Sport Roda JC speelt met FC Utrecht De Argentijnen vrezen hun eigen verdediging ■A Stich is een plaag voor de Zweden Volleybalsters stap dichter bij het WK Michael Jordan slaapt voortaan lekker uit Vrouwenjacht uit de vaart IJZATERDAG 30 OKTOBER 1993 >8 onderwater, c Opnieuw dode in België De Belgische wielerwereld is opnieuw opgeschrikt door een sterfgeval. Donderdag overleed de veldrijder Carmino Baelen aan de gevolgen van een hersenbloeding. De 22-jarige amateur was woensdag tijdens de training met Vlaamse colle ga's ingestort. De Belg werd woensdag na het ongeval in coma- teuse toestand naar het ziekenhuis overgebracht. De coureur werd in 1990 derde op de wereldtitelstrijd veldrijden voor mili tairen. Baelen is het tweede sterfgeval in de Belgische wieler wereld in korte tijd. Twee weken geleden overleed Geert de Vlae- minck aan een hartstilstand. Basketballers niet aan de bak brussel De Nederlandse basketballers Tico Cooper en Okke te Velde mogen vooralsnog niet uitkomen voor Belgische clubs. De twee hebben het kort geding verloren, dat ze hadden aange spannen tegen de Belgische basketbalbond om toelating tot de Belgische competitie af te dwingen. Cooper en Te Velde vonden dat zij op grond van EG-regels gerechtigd waren om te spelen bij respectievelijk Sunair Oostende en Okapi Aalst. De twee oud spelers van Den Helder hebben inmiddels laten weten dat zij te gen de rechterlijke beslissing in beroep gaan. Mochten zij ook dat beroep verliezen, dan kan Te Velde vanwege contractuele verplichtingen alleen nog maar terecht bij Den Helder. Cooper zou ook nog bij andere clubs in Nederland terecht kunnen, maar dan moet Den Helder wel aan een overschrijving meewerken. Ijshockeyer jaar geschorst Nijmegen De tuchtcommissie van de Nederlandse IJshockey Bond heeft Frank Schaafsma (Nijmegen) voor een jaar ge schorst. Schaafsma kan nog in hoger beroep gaan tegen de straf die loopt tot 1 november 1994. Clubgenoot Kip Noble werd vrij gesproken. De twee spelers waren de voornaamste vechtersba zen tijdens het Europa-cuptoernooi in Esbjerg. De wedstrijd te gen de Deense thuisclub liep toen volledig uit de hand. Schaafs ma werd bestraft wegens „kicking", het schoppen met de schaats naar de tegenstander. Eerder schorste de NIJB de Nij meegse spelers Maik Aartsen en Steve Kruize voor drie duels. Over de straf voor de club wordt nog vergaderd. Turncoach Hernandez tekent bij beekbergen» De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB) heeft het contract met turncoach Jesus Hernandez, die de mannenselectie onderzijn hoede heeft, verlengd. Hernandez tekende bij tot en met de Olympische Spelen van 1996 in Atlan ta. De kans is aanwezig dat Nederland daar weer eens vertegen woordigd zal zijn met een of meer turners. De Cubaanse bonds coach van de KNGB, die een fulltime dienstverband heeft, bege leidt op Papendal onder anderen de broers Christian en Alexan der Selk. Dit Deventer tweetal heeft de Nederlandse turnsport internationaal weer enig aanzien gegeven. Met name Alexander Selk, Europees jeugdkampioen aan het rek en tweede in de meerkamp, geldt als een groot talent. Bulgaren willen geld slaan uit munt sofia Een meningsverschil tussen het Bulgaarse olympische co mité (BOC) en de Nationale Bank over de opbrengst van een herdenkingsmunt