Ideaal skigebied voor beginners Toerisme ANWB krijgt monopolie op sneeuwlijnenmarkt' Uniek servies op Het Loo \TERDAG30OKTOBER1993 REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN EISBERICHTEN /inters Finland iland is een langiaufland bij uitstek. foto fins verkeersbureau hijnt een delicatesse te zijn voor de ware wintersportliefhebber: igaufen in Finland. Het liefst van hut naar hut. Maar er zijn meer ogelijkheden zoals blijkt uit de Finland Wintergids '93/'94. Zo innen er ook redelijk lange alpine-afdalingen worden gemaakt, jn er aanbiedingen voor slederitten (met husky's en gids), worden trajecten voor sneeuwscooters uitgezet en bestaat er zoiets als jeedy ice surfing' en 'ice golf met oranje ballen. De winter in Fin- nd duurt lang en de munt devalueert nog steeds. Fletgeen het nd goedkoper maakt ifo: Fins Verkeersbureau in Amsterdam, telefoon 020 - '1.98.76. federlands sprekend Tirol worden steeds meer Nederlands sprekende skileraren en - raressen aangesteld. Zij worden vooral ingezet voor kinderklasjes. plaatsen waar voor Nederlandstalige cursussen kan worden ge- izen zijn: Berwang, Bichlbach, Brixen im Thale, Ebbs, Ehrwald, lmau, Fieberbrunn, Fiss, Fügen, Going, Hippach, Hochfilzen, chberg, Hopfgarten im Brixenthal, Itter, Kaltenbach, Kirchberg, lutasch, Mayrhofen, Nauders, Neustift/Stubaital, Obemdorf, Per- iau, Ried/Oberinntal, Reith (bij Kitzbühel), Reutte, Serfaus, Söll, aidring, Walchsee, Wattens, Westendorf en Zeil im Zillertal. oio toeristen ader de nogal cryptische naam 'Vereniging Vakantie Partners' VP) is een belangenclub opgericht voor alleengaande vakantie- ingers. Doelstelling: het behulpzaam zijn bij het samenstellen van oepjes van toeristen die anders solo op vakantie waren gegaan, ak wil de WP opkomen voor de belangen van alleen reizende va- intiegangers en wordt er onder de titel 'De Vakantiepartner' een renigingsblad uitgegeven. fo: Vereniging Vakantie Partners in Rijswijk, telefoon 01832- >e Leeuw in was is maanden boetseren aan Paul de Leeuw. foto pf is zes maanden lang aan geboetseerd, maar nu is hij klaar: Paul 1 Leeuw in was. Te bewonderen bij Madam Tussaud op de Dam Amsterdam. De winnaar van onder meer de Bronzen Roos van lontreux, de Edison en de Nipkov-schijf kreeg een plaatsje in de •utch Room'. Naaste buren: Van Gogh, Mondriaan en de Grand ld Lady van het Nederlandse toneel, Mary Dresselhuis. ifo: Madam Tussaud in Amsterdam, telefoon 020-6207214. neeuwkrant Scandinavië oor Buro Scandinavia werd zojuist de 'Sneeuwkrant voor Scan- navië' uitgegeven. Daarin een overzicht van vakanties naar de jpulairste skigebieden van Noorwegen en Zweden. Veel nglaufarrangementen natuurlijk, maar ook vakanties voor alpi- ;skiërs. De aanbiedingen zijn bijna allemaal gebaseerd op vervoer iet eigen auto waarbij gebruik wordt gemaakt van het veer Kiel- slo vice versa. Maar er kan ook naar Oslo worden gevlogen, ifo: het ANVR Reisbureau. unsterdam-Rome inbegrensd fietsen van Amsterdam naar Rome' heet de beschrij- ng van een tocht vanuit Nederland naar de hoofdstad van Italië, ij werd door Paul Benjaminse opgetekend in een driedelige gids iet informatie over bij voorbeeld de adressen van fietsenmakers, 30gteverschillen en slaapaccommodaties. Bij elk boek zit een lart (schaal 1:100.000). Het eerste deel (Maastricht-Basel) is zo- ist verschenen en ligt te koop bij boekhandels en in ANWB-kan- iren. De beschrijvingen van de trajecten Amsterdam-Maastricht Basel;Rome verschijnen later. Prijs per boek: 35,00. .anglaufende baby's jnglaufende ouders die in de loipe hun baby's mee willen nemen, )uden gebruik kunnen maken van een zogenaamde 'Kinderpulk'. e sleetjes, die uit Scandinavië stammen, kunnen onder meer wor- en gehuurd in het Salzburger Land (Weisspriach, Faistenau). Ze orden voortgetrokken door middel van een gordel die om de orst van de Langlaufer wordt bevestigd. ifo: VW Weisspriach, telefoon 09.43.6473.7043 en VW Faisten- u, telefoon 09.43.6228.2314. 