Sport Feyenoord kan hulp best wel gebruiken 'Lekker toch, zo'n doelpunt' Hans van Leeuwen: op naar de 500 Maradona goud waard UEFA wil betaalde arbiters MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 981 15 Kanbier yt q Fred Kanbier zette I 2/ zijn 100ste wed strijd voor Quick Boys ex tra luister bij door doelpunt nummer twee voor reke ning te nemen. Amerikaanse rodelaars aangevallen oberhof Twee leden van het Amerikaanse rodelteam zijn zater dag in een discotheek in het Duitse Oberhof aangevallen door ultra-rechtse jongeren. De politie verrichtte vijf arrestaties. De twee, gekleurde, sporters werden niet gewond. Het duo, onder wie oud-wereldkampioen junjoren Robert Pipkins, werd bij het binnen gaan van de discotheek Kurpark- klause door vijftien jongeren beledigd. Toen ze het pand verlie ten, ontstond een vechtpartij. Waarbij een aantal Duitse bezoe kers partij voor de Amerikanen koos. Oberhof ligt in Thüringen, in de voormalige DDR. De jeugdbende kwam uit het nabij gele gen Suhl. Zeventig gewonden na overwinning madison Twaalf jaar hadden de studenten van de University van Wisconsin moeten wachten op de eerste overwinning van hun ploeg in het American Football. Zaterdag was die dag in Madison eindelijk daar. In het eigen stadion versloeg Wisconsin voor 77.745 toeschouwers topper Michigan met 13-10. De eerste overwinning sedert 1981 werd uitbundig gevierd. Een tikkeltje te uitbundig. Circa 12.000 studenten vierden het feest met hun helden op het veld. In het gedrang raakten er zeventig gewond, onder wie twee ernstig. Die werden opgenomen in de intensiv care van het academisch ziekenhuis. Negen gewonden bij reclameritje Adelaide Een week voor de afsluiting van het Formule i seizoen in Adelaide zijn negen mensen gewond geraakt bij een commer ciële stunt van de organisatie van de Grand Prix. Op het stratencircuit verloor een coureur bij een formule 500 showrace de macht over het stuur. Hij vloog met zijn wagen dwars door de kunststof vangrails en in het publiek. Negen toe schouwers, onder wie vier kinderen, werden verwond. Eén van de kinderen verkeert in levensgevaar. Arbiter Temmink fluit twee keer Leeuwarden Scheidsrechter René Temmink had een druk week einde. De inwoner van Deventer floot zaterdagavond AZ - RBC en werd zondagochtend opgeroepen voor de wedstrijd Cam- buur - PSV. Temmink maakte in Leeuwarden zijn debuut in de eredivisie als vervanger van de zieke Mario van der Ende. Volgens Bertus Rijk- hoek was er een goede reden voor de KNVB om juist Temmink twee keer in actie te laten komen. „Hij is erg fit", aldus Rijkhoek. Fred Grim 250 keer onafgebroken Leeuwarden Fred Grim vierde gisteren een bijzonder jubileum. De dóelman van Cambuur speelde bij de 1 -3 tegen PSV zijn 250e wedstrijd in het betaalde vpetbal. Grim miste tussen 6 de cember 1986 (Cambuur - Willem II, 5-0) en 31 oktober 1993 geen seconde. In de ranglijst aller tijden is Grim koploper. Heini Otto (ex-FC Den Haag, nu amateurs AFC) en doelman Schouten (ex-KFC, Zaanstreek en AZ) kwamen tot 221 wedstrijden, onafgebroken van eerste tot en met laatste minuut. Doelman Ruud Hesp (For- Sittard) kan Grim nog bedreigen. Hesp maakte 215 duels vol. b onderwater Het was gisteren de dag van Hans van Leeuwen op de Kik kerpolder. En terecht, want de 33-jarige Voorhouter speelde zijn 400-ste wedstrijd in het shirt van UVS-één. Een unicum in de rijke clubhistorie van de blauwwitten. Ooit bracht Jan de Wolf het tot 365 wedstrijden, zodat 'Mister UVS' voorlopig nog wel een tijdje de clubrang lijst zal blijven aanvoeren. Tijdens de receptie na afloop van