'SoW is heilig moeten' Kerk Samenleving Selectie van predikanten Hervormde Kerk gebrekkig Victorveiling brengt 120.000 gulden op Simonis prijst paus als 'wonderlijk fenomeen' Open dag Doipskerk Ter Aar Grauwe weer duurt voort MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BUITENLAND KORT Vrouwenwijding Het Britse Lagerhuis heeft zich met overweldigende meerderheid (215 om 21) uitgesproken voor de pries terwijding van vrouwen in de Anglicaanse Kerk. Het hooggerechtshof had eerder een Wacht van tegenstan ders afgewezen. Vorig jaar november besloot de angli caanse synode vrouwen tot het priesterambt toe te la ten. Als staatskerk heeft de Kerk van Engeland echter de toestemming van het parlement nodig voor ver reikende besluiten. Vreemdelingenhaat De Duitse kerken beginnen met een programma tot be strijding van vreemdelin genhaat, racisme en ge weld. Dat heeft de Duitse Raad van Kerken tijdens de najaarsvergadering deze week in Eisenach unaniem besloten. De Rooms-Katho- lieke Kerk en de Evangeli sche Kerk in Duitsland had den vantevoren hun in stemming met het besluit kenbaar gemaakt. Het pro gramma, dal is afgekeken van het programma tot be strijding van het racisme van de Wereldraad van Ker ken, zal in nauwe samen werking met de lidkerken worden uitgevoerd. Sancties Servië De Wereldraad van Kerken en de Konferentie van Eu ropese Kerken hebben de sancties tegen Servië 'un fair' en 'eenzijdig' ge noemd. Dit hebben WvK- secretaris dr. Konrad Raiser en zijn KEK-collega Jean Fi scher aan secretaris Boutros Ghali van de Verenigde Na ties geschreven. Zij veroor delen vooral 'de eenzijdige toepassing' van sancties. Als zulke maatregelen wor den genomen, dan moeten zij allen treffen die de men senrechten schenden. We reldraad en KEK vragen daarom de VN het sanctie beleid te heroverwegen. Burundi De secretaris van het bijbel genootschap van Burundi, Gilles Bimazubute, is tij dens de militaire staats greep op 21 oktober ont voerd en vervolgens dood geschoten. Dit heeft het Nederlands Bijbelgenoot schap in Haarlem bekend gemaakt. Birmazubute (56) was ook vice-voorzitter van het parlement sinds drie maanden geleden de eerste democratische verkiezin gen in het land waren ge houden. Die werden royaal gewonnen door de partij van president Melchior Ndadaye, die ook bij de staatsgreep werd vermoord. Midden-Oosten De bisschoppen uit het Midden-Oosten hebben paus Johannes Paulus II uitgenodigd voor een be zoek aan Jeruzalem en om streken. Zo'n bezoek zou een stimulans voor de jo den. moslims en christenen zijn om voor de vrede te werken, zeiden de vijftien bisschoppen tijdens een ontmoeting met de paus in het Vaticaan. Israël verlangt naar een nieuwe periode van vrede, terwijl het Mid den-Oosten op weg is naar gerechtigheid en respect voor allen, zei de I^atijnse patriarch van Jeruzalem, mgr. Michael Sabbah. De paus is al enkele malen naar het Midden-Oosten uitgenodigd. Een bezoek aan het Heilig Land, zoals het Vaticaan Israël graag noemt, is één van de laatste onvervulde wensen van de ze paus. LEIDSCHENDAM ANP De selectie van predikanten in de Nederlandse Hervormde Kerk is gebrekkig. Het is de vraag of in de opleiding wel ge noeg aandacht wordt besteed aan het omgaan met mensen. Slecht functioneren van predi kanten heeft meestal niet te maken met theologische opvat tingen, maar met communica tieve en pastorale vaardighe den. Tot deze conclusie komt een speciale commissie die in op dracht van de hervormde syno de het gebrekkig functioneren van predikanten heeft bestu deerd. De synode bespreekt la ter deze maand het rapport en de aanbevelingen van de com missie. In vergelijking met niet-ker- kelijke bedrijven is het opval lend dat predikanten reeds bij hun eerste beroep een dienst verband voor het leven krijgen. Bovendien komt de predikant direct in een eindfunctie te recht. Er is dan geen mogelijk heid om naar een bepaalde functie toe te groeien. Blijkt een predikant toch niet geschikt voor het ambt, dan is overplaat sing naar een andere functie meestal niet mogelijk. Van functioneringsgesprekken, pe riodieke beoordeling, begelei ding en bijscholing is nauwe lijks sprake. Meer dan 600 artikelen kwamen