Barsten in het 'schitterend mozaïek' McHolland, de 51ste staat van de USA Feiten &Meningen Samaritaan MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 DEN HAAG HENK DAM Het heeft in de krant gestaan en dus is het waar: Nederlanders gaan in hun gedrag steeds meer lijken op Amerikanen. Tiental len vragen aan zowel Nederlanders als Amerikanen leverden een psychologisch profiel op van de twee volkeren en die blij ken veel van elkaar weg te hebben. Van oudsher, aldus dr. Derksen en zijn on derzoeksteam, zijn Nederlanders somber der en meer in zichzelf gekeerd dan de ex traverte en impulsieve Amerikanen. Neder landers zijn ook altijd zwijgzamer geweest en hebben traditioneel moeite gehad met het prijsgeven van hun privé-leven. Ameri kanen op hun beurt vertonen gauw onecht gedrag en graven zelden diep. Al die ver schillen zijn dus aan het verdwijnen. En waarom zouden we dal niet geloven? Ie hoeft maar om je heen te kijken om overal de verwoestende sporen van 'veramerikanisering' te zien. 'Tranentrek kende' TV-programma's als 'Allyou need is love'bewijzen hoezeer wij bereid zijn onze intiemste emoties aan een genietend mil joenenpubliek prijs te geven. Typisch Ame rikaans. De opzichtige kledij waarin wij sporten en winkelen komt straight from the States. Hetzelfde geldt voor al die hambur gertenten. voor woorden als 'shit'die tot het vocabulaire van elke 8-jarige behoren en voor de groeiende fascinatie met de kerstman ten koste van onze eigen Sinter klaas. Zijn we dus bezig om uit te groeien tot zo iets als McHolland, de 51ste staat van de USA? Het lijkt erop, maar dat neemt niet weg dat we ook nog een lange weg hebben te gaan, want we zouden veel Amerikaan- ser kunnen zijn dan nu. Hierbij enkele tips op basis van mijn jaren in Amerika: Hou' To Be An American And Feel Great': Verkoop uzelf. Zeg bijvoorbeeld nooit dat u boekhouder bij een aannemer in Lisse bent. Nee, dat moet zijn: Ik ben controller bij een leidinggevende company op het ge bied van projectrealisering, en woon in de parel van de Bollenstreek. Sier uw naam ook wat op. Als u bijvoorbeeld H. Diepe- veen heet, zet dan op uw visitekaartje: dr. Herman J. Diepeveen III. Wees niet bang voor intieme conversa ties. Begin in de trein met de passagier te genover u over uw recente blindedarmope ratie. Laat daarna het litteken zien. Stel aan volslagen onbekenden als binnenkomer in dringende vragen van het soort: 'Gelooft u in onderwaterbevallingen?' Sta klaar met complimenten. Zeg tegen bekenden die u op straat tegenkomt altijd dat ze er zo 'fantastisch' uitzien, ook al denkt u dat ze op-de volgende hoek dood zullen neervallen. Kinderen zijn altijd 'mooi', en bovendien 'lekker levendig' als hun handen alles vernielen wat hun ogen zien, en 'opmerkelijk evenwichtig' als u ze nooit anders dan suffend voor de TV aan treft. Geef en vraag overal de prijs van. Als uw buurvrouw een nieuwe jas aan heeft, vraag dan direct wat-ie heeft gekost. Zorg er om gekeerd voor dat iedereen uw nieuwe hor loge ziet en zeg erover: „Dit is die exclusie ve Swatch waarover zoveel in de krant heeft gestaan. Nou ja, het is een replica hoor, want de echte kost 12.000 gulden, maar deze is toch ook mooi 275 piek". Wees oppervlakkig. Als iemand tegen u zegt: „De besprekingen die Hengelo en En schede in de afgelopen jaren hebben ge voerd over een intergemeentelijk struc tuurplan hadden beter samen met Almelo en onder voorzitterschap van een regiobe stuur kunnen worden gevoerd", kijk dan peinzend, zeg: „Dat is interessant", en ga direct naar huis om Beverly Hills 90210' te bekijken. Wees altijd vriendelijk, vooral als u in een winkel of in de horecasector werkt. Begroet binnenkomende klanten luidkeels met het Nederlandse equivalent van 'Hifolks' ('Hal lo lui', dus). Stel hen vooral ook indringen de vragen (zie boven) of op z'n minst: 'Hoe gaat het met u?' Antwoorden hoeft u niet af te wachten, het gaat om het gebaar. Com plimenteer (zie boven). Als de kinderen van de klant uw zaak afbreken, zegt u dus: „Wat zijn ze mooi. En zo lekker levendig". Zie altijd de zonnige kant van dingen. Amerikanen zijn geboren ppsitivo's. Als u op één en dezelfde dag uw baan kwijt raakt, uw auto in de prak rijdt, uw