Bollenstreek Katwijk loopt miljoenen mis I Maar Rob de Nijs komt er niet meer in Dreigement zint CDA niet Vier jaar cel geëist •voor poging tot moord SPRINGTIJ ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 wim wegman. 071-356451. piv -chef rozavan der veer. 071-356452 n haag/sassenheim [persbureau cerberus Ophoesten van bloed, gekneus de ribben, bloeduitstortingen en oorsuizingen. Zo omschreef de huisarts de gezondheidstoe stand van een 21-jarige Katwijk- vrouw nadat haar 34-jarige in 4 Sassenheim woonachtige ex- vriend haar te lijf was gegaan. Gisteren moest de Sassenhei- mer zich voor zijn gedrag ver antwoorden voor de Haagse rechtbank. De 34-jarige hoorde wegens poging tot moord een 1 onvoorwaardelijke celstraf van vier jaar eisen. Beiden besloten in maart van dit jaar samen te gaan wonen, maar al spoedig onstonden er problemen en vielen er rake klappen. Na nieuwe bedreigin gen werd de Sassenheimer aan gehouden en vijf weken ingeslo ten. Begin augustus kwam hij vrij en ging naar zijn ex-vrien din. Dit liep weer op bakkeleien uit en de vrouw stak haar ex- minnaar met een broodmes. Uiteindelijk lukte het de poli tie de man mee te nemen naar het bureau. Maar de Sassenhei mer liep weg. Om hem te over meesteren werd een schot ge lost waardoor de man een vleeswond opliep. Volgens de advocaat van de Sassenheimer hoeft de Sassen heimer niet vervolgd te worden voor het binnendringen van de Katwijkse woning. Zij ex-vrien- din had de aanklacht immers ingetrokken. Bloemenrijder mag ex-baas niet beconcurreren Een 48-jarige Katwijkse bloe menrijder mag tot 29 april 1994 de klanten van zijn voormalige baas niet meer bezoeken. Doet hij dat wel dan moet hij een dwangsom van 10.000 gulden betalen en 1000 gulden extra voor elke dag dat het contact met klant voortduurt. Dat heeft de president van de Haagse rechtbank D.H. Baron von Mal- zahn bepaald in kort geding. Nadat de bloemenrijder in mei van dit jaar door zijn baas om economische redenen was ont slagen, begon de man voor zichzelf. Hij zette een bloemen- lijn op, waarbij hij enkele klan ten van zijn voormalige werkger ver in Wales bezocht. Nederlands Artiesten Museum opent zijn deuren in Lisse 1 Katwijk loopt vanaf 1996 mogelijk enkele miljoenen gul dens aan inkomsten mis. Met ingang van dat jaar wil de [rijksoverheid de gelden uit het volgens andere bereke- ningen uitkeren. Gevolg is dat met name grote gemeen ten van het nieuwe systeem zullen profiteren. Vooral j kleinere plaatsen met grote reseiyes en een laag belas- tingpeil - zoals Katwijk - moeten daarvoor bloeden. katwijk peter van der hulstuiteindelijk overblijft wordt voor tweederde door de rijksoverheid uit het gemeentefonds vergoed. Voor Katwijk betekent het nieuwe systeem een grote strop. Dat heeft voor een belangrijk deel te maken met het lage be- lastingpeil in de kustplaats. Hoeveel geld Katwijk uiteinde lijk minder krijgt, is nog niet be kend. Ambtenaren berekenen op dit moment de financiële consequenties, maar niet uitge sloten wordt dat het bedrag wel eens in de miljoenen kan lopen. De toekomstige korting op de uitkering uit het gemeentefonds verontrust de CDA-fractie. „Het ziet er somber uit voor Katwijk. De herverdeling leidt ertoe dat bij een aantal gemeenten 'Naast een andere verdeling van de gelden worden de gemeen ten met ingang van 1996 ver plicht om op eenzelfde wijze gemeentelijke belastingen te in nen. Zo moeten de riool- en rei nigingsrechten kostendekkend worden. Nu is het nog zo dat veel gemeenten niet alle kosten die worden gemaakt bij de bur ger in rekening brengt. Ook de onroerend goed-belasting moet op een door de rijksoverheid .aid niveau worden ge bracht. Naast nieuwe richtlijnen voor het innen van de belastin gen, komen er ook richtlijnen voor de