Gert en Hermien uit domineesland i 'Als wij er niet meer zijn, wie zal zich jullie dan nog herinneren' Rtv show 'VPRO heeft toekomst, tenzij de wereld afstompt' P 1 r* r MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 12 Hoe bestendig zijn relaties tegenwoordig nog? Waar is de eeuwige trouw gebleven? Is er voor feestartikelenwin kels nog wel handel in Hulde aan het Bruidspaar-borden? Wat een jaar! Anita Meijer vecht voor haar huwelijk, El len Brusse stelt eveneens po gingen in het werk om haar relatie nieuw élan te geven en Astrid Joosten leeft ook al apart van Jack Gadellaa. Het is allemaal niet meer bij te houden. Scheiden doet lij den, zeiden ze vroeger. Het lijkt er steeds meer op dat menigeen er vandaag de dag een genoegen aan beleeft. Actrice Michelle Pfeiffer heeft iets mét en tégen kin dermeisjes. Ze heeft er in middels vijf aangenomen, maar weldra stonden ze weer op straat. Wie mochten den ken dat er overspel in het spel is, heeft het mis. Me vrouw Pfeiffer schijnt het niet te kunnen verdragen dat haar vijf maanden oude dochter Claudia Rose maar niet het onderscheid weet te maken tussen moeder en kindermeisje. Misschien dat het helpt om wat minder te acteren en wat meer moeder te zijn. Het schijnt er dan toch nog van te komen. Rosalie van Breemen, al enkele ja ren de vriendin van Alain Delonj heeft besloten hoog spel te spelen. Delon, die zo levensecht gangsters neer kan zetten, werd onlangs door Rosalie voor de keus gesteld. Je trouwt met mij, anders pak ik m'n koffers. Delon, normaal gewend al leen te bezwijken voor drei gementen met het pistool op de borst, schijnt kleintjes zijn jawoord te hebben gege- Dewi Soekarno, de 53-ja- rige weduwe van de vroegere Indonesische president, is voortaan een open boek voor iedereen. Ze toont zich in haar volle naaktheid in een fotoboek, dat binnenkort in een oplage van 100.000 exemplaren verschijnt. Haar motief: Mensen raken ont roerd door mooie dingen. En ik zie er uit als een heerlijke vrouw." Arme, arme Tineke. Wat een pechvogel toch. Eerst raakte ze tijdens TV-opna- men in Brazilië betrokken bij een verkeersongeluk. Amper terug in Nederland krijgt ze opnieuw een aanrijding. Nee, Tineke heeft haar rijbe wijs niet bij Simon de Wit gehaald. Een of andere be roepsvervoerder zette vlak voor een stoplicht de ver snelling in z'n achteruit. De stumper dacht niet aan de bumper van Tineke. De ex traverte presentatrice kwam met de schrik vrij. Binnenkort kunnen de vlaggen uit in Leimuiden. Dorpsgenote Miranda heeft al enige tijd omgang met de Spaanse zanger Julio Iglesi- as. En wat verwacht was is nu zeker, er komt een lief- desbaby aan. In het Spaanse blad Hola heeft Iglesias de verwachting uitgesp'roken dat hij eerder vader zal zijn dan grootvader. Even ter ver duidelijking: zijn dochter Chabeli verkeert eveneens in gezegende omstandigheden. STARDOM Roelof Kiers gaat eigenzinnig z'n gang Publieke omroepen hebben het zwaar te verduren. Met de komst van commerciële TV lopen de vaste kijkers massaal weg. Sonja Barend is nu tevreden met een derde van de kijkers die ze ooit trok. Hilversum staat te juichen als er een dag is dat de drie publieke netten meer dan 50 procent van de kijkers heeft getrokken. De strijd tegen de poenerige vijand wordt op twee manieren gevoerd: met imitatie en met kwaliteit. De eerste variant is gedoemd te verliezen, want het origineel is altijd aantrekkelijker: voor de tweede variant is genoeg ken nis in huis. Maar deze wordt nu ook bedreigd. Met de komst van RTL 5. Roelof Kiers, programmadirecteur van de VPRO, vindt de lancering van de nieuwe Luxemburgse zender een 'meesterzet'. „Met de komst van RTL 5 kunnen de coinmerciëlen het hele