ter gelegenheid van de Spelen van Barcelona dreigt uit de hand te lopen. De sport overweegt internationale arbitrage aan te vragen. Het BOC meent dat de bank het olym pisch handvest heeft geschonden door het thema van de Olym pische Spelen te gebruiken zonder dat een cent ten goede is ge komen aan de olympische beweging. Secretaris Dimitar Kha- ralampiev zei gisteren dat hij een bedrag van negen miljoen lev (560.000 gulden) wil, hoewel dé opbrengst van de munt voor de bank veel hoger was. Het geld zal worden gebruikt voor voorbe reiding van de topatleten op de volgende Spelen. Gewichtheffers dreigt uitsluiting moskou De Russische gewichtheffers dreigen te worden uitge sloten van deelneming aan de wereldkampioenschappen, vol gende maand in Melbourne. De internationale federatie (IWF) heeft de Russische bond een boete van 90.000 gulden opgelegd na een drietal dopinggevallen. In Moskou is echter onvoldoende geld om dat bedrag te betalen. Volgens Viktor Poljakov. voorzit ter van de Russische bond der gewichtheffers, is 35.000 gulden overgemaakt. Voor het restant klopte hij aan bij het nationaal Olympisch comité. Maar volgens het dagblad Sovjetski Sport heeft NOC-voorzitter VitaJi Smirnov medewerking geweigerd. „We willen alleen schone medailles", liet Smirnov weten. szolnok anp de e De volleybalsters van Letland vormen de laatste hindernis voor het Nederlands team op weg naar de wereldtitelstrijd in 1994. Oranje won gisteren in Szolnok het tweede kwalificatie duel. Na Polen werd ook Hongarije met 3-0 verslagen, waardoor het treffen met Let land vandaag moet beslissen welk team volgend jaar in okto ber naar Brazilië mag reizen. Hongarije werd gisteren, na een achterstand van 2-4 in de eerste set, binnen een uur weg gespeeld. De setstanden waren 15-5. 15-7 en 15-3. Eerder op de dag had Letland zich eveneens van de tweede overwinning ver zekerd door Polen met 3-1 te verslaan. Het tweede duel vormde voor de Oranje-vrouwen een ideale opwarmer voor de beslissende wedstrijd op zaterdag. Vooral de blokkering, tegen de lange speelsters van Letland van cru ciaal belang, werkte tegen Hongarije optimaal. Erna Brink man speelde daarbij vooral in Krachtsportbond zoekt sterk type De Koninklijke Nederlandse Krachtsport Bond (KNKB) zoekt met spoed een voorzitter, pen ningmeester en een voorzitter voor het sectorbestuur gewicht heffen. Uiterste datum: 6 no vember. Als geen kandidaten opdagen, betekent dat vrijwel zeker het einde van de bond in de huidige vorm. In ei-i advertentie in het bondsblad „Krachtsport" vraagt het huidige bestuur kandidaten, of zij die kandidaten kennen, te reageren. Geboden wordt ondei meer een drukke en interessan te vrijwilligersfunctie met i nationale contacten en eei perkte onkostenvergoeding Vereist zijn affiniteit met de sporten gewichtheffen, power- liften en worstelen, vrije tijd, in zet, creativiteit en visie. Michael Jordan. Hij brengt zijn twee kinderen af t en toe naar school, speelt een .