Medea tussen de meeuwen Verleidingskunsten geluidswand Cultuur&Kunst Sarafina schitterende musical op niveau Catate Domino vooral na de pauze op dreef Los zand braaf en saai door gebrek aan humor Erna Sassen: Charmante gespreks-exercities ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 Kunst voor een prikje Werk v Alphense kunstenaars is van 6 no vember tot 3 december voor een prikje te koop. De STAA-gale- rie, galerie Hofman Van der Zee en de Kunstuitleen geven 20 procent op kunst tussen de 25 gulden en de 550 gulden. De ge meente Financiert deze zogeheten Klaas Kerst Kunst Kado Kor ting actie. In STAA is een speciale expositie om gulle gevers aan cadeaux te helpen met onder meer ook de dichtbundels van uit geverij Nehalennia van Rolf Jan den Adel met linoleumsneden van Eka Kunst en Hans Kruse met tekeningen Joyce Op 't Eijnde. Schilderlessen Tavenier voorhout Daniël Tavenier geeft schilderlessen aan de Nieuwe Kunstschool in Voorhout. De cursus op maandagavond is be doeld voor gevorderden en heeft als doel het zoeken naar een ei gen stijl. De Nieuwe Kunstschool is gevestigd aan de Loosterweg 4 in Voorhout, telefoon 023-257266. Elke dinsdagavond van 19.00 uur tot 19.30 uur houdt de school een inloopspreekuur. Kijkje achter de schermen den haag Hoe werkt een decorontwerper en hoe maak je een lichtplan. Het Zuidhollands Centrum voor Amateurtheater (ZH- CA) probeert op 12 en 13 november het antwoord te geven via een kort project. Deelnemers bezoeken de eerste dag de kinder voorstelling 'Ik ken geen neushoorn' van theatergroep Maccus. De tweede dagvertellen regisseur Albert Hoex en toneelontwer pers Sanne Danz en Jeroen Vallenduuk hoe ze te werk zijn ge gaan. Aanmeldingen voor het project moeten vóór 8 november binnen zijn bij het ZHCA, telefoon 070-3624961. Zangeres/actrice Astrid Seriese tijdens de repetitie ningse visafslag in première gaat. het muziektheater-project 'M is muziek, monoloog e muziektheater recensie dick hermsen Voorstelling Sarafina, the music of libera- n. Zuidafrikaanse musical van Mbonge- Ngema (regie, tekst en muziek) en Hugh Masekela (muziek) Hollandia verbeeldt Griekse mythe in de visafslag Geziei Nog t. 29/10, Schouwburg, in in de Leidse Schouw 30 en 31 oktober )urg op Er zijn voorstellingen waarbij je het begin tot het eind ademloos geboeid blijft. Sarafi- i is zo'n stuk. De musical vertelt het verhaal in de bloedige studentenop stand van 1976 in Soweto. Hier bij kwamen meer dan zeshon derd scholieren om het leven. Op buitengewoon indrukwek kende wijze wordt de woede, het verdriet en de innige ver bondenheid van de zwarte jon geren gespeeld, gezongen en nst. Theater grenst hier aan de realiteit. Het lijkt alsof iedere speler zijn eigen persoonlijk verhaal vertelt. De gebalde vuisten, het vuur in de ogen, de intensiteit van het zin- en dansen, het is niet ge speeld, het is echt. Voor de ruim twintig jonge, Zuidafrikaanse acteurs is het verhaal nog steeds actueel. Sarafina is zwart, woont in Soweto en is leerlinge aan de zwarte Morris Isaacson High School. Hier ontstaat het- geor ganiseerde scholenverzet tegen het Zuidafrikaanse apartheids regime. Sarafina is activiste met Nelson Mandela als lichtend voorbeeld. Vanwege haar oprui ende activiteiten belandt ze in de cel. Wanneer ze na twee maanden terugkeert op school en haar medeleerlingen haar lit tekens laat zien, wordt het ver- T--J- J 1 1_* 1 J Jl_U zet heftiger. De eerste harde ^en indringende vislucht, krijsende meeuwen en dobbe- confrontatie tussen het leger en rende schepen. Het behoort allemaal tot het natuurlijke de scholieren ontstaat wanneer decor van het muziek- en theaterstuk 'M is muziek, mo er een soldaat de klas binnen- noloog en moord' van de theatergroep Hollandia en het treedt en zich stoort aan het on- - derwerp van de les. Op laffe wij orkest De Volharding. De eigenzinnige theatergroep Hol- schiet" hip drie~ studenten landia speelt weer eens buiten de deur op locatie. Dit neer. De begrafenis die volgt is keer in de visafslag van Scheveningen. De produktie is