Leiden DIGR0S Kamervragen over problemen Sylvius 'De gordijnen werden in 1968 opgehangen' 'Ik wilde nog even zien wat ik ga missen' Geertsema moet kar VVD trekken m Leidenaar na zeven uur kampioen 'Diplomacy' 'SHOARMAVLEES MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 Scouts 9 De stichting Scouting Voorschoten en de plaatselijke Harmonie krij gen samen een nieuw on derkomen aan het Frans Halsplantsoen in Voor schoten. Wennen aan introductiedagen nieuwe stijl ;e De Kamerleden Netelenbos (PvdA) en Fransen (WD) ,e willen opheldering over de problemen rond de uitbrei ding van het Sylvius Laboratorium in Leiden. Ze hebben daarover vragen gesteld aan minister Ritzen en staatsse cretaris Cohen van onderwijs. De bouw bij het Sylvius ligt al sinds begin dit jaar stil. Aanlei ding is het uitblijven van beta lingen aan bouwbedrijf De Kempen uit het Brabantse Rijs- bergen. De Kempen was de fei telijke bouwer van het project. Het bedrijf had de opdracht voor de bouw gekregen van ABS lEurospan een zusterbedrijfje van de onderneming Fibomij waaraan de opdracht was ge gund door de universiteit. ABS Eurospan is inmiddels failliet. De Kempen oefent een recht van retentie uit op het project. Dat betekent dat de bouwonderneming het project onder zich houdt zolang er niet is betaald. Het nieuwe gebouw zou onderdak gaan bieden aan een aantal vakgroepen van de universiteit en aan een bedrijf. Dat heeft inmiddels afgehaakt. De gang van zaken heeft ook verschillende onderaannemers in problemen gebracht. Ook loopt er nog een Conflict over de levering van het gedeeltelijk betaalde dak van het ge- Man schiet op werkploeg NS leiden Met een paar borrels op en na een half doorwaakte nacht heeft een boze bewoner van de Transvaalkade in de nacht van zaterdag op zondag twee medewerkers van de NS met een luchtdrukgeweer beschoten. De 37-jarige man was kwaad, om dat hij door het lawaai van de werkzaamheden aan de spoorlijn de slaap niet kon vatten. Hij schoot vanuit zijn huis op de 'la waaimakers'. Die hebben de politie verteld, dat zij van aangifte zullen afzien. De politie heeft wel het geweer van de man in be slaggenomen. Vier vrouwen bestolen leiden Vier vrouwen zijn zaterdagmiddag tussen drie uur en half vier op de Leidse markt het slachtoffer geworden van zak kenrollers. Een 44-jarige vrouw uit Zoeterwoude raakte een por temonnee met honderd gulden en een bankpas kwijt, een 48-ja- rige Koudekerkse ontdekte plotseling dat haar'portemonnee met driehonderd gulden was gestolen, van een 58-jarige vrouw uit Bodegraven werden tweehonderd gulden en een sleutelbos ge stolen en ook een 31-jarige vrouw uit Leiden raakte haar porte- kwijt aan een snelle dief. bouw. Zowel door de advocaten van de gedupeerde bouwbedrij ven als door de curator van het failliete ABS Eurospan zijn vraagtekens gezet bij de handel wijze van de universiteit die in zee is gegaan met een kleine projectontwikkelaar die een project van deze omvang zeker niet aan zou kunnen. De direc teur van ABS Eurospan was bo vendien wegens BTW-fraude veroordeeld. De vragen van de kamerleden Netelenbos en Fransen spitsen zich toe op de gang van zaken rond de aanbesteding, de finan ciële gevolgen van het 'mislukte project' voor de universiteit. Bo vendien willen ze weten of de minister en staatssecretaris nog stappen willen ondernemen te gen de universiteit. Dagcentrum voor jongeren open Gedeputeerde G. Brouwer opent woensdag het nieuw derkomen van het Leids dag centrum voor de niet-school gaande jeugd aan de St. Ja cobsgracht. Het dagcentrum dat al een jaar bestaat, is een initiatief van Stichting de Mare voor jeugdhulpverlening. Het was eerst gevestigd in enkele lo kalen op het bedrijventerrein aan de Lammenschansweg. Het centrum is bedoeld voor jongeren uit het noorden van Zuid-Holland tussen de 13 en 24 jaar die in een achterstands- '3 verkeren. Oud-leerlingen dwalen in gangen en lokalen basisschool Roomburg Het is een geliefde school ge weest, met leerlingen uit de wij- de omgeving. Zelfs iemand die na drie jaar Roomburg voortij dig verliet, vindt het jammer dat die binnenkort tegen de vlakte gaat. Tijdens de reünie kijken twintigers en dertigers naar wat er nog over is overgebleven uit hun tijd. ,,Die