Nederlandse 'publiek bereiken. RTL 4 bereikt het grote algemene pu bliek en met RTL 5 kunnen ze doen wat ze willen. Een sjieke zender of een sportnet. Elke andere doelgroep is een potentiële kandidaat. Ik vind dan ook dat RTL 5 te veel wordt onderschat." Het sterkt Kiers in de overtuiging dat de programma's die de VPRO maakt een mooie plek in het bestel moeten blijven behouden. „Als het publieke bestel alleen maar dezelfde programma's maakt die de commer- ciëlen ook al maken, ontstaat toch de gedachte: waarom zou ik daarvoor betalen als ik het elders al gratis aan geboden krijg? Het is toch frappant om te zien dat onze actie Stop de ver loedering voor het bereiken van de A- status binnen een zeer korte tijd heeft geleid tot een verdubbeling van het VPRO-ledenbestand. Dat zouden de andere omroepen als waarschuwing moeten opvatten, omdat daarmee aangegeven wordt dat er grote onvre de heerst ten opzichte van die anders- soortige programma's." „De kijkcijfers van de programma's die zich richten op het brede publiek kelderen, terwijl de kijkdichtheden van programma's van bijvoorbeeld de VPRO constant zijn gebleven. Er is zelfs sprake van een lichte stijging. Het bereiken van een breed publiek is ook mogelijk door een optelsom te maken van alle doelgroepen. Ik zie dan ook goede mogelijkheden om met de derde netpartners daar aan te werken." Over die samenwerking is Kiers po sitief. „Elke omroep moet dat aandeel leveren waarin ze goed is. Wij zijn sterk in realistische TV. Drama en co medy daarentegen gaat ons minder af. En programma's voor een breed publiek liggen ons helemaal niet. Het is inefficiënt om een omroep als de VPRO te dwingen om iets te doen waarvoor ze niet is. Dat is hetzelfde als de TROS vragen om programma's te maken die absoluut niet scoren. Even absurd. De derde netomroepen onderzoeken nu die mogelijkheden. En dat is te zien. De programma's van de VARA sluiten al meer aan bij de NOS en bij ons dan voorheen. Dat zal alleen maar toenemen. We staan niet stil in de tijd. Alle omroepen zijn in beweging. In de toekomst komen er plannen op tafel waarbij de samen werking vanzelfsprekend groeit. Het is dus een kwestie van tijd." Is het een probleem om de typische VPRO-geest in alle programma's te krijgen? Sinds de VPRO A-omroep is, nam de zendtijd immers met vele uren toe. Kiers: „Het is nog niet zo dat we de beschikbare zendtijd op een ideale wijze kunnen invullen. Daar is een groeiproces voor nodig. De VPRO is al enorm gegroeid. Om al die nieu we mensen de typische VPRO-stijl, vorm en inhoud bij te brengen, zetten we oudgedienden in. Cherry Duyns is momenteel eindredacteur van Lopen de Zaken en geeft die typische VPRO- beginselen door. In het begin van het nieuwe seizoen zijn Saskia van Schaik en Wirri Scheepens uit die redactie gestapt en als eindredacteur op res pectievelijk Roerend Goed en Noor- Veelbesproken duo rekent af met verleden VPRO's programmadirecteur Roelof Kiers: schat." derlicht gezet. Deze aanpak levert uit eindelijk wel een solide basis op zodat het VPRO-fenomeen bewaard wordt. Er is een vast deel van de bevolking dat dit soort programma's wil en dus -w- ert en Hermien zijn I van hun geloof ge- vallen en daarvan willen zij getuigen. Zij het met de aantekening dat ze nog altijd religieus (Nederlands Her vormd) zijn, maar met kerkelij ke organisaties niets meer te maken willen hebben. Waarom niet? Dat doen ze uitgebreid uit de doeken in hun recentelijk uitgebrachte boek Het ware ver haal. In het boek rekenen ze niet alleen af met hun verleden, ze houden de lezer ook een waarschuwend woord voor. Het nieuwe begin zit in hun CD 'Ge niet van het leven' die onlangs is verschenen. Hermien