- enkele keer golf, beantwoordt t redelijk wat fainmail maar slaapt het liefste lang uit. De da gindeling van een werkloze? Nee, van miljonair Michael Jor dan. De voormalige basketballer van de Chicago Bulls zei in de talkshow van Oprah Winfrey zich zeer .happy' te voelen in zijn nieuwe situatie. Jordan be sloot onlangs tot veler verras- foto archief sing met basketbal te stoppen. „Wat doe je tegenwoordig", vroeg de first lady van de Ame rikaanse showbusiness gisteren aan de gestopte megaster. „Niets", luidde het simpele ant woord. Jordan, 30 jaar, hielp de Chicago Bulls drie jaar op rij aan de titel in de NBA. Een on gekende successenreeks. De Amerikaan, jaarlijks goed voor een bedrag van 54 miljoen gulden door allerlei commercië le activiteiten, mist zijn sportle ven niet. „Als ik 's ochtends wakker word, voel ik me van een grote last bevrijd. Ik kan doen wat ik wil het wil", verklaarde de vroege vutter. Jordan sprak openhartig over veel gebeurtenissen in zijn le ven. Hij kreeg tranen in zijn ogen bij de vragen over zijn re actie op de moord op zijn vader James, hij ging diep in op zijn gokverslaving en reageerde en thousiast toen zijn zwem-manie aan de orde kwam. Een mogelijke rentree in de Amerikaanse basketbalwereld sloot hij niet uit. wel ontzenuw de Jordan de geruchten dat hij mogelijk in Europa competitie zou gaan spelen. De vedette-in- ruste ontkende tevens een loop baan als beroepsgolfer te am biëren. Over zijn plotselinge stap terug: „Ik raakte verveeld, de tegenstanders gaven me minder ruimte, ik moest anders gaan spelen, meer jumpshots maken. Ik had er gewoon ge noeg van." Reynolds Oprah Winfrey liet in haar show enkele Amerikaanse grootheden aan het woord over Jordan. Limburgers winnen in eigen huis met 4-0 De wedstrijd tussen Roda JC en FC Utrecht heeft gister avond maar heel even geduurd. Na zeven minuten was het in Kerkrade al 2-0 voor de thuisclub. Op dat moment was alles beslist. In het formele restant werd de eind stand vervolgens op 4-0 bepaald. kenend voor de chaos bij Utrecht. Het ontbreken van drie va§te krachten - Plugboer, De Kruyff en Vierklau waren we gens een schorsing afwezig - was geen excuus. Roda JC, dat dit seizoen in zes thuisduels pas één punt afgaf (1-1 tegen Willem II), wist dat de wedstrijd na de bliksemstart was gespeeld. Dat leidde tot enige nonchalance. Kort voor de rust kreeg Utrecht daardoor enkele mogelijkheden. Smola- rek, Pools international van wel eer, schoot tegen Waterreus op, dezelfde doelman redde vervol gens ook bij een kopstoot van Van der Ark. Ook in zijn vijfde wedstrijd als trainer heeft Leo van Veen bij FC Utrecht nog niet alles in de hand weten te krijgen. Ondanks het bijeenschrapen van het niet eens tegenvallende totaal van vijf punten. Vooral achterin is het bij de club een zooitje. De laatste drie duels kreeg de de gradatiekandidaat binnen drie minuten de eerste tegengoal te verwerken. PSV was in de Domstad via Playfair twee weken geleden al na twee minuten succesvol, Boogers van RKC zes dagen ge leden na drie minuten, Hofste de in Kerkrade gisteren even eens na drie minuten. De spits van Roda schoot van dichtbij raak, nadat een verdediger of vier van Utrecht over een hoek schop van Van der Luer heen- maaide. Van der Luer Van der Luer, dit seizoen be hoorlijk op dreef, stond ook aan de basis van Roda's tweede doelpunt. In de zevende minuut kreeg hij op de rechterflank alle ruimte om Van Galen te bedie nen. De snelle treffers waren te- Smolarek Na de hervatting was Utrecht nog een keertje gevaarlijk via opnieuw Smolarek. De routinier schoot net naast. Verder be