Begrip voor Doezastraat 'Wijken moeten geen eenheidsworst worden' Feestweek bij jubileum Stichting Ouderenwerk Ambtenaar protesteert tegen plaats vuilfabriek Celstraf geëist voor overval op geldloper Leiden Regio Studentes verlaten pand Hooigracht DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 CHEF CERT VISSER. 071-356430. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP 071-356429 De tegenstanders van de bouw van een composteringsbedrijf aan de Voorschoterweg hebben steun uit een onverwachte hoek gekregen. Stadsingenieur L. Ba- rendregt heeft zich tot de ge meenteraad. gewend met het dringende advies af te zien van de bouw van deze installatie. De actie van Barendregt is opmerkelijk omdat hij ambte naar in dienst van de gemeente Leiden is. Barendregt was tot vorig jaar hoofd van de afdeling civiele werken maar werd bij de reorganisatie bij de gemeente gepromoveerd tot stadsarchi tect. overigens zonder dat dui delijk was wat deze functie in hield. Met zijn bezwaarschrift keert hij zich tegen zijn eigen werkgever en kan hij zelfs ver antwoordelijk zijn voor vertra gingen bij het project wanneer het tot een beroepsprocedure leidt. Overigens zijn tegen de voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan die de bouw mogelijk moet maken, diverse bezwaarschriften ingediend. Barendregt meent dat de vuil fabriek niet in de buurt van een woonwijk mag worden ge bouwd omdat dit in de toe komst volgens hem onherroe pelijk tot overlast leidt. In dit verband wijst hij op de huidige stankoverlast van de waterzui vering aan de Voorschoterweg en de rioolzuivering bij de Me- renwijk die soortgelijke proble men oplevert. „Bij de ontwikkeling van de Meren wijk had de installatie ei genlijk verplaatst moeten wor den. Nu dit niet is gebeurd, moesten kostbare investeringen worden gedaan om de overlast te beperken waarvan de burger de rekening kreeg gepresen teerd". aldus Barendregt die vreest dat in Zuidwest hetzelfde gaat gebeuren. Barendregt twij felt er namelijk aan of de risico's van het composteringssysteem goed kunnen worden ingeschat omdat het een vrij nieuw sys teem is. De stadsarchitect stelt vast dat het college van B en W 'niet heeft laten blijken deze problematiek te doorzien' en daarom moet de gemeenteraad corrigerend optreden, vindt hij. Geheel ongebruikelijk is het niet dat ambtenaren bezwaar schriften tegen besluiten van hun werkgever schrijven. „Het is hun democratisch recht", zegt een woordvoerder op het stadhuis: „Er is hier ook een ambtenaar die nu al heeft aangekondigd bezwaar te ma ken tegen een besluit tot aanleg van rijksweg 11 west. Als het maar aan het college wordt ge meld. En dat is in dit geval ge beurd." VRIJE TIJD Bingo In buurthuis Groenoord wordt op morgen (3 november) een bingoavond gehouden. Er zijn acht rondes. De zaal gaat om 19.30 uur open. Beveiligingsbeambte In gebouw CBB wordt donder dag 4 november een informa tieochtend gehouden over de opleiding beveilingsbeambte. De cursus, die in december be gint. duurt 15 weken. Wie de opleiding succesvol afsluit, is zeker van een baan bij een be veiligingsbedrijf. De bijeen komst is van 10-12.30 uur aan de Donizettilaan la in Leiden. Inlichtingen: tel. 320355. Scouts In verband met de Europeses en Wereld Jamboree houdt Scouting Nederland morgen een informatieavond voor alle scouts vanaf 10 jaar in het ge bouw van district Rijnland (in het Jeugddorp) aan de Voor schoterweg. Aanvang 19.30 uur, informatie tel. 071-416838 Hypnotiseur De hypnotiseur Rasti Rostelli komt op donderdag 4 novem ber naar de Stadsgehoorzaal in Leiden. Het voorprogramma bestaat uit de goochelact Aric Andre International Magie. Aanvang 20.15. