'Gooi grens dicht voor asielzoekers' Binnenland !DA-bestuur kiest poor nieuw bloed 'Tienduizenden banen naar lage-lonenlanden' Op de vlucht voor het CDA Haring en köfte trekken duizenden op uitheemse IJmarkt Ik wil niet klagen, dit is iets waarvan ik moet leren MANDAG 1 NOVEMBER 1993 Afrekening in onderwereld den haag Op de oprit naar de parkeerplaats van het Provincie huis in Den Haag is gisteren in een auto het lijk ontdekt van een 36-jarige Rotterdammer van Turkse afkomst. Een voorbijganger zag in de auto onder een deken een hand uitsteken. Bij onder zoek bleek de man met twee schoten om het leven te zijn ge bracht. Gedacht wordt aan een afrekening in de onderwereld. i Werkneemster parket in drughandel Amsterdam Een medewerkster van het Amsterdamse gerechts hof heeft zich naar nu pas bekend is geworden ingelaten met heroïnehandel, samen met haar Turkse echtgenoot. Bij haar aanhouding dit voorjaar werden acht kilo heroïne, een vuurwa pen en 16 gram cocaïne in beslag genomen. De 35-jarige vrouw werkte al tien jaar bij het hof, maar had voor zover bekend geen toegang tot dossiers met gevoelige informatie, aldus persofficier Mijnssen. Zij wordt er ook niet van verdacht informatie te heb ben doorgespeeld. De vrouw is geschorst in afwachting van haar berechting. De rechtszaak is al enkele malen opgeschort om ge tuigen te horen die in Turkije verblijven. Twee doden bij frontale botsing zeewolde Bij een frontale botsing tussen een motor en een auto in Zeewolde zijn zaterdagavond beide bestuurders om het leven - gekomen. De 34-jarige motorrijder haalde een personenauto in en zag daarbij een tegemoetkomende personenauto over het hoofd. De motorrijder werd op slag gedood, de 40-jarige auto mobilist is later aan zijn verwondingen in het ziekenhuis overle den. WW dreigt voor psychotherapeuten utrecht Nederland telt momenteel ruim 2.100 psychothera- peuten. De komende vijfjaar groeit dat aantal met naar schat ting negenhonderd, maar van hen zullen er waarschijnlijk zo'n 750 niet aan de slag komen. Dat concludeert het Nederlands centrum Geestelijke volksgezondheid (NcGv) na een enquête .onder ruim 1.500 therapeuten. De verwachting is dat het budget Ivoor psychotherapie de komende jaren niet zal groeien. Ander- izijds neemt de behoefte aan deze hulp toe, vooral bij ouderen, migranten en cliënten met psychotisch gedrag, zelfmoordnei- I gingen en verslavingsproblemen. Volgens het NcGv zal aan de grotere vraag alleen kunnen worden voldaan als de cliënten be reid zijn een deel van de behandelingskosten zelf te betalen. 'Werknemer niet met geld over straat' utrecht Winkelpersoneel mag niet langer met geld van de werkgever de straat op worden gestuurd. Dat is één van de voor naamste punten van het veilgheidsplan Veilig werken in de win kel, waarmee de FNV Dienstenbond de veiligheid van werkne mers in de detailhandel wil vergroten. Het gebeurt volgens be stuurder Noordman nog maar al te vaak dat winkelpersoneel verplicht wordt de dagopbrengst van duizenden guldens bij de bank af te leveren. Noordman noemde dat absurd. Hij vindt het risico veel te groot dat de werknemers onderweg worden over vallen. Hij wil in CAO's vastleggen dat het externe geldtransport alleen gebeurt door professionele transporteurs. Dicht bij elkaar gelegen winkels zouden daarover afspraken kunnen maken om de kosten te drukken. Oudgedienden gepasseerd op kandidatenlijst ;n haag gpd iet alleen bij de PvdA, ook bij ït CDA zorgt de kandidaten- st voor de komende kamer- irkiezingen voor de nodige be aring. Blijkens een