Barcelona blundert na wervelende start Manchester United heeft geen concurrentie Sport Crisiscoach Korbach Ajax-Ultje Op Avondje NAC kan terug op de poef Opening Mansveld-tribune John Bosman scoort elfde treffer voor Anderlecht Eerste nederlaag Sporting MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 16 CHEF* AD VAN K Simpele zege PSV bij Cambuur i y a /-n LEEUWARDEN GPD-VERSLAGGEVER De crisiscoach kan terug op zijn poef. Hij was dinsdagmiddag amper in Leeuwarden neerge streken of Fritz Korbach begon al aan een spelletje blufpoker. Met veel bombarie voorspelde .de 'redder van Cambuur' over winningen tegen Ajax en PSV. Het werden twee nederlagen. Ajax zegevierde woensdag avond met 3-0, PSV was gister middag te sterk, 3-1Sneller kun je je geloofwaardigheid als trai ner bijna niet kwijtraken. Korbach oordeelde woens dagavond dal Cambuur goed met Ajax had 'meegevoetbald'. Datzelfde zei hij na de wedstrijd tegen PSV van zijn ploeg. De 48- jarige oefenmeester heeft niet alleen een grote mond, maar ook een kinderhand die snel ge vuld is. De hekkesluiter van de eredivisie kon tegen Ajax noch PSV een spoortje indruk maken. Cambuur was beide keren een elftal zonder structuur. Het hing als los zand aan elkaar. De spe lers deden weliswaar hun best, maar renden als kippen zonder kop heen en weer. Omdat de profs van PSV eveneens vaak in goede bedoe lingen bleven steken, was de krachtmeting tussen de ver bleekte trots uit Leeuwarden en de subtopper uit Eindhoven taaie kost. Aad de Mos had ook niet zozeer oog voor een gala voorstelling voor zover zijn ploeg daar al toe in staat is zijn voornaamste zorg was een overwinning. Om Europees voetbal in het vizier te kunnen blijven houden, had PSV na de uitglijder woensdagavond tegen Vitesse (een 1-0 nederlaag) gis termiddag beide punten nodig. „En aan die opdracht hebben wij voldaan", aldus De Mos. Roerganger Met een kampioenschap houdt de nieuwe roerganger in het Philipsstadion dit seizoen al geen rekening meer. Dat is heel verstandig, kwalitatief schiet PSV daarvoor ook schromelijk tekort. Realisatie van Europees voetbal moet voor de Brabantse multinational ook deze compe titie weer mogelijk zijn, maar hoe De Mos uit de huidige spe lersgroep weer een internatio naal succesvol elftal wil boetse ren, mag Joost weten. Het elftal dat van Cambuur won, werd gevormd door de lichtgewichten Roberto Verha gen, Gregory Playfair en Tom van Mol, de doorsnee-eredivi siespelers Mitchell van der'Gaag en Bwalya Kalusha, de speeltu invoetballer Nii Lamptey, de naar zijn oude vorm op zoek zijnde Arthur Numan en de bij na- voetbal-AOW'ërs Hans van Breukelen, Erwin Koeman, Ber ry van Aerie en Wim Kieft. Van de oudjes kunnen Van Breuke len en Koeman nog wel een jaartje mee, voor Van Aerle en Kieft is het de hoogste tijd om af te gaan bouwen. Aanvankelijk hield 'Haagse Aadje' ook Edwin van Ankeren op de bank, maar de nieuweling kwam in de tweede helft opdra ven. De Mos had in het water koude Leeuwarden een gelukki ge hand van wisselen. Met de komst van Van Ankeren kwam er meer diepgang in het spel van PSV en de snelheidsmaniak nam hoogstpersoonlijk de der de Eindhovense treffer voor zijn rekening. Na een splijtende pass van Kalusha schudde Van