Joodse kolonisten woest iip.W./PJ. Buitenland jjr InterHolland Arrestatiebevel tegen top-ondernemer Italië Ulster: 43-29 voor de protestanten ulpvluchten Sarajevo staakt door gevechten Klaar voor de strijd IMUACi I INUVt/VlBtK lyyB e Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press OPA Deutsche Presse Agcntur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press International )ieren 'drinken' minder door wortel (ashingtonWetenschappers van de Harvard Universiteit in de jnerikaanse stad Boston hebben vastgesteld, dat een extract an een in China al eeuwen bekende kruidenplant proefdieren wan weerhoudt veel alcohol te drinken. Chemicaliën uit de ortel van de 'kudzu' zouden uiteindelijk nuttig kunnen zijn bij behandeling van alcoholisme, aldus de wetenschappers. belangrijke oorzaak hemofilie ontdekt m francisco Genetici hebben het meest voorkomende geneti- he defect ontdekt dat hemofilie (bloederziekte) veroorzaakt, t heeft de Universiteit van Califomië in San Francisco (UCSF) steren bekendgemaakt. De ontdekking betekent dat het defect gemakkelijk kan worden opgespoord en dat leden van een fa- ilie die door hemofilie is getroffen, weten of zij al dan niet risi- lopen het gebrekkige gen over te brengen op hun kinderen. eel branden California aangestoken guna beach Zeker zes van de omvangrijke bosbranden in de nerikaanse staat California zijn volgens politie en brandweer ngestoken. Er is een beloning uitgeloofd van 50.000 dollar or degene die "de gouden tip' geeft die leidt tot aanhouding n de brandstichters. eruanen steunen nieuwe grondwet ia» De Peritanen hebben gisteren in een referendum een ïuwe grondwet goedgekeurd. Die maakt het mogelijk dat pre- lent Alberto Fujimori in 1995 wordt herkozen. Uit diverse pei- gen blijkt dat ruim 55 procent van de jciezers de nieuwe Dndwet steunt, terwijl bijna 45 procent 'nee' stemde. oden bij vuurwerk voor Sihanouk mom penh Bij vuurwerk ter gelegenheid van de 71ste verjaar- g van de Cambodjaanse koning, Norodom Sihanouk, zijn gis- en zeker 15 mensen om het leven gekomen. Ze werden dood trapt toen er om onduidelijke reden paniek ontstond in de rnigte die zich voor het koninklijk paleis had verzameld. Er len ook gewonden, van wie velen er ernstig aan toe zijn. enya's enige echte heksenjager dood robi» De enige door de staat erkende heksenjager in Kenya, lima Washe, is op 54-jarige leeftijd in Mombassa overleden. 1 Kenyase krant Daily Nation berichtte zaterdag dat Tsuma ishe 53 weduwen en 130 kinderen achterlaat. De onder de bij- am Kajiwe bekende man heeft talrijke heksen en boosaardige tenaars opgespoord. Sommigen die doorhem werden ont- iskerd, zijn door omstanders gelyncht. orrupte ambtenaren terechtgesteld ing« In China zijn weer vijf ambtenaren ter dood gebracht in campagne om de corruptie bij de overheid terug te dringen, executies werden vrijdag voltrokken in de zuidelijke provin- Guangdong. De slachtoffers waren lagere gemeentefunctio- rissen. Ze waren schuldig bevonden aan verduistering van )te sommen overheidsgeld. chttien doden bij busongeluk Turkije ina Ten minste 18 mensen zijn zaterdag in de Turkse plaats ana verbrand toen de bus waarin zij zaten door kortsluiting in ind vloog. De passagiers konden niet vluchten omdat de deu- i door de kortsluiting waren geblokkeerd. D.at heeft het half- iciele persbureau Anatolia zaterdag bekend gemaakt. omoverbod in leger VS blijft bestaan shingtonHet Amerikaanse hooggerechtshof heeft vrijdag, verzoek van de regering, een rechterlijke uitspraak geblok- •rd waarmee alle beperkingen op de toelating van homo- isuelen in het Amerikaanse leger zouden worden opgeheven, t betekent dat het oude verbod op homoseksuelen in het le- voorlopig weer van kracht is. Het Amerikaanse ministerie i defensie wil zo voorkomen dat het vonnis van kracht wordt, ijl er nog een beroepszaak tegen de uitspraak loopt. Protesten na moord door gewapende arm van Harnas .A.H.? _j per jaar of wekelijks uw drukwerk huis-aan-huis ver fden? InterHolland Verspreiders besteedt de grootst lelijke zorg aan al uw opdrachten, groot of klein, /oor een offerte en vraag naar Frans Kolderman. 