Leiden KNVB 90 jaar Vertrouwen in de toekomst 'Voeg Leiden en Gouda maar samen' JT 996 ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 WIM VAN WANROOOY )e Afdeling Leiden van de NVB bestaat op 31 oktober 90 mr. Na allerlei festiviteiten •jordt het jubileumjaar van- laag afgesloten. Vanmiddag naken genodigden een boot- ochtje over de Rijn en van- wond wordt voor alle leden en party gegeven in vogelpark in Alphen aan den lp deze pagina een terugblik n een vooruitblik. Afdelings manager Cor van Steijn gaat erug in de tijd, afdelingsvoor- .itter Diederik van der Veen deerstadt (kleinzoon van Karei 'jotsy) kijkt naar de toekomst. \fgezet tegen de lengte van de geschiedenis van de KNVB Afdeling Leiden komt Cor van Steijn eigeiüijk pas net kijken. Toch is de 43- jarige Voorhouteral een kwart eeuw werkzaam op het bondsbureau, dat sinds 1979 in Leiderdorp staat. Zijn kennis van de historie van de 90-jarige afdeling maakt hem tot de uitgelezen persoon om de ontwikkeling van een amateuristische naar een professionele organisatie toe te lichten. Met alle bijbehorende hoogte en dieptepunten. TIM BROUWER DE KONING De overwinning van het afdelingselftal op Oranje noemt hij een hoogtepunt. Als adminstra- teur van de Afdeling Leiden stond Cor Van Steijn erbij en keek ernaar hoe een Leidse se lectie op 7 maart 1984 het Neder lands elftal van bondscoach Kees Rijvers in Lisse met 2-1 versloeg. Het elftal van één van de kleinste afdelingen van Nederland met onder anderen Niek Oosterlee, Huug Aandewiel, Klaas Vink, Geert Jan Bakker en Ben de Roo bezorgde Ruud Gullit, Marco van Basten. Ronald en Erwin Koe man, Gerald Vanenbürg, Frank Rijkaard c.s. een nachtmerrie. Van Steijn, oud-voetballer van Foreholte en UVS, had een on vergetelijke woensdag. „Die ne derlaag heeft Rijvers zelfs de kop gekost." De wedstrijd Oranje-Leiden bood de administrateur de kans om eens achter zijn bureau van daan te kruipen. Uitzonderlijk, want een groot deel van de ruim 25 jaar bracht Van Steijn door op het bondsbureau, dat hij van binnen en van buiten kent. „Toen ik op l oktober 1968 in dienst trad, neigde de afdeling nog naar vrijwilligerswerk. Me neer Van Leeuwen, mijn voor ganger, was als administrateur alleen werkzaam in de avondu ren. Noem het maar een bijbaan tje. Niet meer te, vergelijken met het huidige werk en de huidige bezetting van het bondsbureau van vier fulltimers en drie partti mers", aldus de administrateur, die tegenwoordig getooid gaat met de titel afdelingsmanager. Ideaal Er is meer veranderd in de kwart eeuw dat Van Steijn zich als een spin in het web van de Afdeling bevindt. „Het bondsbureau was destijds gevestigd aan de Rijns- burgerweg (nummer 94) in Lei den. Stel je daarvan overigens niet te veel voor, want het was een oud herenhuis, waarvan wij op de benedenverdieping twee kamers hadden betrokken. Dat werd met de toenemende bezet ting en werkzaamheden al gauw te krap. Vandaar dat ik sinds de verhuizing naar Leiderdorp in 1979 nooit meer heb terugver langd naar de Rijnsburgerweg. We kwamen van de hel in de he mel terecht. Met z'n allen heb ben we de boel verhuisd. Hier zijn de werkomstandigheden ideaal. Het nieuwe bondsbureau is bovendien op de groei ge kocht, dus voorlopig kan de Af delingvooruit." Een blik in de archieven leert, dat aan die op zich heuglijke ver huizing een Fikse smet kleefde. De verplichte bijdrage van de voetbalverenigingen van de Af deling Leiden (vijf jaar lang 2,50 per lid) was nog tot daaraan toe. Bij het 75-jarig bestaan van de Afdeling kreeg voorzitter Ad Dusée symbolisch drie tonnetjes aangeboden voor de ruim drie ton die de verenigingen moesten ophoesten. Ook de bouw van het nieuwe bondsbureau verliep, on danks de strenge winter, voor spoedig. Het probleem zat 'm in de ver koop van het oude bondsbureau. De bovenverdieping van het pand aan de Rijnsburgerweg werd verhuurd aan Lo van Leeu wen, de administrateur die op 1, oktober 