Ankeren twintig minuten voor tijd eerst Jaap Stam van zich af, omspeelde daarna Fred Grim en schoof de bal vervolgens in het lege doel, 1-3. Het was de genadeklap voor het wanhopig tegenspartelende Cambuur. De Friezen keken na ruim een kwartier al tegen een moeilijk nog te overbruggen achterstand aan. Gregory Playfair, die een blunder van Fred Grim afstrafte (de keeper liet een niet al te har de inzet van Kieft wegstuiten) en Arthur Numan tekenden in een tijdsbestek van krap zestig seconden voor 0-2. Door Hen- nie Meijer deed Cambuur vlak voor de rust iets terug. De in Ja pan geflopte spits was er als de kippen bij toen Van Breukelen een inzet van Bert Konterman iet glippen. Net echt allemaal. Vuur werk in een bomvol sta dion, zwarte handel en uren dringen voor de poort. Krasse taal van de trainer, twaalfduizend schorre kelen. Het werd misschien wel de grootste teleurstelling van deze voetbalcompetitie. Het 'Avondje NAC' was niets meer dan een paar ver dwaalde schimmen uit het verleden. Voor Ajax was het zelfs het gezelligste uitje van het jaar. De Amster dammers wonnen pro bleemloos met 5-0. BREDA» YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Ergens moet het ooit zijn be gonnen. Na die ene goede wed strijd heette de zaterdag aan de Beatrixstraat plotseling het 'Avondje NAC'. Met de geur van historie en heldendaden. Jaren weggestopt in de eerste divisie, maar bij de terugkeer aan het front, begin dit seizoen, zouden de zaterdagavonden in Breda weer anders worden. Op bijna eenderde van de competitie be droeg de marge met het mach tige Ajax niet meer dan vijf ver- liespunten. Die verrassende constatering bracht Breda in ex tase. Het stadion aan de Beatrixstraat, was in no-time uitverkocht voor deze kracht meting. Er ontstond zelfs ruzie over de kaartjes. NAC kwam niet eens toe aan het meten, laat staan van de krachten. De Brabanders waren onthutsend zwak. Ajax won, klip en klaar, met 5-0 en daar was geen doelpunt te veel bij. Integendeel, ais de Ajacieden niet allemaal de mooiste goal van de avond wilden maken, was het 'Avondje NAC' echt nachtwerk geworden voor trai ner Ron Spelbos. „Op een avond als deze", berustte de ex- Ajacied, „word je op je tekortko mingen gewezen." Vraag het Fabian Wilnis. De Bredase verdediger wordt de komende maanden ongetwij- Een typerende Ajax-actie, zaterdagavond bij NAC. Jari Litmanen laat Romeo Zondervan zijn hielen feld nog regelmatig zwetend geen zi wakker alleen al bij het horen na de hervatting al van de naam Mare Overmars. en niemand kon NAC nog een Wilnis ging volledig voor schut, gezellige avond bezorgen. NAC Hij had eigenlijk door trainer - Ajax had ook nog een wed- Spelbos uit het strijdperk moe- strijdje moeten worden tussen ten worden genomen. Het had Ton Lammers en Jari Litmanen, Komende zondag, voor aanvang van de competitiewedstrijd ADO Den Haag - De Graafschap, wordt de Noord-tribune in het Zuiderpark-stadion officieel geopend. De nieuwe accom modatie is vernoemd naar oud-international Aad Mansveld, die op 5 december 1991 op 47-jarige leeftijd aan een slopende ziekte overleed. De Aad Mansveld-tribune, die wordt ge opend door de Haagse sportwethouder Nico Dijkhuizen, heeft een publieksvriendelijk karakter. Geen hekken, geen prikkeldraad, slechts een gracht scheidt de toeschouwers van het veld. Het is onderdeel van het Voetbaltheater-experiment, dat de club en de gemeente in 1991 startten. EREDIVISIE EERSTE DIVISIE NAC-Ajax 0-5 (0-1). 