paalde Roda wat er gebeurde. De beste mogelijkheden waren ook voor de thuisclub. Babangi- da, niet echt in vorm, knalde van een paar meter echter ho peloos naast, Hofstede zag een knal uit de draai prachtig door Van Ede gekeerd. De spits maakte in de slotfase nog wel zijn-tiende treffer, nadat een schot van invaller Vanderbroeck terugkaatste van het been van Van Ede. Op aangeven van Ba- bangida zorgde Huiberts met nummer vier voor het slotak koord. Roda klom daardoor naar de vierde plaats. Achter Feyenoord, Ajax en Vitesse, voor PSV. Dflt is beste aardig. Lokhoff De tuchtcommissie van de KNVB heeft Ton Lokhoff. aan voerder van NAC, voor vier wedstrijden geschorst. Daarvan zijn twee duels voorwaardelijk, met een proeftijd van één jaar. Lokhoff werd zondag in de 43e minuut van de uitwedstrijd te gen Willem II door scheidsrech ter Van der Ende uit het veld ge stuurd na een trappende bewe ging. Hij mist onder meer de wedstrijd van vandaag tegen Ajax. Vitesse Vitesse speelt dinsdag in Keulen een vriendschappelijke wed strijd tegen Bundesliga-club FC Köln. De nummer drie van de eredivisie wordt getraind door de Duitser Herbert Neumann, voormalig speler van FC Köln. Go Ahead Eagles heeft Erwin Looms verhuurd aan De Graaf schap. De 19-jarige centrum spits, die vorig seizoen zesmaal scoorde maar geen basisplaats heeft kunnen afdwingen in de Deventer ploeg, maakt vandaag tege* Excelsior al zijn debuut voor de club uit Doetinchem. 3 set een belangrijke rol aan het net. Tegenvaller voor de debute rende bondscoach Bert Goed koop was het uitvallen van pas ser Cinthy Boersma. Ze ging in de tweede set, bij een voor sprong van 8-3, door haar enkel en werd vervangen door Kirsten Gleis. Na afloop bleek het met de blessure bij de basisspeelster mee te vallen. Goedkoop ver wacht haar zaterdag tegen Let land te kunnen inzetten. Murphy Nederland en Letland troffen el kaar ook op het laatste EK. Oranje, toen nog onder leiding van de inmiddels opgestapte Peter Murphy, won tijdens dat evenement moeizaam met 3-2. Beide teams zijn dus aan elkaar gewaagd. In lengte schelen de ploegen weinig. De selectie uit Letland meldde zich echter zonder noemenswaardige voor bereiding in Szolnok, de Oran- je-afvaarding (uitgezonderd Weersing) bracht een week door op Texel. Het voordeel moet vandaag blijken. Diego Maradona, vandaag wordt hij 33, zegt klaar te zijn voor de ont moeting met Australië. Uitérlijk lijkt er in elk geval niets mis te zijn. foto era buenos aires» De Argentijnse bondscoach Al- fio Basile heeft, omdat hij zich zorgen maakt over de gammele defensie, drie wijzigingen aan gebracht in de achterste lijn van het elftal dat morgen het eerste WK-kwalificatieduel tegen Australië afwerkt. Colombia scoorde in september vijfmaal tegen Argentinië. Ter verster king van de verdediging heeft Basile volgens een lokaal radio station Sergio Vazquez opge steld en de nieuwelingen Jose Chamot en Carlos MacAllister. Aanvaller Abel Balbo, zeer productief bij zijn Italiaanse werkgever AS Roma, is ook te ruggekeerd in het nationale team, net als middenvelder Hugo „Perico" Perez. Aanvoerder is zoals bekend Diego Maradona, die vandaag 33 wordt. De voormalige vedet te van Napoli en Sevilla stelde zich beschikbaar nadat Argenti nië er niet in was geslaagd zich