Versleten spoorlijn houdt ex-Sovjetunie beetje bijeen In Somalia kan oorlog ontstaan om een gedicht £1 Feiten &Meningen Politiek hobbelt achter de feiten aan ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 Wat hield de Sovjetunie vroeger bijeen het leger, de partij, de KGB, de broederschap der Sovjet-volkeren? Van alle bindende factoren zijn de spoorwegen er nog het beste afgekomen. Ondanks alle problemen rijden de trei nen nog steeds in het GOS, zij het lang niet altijd óp tijd. DEN HAAG DIEDERIK KRAMERS „De spoorwegen zijn het enige element dat de landen van de vroegere Sovjetunie nog met el kaar verbindt, en het verbaast me dat ze nog zo goed functio neren", meent directeur René Woestenburg van Systima, een joint venture die hij met de Rus sische Spoorwegen oprichtte om de distributie per spoor commercieel te exploiteren. Flet wegvervoer stelt door de enor me afstanden niet veel voor, en de luchtvaart is helemaal in el kaar geklapt nu vliegen een on betaalbaar, en door het slechte onderhoud levensgevaarlijk avontuur is geworden. Binnen de treinwereld was het Sovjet-ministerie van Spoorwe gen (MPS) net zo'n kolos als de Sovjetunie dat op het interna tionale toneel was. Met meer dan twee miljoen werknemers, een netwerk van 155.000 kilo meter, eigen fabrieken en we tenschappelijke instituten, vormde het een staat binnen de staat. De helft van alle vracht vervoer per spoor in de wereld ging over de Sovjetrails, er rei zen evenveel treinpassagiers als in heel West-Europa. Nog steeds gaat 90 procent van het vracht- en het personenverkeer in het GOS via de trein. De treinen worden gevolgd door drie satellieten die alle in formatie doorgeven aan een centraal controlesysteem in Moskou. „Het lijkt wel op het controlecentrum van de NASA in Cape Canaveral", zegt Woes tenburg. „Om de 15 minuten wordt op zo n 200 schermen aangegeven waar de treinen zich bevinden." De keerzijde van al deze high tech is dat de spoorwegen heel wat problemen van de oude Unie hebben geërfd. Sporen, wissels en rollend materieel zijn oud en versleten omdat er sinds de jaren '60 te weinig in is geïn vesteerd. Negentig procent van de locomotieven voor vracht verkeer is ouder dan 30 jaar. De wagonfabrieken in Letland en Georgië eisen nu harde valuta voor hun waar, terwijl de loco motieven uit voorheen Tsjecho- Slowakije en de DDR helemaal niet te betalen zijn. Dat het ver voer per spoor met de econo mie is meegekelderd, is in zeke re zin een geluk bij een ongeluk: met de produktie daalde het vrachtvolume, zodat er minder materiaal nodig is. De passagier moet het gelag be talen voor de enorme verliezen waar de spoorwegen mee kam pen. De prijs voor een trein kaartje binnen het GOS is vorig jaar al verdrievoudigd, terwijl reizen naar het buitenland voor de meesten onmogelijk is nu er Het station van Vilnius, de hoofdstad van Litouwen. Het Sovjet-spoorwegnet functioneert ook twee jaar na het uiteenvallen van de Sovjetunie in veel gevallen als vanouds. foto hans jacobs in buitenlandse valuta moet worden betaald. De chaos op het spoor wordt nog vergroot door het toenemend aantal treinovervallen, 11.000 alleen al in de eerste vier maanden van 1993. „Er is een burgeroorlog gaande op de rails", klaagt ma joor-generaal Edoeard Kalatsjev van de Moskouse spoorwegpo litie. Toch leken de spoorwegen be ter voorbereid op de ineenstor ting van het Sovjet-systeem, paradoxaal genoeg doordat zij tijdig tot decentralisatie waren overgegaan. Zo vormde het Sovjet-ministerie nog in 1991 een vereniging waarin de 36 spoorregio's zaten. „Een soort Verenigde Naties voor het spoor", aldus Woestenburg. Om toch een centraal systeem te behouden dat de treinen kan laten rijden, richtten