7. I Pettersson 0-2, 61. 70. Overmars 0-5. Scheidsrech ter: Luinge. Toeschouwers: 11.684 (uitver kocht). Gele kaart: Wilms (NAC). Blind (Ajax) Cambuur - PSV 1-3 (1-2). 17. Playfair 0-1. 19 Numan 0-2, 42 Meijer 1-2, 71. Van Ankeren 1-3. Scheidsrechter: Temmink. Toeschouwers: 7.000. FC Groningen - Heerenveen 2-2 (1-0). 38 Ter Avest 1-0, 46. Hamming 2-0, 82. Tammer 2-1, 90 Alberda 2-2. Scheids rechter: Jol. Toeschouwers: 14.100. Feyenoord - MW 4-0 (1-0). 40. Van Loen Toeschouwers: 23.750. Gele kaart Van As. Thai (MW). FC Twente - Sparta 0-0. 0-1, 36. Boogers 1-1, 37. Marbus 1-2. Eagles). ndam - Willem II 0-3 (0-1). 7. Stewart 0-1, 65 Koorn 0-2 (eigen doel), 89. Sou- Ajax stond kort Neerlands beste schutters. De Fin won. Omdat hij de betere voetballer is, omdat hij het veel betere team achter zich heeft. „De moeilijkheid van Ajax", wist technisch directeur Louis van Gaal, „is om je steeds weer op te laden." Zeker als drie. da gen na Cambuur nog zo'n 'een- hapsclub' op het programma staat. „Maar we hebben de les van Twente blijkbaar goed ge leerd." Ajax verloor toen, zon der aankondiging, met 2-1 door een lauwe instelling. Zaterdag avond bleef de ploeg bijna ne gentig minuten in opperste concentratie. De verdediging gaf geen enkele kans weg, de aanvallers kregen mogelijkhe den bij de vleet. Na rust kwam de eigenlijke produktie op gang. Pettersson, Alflen (met een heus 'stiffie'), Litmanen en Overmars maakten het Ajax-uitje pas echt Loen (Fey (MW). Rijkaard (A Polley (FC Twente) EERSTE DIVISIE FC Den Bosch - AD0 Den Haag 2-2 (1-0). sina 1-0, 64. Van Eijkeren 1-1, 78. Eijkeren 2-2. Helmond Sport - Heracles 0-5 (0-1). 45. KooymanO 12 5 2 5 12 18 - 15 11 4 2 5 10 13-21 12 2 6 4 10 10-15 12 2 2 8 6 13 - 25 12 1 3 8 5 12 - 26 Scheidsrechter: Van Veluwen. Toeschou- 81 Danen 3-i Scheidsrechter: Zuidema 1725. Gele kaart: Woort- Grummel (Emmeri). De Graafschap - Excelsior 0-1 (0-0). 81. 'Heuvel 0-1. Scheidsrechter; Van Redeker (De Graafschap, t TOP - Dordrecht '90 1-2 (1-2) 3. Simons 0-1, 14. Kooien 1-1, 42. Wouden 1-2. Scheidsrechter. Van Huiten. Toeschou wers: 2200. Gele kaart: Kooien en Fernina- dus (TOP), Van de Merwe. Van Wattum en Liefden (Dordrecht). Telstar - NEC 3-1 (2-0) 8. Oostrom 1-0, 43. Hoeks 2-0 (eigen doel), 77. Hoop 3-0, 90. Lok 3-1 (strafschop). Scheidsrechter: Wegereef. Toeschouwers- 1952. Gele kaart: Tevreden en Dikstaal (Telstar), Stock, Lok en Dekker (NEC). Coach Kiste merkingen opdi PROGRAMMA GA Eagles, PSV - ag 7 november: Ajax Roda JC - RKC, FC Utrecht - Cambuur, Sparta - Feyenoord, Vitesse - FC EERSTE DIVISIE Vrijdag 5 november: FC Zwolle - Telstar, zaterdag 6 november- Haarlem - Eindho ven, Emmen - Helmond Sport, Heracles - NEC, Veendam - TOP. Dordrecht'90 - Den Bosch, Excelsior - AZ, RBC - Fortuna Sit- TOPSCORERS JC) 10 4. Gillhaus (Vites- 5. Graef (VW) 8. 6. Kammeron (Go Ahead Eagles), Van Hooijdonk (NAC). Van Fortuna Sittard - Haarlem 2-1 (0-1). i Maessen 0-1 (eigen doel). 