UVS-Feyenoord (0-0) maakte doelman Marijn Mok- veld een veelzeggende opmer king: 'Op naar de 500, Hans'. De woorden van de doelman zijn een blijk van waardering van de aanvoerder. Maar het is nog maar de vraag of Van Leeuwen de 500 haalt. Zelf wil het voetbaldier graag, maar bij UVS bepaalt de trainer altijd nog de opstelling. En bij aanvang van het seizoen stond de naam van de jubilaris niet in de basiself vermeld. Van Leeu wen viel een beetje tussen wal en schip. Maar hij wilde niet van ophouden weten en dat zegt genoeg over de mentaliteit van de voormplig zaalvoetbalin ternational. Gerard Désar, de man die hem op een gegeven moment niet meer nodig had, neemt z'n petje af voor de routinier. „Een gouden kracht voor de club. Eerlijk gezegd had ik zijn terug keer niet meer verwacht, maar hij heeft zich gewoon weer te ruggevochten." Ook al omdat de selectie vanwege blessures was uitgedund, zo eerlijk was Désar wel om dat te bekennen. Want ook bij Hans van Leeu wen gaan de jaren tellen. Désar formuleerde zijn woorden giste ren uiterst behoedzaam: „Hans wordt wat langzamer, die be faamde versnelling zit er niet meer in. En we weten dat ver dedigen niet het sterkste punt van Hans is. Op zijn positie, links op het middenveld, heb ik een speler nodig die verdedi gend sterk is. Vandaar dat het moeilijker voor hem wordt om zijn basisplaats te behouden." Désar was de man die Hans van Leeuwen in 1977 zijn eerste officiële wedstrijd voor UVS-één liet spelen: thuis tegen RVC, uit slag 1-1, doelpunt Theo van Seggelen. Tijdens de tweede wedstrijd, uit tegen EDO, scoor de Van Leeuwen zijn eerste competitietreffer. Bij zijn dank woord en overhandiging van een serie cadeau s (waaronder een verzorgde reis naar een wedstrijd van Manchester City, de club van ex-ploeggenoot Alf- ons Groenendijk) stelde Van Leeuwen dat 'de tijd was gevlo gen'. „Je bent zo oud." Voor Desar is hij nog niet oud genoeg. „Hans moet gewoon zijn bijdrage leveren aan dit UVS. Hij moet helpen om dit jonge team naar de hoofdklasse te brengen. Hans mag hoe dan ook niet verloren gaan voor de ze club, want hij is voor ieder een een voorbeeld." Hoe hij zijn toekomst gaat in vullen is onzeker. Zeker is wel dat hij verbonden blijft aan UVS, als speler of als trainer. Want UVS en Hans van Leeu wen, dat is een een-tweetje voor het leven, zeker als de voorzitter je vader en tevens je grootste supporter is. Een afgeslankte Maradona is in Sydney goud waard geble ken voor Argentinië. Eén mo ment ontsnapte hij aan zijn bewaker Wade. gelijk gaf hij de pass die BaJbo in sco- ringspositie bracht. De kop stoot van de aanvaller van Roma betekende 0-1. Argentinië speelt op 17 no vember in Buenos Aires van af 1-1 tegen Australië en is nu sterk favoriet voor een plaats in de eindronde. Wade liep Maradona 89 minuten en 55 seconden op de tenen. „Het was de moei lijkste opdracht die ik in mijn voetballeven heb uitge voerd". erkende de verdedi ger na afloop. Hij had zijn best gedaan, 's werelds beste voetballer van weleer uitge schakeld en hield toch een katterig gevoel over, omdat hij hem vijf tellen de kans gaf voor een briljante pass. „Ik begrijp waarom het Argen tijnse voetbalvolk hem terug wilde in de nationale ploeg." Maradona, die de dag na zijn 33ste verjaardag ook een gele kaan te zien kreeg, had zijn magische moment in de 37ste minuut. Zijn crosspass naar Balbo was loepzuiver. Vijf minuten later maakte Vidmar gelijk, maar Argenti nië had liet beoogde doel al bereikt: een keer scoren in de uitwedstrijd. Na het slotsig naal werd Maradona geknuf feld door zijn medespelers. Bij