de pas ge vormde spoorwegmaatschap pijen van de 15 ex-Sovjetrepu blieken in februari 1992 een Spoorwegraad op. Die moet er op toezien dat het goederenver keer vrij baan heeft en de tarie ven op elkaar zijn afgestemd. De Raad stelde een uitvoerende comité in om de 'wilde' opde ling van het spoorwegmaterieel onder de lidstaten in goede ba nen te leiden. „Aanvankelijk pikten de repu blieken gewoon de wagons in Treinen in het GOS HAARLEM HANS JACOBS Kort na het uiteenvallen van de Sovjetunie in vijftien onafhan kelijke staten besloten de zogenaamde Slavische republieken Rusland, Witrusland en Oekraïne tot de oprichting van een 'Gemenebest van Onafhankelijke Staten' (GOS). Binnen dat gemenebest wilden deze landen onder andere hun econo mische, monetaire en militaire beleid op elkaar afstemmen. De Centraalaziatische voormalige Sovjet-republieken en Ar menië vroegen direct om toelating tot het GOS, dat de Witrus- sische hoofdstad Minsk als administratief centrum kreeg. Door de recente toetreding van Azerbajdzjan, Georgië en Mol dova telt het GOS nu twaalf leden. Alleen de drie Baltische re publieken staan er buiten. Het GOS is overigens nauwelijks als zelfstandig opererende or ganisatie van de grond gekomen, maar het treinverkeer ope reert ten dele nog als vanouds. Ook voor de Baltische staten Estland, Letland en Litouwen geldt dat 'Moskou' voor wat be treft het grensoverschrijdende treinverkeer de touwtjes in handen heeft. die zich op hun grondgebied bevonden", zegt Tadeusz Kacz- marek van de Internationale Unie van Spoorwegen (UIC). Honderden defecte wagons poogde men op elkaar af te schuiven om maar niet voor de reparatiekosten op te hoeven draaien. Het comité besloot daarom de inboedel onder de leden te ver delen naar gelang van de lengte van hun spoornet, waarbij het grootste deel (67 procent) naar Rusland gaat. Oekraïne heeft recht op 18 procent, ofwel 300.000 wagons: „Dat zijn er meer dan genoeg voor ons, we kunnen dan contracten met Witrusland en de Baltische sta ten sluiten om ze uit te lenen", zegt Boris Olejnik van de Oek- raïnse Spoorwegen. Litouwen zou er wel een paar kunnen ge bruiken: een kwart van 'zijn' 15.000 wagons is rijp voor de schroothoop. Erg soepel loopt de overdracht niet altijd, zodat de lidstaten te genmaatregelen tegen elkaar nemen door ladingen vast te houden of plotseling tarieven te verhogen, soms met terugwer kende kracht. Maar met de con trole over het centrale compu ter- en communicatiesysteem heeft Rusland een belangrijke troef in handen. „Daardoor kunnen de spoorwegen van de overige republieken niet geheel zelfstandig worden, hoezeer ze het ook willen", meent Woes tenburg. Toch houden de Russische Spoorwegen de blik gericht op de toekomst, en die ligt in de hoge snelheidslijn (HSL). Vol gens een decreet van presideni Boris Jeltsin moet in 1999 de Russische variant van de TGV tussen Moskou en Sint Peters burg razen, met negen miljoen passagiers per jaar een van de drukste trajecten van het land. De Sovjet-voorloper van de HS haalde hier enkele jaren gele den al een snelheid van 200 ki lometer per uur, maar dat moe worden opgekrikt tot 300 km/uur. Het UIC heeft nog grootsere plannen: een pan-Europees TGV-netwerk, dat tot Vilnius, Sint Petersburg, Moskou en Odessa aan de Zwarte Zee reik Voor het jaar 2000 zal daar nog weinig van terecht komen en ligt het zwaartepunt nog in het Westen, erkent de organisatie. Eerst moeten de GOS-spoorwe gen hun eigen problemen op lossen, en daarvoor moeten ze beginnen een moderne en effi ciënte structuur op te zetten, meent Kaczmarek. „Pas dan is er een kader om moderniserin gen door te voeren." Woestenburg ziet de toekomst van de GOS-spoorwegen voon in de vracht