Wat niet mogelijk is, is hier onmogelijk Ga jij maar lekker met een sabbatical year 'Jij kunt je schoenen beter aanhouden' Het Gesprek van de Dag Tweede leven in Derde Wereld ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 De McDonaldisation van Nederland De Nederlander gaat steeds meer op de Amerikaan lijken. Dat is de voornaamste conclu sie van een onderzoek dat is verricht door de universiteit van Minnesota en die van Nijme gen. We beginnen steeds meer te zeggen waar het op staat. We beginnen onze emoties te uiten, net als alle neefjes van Uncle Sam. Tja, de McDonaldisationvan Nederland, wat moeten we daar nu van zeggen? Worden we van al die hamburgertjes dan niet alleen dik maar ook een beetje Amerikaans? En de Amerikanen - wat vinden die van zo'n uit spraak? Jane Greer, docente aan de Webster University, vindt het niet helemaal kloppen. ,,0 nee", zegt ze, „de Nederlander is toch nog steeds heel anders dan de Amerikaan. De Amerikaan is veel meer gericht op competitie. Hij wil altijd beter zijn dan de ander, dat is echt een zaak van leven of dood. De Nederlander daarentegen ontfermt zich meer over andere mensen. Hij heeft nog wat voor een ander over. Dat vind ik een positief punt." Mevrouw Jessie Rodell. direc teur externe betrekkingen van de Amerikaanse School in Was senaar, begint te lachen als ze hoort over de uitkomst van het Amerikaanse/Nederlandse on derzoek. „Maar", zegt ze, „er schuilt een grond van waarheid in wat de onderzoekers bewe ren." Vooral bij Nederlandse kinderen merkt ze dat ze beïn vloed worden door de Ameri kaanse cultuur. „Vooral door series als Beverly Hills 90210", aldus Rodell. „We verbazen ons er steeds meer over hoe groot de invloed van deze serie is op Nederlandse kinderen. Ze merkt de 'veramerikanise ring' ook aan het toenemend aantal informatie-aanvragen van Nederlanders bij de Ameri kaanse school. „De belangstel ling voor Amerika wordt steeds groter. Ik heb het idee dat dat komt doordat de Nederlanders de laatste tien, maar vooral de laatste vijf jaar, steeds vaker naar Amerika reizen. Ook in de supermarkten hier zie je trou wens meer en meer Amerikaan se voedsel-produkten op de planken staan." Rodell hoopt overigens dat er verschillen blijven tussen Ame rikanen en Nederlanders. Ze houdt namelijk van de Neder landse cultuur. „Ik kwam hier oorspronkelijk voor twee jaar maar ik ben er nu achttien jaar. Vrijwillig", zegt ze. „Ik wil de cultuur hier echt niet zien ver anderen." Vooral het feit dat Nederlanders more realistic zijn bevalt haar. „Een voorbeeld? Als hier een apparaat goed werkt, zeggen de mensen 'gebruik dit maar'. In Amerika zeggen ze: 'we maken er nog twintig, allemaal een beetje anders zodat we iets vin den dat nog beter werkt. Ameri cans shoot for the moon, om het maar zo te zeggen. Als Amerika nen zeggen 'het is niet mogelijk' dan bedoelen ze niet dat het onmogelijk is maar ze zien het als een uitdaging. Ze zijn niet zo snel tevreden met wat ze heb ben, ze dromen altijd van 'be ter'. Nederlanders zijn realisti scher in hun benadering van het leven." Toen ze hier pas kwam wonen, viel het haar wél op dat Neder landers aggressiever zijn dan haar landgenoten. Dat is eigen lijk in tegenspraak met de uit komsten van het onderzoek. „Maar het was wel het eerste dat me opviel", aldus Rodell. „Als mensen hier bijvoorbeeld te hard rijden op de snelweg en ze worden aangehouden dan beginnen ze direct te bekvech ten met de politie. Ze hopen dat ze onder de boete uit komen, terwijl Amerikanen gewoon die bon nemen." Ook Greer noemt het rijgedrag van de Nederlanders. Het is waarschijnlijk een punt waar Amerikanen zich over opwin den. Greer: „Nederlanders ge dragen zich over het algemeen fatsoenlijk. Behalve op de snel weg dan. In Amerika wordt erop gehamerd dat je moet uitkijken en de andere weggebruikers niet in gevaar mag brengen. Dat besef is hier nog steeds niet echt doorgedrongen. Als je wilt in voegen, geven ze je soms ge- woqji de kans niet en drukken ze je bijna van de weg af." Achterbaks gedrag van Neder landers bij ruzies, is een punt dat Greer herkent. „Een Ameri kaan zal in een ruzie meteen de confrontatie zoeken, maar een Nederlander doet dat niet