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren dertig maanden gevan genisstraf geëist tegen een twin tigjarige Leidenaar. die een geldloper van Toonen Dranken BV in Noordwijk beroofde. Hij vond een behoorlijke straf op zijn plaats omdat de Leide naar de geldloper enkele malen op het hoofd geslagen had. De eis van dertig maanden van de procureur-generaal is gelijk aan het vonnis van de Haagse recht bank. Bij de overval op 15 januari van dit jaar, die de Leidenaar samen met enkele anderen pleegde, werd een bedrag van bijna 60.000 gulden buitge maakt. Bij zijn aanhouding op 3 februari was het merendeel van de buit verdwenen. President Horstink van het hof hield de Leidenaar voor dat hij schijn baar geen weelde kon verdra gen. Een erfenis van 50.000 gul den, die hij op zijn achttiende jaar ontving, was immers ook binnen de kortste tijd opge maakt. Volgens advocaat mr. J. Ver- weij heeft de Leidenaar geen lange gevangenisstraf nodig maar een steun in de rug. Hij wees erop dat een van de mede daders een straf van 24 maan den waarvan zes voorwaardelijk heeft gekregen. Daarom pleitte hij voor een lagere straf zodat de Leidenaar, die een moeilijke jeugd gehad heeft, zich psycho logisch kan laten behandelen. Het hof doet over twee weken uitspraak. Walenkamp wil parkeerprobleem oplossen Wethouder Walenkamp staat welwillend tegenover het verzoek van de winkeliers in de Doezastraat om de par keerplaatsen met meters voor klanten te handhaven. De - verantwoordelijk man voor economische zaken en ver keer wil voor de straat een speciale regeling gaan treffen. „Over de details gaan we in overleg", aldus Walenkamp. De winkeliers keerden zich on langs tegen het plan om ook in de Doezastraat plaatsen voor vergunninghouders te creëren en dreigden met acties. De win- keiiers zijn bang dat hun klan ten straks overdag geen par- .keerplek meer kunnen vinden, omdat de huidige plaatsen be zet worden door vergunning houders. Volgens Walenkamp wordt er nagedacht over een speciale regeling. Hij vindt het bezwaar van de winkeliers reëel. „Want het is inderdaad zo dat je overdag in de omgeving moei lijk elders kunnen parkeren. Dus we gaan overleggen." Winkeliers lieten enkele we ken geleden weten de parkeer plaatsen met de rode meters te willen behouden. „Wij willen minimaal de huidige situatie handhaven", zegt N. van der Horst van de winkeliersvereni ging. De winkeliers hebben daarnaast nog twee verzoeken op tafel gelegd. „Wij willen ei genlijk af van plaatsen met grij ze meters, waarvoor je tot zes uur 's avonds moet betalen en waar nu ook vergunninghou ders mogen staan. Dat moeten ook rode meters worden. Wij vinden het wel goed dat vergun ninghouders na zessen parke ren. Dat dient de veiligheid van de winkels, omdat de auto's 's nachts een soort buffer vormen voor de winkels", aldus Van der Horst. De winkeliers hoorden van Walenkamps opstelling vlak voor de uitzending van het VARA-programma 'Kassa' in Hilversum afgelopen zaterdag. Dat ging onder meer over het Leidse parkeerbeleid. Volgens de winkeliers van de Douza- straat, vertegenwoordigd door Dickhoff en Van der Horst, was het conflict opgelost. Zij konden dan ook, naast afgevaardigden van de Maredijkbuurt, plaatsne men op de tribune. Vierdeling in stad maakt geen einde aan kleine buurtverenigingen ii leiden emiel fangmann R „Wijkgericht werken is niet zo 0 maar uit de lucht komen vallen, 0 vindt welzijnswethouder Van 4 Bochove. De sociale vernieu- 2 wing in drie wijken, het anti-cri- minaliteitsproject, de reorgani satie van de gemeente, het past allemaal bij het plan om Leiden - -in vier wijken te verdelen. Daar mee moet de afstand tussen burgers en de gemeente worden "["verkleind. „De afstand was te groot. We kiezen als college al vanaf 1990 voor wijkgericht - werken. We hebben al een flin ke slag gemaakt." De medezeggenschapscom- 4-missie van de dienst milieu en beheer voelt zich evenwel over vallen door het college. Het per soneel is met de directie nog in overleg om van vijf naar vier wijken te gaan en ziet zich voor een voldongen feit geplaatst. „Ik wil daar niet te veel over zeg gen", reageert Van Bochove. „Want de dienst reiniging staat onder grote druk. Ook door an dere zaken. Dat ligt niet alleen aan wijkgericht werken. En er zijn meer problemen geweest, waar we zijn uitgekomen. Bij de invoering van de sociale ver nieuwing, waar we leergeld hebben betaald en bij de reor ganisatie van de gemeente. Het proces verloopt niet zonder weerstand." Wel zegt hij dat het collegebe- sluit om Leiden in vieren te ver delen op het gebied van veilig heid, milieu