Australië speelde Jason van Blerk van Go Ahead Eagles de gehele wedstrijd, evenals Graeme Arnold van FC Luik (ex-Roda IC). De ge lijkmaker was een product van de familie Vidmar. Ver dediger Tony Vidmar liep door op een pass van zijn broer Aurelio (van Waregem) en schoot hard in. 1-1. De treffer was verdiend. Austra lië speelde het meest op de aanval. londen rtr De Europese Voetbal Unie (UEFA) wil binnen een jaar de beschikking hebben over een groep van veertig tot vijftig pro fessionele voetbalscheidsrech ters. UEFA-voorzitter Lennart Johansson heeft dat zaterdag bekend gemaakt. De UEFA volgt daarmee de lijn die al sinds jaren door de wereldbond FIFA gepropageerd wordt. Johansson wil vooral be reiken dat de scheidsrechters voor topwedstrijden minder kwetsbaar worden en dat be langrijke duels 'eenstemmiger worden gefloten. De Zweed wenst vooral een eind gemaakt zien aan spelbe derf. „De regels vragen om een gele kaart voor het trekken aan shirts, de stervende zwanen van aanvallers in het strafschopge bied, het niet voldoende afstand nemen bij vrije trappen en het niet vrijgeven van de bal na een fluitsignaal." Die kaarten beho ren dan ook gegeven te worden opdat de wedstrijd, ook in het belang van de toeschouwers, minder ergernis veroorzakend oponthoud kent. Johansson acht het mogelijk dat zijn groep betaalde scheids rechters, die ook geregeld voor cursussen en trainingen zal worden opgeroepen, in 1995 op de velden staat om de ontmoe tingen te leiden die de.UEFA beschouwt als risicowedstrijden uit de categorie A, zowel in de clubtoemooien als de strijd om de Europese titel voor landen teams. Voor de niet-professio- nele arbiters blijven ook wed strijden over. „Risicowedstrij- den", lichtte Johansson toe, „zijn natuurlijk andere ontmoe tingen dan duels tussen elftallen van San Marino en de Far Oer." De professionalisering van het scheidsrechterskorps is be gonnen in Zuid-Amerika (Brazi lië, Colombia) en Mexico. Italië betaalt in Europa zijn scheids rechters het best, gevolgd door Duitsland waar een duel in de Bundesliga 2850 gulden ople vert. De KNVB trok de afgelo pen zomer zijn vergoeding voor A-scheidsrechters op naar 1000 gulden per wedstrijd. rotterdam marcel v Een beetje zelfvertrouwen kon Feyenoord wel gebruiken voordat het aan de voortzetting van z'n Europese avon tuur begint. MW én de Brabantse arbiter Jef van Vliet hadden daar gisteren kennelijk veel begrip voor. De Lim burgers toonden zich een makkelijke sparringpartner in de Kuip (4-0), Van Vliet hielp de landskampioen met een prachtig geschenk in het zadel. ,Als je tegen Feyenoord in de Kuip een puntje wil veroveren, moet je zelf heel wat kunnen la ten zien. Het was hun verdien ste dat MW na rust amper nog over de middenlijn kwam. Als je zo onder druk komt te staan, weet je dat er meer doelpunten zullen vallen." In het laatste kwartier van de ongelijke strijd stortte het Lim burgse bouwwerk ineen. Ulrich van Gobbel, Rob Witschge en Arnold Scholten tilden de stand moeiteloos naar 4-0. genua gpd AC Milan is koploper-af in Ita lië. Alsof het in de sterren stond, maakte Ruud Gullit persoonlijk na 72 speelronden een einde aan de dictatuur van zijn oude club. De gisteren overleden ci neast Federico Fellini had de re gisseur kunnen zijn van het bi zarre schouwspel in Genua. Zo mooi, zo boeiend en zo onvoor spelbaar. AC Milan speelde voor de pauze superieur voetbal en leek nog even te demonstreren waarom de hegemonie meer. dan twee jaar duurde. In de tweede helft boog Sampdoria een 2-0-achterstand om in een 3-2-zege. Gullit bezegelde de victorie van zijn