tijdens de veiling onder de hamer. FOTO JAN HOLVAST BEROEPINGSWERK noordwukerhout zoekers van het Victorhuis stuwden het bedrag op naar 120.000 gulden, net iets minder dan de Waar de meeste parochies dik tevreden zijn met 122.000 van vorig jaar. De opbrengst van de vei- een opbrengst van gemiddeld 60.000 gulden, ling is bestemd voor de missionarissen uit de Vic- 'scoort' de kerkeveiling van de Victorparochie in torparochie, die werkzaam zijn in Brazilië, Kenia, Noordwijkerhout doorgaans het dubbele. Ook af- Tanzania, Uruguay en Zaïre. Ook de eigen kerk gelopen vrijdagavond was het weer raak. De be- profiteert van de veiling. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Exloérmond: J Henzen, kandidaat te Leiderdorp. Aangenomen: naar Putten (toez.): G.C. KlokteGiessendam-Neder-Har- dinxveld; naar Waddinxveen (nieuwe pred. plaats): M. van Campen te Woerden. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: J. Henzen, Hu- brechtstraat 41, 2351 SE Leider dorp. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Meliskerke: M. Mondria te Waardenbrug, die bedankte voor Goudswaard. Bedankt: voor Nijkerk: M. Mondria te Waardenburg; voor Klaaswaal: J.J Tams te Lisse; voor Rotterdam- Alexanderpolder; J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Spijkenisse: A.J. Gunst te Tholen; voor Rotterdam-IJsselmonde: P. Blok te Kootwijkerbroek. Confessionelen en bonders op appèldag CGB: Het Samen op Weg-proces is een 'heilig moeten' volgens zowel ds. J. ter Steege, voorzitter van de Confessionele Vereniging, als ir. J. van der Graaf, algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond. Dat nam niet weg dat de voormannen van de twee stromingen binnen de rechter vleugel van de hervormde kerk afgelopen zaterdag op de appèldag van het Confessioneel Gereformeerd Beraad (CGB) in Dronten kanttekeningen plaatsten bij de con cept-kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk in Ne derland. zenlijk stuk kritiek' van onder meer de confessionelen ver werkt. Hij noemde het een vooruitgang dat de Konkordie van Leuenberg in een apart arti kel is opgenomen, dat ambts dragers belijdend lid moeten zijn en dat het opzicht specifiek is toegekend aan de ouderling dronten anp „Voor ons als confessionelen is dit het maximaal haalbare", re ageerde Ter Steege op de her ziene tekst van de ontwerp- kerkorde, die begin september werd gepresenteerd. In deze tekst is volgens hem een 'we en de predikant. Ter Steege zei blij te zijn dat in de herziene ontwerp-kerkor- de 'het confessioneel karakter nog is wat het is. Het had be roerder gekund'. De confessio nelen zullen de nieuwe kerk dan ook niet verlaten, hoewel een interne enquête onder hon derd a honderdtwintig confes sionele gemeenten heeft uitge wezen dat slechts 10 procent 'vierkant voor' het Samen op Weg-proces is. De meeste van deze gemeenten hebben vol gens Ter Steege grote aarzelin gen bij het fusieproces van ge reformeerde, hervormde en lu therse kerken. Hij benadrukte dat het eigen lijke gesprek over de kerkorde, in de classes, nog moet plaats vinden en voerde een 'harts tochtelijk pleidooi' voor ge meenten die de 'reuzezwaai naar SoW' niet kunnen maken. Van der Graaf van de Gerefor meerde Bond zei alleen Samen op Weg te willen als 'de kerk der reformatie weer in haar wezen lijke roeping wordt hersteld'. Hij betwijfelt of het Samen op Weg- proces zelfs maar een aanzet betekent tot dat herstel. De ou de reformatorische belijdenis geschriften zouden volgens hem het uitgangspunt van de kerkorde van de nieuwe kerk moeten zijn, terwijl hij consta teert dat tegenwoordig vooral wordt benadrukt 'wat we niet belijden'. den haag.anp Een 'wonderlijk fenomeen van grote deskundigheid en werk kracht'. Zo typeerde kardinaal Simonis Johannes Paulus II ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van zijn verkiezing tot paus. „Waarlijk zijn wij geze gend met een paus die op emi nente wijze steenrots en heils- bemiddelaar is", aldus de kardi naal in de Parkkerk in Den Haag. Hij prees de diepzinnige ge dachten en originele formule ringen van Johannes Paulus II, 'alles doortrokken van een die pe oprechte vroomheid'. De paus is zich zijn dubbele op dracht