Leiden Behandeling verdachten verontrust Rechtswinkel Fusie energiebedrijven voordelig voor klant 'Referendum over autovrij centrum' Kat moet partij vuurwerk inleveren WAAROM U MAAR BETER VOOR EEN DOORLOPEND KREDIET VAN DE GKB KUNT KIEZEN Files op Dr. Lelylaan Oude beuk wordt gekapt Dertig mille voor dierenasiel Hakenkruizen weggehaald GOED VOOR UW LENING DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Asielzoekers a De grootste fractie 11 in de Wassenaarse gemeenteraad, de WD. Is tegen de huisvesting van vijfhonderd asielzoekers in het voormalige VROM- gebouw. Winkels /t f- De winkels op I J Noordeinde en Noordplein moeten in de toekomst samen hét cen trum van Roelofarends- veen vormen. Schade groter dan buit leiden» Bij een poging om een parkeermeter op de Langebrug open te breken, is de schade groter uitgevallen dan de buit. De meterkrakers hebben geprobeerd met een boor de geldcassette open te maken. Dat is niet gelukt. De reparatie gaat zo'n 800 gulden kosten. Gisteren is de poging ontdekt. Diefstallen uit bedrijven leiden Dieven hebben gisteren hun slag geslagen in een restau rant aan de Beestenmarkt en in een kantoorgebouw aan de Schipholweg. Uit het kantoor verdween een rugzak met daarin honderd gulden, een paspoort, een rijbewijs en bankpassen. De eigenaar is een personeelslid. Uit de kleedruimte van het restau- rantpersoneel zijn een paspoort, bankpassen en een onbekend geldbedrag gestolen. Sporters pakken dief leiden Sporters in een gymzaal aan de Hoge Rijndijk hebben gisteravond een dief aangehouden en aan de politie overgele verd. Tijdens het sporten hoorden ze geluiden in de kleedkamer. Daar yvas een 22-jarige Leidenaar in jaszakken aan het romme len. Hij had reeds een portemonnee met 25 gulden in zijn zak gestoken. Dief blijkt ook vandaal leiden Uit een telefoonkluisje in een studentenpand aan de Hooigracht is zo'n 400 gulden gestolen. De dief heeft de kluis met een zwaar voorwerp opengebroken. Daarmee is ook het te lefoontoestel ter waarde van 3.000 gulden compleet vernield. Vijftig dozen met ondeugdelijk vuurwerk van de Leidse firma Kat zijn gisterochtend door de Leidse kantonrechter aan het 'handelsverkeer onttrokken'. Het gaat om vuurwerk dat in fe bruari van dit jaar door de poli tie in beslag is genomen omdat de lonten niet aan de eisen vol deden. De directie van Kat moet tevens een boete van 500 gul den betalen omdat ze verzuimd heeft de afgekeurde koopwaar tijdig van de hand te doen. Het bedrijf had daar vier maaanden de tijd voor gekregen. Een vertegenwoordiger pleitte gisteren voor teruggave van de goederen. „U moet mij de kans geven de partij alsnog te verko pen." Kat zou een koper in Duitsland hebben. Eerder lie pen onderhandelingen met een Belgisch bedrijf vast. Officier van justitie J. van Ek hekelde de plannen voor verkoop aan Bel gië en Duitsland. „Belgen moe ten ook met hun vingers tellen. Dat vuurwerk is ontzettend ge vaarlijk." leiden Auto's die de 'bottleneck' bij het spoorviaduct aan de Doctor Lelylaan inkruipen. Door werkzaamheden aan het viaduct is er maar een weghelft voor het verkeer opengesteld. Van donderdagochtend zes uur tot vrijdagochtend zes uur wordt het stuk Lelylaan tusen Churchillbrug en Damtunnel geasfalteerd. Dan wordt de weg geheel voor auto's afgesloten. Fietsers en voetgangers kunnen nog wel passeren, via het trottoir. Het autoverkeer wordt dan omgeleid, via Vierlinghlaan, Lage Morsweg, Morsweg en Haagweg. Voor de bushaltes die op de Lelylaan vervallen worden tijdelijk pendelbusjes ingezet, die over de Cruquiuslaan naar het station rijden en andersom. Hoewel de Dr. Lelylaan vrijdag weer bere den kan worden zal de drukte voorlopig niet verminderen, vreest een woordvoerder van de gemeente. Dat heeft te maken met werkzaamheden aan het Stationsplein terwijl volgend jaar ook gewerkt wordt aan de Lammenschansweg en de Ples- manlaan. Daardoor zullen automobilisten meer van de Dr. Lelylaan gebruik gaan maken. De Stevenshofdreef heeft volgens de woordvoerder weinig last van extra verkeer: „Dat is niet zo vreemd. Het is toch een behoorlijke omweg en dan heb je ook nog te kampen met flink wat stop lichten. De Lelylaan is nog steeds favoriet." foto hielco kuipers