit werd ge vraagd. „Maar nood breekt wet, een inspraakprocedure had mi nimaal zes weken geduurd", al dus CDA-wethouder V. Wens- WASSENAAR» De vijfhonderd asielzoekers die waarschijnlijk over enke le dagen hun intrek nemen in de voormalige noodkanto- ren van het ministerie van VROM worden 24 uur per dag bewaakt. Dat bevestigde woordvoerder Legierse van het ministerie van WVC gis teravond. „Er komt een staf bestaande uit professionele hulpkrachten. Die zijn voor de sociale bijstand. Er lopen de hele dag mensen in en uit. Daarom hebben we de be wakingsfirma NL'86 inge schakeld voor het toezicht. Ook 's nachts zullen twee man aanwezig zijn", aldus Legierse. De Leiderdorpse PvdA-fractie heeft vorige week contact gehad met commissaris van de koningin S. Patijn over de dreigende col- lege-cisis in het dorp. Er is evenwel geen sprake geweest van 'sturing' vanuit het pro vinciehuis, zo verklaart PvdA-voorman V. Molkenboer. Provinciale Statenlid C. van Laar (GroenLinks) zet vraagtekens bij deze lezing. Zij meldt dat Patijn zich daags voor de beslissende raadsvergadering van vrijdag liet ontvallen 'een ramp te vrezen als het college valt.' In Leiderdorp doet het verhaal de ronde dat de PvdA-fractie is teruggefloten door Patijn. Aanleiding voor deze geruchten is de plotselinge steun die de oppositie-partij vrijdag gaf aan het college. Drie dagen eer der nodigde de PvdA de wethouders Kerner en Huigen nog uit te vertrekken, in navol ging van J. Veldstra die vorige week maan dag ontslag nam vanwege de te lage grond- zoeterwoude brenda filippo Het CDA en Progressief Zoeter woude willen dat alleenstaan den in Zoeterwoude minder gaan betalen voor de verwer king van hun afval dan gezin nen en bedrijven. Zij dienden hiervoor gisteravond een motie in tijdens de behandeling van de begroting voor 1994. Hierin stelt het college van B en W voor zowel alleenstaanden, meerpersoonshuishoudens als bedrijven 426 gulden afvalstof fenheffing te laten betalen. Vo rig jaar betaalden zij nog 379 gulden. CDA en PZ vinden echter dat zo'n uniform bedrag de alleen- staanden 'onevenredig zwaar belast'. Zij willen dat de alleen staande volgend jaar 280 gulden gaat betalen. Gezinnen en be drijven moeten dan 450 gulden voor hun rekening nemen. Het college komt woensdag 10 no vember op het voorstel terug. Dan wordt de begroting defini tief door de raad vastgesteld. Ondanks het systeem van ge scheiden inzameling neemt de hoeveelheid afval in Zoeterwou de toe. „Er is dus iets mis", con stateerde J. Berkouwer (CDA). Het college moet nadenken over 'een andere meer effectie ve voorlichting', aldus het CDA. Daarnaast stelde de partij voor om het grof vuil niet meer elke maand automatisch te laten op halen, maar op telefonisch ver zoek van de burger. Doordat de afvalstoffenhef fing stijgt, gaat de Zoeterwoude- naar volgend jaar zo'n. tien pro cent meer belasting betalen. Daarnaast stijgen ook de riool rechten van 132 naar 172 gul den. Alleen de onroerend-goed- belasting (OGB) blijft gelijk. Huurder en eigenaar van een woning met een waarde van 150.000 gulden betalen respec tievelijk 115 en 259 gulden. Het bedrag zou eventueel wel om hoog kunnen gaan door een in flatiecorrectie, aldus het college. Maar zowel PZ als de WD vin den „een stijging van hef prijspeil uit den boze." t Het CDA hoopt dat de pijn van de gestegen belastingdruk 'enigszins' zal worden verlicht door een nieuwe mogelijkheid} om in termijnen te betalen. Nuj kunnen mensen alleen in driei termijnen aflossen, aldus amb tenaar J. Smit. De gemeente wil* voortaan - als de raad daarmeef instemt - alle belastingaanslag gen op één biljet aanbieden.[ Daarbij kunnen burgers in eenl machtiging aan de gemeentel aangeven dat zij in bijvoorbeeldf tien termijnen willen betalen! aldus Smit. opbrengsten in Buitenhof. In de zoektocht naar het waarom van de ze ommezwaai is enkele malen de naam van Patijn gevallen. Hij zou zijn partijgeno ten in Leiderdorp tot de orde hebben geroe pen, uit angst voor bestuurlijke chaos die zou ontstaan bij het wegsturen van het col- lege. Volgens fractievoorzitter Molkenboer van de Leiderdorpse PvdA is daarvan geen spra ke. Hij bevestigt contact te hebben gehad met de commissaris van de koningin. „We hebben hem zelf gebeld om ons standpunt voor te leggen. Ja, inderdaad het standpunt dat de wethouders kunnen aanblijven na hun verklaring van gezamenlijke verant woordelijkheid." Molkenboer ontkent dat Patijn hem op deze gedachte heeft gebracht, met het oog op de bestuurlijke continuïteit. „Het was ons eigen idee, dat we hebben voorgelegd aan Patijn. Overigens heb ik hem gebeld als partijgenoot, niet omdat hij commissaris van de koningin is. Patijn is op de hoogte van de situatie in Leiderdorp, maar kan er toch afstandelijk naar kijken. Aan zo ie mand hadden we even behoefte." Molkenboer ontkent tevens dat Patijn heeft gedreigd met de komst van een rege ringscommissaris als het college was heen gezonden. Dit werd zaterdag gesuggereerd door een landelijk ochtendblad. „Die optie komt uit de koker van burgemeester Bruin. Patijn heeft daarover niet ken." Statenlid Van Laar begrijpt de angst voor een regeringscommissaris niet. „Ik denk dat het een zegen voor Leiderdorp zou zijn als er een tijdje geen wethouders zouden ten." Ze verklaart deze opvallende stelling- name door te verwijzen naar de woorden van oud-burgemeester A. noemde de gemeente al toen alle drie de wethouders er nog zaten. Patijn was niet bereikbaar voor taar. veen. Zijn partijgenoot P. Vreugdenhil legde de nadruk op de C van het CDA: „Uit solidari teit en uit puur humanitaire overwegingen steunen wij het voorstel." Alle partijen en twee inspre kers wilden wel zeker weten dat de tijdelijke opvang ook echt op 1 april is afgelopen en het ter rein kan worden teruggegeven aan het landgoed Clingendael. „Want ook wij zijn tegen het af wentelen van problemen op ge meenten. Het mag niet zo zijn dat als er op die datum nog asielzoekers zitten, Wassenaar aan verdere opvang wordt ge houden", aldus Vreugdenhil. Wethouder Wensveen bevestig de dat de barakken over precies zes maanden leeg zijn. Mochten de twee WD'ers en twee CDA'ers in het college in de loop van vandaag positief be slissen, dan kunnen de eerste asielzoekers binnen tien dagen in de voormalige VROM-kanto- ren intrekken. Onbekenden hebben een actiebord tegen de gevel van de Leiderdorpse PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboer geplaatst. Aanleiding is de 'onver klaarbare' steun van zijn partij aan het college. Volgens Molkenboer heeft de commissaris van de koningin van Zuid-Holland, S. Patijn, daar niets mee te maken. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14