aangrijpend. Gaandeweg wordt een bewerking van de Griekse mythe Medea met muziek beeld geschapen gedachten die leven onder de zwarte bevolking. Regisseur en schrijver van de musical is Mbongeni Ngema. Muzikaal wordt hij bijgestaan door Hugh Masekela, vooral be kend door zijn medewerking aan het Graceland-project van Paul Simon. De muziek, in het Zulu 'Mbaganga' genaamd, wordt live gespeeld door een achtmans-formatie. Opvallend is hun verschijning: ze gaan ge kleed in soldatentenue. Ze staan opgesteld rond en op een grote tank achter op het podium. Het hek, met prikkeldraad omspan nen, scheidt de 'soldaten' van de school waar alles zich verder afspeelt. De muziek is de bin dende factor in de voorstelling. De ritmes zijn grillig en opzwe pend. De gospelachtige manier van zingen is overweldigend en klinkt fantastisch. In de feeste lijke finale worden oorspronke lijke dansen uit de Afrikaanse cultuur ten tonele gevoerd. Sa rafina is een schitterende voor stelling. van Louis Andriessen en teksten van Lodewijk de Boer. Plaats van handeling: Vishal 13. scheveningen. recensie li dy van der spek ubileumconcert ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Chr. Gemengde Zangvereniging 'Cantate Domino', diri gent Piet Jasperse, met medewerking van Gera van Heezik-Douw, sopraan, Xandra alt, Jos van der Lans, tenor, Pierre Mak, bas. Jacco van Leeuwen, orgel en orkest 'Con Brio' uit Amsterdam Ge hoord vrijdag 29 oktober in de Dorpskerk in Zoeterwoude 'Cantate Domino' vierde vrij dagavond in de Dorpskerk zijn vijftiende lustrum met de Mis in D groot, de enige mis die An- tonin Dvorak geschreven heeft de Coronation Anthems van Handel, waarvan het eerste an them 'Zadok the Priest' nog steeds gezongen wordt bij de kroning van de Engelse vorsten. Als er iets te vieren is ten vele 'gasten' dan vreugde of anders ten- betrokkenheid blijken. Dat lukte 'Cantate Domino' na de pauze zeker met een ge- keus, de goed in 't ge hoor liggende, niet te moeilijke, Eerste concert in Kapelzaal leiden stralende Coronation Anthems. Een volle kerk leefde op, deinde mee en luisterde met volle teu- Maar vóór de pauze was het programma jammer genoeg niet goed gekozen. Hoe hard het koor onder leiding van Jas perse ook gestudeerd had en dat lijdt geen twijfel, de Mis van Dvorak was té hoog gegrepen. De noten waren er meestal wel, maar aan uitdrukkingskracht en diepgang, homogeniteit en sa menklank ontbrak het schro melijk. Ook het orkest, overtui gend met het grote koper, was bij inzetten en solo strijkpartij- en zwak. Alt, tenor en bas waren een goed op elkaar ingespeeld trio, dat mooi en inhoudsvol zong. Helaas liet de sopraan veel te wensen over in vakman schap, zuiverheid en stemkleu- ring. Maar zoals gezgd, Handel maakte veel goed en met de Coronation Anthems werd de avond stijlvol bekroond. Aan het slot van 'M is muziek, monoloog en moord' gaat één van de roldeuren in Vishal 13 open. Het publiek wordt een blik gegund op de haven van Scheveningen met al zijn be drijvigheid. ,,Ik hoop dat er ook 's avonds meeuwen zijn", aldus Hollandia-regisseur Paul Koek die desnoods een kist vis aan rukt om meeuwen te lokken. „Waar is in Nederland een schouwburg met zo'n ruimte? "De repetitie is net afgelopen. Enkele van de figurerende kin deren buitelen nog over de van steigerbuizen gemaakte tribune. Louis Andriessen, de componist van de muziek, praat nog wat 'M is muziek, monoloog en moord' is gebaseerd op de com positie 'M is for man, music en Mozart' die Andriessen maakte voor het orkest De Volharding. Er zijn meer bekende namen in de nieuwe Hollandia-produktie. Lodewijk de Boer schreef de tekst: drie monologen die de mythe van Medea als uitgangs punt hebben. Medea vermoordt haar kinderen in blinde woede na de ontrouw van haar geliefde Jason. Naast het orkest De Vol harding is er nog een verrassing. De jazz-zangeres Astrid Seriese, die gelet op de juichende kritie ken op het punt van doorbre ken staat, zing en acteert. „Se riese is een fantastische zange res, maar is ook als actrice een openbaring", vindt Paul Koek die