Kamer wordt theater metsurround sound' Leven en wonen Dauwworm smalle voet Britse 'Ontwerper van het Jaar' Inductiekookplaat slaat aan Meisjes in westen van het land hebben v MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 25 SPREEKUUR Reclamespots op tv waarin baby's figureren geven de kijker een geheel verkeerd beeld over het uiterlijk van de gemiddelde Neder landse baby. Roze als pasgewassen varken tjes huppelen engelachtige kindertjes in di verse stadia van blootheid over het scherm, met als doel u een bepaald merk luier, ba- byzeep of babyvoeding te doen aanschaf fen. De enige reclame waarin een levensechte zuigeling optreedt, die de godganse nacht doorbrult, probeert uitgeputte ouders op de mouw te spelden dat ze na het nuttigen van een kop koffie weer boven Jan zijn. Maar op babyprodukten gerichte reclame toont de perfecte baby, goedlachs en poezelig mooi, met een gaaf, glad en vooral roze velletje. Basje had zon velletje, maar toen hij een paar maanden oud was, kreeg hij uitslag. Op wangen en voorhoofd verschenen schil fers en korstjes, de huid werd rood en voch tig. Op zijn lijfje had hij ook een paar plek jes die rood en schilferig waren. Heel opval lend bleef in zijn gezichtje rond neus en mond de huid gaaf, het zogenaamde narco- sekapje. Basje had ook wat last van jeuk aan de plek ken en dit hele beeld is typisch voor de huidaandoening die in de volksmond dauwworm heet. Officieel heet het consti tutioneel eczeem, een naam die al aangeeft dat we hier te maken hebben met aanleg Inderdaad is deze huidaandoening, of pre ciezer: de neiging deze huidaandoening te krijgen, erfelijk. In Europa bovendien de meest voorkomende huidaandoening op de kinderleeftijd. Het constitutioneel eczeem wisselt enorm in ernst. Ofschoon het, zoals gezegd, erfelijk is, hoeft het niet zo te zijn dat het kind de aandoening in even ernstige mate heeft als (een van) zijn ouders. Bovendien is het ec zeem onderdeel van het zogenaamde ato pisch syndroom, bestaande uit astma, aller gische neusklachten en constitutioneel ec- Astma Vaak hebben kinderen met dit eczeem ook astma (aanvallen van kortademigheid met piepen), of krijgen zij deze luchtwegaan doening als zij wat ouder zijn. Let wel: niet ieder kind dat dauwworm heeft, krijgt ast ma en niet ieder kind met astma, heeft ec zeem, maar het komt vaak samen voor. Naarmate het kind ouder wordt verandert het eczeem. Bij baby's zoals Basje bevindt het zich vooral in het gezicht, als het kind ouder is, zo tussen de 4 en 10 jaar, zit het vooral in knieholten en elleboogplooien en aan de binnenkant van de polsen. De aan doening is dan ook niet meer zo rood en korsterig, maar de huid ziet er grof uit, is wat verdikt en de fijne huidlijntjes zijn die per en grover dan normaal. De plekken kunnen hevig jeuken, en worden daarom vaak stukgekrabd. Extreem droog Op tienerleeftijd en bij volwassenen komt het eczeem weer terug in het gelaat, maar blijft in ellebogen en knieholten aanwezig. Buiten de eigenlijke eczeemplekken is de huid meestal extreem droog en meer dan normaal gevoelig voor jeuk. Allergie, met name allergie tegen bepaalde voedingsmiddelen, speelt slechts bij onge veer 10 procent van de patiëntjes een rol in de zin dat de allergie zich uit als een verer gering van het eczeem. Uiteraard kan een kind met dauwworm best allergisch zijn voor bijvoorbeeld kleurstoffen, maar dit leidt meestal niet tot eczeem, eerder tot diarree of galbulten. Voor gedetailleerde informatie over de be handeling van dit eczeem kunt u zich het beste tot de huisarts wenden, die zonodig kan doorverwijzen naar een dermatoloog. Zalf Heel in het algemeen gesproken wordt ec zeem zolang het nattig is, behandeld met natte compressen, die worden vervangen door zalf als de huid weer droog is gewor den. Vaak is het nodig om op hardnekkige plaatsen hydrocortisonzalf te gebruiken, wat een sterk jeukstillend effect heeft. De gehele huid, die vaak bij deze kinderen zo droog is, moet goed soepel worden gehou den door dagelijks insmeren met vette crè me. Een niet-irriterende