biologieplaten hingen er dertien jaar geleden ook al." Een ander weet het nog sterker te vertellen. ,,Die gordij nen? Die werden opgehangen toen ik in 1968 in de eerste kwam." De eerste steen van de protes tants-christelijke basisschool Roomburg werd op 31 mei 1952 gelegd door J. de Jong, toenma lig directeur van de gemeente reiniging. Nu krijgt Roomburg nieuwbouw. Het oude gebouw wordt binnen enkele maanden gesloopt. Tientallen oud-leerlin gen en ook ouders dwaalden nog eenmaal door de gangen en lokalen aan de Asserstraat. Roomburg heette de school sinds het samengaan van kleu terschool 'De Zonnebloem' en basisschool 'De Zuiderpark- school'. De mensen uiteen vroe ger tijd/Die krijgen nu beslist veel spijt/Er was toen enkel een kasteel/Maar leren deed je er niet veel, valt bij de ingang over de omgeving te lezen. Meester ontmoet leerling. In de aula wordt naarstig naar ou de klassefoto's gezocht. Pubers begroeten elkaar. 'Wat doe jij nu?', of'Hè, heb ik jou niet in de klas gehad?' of 'Je bent slanker geworden'. Dat laatste wordt door de aangesprokene overi gens met enig ongeloof ont haald. Mevrouw K. Klokman, leer kracht vanaf 1952 tot in de jaren zeventig, mag natuurlijk niet ontbreken. „Toen ze met pen sioen ging, werd ze van huis met een koetsje opgehaald", vertelt een oud-leerling. Zelf heeft de dame oude foto's mee genomen. „De klassen waren groot in die tijd, kijk, ik heb wel eens 54 kinderen gehad'. Als broer en zus Breedveld zich melden bij schoolhoofd J. van den Burgh komen de herin neringen boven. „Van dit gezin heb ik elf broers en zussen op school gehad", vertelt de direc teur. „Toen we naar Leiderdorp verhuisden, kwam ik na zes maanden hier weer terug. Dat beviel beter", vertelt A. Breed veld. .Met een knipoog naar de quasi-verontwaardigde Van den Burgh, vertelt een ander dat hij wel eens kwaad werd. „Dat smeet hij met de laden van zijn bureau en met de deur. Maar hij introduceerde wel de sport op school. Zoals korfbal en straks i op de hoek Straf T. Breedveld zat eind jaren vijf tig in de eerste: „Straf? Dan moest je een paar uur onder de klok staan, zodat iedereen je vanuit het trappenhuis kon zien". Nu ze veertig is kan ze er qm lachen. „En ieder kind moest in het weekeinde een psalm oefenen en die dan zin gen." Naast anecdotes zijn er ook souvenirs. In de lerarenka- mer is het een drukte van be lang bij een bak met ijzeren leiden* emielfangmann Niet meer in het Gorlaeuslabo- ratorium, maar in het Acade miegebouw en het Centrale Fa ciliteitengebouw in de binnen stad. De universiteit organiseer de zaterdag haar eerste voor lichtingsdag voor 2000 scholie ren en 1000 ouders op een an dere plek dan in vroeger jaren. „Iedereen is enthousiast", zegt universitair voorlichter H. Kers bergen halverwege de dag. „Maar ik heb er wel een paar bedenkingen bij. De structuur is wat rommelig, de bewegwijze ring, er zijn meer gebouwen. Maar het is beter dan in een kil laboratorium." 'Een oud vrouwtje' met een mand op haar rug, waarin to neelspeler Martin Mens, loopt in de buurt van het Lak-theater. „Heeft er iemand nog advies nodig. Ik heb heel veel meege maakt in mijn leven." Het is het ludieke element van de introductiedag. De dag kan op een scholier een door slaggevende indruk maken, om dat die vaak de eerste kennis making vormt van middelbare scholieren met een studenten stad en de studie van hun voor keur. Ze zitten voor het eerst in een grote collegezaal en horen een docent met audiovisuele middelen het studieprogramma inleiden. Of ze bekijken in de houten banken van het Acade miegebouw een video van rech ten. „Het proefcollege over merkenrecht werd goed ge bracht", zegt de 16-jarige Jean- neke desgevraagd. Ze woon al lang in België, maar wil hier over twee jaar studeren. „Ik weet nog niet wat. En ik ga ook nog in Amsterdam, Maastricht en Utrecht kijken. Leiden? Ja, een oude universiteit." De studentedecanen R. Lucas en L. Engel zitten in het facili Een oud vrouwtje voorziet de aankomende studenten die zaterdag door de stad dwaalden van gratis advies. teitengebouw dankzij de veran derde opzet dit jaar lekker in de loop. Uit de gesprekken blijkt hun dat veel aankomende stu denten, die nog maar vijf jaar mogen studeren