samen met Johan Simons de regie doet. Geheel In 'M is muziek, monoloog en moord' worden liederen, instru mentale intermezzi, spel en tekst tot een geheel gesmeed. Drie actrices (Astrid Seriese, Henriette Koch en Robijn Wen- delaar) houden ieder op hun beurt een monoloog, waarin zij een eigen interpretatie geven van het Medea-verhaal. Aan de orde komen de voorgeschiede nis, de kindermoord zelf en de nasleep. De actrices verbeelden niet alleen het ene personage Medea, maar spelen tegelijk de moeder, de vermoorde dochters en de minnares die de aanlei ding is van de crisis. Het Me dea-verhaal was te simpel voor Lodewijk de Boer, verklaart Koek. De monologen, steeds af gewisseld met muziek en zang (Astrid Seriese), worden aange hoord door de man. Op het to neel voltrekt zich tevens een ri tueel rond het vermoorde leven. Regisseur Koek belooft een mix van monumentale thema's, dubbelzinnigheden en raadsels. Plus enkele platvloerse elemen ten voor het schokeffect. De keuze voor de locatie visafslag, weer zo'n troosteloze plaats in de Hollandia-traditie, zorgt vol gens Koek voor de juiste sfeer. „De zee is een belangrijk ele ment in de mythe. Medea is im mers door haar geliefde ver overd over het water. Het was een lange reis. Dankzij de loca tie is de woede van Medea over de ontrouw goed voor te stel len." De tekst is door De Boer spe ciaal voor Hollandia geschre ven. Koek: „Het is verbazend hoe iemand een muzikale tekst kan schrijven die zo goed past bij de compositie van An driessen. De Boer en Andriessen Hollandia met 'M is muziek, monoloog en moord'. Vishal 13, Scheveningen: 30 en 31 ok tober, 2 en 3 november. Daar naast ook in Groningen: 4 no vember, en Gent: 6 november. Muziek: Louis Andriessen. Tekst: I-odewijk de Boer. Regie: Paul Koek en Johan Simons. Met: Astrid Seriese, Henriette Koch, Peter Paul Muller, Ro bijn Wendelaar en orkest De Volharding. Johan Simons, Lodewijk de Boer, Louis Andriessen en Paul Koek (vlnr): Medea RUYGROK.071-: M G Schmidt Decor Schipaanboord Kleding Henriette Schim mel Gezien op 29 oktober in De Muzen- hof, Leiderdorp Vanavond herhaling "M'n moeder is een pot! Gad- verdegatverdegadver!" Gerrit vat zo op kernachtige wijze de problematiek in Los zand van Annie M.G. Schmidt samen. In tussen lijkt vader gearresteerd wegens fraude, juist op de dag dat hij bekroond zou worden voor zijn medisch onderzoeks werk. probeert de schilderes Saar de coming out van middel bare moeder Winnie te versnel len, zodat ze samen in Zuid- Frankrijk kunnen gaan wonen, is de progressieve protestdoch ter Susan er furieus op tegen dat moeder vader in de steek laat, lacht de man van Susan na een jointje alle problemen weg, probeert de journaliste Ricky met een truc meer te weten te komen over vaders schandalen, en wordt er veel gezeurd over relaties en fatsoen. Geen stuk van vandaag of gis teren dus. Ik kon de geboorte datum van Los zand niet vin den, maar het is vroeg belegen. De schrijfster had niet haar meest bevlogen bui toen ze het stuk schreef. Hoe maak je nog wat van zo'n gedateerd blijspel (want volgens het programma is het een blij spel)? Zoek alsjeblieft hard naar de humor en dik de overdreven kanten van het verhaal nog ver der aan. Dat heeft regisseur Hans Schipaanboord nou pre cies niet gedaan. Hij laat het stuk spelen als een soort relatie drama dat je hier en nu in een willekeurige huiskamer zou kunnen aantreffen. De spelers doen hun best, zeggen goed verstaanbaar hun teksten, maar blazen Los zand geen leven in. Dat wil niet zeggen dat ze er niks van bakken: Mary Ann Kos ter is als lesbische moeder nog behoorlijk geloofwaardig, en ook Liesbeth VerkJey worstelt zich dapper door de moeilijkhe den die de rol van racistische anti-apartheidsactiviste haar oplevert. Het grappigst waren Joop Cieraad (Gerrit) en Ellen Gerrese als de tuttebel Annebet. Helaas waren er maar weinig van degelijke types en zouden die best nog wat vetter neerge zet mogen worden. Iedereen doet nu zo normaal mogelijk in een gedateerd stuk en dat levert een braaf en saai resultaat op. hebben lang niet met elkaar ge werkt. Ze voelen elkaar perfect aan." Of de samenwerking tus sen Hollandia en Seriese een vervolg krijgt, is de vraag. „Ik denk dat ze voorrang geeft aan haar carrière als zangeres, zeker nu haar cd zo goed ontvangen is". 