53. Samuel 1 54. Taihuttu 2-1. Scheidsrechter: Dijk. Toeschouwers: 1500. Gele kaart: V goossen (Fortuna), Pocorni (Haarlem). 12 10 2 0 22 27 - AZ A 00 DenH 12 6 3 3 15 32 12 6 2 4 14 28 - 12 12 5 3 4 13 19-20 11 5 2 4 12 19-17 12 4 4 4 12 20 - 14 12, 3 6 3 12 12 - 18 11 5 1 5 11 21 - 20 11 3 5 3 11 17-18 11 3 5 3 11 10-15 12 4 3 5 11 12-12 11 4 2 5 10 11 - 14 12 3 4 5 10 9-15 12 3 3 6 9 14-22 12 3 3 6 9 18 - 28 TWEE0E PERIODE 1 1 2 3 5 -9 1 1 2 3 5 - 11 (Heracles) 8, 6. De Jonge (Emmen), Hoop rbc (Telstar) 7, 7. Van Eekeres (Haarlem), Graafsc Mutsaers(RBC) 6. BUITENLANDS VOETBAL CIJFERS BRUSSEL ANP Johnny Bosman en Luc Nilis zijn weer samen de beste schutters van België. De international van Nederland maakte zaterdag het enige doelpunt van kampioen Anderlecht in de thuiswedstrijd tegen Lierse SK. Bosman benutte een strafschop. Het was zijn elfde treffer van het seizoen. Anderlecht behield vier punten voorsprong op Club Brugge, dat bij Waregem ook met 1-0 won dankzij de Nigeriaan Amoka- chi. Hendrie Krüzens Waregem, vorig seizoen verrassend door gestoten naar een plaats die rechtgaf op Europees voetbal, staat voorlaatste. Het is toch opvallend, dat clubs met naam naar de middenmoot zijn gezakt. KV Mechelen, Standard Luik. Mechelen, getraind door Fi van Hoof, verloor bij het Luikse Seraing met 1-0. Het doelpunt van Seraing, dat met spectaculai re Brazilianen acteert, was van Lukaku. De nieuweling is gedeeld derde, met FC Antwerp. Ook Oostende en Lommei blijven het aardig doen. Ze speelden 1-1 tegen elkaar, met een Lommels doelpunt van Berghuis. Racing Genk staat laatste en verloor thuis met 4-1 van RWDM. Het Genkse doelpunt was van de Ne derlander Van de Ven. Vijf dagen na het ontslag van Arie Haan speelde Standard Luik 0-0 bij AA Gent. Een bijzonder duel voor trainer René Vande- reyeken, vorig seizoen weggestuurd bij Gent, nu nieuw bij Stan dard. Schotland Celtic heeft het eerste deel van DE strijd van hel seizoen in Schotland géwonnen. In het Ibrox-park van concurrent Glasgow Rangers werd voor 47.552 toeschouwers de kampioen in blessu retijd met 2-1 verslagen. Manager Lou Macari, die Stoke City voor Celtic ruilde, had zich geen beter begin kunnen denken. Rangers en Celtic, middenmoters slechts in de dit seizoen zeer gelijkwaardige Schotse league, hebben twee verliespunten meer dan Aberdeen dat met 1-0 van nummer laatst, FC Dundee, won. Duncan Shearer, topscorer in Schotland met elf treffers, maakte het doelpunt. Aberdeen nam de eerste plaats over van Hibernian dat in de derby van Edinburgh voor de negentiende achtereen volgende keer niet kon winnen van Hearts, 0-2. Ally McCoist stroopt de Schotse strafschopgebieden af op zoek naar doelpunten. Halverwege de tweede helft vond hij er één in de meest beladen wedstrijd uit de Britse competities. Celtic sloeg onmiddellijk terug door John Collins na een schoolvoor beeld van een blunder van Rangers' doelman Ally Maxwell. Die hielp ook een handje mee aan de winnende treffer van invaller Brian O'Neill uit een hoekschop van Collins in de laatste mi nuut. Sporting Lissabon leed op de negende .speeldag van de Por tugese competitie de eerste ne derlaag. De ploeg van trainer Robson en verdediger Valckx verloor met 1-2 bij het verras send sterke Boavista. Benfica (4- 