onzeker zijn, angstig voor de toekomst. „Mi nister Ritzen beloofde rust", zegt R. Lucas „Maar de praktijk is dat je een student maximaal een maand hetzelfde kan vertel len, zo snel veranderen de maatregelen." Veel studenten twijfelen ook of ze voor het ho ger beroepsonderwijs of de uni versiteit moeten kiezen. „Het gaat ons er om een student daar te krijgen waar hij het beste op zijn plaats is", vertelt L. Engel. „Maar we zeggen natuurlijk wel dat je hier uitstekend kunt stu deren." In de nieuwe opzet kunnen de alfa- en gammabelangstel lenden even naar vakgroepen aan de Witte Singel wippen, de plek waar ze eventueel komen te studeren. De 17-jarige scho liere Arwen uit Hoek in Zeeland bezoekt er de presentatie van pedagogiek. „Om nog even te kijken wat ik ga missen. Ik was vorig jaar ook hier, maar heb besloten voor het hbo in Nijme gen te kiezen. Ik wil eerder in de praktijk werken met kinderen, op gebied van expressie. Dat leer je daar. Maar Leiden is een leuke stad." Simonne en Caroline uit het Gelderse Duiven willen niet in Nijmegen studeren. „Want daar gaat iedereen heen", zegt Caro line, die rechten wil gaan stude ren. „Leiden is toch dè studen- tentad. Mijn neef studeert hier ook." Simonne die voor biologie kiest vond ook Wageningen wel leuk. „Maar Utrecht niet zo." Het enige wat ze missen is in formatie over sport en huisves ting. Niet vreemd misschien. Die informatie wordt in het na bijgelegen Arsenaal gegeven, FOTO LOEK Zuyderduin wat mogelijk wat uit de loop ligt voor Leidse nieuwkomers. De presentatie van onder meer ge meente, de bibliotheek, het sta gebureau trekken minder be langstellenden, al tekenden wel weer enige tientallen studenten voor de stadswandelingen die door de gezamenlijke studen tenverenigingen werden ver- De voorlichtingsdag gaat vol gende week zaterdag op herha ling. De universiteit houdt een enquête onder medewerkers en scholieren over de opzet van de dagen. Oud-leerlingen van de Roomburgschool mogen een nummertje meene men dat tientallen jaren boven de kapstok heeft gehangen. FOTO JAN HOLVAST Leidenaar Hugo Keizer (23) is dit weekeinde in Utrecht Ne derlands kampioen Diploma cy geworden. Spelletjesfana ten beschouwen het als het 'spel der spellen' omdat er geen geluk maar alleen wijs heid aan te pas komt. En als de student rechten later solli citeert naar een post bij de Buitenlandse Dienst, zal hij zeker aanstippen dat hij in 1991 en 1993 Nederlands kampioen was. „Want net als in de echte diplomatie doe je wat je wilt, maar zorg je er ondertussen wel voor dat anderen dat in orde vinden", zegt de man, die vorige week nog vierde werd bij het nationale kam pioenschap Stratego. Verschil met de echte diplomatie is dat de zeven spelers, die alle maal een grootmacht verte genwoordigen, zich aan geen enkele regel of wet hoeven te houden bij het uitschakelen van andere grootmachten. Zo kon het Turkije van Kei zer in een hoekje van de ka mer met Oostenrijk afspreken om samen Rusland aan te vallen, om direct daarna de kersverse bondgenoot in de rug te treffen op het speel bord, een grote landkaart. Anders dan de enige bui tenlander in het mannenge- zelschap, een Amerikaan die links en rechts met oorlogen dreigde, moest de Leidenaar het hebben van stroopsme ren. Vertellen dat het goed voor het evenwicht in het spel is, hem te steunen: „Ik heb mijn tegenspelers ook wel- eens geld beloofd of gezegd dat ik hun belastingformulie ren zal invullen. Als tegen prestatie boden ze me soms hun vriendin aan. Maar na tuurlijk moet je je daar niet door laten verblinden. Het is allemaal volkomen vrijblij vend, na afloop is iedereen het direct vergeten." Om de onderhandelingen gaande te houden, praatten spelers zelfs over familie-om standigheden. Maar echt ge zellig werd het geen moment tijdens het zeven uur durende spel in een Utrechts NS-ge- bouw, bekeken door zo'n 200 toeschouwers. „Diplomacy is geen gezelligheidsspel. Je hebt er een bepaald soort fa natisme voor nodig", legt de Leidenaar uit. Zo ging hij tijdens het spel niet een keer naar het toilet: „Dan verspeel je namelijk on derhandelingstijd." En aan eten had hij pas weer behoef te toen de wisselbokaal bin nen was, samen met de uit nodiging voor het wereld