0 EG is tegen geweld bij hulp aan Bosnië Buitenland 'De macht van de arbeidersklasse reikt over alle grenzen Noodweer op Madeira Krijgers met hun 'krijgertjes' Mozambique nu eindelijk lid van Britse Gemenebest Europol, een prijsdie argwaan wekt Japanse soldaten aten doden en krijgsgevangen in WO-U InterHolland ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 c Prcssc ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Gemeenschappelijke Persdienst Ind The Independent IPS Inter Press Service RTR Reuter UPI United Press international Doden en gewonden bij explosie India bombay Bij een bomexplosie in een trein in een voorstad van de Indiase havenstad Bombay zijn gisteren twee mensen ge dood en zeker vijftig gewond geraakt. Het is nog onbekend wie de bom heeft geplaatst. De situatie in Bombay is erg gespannen sinds de bloedige onlusten tussen moslims en hindu's die begin dit jaar volgden op de verwoestinbg door hindu's van de moskee in Ayodua. Paus krijgt Jurassic Park niet te zien Vaticaanstad De dino's hebben ook al bezit genomen van het Vaticaan. Tijdens een privévoorstelling kregen de Curieprelaten de film van Spielberg te zien. Paus Johannes Paulus II was daar bij afwezig. De film was te zien op initiatief van de Amerikaanse voorzitter van de pauselijke mediacommissie. Er kwamen twee kardinalen, talrijke bisschoppen en prelaten en enkele leken op dagen. Lenin welkom in volkswijk Madrid madrid» Het lijk van Lenin, onderwerp van fel debat in Moskou, is hartelijk welkom in de Madrileense arbeiderswijk Paria als de Russen het niet meer willen. Het wijkcomite wil het gebalsemde lijk uiteraard tegen betaling ten toon stellen. Het gemeen tebestuurvan Madrid is niet blij met het plan. Comité-woord- voerder Aguado is zelfs al voor necrofiel uitgemaakt. Aanslag op Turkse bank in Parijs parus Bij een aanslag op een Turkse bank in het centrum van Parijs zijn gistermiddag vier mensen gewond geraakt, van wie een ernstig. Nog niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Wel hebben getuigen drie mannen molotov cocktails naar binnen zien werpen. De bank is vaker het doelwit van aanslagen. Irak: 'Iran bombardeert grensgebied' Baghdad» Irak heeft Iran er gisteren van beschuldigd sinds vijf dagen bombardementen en luchtaanvallen uit te voeren op Kur- dische gebieden aan de Iraakse-Iraanse grens. Hierbij zouden al talloze mensen zijn gedood. Kurdische groeperingen bevestig den dat en zeiden dat het Iraanse leger sinds maart geregeld ar tilleriebeschietingen uitvoert op hun kampen in noord-Irak. Rusland dumpt kernafval toch in zee VLADiwosTQKDe Russische marine zal radioactief afval in de Ja panse zee blijven dumpen zolang de regering in Moskou dat niet verbiedt. Dat heeft admiraal Igor Kasatonov gisteren gezegd. Ja pan had eerder deze maand heftig geprotesteerd tegen de dum- - ping van 900 ton kernafval. De Russen zeggen dat zij geen geld hebben om afvalsilo's op land te bouwen. Pas als het buitenland met geld over de brug komt kunnen de dumpingen op zee stop pen, aldus Moskou. Woede over ontvoering Israëliër Jeruzalem» Op de bezette Westoever hebben woedende joodse kolonisten gisteren twee hoofdwegen géblokkeerd en stenen ge gooid naar Palestijnse auto's nadat vier gemaskerde Palestijnen een Israëliër hadden neergestoken en ontvoerd. Het Israëlische leger en de politie hebben een zoekactie op touw gezet naar de ontvoerde man. Zondag werden twee Israëlische soldaten ge dood bij een aanslag die is opgeëist door de fundamentalistische islamitische Hamas-beweging die zich verzet tegen het vredes akkoord dat Israël en de PLO op 13 september hebben gesloten. Auto opgeblazen in Londen londen Op een plein in de Loivdense wijk West-K is gisteravond een auto opgeblazen. Bij de explosie vielen geen gewonden. In de buurt van de auto werd een verdacht pakje gevonden, zo zei een politiewoordvoerder. BERLUN HANS HOOGENDUK VERVOLG VAN VOORPAGINA 'Het zwaard en schild