Maak vervoerbedrijf zelfstandig Ontspoorde trein later weggesleept Binnenland TIJDELIJKE TOILETTEN Extra geld voor student van allochtone afkomst 'Ze hebben veel geld en durven iets aparts' Nederlandse in Singapore lan de doodstraf ontsnapt Kabinet brengt weer tenten voor asielzoekers in gereedheid Zielige, zieke gorilla's Architectonisch hoogstandje ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persdienst geen riool aansluiting nodig Bel voor informatie ECO-TOILET 02510-15393 zijn grotendeels het gevolg van het gebruik van het 'zeer open-asfalt-beton' (ZOAB), dat de geluidshinder moet verminderen. Er zijn ook ex tra maatregelen nodig voor de afvoer van regenwater. In de praktijk blijkt bovendien dat onderlagen vaak niet vlak ge noeg zijn. Een andere oorzaak voor de stijging van de kosten is de nieuwe EG-richtlijn waarin wordt bepaald dat vrachtwagens zwaarder mo gen worden belast. Staatssecretaris doet beloftes bij congres Staatssecretaris Cohen van on derwijs wil extra geld uittrekken voor allochtone studenten. Hij wil dat studenten die op latere leeftijd naar Nederland zijn ge komen, worden uitgezonderd van de zogenoemde 27 plus maatregel. Die regel bepaalt dat wie na z'n 27ste wil studeren, dat alleen kan doen voor een fors hoger bedrag dan jongere studenten. Cohen zei dat gisteren op een congres over allochtone studen ten in het hoger onderwijs, dat was georganiseerd door het Ne derlands Centrum voor Buiten landers (NCB). Cohen kondigde aan ook ex tra geld te willen uittrekken om de aansluiting tussen de mid delbare school en het hoger on derwijs makkelijker te maken voor speciaal allochtone jonge ren. Tijdens het congres bleek dat de Nederlandse sprekers vasthouden aan het idee dat apart beleid voor allochtonen niet nodig is. Hun problemen verschillen niet wezenlijk van die van autochtone studenten, maar zijn alleen wat heviger. Het gaat om dingen als slechte studiebegeleiding, 'verdrinken' in de massa en fricties bij de overgang van school naar uni versiteit. Allochtone studentenorgani saties vinden wèl dat er apart beleid voor hen moet zijn. Zo willen zij graag een meldpunt voor discriminatie op de univer siteiten en hogescholen, een mentorsysteem waarbij al lochtone ouderejaars worden ingezet en extra financiële steun aan de betrokken studentenor ganisaties. orlichtingsdag d^.S.A.O. Den Haag Zaterdag 13 november 11.00 - 16.00 uur: zowel parttime werkend, deeltijd als voltijd. Overzicht opleidingen van de afdeling HSAO Sociaal Pedagogische Hulpverlening vt/ptw Pedagogische hulpverlening Psyc hopedagogisch medewerker vl Maatschappelijk Werk en Dienstverlening vt/ptw Maats* hap|M'lijk werk ïudcrcnwcrk Stk iale Zekerheidskunde Personeel en Arheid vt/dt Personeel en organisatie Culturele en Maatschappelijke Vorming vt/t Sociaal cultureel werk: kunst en ultuur. sport, recreatie en Vormgeving en Communicatie t. aparir informatiemiddag: dinsdag 10 novemher IS. 10- 17.30 uur. Leidse Hogeschool, Afdeling HSAO. Dr. Kuyperstraat 4, Den Haag. tel. 070 - 16 06 806 Bedrijfsleven ontmoet homoseksuelen op Expo Beurs in Hilversum De ondernemers hopen er goe de zaken te doen en voor de be zoekers moet het uitgroeien tot een 'sub-cultureel' feestje. Maar het mooiste zou zijn als de beeldvorming over homo's er positiever op zou worden, zo hoopt Carel Jansen die de eerste Homo-Expo Beurs in Nederland organiseerde. De beurs duurt tot en met morgen en wordt ge houden in'de Expohal in Hilver sum. Eén ding is in ieder geval dui delijk: het bedrijfsleven heeft de homo ontdekt. In veruit de meeste stands worden luxe, du re artikelen verkocht. Slechts een handvol kraampjes heeft zich gespecialiseerd in leren kleding en SM-artikelen. „Nee, natuurlijk bestaat er geen homoseksuele keuken. Maar ze worden hier wel ver kocht. omdat homo's ook keu kens kopen", zegt Jansen. „Er zijn minstens 750.000 homo seksuelen