ontwerp- andidatenlijst wil het partijbe- uur flink wat nieuw, vooral ouwelijk bloed in de fractie. Oudgedienden als Van oord, Van Vlijmen, Vreugden- il en Tuinstra zitten niet meer de eerste 75 kandidaten, zo- at een verkiesbare plaats uit- jesloten lijkt. Ook andere zit- ende kamerleden zijn fors in ilaats geduikeld. In hun plaats ijn nieuwe, vaak relatief onbe- pnde vrouwen in de plaats ge- omen, zoals de oud-voorzitster an het CDA-Vrouwenberaad anAardenne. De selectiecommissie onder :iding van de oud-vice-voorzit- 'ler Van Montfrans heeft be rust aan een vernieuwing ge kerkt. Met meer dan honderd kandidaten zijn ge gevoerd. Het drietal an Velzen (voorzitter), Brink- jan (fractievoorzitter) en Lod- 'ers (vice-voorzitsler) heeft ten- lotte de definitieve lijst opge leid. gewaarschuwd dat er flinke ver anderingen op til zijn die 'span ningen' en 'teleurstellingen' zouden kunnen oproepen bij de huidige fractie. Brinkman zei dat er binnenskamers een be hoorlijke 'slachting' heeft plaatsgevonden. Aan de^ top zijn de plaatsen netjes naar bloedgroep ver deeld. De top vier bestaat uit fractievoorzitter Brinkman (gereformeerd), minister van justitie Hirsch Ballin (katholiek), staatssecretaris van buitenland se handel Van Rooij (katholiek) en kamervoorzitter Deetman (hervormd). Belangrijk voor de opvolging van Brinkman (ge doodverfd premier) als fractie voorzitter zijn hooggeplaatste katholieken. Naast kandidaten als Van Rooij zijn dat De Hoop Scheffer (met stip gestegen naar de top tieri) en Wolters (momenteel vice-fractieleider). Na vaststelling van de lijst door het partijbestuur wordt over een week nog een uitge breid partijbestuur bijeen ge roepen om de volgorde vast te stellen. Daarna gaat de kandi daten-lijst naar de negentien kamerkringen. Herrezen PSP Éen op drie Nederlanders vindt probleem te groot worden: stort zich in verkiezingsrace utrecht anp De heropgerichte Pacifistische Socialistische Partij (PSP) gaat meedoen aan de kamerverkie zingen volgend jaar mei, zo heeft partij tijdens een congres dit weekeinde besloten. Later deze maand wordt de nummer één van de lijst aangewezen. Dat is in elk geval niet Fred van der Spek, jarenlang het gezicht van de oude PSP. Die heeft wel alle steun toegezegd, maar is niet voor het lijsttrekkerschap beschikbaar. Vier jaar geleden hief de oude PSP zich op om op te gaan in GroenLinks, maar een aantal ontevreden PSP'ers, onder wie Van der Spek, ging niet mee. Zij geloven heilig in een of meer kamerzetels voor de nieuwe PSP, omdat veel mensen het al lesoverheersende pragmatisme in de politiek moe zijn. Volgens woordvoerder Ro broek zal de partij bij de verkie zingen uitkomen onder de naam PSP'92. Het Centraal Stembureau wees in maart een verzoek van de partij af om uit te mogen komen onder de naam PSP. Die naam zou mis leidend zijn. Met de toevoeging '92 mogen we wel meedoen, al dus Robroek. Van Mierlo kent programma's van concurrentie niet veldhoven anp D66-leidgr Van Mierlo kent de verkiezingsprogramma's van de andere grote partijen niet goed genoeg. Tijdens zijn toespraak tot het D66-congres afgelopen zaterdag in Veldhoven maakte de D66-voorman een rommeltje van de bezuinigingsbedragen die CDA, PvdA en WD in de ko mende kabinetsperiode voor ogen hebben. Volgens Van Mierlo wil het CDA acht miljard bezuinigen en de PvdA zeven. Opgeteld vor men beide bedragen de vijftien miljard die de WD voorstaat, aldus de D66-leider. In werkelijkheid wil het CDA een bezuiniging van negen mil jard en de PvdA acht miljard, zo is te lezen in de concept-verkie zingsprogramma's. Beide be dragen opgeteld komen over een met het totaal van zeven- tien miljard, het bedrag waar mee de VVD de kiezers probeert te overtuigen. Dat D66 tien miljard wil be zuinigen, had Van Mierlo wel goed in zijn oren geknoopt. Van Mierlo heeft gisteren zijn excu- ses aangeboden. „Ik rectificeer mijn speech, niet in de illusie dat de pers het nog niet ontdekt heeft, maar uit egards tegenover de benadeelden." ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschappelijke Persdiens Andriessen en Stekelenburg luiden noodklok den haag gpd De Nederlandse overheid verliest de greep op het asiel zoekersprobleem. Dat vinden drie van de vier onder vraagde Nederlanders (77 procent) in een NIPO-enquête die gisteren openbaar werd gemaakt. Eén op de drie on dervraagden vindt dat Nederland vol is en dat de grenzen dicht moeten voor asielzoekers. den haag anp-gpd Volgens minister D'Ancor^ van WVC is het vluchtelingenpro bleem „feitelijk onoplosbaar." Ze voelt er niets voor een lijst van veilige landen aan te leg gen, zodat asielzoekers uit deze landen al direct kunnen worden teruggestuurd. Volgens D'Anco- na ligt daar niet de oplossing omdat de meeste vluchtelingen toch al uit notoir onveilige lan den komen. „De instroom van asielzoekers is groot, de afhan deling van procedures duurt te lang en de uitstroom vanuit de opvangcentra naar de gemeen ten stagneert", vatte de minister voor de NOS-televisie het pro bleem samen. Elke week melden zich 1.500 asielzoekers, ongeveer twee keer zoveel als geraamd. Daar door moeten er dagelijks hon derd opvangplaatsen extra wor den geschapen. Veruit de mees te vluchtelingen komen uit het voormalige Joegoslavië, Soma lië, Iran en Irak. Politici hebben afgelopen weekeinde emotioneel gerea geerd op het kabinetsbesluit om opnieuw tenten te bouwen als noodopvang. CDA-kamerlid Krajenbririk noemde het „be schamend als je je toevlucht moet zoeken tot tenten." Zijn PvdA-collega Middel beklem toonde dat deze dpvang abso luut van tijdelijke aard moet zijn. Volgens CDA-fractievoorzitter Brinkman gaan vluchtelingen met valse verwachtingen op reis naar Nederland. Hij wil voorko men dat mensen op goed geluk gaan reizen. „We slagen er niet genoeg in duidelijk te maken wie hier wel en niet mogen blij ven." Hij vindt dat de procedure sneller moet verlopen. Minister. Hirsch Ballin van justitie voor spelde vanmorgen zelfs dat het probleem goeddeels wordt op gelost wanneer ook de Eerste Kamer het groene licht voor een verkorting van de asielprocedu re waarmee de Tweede Kamer al heeft ingestemd. Volgens D66-leider Van Mier lo is Nederland of Europa niet vol, maar is er wel een collectie ve aanpak nodig om het asiel zoekersprobleem „kwalitatief en kwantitatief beheersbaar" te maken. Van Mierlo distantieer de zich daarmee van uitspraken van zijn partijgenoot en burge meester van Lelystad Gruijters, die vindt dat er te veel vluchte lingen worden toegelaten. Het overhevelen van admini stratief werk naar lage-lonen landen als India gaat duizenden en misschien wel tienduizen den banen kosten. „Als de over heid niet ingrijpt, leidt dat tot massa-ontslagen", bevestigde FNV-voorzitter Stekelenburg gisteravond voor de KRO-televi- sie een vrees van minister An driessen van economische za ken. In toenemende mate ontdek ken bedrijven dat administratief werk goedkoop kan worden uit gevoerd in lage loonlanden. Door de steeds betere commu nicatie-mogelijkheden maakt het bijna niets meer uit of gege vens in Nederland of ergens in het buitenland worden ver