van de partij', zoals Mielkes onderdrukkingsapparaat werd genoemd, had een speciale afde ling die overgelopen agenten of poten tiële verraders opspoorde. „Elke verra der wordt door ons opgespoord ook al denkt hij nog zo'n veilig onderkomen te hebben gevonden. De macht van de arbeidersklasse reikt over alle gren zen", brulde de Stasi-generaal nadat op 18 januari 1979 een van zijn topa genten was verdwenen. De aanleiding voor zijn woede was het naar West-Duitsland overlopen van de nu 45-jarige luitenant-kolonel Werner Stiller. Binnen de kortste keren wer den tientallen Oosteuropese agenten opgepakt, maar nog belangrijker was dat de Westerse geheime diensten voor het eerst een vrijwel totaal beeld kregen over de structuur en het func tioneren van de Oostduitse spionage- afdeling HVA van de legendarische ge neraal Markus Wolf. Meer dan tien jaar joegen alle Oost europese geheime diensten achter Stiller aan om hem levend of dood te rug te brengen in het socialistische kamp. Op zijn hoofd was de voor Oos teuropese begrippen gigantische som van één miljoen dollar gezet. Nadat Stiller eerst door de Duitse Bun- des Nachrichtendienst was uitgemol ken, werd hij overgedragen aan de Amerikanen, mede omdat Oostduitse agenten hem steeds dichter op het spoor bleken te zijn gekomen. Dertien jaar duurde zijn vrijwillige balling schap. Vorig jaar zette hij weer voor het eerst voet op Duitse bodem. Stiller zei tijdens het Gauck-onderzoek niet bang te zijn voor wraak van ex- Stasi-medewerkers. Onlangs bestu deerde hij zijn eigen dossier en las daarin tot zijn verbijstering dat een van de mannen die hem in West-Ber lijn direct na zijn 'verraad' had onder vraagd ook voor de Stasi werkte. Hoe wel Markus Wolf altijd heeft ontkend overgelopen eigen agenten te hebben laten vermoorden, is Stiller ervan overtuigd dat er killer-commando's onderweg waren. „Het bevel was: op zoeken, praten en terugbrengen. Dood oflevend". Naast Stiller zat op deze bijeenkomst Sabine Teske, weduwe van een ex-Sta si-officier, die hoewel hij geen verraad had gepleegd, toch in 1980 werd doodgeschoten. Stiller: „De dood van uw man was een wraakneming voor mijn overlopen. Ze uilden een voor beeld stellen". Dr. Werner Teske was een jonge wetenschapper, die binnen het ministerie voor staatsveiligheid verder wilde studeren. Toen daar niets van terecht bleek te komen, raakte hij gefrustreerd en begon plannen te ont wikkelen er vandoor te gaan, maar gaf die gedachte toch weer op. Zijn vrouw wist niets van die plannen maar werd toch gearresteerd. Op 11 juni werd ze na tien maanden uit de gevangenis ontslagen nadat haarwas meegedeeld dat haar man op 39-jarige leeftijd ter dood was gebracht wegens hoogver raad en spionage. Sabine Teske werd daarna met haar dochter uit Berlijn verbannen naar het platteland. Zij moest daar een nieuwe identiteit aan nemen. Stiller legt uit waarom 'uitstappen' on mogelijk was: „We zaten met 17 mil joen man in een trein. Honecker en Mielke in de salon wagen, de Stasi in de eerste klasse en het volk in veewa gens. Minstens vanaf het midden van de jaren zeventig wisten wij dat het fout zou lopen. Je kon nu eenmaal niet zeggen: „Het spijt mij vrienden, maar eind van de maand zeg ik op". Uit stappen was onmogelijk en wij zaten in ieder geval nog goed. Dus was het devies: ogen dicht en verder". Dietmar Mann was niet bij de Stasi, maar kolonel bij de gevreesde Grepo's, de grenstroepen, die het schietbevel aan de Muur meedogenloos uitvoer den. Hij vluchtte op 31 augustus 1986, omdat hij niet meer kon leven in een staat die zo met zijn burgers omging. Mann keerde later terug naar de DDR, omdat zijn vrouw geterroriseerd werd door de Stasi en hem strafvrijheid was beloofd. Maar na zes weken stond de Stasi op de stoep. Mann: „Ze zeiden: sorry, maar die strafvrijheid gaat niet door. Wees maar blij dat de doodstraf is *fg eschaft, je krijgt hooguit levens lang". Mann werd veroordeeld tot