in Nederland. Dat is een hele belangrijke kopers- groep geworden. „De reclamewereld ging altijd uit van het gezinnetje. Toen werd de yup de nieuwe doel groep. Je merkt nu dat steeds meer bedrijven hun vaak be perkte reclamebudget rich ten op één doelgroep. Dat ver zekeraar Amev in zijn recla mespotje een homo-stel laat fi gureren, heeft veel goed ge daan. Mensen herkennen zich daarin en dal kan op deze beurs ook. Homo's voelen zich serieus genomen, zeker als ze in het oosten van het land wonen en niet midden in Amsterdam." Er is niet alleen een aanzien lijk aantal homoseksuelen in Nederland; ze hebben nog geld te spenderen ook. Ze hebben vaak twee inkomens, geen kin deren en een goede smaak. De keukenleverancier zegt: „Ze hebben veel geld. maar durven ook wat aparts. En da s leuk voor een vakidioot als ik. Op de huishoudbeurs wil iedereen zo veel mogelijk voor zo weinig mogelijk geld. Maar moet u hier eens kijken. Dit is écht design." Ook een Rotterdamse piano handelaar hoopt goede zaken te doen. Volgens hem is het zelfs wetenschappelijk bewezen dat homoseksuelen niet alleen van mooie muziek houden maar er ook veel meer aanleg voor heb ben. „We houden dat namelijk ook bij in onze zaak. Als er een homo- of lesbisch stel komt, heb je dat wel in de gaten. Bo vendien doen we ook huisbe zoek." Even verderop verkoopt een keurig gekapte dame complete serviezen. Ze heeft veel aan loop. „Ze houden van mooi, hè. En het gaat niet stuk, want ze hebben geen kinderen, dus het is allemaal nog heel na een half jaar." De beurs werd gistermiddag officieel geopend door couturier Frank Covers. Behalve de tach tig bedrijven zijn er in de Expo hal ook homo-organisaties en beeldend kunstenaars aanwe zig. Er is een feministische uit geverij, de vrouwenvaarschool werft nieuwe recruten, je kunt er een cruise boeken en badde ren in een bubbelbad, dat uiter aard ook te koop is. Tal van ar tiesten, zoals Mathilde Santing. Dolly Bellefleur en een homo koor, treden tijdens de beurs op. „We bouwen drie dagen lang een feestje", zegt Jansen. De organisator is blij dat er ook een assuradeur op de beurs staat. „De bank- en verzeke ringswereld staat toch wat be houdender in het leven. Ik hoop dat deze ontwikkeling doorzet." De assuradeur zegt er vooral te staan om informatie te verstrek ken. „Deze doelgroep zit name lijk wel een beetje in de vergeet hoek, vinden wij." Twee vertegenwoordigers van die doelgroep, een wat ouder homostel uit Nijmegen, hebben speciaal voor de beurs een snip perdag opgenomen. „Vooral op seksgebied zijn hier toch wel dingen die je niet op de huis houdbeurs ziet. En je kunt aller lei voorlichting krijgen." Zijn partner vult aan: „Het is hier ge zellig. Je kunt jezelf zijn. Dat kan in het dagelijks leven niet, nee. Dan moet je toch naar spe ciale gelegenheden." Illegaal kansspel met logo Lotto oen haag Er is een organisatie in Nederland actief die een ille gaal kansspel organiseert en daarbij gebruik maakt van het logo van het officiële Lotto- en Cijferspel. Het spel wordt per post aangeboden en gebruikt een telefoonnummer in het Caribisch gebied. Spelers kunnen zogenaamd gratis meedoen, maar er wordt vervolgens afgerekend via kostbare telefoontikken. Stich ting de Nationale Sporttotalisator, de organisator van De Lotto, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Ter Veld gaat lesgeven op school iitrecht Elske ter Veld, voormalig staatssecretaris van sociale zaken, gaat vanaf 1 november lesgeven aan de Hogeschool Mid den Nederland in Culemborg. De lesssen zullen gaan over de onderwerpen sociale zekerheid en vrouw en recht. Ter Veld tverd een half jaar door haar partij, de PvdA, weggestuurd. Voorlichtingscampagne over softdrugs den haag Het ministerie van WVC begint een voorlichtingscam- jagne over de risico's van softdrugs. De campagne is met name jedoeld voor jongeren en hun ouders. Het gebruik