'oppen en beren i tentoonstellingsgebouw Ahoy' te Rotterdam wordt op vrijdag 5 i zaterdag 6 november een poppen- en berenbeurs gehouden. De rootste in zijn soort, zo beweren de organisatoren. Naast de ge- ruikelijke expositie van nieuwe, internationale collecties zullen er ok honderden poppen- en berenmaaksters aan het werk zijn. Tij- ens de beurs wordt de Poppen Publieksprijs en de Teddy Beer Pu- lieksprijs uitgereikt aan de pop of beer die door de bezoekers het iooist wordt gevonden. ifo: Atelier Niesje Wolters van Bemmel in Epe, telefoon 05780- 9502. Debutanten kunnen in Schladming al snel 'idiotenweitjes' verlaten Mark MacDonald kijkt la chend naar de wervende folders over de skischolen in Schladming die de grootste skikampioenen hebben voortgebracht. Hij weet als geen ander dat de teksten met een flinke kor rel zout moeten worden genomen. Wereldkampioe nen op de lange latten heeft de jonge Australiër nog nooit mogen onder wijzen in zijn school in het plaatsje in het Dachstein- Tauern-gebied. Hoogstens heeft hij soms wat talenten in zijn skiklasje. SCHLADMING MEINDERTVAN DER KAAIJ „Nederlanders zijn geen slechte leerlingen. Je kunt soms zien dat zij het schaatsen goed be heersen. Zij hebben weinig moeite om hun evenwicht te bewaren. Dat lijkt mij een heel goede ondergrond om het skiën te leren", zegt MacDonald, die de sport in zijn eigen geboorte land heeft geleerd. MacDonald werkt al twee jaar in het gebied Dachstein- Tauern, dat vrij eenvoudig vanuit Salzburg is te bereiken. Het telt in totaal acht skigebie den, op een hoogte tussen de 700 en de 3000 meter, met de Planai als trots middelpunt. De ze afdaling staat bekend als de snelste ter wereld. Enkele jaren geleden werden hier nog de wedstrijden om de alpine-ski wereldkampioenschappen ge houden. Vorig jaar was dit ge bied het decor van de Special Olympics, de Olympische Win terspelen voor geestelijk gehan dicapten. Babypistes Het geeft aan dat naast de su persnelle Planai ook pistes en loipes zijn aangelegd voor min der behendige skiërs zoals be ginners. Het is een afwisselend en uitgestrekt skigebied met be halve zwarte (zeer moeilijk) ook rode (middelzware) en blauwe (eenvoudige) pistes. Als de deel nemers een beetje sportief zijn, verlaten MacDonald en zijn col lega's met hun klasje al vaak na een dag de oefenweiden, ook wel denigrerend babypistes of idiotenweitjes genoemd. De ski leraren trekken dan de bergen van het Dachstein-Tauern-ge- bied in om op de blauwe ge deelten het geleerde in praktijk te brengen. Volgens MacDonald is het aantal toeristen dat nog nooit isa z-*mr Schladming met op de achtergrond de 'snelste' afdalingspiste ter wereld, de Planai. op de latten heeft gestaan min der dan in voorgaande jaren. „Steeds vaker word ik gevraagd als privédocent. Mensen heb ben dan al jaren niet meer geskied en willen hun techniek weer een beetje ophalen. Een enkeling investeert zelfs geld en moeite om zijn al redelijke tech niek nog te perfectioneren", al dus MacDonald. Volgens directeur Tony Wink ler van het Oostenrijks Toeris tenbureau klopt dit geschetste beeld redelijk. Van