vier jaar. De Stasi controleerde hem tot februari 1990, dus tot ruim drie maanden na de val van de Muur. Mann: „Toen kwam een van de officieren van die speciale Stasi-afdeling bij mij en zei: 'Dat was het dan. We ontbinden nu onze organisatie, we beginnen voor onszelf'. Mann hielp in augustus 1990 Duitse journalisten bij het opsporen van deze gevreesde Stasi-afdeling: „We vonden ze in een nog door het ministerie voor staatsveiligheid gehuurd huis, waar ze een veiligheidsdienst hadden opge richt. Ze hebben een Westduitsc part ner". Een strafrechtelijk vooronder zoek tegen Mielkes beulen is nog steeds niet begonnen. Sarajevo opnieuw zwaar onder Servisch mortiervuur De Europese regeringsleiders hebben gisteren in Brussel nog eens onderstreept dat de strijdende partijen in voor malig Joegoslavië van de FG niets te duchten hebben. De EG-top wees een voorstel van Frankrijk om zonodig met geweld een corridor voor hulpverlening naar Sarajevo te forceren van de hand. De Belgische minister Claes (bui tenlandse zaken) zei nog eens overduidelijk „dat er voor lopig geen sprake zal zijn van directe militaire interven- BRUSSEL ANP-AP De EG-leiders stelden in een verklaring wel dat „alle gepaste middelen moeten worden ge bruikt" om hulpgoederen op hun plaats te krijgen. Zij eisten dat de Serviërs, Kroaten en moslims weer hulpkonvooien doorlaten. De Verenigde Naties schort ten de hulpverlening die via konvooien verloopt begin deze week op nadat een Deense VN- soldaat was gedood bij een aan val op een hulptransport. Hier bij raakten ook negen Neder landse blauwhelmen gewond. De EG besloot de hulp aan Bosnië-Hercegovina tot een hoofddoelstelling van het ge meenschappelijke buitenlandse beleid te maken. Behalve ex- Joegoslavië zijn er vier andere prioriteiten aangewezen voor een gemeenschappelijk beleid van de Europese Unie die vanaf maandag officieel bestaat: het vredesproces in het Midden- Oosten, de verkiezingen in Rus land en Zuid-Afrika, en stabili teit in Oost-Europa. Eerder deze week pleitte de Franse president Mitterand er voor om zonodig met geweld een veilige verbindingsroute naar Sarajevo in te stellen vanuit de Kroatische havenstad Split om de hulpverlening op gang te houden. Hij vroeg de Verenigde Staten manschappen te sturen om met de verdedi ging van de corridor te helpen. In de loop van de week werd de militaire component van dat plan naar de achtergrond ge schoven. Duidelijk was dat de meeste andere lidstaten niet voor gebruik van geweld in wa ren. De Bosnische hoofdstad Sara- jevb is gisteren voor de tweede opeenvolgende dag zwaar on der vuur genomen door Servi sche tanks. De Serviërs bescho ten Sarajevo vanuit de omrin gende heuvels. Voornaamste doelwit vormden de stadsdelen Trebevic en Zlatiste, waar de Bosnische legerleiding eerder deze week na een felle interne strijd twee op eigen houtje ope rerende moslim-commandan ten gevangen nam. funchal Twee totaal vernielde auto's 'hangen' aan de kade die door zware regen en wind werd weggeslagen. Het Portugese vakantie-eiland Madeira, een populaire plek om te 'overwinteren', werd gisteren getrof fen door hevig noodweer. Zeker zes bewoners van het eiland in de At lantische Oceaan vonden daarbij de dood. Een nog onbekend aantal mensen raakten gewond. foto ap homem couveia VN wil overleg met junta Haïti PORT-AU-PRINCE AFP-Rtf De Verenigde Naties willen 'dringend' overleg voeren met de militaire junta van Haïti over een onmiddelijke terugkeer van de verdreven president Jean- Baptiste Aristide. VN-onderhan- delaar Caputo dreigde de mili tairen van generaal Raoul Ce- dras met sancties als ze een in terim-president in plaats van Aristide aanstellen. Diplomaten hebben aanwijzingen dat de junta dat van plan was om ver volgens nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Cedras had op 15 oktober al moeten opstappen, maar hij weigert dit als er geen amnestie voor de militairen komt. Aristi de had vandaag