3-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt. tADO-SARAJEVO Rtr-DPA-AFP-UPI iiische Kroaten en moslim- Den hebben gisteren hard chten in midden-Bosnië. (door werd een belangrijke" fe voor humanitaire hulp ge beerd. De Verenigde Naties Jrtten gisteren tijdelijk de i/luchten naar Sarajevo op, t onbekenden het vliegveld Ie stad onder vuur hadden men. -militairen hebben in de t van Sarajevo een uitspan- j bezocht waar Kroatische fioslim-vrouwen door Ser- M I tot prostitutie werden ge- ftgen. Dat meldt de krant York Newsday. Zeker 50 airen van de VN-vredes- Het Israëlische leger heeft sinds zaterdagavond zijn handen vol aan het in be dwang houden van joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Bewoners van Israëlische nederzet tingen hebben een eigen 'intifada' ontketend na de moord op een een van hen door Izzadin al-Kassem, de gewapende arm van de is lamitische verzetsbewe ging Harnas. De kolonisten kondigden gisteravond aan dat ze zullen doorgaan met hun gewelddadige acties. tel aviv ad bloemendaal correspondent Het lichaam van het slachtoffer van de Hamas-moord, Chaim Mizrachi uit Beit El, werd zater dagochtend gevonden in de kofferbak van zijn uitgebrande auto. Hij was door drie Palestij- nen ontvoerd, toen hij eieren kocht in de buurt van zijn ne derzetting bij Ramallah, op de Westoever. Volgens de plaatse lijke militaire commandant heeft Mizrachi een te groot risi co genomen, door in zijn eentje naar een afgelegen Palestijnse kippenhouderij te rijden. Premier Rabin liet zich gister avond kritisch uit over het ge drag van de kolonisten. Hij zei dat de afgelopen maanden meer soldaten om het leven zijn gekomen bij het verdedigen van de kolonisten, dan bewoners van nederzettingen. „De kolo- Rechtse coalitie heeft plan voor machtsgreep Haïti port-au-prince/washington Rechtse groeperingen op Haïti hebben om het ontslag van de verdreven president Aristide, de zittende legerleider Cedras en gezant van de Verenigde Naties Caputi geroepen. De coalitie, waarin twintig rechtse groepe ringen verenigd zijn, verklaar den ook het vredesplan dood. Volgens dat plan had de in 1991 afgezette Aristide zaterdag weer als president moeten aantreden maar de militairen weigeren de macht op te geven. De coalitie zou een plan smeden om de macht te grijpen in Haïti. De Amerikaanse kranten The Los Angeles times en The New York Times meldden vandaag dat de Amerikaanse geheime dienst CIA zeker vijf jaar lang geld betaald zou hebben aan de huidige militaire leiders van Haïti. Bovendien zoirde CIA tij dens de campagne voor de eer ste verkiezingen in Haïti in 1988 de tegenstanders van de huidi ge president Aristide. die toen een van de oppositieleiders was, financieel hebben willen steu nen. Dat laatste ging toen door verzet uit de Amerikaanse Se naat niet door. Volgens de kranten werden betalingen verricht voor 'normale inlichtingenoperaties'. De geldbedragen zouden 'be scheiden' zijn geweest en de routinematige informatie over cocainesmokkel en politieke onrust hebben opgeleverd. Joodse kolonisten koelden hun woede onder meer op het busje van de?e Palestijnse groentehandelaren op de Westelijke Jordaanoever. foto Rtrdavid Silverman nisten, die in moeilijke omstan digheden leven, moeten mee werken met de pogingen van het leger hen te beschermen, en er niet op uit gaan om goedko pe eieren te zoeken", aldus Ra bin. De premier had gisteroch tend al de woede gewekt van de kolonisten door hen samen met Harnas als saboteurs van het vredesproces aan te