zingt daarop een aantal stukken solo, hetgeen ook een nieuwe ontwikkeling mag heten. „Nu durf ik het", zegt Hermien. „Ze is zo veran derd", vindt Gert. Navraag leert dal het Her mien is geweest die het initiatief nam om na 17 jaar te breken met de Onafhankelijke Baptis ten. Hermien: „Ze bleven maar doorgaan met ons de wet voor te schrijven. Op een gegeven moment ging het zelfs zo ver dat ze bepaalden wat ik wel of niet mocht dragen. Ik mocht zelfs nauwelijks meer make-up op. „Lange tijd heb ik veel ge slikt. Dat lag ook aan mij. Ik heb heel vroeg, toen ik acht jaar was, mijn moeder verloren. En kennelijk blijf je dan toch bij an deren zoeken naar de gebor genheid die je als kind hebt ge mist. Dat maakt je kwetsbaar. Het leidt er ook toe dat je nau welijks voor jezelf durft op te komen, omdat je bang bent dat de sympathie van anderen te verspelen. Maar intussen doe je je zelf tekort". Weerwerk Na een jaar of vijftien merkte Gert dat Hermien veranderde. Ze werd sterker en gaf hem ook vaker weerwerk. Gert nam Her- miens mededeling dat ze dit le ven niet langer wilde serieus op. „Zelf begon ik ook na te den ken. Kennelijk waren er bij mij eveneens twijfels gerezen. Maar wat er loos was, stond mij nog niet precies voor ogen. Langza merhand werd het mij duidelijk dat we op een schandalige ma nier werden gebruikt. Opeens herinnerde ik me weer de woor den die een dominee, een goe de wijze man, tegen ons had ge sproken toen we hadden beslo ten ons te laten dopen. De tota le onderdompeling: dat wilden we, zeventien jaar geleden. Die man waarschuwde ons. Pas op, zei hij, je hebt nu een paar jaar van drank en drugs achter de rug, je wilt opnieuw beginnen, maar je zou wel eens veel die per kunnen gaan' zinken dan in de periode die je net achter je hebt." Achteraf moet Timmerman toegeven dat de man gelijk had. Gert en Hermien werden ge bruikt als klantenbinder, zeggen ze nu. „Ook bij de EO. Dat was de enige zender waar we nog te recht konden met ons religieuze repertoire. Toen onze overstap bekend werd, kon de EO on middellijk zevenduizend nieu we leden noteren. Dat waren fans die gewoon met ons mee gingen. Toen al heb ik dat be denkelijk gevonden, maar ik dacht: ach, het is voor de goede zaak. „We waren er zo van over tuigd dat we op de goede weg waren. Na al die jaren kan ik me best voorstellen dat mensen, ze ker als ze ons boek lezen, zeg gen: hoe hebben ze het zo ver kunnen laten komen en het ook zo lang kunnen volhouden. Wij vragen het ons zelf ook af. En we denken dat we een aantal oorzaken kunnen aanwijzen. Daarom is het boek tevens een waarsch u wing geworden Hermien: „Je ziet namelijk vaak dal mensen die aan de drugs zijn geweest en daarvan af zijn, overstappen naar de een of andere sekte. Wij denken dat het ermee te maken heeft dat als je drugs gebruikt, je steeds meer gaat filosoferen. Wij heb ben het ook meegemaakt. Dan hadden we een dag achter de rug van keihard werken, maar ook van drank en speed. En op de terugweg, 's avonds laat, ke- ook eist dat die te zien zijn. Dat sterkt mij in de overtuiging dat de program ma's die de VPRO maakt toekomst hebben, tenzij de hele wereld af stompt." ventien jaar nog niet goed ver werkt. Het is natuurlijk niet niks. Ik heb trouwens twee jaar geen muziek meer kunnen schrijven. Telkens als ik aan de piano ging zitten, kwamen die psalmakkoorden eruit". Hermien: „Begin dit jaar zijn we weer in contact gekomen met Eddy Ouwens. Die had er zin in met ons aan de slag te gaan. Van hem is ook het idee voor het boek. Hij zei: Jongens, jullie moeten een manier vin den om af te rekenen met het verleden". Vertrouwd „Ik vind dat RTL 5 te veel wordt onder- Gert en Hermien: „We werken