officieel weer de leiding moeten nemen in Haïti. De president zei donder dag voor de VN dat hij alleen akkoord gaat met een algemeen pardon voor het leger als Ce- dras, politiechef Francois en de rest van de legertop het veld ruimen. Cedras wees deze voor waarden gisteren af. Ook Washington heeft moeite met Aristide's nieuwe eisen. Maar president Bill Clinton sprak gisteren wel ziin steun uit voor Aristide, en klaagde de junta aan wegens haar hardnek kige verzet tegen het herstel van de democratie. Vilnius Litouwse regeringssoldaten wachten in vol ornaat en met de fiets aan de hand op een bezoek van de Zweedse minister van defensie aan Vilnius. Het Litouwse leger ontving onlangs een grote hoeveelheid verouderd miiitair materieel waaronder drieduizend fietsen, veertien trucks en tienduizend uniformen. foto reuter petras malukas Ex-kolonisator Portugal tegen lidmaatschap maputo ips Het bericht dat Mozambique na jaren van speculaties for meel lid wordt van het Britse Gemenebest heeft protesten opgeroepen van de voormali ge kolonisator Portugal. Het Gemenebest, met de Britse ko ningin Elizabeth formeel aan het hoofd, is praatclub van van (oorspronkelijk) voormalige Britse gebiedsdelen. Het voor bije weekeinde was de club bijeen op Cyprus. Mozambique is een van de vijf Afrikaanse landen waar Portugees de officiële taal is, al is Bantu de taal die het meest door de bevolking wordt ge sproken. Afgelopen juli organi seerde de Mozambiquaanse regering een nationale cultu rele conferentie die conclu deerde dat Bantu op gelijke voet staat met het Portugees. Mozambique telt 16,5 mil joen inwoners en wordt omge ven door de voormalige Britse koloniën Swaziland, Zuid-Afri ka, Zimbabwe, Malawi, Zam bia en Tanzania. In al deze landen speelt het Engels een belangrijke rol. Het lidmaat schap van het Gemenebest past dan ook goed in het stre ven van Maputo de banden met de omringende landen aan te halen. Door zijn strategische lig ging is Mozambique voor buurlanden bovendien een belangrijke toegangspoort tot de Indische Oceaan geworden. Ook levert het land veel ar beidskrachten aan Zuid-Afri- ka. Het lidmaatschap van het Gemenebest is voor Mozam bique noodzakelijk om te voorkomen dat het land een ondergeschikte positie krijgt in de politieke en economische ontwikkeling van Zuidelijk Afrika. „Het is niet zo ongebruike lijk om lid te worden van het Gemenebest, ook al spreken we geen Engels en waren we geen Britse kolonie. Namibia is tenslotte ook lid", aldus mi nister Mucumbi (buitenlandse zaken). ACHTERGROND BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Dat Nederland een betere gooi zou doen naar Europol dan naar de Europese Centrale Bank, stond voor de Nederlandse minister Hirsch Ballin (justitie) al in een vroeg stadium van het touwtreldcen om de Europese instituten vast. „Den Haag maakt een hele serieuze kans, omdat ons aanbod goed is", zei Hirsch Ballin dit voorjaar, toen hij met zijn EG-collega's in Kopenhagen bijeen was. „Er is een gebouw en dat voldoet aan alle veiligheidseisen." Europol, dat in principe meteen van start gaat, wordt ondergebracht in het oude gebouw van de Centrale Recherche Informatiedienst aan de Raamwcg in Den Haag. Voordat Europol de volwaardige politie- informatiedienst is die het moet worden, zal het werk zich beperken tot dat van een Europese drugeenheid. Aan de voorbereiding daarvan is al bijna een jaar gewerkt door zo'n vijftien hoge politiefunctionarissen uit de EG. Ze hadden een tijdelijk onderdak in een barak in een buitenwijk van het Franse Straatsburg. Nu eenmaal de vestigingsplaats van Europol is gekozen zullen de ontwikkelingen snel gaan, meent de 46- jarige Jürgen Storbeck, afgestaan door het Bundeskriminalamtin Wiesbaden en leider van het voorbereidingsteam. „Ik denk dat Europol erg snel zal groeien. Er is zelfs het gevaar dat het te veel taken krijgt toegewezen", zei hij in een interview. Als mogelijke opdrachten voorzag