uitgaven van de ge meenten. Het financiële gat aat (waaronder Katwijk) geld wordt weggehaald dat naar financieel zwakke gemeenten wordt door geschoven." Naast dit sombere beeld moet volgens het CDA ook rekening worden gehouden met lagere uitkeringen voor specifieke doeleinden, zoals ge handicaptenvoorzieningen. „Bovendien hanteert het rijk bij decentralisatie van taken het principe: 100 procent uitvoeren tegen 90 procent geldelijke ver goeding." De SGP/GPV-fractie vraagt zich zelfs af of de gemeentebe stuurder de deurwaarder van het Rijk wordt, die diens tekor ten bij de burger moet gaan in nen. De RPF denkt aan de mo gelijke gevolgen van de kortin gen. „Als de 'rijkdom' van de gemeente strakt een belangrijk criterium gaat worden voor de rijksuitkering via het gemeente fonds, zou dat wel eens gevol gen kunnen hebben voor de be lastingheffingen, reserves en in vesteringen." lisse «conny smits Het eerste waar je tegenaan loopt als je de trap naar de kel der bent afgedaald, is de meer dan levensgrote kop van klei van Rob de Nijs. Daarnaast twee vitrines met materiaal van de tv-serie 'Hameien' waarin De Nijs een van de hoofdrollen had. Binnen vindt de bezoeker, naast (gouden) platen, cd's en foto's van de Nederlandse zan ger, ook nog mokken met zijn beeltenis, t-shirts en zelfs luci fersdoosjes en bierviltjes. Op etalagepoppen worden boven dien de kostuums geshowd die de artiest gedragen heeft. Kortom, het is nog heel veel Rob de Nijs wat de klok slaat in de kelder van Hotel De Duif in Lisse, waar op het moment druk gewerkt wordt aan de inrichting van het Nederlands Artiesten Museum. Bedoeling van eige naar Arie Moltmaker is in dit museum een uitgebreide verza meling spullen bijeen te bren gen van alle artiesten die Ne derland heeft voortgebracht. Volgende week zaterdag, 6 no vember, wordt het museum voor het publiek geopend. Naast de spullen van De Nijs heeft materiaal van tientallen andere Nederlandse artiesten al een plekje gevonden in de 53 vi trines. Oude plaatjes van Benny Neyman, Anneke Grönloh en de Cats, een gouden en platina plaat van Doe Maar, een video archief van duizend uur, onbe kende geluidsbanden, kleding van Johnny Lion, awards van Ronnie Tober, materiaal van Wim Kan en Freek de Jonge: het is nog maar een kleine greep. De komende dagen worden nog tal van andere artiesten aan de deur verwacht om hun bij drage aan de collectie persoon lijk af te leveren: Jerney Kaag man, Ben Kramer, de manager van BZN, de Blue Diamonds, Conny Vink en Peter Blanken hebben dat al toegezegd. Naar anderen, zoals Liesbeth Liszt, reist Moltmaker af om materiaal in ontvangst te nemen. Kleiner „Bedoeling is dat het aandeel Arie Moltmaker en Sylvia Berkers bij de 'kop' van Rob de Nijs. van Rob de Nijs in het museum steeds kleiner wordt ten gunste van andere artiesten", aldus Moltmaker en zijn levenspart ner Sylvia Berkers. De reden dat Rob de Nijs nu nog zo promi nent aanwezig is in de kelder, is het vorige museum van Molt maker in Appingedam, dat ge heel rond deze artiest was opge bouwd. Een ernstig menings verschil met de zanger maakte echter dat het museum geen langer leven beschoren was dan slechts vier, vijf maanden. In die tijd trok het museumpje overi gens wel meer dan 500 bezoe kers. De contacten met De Nijs be gonnen mooi. „Sylvia miste zijn eerste elpee nog, die was ner gens meer te krijgen. Ook Rob zelf kon haar niet helpen. Toen heb ik gezegd: we brengen hem zelf uit, in eigen beheer. Dat vond Rob natuurlijk prachtig. Er ontstond een band, ik kwam zelfs bij hem over de vloer. En toen het idee ontstond voor een museum, vond hij dat zelf ook Het is nog lang niet de elfde vein de elfde, maar in de gemeenteraden is het carnavalsseizoen allang aan de gang. Ze noemen het alleen anders: algemene beschouwingen. Leuke tijd, eind oktober. De dorpsbesturen houden dan weer hun algemene beschouwingen over hun begrotingen. Die gaan meestal allang niet meer over het gemeentelijke huishoudboekje, maar dat maakt het juist des te aardiger. Het is meer een soort carnaval. De raadsleden die de rest van het jaar trouw achter het college aanhobbelen, grijpen dan voor een keer de macht. Ze overspoelen burgemeester en wethouders met de ideetjes die ze het afgelopen jaar thuis hebben zitten verzinnen en in hun pc'tjes hebben ingetikt. Het merendeel van die plannen is volstrekte waanzin en de paar voorstellen die wel serieus zijn worden meestal eenvoudig door het college weggewimp'eld. Verspilde moeite allemaal, maar ja, wat is het nut van carnaval? j een paar van de hoogtepunten willen we even stilstaan. Het feest is in de Bollenstreek nog in volle gang, maar een tussenstand kan geen kwaad. Voorlopige aanvoerder in de waanzin-hitlijst is de Rijnsburgse CDA'er G. Verheij. Hij stelde voor om mensen die een hypotheek afsluiten van gemeentewege een gratis compostvat cadeau doen. We zien de blije gezichten al voor ons als de notaris na het passeren van de koopakte nieuwbakken flateigenaren het gemeentegeschenk overhandigt. „Bedankt. Ja. dat krijgt een mooi plekje. Oh ja, weet u toevallig ook wanneer in Rijnsburg het grof vuil wordt opgehaald?" Groen Linkser Tejo Janssens, de Pietje Bell van de Katwijkse gemeenteraad, liet zich deze week ook niet onbetuigd. Hij maakte zich sterk voor de 'Jiso Ones'. Jiso is de door Janssens verzonnen, ietwat krakkemikkige afkorting van Jongeren In Spraak Orgaan. Hoe stijlvol en hoe gratieus. Als een statige Prins Rainier en een opgewekte Lady Di openden oud-burgemeester C.A. Bos en de huidige burger moeder G.W. van Montfrans-Hartman afgelopen woensdag het ouderenbal in Katwijk. Onder het motto 'jong en oud verbroedert' vierden Katwij- kers van alle leeftijdscategorieën deJEuropese dag van de ouderen. Jammer alleen dat de verbroedering niet in de dans tot uiting kwam. Nu bleef het bij een stijf danje, terwijl we het illustere gezelschap toch graag een lambada hadden zien dansen. Ones slaat helemaal nergens op, maar het klinkt wel lekker eigentijds. Met zijn Jiso Ones wil Janssens de Katwijkse jongeren meer bij de politiek betrekken. De gemeente moet de 'Ones' informeren, consulteren en betrekken bij alle zaken die voor de jeugd belangrijk zijn. Ze krijgen verder 7500 gulden, die ze naar eigen inzicht voor hun werk mogen besteden. Een kleine 300 kratten pils, dus. Nee, de Jiso Ones komen het eerste jaar wel door. En dan hebben we natuurlijk nog Frans v^n der Veen. Hij liet zich deze v^eek eens van een wat fijnzinnigere kant zien. Frans de fijnproever wil een visrestaurant in het Zuiderbad. Nu blijken de ondernemers in Noordwijk zich doorgaans heel aardig zelf te kunnen redden, maar hier was kennelijk overheidsingrijpen noodzakelijk. Van alle waanzinnige ideeën was dit overigens nog de meest subtiele. Het leek een aardig plan, totdat er wat dieper over werd nagedacht. Als het Zuiderbad een visrestaurant wordt, kan het onmogelijk meer om negen uur dicht, zoals de een leuk idee. Maar toen wij al heel veel investeringen hadden gedaan,, wilde hij opeens niet meer. Twee weken voor de ope ning nota bene. Hij vond ons te klein." Volgens Moltmaker en Ber kers hoopten ze tot twee weken geleden nog steeds dat de breuk met De Nijs te lijmen was. Maar twee weken geleden kwam De Nijs in het programma van Ka- rel van de Graaf. Karei wilde die kop van klei van ons lenen om Rob daar tijdens het program ma mee te confronteren. De Nijs vindt die kop dus niks, hij noemt het een kikkerkop. En toen heeft hij gedreigd helemaal geen interview te geven als Ka- rel over ons museum