in eigen land, doo markten te ontsluiten die niet op een andere manier te berei ken zijn. „Spoorweglui in de ej Sovjetunie hebben een weerga loos improvisatietalent om het systeem zonder geld of plan toch draaiende te houden, zon der zich te laten afleiden door de politici van de afzonderlijke republieken." MUQD1SHO RICHARD DOWDEN THE INDEPENDENT De Somalische versie van het scheppingsverhaal is dat God eerst de familie van de Profeet heeft gemaakt en zeer tevreden was. Toen schiep hij de andere rassen van de wereld en was, de ene keer wat meer, de andere keer wat minder, redelijk tevre den. Toen schiep God de Soma- liërs en Hij lachte. Gelach, strijd, dichtkunst en chauvinisme zijn de goddelijke kwaliteiten van de Somaliërs. Mijn lievelingsverhaal stamt uit d^ 20-jarige oorlog rond de eeuwwisseling tegen 'De Gekke Mullah', een heilige die de Brit se bezetting van Somaliland had durven bekritiseren. Een ernstig gewonde Somaliër sleepte zich naar het Britse zie kenhuis in Hargeisa. De man had een paar kilometer met een speerwond en een kapot ge schoten been door de hitte en het stof gekropen, maar hij be reikte het ziekenhuis. De arts onderzocht zijn wonden en zei dat hij eerst het been zou be handelen omdat dat begon te rotten. „Nee, nee", zei de man, eerst mijn maag, die doet pijn als ik lach." De Amerikanen hebben nooit geprobeerd de Somalische cul tuur en de cultus van het oor logvoeren te begrijpen. Toen hij een beloning van 25.000 dollar (46.000 gulden) uitloofde voor de gevangenneming van krijgs heer Mohamed Farah Aideed, beweerde de Speciale Vertegen woordiger van de VN, admiraal Jonathan Howe, dat de meeste Somalische strijders voor geld vochten en dat zijn handlangers hem daarom spoedig voor geld zouden uitleveren. Niemand die de Somaliërs heeft zien vechten kan geloven dat ze dat om een andere reden doen dan uit overtuiging. Een tijd lang hebben journalis ten het gehad over „door drugs verdwaasde" strijders,-maar khathet milde amfitamine- blad waar de meeste Somaliërs vanaf het begin van de middag op kauwen, kan ze niet de mate van wreedheid en onverschrok kenheid geven waarmee zij vechten. Dat kan alleen de lief de voor de strijd. In Somalia is het nog steeds een eer te ster ven tijdens een gevecht met de vijand. Tijdens een recent seminar in Londen kwamen bijna alle clans en facties bijeen en de organisa toren waren blij verrast dat ze in staat waren vriendschappelijk met elkaar te discussiëren. Dat wil zeggen, totdat de zitting over Somalische poëzie begon. De deelnemers moesten wor den vastgehouden of liepen de zaal uit en de bijeenkomst ein digde bijna in geweld. De So- malisdre poëzie, de grote mon deling overgedragen traditie van een nomadische cultuur, staat bol van oorlog en wraak. Er wordt gezegd dat in Somalia oorlog kan ontstaan om een ge dicht. Het Somalische racisme is openlijk. De inwoners van Mer- ca, de haven ten zuiden van Moqdisho, lieten de VN onlangs in een brief weten dat ze alleen maar „blanke troepen" accep- Amerikanen zijn in de ogen van Somaliërs lafaards. Zij zijn niet bereid te sterven en laten anderen het vuile werk opknappen. Tegen de soldaten uit Pakistan bestaat in Somalia naar verhouding weinig haat. foto afp abdelhak senna teerden. Niemand anders was het waard de Somaliërs te be sturen. Zelfs nu hun land uit el kaar is gespat, hebben de So maliërs hun denigrerende arro gantie ten opzichte van andere rassen behouden, bezeten van het idee dat de aanwezigheid van de VN een grote wereldwij de samenzwering is om Somalia opnieuw te koloniseren, het land en de olie (waarvan het be staan niet meer is dan een ge rucht) in te pikken en de bevol king met geweld te bekeren tot het