als 'Vader en Leraar van alle christenen' volgens Simonis zeer bewust. apeldoorn anp Paus erkent vakbond werknemers vaticaanstad dpa-kna Paus Johannes Paulus II heeft de vakbond van leken in dienst van het Vaticaan, die sinds 1979 bestaat, officieel erkend. De Belgische Aartsbisschop Jan Schotte, directeur van het Vaticaanse arbeidsbu reau, heeft de vakbond in opdracht van de paus het recht verleend de belangen te behartigen van de circa 2400 niet-kerkelijke werk nemers in het Vaticaan. Willibrordvereniging wil meer ethische bezinning van kerken nestgeur noodzakelijk' konden de leden zich bezinnen op de culturele overeenkomsten en verschillen tussen rooms-katho- lieken en protestanten. De kerken hebben terughou dend gereageerd op de oproep van minister Hirsch Ballin van justitie om in eigen kring een discussie over ethische kwesties op gang te brengen. De reserves kunnen te maken hebben ge had met angst om voor het kar retje van de overheid te worden gespannen, zo zei Van Eijk. De kerken werden door de oproep ook in verlegenheid gebracht omdat ze in ethische kwesties niet met één mond kunnen spreken. Het is des te opmerkelijker dat de kerken elkaar niet opzoe ken omdat er een heel netwerk van dialoog-commissies is ont staan. De Sint Willibrordvereniging vindt dat de kerken elkaar te weinig opzoeken bij de bezin ning op ethische kwesties. Zij konden de afgelopen tien jaar geen gezamenlijk standpunt formuleren over kwesties als abortus en euthanasie, maar ze hebben ook geen gemeen schappelijke sociale ethiek ont wikkeld. Dat constateerde voor zitter dr. A.H.C. van Eijk tijdens de jaarvergadering van de ver eniging. Het officiële rk-adviesorgaan voor de oecumene hield voor het eerst de jaarvergadering 'op locatie', zoals Van Eijk het noemde. Er was gekozen voor het oecumenisch kerkcentrum De Drie Ranken in De Maten, een nieuwbouwwijk van Apel doorn. Onder het motto 'Is ter aar De hervormde gemeen te van Ter Aar vierde gisteren niet alleen Hervormingsdag (31 oktober), maar ook het 150-jarig jubileum van het kerkgebouw. Dat gebeurde aan het eind van de middag met een herdenkings dienst waarin de eigen predikant J.K. Vlasblom voorging. Muzikale medewerking werd verleend door het koor 'Die Gouwe Sang- hers' uit Boskoop. Een dag eerder werd in het kerkgebouw een 'open dag' gehouden. De bezoe kers konden onder meer een fo to- en dia-presentatie bekijken. FOTO BEN DF. BRUYN HET WEER HANS VAN ES De achter ons liggende oktober maand was een maand met twee gezichten, die beide kenmerkend zijn voor de Nederlandse herfst. In de eerste twee weken heerste een on verva 1st wissel va Mig weertype Depressies hadden postgevat bo ven de Britse Eilanden en de Golf van Biscaje, waardoor ons land tel kens weer door regenfronten of buienstoringen werd bezocht. Dro ge dagen kwamen haast niet voor, maar een prettige bijkomstigheid was wel dat de wind vrijwel steeds uit zuidelijke richting blies. Over de temperatuur viel in die periode niet te klagen' deze lag circa 1 graad boven normaal. Vanaf de 16e kregen we voor het eerst sinds maanden weer te ma ken met het fenomeen hogedruk. Het klaarde sterk op, maar dat ging samen met een aanzienlijke afkoe ling, vooral in de nacht. Het kwik daalde landinwaarts vrij gemakke lijk tot 2 a 5 graden onder nul. In de regio's Haarlem en Leiden werd het vriespunt juist bereikt, maar de vorst drong niet door tot in de stadscentra. Het prachtige heldere, polaire weer rond de 18e leidde tot kleurrijke schemeringsverschijnselen, veroor zaakt door het vulkaanstof van de Pinatubo. Op de 21e brachten bui en met hagel en onweer veel neer slag, maar daarna herstelde de ho gedruk zich, met tot aan het einde van de maand barometerstanden van 1030 millibar en hoger. Het bleef wel droog, maar de zon had de grootste moeite met hardnekki ge wolkenvelden. De wijnmaand eindigde grauw en waterkoud. Ondanks het zachte begin bleef de gemiddelde oktobertemperatuur 1,5 graad onder de normale waar de en was daarmee de vierde te koude maand op rij. Zon en bewol king vertoonden weinig of geen af wijking. De wijnmaand was in de westelijke kustgebieden aan de natte kant, maar landelijk vrij nor maal. In de