de 1,2 mil joen mensen die vorig jaar een Oostenrijkse skischool bezoch ten, onder wie 120.000 Neder landers, was slechts een zeer klein aantal beginneling. „Voor al Nederlandse wintersporters geven vaak nog geld uit om hun techniek te verbeteren. Uit on derzoek blijkt ook dat pure be ginnelingen er bijna niet meer zijn. Veel mensen leren op kunstbanen in Nederland of in België de beginselen en bren gen dat in Oostenrijk in de praktijk." Vol is vol Nu staat Oostenrijk volgens Winkler ook niet meer te sprin gen om al te veel nieuwe win tersporttoeristen. „Ik verwacht dat het aantal ook het komend seizoen weer een klein beetje zal stijgen. Het is de vraag of Oostenrijkers daar echt blij mee zijn. Nu is het niet zo dat wij di rect een gordijn om het land willen laten zakken, maar vol is wel vol. De regering is niet be reid om nog meer natuurgebie den aan het toerisme op te offe ren." Het beleid van Oostenrijk is daarom veel meer gericht op het verbeteren van de kwaliteit. In de praktijk betekent dit dat skiliften gemoderniseerd gaan worden, waardoor skiërs sneller naar boven kunnen en niet zo lang hoeven te wachten. Maar ook de cabines krijgen een comfortabeler inrichting. Een ander punt is dat verschillende skigebieden met elkaar verbon den worden. Het grote voordeel is dat op deze wijze uitgestrekte skigelegenheden ontstaan zon- foto chris lang der dat opnieuw natuur verlo ren gaat. „Zo kunnen enorme gebieden gecreëerd worden die honderden kilometers lang zijn. Dat is natuurlijk zeer aantrekke lijk", stelt Winkler. Maar ook de hotels onder gaan verbeteringen. Zo is er vol gens Winkler bijna geen hotel meer te vinden zonder sauna of zwembad. „Zelfs de meest een voudige hotels hebben televisie op de kamer. Daar komt bij dat in de dorpen en plaatsen zelf steeds meer te doen is door de komst van discotheken, kroegen en kegelbanen. De plaatselijke bureaus doen er alles aan om de mensen te vermaken. Een andere ontwikkeling is het auto vrij maken van de dorpen. De gasten kunnen hun bagage bij het hotel afleveren en parkeren vervolgens hun auto op een plaats buiten de bebouwde kom. Ook neemt het aantal gra tis skibussen toe, zodat toeris ten minder op hun auto zijn aangewezen." Info: Oostenrijks Toeristen- buro, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 020 - 612.96.82. De ANWB lijkt hard op weg zich een monopolie te ver werven op de 'sneeuwlijnenmarkt'. De grootste bond van Nederland exploiteert al jaren de meest geraad pleegde informatie-telefoon op het gebied van sneeuw hoogtes en dergelijke en ziet naar alle waarschijnlijk heid twee 'concurrenten' afvallen. Zo heeft het Natio naal Zwitsers Verkeersbureau reeds besloten het ver schaffen van sneeuwhoogtes min of meer te beëindi gen. Wel wordt via nummer 020-625.30.89 algemene informatie verstrekt. Voor meer gedetailleerde gege vens zal naar de sneeuwlijn van de ANWB worden ver wezen. Bij het Oostenrijks Verkeersbureau wordt nog over legd over het al dan niet doorzetten van sneeuwinfor- matie via de telefoon. Maar niet uitgesloten mag wor den, dat de service geheel verdwijnt. Het Maison de la France gaat nu de interesse voor de Franse Alpen steeds groter wordt normaal door met de dienst France Ski Info. Daarin niet alleen informatie over sneeuwhoogtes, maar ook over de infrastructuur in de belangrijkste wintersportdorpen. Er zijn twee num mers. Dat van France Ski Info is 020-638.19.91 en dat voor de sneeuwhoogtes 020-626.34.81. Nieuw is de sneeuwlijn voor Bulgarije: 020-625.37.32. De sneeuwtelefoon