crème zonder geur- of kleurstoffen kan op recept door el ke apotheek gemaakt worden. De behandeling kan soms moeizaam zijn, ook omdat spanningen bij het kind tot ver ergering van het beeld kunnen leiden. En een onaantrekkelijk uiterlijk door korsten en schilfers op de huid kan de moeder-kind verhouding wel eens onder dnik zetten. Yacht Boy kleinste wereldontvanger met RDS Wellicht heeft de verminderde belangstelling voor be zoek aan het filmtheater er iets mee te maken of de wens om thuis een videofilm of CD in al zijn dimensies te kun nen genieten. In elk geval is onder de fabrikanten van ra dio- en TV's de surround sound-rage (weer) uitgebroken. JVC, Panasonic, Sony, Grundig, Philips en B O, ze zijn er plotseling allemaal mee bezig. Bang Olufssen introduceerde een jaar geleden de eerste vi deo-radiocombinatie. Een mooi, maar prijzig compleet ontvangststation. Het werkt met vier of vijf luidsprekers: twee of drie luidsprekerzuilen voor (de middelste kan een speciale bass-booster zijn) en twee ach ter. Bij radio, TV- of videoban den (vooral ook sommige spe ciale videoprodukties) krijg je op deze manier een sterk ruim telijk effect. Merkwaardig genoeg beperk te het ontwerp van B O zich vooral tot het verfraaien van de geluidsweg. Men koos niet voor het TV-breedbeeld, hoewel dat bij een theater opstelling thuis duidelijk voordelen heeft. Veel cinema-produkties op video overgezet, vereisen breedbeeld voor een spectaculaire weerga ve van de verrichtingen van de hoofdrolspelers. De geluid-rondom-mode komt niet uit de lucht vallen. Al sinds '76 worden weer veel ci- nemascope-films voorzien van dolby stereo surround sound. Dit systeem geeft de toeschou wer vier geluidskanalen: linker en rechter-stereokanaal, mid denkanaal en surround kanaal. De surround-coder versleutelt deze geluidskanalen zo dat ze via de twee gewone stereokana len kunnen worden weergege- Wil men dit theatergeluid volop meekrijgen dan is een TV- toestel met surround-decoder nodig. Bij Grundig heet deze Prologic-decoder. Een digitale geluidsprocessor die gebruik maakt van het DSP-principe. In de duurdere Exclusiv Line TV-toestellen is hij ingebouwd. Bij JVC en Sony kan men ook losse DSP-decoders (digital sound processing) kopen. De apparaten hebben vijf of zes eindtrappen en evenveel luid sprekeraansluitingen om alle rondom-boxen te kunnen aan sluiten. Klankkleur Op dit moment zijn zo'n 3.500 films voorzien van dolby sur round stereo. De meeste koop- of huurvideo's hebben het. Bij uitzendingen via TV van zulke LEZERSVRAAG De mussen in IJmuiden worden steeds slimmer. Tot - vorig jaar lieten ze de mooie rode bessen van de vuur- 7 t doorn ongemoeid. Nu happen ze vrolijk alle bessen weg. Wat kan ik er aan doe? vraagt de heer A.J. ZONNE- s VELD UIT IJMUIDEN. Er zijn twee mogelijkheden: zo- 0dra de bessen kleuren van tak tot tak zwart naaigaren spannen. Het hoeft geen net te worden. Het gaat er \'r maar om dat de vogels schrikken (zwart zien ze niet) als dze op de takken willen neerstrijken. De tweede oplos- J;sing is nogal rigoureus: de vuurdoorn volgend voorjaar 1vervangen door een nieuw soort. De laatste tiental ja- ren zijn er soorten in de handel met bessen die niet 1door vogels worden gegeten. Tot slot: wat ik zou doen? ir Ik zou tot de feestdagen naaigaren spannen, dan alles hweghalen en genieten van de vogels. Waarschijnlijk is er in de buurt van de heer Zonneveld een tekort aan t!goed, voedzaam, natuurlijlTVoer voor mussen. Al zoe- j kende hebben ze de vuurdoorn ontdekt en als het vriest zijn ze er extra blij mee. Of niet soms? De vijver waaraan we zoveel plezier beleven, kent ook I problemen. D.A. PERFORS UIT SASSENHEIM zou een i aantal forse vijverplanten willen vervangen door kleine re soorten en vraagt wat de beste tijd is. Dat is dan het voorjaar. Dan kunnen de nieuwelingen meteen aan de groei komen. April/mei zijn de maanden voor de vijver- planten. Tot slot: negen vissen in een vijver van twee vierkante meter is zéér véél. Volgens de regels mag men één vis per vierkante meter in de vijver