kampioenschap. Want diplo maten hebben een brede ho- Driessen niet naar Tweede Kamer leiden wim koevoet De huidige fractievoorzitter Alexander Geertsema moet de WD-kieslijst gaan trekken bij de raadsverkiezingen op 2 maart. Dat adviseert de kandi daatstellingscommissie van de Leidse WD aan de plaatselijke leden. J. Kradolfer neemt op de advieslijst de tweede plaats in, P. Vonk de derde en G. Bakker de vierde. Zij maken nu al deel uit van de WD-fractie in de ge meenteraad. De enige vrouw op een verkiesbare plaats is M. Maas, de huidige fractie-assis tente. Zij staat op de zesde plaats. De andere nieuweling is B. Vos. Hij staat vijfde. Het huidige raadslid me vrouw L. Driessen is op eigen verzoek lijstduwer geworden. Op het moment dat zij hierom vroeg, maakte zij nog kans op een plek in de WD-fractie in de Tweede Kamer. Zij is echter af gevallen als kandidaat. Als de le denvergadering Driessen aan een verkiesbare plaats helpt, keert ze alsnog terug in de raad, waarvan ze 12 jaar deel uit maakt. Ze is niet van plan een voorkeursstemmenactie op touw te zetten. Mevrouw M. Wijnbergen, die enkele maanden geleden in de fractie kwam na het vertrek van de toenmalige fractievoorzitter M. van der Nat, keert in geen geval terug in de Leidse WD- fractie. Hoewel zij de kandi daatstellingscommissie te ken nen heeft gegeven dat ze in de fractie wil blijven, staat ze op de advieslijst op de elfde, onver kiesbare, plaats. In een reactie zegt ze 'persoonlijke redenen' te hebben om toch tevreden te zijn met deze notering. Als de ledenvergadering haar laat stij gen, zal ze 'vriendelijk bedan ken'. Wijnbergen probeerde vier jaar geleden met een voorkeurs stemmenactie van haar achtste plaats een zesde te maken. Dat is haar niet gelukt waardoor Driessen in de fractie kon blij- Hakenkruizen op vredesmonument en Pieterskerk Op het vredesmonument op de Garenmarkt, de deu ren van de Pieterskerk en een koffieshop aan de He renstraat zijn dit weekeinde met goudkleurige verf ha kenkruizen aangebracht. Van het Vredesmonument, al eerder het doelwit van vandalen, Werd bovendien een ruit ingetrapt. De poli tie heeft geen idee van de daders. Theatergroep krijgt 8000 gulden De Leidse theatergroep Popject heeft van het Anjer Fonds een b drag van bijna 8000 gulden gekregen voor de aanschaf van een g luidsinstallatie. Theater Popject, een groep die inmiddels zes ja bestaat en negen voorstellingen heeft gemaakt, maakt theater voi kinderen. Weer aanval op stier Herman De Dierenbescherming heeft een nieuw offensief ingezet te gen het genetisch experiment met de stier Herman. De ver eniging zegt' het bewijs te heb ben dat het wetenschappelijk onderzoek met Herman en zijn nakomelingen overbodig is. De erfelijke eigenschappen van Herman zijn in het laboratori um veranderd. De onderzoekers hopen dat de dochters van de stier het medicijn lactoferrinc in hun melk produceren. Lactofer- rine kan worden gebruikt om ontstekingen in het maag darmkanaal tegen te gaan. De proef wordt uitgevoerd door Gene Pharming in Leiden en het overheidsinstituut voor vee- teeltkundig onderzoek IVO in Zeist. Het ministerie van land bouw ziet er op toe dat 'de grenzen met het ontoelaatbare' niet worden overschreden. nummerplaatjes. „Mag je er een van meenemen, ze zijn door leerlingen al van de kapstokken geschroefd." kapstokken ko- le nieuwe school an de Scholten- straat en de Van Vollenhoven- kade. Op de plek van de oude lokalen en de enkele jaren terug door Roomburg geannexeerde Oranje Nassau Mavo, komt een appartementencomplex. De de pendance voor de kleuterloka len aan de overkant gaat naar de nabijgelegen basisschool de Lorentz. Op het kolossale schoolplein, waarop na de sloop van de Roomburg tijdelijke lo kalen komen, staat een enorme plataan. Maar die blijft staan. Boom en plein staan ook op een ets, waarvan de reüniebezoe kers een kopie krijgen. Een tweede, laatste s met 5 SHOARMA AD ATIC BROODJES Ultnlld WITTPRofl rw^CREME WITTE BOLLEN V==TDESSERT STUKS VOORVERPAKT luxe kerstkaarten 50°. \6RAM\ elders ELDERS rajrëoBOiiïjitl PANKLARE GESNEDEN SOEPGROENTEN 150 GRAM - ELDERS99 ASSORTI MAP 8 STUKS r^óeps fraai bedrukte kaarten I Riet enveloppen

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7