rechtstreeks te plaatsep voor de eindronde van het wereldkam pioenschap. Op de persconfe rentie verklaarde Maradona mentaal fit te zijn. Wel verklaar de hij dat er wat sleet op zijn benen zit. De Argentijnse opstelling is: Goycochea; Chamot, Borelli, Vazquez en MacAllister: Perez, Redondo, Maradona en Basual- do; Balbo en Batistuta. Zuid-Korea Zuid-Korea wil de eindronde van de wereldtitelstrijd voetbal in 2002 met de buren uit Noord-Korea organiseren. De Zuidkoreaanse bondsvoorzitter Chung Mong-Joo verklaarde gisteren in Doha, waar zijn land zich met Saudi-Arabië plaatste voor het WK in de Verenigde Staten, dat hij binnenkort met officials uit het buurland om de tafel wil gaan zitten om te pra ten over een mogelijke geza menlijke kandidaatstelling. Japan heeft zich ook al uitge sproken voor het herbergen van het WK voetbal in 2002. De ploeg van de Nederlander Hans Ooft miste donderdag op het Filmster Burt Reynolds, sporter Bo Jackson en televisie-ster Bill Cosby mochten hun zegje over de basketballer doen. Cosby verwachtte dat Jordan snel op zijn pensioen zal terugkomen. „Twee volwassenen in één huis werkt niet." Jordan hoorde het lachend aan. Keurig in een wit pak, met daaronder een short van zijn oude universiteit (North Caroli na). „Daar voel ik me prettig bij", onthulde hij zijn voorkeur aan ondergoed. SCOREBORD VOETBAL 0, 88 Huiberts 4-0 Scheidsrechter Blom. Toeschouwers 5.500 Stand aan kop: Feyenoord 11-20, Ajax, 11 18. Vitesse 12-17. Roda 12-16. PSV 11-15. FC Zwolle - Veendam 2-1 (1-1) 12 Brou wer 0 1. 40 Van der Vegt 1-1. 4 7 Duim 2-1 Scheidsrechter Van Beek Toeschou- Freiburg 1-2 Stand aan kop Ein 13-17. Hamburger SV 13-1 uK-a Etienne 1-0, Martigues - Le Hav SG 15-23. Bordeaux 15-20, Olym Servette - FC Züri< GOLF Stand na tweede dag 1 Smyth (Ier) 133 slagen (65 68), 2. Lane (Eng) 135 (69 66). Roe (Eng) 135 (69 66). Gilford (Eng) ir(ZAf) 135(70 65) PAARDESPORT lliger (Zwi) 0 Trainer Huub Stevens van Roda JC keek gisteren naar zijn ploeg tegen Utrecht en zag dat het goed was. foto archief Springconcours op tijd 1 straf punten - 60,18 s rl 0-61.28. 4 Navet (Fra) Rosire 0-61,34, 5 Robert (Fra) Nom. 0-62.39. 6 Markus Fuchs (Zwi) Fol.en 0- 62.55 Puntensprmgen 1 Robert/Quenelle 22 47,43, 2 Thomas Fuchs (Zwi) Folien 22 48,42, 3. Sloothaak (Dui) Mister 22 48,75. 4. Melliger (Zwi) Athlet 22-48,92, (Dui) E«akt 1527. 5 Plewa (Dui) Ge- rommo 1517. Intermediair II 1 Schaudt (Dui) Durgo 1343, 2 Balkenhol/Ehrengold 1339, 3. Boylen (Can) E nippertje kwalificatie voor de eindronde van volgend jaar door tegen Irak in de laatste se conde een voorsprong te ver spelen (2-2). Saudi-Arabië over weegt zich eveneens kandidaat te stellen voor de organisatie van de eindronde in 2002. Santos FC Porto mist woensdag in het duel met Feyenoord middenvel der Paulinho Santos. Hij is door de tuchtcommissie van de UEFA voor een duel geschorst naar aanleiding van de tweede gele kaart. Bij de Nederlandse kampioen ontbreekt Peter Bosz, die in Porto rood kreeg. De wedstrijd geldt voor de tweede ronde van het Europese toernooi van de landskampioe nen. Feyenoord dient in de Kuip een achterstand van 1-0 goed te maken, om zich te plaatsen voor de lucratieve Champions League. Bij Ajax en Besiktas, die elkaar dinsdag be strijden in het toernooi van de bekerwinnaars, zijn geen ge schorsten. TENNIS 3 miljoen gulden i Vrouwen. 