zou be ginnen. Nou, daarmee heeft hij voor ons de deur definitief dichtgedaan." Toeval Met het nieuwe museum, dat eigenlijk bij toeval in Lisse werd gevestigd, lijken de twee voor alsnog een heel andere weg op FOTO DICK HOCEWONINC te gaan. „Alle artiesten zijn en thousiast. Sommigen benade ren wij, maar heel veel bellen ons ook zelf op om spullen aan te bieden. Wij vinden ook dat een artiest zo'n instelling hoon te hebben. Hij heeft bepaalde plichten ten opzichte van de fans. Zónder fans heeft hij im mers geen brood op de plank? Overigens zijn wij ook geïnte resseerd in materiaal van die fans, zoals bijgehouden plak boeken, oude elpees, foto-ma teriaal." Zelf is Moltmaker geen grote fan van de Nederlandse arties ten. „Van wat we hier hebben, vind ik tachtig procent niet leuk. Dan heb ik het over de muziek, hoor. Van de artiesten hou ik wel. Dat is ook nodig voor het museum. Je moet wel een binding hebben met de ar tiesten, maar verafgoden moet je er geen eentje." Bedoeling van Moltmaker is het materiaal in de vitrines ge regeld te 'verversen', zodat er elke twee, drie maanden een nieuwe collectie te zien is. Daarnaast wil hij een souvenir winkeltje erbij openen, er is een bargedeelte en er komt een po dium. Via een eigen platen- maatschappijtje gaat hij door met het uitgeven van oude el pees en cd's die in de platen- handel niet meer te verkrijgen zijn. „Er moeten hier geregeld artiesten komen: om te signe ren, een nieuwe elpee te pre senteren of een plaat uitgereikt te krijgen." Instituüt Moltmaker mikt op tien- tot twintigduizend bezoekers per jaar. „Dit moet een instituut worden. Het moet straks zo zijn dat een artiest pas een échte ar tiest is als hij in het museum is opgenomen." De plannen voor de toekomst heeft hij ook dui delijk op een rijtje staan. De bouwtekening voor een nieuw en groot museum ligt al klaar, tien keer zo groot als de huidige ruimte onder De Duif. „Om het Rob de Nijs-museum werd mis schien nog besmuikt gelachen, het Nederlands Artiesten Muse um wordt al veel serieuzer ge nomen. En over een paar jaar kunnen ze niet meer om ons heen." Het moet een soort Mekka worden: voor artiesten, maar ook voor de fans. „Zij kurmen hier een uitlaatklep vinden die zelfs een fanclub niet kan bie den. Hier kunnen ze hun idool zien en over hem of haar pra ten. Zo wordt het een museum in beweging. Er is eigenlijk maar een persoon die straks niet welkom is in het museum en dat is Rob de Nijs. Er blijven wel spullen van hem staan - want hij is nu eenmaal een Ne derlandse artiest - maar veel minder dan nu. Wat we met de rest doen? Ach, elke maandag ochtend wordt in Lisse het grof vuil opgehaald..." Het Nederlands Artiesten Museum is dagelijks, behalve op woensdag, geopend van twaalf tot zes uur. Op zaterdag en zondag is het open van tien tot zes uur. Het museum is ge vestigd in de kelder van Hotel De Duif aan de Westerdreef in Lisse. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. 'Bibliotheek te onaantastbaar' rijnsburg dorith ligtvoet PvdA-raadslid J.K. de Mooij ziet de Rijnsburgse bibliotheek te veel als een heilig huisje. Dat is de persoonlijke indruk van CDA-raadslid H. Kool. De Mooij is tevens bestuursvoorzitter van de bibliotheek. Hij overweegt zijn functie neer te leggen als de gemeente snijdt in de subsidie. „Het CDA wil de bibliotheek echt niet om zeep helpen, er moet straks een goede voorzie ning gehandhaafd blijven", zegt Kool. Het CDA zoekt de bezui niging vooral in een nog onbe kende tariefsverhoging. „Je moet niet vergeten dat je nu voor 22 gulden gebruik kan ma ken van een prachtige voorzie ning terwijl daar wel vier ton ge meentesubsidie naar toe gaat." Hoewel de tarieven in Rijns burg niet te veel uit de pas mo gen lopen met andere gemeen ten, is een gering verschil, wat het CDA betreft, geen pro bleem. „Het mag geen fientjes schelen, maar gelet op de finan ciële problemen van Rijnsburg mag er bijvoorbeeld best een klein verschil met Katwijk ont staan." Kool verwacht niet dat Rijnsburgers dan zullen afhaken 'want het gemak van een eigen bibliotheek is groot'. Kool vindt het jammer dat de PvdA in de persoon van De Mooij zo fel reageerde op de al gemene beschouwingen van het CDA. De Mooij ziet geen J.K. de Mooij. 