van de ANWB (vanaf 1 december operationeel) heeft in vergelijking met vorige winter een belangrijke wijziging ondergaan. Waren er voor heen twee nummers die konden worden gebeld (een voor Oostenrijk en een voor de andere landen, waaron der ook Duitsland en België): nu is er nog maar één over: 06-96.23. Dat betekent wel dat opbellers de kans lopen lang te moeten wachten voordat zij via het zoge naamde 'voice response-systeem' de gewenste infor matie binnen krijgen. Wat nogal in de papieren kan gaan lopen als wordt bedacht dat de ANWB het tarief op drie kwartjes per minuut heeft gesteld. De verstrekte informatie zal weinig verschillen met die van vorig jaar. Niet alleen zullen er sneeuwhoogtes worden gegeven, maar ook weersverwachtingen, de toestand van de pistes en of het dorp via de weg mak kelijk te bereiken valt. Overigens blijft de ANWB op het gebied van de sneeuwhoogtes afhankelijk van de in lichtingen die worden opgevraagd bij de plaatselijke VW's. Omdat daar nog wel eens al te optimistisch naar het sneeuwdek wordt gekeken, zijn er ANWB-contro- leurs aangesteld. Die zullen van tijd tot tijd steekproe ven nemen. De ANWB laat zich voor de 'sneeuwlijn' van informatie voor zien door de plaatselijke WV's. Omdat die de sneeuwhoogtes nog wel eens op een al te 'positie ve' manier bekijken, zijn er con troleurs aangesteld. foto han giskes Prins Willem V (1748-1806) bezat een uniek servies van honderden onderdelen uit het Duitse Meissen, de porseleinstad aan de El be. Rijksmuseum Paleis Het Loo in Apel doorn wijdt er tot en met 14 maart een ex positie aan. De collectie van de stadhouder is zo bijzonder door de decoraties die op elk stuk te vinden zijn: zeer fijn en precies ge schilderde voorstellingen van steden, dor pen en buitenplaatsen in Nederland en la va. De aanleiding voor de tentoonstelling is het verschijnen van een' publikatie over het servies, geschreven door drs. A. den Blaau- wen. Het is het eerste deel van een reeks monografieën over de collecties van Het Loo. Vermoedelijk, zo meent Den Blaau- wen, kreeg Willem het servies cadeau van de Verenigde Oostindische Compagnie (VOC). Hij was immers 'opperbewindheb- ber' van de nog altijd tot de verbeelding sprekende organisatie. Willem was hooglijk geïnteresseerd in topografie en misschien heeft dat de schenkers op het idee voor de decoratie gebracht. Het servies werd vervaardigd in de jaren 1772-1774. Toen de prins in 1795 naar En geland vertrok, nam hij het vermoedelijk mee als herinnering aan Nederland. Hij moet het souvenir uiteindelijk toch van de hand hebben gedaan, want zeventien jaar na zijn dood dook het tijdens een veiling op. Ene William Bcckford had de 435 stuk ken ingebracht. In 1868 werd het servies in losse partijen opnieuw geveild en raakte het verstrooid over de hele wereld. Naast parti culieren bezitten 35 musea in verschillende landen er nu delen van. Het Loo heeft met 163 stukken de grootste partij. Een groot deel van het enorme servies wordt nu geëxposeerd in het Voorhuis van Het Loo, op een manier die de voorstellin gen op het porselein het meeste recht doet In de Nieuwe Eetzaal wordt een tafel op 18de eeuwse wijze gedekt. Terrines, saus kommen en vele schalen en schotels wor den aangevuld met tafel-ornamenten en bestekken uit die periode. Ze zijn bruikleen gegeven door koningin Beatrix. De tentoonstelling op Het Loo valt voor bepaalde tijd samen met een expositie over de topografische prentencollectie van Wil lem V. Deze vindt van 6 november tot en met 30 januari plaats in het