en welzijn nog niet is gevallen. „Het is een plan. Kijk, drie of vier of vijf wijken, daarmee valt te werken. Geen twaalf of dertien. Met vier slui Wethouder A. van Bochove: wijkgericht werken niet iets van de laatste tijd. foto loekzuyderduin ten we aan op de indeling van de politie. Het manage- mentsteam van de gemeente kijkt of het kan en praat met de medezeggenschapscommissie, zoals die van de reiniging. Als die inspraak is afgerond is, komt het in de raad." Van Bochove hoopt overigens wel dat er snel een besluit valt. „Daar kan ik mijn welzijnsplan- nen ook op aanpassen." Want naast de dienst politie, milieu en beheer is het ook de bedoe ling dat het welzijnswerk wordt verdeeld. „Je krijgt eigenlijk een zwaan-kleef-aan -effect. „We weten niet waar we ein digen, maar ik vind ook niet dat wij dat moeten bepalen. Daar gaan we met bewoners over praten. We gaan niet voorbij aan specifieke karakter van de bestaande wijken, het moet ook geen eenheidsworst worden. KLeine wijkverenigingen blijven mogelijk, evenals contacten met straten of buurten." Volgens het voorstel gaan de Stevenshof en de verderop gele gen wijk rond de Leidse Hout op in één grote wijk. Volgens Van Bochove is dat geen pro bleem. „Als de gemeente maar weet wie er over een bepaald onderwerp in de wijk moet wor den aangesproken. Een groot platform kan bijvoorbeeld aan geven wat de problemen en mogelijkheden in de wijk zijn. Straatmeubilair of groen. Moet dat op het stadhuis of met be woners samen beslist worden? En stel dat de gemeente en poli tie met de wijk over inbraakpre ventie gaan praten. Maar dan moet de burger degelijk hang en sluitwerk aanbrengen." Mop In de Stevenshof blijkt niet ie dereen in een wijkplatform zelf wijkbudgetten te willen en kun nen beheren, zo bleek deze week. „Ken je die mop van Jantje die een paar uur wegge weest is en weer thuiskomt? Wat heb je gedaan, vraagt zijn vader. Een oude mevrouw hel pen oversteken. De hele mid dag? 'Ja, ze wilde niet Waar mee Van Bochove wil zeggen dat hij niet van plan is ijzer met handen te breken. Maar dat het wijkgericht wer ken op de rails staat, ja zelfs een rijdende trein vormt, staat bui ten kijf. „Er is een flinke meer derheid voor in de gemeente raad. Alleen de SP ziet er vol gens mij niets in. Die meerder heid is er volgens mij na de vol gende verkiezingen ook, dus het collegebeleid gaat in dit opzicht door." Volgens Van Bochove hoeft het niet meer te kosten. „Het is geen kwestie van meer, maar van anders." leiden De studentes die door de gemeente waren gesommeerd hun woonhuis aan de Hooigracht te ontruimen, zijn gisteren vertrokken. Een aantal van hen heeft onderdak gevonden in kamers van de Stichting Studenten Huisvesting. De verhuizing verliep aanvankelijk met de nodige problemen omdat de huisbaas het pand om 12 uur leeg wilden hebben. Na bemiddeling door de politie kregen de studentes de hele dag de tijd om hun boeltje bij elkaar te pakken. De gemeente dwong de studentes het pand te verlaten omdat het clandestien als studentenhuis in gebruik was genomen. Aanvankelijk woonden er 34 studentes maar een aantal vertrok de laatste maand al vrijwillig naar een ander onderkomen. De studentes vochten de maatregel van de gemeente aan tot de Raad van State maar verloren. Zij voelen zich door de gemeente tegengewerkt. De studentes waren boos omdat niet alle bewoonsters alternatieve huisvesting hebben aan geboden gekregen. Volgens de gemeente woonde een aantal vrouwen er illegaal en komen zij niet in aanmerking voor een kamer van de stich ting. Bovendien werd de gemeente verweten niet te willen meewerken aan de verbouwing van een pand aan de Witte Singel tot woonhuis voor de studentes. Zij hadden het pand met steun van ouders willen kopen en verbouwen. Ook hier was de gemeente onverbiddellijk. Het ging om een pand dat bestemd was voor gezins-wonen en dat niet voor kamerbewoning mocht worden gebruikt", aldus een ambtenaar. foto loek zuyderduin Symposium ter afsluiting Dollemansrit „U heeft een soort dollemansrit gemaakt, als ik het zo mag zeg gen." De kantonrechter schetste een lange, gevaarlijke autorit door