700 000 gulden 7-5, Martinez (Spa/2) - Maleeva (Bul/7) 6- 2 6-2 Dubbelspel, kwartfinale: Sanchez Vicarn /Sukova Spa/TsjBakkum/Carlsson (Ned Tweede ronde Yzaga (Per/1- Markus (Arg) 7-6 7-6. Furlan (Ita) - El Aynaoui (Mar) 6 4 6-3, Filippim (Uru) - Corretja (Spa) 7-6 7- SPORTPRIJSVRAGEN Den Haag. Lucky 10 var 2 4- 13-28 31 33 44 45-47-50 53 57-65 66-67 68 71-75-76-79 stockholm «sip Michael Stich heeft zich bij het drie miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi in Stockholm als de plaag van de Zweden ont popt. Na Michael Pernfors en Magnus Gustafsson schakelde hij gisteren in de kwartfinale publiekslieveling Stefan Edberg uit in drie sets. Door de winst passeerde Stich bovendien zijn Duitse rivaal Boris Becker op de wereldranglijst. Daar zag het aanvankelijk al lerminst naar uit, ook al sprak het onderlinge vergelijk van dit seizoen duidelijk in het voor deel van Stich. Hij versloeg Ed berg drie keer, onder meer in de halve finale van het om de Davis Cup. De Zweed be gon zeer overtuigend en schreef de eerste set in een dik half uur op zijn naam met 6-1 Stich, «die zich weinig geliefd maakte bij het publiek in de bij na volle Globen-arena, sloeg echter genadeloos terug. Hij hervond zijn concentratie en produceerde een reeks winnen de slagen. Een half uur later was de tweede set met 6-2 voor hem. Een achterstand van 1-3 in de beslissende derde en vijf gemiste kansen op een door braak waren evenmin funest voor de Duitser. Hij maakte toen het prop aankwam vier ga mes op rij en benutte het eerste wedstrijdpunt: 6-4. Washington Eerder bereikte al Malivai Was hington de halve eindstrijd. De Amerikaanse bedwinger van Becker leverde eerste set in bij de Zweed Jonas Svensson, maar won vervolgens nog vrij gemak kelijk: 4-6 6-3 6-4. Door de ne derlagen van Edberg en Svens son staat er voor het eerst sinds 1982 in Stockholm geen Zweed bij de laatste vier. Goran Ivani sevic bereikte de voorlaatste ronde wel, in recordtijd. De Kroaat was in een uur klaar met de Fransman Amau Boetsch: 6- 3 6-1. Appelmans Sabine Appelmans plukt in Es sen voortvarend de vruchten van haar samenwerkign met de Nederlandse trainer Hugo Ekker die ook Oremans en Rottier richting top stuurde. De Belgi sche bereikte gisteren de halve finales door een knappe zege op de als vierde geplaatste Manu- ela Maleeva-Fragnière: 2-6 6-1 7-5. De Spaanse favorieten Arantxa Sanchez en Conchita Martinez bleven vrij gemakke lijk overeind. De als eerste ge- plaatse Sanchez stond overi gens wel de eerste set af aan de Francaise Mary Pierce. UVS-sc FEYENOORD Crab assurantiën BV. tel. 224700. Crab makelaardij og BV. tel. 225135. Rijnsburgersmgel 61. Leiden PUNTA DEL ESTE ANP gisteren bekend. Het jacht was met drie dagen achterstand op de leider do haven van Punta del Este (Uruguay) binnengelo pen. Nance Frank, de Ameri kaanse kapitein van de US Wo men's Challenge, verloor don derdag al twee bemanningsle den. De Whitbread Race is het enige jacht met een voltallige vrouwe lijke bemanning kwijtgeraakt. De zeilsters van ae US Women's Challenge kampten met een chronisch geldgebrek. De orga nisatoren van de zeilrace rond de wereld maakten de opgave

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19