gauw. Maar achter je rug praten ze er wel over. Ik voel me hier wel lekker, hoor, al zijn de Neder landers niet overdreven vrien delijk. Maar ik word getolereerd. Of ik wel eens met geld ben be lazerd? Nee, ik krijg altijd pre cies het bedrag terug dat ik moet hebben." CEES VAN HOORE ANNET VAN A Hamburgers en milkshakes. We g r op Amerikanen lijken. hielco kuipers Vier jaar werken en dan een jaar vrij. De spanningen op school vergeten en doen waar je zin in hebt. Eindelijk die boeken lezen die al jaren liggen te wachten, misschien een wereldreis ma ken of gewoon een bijscholings cursus volgen. In lerarenkringen is dit idee van de Abop, de vak bond voor leerkrachten, vrij po- P.D. Visch directeur van de Chris telijke Lagere Agrarische School in Alphen. foto henk bouwman sitief ontvangen. Het plan houdt in dat een be paald gedeelte van het inkomen van de docenten vier jaar lang wordt achtergehouden. Op dit spaarpotje kunnen ze dan in hun 'sabbatjaar' terugvallen. Het geld dat het ministerie nor maal in het vijfde jaar aan deze leraren zou hebben uitbetaald gaat nu naar hun vervangers. Helemaal sluitend is de finan ciering nog niet, maar als er veel leerkrachten beschikbaar zijn, moet het in principe mogelijk zijn. Bovendien ontstaat er door deze maatregel meer werkgele genheid. Een ander voordeel is dat uitge bluste leraren in hun vrije jaar op krachten kunnen komen en tegelijkertijd een bij- of her scholingscursus kunnen gaan volgen. W.A. van der Tang, decaan en leraar geschiedenis aan het Christelijk Lyceum in Alphen aan de Rijn, is enthousiast over het plan. Het roept nog veel vra gen bij hem op maar door de bank genomen vindt hij het een goed idee. Volgens hem biedt het de leraren een mogelijkheid om dingen te doen waar ze nor maal door hun drukke baan niet aan toe komen. Docenten Ne derlands kunnen boeken lezen die leerlingen op hun lijst heb ben gezet maar waar de leraar zelf door tijdgebrek nog niet aan begonnen is. „Soortgelijke achterstanden komen op mijn vakgebied ook voor", zegt ge schiedenisleraar Van der Tang. „Daarnaast zijn er misschien collega's die alsnog willen afstu deren of zich juist willen om scholen omdat ze zich in het onderwijs niet op hun plek voe len. Zo'n sabbatical year biedt dan uitkomst." Verder merkt hij op dat het ziekteverzuim onder leraren re delijk hoog is in vergelijking met andere beroepsgroepen, en dat zou onder andere door spanningen op het werk komen. Voor een gespannen leraar zou het belangrijk zijn als hij zich opnieuw kan 'opladen'. „Vol gens mij werkt zo'n jaar er tus senuit alleen als de docenten zelf kunnen beslissen wanneer ze dat willen. Want het zou niet goed zijn als bijvoorbeeld de di rectie zegt: ga jij maar eens lek ker met sabbatical year, daar ben je wel aan toe." Van der Tang ziet zo'n jaar zelf wel zit ten. „Het zou leuk zijn als ik dan de kans zou hebben om eindelijk eens met het schrijven van mijn boek te beginnen." P.D. Visch is directeur van de Christelijke Lagere Agrarische School in Alphen aan den Rijn. Ook hij ziet voordelen in het Abop-plan. „Ik weet zeker dat een aantal collega's het leuk vindt om weer eens in de prak tijk aan het werk te gaan. Zo'n vrij jaar zal dan als stagejaar bij een bedrijf in de land- of tuin bouw gebruikt kunnen worden. Anders kan het misschien voor komen dat ze achterhaalde za ken voor de klas staan te vertel len. Zo'n werkervaring kan de kloof tussen praktijk en theorie verkleinen. Bovendien is het weieens goed om wat afstand van je werk te nemen." Tegelijkertijd vraagt Visch zich af of het economisch en organi satorisch voor de school wel haalbaar is als ervaren leer krachten een tijd niet werken. Invallers komen meestal niet toe aan de extra taken die erva ren leraren wel op zich nemen. Daarbij komt dat het wel eens moeilijk voor de docenten kan zijn om na een jaar weer terug op school te komen. Een kortere periode van school lijkt hem daarom handiger. „Maar zo'n leerervaring is natuurlijk ook bij uitstek de kans om jezelf nieu we doelen te stellen en je loop baan eens onder de loep te ne- Theo Bakker Idioot Bericht in het journaa. On aangekondigd. Labiel; geesten worden niet vooraf gewaar schuwd. In hoeveel