1977 'na 31 jaar trouwe arbeid' met pensioen was ge gaan. Van Leeuwen was vastbe sloten in 'zijn' pand te blijven wonen. „Geen duivel krijgt mij eruit", liet hij optekenen in het Leidsch Dagblad van 3 septem ber 1979. Twee dagen eerder had hij ge schitterd door afwezigheid bij de officiële opening van het nieuwe bondsbureau op het Leiderdorp- se sportpark De Bloemerd. Des VOORZITTERS De eerste voorzitter van het be stuur van de Afdeling Leiden van de KNVB, die overigens lange tijd bekend stond als de Leidse Voet bal Bond (LVB), was D. Schutte. Hij hanteerde de hamer van 1903 tot 1906. W.H. Brussee volgde hem op (1906-08). Vervolgens leidde opnieuw Schutte het bé stuur (1908-11), waarna A.C. van der Linden(1911-13), weer Schut te (1913-16), J. Bolderdijk (1916- 18), en J.GA Janssen (1918-22) aan het hoofd van het afdelings bestuur stonden. P.H. Steenhauer (1922-45) vervulde deze functie een lange tijd. Daarna kwamen G.J. van der Ploeg (1945-47) en W. Caro (1947-55), voordat mr. dr. J.J. de longh het voorzitterschap op zich nam (1955-76). Ad Dusée (1976-82), Jan Persoon (1982-88) en Diederik van der Veen Meer- stadt (1988-heden) completeren de rij. De Afdeling, die in haar eerste levensjaar 56 leden telde, heeft sinds 2 augustus 1913 een administrateur. Het gezicht en het geweten van de Afdeling Leiden: Diederik van der Veen Meer- stadt (links) en Cor van Steijn. foto loek zuyderduin gevraagd verklaarde de verbitter de oud-administrateur, dat hij er niets meer voor voelde wat met die mensen te maken te hebben, „want wat we nu uitvechten is een keiharde zaak." Van Steijn, die nadrukkelijk stelt dat hij niet rechtstreeks bij de zaak was be trokken, wordt niet graag herin nerd aan de trammelant van toen. „Het is uiteindelijk opge lost", is alles wat hij erover kwijt wil. Dat klopt, al bracht de ver koop van het Leidse bondsbu reau inclusief bewoners de Afde ling uiteindelijk aanzienlijk min der op dan was begroot. Groei Liever staat de opvolger van Van Leeuwen („Ik ben nog de jongste afdelingsadminstrateur van Ne derland geweest") stil bij de vele pluspunten uit de geschiedenis van de Afdeling. Zo schudt hij moeiteloos reeksen cijfers uit zijn mouw. waaruit maar één conclu sie te trekken valt: het Leidse voetbal blijft getalsmatig groeien. Zo steeg het aantal senioren van 6272 in 1953 naar 9426 in 1968 tot 16769 in 1993. Bij de junioren was de toename minder explo sief (2133 - 4713 - 4962). Het aantal pupillen groeide daarente gen gigantisch van 228 via 1229 naar 6301. „Maar dat heeft deels te maken met de verlaging van de leeftijd waarop kinderen bij voetbalclubs worden toegela ten", voegt Van Steijn er aan toe. Nog steeds nemen vrijwilligers volgens de afdelingsmanager een onmisbare plaats in bij een orga nisatie als de KNVB. Het onder steunende werk op het bondsbu reau is in de loop der jaren voor al in omvang veranderd. „Het maken van het wedstrijdpro gramma neemt nog altijd een belangrijke plaats in, maar het is tegenwoordig een gigantische klus om rekening te houden met de wensen van de verenigingen. Je kunt het zo gek niet bedenken of het wordt wel gevraagd. Ook andere taken, zoals tuchtzaken en het aanstellen van scheids rechters, kosten steeds meer tijd." Spelverruwing en wange drag komen ook in deze Afdeling voor. „Gelukkig ken ik nog niet zulke 'excessen zoals in sommige echt stedelijke gebieden, waar rond het voetbalveld zelfs mes sen worden getrokken." „Als het maar enigszins moge lijk is, ontplooien wij nieuwe ini tiatieven", zegt Van Steijn. „Zo stond, toen ik in dienst van de KNVB trad, het zaalvoetbal nog in de kinderschoenen. Ik betreur het overigens, dat het momen teel minder gaat met die sport. Daarnaast ontwikkelt het vrou wenvoetbal zich in de Leidse re gio goed en hebben wij prettige ervaringen met jeugdzaalvoetbal tijdens de winterstop. Ook de halfjaarlijkse reeksen (respectie velijk een najaars- en een voor