werkt. Onder andere de KLM, Swiss Air, banken en verzeke ringsmaatschappijen overwe gen administratief werk af te stoten naar lage lonenlanden of hebben dat inmiddels gedaan. Andriessen zei „bevreesd te zijn voor grote werkloosheid nu bedrijven ontdekken dat je veel werk goedkoper in het buiten land kunt laten doen". Hij noemde als voorbeeld India: Deventer Tijdens een bezoek aan de landelijke CDA-bestuursdag in Deventer stuitte CDA-fractieleider Brinkman niet alleen maar op enthou siaste toehoorders. Dit jongetje had het al snel gezien bij de bank op de Brink, waar Brinkman als onderdeel van zijn uistapje naar het oosten des lands plaatsnam om vragen van passanten te beantwoorden. Brinkman greep hem evenwel direct bij zijn jasje. foto anp»paul vreeker !Van Velzen had vorige week 1 het partijblad CDA-Actueel al amsterdam fred van essen "Vis uit ALLE landen' adverteert de Vo- lendammer vishandel op de Amster damse IJ-markt. Maar ondanks die po ging om aan te sluiten bij de uitheemse formule van de markt, bleef de Volen- dammer gisteren toch een buitenbeentje tussen Hassans Egyptische hapjes en de Senegalese sieradenkoopman. De Volendammer was de laatste van de 207 marktlieden die een plaats ver overden op de gisteren geopende IJmarkt. Hoewel hij eigenlijk buiten de opzet viel, vond marktmeester Klaar van der Valk zo'n autochtone viszaak bij na der inzien toch een aardige aanvulling. In totaal zes blanke Nederlanders heb ben een stand betrokken. De overige 201 zijn allochtoon, van wie er 75 met steun van de gemeente hun handelsdiploma konden halen. Vele duizenden bezoeker trokken gis teren in dichte drommen langs de Perzi sche ghaz, Hindoestaanse kerrie, aban- gra koekjes, köfte, kebab en shoarmakra- men, stands met Turkse bruidskleidng, Indiase filigreintextiel en Equadoriaans houtsnijwerk. Bij de verkoper van com pact-discs vind je Max Nijman en veel andere Surinaamse popsterren die in een doorsnee platenzaak niet te krijgen zijn. De IJmarkt, inclusief zes restaurants, wordt geacht uit te groeien tot een van de grote toeristische attracties van Am sterdam. De ligging, een kilometer wes telijk van het Centraal Station, is gunstig. Een parkeerboot met 730 plaatsen en een bootverbinding in het weekeinde met CS, bieden zeker voor Amsterdamse begrippen ongewoon riante toevoerlij nen. Bovendien is de markt op zondag open. Onder Amsterdamse marktkooplieden heeft het veel kwaad bloed gezet dat al lochtone ondernemers de lange wacht lijsten voor een plaats op een Amster damse markt hebben mogen omzeilen. Dat protest is de afgelopen weken ge luwd. Mede omdat zelfs de IJmarkt moeilijk zal kunnen concurreren met het enorme uitheemse assortiment van de Albert Cuijpmarkt en dagmarkten in De Bijlmer. De hal biedt wel dekking tegen sneeuw en regen, maar ook overdekt kan koud zijn, zoals gisteren bleek. De ver warming is afgesteld op 10 graden, aldus marktmeester Van der Valk. De IJ-markt aan dc Westerdoksdijk is ge opend van dinsdag tot en met zondag van 10 tot 18 uur, het restaurantgedcelte tot 21 uur. Be reikbaar te voet vanaf Centraal Station langs de IJ-oevcr, met bus 28, per auto afslag Slotcrdijk vanaf de westelijke ringweg AIO en in het week einde ook per bootveer vanaf CS. „De boekhouders daar zijn uit stekend. zeer ijverig en ze kos ten gemiddeld maar eenvijfde van het hier gangbare loon". Hij verklaarde inmiddels gesprek ken te voeren met de KLM en andere bedrijven die overwegen administratief werk uit te beste den. FNV-voorzitter Stekelenburg meent dat de overheid moet in