ons niet meer, zoals vroeger, over de kop werken. Daarvoor hebben we te veel meegemaakt." foto gpd ken we naar de sterren. Vervol gens hielden we urenlange be schouwingen. Die drugs werken op zo'n manier op je geest. Als je daarbij ook nog op zoek bent naar geborgenheid, dan is de overstap echt niet zo groot als het lijkt voor mensen die de zaak van een afstand beschou- Licht misbruik Op zijn beurt zegt Gert dat er in lichte mate misbruik is gemaakt van hun kwetsbaarheid. Dat had het echtpaar niet in de ga ten. „Want het wordt je alle maal gepresenteerd onder het mom van Het Goede Doel. Zo dat we vaak voor optredens nauwelijks gage kregen. Ik heb zelfs wel eens moeten bepleiten dat we toch op z'n minst de benzinekosten van de auto ver goed moesten krijgen." Hermien: „De goeden niet te na gesproken, hoor. Er waren gemeenten waar de mensen wel professioneel handelden, waar we ook hartelijk werden ont vangen. We kwamen graag bij de Pinkstergemeente. Daar was het vaak rijsttafelen geblazen. Er zijn daarbij immers veel men sen uit Indonesië aangesloten". Gert: „Maar we hebben er veel op toe moeten leggen. Na ons Israëlisch avontuur in 1977 zijn we alles kwijtgeraakt: ons huis in de eerste plaats. Zaten we daar in een doorzonwonink- je met geen cent te makken." Het werd er volgens Hermien allemaal niet beter op, toen Gert ophield met roken. Toen brak de hel los, want er viel met Gert geen land meer te bezei len. Maar opeens was daar de be paald niet onomstreden Gert Berg, die hun een jaar of drie geleden vroeg voor zijn praat programma. Gert: „Of we nog eens het lied van de duiffies op de Dam wilden zingen. Dat hebben we gedaan. En de reac ties waren zó enthousiast. Zelf vonden we het ook leuk om te doen. Bovendien hadden we in middels onze bedenkingen ge kregen tegen het instituut waar bij we waren aangesloten. Toen we hebben we de knoop door gehakt." Weldra namen ze een CD op met nieuw repertoire. Maar het echtpaar liep te hard van stapel. „We hadden de afgelopen ze- Nu treden Gert en Hermien weer op met vertrouwd reper toire. Hoewel: de meeste liedjes die ze in de discotheken, op de personeelsfeesten en andere optredens zingen, zijn nieuw. Gert: „Van het oude repertoire zingen we alleen de Duiffies nog. Nee, de Grijze Haren doe ik niet meer. Dat beeld van de ide ale schoonzoon... ha, de men sen hadden eens moeten weten in die tijd. Nee, we zingen nu nog alleen over dingen die we werkelijk voelen. We hebben natuurlijk ook veel meege maakt". Hermien: „Gelukkig, zo mer ken we, zijn er mensen, ook jonge, die graag naar ons luiste ren." En hoe zit met de dochters Sheila en Sandra? Hermien: „Die gaan hun ei gen gang. Maar soms treden we met elkaar op. Dat vinden de mensen prachtig. En wij zijn ook trots op ze." Gert: „Als vader had ik moeite met die reportage in Playboy, maar ze vonden het zelf zo leuk om te doen... En ach, ze zijn nu nog jong." Gert en Hermien zelf zijn ook niet oud, maar niet meer zo jong dat ze tegen elke uitnodi ging om te komen optreden ja zeggen. Hermien: „We pakken het beter aan. We willen óns niet meer, zoals vroeger, over de kop werken, zodat je niet an ders kan dan naar kunstmatige middelen grijpen om het vol te houden. We hebben net iets te veel meegemaakt". Indonesië koestert geen haatgevoelens tegen Belanda 's AMSTERDAM MONIQUE BRANDT „Als mijn generatie er niet meer is, wie zal zich jullie Nederlan ders dan nog1 herinneren?", vraagt A. Goenawan, dichter en hoofdredacteur van het Indone sische tijdschrift Tempo zich af. Vrijwel niemand, vermoedt hij zelf. Goenawan is één van de Indonesiërs die aan het woord komen in de film Een waarheid met vele gezichten van Walther Grothenhuis. De