Politie verklaart meeste klachten ongegrond VERVOLG VAN VOORPAGINA Springen op de ribbenkast, stompen in het gezicht, ver nieling van een bril: veel klachten die het justitieel klach tenbureau van de Rechtswinkel in de periode 1989-'91 behandelde gingen over het gebruik van geweld door de Leidse politie. Vaak ook werd geklaagd over discriminatie door de politie. Verdachten zouden teksten te horen heb ben gekregen als: „Alle Turken en Marokkanen moeten weg." Maar op klachten kreeg de Rechtswinkel door gaans te horen, dat er door de politie niet was gediscri mineerd en geen buitensporig geweld was gebruikt. leiden aap rietveld Volgens het justitieel klachten bureau houdt de Leidse politie vaak mensen aan, zonder dat daar een wettige aanleiding toe is. Zo werd een buitenlander die was opgebracht om de geldig heid van zijn papieren te con troleren op het bureau gefouil leerd en vastgehouden. Een 17- jarige jongen werd na rellen in de nieuwjaarsnacht aangehou den, omdat een agent hem meende te herkennen aan zijn kleding: hoge sportschoenen, een spijkerbroek en een jack. „Kleding waar zeer veel jongens van zijn leeftijd in rondlopen." Aangehouden personen werd vaak verboden te telefoneren met familie, kennissen of werk gever. Werd daarover geklaagd dan antwoordde de politie: „Klager heeft niet herhaaldelijk gevraagd te mogen telefone ren." Kwalijk vindt de Rechtswinkel ook, dat de Leidse politie bij praktische alle aanhoudingen gebruik maakt van handboeien. „Dit routinematig aanleggen van de handboeien staat haaks op het standpunt van de Natio nale Ombudsman", meent het justitieel klachtenbureau. „Uit gangspunt dient te zijn, dat een aangehouden verdachte niet wordt geboeid, tenzij er feiten of omstandigheden zijn die het gebruik van handboeien naar redelijk inzicht rechtvaardigen." Klachten van de Rechtswinkel hebben er niet toe geleid dat de politie het dienstvoorschrift over handboeien heeft gewij- zigd. Het meest verontrust is de Rechtswinkel over het feit, dat het overgrote deel van de klach ten ongegrond wordt verklaard. In de periode '88-'91 werden namens 37 personen 117 klach ten ingediend. Twaalf klagers kregen op een of twee klachten gelijk. „Óp zich is dit niet zo vreemd als men bedenkt dat de korpschef moet oordelen over gedrag van zijn-korpsgenoten. Het gevaar is reëel dat de korpschef een goed woordje doet voor zijn agentenaldus de Rechtswinkel. De redenen voor de korpschef om zijn agenten vrij te pleiten is het justitieel klachtenbureau vaak onduidelijk. „Als al de moeite wordt genomen de be slissing te motiveren, dan valt de beknoptheid op. Ook de mo tivering zelf doet soms wat vreemd aan." Over een klacht van een verdachte, dat hij een vuistslag in het gezicht zou heb ben gehad, zegt de korpschef in het rapport dat een agent heeft erkend dat hij klager een vuist slag in het gezicht heeft gege ven. Maar, aldus de korpschef in het rapport: „Hij spreekt te gen, daar de bedoeling mee te hebben gehad klager opzettelijk pijn te doen." De politie wil pas morgen rea geren op het rapport. Ex-raadslid houdt enquête in Pancras-West Over het plan voor een autovrije binnenstad moet een referen dum worden gehouden onder bewoners en ondernemers in het centrum. Volgens J. van Meijgaarden (ex-PvdA-raadslid en adviseur van de wijkvereni- ging Pancras West) varen poli tieke partijen blind op het man daat dat zij bij raadsverkiezin gen krijgen terwijl juist in deze kwestie zou moeten onderzocht of er een maatschappelijk draagvlak voor is. Van Meijgaarden: „In de ver kiezingsprogramma's van ver schillende politieke partijen staat dat de binnenstad autoluw moet worden gemaakt. Daar vallen de politieke partijen op terug, naar de mening van de inwoners wordt verder niet meer gevraagd. Terwijl de par tijen tegelijkertijd in verwarring zijn over de vraag waarom mensen zich niet meer voor po litiek interesseren. Mensen her kennen zich niet meer in het politieke beleid, daarom is het een goede zaak af en toe hun mening te peilen." Hoe nuttig een peiling kan zijn, moet woensdagavond blij ken wanneer de wijkvereniging Pancras West de resultaten van een enquête in de buurt bekend maakt. „De uitslag is opvallend, het college van