nieuwe werk gever, die de koppositie van Milan overneemt. Na negentig minuten knepen veel mensen - inclusief de tifosi van de kam pioen - zich in hun armen om zeker te weten dat ze niet droomden. Waarschijnlijk deed Gullit hetzelfde. Hoewel er volgens de sterspeler van wraak geen spra ke was, moet hij gedroomd heb ben van deze ontknoping in het duel waarin hij zo nadrukkelijk centraal stond. „Lekker toch, zo'n doelpunt", sprak hij na af loop laconiek. „Natuurlijk is dit een bijzonder succes voor me. We hebben als leeuwen voor deze zege gevochten". Milan-trainer Capello was boos. Het verlies betekende een einde aan de ongeslagen status in uitwedstrijden onder zijn lei ding. Aan alle treffers van de thuisclub kleefde volgens hem een smet. Met name vermeend hands van Mancini bij de derde treffer zette kwaad bloed bij de coach. Sampdoria verdient een bij zonder compliment. De kam pioen van 1991 vocht zich terug na een pijnlijke eerste helft. Daarin toonde Milan met Do- nadoni en Laudrup op de vleu gels de eigen klasse aan. De roodzwarte formatie beschikte niet over doelman Rossi, Tassotti, Papin en natuurlijk Van Basten en Lentini. Daarom koos Capello voor een afwach tende tactiek met sne(le coun ters. In de elfde minuut ver schalkte Donadoni twee tegen standers, waarna Albertini kon uithalen: 0-1. Een kwartier later lanceerde Donadoni Brian Laudrup. De EK-ster zorgde met een beheerste schuiver voor 2- 0. Sampdoria had tussen deze treffers weinig geluk. Mancini zag een inzet van de lijn ge keerd en Sacchetti trof de paal. Gullit leek een pijnlijke mid dag te hebben. Hij liep vaker in de buitenspelval dan hem lief was en werd hard aangepakt door zijn oud-ploeggenoten. Costacurta haalde hem neer en liep tegen een gele kaart op, die hem op een schorsing voor de derby tegen Inter komt te staan. In de tweede helft speelde Gullit op het middenveld. Eriksson koos voor voor een riskante tac tiek. De Zweedse coach ruilde een extra aanvaller (Bertarelli) voor een verdediger (Rossi) om Milan onder druk te zetten. De tactiek leverde het beoogde doel op. Katanec kopte na een kwar tier een voorzet van Gullit fraai in het doel. Sampdoria liet Milan daarna niet meer ontsnappen en kreeg in tien minuten later een straf schop, nadat Costacurta Manci ni aan zijn shirtje trok. De inter national faalde niet en bracht de stand in evenwicht. Zeven minuten later lanceerde Manci ni Gullit, die met een diagonaal schot de Genuese victorie beze gelde. „We hebben in de eerste helft geprobeerd om met mooi voetbal te winnen. Dan blijkt dat we toch een klasse minder zijn dan Milan. In de tweede helft zijn we overgegaan op minder mooi, zeg maat Engels voetbal en dat heeft vruchten afgeworpen". De 'zwarte tulp van Amsterdam' voert de rang lijst aan en het Italiaanse voet bal ligt voor tenminste weer een week aan zijn voeten. gpd-verslaggever De 23.750 toeschouwers gier den het uit en sloegen de han den stuk van pret toen Van Vliet Feyenoord op slag van rust een penalty cadeau gaf. De scheids rechter zag als enige in het Feyenoord-stadion Gaston Tau- ment binnen het zestienmeter gebied onderuit gaan na een overigens grove actie van Ri chard Roelofsen. De televisiebeelden gaven la ter nog eens aan hoezeer Van Vliet daarbij in de fout ging. Taument rolde weliswaar door over de lijnen van het straf schopgebied, maar zijn tegen stander bleef daarvan meters verwijderd.John van Loen had geen boodschap aan de hele discussie die volgde. De Feye noord-spits, die er vanaf deze week twee concurrenten bij krijgt (Jozsef Kiprich en de Zweedse aankoop Henryk