1 tegen Salgueiros) nam de lei ding over. FC Porto (2-1 tegen Estrela) is vierde. Boavista is sportief gezien de tweede club van Porto, maar wel populairder dan de plaatse lijke FC, woensdag t§ bewonde ren in de Rotterdamse Kuip. Dit seizoen lijkt in de havenstad al les anders. Boavista deelt de lei ding met Benfica, beide clubs bezitten vijftien punten. Tegen Sporting zette Manuel Guimaraes de thuisclub kort voor de rust uit een vrije trap op 1-0. Na de rust zorgde Marlon Brandao voor 2-0, nadat de ge lijkmaker van de Bulgaar Balak- ov wegens buitenspel was afge keurd. In de slotfase had Spor ting alsnog succes, door een af standsschot van Torres. Beide clubs beëindigden het duel met tien man. Jorge (SRorting) en Alves (Boavista) kregen rood. DUITSLAND: Hamburger SV - FC Köln 2-4, VfB Stuttgart - Schalke 04 3-0, Leverkusen - Werder Bremen 2-2, Wattenscheid 09 - Eintracht Frankfurt 0-0, Bayern München - "3 Kaïserslautern 4-0. MSV Duisburg - FC Vicente 4-2, Maritimo - Pacos Ferreira 3-3. Benfica 9-15 Porto 9-13 Boavista 9-15 Guimaraes 9-11 Sporting 9-15 Maritimo 9-11 TURKIJE Bursaspor- Fenerbahce 0-0, Sa- riyer - Zeytinburnspor 1-0, Altay.- Ankara- gucu 0-0, Genclerbirligi - Karsiyaka 0-0, Kayserispor - Samsunspor 1-0 aray 8-17 Samsunspor 9-13 ZWITSERLAND: Yverdon - Neuchatel Xa- max 2-0, Servette - FC Zürich 4-2, Kriens- Aarau 0-1, Young Boys - Lausanne 1-4, FC Sion - Lugano 2-0. Grasshoppers - Luzern 2-0 Grasshoppers 16- Young Boys 16-17 Eric Cantona en Mark Hughes hebben de koppositie van Manchester United onaantastbaar gemaakt in de eredivisie van Engeland. De internationals van Frankrijk en Wales werkten op Old Traf- ford na-rust in een paar minuten de ach terstand (0-1) weg tegen Queen's Park Rangers. Arsenal en Norwich City speel den tegen elkaar gelijk en werden ach terhaald door Aston Villa en Blackburn Rovers. Het kwartet achtervolgers staat op elf punten van de kampioen en lijst aanvoerder. Een h^lve wedstrijd heeft Queen's Park Rangers de illusie gekoesterd voor het eerst in precies één jaar Manchester United op eigen veld te kunnen verslaan. QPR, sinds vijf wedstrijden ongeslagen, kwam na acht minuten op voorsprong door Allen. Acht minuten na rust maakte Cantona gelijk en kort daarna zorgde Hughes voor de zesde overwinning in zeven thuiswedstrijden van United. Er waren 44.663 toeschouwers op Old Traf- ford. De thuiswedstrijden van Arsenal, Liverpool en Newcastle United trokken meer dan 30.000 kijkers. Duitsland Bayern München is aangeland op de plaats waar de Duitse recordkampioen volgens de traditie en de achterban hoort: aan of op weg naar de top. De ploeg van Jan Wouters liep in de veer tiende competitieronde een punt in op leider Eintracht Frankfurt en is nu de be langrijkste achtervolger. Bayern speelde wat met l.FC Kaiserlautern (4-0), Frank furt ploeterde tegen Wattenscheid (0-0). De terugkeer van Andreas Brehme in het shirt van Kaiserslautern naar het Olympisch stadion van München was geen gedenkwaardige. De voormalige in ternational was op zijn oude werkplek net zo kleurloos als zijn ploeggenoten. De 58.000 toeschouwers vermaakten zich overigens opperbest. Bayern speel de erg goed en scoorde via Ziege, Valen cia (2) en Matthaus (strafschop) met