duiden. Direct na het einde van de sabbat sloten woedende kolo nisten de doorgaande wegen in het gebied af met brandende autobanden. Ze staken tien ge parkeerde auto's van Palestij- nen in brand, sloegen de ruiten in van vele andere auto's en gooiden met stenen naar Pales tijnse chauffeurs. Al snel ont stonden er botsingen met het leger. Acht kolonisten werden aangehouden. Het protest was niet alleen gericht tegen Palestijnen, maar ook tegen de Iraëlische rege- ringspolitiek. Onder de kolonis ten heersen groeiendende angst en onzekerheid over hun toe komst, nu is afgesproken dat de Palestijnen autonomie krijgen in de Gazastrook en het gebied rond Jericho. Pinchas Waller- stein, leider van de kolonisten- raad op de Westoever, verklaar de dat de regering liegt als ze zegt dat het geweld in de gebie den afneemt. Ongeveer duizend kolonisten trokken zaterdagavond Jeruza lem binnen, waar ze verkie zingsbiljetten van burgemeester Teddy Koliek van de muren trokken en leuzen riepen als Rabin is een verrader" en „Ra bin geeft moordenaars een ver gunning". De Benedetti verdacht van omkopen politici rome eelco v correspondent Het openbaar ministerie van Rome heeft een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen Carlo de Benedetti. de 58-jarige topman van het Italiaanse computerconcern Olivetti. Hij zou tussen 1988 en 1991 poli tici hebben omgekocht met in totaal 12 miljoen gulden. De Olivetti-directeur is momen teel in het buitenland, maar heeft laten weten zich snel in Rome te zullen melden. De beslissing van openbaar ministerie is in Italië ingesla gen als een bom. De Benedet ti is na Fiat-directeur Agnelli de belangrijkste ondernemer van het land. Hij kreeg in 1978 de leiding over Olivetti, een toen zieltogende fabriek van kantoormachines, die hij in enkele jaren wist te sane ren. De Benedetti is zeer be kend in het buitenland, onder meer door zijn (mislukte) po ging, in 1988, de Belgische ko los Société Génerale over te nemen. Het huidige 'imperium' van De Benedetti wordt gecontro leerd door de financiële houdstermaatschappij C1R en omvat behalve Olivetti (com puters en telecommunicatie- apparatuur), ook de uitgeverij van La Repubblica, 's ;ands grootste krant. De groep heeft Carlo de benedetti. foto Rtr een omzet van bijna 20 mil jard gulden en ruim 38.000 werknemers. Het arrestatiebevel voor De Benedetti heeft zowel bij de werkgevers als de vakbonden veel onrust veroorzaakt. De werkgevers vrezen negatieve reacties op de effectenbeur zen, de vakbonden zijn niet gerust op de werkgelegenheid bij de Olivetti-groep. senaki Een soldaat van het Georgische regeringsleger maakt zijn raketinstallatie gereed voor een nieuwe aanval op de troepen van de verdreven president Gamsachoerdia. De plaats Senaki in west-Georgië, waar het hele weekeinde zwaar werd gevochten, is vanmorgen heroverd door het Ge orgische leger. Vorige maand moesten de Georgische regeringstroepen het afleggen tegen de strijders van Abchazië, een gebied dat streeft naar onafhankelijkheid van Georgië. Gamsachoerdia is vastbesloten de zittende president Sjevardnadze af te zetten om zelf de macht weer over te ne men. FOTO EP A MICHAEL JAPARIDZE ACHTERGROND LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT macht (waarbij het overigens niet om Nederlanders gaat) zouden zich aan Kroatische en moslim-vrouwen hebben ver grepen. De krant beroept zich op de Bosnisch-Servische comman dant Branislav Vlaco en 14 an dere getuigen. Vlaco zei dat VN- soldaten in de zomer en de herfst van 1992 hel restaurant pension Sonja's Kon-Tiki, 10 ki lometer ten noorden van Sara jevo, hebben bezocht. De mili tairen kwamen om te eten, te drinken, TV te kijken „en voor de meisjes", aldus Vlaco. Hij was destijds commandant van een concentratiekamp waarin he: restaurant was gelegen. Enig cynisme is begrijpelijk. Al