Leiden, Valkenburg en Voorschoten. De verdachte, een 22-jarige Katwijker, hoorde het rustig aan. Hij was een beetje in paniek geraakt door een auto mobilist die hem volgde en was er vandoor gegaan. De Katwijker was zijn dolle mansrit begonnen op de N207 in Valkenburg. Daar had hij, zondag 19 april 1992, met een snelheid van 127 kilometer per uur gereden. Hij vervolgde zijn race op de Plesmanlaan in Lei den. Gebruikte daar twee rij stroken en reed met een snel heid van 108 kilometer per uur. Maximaal toegestane snelheid ter plekke: 50 kilometer per uur. Op het Stationsplein was de man dwars door een grasperk heen gereden, waarbij hij een verkeersbord had meegeno men. Daarna ging het naar Voorschoten, mét de achtervol gers. In die gemeente werd de Katwijker klem gereden door de politie. ,,U heeft een hele tocht gemaakt", concludeerde de rechter na het oplezen van de lange dagvaarding. „Maarver- -telt u nu eens, wat was de reden van dit al?" Dé verdachte legde uit dat hij in paniek was geraakt. Hij ontdek te, omstreeks vier uur 's nachts, dat hij gevolgd werd en had het N A gaspedaal eens flink ingedrukt. Om zijn 'belagers' af te schud den. Wist hij veel dat die bela gers agenten in burgèr waren. De rechter hechtte geen geloof aan zijn verhaal. De Katwijker werd juist achtervolgd omdat hij de snelheidslimieten aan zijn laars lapte. Reden voor pa niek was er volgens hem niet geweest. „Als je achterna wordt gezeten is het juist zaak de poli tie in te schakelen." De officier van justitie: „Je wordt in het verkeert wel vaker dan andere automobilisten gevolgd." De Katwijker kreeg een geld boete van 525 gulden en een voorwaardelijke rij-ontzegging van drie maanden, met een proeftijd van twee jaar. Niet gestopt „Mag m'n vriendin ook voorko men", vroeg de 25-jarige Leids- chendammer. „Die zat namelijk bij mij achterop de fiets toen het gebeurde." De kantonrech ter zag liever dat de man eerst zijn eigen verhaal vertelde. „Is het waar dat u op 12 oktober 1992 in Leiderdorp over de Laan van Ouderzorg reed en op de kruising met de Engelendaal niet bent gestopt voor de haaie- tanden?" Ja, dat was waar. Een automobiliste, die voorrang had, kon de fietser alleen ont wijken door het stuur een ferme G E R E C H zwaai naar rechts te geven. Als gevolg van deze plotselinge ma noeuvre sloeg haar auto over de kop.-De vrouw raakte zwaar ge wond in haar verkreukelde voertuig, dat waarschijnlijk veel te hard had gereden. ,,'t is heel ingewikkeld", betoog de de verdachte. „De verkeers lichten deden het niet. Dus ik kom zo aanrijden en zie heel in de verte een auto. Ik dacht, dat haal ik makkelijk. Maar die auto reed dus ontieglijk hard. echt, de remsporen waren echt ver- T schrikkelijk lang. De rechter wees de man er op dat hij niet terecht stond voor het veroorzaken van het onge val, maar voor het negeren van de haaietanden. De bekende witte driehoeken op het wegdek geven aan dat weggebruikers moeten stoppen en dat had hij niet gedaan. De officier gaf toe dat de auto- mobilsite medeschuld had aan haar ongeluk. „Maar zij is al ge noeg gestraft, want ze moest met enig geweld uit haar auto gehaald worden. Maar u had de blik op oneindig en beter moe ten uitkijken." Hij eiste een boete van 200 gulden, waar de kantonrechter 'het wel mee eens was'. Waarop de verdachte de vraag restte of zijn vriendin nog iets aan het verhaal moest toevoe gen. Nee, dat hoefde niet. Geen toegang 'Verboden toegang voor onbe voegden, art. 461 W.v.S.' De 36- jarige Lissen«iar had dit bordje bij de ingang van het bescherm de duingebied in Noordwijk ge negeerd. Een parouillerende boswachter had hem gesnapt en een bon uitgeschreven. On der luid protest van de wande laar, die uit wraak een valse naam had opgegeven. „Ik was verontwaardigd. Bij de ingang was een bordje waarop stond dat je bij betaling van 15 gulden het gebied mocht betre den. Dus ik zei tegen die bos wachter dat ik 15 gulden wilde betalen. Maar wilde hij niet; hij schreef meteen een proces-ver baal uit." Afijn, de ware naam van de overtreder kwam even later bo ven water en een bekeuring van 155 gulden ging per post naar de Lissenaar. Dat