re gelmaat. „Ik hoop dat we dit mee kun nen nemen naar Norwich", zei trainer Ribbeek die tegen de bedwinger van Vi tesse op Europees niveau nog iets heeft goed te maken. Zijn collega Toppmöller van Frankfurt had weinig reden voor opgetogenheid. „Bij de afrekening zullen we zien of dit een gewonnen dan wel een verloren punt is", zei de succescoach. Hij pro beerde tevergeefs het geluk in de slotfase af te dwingen met Andersen en Mihajlo- vic als frisse aanvallers. Wattenscheid, dat tegen Bayern en Werder Bremen ook gelijkspeelde, gaf geen krimp. Barcelona heeft zaterdag zijn meest pijnlijke nederlaag onder leiding van Johan Cruijff gele den. Ondanks een hattrick van Romario en een dus bijna on genaakbare voorspong van 0-3 na de eerste helft, slaagde Atle- tico er in de wedstrijd met 4-3 s te winnen. Na de nederlaag haalde Cruijff fel uit naar zijn spelers, 1 maar de Spaanse sportpers legt de schuldvraag vooral bij de on begrijpelijke tactische ingrepen van de Nederlandse trainer. Tot overmaat van ramp verloor het tweede elftal van Barcelona - met Johan Cruijff s zoon Jordi in een positieve hoofdrol - zijn on geslagen positie in de Spaanse eerste divisie door bij Real Ma drid B met 3-1 onderuit te gaan. Barcelona begon tegen Atleti- co de Madrid overdonderend met Romario in absolute top vorm. De Braziliaan scoorde zo wel in de 14de, 24ste en 34ste minuut, dwong keeper Diego tot twee maal toe tot een gewel dige redding en raakte ook nog een keer de dwarsbalk. Maar na de spelhervatting besloot Cruijff, die Koeman weer in de basis had gezet en Stoichkov opnieuw "op de reservebank, zijn hele elftal om te gooien. Met als gevolg dat Barcelona, ondanks vijf verdedigers geheel de kluts kwijtraakte. Drie grote fouten van de ach terhoede leidde tot evenzoveel doelpunten van Kosecki (2x) en Pero. In de laatste minuut ver loor Barcelona zelfs de wed strijd, nadat de scheidsrechter eerst een overtreding tegen Ro mario niet met een strafschop wenste te bestraffen en vervol gens Atletico via Caminero voor een 4-3 winst zorgde. Als gevolg van de nederlaag van Barcelona en die van Real Sociedad bij 2-1 op Tenerife is het door Guus Hiddink getrain de Valencia nu verrassend al leen koploper in Spanje. Een Valencia in topvorm deklaseer- de zaterdagavond middenmoter Celta met 3-0 en de club uit de sinaasappelenstad heeft nu 14 punten uit negen wedstrijden; een meer dan Deportivo de la Coruna (3-1 tegen Osasuna) en Sevilla (0-3 bij het onderaan- staande Lleida). Barcelona en Real Sociedad hebben twee punten minder dan Valencia. Real Madrid is na een zeer slechte seizoenstart weer aan het terugkrabbelen. Bij stadge noot Rayo Vallecano werd zon dagavond met 0-2 gewonnen. Het duel tussen de voormalige topscorer van Real, de Mexi caan Hugo Sanchez -nu bij Rayo- en diens opvolger in de spits, de Chileen Zamorano, werd in het voordeel van de laatste beslist. Want Zamorana zorgde er met twee treffers voor dat Real weer meedoet in de strijd om de bovenste plaatsen. Real heeft nu tien punten, slechts twee minder dan Bar celona. Romario probeert de bal over een Madrid-verdediger te tikken. Barcelona verloor, na een 3-0 voorsprong.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16