boeiende film, die in twee delen wordt uitge zonden in de NCRV-reeks Do- kument, gaat over het beeld dat Indonesiërs van Nederland heb ben na 350 jaar koloniale over heersing en bijna 50 jaar onaf hankelijkheid. De documentaire van Gro thenhuis, die tijdens de Neder landse Filmdagen in première ging, belicht uitsluitend de Indonesische visie op het kolo niale verleden. „De verhalen die wij horen over Indonesië en de koloniale tijd, belichten doorgaans uit sluitend de Nederlandse ziens wijze. Wij hadden sterk de be hoefte om nu eens de andere kant van de zaak te laten zien, voordat de generatie die nog over deze tijd kan vertellen, er niet meer is", zegt Peter Slors, met Grothenhuis de initiatief nemer van het filmproject. Slors is zelf geboren en getogen in ons Indië. In 1952 keerde hij te rug naar Nederland, maar later zou hij er regelmatig weer te recht komen via zijn werk voor de UNESCO. Vijf jaar geleden kreeg het duo al het idee om een film te maken over Indonesië, drie jaar geleden werd begonnen met de research. „Vreemd genoeg kon den we nergens financiële steun krijgen voor dit project, noch bij de omroepen, noch bij de ver schillende belangenorganisa ties." Via een scenariowedstrijd van het Filmfonds en het Stimule ringsfonds Culturele Omroep- produkties kwam er toch geld los, en daarbij een uitzendga- rantie van de NCRV als de film eenmaal klaar zou zijn. Vorig jaar werd de film in twee maan den tijd opgenomen. Geen spijt Slors en Grothenhuis spraken onder meer met een oud-guer rillaleider die deel uitmaakte van de militie Hantoe Maoet of tewel Moordende Duivel. In de koloniale tijd haatte hij de Hol landse onderdrukkers diep, hij heeft er in die tijd velen gedood. „Daar heb ik geen schuldgevoel over. Het was oorlog. Als ik ze nu tegenkom zijn er geen haat gevoelens", zegt hij met een milde glimlach. De vader van journalist Goenawan werd door de Neder landse soldaten geëxecuteerd. Goenawan jr. sloot zich op late re leeftijd aan bij de guerrilla's, die vanuit de bergen de Neder landse overheerser bevochten. Goenawan: „Je kunt afstand ne men van de pijn, na verloop van tijd. Of, zoals een dichter wei eens heeft gezegd: tijd is een goede vriend." Ex-ambassadeur Ilen Siane- gara is ook genuanceerd in zijn gevoel ten opzichte van de vroegere kolonisten. Hij herin nert het zich nog als de dag van gisteren: de wreedheden van de Nederlandse soldaten, de bor den bij sommige zwembaden Verboden voor honden en inlan dersde arrogantie van de Ne derlanders die zelfs na een ver blijf van tientallen jarert nog geen woord Indonesisch spra ken, terwijl hij nu nóg blinde lings het Meppeler Kanaal op de schoolkaart kan aanwijzen. Ge ëmotioneerd constateert hij: „De situatie was hetzelfde als nu in Zuid-Afrika." Maar daarnaast herinnert hij ziéh ook de liefdevolle toewij ding van zijn Nederlandse lera ren, zijn Nederlandse vriend die tijdens de oorlog met gevaar voor eigen leven naar hem toe reisde om afscheid te nemen. Een tweeslachtig gevoel, vol gens hem veroorzaakt door de diepgaande en nog steeds aan wezige invloed van Nederland op de Indonesische cultuur. Met alle na- en voordelen van dien. „Indonesië - Nederland, het is voor ons haat-liefde op het formele, maar zeker niet op het persoonlijke vlak." En de jongeren, ach, zij staan onverschillig tegenover het ver leden: „Dat is iets voor de oude re generatie, niet voor ons." Ze weten waar Nederland ligt - „in Europa"- maar daar houdt het dan ook mee op." (Nederland 1, vanavond en volgende week om 23.13 uur) Oud-ambassadeur llem Surianegara, vanavond te zien in de documentaire 'Een waarheid met vele gezichten'.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12