jaarscompetitie). die hier zijn ontstaan, vind ik geslaagd. En het toernooi om de Leidsch Dag blad Cup voor standaardelftallen, junioren, vrouwen en reserves, met voetbal voor iedereen op z'n eigen niveau, is inmiddels volle dig ingeburgerd." Hoewel de toekomst van de 90-jarige Afdeling vanwege 'lan delijke reorganisatieplannen on gewis is, ziet Van Steijn die vol vertrouwen tegemoet. „Het aan tal leden van de KNVB schom melt al een tijd lang rond de mil joen. Als je dan ziet, dat heel Ne derland aan de buis gekluisterd zit bij die wedstrijd van het Ne derlands elftal tegen Engeland, dan blijkt dat voetbal nog steeds leeft. Bovendien bestaat het pa troon dat kinderen al vroeg gaan zwemmen en voetballen. Ge meenten als Alphen aan den Rijn en Voorhout zijn groeikernen. Daarvan kan de Afdeling Leiden profiteren." Geen zorgen Over zijn eigen positie maakt Van Steijn zich geen zorgen. Mocht de Afdeling Leiden onver hoopt de honderd niet halen, dan past hij zich wel aan de ge wijzigde omstandigheden aan. Op welke manier de twintig afde lingen van de KNVB ook worden samengevoegd of opgesplitst, de onmisbare computer zal toch er gens moeten staan. Of dat nu in Dordrecht is of in Rotterdam of in Zeist, de Voorhouter kruipt er wel achter. En misschien zetelt een Afdeling-nieuwe-stijl. als die er al komt. wel in Leiderdorp. Was hetbondsbureau niet op de groei gekocht... k ben erfelijk besmet met het I voetbalbloed van mijn grootva- -JL. der. Dat was de legendarische Karei Lotsy. Door hem heb ik Faas Wilkes thuis bezocht, ontmoette ik Abe Lenstra in de kleedkamer en zat ik met het Neder lands elftal in de bus op weg naar inter lands. Dat was voor een jongen van pak weg tien jaar oud een hele belevenis. Van jongs af aan voetbalde ik natuurlijk zelf ook veel, zonder overigens iets gepresteerd te hebben. Het merkwaardige was dat mijn grootvader zich destijds terugtrok als voor zitter van de KNVB omdat hij tegen betaald voetbal was. Ik ben een moderner mens, heb niets tegen betalingen. Want ik besef heus wel dat je als (amateur)speler 's mor gens niet meer op de markt kunt gaan staan om vervolgens 's middags goed te voetballen. Maar ik ben nu wel voorzitter van één van de weinige afdelingen zonder een betaald voetbal organisatie. Een leuk toeval." Diederik van der Veen Meerstadt is al bijna weer zes jaar praeses van de KNVB Afdeling Leiden. De 47-jarige geboren en getogen Alphenaar nam in 1988 het esta fettestokje over van Jan Persoon. Hoewel de directeur van het im- en exportbedrijf VIEW destijds de beoogde opvolger was, moest er een merkwaardige manoeuvre aan te pas komen om hem daadwerkelijk in het zadel te krijgen. Het zittende be stuurslid Albert Klunder werd namelijk op het laatste moment als tegenkandidaat naar voren geschoven. Noordwijk-voorzit- ter Leen Korbee nodigde Van der Veen Meerstadt staande de ledenvergadering uit eens uit te leggen wie hij nu eigenlijk pre cies was. Presentatie is de notariszoon op het lijf geschreven. Waarborgen „Klunder heeft zich toen teruggetrokken herinnert hij zich. Er aan toevoegend: „Waarom ze me toen gevraagd hebben, is -mij nooit verteld. Ik neem aan vanwege mijn bestuurlijke ervaring." Die Van der Veen Meerstadt onder meer opdeed bij de AW Alphen de club neemt nog steeds een aparte plaats bij hem in en als ge meenteraadslid voor de WD. „Ik ben in elk geval de eerste Alphenaar die het voorzit terschap mag vervullen." De reislustige Van de Veen Meerstadt, die in sierteelt en fruit handelt in Zuid- Amerika, Afrika en het Verre Oosten, kwijt zich uitstekend van zijn taak. Dat moet ook wel, want van hem en zijn collega-bestuur ders wordt verwacht dat zij de toekomst van het 'Leidse' voetbalgebeuren waarbor gen. En dat ook het nakende eeuwfeest in het jaar 2003 met gepaste trots kan worden gevierd. Daar komt nog wel wat voor kijken. De KNVB in Zeist stelt immers pogingen in het werk om het aantal afdelingen in Neder land