houden. Teveel vissen brengen door hun ontlasting teveel voeding in het water, met als gevolg algengroei oftewel groen wa- MEVROUW VREUGDENHIL UIT LEIDEN wilde graag Sintjansolie maken, maar ze kon geen Hypericum per- foratum krijgen bij de verkooppunten van planten. Geen wonder. Het Sintjanskruid is een wilde plant die vooral op droge, zanderige grond groeit. In Brabant komt de plant veel in het wild voor. Mijn advies: maak van de zomer een uitstapje naar Brabant. Ga op zoek naar het echte Sintjanskruid, steek (stiekem) een paar planten uit, zet ze - flink ingesnoeid - op een zonnige 'i plaats en volgend jaar zijn er de gewenste bloemen uit eigen tuin. Deze plant is (nog niet) beschermd. Een- maal op de goede plaats in de tuin vermenigvuldigt hij zich snel. Ik maak olie van eigen planten, omdat ik ze i: de ruimte geef. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vinden. De vraag kunt u opsturen naar Damiate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem, t.a.v. de redactie LEVEN EN WONEN. films loopt het geluid automa tisch mee en kan het dus thuis gedecodeerd worden. Probleem is dat de omroepen dat nooit bekend maken. DSP-toestellen (ingebouwd of niet) kunnen ook dienst doen om ruimte te suggereren bij films die niet van extra geluids effecten zijn voorzien. Zij heb ben de mogelijkheid om de klankkleur van een kathedraal, concertzaal, discozaal of theater na te bootsen. Die klankkleur kan ook gebruikt worden bij het afspelen van CD's. RDS-ontvanger Met de lancering van de Yacht Boy 500 heeft Grundig voor een primeur op radiogebied ge zorgd. De Yacht Boy is een draagbare wereldontvanger van mim 500 gram (ongeveer 600). Hij werkt op vier batte rijen en kent - zoals zoveel we reldontvangers - ook een FM- band ontvangst voor lokale sta tions. Alleen wordt in dit geval de FM niet alleen in stereo ont vangen, maar heeft de radio zelfs het radio data systeem (RDS) ingebouwd. De 500 heeft één luidspreker. FM-stereo komt via de hoofdtelefoon. Je kunt de Yacht Boy op drie manieren afstemmen: via de zoek-draaiknop, via een scan mode of door direct de cijfers van de frequentie in te toetsen. Naast FM wordt het AM- en kortegolfbereik bestreken, van Echte mode, dat eist ook de jongste klant in de schoenwin kel. De tijd dat alleen op basis van pasvorm pa of ma een paar bruine of zwarte schoen kocht is verleden tijd. Al voor het sta dium van 'Ik wil net zulke schoenen als...' weten ze precies wat ze willen en wijzen resoluut naar een paar veelkleurige berg schoenachtige exemplaren. Of ze weten wat mode is... Toch, hoe belangrijk het mode aspect is geworden, zegt Teun Hessels van het Brabants Schoenhuis in Heemstede: „Pasvorm is enorm belangrijk voor kinderen. Daar zijn we heel kritisch in. Kindervoeten meten we dan ook altijd op. Wat vooral opvalt, is dat .de meisjesvoet in het westen van Nederland veel smaller is dan in de rest. Wij kopen dan ook meestal veel van de smalle ma ten in." Daarom doet waar schijnlijk een klassiek Engels merk als Startrite - bandschoe nen voor meisjes en vetermo dellen voor jongens - het goed in Heemstede. Maar dat is een van de 12 - 15 merken kinder schoenen, waaronder echt mo dieuze als Romangnoli en Che- rie (Italiaans) en Pom d' Api (Frans) die Herbert Hessels en Teun Verzaal in huis hebben. Want zegt Teun Hessels: „Kinderen hebben duidelijk een eigen mening. Dat is soms best moeilijk maar ook wel heel leuk." Het thema laarzen speelt vol gens Hessels bij de jeugd niet: „Er zijn voor meisjes wat laars jes, maar niet echt veel. Wat de kleuren betreft is voor donker blauw een hoofdrol weggelegd al worden bruin en groen steeds belangrijker." Tuinieren is vooruit denken Te vaak denken we bij de aanleg en bij eventuele veran- i deringen in de tuin aan het voorjaar en de zomer. We kópen zakken met voorjaarsbollen, kisten met viooltjes en muurbloemen. We zetten de border vol met vaste planten en in het voorjaar stoppen we er ook nog een paar dahlia's tussen. Maar dan komt de herfst. De ene i keer wat vroeger dan de andere. Dit jaar al heel vroeg