'M is muziek, monoloog en moord' heeft wel een samen werking in gang gezet tussen Hollandia en Andriessen. Er zijn plannen om samen iets te doen met toneel, muziek en dans, al dus Koek. Maar voorlopig heeft Hollandia met drie produkties de handen vol. programma houdt moeiteloos je aandacht vast. De vloeiende overgangen tussen de verschil lende onderdelen getuigen van een slim doordachte opzet. Heel apart ook zijn de muzi kale intermezzi, waardoor een wat poëtischer tegenwicht wordt gevormd voor die vaak geestige man/vrouw-gesprek - ken. De muziekkeuze hierbij, van Bach tot Cocciante, is abso luut verrassend, en de vertol king ervan heeft kwaliteit. Vergeleken met haar nog wat kaal aandoende soloprogram ma van enige tijd geleden, legt Erna Sassen in de dialogen met Bruun Kuijt een rijker gescha keerde veelzijdigheid aan de dag. Hij stelt zich voor als Vincent: dat is Latijn voor 'zij die over winnen'. Zij is Sophie, en dat noemt zij Nederlands voor 'zij die overwonnen wil worden'. Die beruchte strijd wordt hier subtiel gestreden. na Sassen en Bruun Kui|t Muzikale bege leiding: Arthur de Bussy Gezien 29/10, Kapelzaal Leiden Het is een doorzichtige smoes: ik zoek een man voor mijn zus. Deze vrouw zoekt gewoon zelf een man. Omdat ze echter net iets te veel teleurstellingen ach ter de rug heeft, zet ze nu haar zoektocht met meer omtrek kende bewegingen voort. De man die zich naar aanlei ding van haar advertentie meldt, is bereid haar spelletjes mee te spelen. Beide partijen raken al snel hierin verstrikt. Het leidt tot schuchtere, botte, tedere, lompe en clichématige toenaderingspogingen, die charmante gespreksexercities opleveren. Erna Sassen schreef haar ei gen tekst, die ze met tegenspe ler Bruun Kuijt ook zelf speelt. Hun bijna vijf kwartier durende utrecht gpd Opschudding conservatorium door ontslag meesterpianist dat door het aangekondigde vertrek van pianist Austbö meer gerenommeerde docenten het Utrechts Conservatorium zullen verlaten. Pianist Austbö geldt in binnen- en buitenland als een van de meest vooraanstaande vertolkers van twintigste eeuw- se pianomuziek. In zijn ontslagaanvraag schrijft Austbö dat de leiding „zich weinig bekommerde om inhoudelijke en onderwijskun digezaken". Het aangekondigde ontslag van een vooraanstaand docent van het Utrechts Conservatorium, de Noors-Nederlandse concert pianist en muziekpedagoog Hakon Austbö, heeft voor grote opschudding gezorgd. Onder studenten en docenten van de Stichtse muziekvakopleiding is een actie op gang gekomen voor het aanblijven van de pia nopedagoog. Gevreesd wordt Gergjev mogelijk dirigent Rotterdams Philharmonisch rotterdam gpd Valery Gergjev wordt naar alle waarschijnlijkheid de nieuwe chef dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. De 39-jarige dirigent heeft de ambitie met het orkest zeer bijzondere projecten op touw te zetten, ondermeer het brengen van opera's. De musici van het RPhO hebben zich in overgrote meerderheid zeer positief uitgesproken over Gergjev en zijn plannen. De dirigent heeft overi gens nog tot 1996 een vaste verbintenis met de Kirov Opera in Sint Petersburg. De pianiste Mitsuko Saruwatari geeft morgen het eerste koffie concert in de Kapelzaal van K Leiden. Ze studeerde aan conservatorium in Tokyo en, dankzij een beurs, bij Wil lem Brons in Amsterdam. Saru watari volgde daarnaast mees- tercursussen bij onder meer Vlado Periemuter, Goergy Se- bok en John Bingham. De pianiste speelt in de Ka pelzaal Mozarts Sonate KV 576, Ravels Gaspard de la nuit en de Sonate opus 35 van Chopin. Het concert begint om 11.30 uur. K &0 serveert de bezoekers vanaf 11.00 uur een gratis kopje kof fie. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van de Kapelzaal. recensie roos van put Expositie de Geluidswand van Hans Muller Te zi 14.11 CBK/De Waag. Aalmarkt 21. Leiden Wo t 12.00-1700uur.zo 13 00-1700uur Als je op een rustige zondagmiddag De Waag binnenloopt, moet je niet raar opkij ken als je groepjes mensen druk bezig ziet voor een enorme wand. Wat ze aan het doen zijn is op afstand niet direct zichtbaar, maar over de hoeveelheid geluid die ze blijkbaar uit die wand halen, bestaat geen twijfel. Wat de personen nou precies doen, wordt pas duidelijk als je echt voor het mo numentale object, van bijna 10 meter lang en 2 112 meter hoog, staat. De wand bestaat uit 24 verschillende ver ticale rijen, die op te vatten zijn als kanalen van een mengpaneel. Op ieder paneel is een verschillend onderdeel te zien. Twee delen hiervan zijn te bedienen. Het pedaal en het zaaghandvat. Eerstgenoemde bedien je door erop te trappen en het handvat moet je naar je toe trekken (doe dit ovrigens niet te hard, want één handvat is al gesneu veld, getuige het briefje met de woorden: 'niet meer bedienen!). Doordat je tegelijkertijd op het pedaal trapt en aan het handvat trekt, is beweging en geluid het resultaat. De rotors, die zich in glazen stolpen bevinden, gaan draaien. Bovendien zie je tegelijkertijd een balletje in een buis van perspex naar boven springen. Het balletje raakt vervolgens weer een snaar. Door deze handelingen te verrichten ontstaan de vreemde geluiden die de ruim te vullen. Muller weet de toeschouwer te verleiden om de panelen te bedienen. Je nieuwsgie righeid wordt geprikkeld. Je wilt toch weten wat het effect is van het gelijktijdig bedie nen van het pedaal en het handvat, ook al zie je iemand naast je hetzelfde doen. Bo vendien is één keer trappen niet voldoende omdat het geluid en de vaart van bijvoor beeld het balletje verschillend is wanneer je krachtig of zacht trapt. Fascinerend is het bovendien om te zien hoe de bezoekers reageren. De ene vindt het vreemd en betast behoedzaam het handvat, terwijl een ander driftig op een pe daal staat te trappen en vervolgens gebiolo geerd naar de verschillende bewegingen staart. Niet elk pedaal heeft overigens tot gevolg dat de rotors gaan draaien, of dat het balletje naar boven springt. Weer een ander loopt om de muur heen. om te doorgron den hoe het geheel technisch in elkaar zit. De toeschouwer komt er niet achter omdat de wand aan de achterzijde gesloten is. En hoe het nou werkelijk technisch in elkaar zit, laat zich raden. Volgens het zaalpapier is de wand een va riatie op machines uit het dagelijks leven, zoals bijvoorbeeld een flipperkast en een jukebox. Voor enkele minuten van vermaak is het noodzakelijk dat je een handeling uit voert. Het verschil met de geluidswand van Muller is, dat deze vQrm in elk geval goed koper is voor de gebruiker. Dat de geluidswand misschien niet bere kend is op de kracht van iedere bezoeker, blijkt uit het sneuvelen van een handvat na ongeveer een week. Is het object technisch niet perfect, of houden de bezoekers geen rekening met de geluidswand? Mitsuko Saruwatari bespeelt de piano tijdens het eerste koffieconcert rotterdam gpd Filmregissseur- en producent Pim de la Parra begint volgend jaar in de Maasstad een nieu we filmopleiding onder de naam Rotterdamse Akademie voor Cinematografie. „Ik er vaar geregeld dat de bestaande opleidingen shockerend falen De la Parra begint filmopleiding in het bijbrengen van de ele mentaire vaardigheden van het vak. Er is daarom grote be hoefte aan een opleiding met praktijkgerichte cursussen en seminars", aldus De La Parra. Bij het ministerie van WVC is inmiddels een subsidie van an derhalf miljoen gulden voor een proefperiode van twee jaar aangevraagd. Mocht het Rijk het laten afweten, dan wil De la Parra proberen geld los te krijgen van het bedrijfsleven. Zijn contacten met het Rotter damse gemeentebestuur zijn nog pril, maar De la Parra heeft goede hoop dat hij in de Maasstad een geschikte ruimte kan knjgen. „Ik ervaar het filmklimaat daar op dit mo ment als inspirerender dan in Amsterdam. Vandaar dat ik be sloten heb de hoofdstad te ver laten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17