van soft dnigs onder jongeren neemt toe. Het ministerie van WVC vindt dat er te weinig bekend is over de risico's van hasj en marihua na, de meest gebruikte softdrugs. Het ministerie wil met de campagne geen onnodige commotie veroorzaken, maar vooral zakelijke voorlichting geven. Andere waarschuwingen op sigaretten den haag In navolging van andere landen gaat ook Nederland wisselende waarschuwingen op een pakje sigaretten verplicht stellen. Vanaf 1 juli moet er op de verpakking van tabaksproduk- ten niet alleen staan dat het „de gezondheid ernstige schade toebrengt", maar ook andere waarschuwingen. Het gaat dan om teksten als 'Roken veroorzaakt kanker', 'Roken veroorzaakt hart en vaatziekten' en 'Roken tijdens de zwangerschap kan de ge zondheid van uw kind schaden'. Daarmee is de ministerraad gisteren akkoord gegaan. Irol na vrijspraak weer aangehouden ngapore/den haag gpdniet bewezen dat zij wist dat er in de onderdelen drugs waren )e 59-jarige Maria Krol, die gis- verstopt. :ren in Singapore werd vrijge- De eveneens gearresteerde proken van heroïnesmokkel, is Nigeriaan zorgde de afgelopen iter op de dag opnieuw gear- maanden voor vertraging in het esteerd, dit keer wegens drug- proces, omdat hij een tolk eiste ebruik. De vrouw kan daarvoor die zijn taal sprak. De kansen en gevangenisstraf van twee van Krol op vrijlaten leken lar krijgen. Op heroïnesmokkel gaandeweg het proces steeds laat de doodstraf. kleiner te worden. Krol zou naar Nederland ko- Het zou in de geschiedenis ten, maar werd op weg naar van de rechtspraak in Singapore et vliegveld meteen weer aan- voor het eerst zijn dat een blan- ehouden en in een cel opge- ke wouw zou worden veroor- oten. Het is niet zeker of zij deeld tot de galg. De rechter pnieuw moet voorkomen en verklaarde "bij zijn uitspraak gis- o ja. wanneer. teren dat hij Krols verhalen ge- Maria Krol werd op 19 april loofde. Ook de Nigeriaan werd 991 in een hotel in Singapore om die reden vrijgesproken, earresteerd. De politie vond in Eerder dit jaar werd de Ne- aar kamer heroïne die uit haar derlandse ingenieur Johannes agage kwam. Krol was in ge- van Damme in Singapore ter elschap van een Nigeriaanse dood veroordeeld wegens ;isgenoot en vervoerde machi- smokkel van 4,3 kilo heroïne, e-onderdelen voor haar im- Hij is tegen het vonnis in hoger lortbedrijf. De rechtbank achtte beroep gegaan. Opvangcentra raken dit weekeinde vol Zeven jaar voor doden 18-jarige EN HAAG ANP-GPD Vaarschijnlijk dit weekeinde al uilen de normale voorzienin- en voor asielzoekers vol raken, let kabinet bereidt daarom loodopvang voor om te voor- ;omen dat vluchtelingen weer inverwacht buiten moeten sla- ien. Er worden legertenten met erwarming voor ongeveer zes- ïonderd mensen achter de land gehouden, die kunnen vorden geplaatst op de vliegba- is Gilze-Rijen bij Breda. Dat ïeeft vice-premier Kok gisteren e ia afloop van het kabinetsbe- aad bekendgemaakt. Het streven blijft overigens im asielzoekers zoveel mogelijk n gewone onderkomens te ïuisvesten, aldus Kok. Het kabi- let heeft gisteren uitgebreid de ijd genomen om zich in de iroblematiek van de asielzoe kers te verdiepen. Dat heeft niet direct tot conclusies heeft ge leid, maar het kabinet is wel van plan onderzoek te doen naar de politieke situatie van de landen waar de meeste asielzoekers vandaan komen. Het kabinet wil weten of de omstandighe den in die landen het aantal toegelaten asielzoekers recht vaardigen. I^e uitkomsten daar van zullen niet wegnemen dat iedere asielzoeker individueel zal worden beoordeeld. Gisteren presenteerde Vluch telingenwerk Nederland een plan om de opvang van asiel zoekers in de eerste vier maan den ingrijpend te wijzigen. De organisatie vindt dat het onder scheid tussen opvangcentra en asielzoekerscentra moet ver dwijnen. Daarvoor in de plaats moet een aantal grote 'centrale asiel units' komen waar de