sterk terug te dringen. Van de huidige twintig moeten er in de Zeister optiek nog slechts acht overblijven, die dan als distric ten door het leven gaan. Die eerste bevin dingen, door het externe bureau AEF vast gelegd in een rapport Op de keeper be schouwdwerden begin dit jaar door veer tien afdelingen als 'onhaalbaar' van tafel geveegd. Daarnaast kregen de 'geachte' af gevaardigden een reprimande (Van der Veen Meerstadt: „Er is indringend op de heren ingesproken, het zal niet nog eens gebeuren") vanwege hun afwijkende stem "i* gedrag, waardoor de achterban zich in zijn hemd gezet voelde. De KNVB kreeg zijn zin echter (nog) niet. Na de aangenomen motie Van der Niet mochten drie werkgroepen aan de gang met een nieuwe rapportage, die aan het eind van dit jaar klaar moet zijn. Daarin worden de opties van zes. acht en twaalf districten bekeken. Leiden zelf zat ook niet stil en confronteerde de afdelingen en het amateurbestuur deze zomer met de vraag zich over 16 districten uit te spreken. Het is zonneklaar dat de toekomst van de Leidse afdeling er in alle gevallen anders uit gaat zien. Herstructurering Van der Veen Meerstadt. die zegt zich in de wandelgangen goed te hebben laten infor meren, neemt de voorstellen onder de loep. „Wij willen eerst naar zestien en daarna in een afslankmodel naar twaalf. In dat geval zouden we met Gouda kunnen samengaan err komen we er het beste van af. We zijn wel een groot voorstander van herstructureren, maar dan moet je vereni gen wat verenigbaar is. Gouda heeft dezelf de cultuur. We passen bij elkaar. Het zou een hernieuwde kennismaking worden, want we hebben eerder in competitiever band al samengewerkt. Voor ons plan kre gen we inmiddels steun van drie afdelin gen. Misschien dat we er in Zeist aan het eind van de extra vergadering over de her structureringsplannen het komende voorjaariets mee kunnen doen." In alle andere gevallen zit Leiden met de handen in het haar. „Alleen de gedachte al dat we met een 'stadse' afdeling, zoals Den Haag of Utrecht in zee zouden moeten, en dat is mij te verstaan gegeven, is onzalig. En gewoon onacceptabel. Die afdelingen hebben zulke afwijkende problemen. Het amateurvoetbal in de grote steden staat niet voor niets bijzonder onder druk. Daar komt bij dat die nieuwe districten zo groot dreigen te worden dat de afstand met de basis volledig verloren dreigt te gaan. En alles valt of staat met vrijwilligers. Een dis trict met Lelystad en Hoek van Holland wordt onbestuurbaar." Zorgen De Afdeling Leiden is nu kerngezond, maar dat neemt niet weg dat Van der Veen Meerstadt een reorganisatie voorstaat. „We moeten de jaarlijks stijgende lasten goed in de gaten houden. De personeelskosten zijn de laatste vijf jaar met 25 procent gestegen, terwijl de inkomsten met zeven procent omhoog gingen. Dankzij een goed spon sorplan konden we dat gat dichten. Gezien de ontwikkeling van de automatisering heb ik zorgen om de toenemende kosten. Daar om zeg ik: samengaan. Ons mooiste ge schenk bij ons negentigjarig jubileum is voor mij als er door het amateurbestuur van de KNVB gezegd wordt: we hebben het signaal van Leiden goed begrepen en zul len geen stedelijke en landelijke gebieden bijeen vegen." Die gelegenheid wordt vanmiddag gebo den als de verantwoordelijke bestuurders door de feestende Afdeling letterlijk in de (rondvaart)boot genomen worden. „De toekomst zie ik rooskleurig in. Ik ben er van overtuigd dat de voetbalprestaties in onze regio over tien jaar nog steeds van hoog niveau zullen zijn. Of dat nu onder de naam Afdeling Leiden. Midden-Holland of Het Groene Hart zal zijn, is me om het even. Het produkt voetbal moet tegen een goede prijs blijven leven. En daar ben ik optimistisch over." De grootvader van Diederik van der Veen Meerstadt, Karei Lotsy (met hoed), zweepte het vooroorlogse Nederlandse voetbalelftal op tot grootse daden. fOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 31