'Jammer als hij op stapt'. ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN mogelijkheden voor verdere be zuinigingen. omdat de biblio theek reeds getroffen wordt door allerlei landelijke maatre gelen. Kool vindt dat Rijnsburg wel moet bekijken wat dat bete kent voor de tarieven, maar subsidieverlaging niet op voor hand moet uitsluiten. J.G. Mostert (GPV) beschouwt de woorden van De Mooij als een dreigement dat veel te vroeg komt. „Ik begrijp best dat er zorgen heersen bij De Mooij gezien signalen die het CDA heeft afgegeven, maar alles staat nog ter discussie. Hoewel Mos tert de bibliotheek een belang rijk stukje cultureel erfgoed FOTO DICK HOCEWONINC andere strandtenten in Noordwijk. Maar blijft het Zuiderbad langer open, dan willen de andere paviljoenhouders ook wel een visje bakken voor hun klanten. Waarna de beide boulevards in Noordwijk van maart tot ver in het naseizoen 's avonds vergeven zullen zijn van de Sebakken-schollucht. Hm Wegman Twee gewonden bij frontale botsing op Voorschoterweg VALKENBURG Bij een frontale botsing op de Voorschoterweg in Valkenburg zijn gisteravond 35-jarige Noordwijkse en een 28-jarige inwoner van Leiden zwaar ge wond geraakt. Volgens een woordvoerder van de politie reed de Noordwijkse ter hoog te van de brug over de Rijn door nog onbekende oorzaak op de linker weghelft. De Leidenaar, die uit tegen overgestelde richting kwam. kon haar niet meer ontwijken. De brandweer moest er aan te pas komen om de twee uit te zagen. Ze werden met ernstig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De beide auto's werden totaal vernield. De Voorscho terweg moest geruime tijd voor alle verkeer worden afge sloten. noemt wil ook hij tariefsverho ging niet uitsluiten. J.C. van der Graaf (RPF/SGP) vreest dat De Mooij het hele be stuur met zich zal meeslepen als hij opstapt. „Ik geeft de PvdA gelijk dat er als het om de bi bliotheek gaat weinig ruimte is om te bezuinigen, maar niets is onbespreekbaar. Eerst moeten we rustig onderhandelen." H. Rost (WD) heeft nog geen •oordeel over eventuele bezuini gingen. Ze vindt dat eerst de be groting van de bibliotheek be schikbaar moet zijn. „We heb ben nu geen gegevens. Ik weet dat in Oegstgeest een contribu tie van 25 gulden bestaat terwijl je hier maar 22 gulden betaalt. Maar zo ver als het CDA, dat in wezen zegt dat de bibliotheek best minder kan krijgen dan vier ton, ga ik niet." Dat iemand als De Mooij met 'dubbele petten' in de gemeen teraad zit lijkt in het kleine Rijnsburg onvermijdelijk. „Het is een bekend probleem, maar ik ga ervan uit dat je beide func ties van elkaar kan scheiden", aldus Kool. Van der Graaf sluit zich daarbij aan. „Ach, iedereen heeft wel eens wat", zegt hij en geeft als voorbeeld de CDA-le den G.C. Spierenburg en J.P. Tensen. Spierenburg heeft een belangrijke functie bij woning bouwvereniging Spinoza en Tensen werkt bij de tuin bouwschool in Rijnsburg. Man in coma is 26-jarige Sassenheimer De man die gisternacht in corna werd aangetroffen aan de Hein Baderstraat in Sassenheim blijkt een 26-jarige Sassenheimer te zijn. Volgens getuigen is de man van zijn fiets gevallen. Daarbij liep hij erstig letsel aan het hoofd op. De man was gister avond nog niet bij kennis geko men.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9