B en W zal ver rast zijn", kondigt Van Meij gaarden aan die de uitslag angstvallig geheim houdt. Pancras West Pancras West (tussen Hooi gracht. Oude Rijn, Nieuwe Rijn en Hoogstraat) moet volgens de plannen van wethouder J. Walenkamp (CDA, verkeer) ge heel autovrij worden. Het aantal reacties op de steekproef was groot, van de ongeveer 350 en quêteformulieren (huis-aan- huis verspreid) werden er ruim 200 terug gestuurd. Van de on dernemers reageerde zeker 90 procent. „Alleen van bewoners van studentenhuizen bestond opvallend genoeg geen interes se", aldus Van Meijgaarden. Burgemeester C. Goekoop neemt de resultaten woensdag avond in ontvangst. Het enquêteformulier, dat in de tweede helft van oktober werd verspreid in de wijk lijkt nogal suggestief: er werden maar liefst 15 redenen genoemd om tegen de autovrije binnen stad te zijn terwijl de samenstel lers niet meer dan vijf argumen ten voor de autovrije binnen stad aanreikten. Van Meijgaar den zegt dat dit de uitslag geenszins heeft beïnvloed. „Ge bleken is dat de tegenstemmers aan 15 argumenten niet vol doende hadden en er zelf nog een paar extra wisten bij te schrijven. De voorstemmers vonden die vijf wel voldoende." Vermoedelijk neemt Goekoop woensdag ook de handtekenin gen in ontvangst die werden ge plaatst in het kader van een tweede actie tegen de plannen voor een autovrije binnenstad. Deze actie is gestart op initiatief van een bewoonster van de Ixinge Mare (zij was niet bereik baar voor commentaar). Vol gens ingewijden hebben enkele honderden mensen zich hierbij tegen de plannen van het colle ge uitgesproken. Bij deze tweede handtekenin genactie werden formulieren verspreid waarin men zich on der het mom van 'denk niet dat het zal meevallen' kon uitspre ken tegen het verdwijnen van parkeerplaatsen voor bewoners. De fusie tussen de Energie- en Watervoorziening Rijnland en het Haagse nutsbedrijf GEB zal waarschijnlijk tot gevolg heb ben dat de energietarieven in de Leidse regio de komende jaren niet stijgen. Dat komt omdat de tarieven in Den Haag lager lig gen en geleidelijk naar het Leid se niveau worden opgetrokken. Volgens burgemeester S. Scheenstra van Oegstgeest, voorzitter van de raad van com missarissen van de EWR, is de zorg van de ondernemingsraad van het bedrijf over mogelijke stijging van de tarieven niet te recht. Voorzitter W. Brokaar zei in deze krant te vrezen dat de fusie juist leidt tot tariefsverho gingen. Scheenstra spreekt dat tegen: „Er kan efficiënter en goedkoper worden gewerkt en de klant zal dat in zijn porte monnee merken. Het produkt kan tegen een aangenamere prijs worden aangeboden." Volgens Scheenstra is de fusie noodzakelijk om straks als gro ter bedrijf beter te kunnen ope reren op de Europese markt. „De grenzen in Europa vallen weg. Er is een Europese markt voor energie aan het ontstaan. Het is denkbaar dat een Frans concern zijn energie in Leiden komt aanbieden tegen een voordelige prijs. Een groter be drijf kan daar zijn voordeel mee doen." In Nederland is al sprake van schaalvergroting op energiege bied. „Groningen, Friesland en Drenthe worden bediend door één energiebedrijf, hetzelfde geldt voor Noord-Brabant. Lim burg en Zeeland. In de Rand stad bestaan afspraken tussen diverse energiebedrijven. In Zuid-Holland is er nog sprake van enkele kleinere bedrijven, in Den Haag, Leiden. Rotter dam, Gouda en Dordrecht. Uit onderzoek is gebleken dat Den Haag en Leiden op energiege bied goed bij elkaar passen. Ie moet samenwerken als je iets wil voorstellen op de energie markt; Waarschijnlijk komen er later nog meer bedrijven bij, bij voorbeeld Leidschendam/Rijs- wijken Gouda." De vermogenspositie van de EWR en het GEB is nu nog on gelijk. De EWR staat er finan cieel gezien goed voor, het GEB moet tot in lengte van jaren een afkoopsom betalen aan de ge meente Den Haag. die vroeger eigenaar was van het energiebe drijf. Op termijn, gedacht wordt aan een periode van vijf jaar. moeten de bedrijven naar el kaar toegroeien zodat ze op ba sis van een gelijkwaardige posi tie kunnen fuseren. „Wij heb ben tegen het GEB gezegd dat ze zijn verplichtingen aan de gemeente Den Haag moet afko pen. Er moet schoon schip wor den gemaakt", aldus Scheen