en zo heb ik ontdekt dat een tuin zonder bes-dragende i heesters armoedig is. Öp het ogenblik wordt mijn tuin enkel en alleen opge- j luisterd door het paars van de Callicarpa, de vrolijke t witte besjes van de sneeuwbes, een enkel trosje blauw van de mahonia en vooral trossen fraai rood met oranje i pitjes van de kardinaalsmuts. Zonder al die kleurrijke en vreugde schenkende strui- - ken zou de tuin er vervroegd winters uitzien. Vandaar dat ik hier nu een pleidooi houd voor bes-dragende Ijeesters en/of bomen. Ze horen er echt bij. Er is keuze te over. Wie een flinke tuin heeft die kan ook eens een doodgewone liguster vrij laten groeien. Het wordt een jj prachtige, volle struik met zwarte besjes. Leuk om te C Zoals alle struiken, moeten ook de bes-dragende soor- V ten nu in de grond. De aarde is nog een beetje warm en W vochtig. De wortels hebben zodoende de kans om snel aan te groeien. In het voorjaar loopt al dat groen weer vrolijk uit en volgende herfst is het niet nodig om ja- :r löers naar andere tuinen te kijken. Ij Wie bessen gedurende langere tijd wil bewonderen en eventueel in stukjes voor de feestdagen wil gebruiken, n die doet er goed aan om de vogels vóór te zijn. Die zijn gek op al dat besgoed. Geef ze ongelijk. Maar wij willen er ook wat van hebben en daarom de goede raad om een web van zwart naaigaren rond de takken met bes te e Tot slot nog een goede raad: kijk eerst eens in de eigen buurt en in plantsoenen in de eigen wijk welke bes-dra- gers het bijzonder goed doen. Dat is belangrijk. De ene struik houdt nu eenmaal van een andere grondsoort dan de andere. Aanpassen aan datgene wat blijkt goed i? te aarden heeft alleen maar voordelen en voorkomt te- leurstelling. De Yacht Boy maakt gebruik van het RDS-systeem, waardoor je altijd weet op welke zender je hebt afgestemd, ook in het buitenland, foto gpd 150 kiloHertz tot 30 MegaHertz. Het apparaatje is een zogeheten dubbelsuper met een stabiele, fluitvrije ontvangst. Single side band (SSB) ontvangst hoort tot de mogelijkheden. Bij aflevering is de radio met negentig fre quenties voorgeprogrammeerd. Het radiootje heeft twee scha kel- en wektijden. Met de scha keluitgang kan een cassettere corder worden gestart, die dan meteen het gewenste signaal van de radio opneemt. Dat kan automatisch 's nachts of bij af wezigheid van de gebruiker ge beuren. De Yacht Boy werkt ruim twintig uur op vier (alkali ne) batterijen. Veel kinderschoenen ogen stoer dit seizoen. Het heeft lang geduurd voordat de praktische, snelle en zuinige methode van koken door mid del van inductie (met behulp van een elektromagnetisch veld) een beetje ingeburgerd raakte. De aanvankelijk erg ho ge prijs was daarvan de voor naamste oorzaak. Nu zijn fabri kanten zo ver dat een kookplaat met dit systeem voor een,rede lijke, maar nog altijd forse, prijs aanbieden. Voordeel van inductiekoken is dat de inhoud van de pan nog sneller verwarmd wordt dan op gas en dat de aankooktijd veel korter is. De warmtetoevoer kan zeer nauwkeurig worden gere geld en heeft een hoog rende ment. Doordat uitsluitend de (meta len) panbodem via de elektro magneet wordt verhit, wordt de glaskeramische plaat nauwelijks meer dan handwarm. Om de pan heen blijft hij zelfs meestal helemaal koud. Hierdoor kun nen voedselspatten niet inbran den. Een plaat met 4 kookzones (60 cm breed) en een vermogen van maximaal 2.800 Watt van Pelgrim kost (adviesprijs) 3.850 gulden. De vederlichte druk- toetsen geven bij aanraking een geluidssignaal en worden be schermd door een vlakke, duur zame folielaag. Van de achterste kookzones zijn start- en kook tijd instelbaar tot 12 uur. Atag heeft naast platen met twee en vier zones ook een plaatje met een kookzone, dat vrijstaand kan worden gebruikt. londen John Rocha, met topmodel Naomi Campell aan zijn arm, werd aan het eind van de Londense Mode- week uitgeroepen tot 'Ontwerper van het Jaar". Hij kreeg de onderscheiding, die hij stevig vast houdt, onder meer voor deze twee ontwerpen. I

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23