grijpen. Hij is van mening dat Andriessen te laks is. „In een land waar de werkloosheid maandelijks met zo'n tiendui zend mensen stijgt, ben je als minister van economische za ken verplicht om in te grijpen. Het gaat om de werkgelegen heid, die we hier niet kunnen missen". De Tweede Kamer praat deze week over dit pro bleem. Tevredenheid over "heel nette" onderwijs-CAO den haag anp Iedereen is zeer tevreden over over de vrijdagnacht afgesloten CAO voor het onderwijs. Vol gens minister Ritzen is het re sultaat zelfs 'verbluffend'. ABOP-voorzitter Vogelaar houdt het op 'heel netjes'. De CAO omvat een salarisver hoging van 2.6 procent dit jaar en de nullijn voor volgend jaar. plus afspraken over bijna vijf duizend nieuwe banen. Die combinatie is voor Vogelaar „meer dan ik had durven ho pen". Er komt een andere rege ling van de arbeidsduurverkor ting en oudere leraren worden wat meer ontzien. Voor de bon den was het een breekpunt dat bij beide regelingen alle vrijko mende uren worden opgevuld. Dat levert vijfduizend nieuwe banen op, bovenop de 350.000 huidige banen in het onderwijs. Die vijfduizend nieuwe on derwijzers moeten worden ge- recruteerd uit de huidige wacht gelders. Om dat te stimuleren is afgesproken dat de schoolbe sturen zelf die wachtgelder moeten betalen, zodat ze er be lang bij hebben dat hij ook weer snel aan het werk gaat. Voge laar: „We moeten dit uitwerken. Het wordt echt een krachttoer. Maar we zijn bereid ons aan deel te leveren om de werkloos heid te bestrijden. Met vereen de krachten moet dat te doen zijn." Hakenkruizen op moskee huizen gpd De moskee in Huizen is zater dagavond beklad met haken kruizen en teksten als 'buiten landers rot op', 'klootzakken', 'varkens' en 'de volgende keer is het menens'. De daders moeten tussen ne gen en elf uur zaterdagavond bezig zijn geweest. De politie heeft niemand kunnen aanhou den. De moskeegangers zijn ge schrokken. De activiteiten in de moskee gingen wel door. In de drie jaar dat de moskee in Huizen staat, is één keer een poging tot brandstichting ge daan. Binnen de islamitische gemeenschap wordt daar nu weer voor gevreesd, zolang da ders vrij rondlopen. Nederlandse Maria Krol ontsnapt net aan de strop in Singapore schiphol theo den boer Bang? Nee, dat is Maria Krol niet meer nu ze zondagmorgen 6.26 uur veilig en wel op Schip hol is geland. Bang was ze twee ëneenhalf jaar lang, sinds de politie in Singapore haar 19 april 1991 op een hotelkamer had aangetroffen in het bezit van machine-onderdelen waar in 1,6 kilo heroïne was verstopt. Ook afgelopen vrijdag, tijdens de uitspraak, was ze bang. Wachtte haar de dood door de strop of de vrijheid? Het werd het laatste. „Ik heb besloten om over de afgelopen tweeëneen half jaar niet te klagen," zegt ze nu. „Het is een ervaring waar van ik iets moet leren." Onwennig, af en toe verlegen glimlachend wacht Maria Krol (60) in het kille schemerduister voor de ingang van het perscen trum op Schiphol. Een klein, tenger vrouwtje met een bleek gelaat. Haar ravezwarte haar is in twee jaar tijd zilvergrijs ver schoten. Achter de glazen toegangs deur gebaren fotografen en ca- meralieden haar toch vooral dichterbij te komen. Maar voor dat ze haar opwachting voor de pers maakt, wil ze eerst haar 23- jarige zoon Christopher in de armen sluiten. De bos bloemen op haar arm wordt geplet wan neer moeder en zoon elkaar treffen. „Ik ben heel blij", is het eerste wat ze bij binnenkomst zegt. Het Nederlands gaat de van oorsprong Sloveense Maria An na Krol-Hmelak moeilijk af. Haar jarenlange