vrouw aan haar vogaleraar verliest en een griep voelt opkomen, zeg dan: „Nou ja. De weersverwachting voor morgen is in ieder geval prima." Henk Dam was jarenlang correspondent voor deze krant in de Verenigde Staten. Racisme hoofdthema in burgemeestersverkiezingen New York Morgen kiezen drie mil joen Newyorkers een nieu we burgemeester. In de ene hoek: de titelverdedi ger, David Dinkins, 65 jaar, de eerste zwarte in dit 'op één na zwaarste ambt in de VS'. Democraat, zoals drie kwart van de Newyorkers. In de andere hoek: de uit dager, Rudi Giuliani, 52 jaar, ex-aanklager, Republi kein van huis uit, maar nu aanvoerder van een lijst van Republikeinen en (rechtse) Liberalen. Onze correspondent nam een kijkje in de Newyorkse are na. NEW VORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT „Hoeveel van jullie zouden het liefst vertrekken uit New York?", roept de vrouw achter het ka theder. Aarzelend gaan hier en daar een paar handen omhoog. Er wordt wat rondgekeken en langzaam volgen er meer. Even later heeft tweederde van de aanwezigen de armen in de lucht. „Oei, dat is meer dan ik verwacht had", zegt de vrouw. „Op de meeste van deze avon den is het een op de drie". Het zaaltje onder het centrum van de Jewish Youth ofFlatbush puilt deze avond uit van de on tevredenen. „Dit is niet het Brooklyn dat mij beloofd was door mijn ouders, met overal tralies voor de ramen, wapens in de straten en angst", schreeuwt een man in een rood jack die de zaal op temperatuur poogt te brengen voor de hoof dattractie. „Mij was een Brook lyn beloofd van werk, rust en harmonie". De tientallen, vooral joodse, aanwezigen mompelen instem mend. Zij zijn het met hem eens, alleen zijn demagogische aanpak lijkt minder aan te slaan. „We hebben een leider- schapsvacuüm", roept de man. Nu klinkt er wat schuchter ap plaus. „Flatbush is onder Dinkins berucht geworden om zijn rassenvooroordelenHet trefwoord is gevallen. Zodra de naam wordt genoemd, barst de zaal los in massaal boegeroep. Racist David Dinkins, de burgemeester van New York, is hier niet ge liefd, dat is duidelijk. „Dinkins is een racist", zegt een man. „Joden kunnen wat hem betreft doodvallen. Hij deed drie dagen lang niets toen een bende zwar te Newyorkers twee jaar gele den in Crown Heights een jood se student vermoordde. Hij doet niets tegen de misdaad. New York gaat kapot als Dinkins nog langer burgemeester blijft". Dan zwaait de deur open en treedt een tengere, verlegen glimlachende man het zaaltje binnen. Het is Rudi Giuliani. Dit is de man die New York van de ondergang moet redden, me nen de aanwezigen. „Ik wil mijn kinderen niet laten opgroeien in dit New York", zegt hij. „We gaan de stad op zijn kop zetten, en er een stad van maken waar we weer trots op kunnen zijn". Eindelijk juichen de aanwezigen zich de kelen schor. De verkiezing van morgen wordt een herhaling van het ge vecht van vier jaar geleden. Toen won Dinkins op punten van Giuliani, met'slechts 49.000 stemmen verschil. De kiezers gaven het voordeel van de twij fel aan Dinkins, die in staat werd geacht de enorme proble men van de stad vooral in de verhouding tussen de vele etni sche groepen aan te pakken. Maar de conclusie na vier jaar is algemeen: Dinkins heeft ge faald. Criminaliteit Vier jaar geleden won burgemeester David Dinkins van New York de verkiezingen net op punten. foto afp De criminaliteit is enorm al zegt Dinkins niet ten onrechte dat het aantal misdrijven is ge daald. Maar dat is overal in de VS het geval. Dinkins bracht ruim 6.000 extra politiemensen op straat. Toch voelen de Ne wyorkers zich niet veiliger. Inte gendeel. Vorig jaar werden nog altijd 626.000 misdrijven ge pleegd. Het aantal moorden steeg tot maar liefst 2.100. De stad heeft een tekort van twee miljard dollar (zo'n vier miljard gulden). Het ene bedrijf na het andere sluit en vertrekt naar elders, waar het investe ringsklimaat beter is en het leef klimaat gezonder. Voor de klei ne ondernemer zijn de stedelij ke belastingen niet meer op te brengen. Er kwamen vorig jaar honderdduizenden bezoekers minder naar New York. Met een belasting van 25 procent zijn hotelkamers onbetaalbaar ge worden. Het aantal werklozen nadert de twintig