een kwart eeuw kleuren de straten van Belfast rood, en nog steeds zijn de politici er niet in geslaagd een oplossing te vinden. De Noordierse economie krijgt een jaarlijkse injectie van bijna 10 miljard gulden uit Londen, voor eenderde van alle Noordieren zijn veilige overheidsbanen geschapen, per Noordier zijn er twee keer zoveel politiemannen als elders in het Verenigd Koninkrijk, en die agenten weten zich gedekt door 19.000 tot de tanden bewapende militairen. Maar het resultaat van dit alles: nul. Volgens sommigen is het probleem tamelijk overzichtelijk. De IRA beschikt over 300 tot 500 terroristen, die vrijwel allen bij de politie bekend zijn. De protestanten hebben in Belfast zo'n 20 macabere bendes, waarvan de leden eveneens bij de autoriteiten bekend zijn. Onder de huidige regels is het echter zinloos de terroristen voor het gerecht te slepen, omdat de politie zelden het vereiste bewijsmateriaal kan vergaren. Wie getuigt, tekent immers zijn eigen doodvonnis. Waarom, zo gaat dus de redenering, niet gewoon de bestaande regels afschaffen, en de politie de bevoegdheid geven om verdachten zonder vorm van proces te interneren? Dat zou wel leiden tot een paar extra pagina's in het jaarboek van Amnesty International, maar het zou tevens in een handomdraai het terrorisme met wortel en tak uitroeien. Voorstander van zo'n drastische maatregel is in Noord- lerland vooral de DUP, de partij van dominee Ian Paisley. Maar hoe effectief is gedwongen internering op de langere termijn? Toen de politie in de jaren '70 de macht kreeg verdachten zonder vorm van proces op te sluiten, was het effect averechts. De willekeurige arrestaties radicaliseerden de katholieke gemeenschap en de IRA kon rekenen op een stroom nieuwe leden. De fout die de politie destijds maakte, was dat zij de arrestaties voornamelijk verrichtte onder katholieken. Na de laatste slachting in een pub in Londonderry, zo noteerde een cynische commentator, is de stand 43- 29 in het voordeel van de protestanten. Vorige week zondag kwam de katholieke IRA bijna langszij dankzij een bom in een viszaak (tien doden), maar zaterdag avond schoten protestantse terroristen in een volle pub weer negen keer raak. De bal, zo mag worden ge vreesd, ligt nu weer bij de IRA.vdie dit jaar 'slechts' 29 scalpen nam. Maar zelfs als die fout nu vermeden zou worden, lijkt het onvermijdelijk dat behalve de IRA ook de UDA (de overkoepeling van protestantse terreurbendes) uiteindelijk zou profiteren. De IRA beschikt naast de 300 tot 500 terroristen over naar schatting 10.000 gewone leden van wie velen volgaarne de fakkel van terreur zouden willen overnemen. En hetzelfde geldt voor de UDA. Het Noordierse probleem is meer dan een politioneel probleem. Een op de drie katholieke stemgerechtigden in Noord-Ierland steunde bij de laatste algemene verkiezingen Sinn Fein, de politieke ann van de IRA. En zolang Ulster onder Londens gezag blijft vallen, zal er altijd een IRA zijn. ToenTerland in 1921 zijn onafhankelijkheid herkreeg, bleven zes graafschappen in het noorden Brits. De IRA was destijds van mening dat 'Dublin' de onafhankelijkheid op die voorwaarden niet had moeten accepteren, en begon een burgeroorlog tegen de Ierse regering. Thans, 72 jaar later, vecht de IRA nog altijd voor een verenigd Ierland, hoewel het toneel van de strijd nu naar Noord-Ierland en Groot-Brittannië is verplaatst. Een verenigd Ierland is voor de protestantse meerderheid in Noord-Ierland echtereen gruwel, en is trouwens ook in Dublin niet bijster populair. Weinig politici in de Ierse Republiek worden van geestdrift vervuld door de gedachte om ae scepter te moeten zwaaien overeen miljoen weerspannige protestanten, van wie velen bereid zijn hun standpunten kracht bij te zetten met kogels. De vraag is dus: is er een middenweg? Wat de IRA betreft