Lars- son), schoot koelbloedig zijn zesde treffer binnen. De voorsprong van Feye noord was niet onverdiend. Het verweer van MW was bedroe vend. Doelman Ed de Goey zag zo nu en dan een verdwaalde bal langs zijn goal vliegen, maar werd nimmer echt op de proef gesteld. Feyenoord kon zijn on geslagen status moeiteloos handhaven. De Rotterdammers hebben op eigen veld nog geen punt laten liggen en hebben zelfs nog geen doelpunt hoeven incasseren. Die cijfers zeggen veel over de kracht van de kop loper in eigen huis. MW-trainer Sef Vergoossen: Miljoenengevecht Feyenoord wenst voor het be langrijkste duel van het jaar, het miljoenengevecht met FC Porto voor een plaats in de Cham pions League, geen noodgrepen toe te passen. Dat betekent dat Jozsef Kiprich, die sinds vorige week weer geheel fit is, niet als pinch-hitter in de selectie wordt opgenomen. De Hongaarse aanvaller is dit seizoen nog geen minuut in actie gekomen. In competitie- noch in Europees verband. Kiprich: „Ik ben fit, ik zou een half uurtje kunnen meedoen te gen FC Porto. Als Feyenoord me nodig heeft wil ik m'n steentje bijdragen. Maar eerlijk gezegd reken ik er niet op dat ik bij de laatste zestien zit. Men zal zon der mij in trainingskamp gaan. Begrip daarvoor heb ik wel, want ik ben te lang uit beeld ge weest." Willem van Hanegem en Geert Meijer zullen wél een be roep doen op Rob Maas, die twee weken buitenspel heeft ge staan maar in de komende da gen nog 'eventjes' moet worden klaargestoomd. De aanwezig heid van Maas is dringend ge wenst, omdat Feyenoord woensdag niet kan beschikken over Peter Bosz. Meijer: „Maas moet woensdag spelen. Hij heeft al een keer met de groep meegetraind en zal in de ko mende dagen verder worden voorbereid." Het enige twijfelgeval vormt Errol Refos, die - mits hij fit is - een basisplaats heeft tegen de Portugezen. De verdediger klaagde gistermorgen plotseling over pijn in de liesstreek en moest daardoor op het laatste moment zelfs afhaken voor het duel met MW. Hij werd vervan gen door Ruud Heus. die woensdag ook achter de hand zal worden gehouden. Wie niet weet of hij zal spelen, op de bank terecht komt of met een tribuneplaats genoegen moet nemen, is John Metgod. De voormalige aanvoerder keek gistermiddag voor het eerst dit seizoen in clubkostuum vanaf het ereterras toe. Hij was door Van Hanegem en Meijer buiten de selectie van zestien man ge houden. De keuze om Metgod tegen MW zelfs geen plekje op de re servebank te gunnen, werd door de technische staf van Feye noord eenvoudig verklaard. Van Hanegem: „Arnar Gunnlaugs- son is de laatste weken heel goed bezig op de training. Hij laat zien dat er een stijgende lijn in zijn spel zit. Als Blinker of Taument niet in de we<^trijd had gezeten, had ik meer aan Gunnlaugsson dan aan Metgod gehad." Metgod, schouderophalend: „Wat moet ik daarmee? Ik wacht wel af wat er de komende dagen gebeurt. Ik houd overal rekening mee. Ik sta nergens meer gek van te kijken..." Jeu Sprengers opvolger van Jo van Marle Jeu Sprengers is de enige kandidaat om Jo van Marle op te volgen als voorzitter van de KNVB. Tijdens de najaarsvergadering van de Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond. op 11 decem ber in Zeist, zal de Limburger worden voorge dragen. Afgelopen vrijdag liep de termijn af waarin kandidaten zich konden melden. De 55-jarige Sprengers was van 1980 tot 1990 voorzitter van VVV uit Venlo. Hij staat bekend als een joviale man. Van hem was de gevleugelde uitspraak dat bij VW pas paniek uitbrak als de voorraad bier op was.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15