verblijf in Nige ria, waar ze voor een importbe- drijf werkte, zal daar mede de bet aan zijn. Maar ook het sper vuur van vragen verwart haar.' Een duidelijk antwoord, bij voorbeeld op de vraag waarom ze geprobeerd heeft de machi ne-onderdelen te verstoppen als ze van niets wist, kan ze nauwelijks formuleren. „Nee ik heb daar geen kennis van," verweert ze zich. Maar nadat haar Nigeriaanse zaken partner Peter Johnson enkele dagen eerder op verdenking van drugsmokkel was gearresteerd, sloeg de twijfel toe. „Toen ben ik bang geworden. Ik wilde de onderdelen weggooien. Maar ik dacht: hoe kan dat nou? Ze zijn verzegeld. Dan moet het er in de fabriek zijn ingestopt. Ik heb die twee gedachten gehad. Daarom raakte ik in paniek." Op de valreep leek de gelukki ge afloop voor Maria Krol toch nog een nare wending te krijgen toen ze vrijdag na haar vrij spraak bij de immigratiedienst haar terugkeer naar Nederland wilde regelen. Daar bleek dat er nog eeri proces-verbaal was we gens het gebruik van drugs. Sporen daarvan zouden ten tij de van haar aanhouding in haar urine zijn aangetroffen. Maar tijdens het proces had haar ad vocaat Suppiah al met succes verzocht die aariklacht te schrappen. De urinemonsters waren inmiddels weggegooid, zodat een controle van de aan gevoerde bewijslast niet meer mogelijk was. Volgens Guus van Bladel, die Maria Krol als gevangenenbe- zoeker in Singapore begeleidde, was men gewoon vergeten dit proces-verbaal uit het compu; ter-béstand te verwijderen. „Dat was echt heel naar. Zoiets is na tuurlijk een enorme schok als je vrij denkt te zijn. Ook de Singaporaanse politiemensen vonden het heel vervelend. Maar wet is wet. dus ze kon niet zomaar vertrekken." Nederlander gepakt na heroïnesmokkel bangkok anp De Thaise politie heeft van morgen op het vliegveld van Bangkok een 25-jarige Neder lander aangehouden wegens heroïnesmokkel. De man had volgens de politie bolletjes met de harddrugs in zijn maag. De Nederlander wilde via Genève naar Madrid. Omdat hij zich volgens de autoriteiten verdacht gedroeg, werd hij aangehouden. Met röntgen stralen werd ontdekt dat de man bolletjes heroïne in zijn maag had. In Thailand staat de doodstraf op drugsmokkel. Voor buitenlander geldt echter een strafmaat van twintig jaar tot levenslang. Tweederde van de ongeveer 1200 buitenlan ders in Thaise cellen, is veroor deeld voor drugsmokkel. Van Bladel, die in Singapore een officiële status heeft om ge vangenen te bezoeken en te be geleiden, is zeer te spreken over de wijze waarop Suppiah Maria Krol heeft verdedigd. „Hij is ab soluut het einde. Bij haar af scheid zei ze ook tegen hem: Als u er niet was geweest, had ik nog niet geweten of het zo goed zou zijn afgelopen. Dit was qua lengte een van de grootste rechtszaken die in Singapore is gevoerd. De grootste duurde acht weken en die dateert al van dertig jaar geleden. Dat betrof een opstand van gevangenen op het eilandje Pu I-au Senang. Ook bij die zaak was Suppiah trouwens een van de verdedi gers." Vrijspraak was niet weggelegd voor Johannes van Damrrre. De ze 57-jarige Nederlandse zaken man werd op 26 april van dit jaar als eerste westerling in Singapore wegens drugsmokkel tot de doodstraf veroordeeld. Zijn hoger beroep dient 22 no vember. „Mijn zoig gaat nu naar hem uit," zegt Van Bladel, die hoopt dat alle commotie over de zaak-Krol het belang van Van Damme niet zal scha den. odmoe van de reis en overmand door emoties staat Maria Krol de pers te woord. FOTO ANP RAYMOND RUTTING

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3