Rijksmuseum in Amsterdam. Topseizoen Efteling Attractiepark De Efteling heeft het seizoen afgesloten met een record bezoekersaantal van 2.717.249. Het vorige recordjaar was 1991 met 2.607.000 bezoe kers. Directeur Paul Beck van De Efteling ziet de opening van 'Droomvlucht' en het gunstige weer tijdens het voorseizoen als reden van de opvallende stij ging- Tsjechië investeert in werving toeristen De Tsjechische regering heeft besloten in 1994 rond 45 mil joen kronen (circa 2,3 miljoen gulden) uit te trekken voor pro motionele doeleinden op toeris tisch gebied. Tsjechië en dan in het bijzonder Praag heeft zich de laatste tijd ontwikkeld tot een belangrijke bestemming voor reizigers. In de eerste acht maanden van dit jaar bezoch ten bijna 40 miljoen mensen het land. Zij zorgden voor een winst op de exportbalans van ongeveer 750 miljoen gulden. ANWB begint met dienst Skiwise Wintersporters kunnen tegen woordig op enkele ANWB Reis- bureau's via de computer infor matie inwinnen over een aantal wintersportplaatsen. De nieuwe service, 'Skiwise' geheten, is speciaal bedoeld voor mensen die nog niet weten naar welk dorp ze willen, maar over de in frastructuur wel bepaalde idee ën hebben. De wensen van de wintersporter worden ingevoerd in de computer, die vervolgens een overzicht geeft van de plaatsen die aan die wensen voldoen. Snelle blokkering bij diefstal creditcard De Nederlandse Ski Vereniging biedt vanaf 1 november een SOS Personal Service aan. Bij verlies of diefstal van credit cards en betaalpasjes is een te lefoontje naar het alarmnum mer voldoende om het gebruik van alle kaarten te blokkeren. Het financiële risico voor mis bruik wordt tegelijkertijd over genomen door de dienst. Ook verstrekt SOS Personal Service de leden van de Ski Vereniging slachtoffers eventueel een fi nancieel voorschot voor reis- en verblijfkosten. Een jaarabonne ment kost 29,50 (gezinspak ket). Info: Nederlandse Ski Ver eniging in Den Haag. tel. 070- 3525800. Burchtroute eindigt nu in Bayreuth De Burchtroute die voorheen van Mannheim naar Nümberg liep, is verlengd. Het nieuwe eindpunt is de festivalstad Bayreuth. Bezienswaardige en cultureel belangrijke steden als Bamberg. Coburg, Kronach en Kulmbach zijn daarmee in het traject opgenomen. Het ligt in de bedoeling de route in de toe komst door te trekken tot Praag. Onderhandelingen met autori teiten in Tsjechië zijn al gaande. Onduidelijkheid buiktyfus-vaccinatie Na de recente wijziging in de aanbevelingen van de Genees kundige Hoofdinspectie (GHI), waarbij voor een groot aantal landen geen buiktyfus-vaccina tie meer wordt geadviseerd, is verwarring ontstaan. Omdat de nieuwe adviezen nauwelijks worden genuanceerd, bestaat er onduidelijkheid over de nood zaak van inenten. Volgens de nieuwe richtlijnen bij voorbeeld wordt een tyfiisvaccinatie wel geadviseerd aan alle reizigers naar Tunesië en Turkije maar niet voor landen waar het veel meer nodig is. Volgens de Afde ling Medische Informatie van de dienst Tropenzorg kan de toerist per geval het beste zelf afwegen of inenting nodig is. Daarbij moet vooral in ogen schouw worden genomen of buiktyfus in het land van be stemming veel voor komt en hoe de hygiënische omstandig heden zijn in de plaats waar wordt verbleven. Duurdere huurauto dan gevraagd Passagiers die per KLM naar Or lando vliegen en in Nederland bij Hertz of Avis een huurauto reserveren, krijgen een duurder model dan ze hebben gevraagd. De actie duurt tot aan net voor jaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25