procent. In een stad van deze omvang en met proble men waar zelfs een land zich aan zou vertillen, is de moge lijkheid vooreen burgemeester om verandering aan te brengen maar beperkt. Maar volgens de Newyorkers heeft David Dinkins zelfs deze geringe kan sen, laten liggen. Of Rudi Giuli ani het veel beter zal kunnen doen, is echter de grote vraag. Moedig Misdaad, werkloosheid, vervui ling, rassentegenstellingen. Vraag elke willekeurige Newyor- ker wat er mis is met zijn stad en het antwoord is hetzelfde. „Als je vroeger ruzie had, dan vocht je een robbertje, je schud de elkaar de hand, dronk een glas en het was weer oké", her innert Jerome Johnson zich. „Maar nu is het meteen schie ten. En geen pistool. Nee, tak- tak-tak-tak doet hij een mi trailleur na. We staan op een hoek in de South Bronx, een van de meest Even eerder was Dinkins hier op bezoek, samen met First Lady Hillary Clinton. Een korte visite aan een buurtkliniek. De burgemeester hoeft hier niet veel stemmen te winnen. Dit is een zwarte wijk waar Giuliani niet veel kans maakt. Toch klinkt ook onder de vele nieuwsgierigen achter de dranghekken kritiek. Dinkins heeft meer politieagen ten de straat op gestuurd, maar daar is weinig van te merken. „Die komen toch altijd te laat, als ze al dood op straat liggen", zegt Johnson. Velen vinden Dinkins te lankmoedig tegen over de misdaad. Hij heeft New York 'overgegeven' aan de klei ne drugshandelaren, beweert Giuliani, door alle geld en man kracht in te zetten in de strijd tegen de grote drugsdealers. New York is er slecht aan toe. De stad heeft een tekort van twee miljard dollar, het ene na het andere bedrijf sluit en de Newyorker voelt zich niet meer veilig in zijn stad. fotó jaap sluis Maar de gewone burger heeft meer last van kleine criminelen, die de buurten terroriseren. Gi uliani staat voor een harde aan pak: er moeten meer arrestaties komen, de voorwaardelijke in vrijheidstelling moet zo veel mogelijk worden beperkt. „Dinkins is zwak", zegt Johnson, een gepensioneerd timmerman. „Hij is zwart en ik ben zwart, maar ik kan het niet anders zeggen: hij heeft het slecht gedaan". Volgens de laatste peilingen deelt hooguit de helft van de Newyorkers die mening. New York is een grote smelt- Misdaad, werkloosheid, vervuiling, rassentegenstellingen. Vraag elke willekeurige Newyorker wat er mis is met zijn stad en het antwoord is ei hetzelfde. „Als je vroeger ruzie had, dan vocht je een robbertje, je schudde elkaar de hand, dronk een glas en het was weer oké". jj foto al kroes. Een 'schitterend mo zaïek', noemt Dinkins het. Maar er zitten barsten in. De rassen tegenstellingen zijn nog nooit zo groot geweest. Vijftig jaar ge leden was New York vooral blank, met een zwarte enclave in Harlem. Nu zijn er honderd duizenden zwarten, Indiërs, Hispanics, moslims, vluchtelin gen uit Afghanistan en Haïti, al lemaal op zoek naar the Ameri can Dream de Amerikaanse droom. Bijna de helft van de Newyor kers is nu nog maar blank, een kwart zwart en de rest Flispanic of moslim. Zij wonen niet meer in hun eigen wijken, zoals vroe ger maar door elkaar heen. Dat verhoogt de spanningen. New York is een etnische hogedruk pan. Af en toe ontsnapt er met veel kabaal stoom. Zoals twee STANDPLAATS WASHINGTON Er moeten in Nederland genoeg mensen zonder werk rondlopen die graag iets om handen hebben, hun me deburgers best een dienst willen bewijzen, die zonder hun uitkering kwijt te raken toch een nuttige taak in de samenleving willen verrichten èn in één moeite door ook nog de politie een hak willen zetten. Het vol gende is voor hen wellicht een ideetje. Toen ik onlangs na een veel te lang uitgelopen af spraak in de stad naar mijn auto terugliep, zag ik vanuit de verte al een langwerpig rose papiertje onder de ruitenwisser zitten. 