asielzoekers vier maanden blij ven. Daarna worden ze overge dragen aan de gemeenteh. De organisatie reageert met haar plan op de toenemende problemen bij de opvang van asielzoekers. Het plan is ver vroegd naar buiten gebracht vanwege uitlatingen van minis ter D'Ancona deze week. Ook zij wil gemeenten eerder bij de op vang betrekken en meer verant woordelijkheid geven. Vluchtelingenwerk is het wat dat betreft met de minister eens, maar vindt wel dat ge meenten bij de vorm van op vang meer vrijheid moeten krij gen. Ze moeten de asielzoekers bijvoorbeeld ook in wisselwo ningen of kantoren kunnen plaatsen. Ze zouden echter nooit meer dan vijftig mensen bij elkaar mogen zetten. Maij staat achter advies van Commissie Brokx Per jaar honderd miljoen extra voor onderhoud wegen De gemeentelijke vervoerbedrijven moeten zelfstandig worden. Ze moeten zich meer op hun klanten richten en feller concurreren op de markt van het openbaar vervoer. Ofwel: meer en beter vervoer voor meer klanten, zoals minister Maij van verkeer en waterstaat het gisteren sa menvatte. De minister kreeg een rapport overhandigd van de Commissie Brokx Openbaar Vervoer. Die adviseert om de gemeentelijke vervoerbedrijven te verzelfstan digen. De minister is het daar mee eens. Volgens Brokx biedt dat zowel de gemeenten als de onderne mingen voordelen. Gemeenten hoeven niet langer financiële ri sico's te lopen en zijn verlost van het probleem van de 'dub bele petten' (de gemeente als beleidsmaker èn als exploitant van het openbaar vervoer). Maar ook als de bedrijven zelfstandig worden, moet het Rijk in de toekomst nog finan cieel bijspringen. Maij betwijfelt of het openbaar vervoer ooit kostendekkend zal worden. „De regering is al blij als dat het eind deze eeuw vijftig procent is. Nu zijn de bijdragen zo'n zeventig tot tachtig procent." Brokx vindt dat de verzelf standiging snel haar beslag moet krijgen. De commissie re kent op een periode van zo'n vier jaar. Bijzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan de positie van de medewer kers van de bedrijven en de boedelscheiding. Bij dat laatste gaat het om zaken als infra structuur, tramrails bij voor beeld. materieel (bussen, trams) en gebouwen. Het draait om de vraag wie eigenaar wordt en voor welke kosten. Volgens Brokx kan dat van gemeente tot gemeente verschillen. De steden Maastricht, Gro ningen en Utrecht zijn al een eind gevorderd met plannen voor verzelfstandiging. Andere gemeenten met eigen openbaar vervoer zijn Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Nijmegen, Dordrecht en Arnhem. Het be drijf in Den Haag kent al een vennootschapsvorm. In de Gel derse hoofdstad is sprake van een fusie met het streekvervoer. Directeur W. Smit van het Amsterdamse openbaar ver voersbedrijf voorziet zeker in de aanloopperiode nogal wat ha ken en ogen. Een probleem is de financiering. De bedrijven zullen in de eerste jaren moeten worden geholpen bij het op bouwen van een eigen vermo gen, vindt Smit. Voor het perso neel denkt hij aan een construc tie waarbij de werknemers ambtenaar blijven, maar wor den gedetacheerd bij het ver voerbedrijf. De minister verwacht dat het kabinet begin volgend jaar een standpunt inneemt over de ver zelfstandiging. Zij hoopt „voor het eind van deze kabinetspe riode" te weten wat de Tweede Kamer ervan vindt. Het ge meentelijk openbaar vervoer is de laatste in een rijtje: over de verzelfstandiging van de Neder landse Spoorwegen en het streekvervoer is al overeenstem ming. derlands belangrijkste wegen is tot 1998 ieder jaar gemid deld honderd miljoen gulden extra nodig. Dat heeft minis ter Maij van verkeer en water staat gisteren in de nota 'Grip op de weg' aan de Tweede Kamer meegedeeld. Voor het onderhoud is tot 2010 in totaal 1.1 miljard méér nodig dan het aanvan kelijk begrote totaal van 14,6 miljard gulden. De bewinds vrouw heeft ervoor gekozen