kan die vraag met een voorzichtig 'ja' worden beantwoord. Gerry Adams, de leider van Sinn Fein, heeft naar het schijnt zijn handtekening gezet onder een document dat drie elementen bevat. Een: het Ierse volk heeft recht op zelfbeschikking. Twee: voor iedere oplossing van de Noordierse kwestie is de instemming van de protestantse meerderheid nodig. En drie. de rol van de Britse regering moet veranderen. Vooral het tweede beginsel is van belang; nooit eerder heeft Sinn Fein de protestanten vetorecht willen geven. De Ierse regering is eveneens bereid tot een compromis. Bij monde van minister Dick Spring van buitenlandse zaken ontvouwde zij vorige week zes principes, waarvan er een veelbetekend is. De Ierse regering, zei Spring, is onder bepaalde voorwaarden bprcid om de artikelen twee en drie van de grondwet te schrappen: daarin claimt Dublin Noord-Ierland. En ook de Britse regering lijkt de halstarrige houding die kenmerkend was voor Margaret Thatchers regime, nu te willen laten varen. In een verklaring na de EG-top.in Brussel verwelkomde premier Major het „vredesinitiatief' van de Ierse regering. Volgens Geraldine Kennedy, politiek redacteur van de Irish Times, is er eigenlijk nog maar een stap nodig voordat de IRA een staakt-het vuren afkondigt: een verklaring waarin Major het recht erkent van het Ierse volk op zelfbeschikking. Als Major zich daartoe kan zetten, zou de IRA de wapens willen neerleggen. En als de IRA het geweld afzweert, zo zegt Geraldine Kennedy, staat de Britse regering niets meer in de weg om de 'voormalige terroristen' aan de onderhandelingstafel uit te nodigen. AIDS-remmend middel ontdekt in Frankrijk marseille anp Onderzoekers in het Zuidfranse Marseille hebben een middel ontdekt om menselijke cellen te beschermen tegen het binnen dringen van het AIDS-virus. Het gaat om moleculen die de be dreigde cellen beschermen te gen zowel het HIV1-virus als het HIV2-virus, het meest agressie ve. Het mechanisme werkt in re ageerbuizen tegen alle aanval len van het AIDS-virus. Proeven mei dieren beginnen binnen kort: waarschijnlijk al volgend jaar volgen experimenten op mensen. Bij de aanpak van het team in Marseille stond niet de vernieti ging van het AIDS-virus cen traal, maar de bescherming van de cellen die het aanvalt. In de praktijk kan de voortgang van de ziekte bij met het AIDS-virus besmette mensen worden ge stopt omdat er nog gezonde cel len zijn om te beschermen. 'Vader' Hyundai krijgt drie jaar wegens fraude De oprichter van de Zuidko- reaanse industriële gigant Hyundai Group, Chung lu- Yung, is vanmorgen lot drie jaar celstraf veroordeeld wegens ver duistering en verkiezingsfraude toen hij vorig jaar meedong naar het presidentschap. Vol gens de rechtbank in Seoul waar hij werd berecht, blijft Chung (77) op vrije voeten in afwachting van een appèl. Chung werd in februari aange klaagd. Hij heeft altijd ontkend een bedrag van ruim 115 mil joen gulden van dochtermaat schappijen van Hyundai (e heb ben gebruikt om de verkiezings campagne te financieren. Hij werd derde. Drie ontvoerde Fransen in Algerije bevrijd De ontvoering van drie functio narissen van het Franse consu laat in de Algerijnse hoofdstad Algiers is na een week van on rust en spanningen voorbij. Za terdagavond lukte het een ge combineerde eenheid van leger, politie en veiligheidsdienst het huis in Algiers te vinden waar de drie Fransen werden vastge houden. Bij de actie werden ten minste zeven kidnappers ge dood. De kidnappers waren leden van het radicaal Islamitisch Bc- vrijdings Front (FIS), dat sinds twee jaar is verboden. De ont voering zorgde de afgelopen week voor grote onrust onder de 70.000 buitenlanders in Alge rije. De aanhoudende terreur van het FIS heeft het land op de rand van een burgeroorlog ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5