eerste novemberdagen lijkt er vooralsnog weinig te veranderen. Hogedrukgebieden hebben zich vastgenageld op het Europese con tinent. Het saaie en grauwe, kille weer met mist of lage wolken duurt voort, al kan een opklaring voor een aangename verrassing zorgen. Wel licht dat tegen het midden van de week depressies wat brutaler wor den. In elk geval wordt het dan met een meer naar zuid gedraaide wind wat zachter dan de laatste dagen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en in de nacht en ochtend plaatse lijk wat motregen. Vooral in de middaguren op een enkele plaats ook zon. Middagtemperatuur onge veer 9 graden. België en Luxemburg: Droog en rustig herfstweer met op veel plaatsen mist of laaghangende bewol king. Vooral in de middag hier en daar ook zon. Mid dagtemperatuur rond 6 graden. Noord- en Midden-Frank- Met name in het noorden op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Wat zuidelijker hier en daar zon, Op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden, in ge bieden met hardnekkige mist lager. Ten zuiden van de lijn Rennes-Lyon plaatse lijk maxima tot 18 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Tamelijk veel bewolking en ge leidelijk iets minder buiig. Middagtem peratuur rond 19 graden. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen een enkele bui. Maximumtemperatuur onge veer 22 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het algemeen bewolkt weer en af en toe buiige regen. In het noord westen blijft het meest droog. Middag- temperatuur aan de kusten tussen 17 en 22 graden, landinwaarts w.gt.léjgere temperaturen. Canarische Eilanden: Veranderlijk bewolkt, vandaag overwe gend droog, morgen enige tijd regen. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 25 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, mogelijk ook onweer. Maximumtemperatuur aan zee tussen 19 en 23 graden. Tunesië: Nu en dan zon en met name in het noorden eerst nog een regen- of onweersbui. Maxima aan zee ruim 25 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen, mogelijk ook onweer. Maxima meest tussen 15 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en vooral eerst nog kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 22 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen, in het zuiden mo gelijk ook onweer. Middagtemperatuur in het noorden tussen 10 en 15 graden, elders tussen 15 en 20. Op Sicilië bij opklaringen maxima tot 24 graden. Cor sica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxi ma rond 21 graden. Griekenland en Kreta: Griekenland: Perioden met zon en droog. Morgen later op de dag op de Io nische Eilanden mogelijk regen of on weer. Vooral op de eilanden in de Egeïsche Zee vandaag nog veel wind. Middagtemperatuur iets oplopend naar 17 graden in het noorden en ongeveer 20 elders. Kreta: Droog, flinke zonnige perioden en minder wind. Middagtem peratuur ongeveer 20 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust en op Cyprus droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur op de Dar- danellen oplopend tot ongeveer 18 gra den, langs de Turkse zuidkust en op Cy prus maxima rond 25 graden. Duitsland: Droog en rustig weer met vooral in de middag zon. Met name in het zuiden plaatselijk hardnekkige mist of laaghan gende bewolking, maar in de bergen bo ven 900 meter hoogte zonnig. Middag temperatuur rond 9 graden, in gebieden met hardnekkige mist en bewolking kou- Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN DINSDAG 2 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.36 Zon onder 17.06 Maan op 18.47 Maan onder 10.35 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.34 16.48 Laag water 00.21 12.35 Weerrapporten 31 oktober 19 uur: Amsterdam mistbanken o 5 Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen regen Athene halfbew Berlijn onbew. Boedapest Bordeaux Brussel zwaar be* Cyprus regen Dublin zwaar be* Frankfurt zwaar be* Genève zwaar be* Helsinki zwaarbe* Innsbruck licht bew Istanbul half bew. Klagenfurt onbew Kopenhagen zwaar be* Las Palmas licht bew Lissabon regen Luxemburg 14 10 0.2 19 15 17 21 13 0.1 22 17 28

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 8