hij, naast het inzamelen van informatie over internationale drugcriminaliteit en over het witwassen van druggelden, ook het in de gaten Europol, de 'prijs' die Nederland gisteren in de grote Europese tom bola op de extra top in Brussel trok, moet voorlopig op veel argwaan rekenen. Niet alleen zijn de werk zaamheden en bevoegdheden van Europol vaag omschreven. Ook de controle op de Europese politie-in- formatiedienst is omstreden. houden van de maffia, van milieumisdrijven en van EG-fraude. De Leuvense professor strafrecht Lode van Outrive, die in het Europees Parlement het dossier Europol onder zijn hoede heeft, is een stuk bescheidener als het gaat om de personeelsomvang. Voorlopig houdt hij het op niet meer dan 25 mam. Dat zullen dan vooral verbindingsmensen die, op basis van hun nationale wetgeving, meer of minder bevoegd zijn informatie aan hun collega's uit de andere EG-landen door te spelen. Voor Outrive is de controle op Europol cruciaal, maar juist die controle is een groot vraagteken. Feitelijk komt Europol onder het toezicht te staan van de EG-regeringen, „dezelfde uitvoerende macht die Europol ook heeft gesticht". Van Outrive schamper: „De EG-landen hebben vastgelegd dat suggesties van het Europees Parlement, houdt u vast, ernstig moeten worden genomen... Ze moeten flink gelachen hebben, toen ze dat opschreven. Wie politie zegt, zegt parlementair en gerechtelijk toezicht, dat kan niet anders in een democratisch bestel." Dat toezicht ontbreekt in zijn ogen. Toch is Van Outrive overtuigd van het nut van Europol als verzamelaar en Japanse soldaten die tijdens de Tweede Wereldoorlog in de jungle van Azië door hun gene raals aan hun lot waren over gelaten, hebben Amerikanen, Australiërs en zelfs hun eigen doden opgegeten om te overle ven. Dit schrijft Toshi-yuki Ta- naka in zijn boek „Onbekende Oorlogsmisdaden: hoe de Ja panse troepen de Australiërs behandeld hebben". Het boek, dat binnenkort in Japan verschijnt, beschrijft ook hoe de Japanners 2.500 Australische en Britse krijgsge vangenen hebben afgeslacht op Borneo in 1945. Deze trage die is nooit in Japan bekend geworden en is in Australië in de vergetelheid geraakt, omdat de zes Australische soldaten die deze hel overleefden te ge traumatiseerd waren om er na de oorlog over te spreken. Ook werd dit incident overscha duwd door de bekendheid over de wrede manier waarop de Ja panse troepen de krijgsgevan genen behandelden die als dwangarbeiders te werk waren gesteld aan de Birma-spoor- lijn. Ervaringen die in de film „Bridge Over The River Kwai" en in veel memoires zijn ver eeuwigd. Tanaka, hoogleraar politico logie aan de Universiteit van Melbourne, spitte in oude ar chieven over oorlogsmisdaden en verhoorverslagen van Ja panse krijgsgevangenen en stuitte daar op de lang verge ten wreedheden. duider van gegevens over bijvoorbeeld de drughandel. „Je kunt het al bijna niet meer beperken tot de twaalf landen van de EG. Je zou misschien ook moeten denken aan de landen van de Vrijhandelsassociatie en aan landen in Midden- en Oost-Europa. Die zijn inmiddels namelijk ook al behoorlijk bij het drugsverkeer betrokken In het Nederlandse kabinet heeft minister Hirsch Ballin inmiddels zijn tevredenheid uitgesproken pver het feit dat Europol in Den Haag komt. Hij heeft er de laatste maanden, onder meer door intevensieve contacten met Frankrijk, alles aan gedaan om het niet altijd positieve beeld van Nederland als serieus bestrijder van de grote drugcriminaliteit te corrigeren. Europol is voor hem zeker symbolisch de kroon op dit werk. Z.S.M. H.A.H.? Zo Spoedig Mogelijk uw aanbod huis-aan-huis onder de aandacht brengen. Voor uw verspreiding in Noord- en Zuid-Holland is InterHolland Verspreiders de meest flexi bele en professionele organisatie. Bel voor een offerte en vraag rTaar Frans Kolderman BEL 023-421531 VERSPREIDERS - Huis-aan-huis met effekt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5