'Verd...', vloekte ik inwendig. Dat zou me natuurlijk weer twintig dollar gaan'kosten, de prijs die in de Amerikaanse hoofdstad nu eenmaal staat op het laten verlopen van de parkeermeter. Ik rukte de bon weg, verfrommelde hem en wilde hem - boos om zoveel onrecht - op straat gooien, tot 'iets' mij tegenhield. Niet het feit dat het werpen van afval op de openbare weg een boete kan opleveren die een parkeerbon vele malen overtreft. Maar het papiertje voelde anders aan dan eerdere bonnen die ik op de zelfde wijze mishandeld had. En al gauw klaarde mijn gezicht op. Het wès een bon, tenminste: een bedrieglijk echte ko- pie. Afkomstig van de 'DC Drivers Association', een club waarvan ik nog nooit gehoord had maar die ik al gauw als een barmhartige Samaritaan beschouwde. Om mij heen zag ik in de minuten daarna meer men sen met zo'n rose papiertje in de hand en een gelukza lige glimlach op de lippen staan. De DCDA is dikke vriendjes met foutparkeerders. Het is het gouden idee van de ex-beursmakelaar David Garrett, die kennelijk in zijn leven te veel bonnen heeft moeten betalen. Hij huurde een aantal studenten en werklozen in die, door hem voorzien van een dikke zak met kwartjes, de binnenstad van Washington af struinen en overal waar zij maar kunnen kwartjes gooien in parkcermeters waarvan de tijd verstreken is. Dat mag: bijvullen is in Amerika niet verboden. Soms zijn zij de parkeerpolitie maar nèt voor. Daarna doen zij het bekende rose papiertje met het opschrift 'Dit is geen parkeerbon, maar het had er een kunnen zijn' onder de ruitenwissers. Die bevat een oproep aan de 'geredde' automobilist om vrijwillig een bijdrage te storten in de kas van de DCDA. Elke bijdrage is goed, maar vijftien dollar (minder dan de bon) wordt op prijs gesteld. Daarvan voert de DC DA zijn kruistocht tegen het Washingtonse parkeerbe leid. Zoals in alle grote steden is parkeren in Washing ton één grote ellende. Tienduizenden forensen komen dagelijks uit de wijde omgeving met de auto naar de stad. Het openbaar vervoer is onvoldoende. En je moet toch ergens je auto kwijt. In de binnenstad van Washington is geen onbetaalde parkeerplaats te vinden. Of je kiest een meterplaats, of je betaalt je nog blauwer aan een van de parkeergara ges, waar je soms twintig gulden per dag kwijt bent. De bedoeling van de DCDA is volgens Garrett om bij de gemeente een ander parkeerbeleid af te dwingen: meer parkeerplaatsen en minder bekeuringen. De politie heeft al laten weten daar niets voor te voe len. Wet is wet. Wie legaal parkeert kan het geld voor de DCDA uitsparen, zeggen ze op het gemeentehuis laconiek. Maar de Drivers Association gaat door. Er komt net genoeg geld binnen om de metervullers be zig te houden, ook al laten heel wat foutparkeerders nooit wat van zich horen. Oei, ik denk er ineens aan... ik ben ze óók nog wat schuldig. HANS DE BRUUN CORRESPONDENT jaar geleden in Crown Heights,^ waar een joodse automobilist L per ongeluk een zwarte jongen doodreed. jj Uit woede bestormden zwarte Je jongelui de joodse wijk, staken L de boel in brand, doodden eenje joodse student en zorgden vootjt drie dagen rellen. De politie ha{, de zaak niet onder controle, 'a maar Dinkins deed nietsHij^ liet zijn zwarte vrienden uitra- e zen", beschuldigen veel joden 0 de burgemeester. Hij maakte e eerst een tenniswedstrijd af. Pas na drie dagen greep hij in, maa( toen was het al te laat. Vriendjes Racisme is een hoofdthema ge worden. De beschuldigingen vliegen over en weer. Dinkins wordt 'zwart racisme' aangew reven en hij zou banen en sub sidies vooral aan zwarte vriend jes geven. Giuliani zou Ku Klux Klan-leden en fascisten onder zijn aanhangers hebben. „Ras verdeelt. Ras hoort niet thuis ii het politieke debat", zegt Dinkins tijdens een lunch voor Democratisch vrouwen „Rasrelaties wel, maar dan op een verstandige manier. Als je de rassenkwestie in de strijd wilt brengen, dan moet je ook oplossingen aandragen en niet alleen roepen". De problemen zijn op de spits gedreven door president Bill Clinton, die vorige maand naar het traditioneel Democratische New York kwam om zijn in moeilijkheden verkerende par tijgenoot te steunen, maar hem een slechte dienst bewees met de opmerking „dat te veel men sen bang zijn te stemmen op i( mand die anders is dan wij". D< boodschap, zoals die algemeei werd uitgelegd: blanken die nie op Dinkins stemmen maken zich schuldig aan racisme. Dat was koren op de molen van Gi; uliani, die zegt Newyorkers var welke kleur dan ook aan zich t^c willen binden. Morgen zal blij ken of die boodschap weerklar

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2