christendom. Hun overheersende mening over de Amerikanen in zuid- Muqdisho is dat het lafaards zijn. Zij zijn niet bereid te ster ven en zouden geen stelling ne men en op straat vechten. Zij gebruikten „mindere rassen" als Pakistani en Nigerianen om het vuile werk voor ze op te knappen en ze hadden oorlogs schepen de valsspelers! Op 3 oktober sloegen de aanhangers van generaal Aideed terug als wilde kinderen die uithalen naar de meester: 18 Amerika nen kwamen om en 75 raakten gewond. Hoewel ongeveer 300 Somaliërs werden gedood en meer dan 700 gewond raakten, sloegen de Amerikanen op de vlucht. Het wekte de verachting op van de Somaliërs. Aan de andere kant hebben de Italianen, die ooit buitenge woon weinig populair waren als voormalige kolonisten, overeen komsten gesloten met de plaat selijke factieleiders. Er zijn hardnekkige berichten, zowel afkomstig van VN-bronnen als van Somaliërs, dat de Italianen geld hebben betaald, de ogen hebben gesloten voor het ver voeren van wapens en zelfs wa pens aan de militie van generaal Aideed hebben geleverd om confrontatie te vermijden. Het sluiten van overeenkomsten, de keuze niet te vechten, is iets dat de Somaliërs begrijpen en nu hebben ze bewondering voor de Italianen. Er bestaat minder haat tegen de Pakistani's dan men, gezien het feit dat ze tientallen vrouwen en kinderen in een demonstratie foto afp hocine zaourar hebben neergeschoten, zou kunnen verwachten. De Pakis tani's hebben tenminste laten zien dat ze standhielden in de stad, hun bolwerken behielden en terugschoten wanneer ze werden aangevallen. De Soma liërs noemen hen kikkers van wege de manier waarop zij spreken. De Saudi's en Kuwayti's zijn waarschijnlijk het populairst van de VN-strijdmacht omdat ze met succes de confrontatie hebben vermeden met hun isla mitische broeders en zusters in Somalia. Tegen de Egyptenaren blijft een diepe haat bestaan, naar het lijkt voornamelijk om dat verschillende Arabische lan den in 1979 na het Camp Da- vid-akkoord met Israël Egypte naren hebben uitgewezen en Boutros-Ghali, de toenmalige Egyptische minister van buiten landse zaken, met president Siad Barre heeft onderhandeld om grond voor hen te krijgen in Somalia. Dat verklaart de wijd verbreide opvatting dat de VN een pion is in het Egyptische spel om Somalia te bevolken met Egyptenaren. De VN en de Organisatie van Afrikaanse Eenheid spreken de Somaliërs hardnekkig aan als „mede-Afrikanen", zich niet be wust van het feit dat de Soma liërs zich niet als Afrikanen be schouwen. VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Nordholt heeft altijd beetje gelijk DEN HAAG CAREL GOSELING Dat was schrikken in politiek Den Haag. Zegt de Amster damse hoofdcommissaris Eric Nordholt zo maar dat crimi nele organisaties infiltreren in politieke partijen. Paniek bij CDA, PvdA, WD en D66. De reacties waren ernaar. Van ontkenningen als „wij zijn het niet" tot verwijten aan Nord- holts adres: „Hij moet man en paard noemen". Gelardeerd met „Nordholt heeft wel va ker een grote mond" of „wij hebben de zaken intern goed Kennelijk zijn de politieke partijen ervan uitgegaan dat criminele organisaties geen belangstelling voor hen had den. Dat die alleen zouden proberen informanten in het politie- en justitie-apparaat te krijgen. Of stromannen bin nen het ambtenarenkorps. Ten onrechte. Politieke partij en vormen, als het goed is, een onderdeel van de samen leving. En ontwikkelingen die daarin plaatsvinden, kunnen dus ook hen raken. Alleen al het feit dat men kennelijk dacht dat dat niet kon, bewijst dat de politiek jaren achter de feiten aanloopt. Typerend was dan ook de re actie toen bleek dat het ging om een poging te infiltreren in de PvdA-gemeenteraads- fractie