stra. In de nabije toekomst valt er in Den 1 laag veel winst te beha len. „De gemeente Den Haag is een compact gebied. Er zitten veel consumenten op een kluit je bij elkaar. De leidingen liggen er in droge zandgrond en heb ben niet veel onderhoud nodig. Een heel verschil met ons ge bied, dat tien keer zo groot is en zich uitstrekt van Hillegom in het noorden tot Alphen aan den Rijn in het oosten. Dat uitge breide netwerk in slechtere grond vraagt om meer onder houd en dat drukt de winst." De voorzitter van de raad van commissarissen deelt de zorgen van de ondernemingsraad van de EWR over tarieven en werk gelegenheid na de fusie niet. „Er is voorlopig nog niets be slist. We bevinden ons nog in de fase van oriëntatie. Als de fusie doorgaat worden alle mogelijke voorzorgen genomen. Het is ze ker niet de bedoeling dat er ba nen verdwijnen, dat is niet het doel van de fusie." leiden «emiel fangmann Een van de twee beuken op het parkeerterrein van de ABN/AM- RO-bank aan de Doelengracht is verloren. De oude boom wordt begin december gekapt. Het gaat om de linkerboom op het terrein. De zieke boom vormt volgens woordvoerder R. Smit van de ABN/AMRO een ri sico bij een zware storm. De 150 tot 180 jaar oude beuk, werd al zeven jaar behandeld door de Utrechtse boomchirurg Copijn. De boom is ten onder gegaan aan een complex van factoren. Volgens J. Klijnstra van de ge meente heeft mogelijk de verla ging van het grondwaterpeil in de jaren tachtig de boom fun damentele schade gedaan. De beuk, waarvan de wortels niet diep lagen, kwam daardoor droog te staan. Verlagen van het peil was in die jaren nodig, om dat er aan de Doelengracht re novatiewerkzaamheden werden verricht. De schimmelvorming holde de boom uit. Dé boom verloor bovendien aan blader dek, waardoor het zonlicht di rect op de bast kwam. Ook bouwwerkzaamheden in de omgeving van de boom zijn mogelijk debet aan de ziekte. Een collecte voor het Leids dierenasiel heeft bijna 27.822 gulden opgeleverd. In Leiden werd 18.776 gulden opgehaald, in Leiderdorp 4980 gulden, in Zoeterwoude 1521 gulden en in Oude Wetering, Roelofarendsveen en Rijpwetering samen 2544 gulden. De Stich ting Dierentehuis voor Leiden en Omstreken kan het geld goed ge bruiken. omdat het dierenasiel volgend jaar van de Besjeslaan in Roomburg moet verhuizen. Voor Roomburg geldt dan een ander bestemmingsplan. Ga bi] een Doorlopend Krediet vooral niet over één nacht ijs. Vergelijk de rentetarieven. Eis duidelijkheid. Kijk hoe u behandeld wordt. Met de Gemeentelijke Kredietbank Leiden bent u alles bij elkaar altijd beter af. En vooral ook voordeliger. Onze effectieve rente behoort tot de allerlaagste van Nederland. Oordeelt u zelf. leiden De hakenkruizen, waarmee het Leidse vredesmonument in de nacht van zaterdag op zondag werd beklad, zijn inmiddels verwijderd. Maar het kunstwerk aan de Garenmarkt staat er bepaald niet schoon en verzorgd bij. Vijf ruiten zijn vernield en de andere zijn vies en dof. De schepping van kunstenaar Piet Hein Stulemeijer blijft een 'zorgenkindje', zegt ambtenaar ir. A. van der Ree. De gemeente werkt aan allerlei plannen om het blauwglazen monument minder aantrekkelijke te maken voor vandalen. Binnenkort komt er naast het monument een zuil met een bronzen bord, waarop de betekenis van het beeld wordt uitgelegd. In het bord wordt ook een gedicht over vrede gegraveerd, van de Israëlische dichter Amos Oz. De ruiten worden behandeld met een middel dat ze gladder maakt. „Zo glad dat een regenbuitje voldoende is om ze schoon te spoelen", zegt Van der Ree. En voor het verwijderen van graffiti wordt een contract gesloten met De Zijl Bedrijven. „Wij hopen dat dat helpt. Maar het blijft een uiterst vervelende toestand." Van het vredesmonument zijn sinds de plaatsing vorig najaar al tal van ruiten gesneuveld. De ruiten'kosten zo'n vierhonderd gulden per stuk. foto loek zuyderduin Verder wordt u heel prettig en persoonlijk geholpen. In een ongedwongen sfeer. En natuurlijk is de GKB Leiden ook nog 'es lekker dichtbij. U zit er zó! Welkom dus. Of belt u eerst voor informatie? Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071-167158

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11