de extra uitgaven ten koste te laten gaan van nieuw aan te leggen wegen. Als het nood zakelijke herstelwerk te lang wordt uitgesteld, kunnen die kosten volgens haar tot wel vijftig procent hoger uitvallen. De extra onderhoudskosten Burgemeester G. de Groot van Hoge en La ge Zwaluwe is boos op de Nederlandse Spoorwegen. Medewerkers van de NS wa ren gisterochtend niet op tijd aanwezig om de ontspoorde wagon met het uiterst brandbaie butadieen af te voeren. Volgens de burgemeester was zonder opgaaf van re denen het transport vijf uur uitgesteld. Bo vendien was het verkeer over de A16 niet stilgelegd, zoals was afgesproken. Volgens de burgemeester was donder dagavond afgesproken dat de wagon vrij dagmorgen om zes uur zou worden ver voerd naar een bedrijf op het industrieter rein Moerdijk. „Dat transport zou via het industriespoor verlopen", aldus De Groot. „De A16 kruist dat lijntje met een viaduct. Omdat de wagon beschadigd is, zou het verkeer op de rijksweg uit veiligheidsover wegingen worden stilgelegd." Dat is niet ge beurd. De NS betreuren de gang van zaken en erkennen dat zij de autoriteiten in Lage Zwaluwe niet van het uitstel op de hoogte hebben gesteld. Volgens een woordvoerder van NS is het treinverkeer tussen Dordrecht en Breda gistermiddag weer hervat. Over de juiste oorzaak van de ontsporing van de goederentrein is nog geen duidelijk heid. Volgens de Vakvereniging van Machi nisten is het ongeval te wijten aan een men selijke fout. „Er was een storing. Toen is er iemand gaan kijken en die heeft de wissel met de hand omgezet", aldus secretaris L. van der Bent. Sociale diensten willen mensen voor extra werk den haag gpd Als de aanbevelingen van de ka mercommissie Doelman-Pel worden overgenomen, hebben de sociale diensten veel meer personeel nodig. Dat zegt Divo- sa, de vereniging van directeu ren van de sociale diensten, in een reactie op het rapport over de bijstand dat deze week ver scheen. Er staat onder meer in dat de sociale diensten de aanvraag voor een uitkering strenger moeten controleren en bij standsontvangers intensiever moeten begeleiden naar werk of scholing. Divosa-directeur Lem- men: „Daar zijn we het wel mee eens, maar Doelman-Pel over vraagt ons." De Divosa was gisteren zelf ook het mikpunt van kritiek. Voorzitter Arie van der Zwan van de gelijknamige commissie, die eerder advies uitbracht over de bijstand, beschuldigde de vereniging ervan dat zij onge oorloofde druk uitoefent op de onderzoeksbureaus die aan het rapport hebben meegewerkt. Hij baseert zich op „uitspra ken van het bestuur" van ac countantskantoor Moret Ernst Young, een van de onder zoeksbureaus. Regioplan is vol gens Van der Zwan al bij enkele gemeenten „de deur gewezen". Rotterdam Vergezeld van burgemeester Peper van Rotterdam opende koningin Beatrix gisteren het nieuwe onderkomen van het Nederlands Architec tuurinstituut. Het gebouw, met veel gtas en een bui zenconstructie aan de buitenkant, is ontworpen door de Limburgse architect Jo Coenen. Het herbergt di verse tentoonstellingsruimten en een immens archief met dertigduizend boeken en vijfhonderd maquettes. foto anp raymond rutting De rechtbank in Den Haag heeft gisteren een 19-jarige en een 20-jarige man veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. De twee hebben een 18-jarige jongen in een parkeergarage in Den Haag doodgeschoten. Te gen de mannen was tien en elf jaar cel geëist. Oorzaak voor de schietpartij was een langslepen de familieruzie. Twee baby-gorilla's zijn al overleden en 5 volwassen dieren in de Apenheul in Apeldoorn ijn ziek. Vier van hen zijn er ernstig aan toe. De go- Ha's lijden aan een virus-ziekte die lijkt op de griep. Ze moeten voortdurend hoesten. De dieren zitten al lemaal achter glas opdat ze de andere dieren in de Apenheul niet besmetten. foto anp peter drent

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3