te Amsterdam. „Oh, was dat alles? Nou, dan heeft die Nordholt wel erg overdre ven. Bovendien was het niet eens een echte poging", was ongeveer de gebezigde tekst. Het eigen geweten werd zo snel gerustgesteld. Om in het voorbijgaan ook de bood schapper Nordholt een schop na te geven. Waarom? Nordholt heeft met zijn uitspraken willen aange ven dat de georganiseerde misdaad in de hele samenle ving steeds meer invloed krijgt. Daarbij heeft hij mis schien wat overdreven, maar dat is in dit land nodig om iets te bereiken. Het was niet voor niets dat premier Lub bers de tekst „Nederland is ziek" uitvond om het pro bleem van toenemend ziekte verzuim en een steeds groei end aantal arbeidsongeschik ten bespreekbaar te maken. Feit is dat wij in ons consen- sus-denken, het altijd zoeken naar een standpunt dat ieder een deelt, zo ver zijn doorge schoten dat duidelijkheid on gewenst is. Wij hebben met z'n allen een zodanig zacht, verhullend en omfloerst taal gebruik geleerd, dat er alleen nog maar mist en onduide lijkheid blijft. Zeker in de poli tiek. Een grote fout. Duidelijkheid móet juist, en niet alleen in de politiek. Nordholts optreden is daarvan een goed voor beeld. Er wordt al langer ge pleit voor meer duidelijkheid, ook door de politieke partijen zelf. Ze denken daardoor de afstand tussen burger en poli tiek te kunnen verldeinen. Dat is prijzenswaardig, maar het is wel vreemd dat als iemand anders duidelijk is over die zelfde partijen, de reactie zo negatiefis. Het ware beter geweest als de politici zich onmiddellijk had den gerealiseerd dat Nordholt in voorgaande gevallen altijd wel een beetje gelijk had. Er zaten dan weliswaar geen tienduizenden Ghanezen in de Bijlmermeer, maar het was wel een groot probleem. An tilliaanse criminele jongeren worden niet op grote schaal in Nederland gedumpt, maar het gebeurt wel. Zo ook de infiltratie in politie ke partijen. Het gebeurt, maar de partijen zelf dachten dat dat niet zo was. Dat nu de aanval op Nordholt is ge opend, tekent alleen de eigen zwakte. Die openbaart zich ook in de procedures die de partijen hanteren om ge schikte kandidaten voor ge meenteraden, Provinciale Staten of Tweede Kamer te vinden. Er vindt, ondanks de beweringen dat het wel ge beurt, in feite nauwelijks con trole plaats. De partijen komen niet veel verder dan het verzoek aan de kandidaat om zelf een vra genformulier in te vullen en een gesprek met enkele par tijbonzen te voeren. Hooguit wordt er in partijkring nog ge ïnformeerd of iemand de be trokkene kent en wat het oor deel is. Een antecedenten-on derzoek of een formele scree ning van betrokkene wijzen de partijen af. Dat zou te veel gaan lijken op een politie staat. Bovendien vindt men dat de kandidaatstelling een zaak moet blijven van de par tij waarmee verder niemand iets te maken heeft. Een vrij bekrompen stand punt. Flet gaat immers om 'volksvertegenwoordigers', mensen die namens de bur ger in gemeenteraad, staten of kamer zitten. De onkreuk baarheid van deze figuren moet vaststaan. Als de burger er niet meer van op aan kan dat dat het geval is, zal de af keer van de politiek alleen maar toenemen. Mochten politieke partijen zich nog steeds afvragen waarom criminelen er belang in stellen via hen in de raad, staten of kamer te komen, dan tekent dat hun naïviteit. Als raads-, staten- of kamerlid hoor je immers dingen vaak eerder, ook geheimen. Zeker als je te maken hebt met poli tie, justitie, ruimtelijke orde ning (bouwplannen), infra structuur (opdrachten), belas tingzaken, sociale zekerheid (fraude) of vergunningverle ning. En dat kan voor een cri minele organisatie heel inte ressant zijn.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2