vond vond hij een beetje te veel. Vandaar de gang naar de kantonrechter. De officier bekeek de meege brachte foto's van de verdachte nauwkeurig. Ze toonden het be wuste bord waar de entreeprijs van 15 gulden werd vermeld. „Ook al had u een geldig en treebewijs, dan was u nog in overtreding. Want u vertelt net dat u daar met uw hondje was en die mag daar helmaal niet komen." De Lissenaar wierp tegen dat de foto's zeer recent waren geno men. „Toen ik werd aangehou den was die afbeelding van die hond met die rode streep er doorheen er nog niet." Een ho nend gegniffel van de officier was zijn antwoord. De Lisse naar: „Maar die hond staat nu niet ter discussie. Daar heeft die boswachter niets over gezegd." De illegale wandelaar kwam er met een boete van 125 gulden vanaf. erna straatsma leiden» Het 25-jarig bestaan van de Stichting Ouderenwerk wordt van 6 tot en met 13 november gevierd met een speciale feest week. Zo worden er in de diver se dienstencentra voor ouderen toneelvoorstellingen georgani seerd en zijn er muziekoptre- dens. Op vrijdag 12 november wordt er 's middags in de Stads gehoorzaal een symposium ge houden. Die dag wordt ook een jubileumboekje aan wethouder De Vreeze overhandigd, 's Avonds is er een feestavond voor alle medewerkers van de stichting in de Stadsgehoorzaal. Gedurende de week krijgen vas te bezoekers en deelnemers van activiteiten in de binnenstad, zuid-oost en Meerburg koffie met gebak. Niet-mobiele cliën ten van de stichting krijgen thuis een attentie. tiet volledige programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 6 november -Randstadspelers in buurthuis Ste venshof (Trix Terwindtstraat 4) voor al le 55-plussers uit de wijk (14.30-16.30 uur, kaarten op 1 november tussen 10.30-13 uur In Gezondheidscentrum verkrijgbaar tel. 315251 Zondag 7 november -In dienstencentrum Morswijk aan de Topaaslaan 19-Toneelgroep rover- lei met de eenakters Kleine muizen' en 'RckJim dke bèntf «ooi booekera en vaste deelnemers 14-17 uur. kaar ten bij leden OAC-Morschwijck) Maandag 8 november -In dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen 6 een feestmiddag met het Hajako-trio (voor bezoekers en vaste deelnemers cursussen 14-16 uur. toegangskaarten op 2 november aldaar verkrijgbaar) -Het stedelijk bureau van de stich ting aan de Hooglandvkerkgracht 32 houdtopen huis voor buren (17-18.30 Dinsdag 9 november -In dienstencentrum de Rondedans aan de luiianastraat in leiden-Noord een ontreden van het duo Muusse en Choufour gevolgd door een bingo (voor deelnemers aan betaalde activi teiten 14-16.30 uur) Woendag 10 november -In dienstencentrum /.ijloever aan de lage Rijndijk 129 een feestelijk bij eenkomst mei zang van Frannie Bak ker en piano van Veter Roedoe (voor vaste deelnemer* in de Kooi aan activi teiten stichting 14.I S uur 16.45 uur) -In verzorgingstehuis llaagwijk aan de Becthovenlaan 2 een optreden van het koor de Stem des Volks en Eddie Christian! (voor deelnemers activitei ten 14-16.30 uur, toegangskaarten worden verspreid door medewerkers Ouderenwerk). •In dienstencentrum De Linde aan de Herenstraat 64 een feestmiddag met orgelspel en rad van avontuur (toegangskaarten bi) gastvrouwen. 14 Donderdag 11 november -In Dienstencentrum Ziiloever aan de lage Rnndi|k 129 feestelijke middag met auo Muusse en Choufour (voor vaste deelnemers aan betaalde aktivi- ceten«o«aaM ii I5>16w45uui). -In Lorentzhof aan de Lorcntzhof 1 een muzikale feestmiddag (voor deel nemers aan dagver/orging. en aan eet tafels van ruid-oost, ïuinstadwijk en binnenstad. 14-17 uur) Vrijdag I 2 november -discussiemiddag in de Stadsge hoorzaal voor genodigden (14.30-18 uur) met medewerking van projectme dewerker bij Gronings dementie-on- derzoek. H. Buyssen en dementie-on- derzoekster E. kammenga. Feestavond in Stadsgehoorzaal voor ex-personeel, medewerkers en relaties van stichting (20-24 uur) met opercttegezelschap Crescendo en band 'Reset' en duo Muuse en (Jioufour Zaterdag 13 november FoMdgrocp TovmM' hmal *Lot zand' van Annie MG Senmidt In buurthuis Matüo aan de Zaanstraat 126 .'0 uur

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13