kimers wordt zomaar het nieuws ge slingerd over de Amaikaanse onderzoeker die de veg ge opend heeft naar he geboren laten worden van tvee iden tieke mensen? Wie leeft er weerwerk? Bij hoe velen neemt de post-allewanhoop bij zo'n bericht no§ ernstiger vormen aan? Je was er bang voor. Je wist dat het ging ge beuren. Maar nu a. In New York bedel een spasti sche man en als je je blik af wendt zie je in deetalage slip jes van over de hcnderd dollar. Die scheuren zo bkker. Eventjes verder ii Amerika verheugt de klooi-expert zich op zijn verfijningvan Gods schepping. Wie aet nog sa menhang? Een Nederlands reageerbuis babyexpert noent zijn Ameri kaanse collega ilioot. Mooi wetenschappeljk gesproken. Omdat hij zijn landel ver ziekt? 'We moeen als weten schappers grerzen trekken.' Waarom nu wèl? Mensen trekken geen grenzen. Ze ontwikkelen atoombom men en gooien ze. Er zullen klonen komen. Maar niet al leen dat; we zullen er ook in slagen replica's te maken van en vrouwen die ons Uit teruggevonden i weefsel van Hitler, zullen we nieuwe Hitiers ma ken. Niemand blijft uniek. Er komt een nieuwe John Len- non. Uit de lijkwade van Jezus roepen we hem terug om nog maals te proberen het verlos sende woord te spreken. Man nen die alles mee hebben kun nen straks hun sperma verko pen voor veel geld. Vrouwen kopen hun favoriete baby. Je bent er bang voor. Maar je weet dat het gaat gebeuren. Snel al. Je zit en kijkt en luistert en je hebt geen weerwerk. Er schiet een zin van Nescio te binnen: 'Dat God straffe en als het kan hardhandig'. Maar God grijpt niet in. Maar wat is er eigenlijk fout aan 'mensen op bestel ling'. Waarom zouden de grootgrutters er niet hun schappen mee mogen vullen? Met ingevoren sperma van topkwaliteit? Als nou de moe der van die spast had kunnen kiezen, had-ie daar dan geze ten in die walm van pis en ar moede? Je hebt geen weer werk. Waarom ben je trots als je zoon op je lijkt? En dat kan straks tot je slechte adem. Het dwarrelt. Op de buis gaat het alweer verder. Over dat de bomen een fractie minder ziek zijn dan vorig jaar. De patiënt gaat iets minder snel sterven. Waarom plegen we geen eu thanasie op de bossen? Kun nen we bomen niet klonen? Waarom doen we dat niet? Kunnen we niet een boom die immuum blijkt voor ons gif - zoals je ook hoeren in Afrika schijnt te hebben die im muum zijn voor aids - klonen tot een heel bos, tot een woud van gelijke stammen en tak ken? Zodat eindelijk honder den identieke mensen tegelijk in identieke bomen naar bo ven kunnen klimmen. Kijken wie het eerst hangt? Wat gebeurt er net schoenen als ze niet meergedragen wor den? Normaal pan ze met de vuilnisman me;, ze komen op de grote vuilsttrt terecht waar er niet meer nar wordt omge keken. Maar nt is er voor de milieubewusteschoenendrager een manier on verantwoord van zijn sandaen, instappers en ander schoeisel af te komen. Sinds kort sta«n op diverse plaatsen - voer een winkelruit of langs de roltrtp in een winkel centrum - kiene witte bakken waarin gebrukte stappers ge gooid kunner worden. De ver zamelde buitwordt gerecycled. De goede schoenen gaan naar handelaren ii de Derde Wereld. En de slechteparen worden on der andere ak isolatiemateriaal gebruikt. In Leiden enomstreken zijn di verse winkel; die de bak hebben aangeschaft.Niet alleen schoenmakers en een enkele schoenenwhkel maar ook win kelcentra ensupermarkten als de Dagmark bieden deze ser vice aan klaiten en passanten. J. Leeflang, «choenmaker aan de Aalmarkt inLeiden, reageerde als een van ie eersten op de brief van deinitiatiefnemer. de Europese maatschappij voor Schoenen en Textiel Recycling uit Schiedam. Leeflang: „Het komt eigenlijk door mijn vrouw hoor. Zij is steeds al driftig materiaal in de werkplaats aan het scheiden. Ik ben iets minder fanatiek, maar vond de recyclebak ook een goed idee. Óm twee redenen. Als mensen hun schoenen bij ons achterlieten dan gooiden we die in de vuilnisbak. Mijn vrouw voelde zich daar schuldig over. Nu raken we die op een verantwoorde manier kwijt. Daarnaast kan mijn rubberafval ook met de schoenenzak mee.". Het bedrijf in Schiedam bestaat nu twee maanden. Zo n 10 pro cent van het ingezamelde mate riaal wordt fijngehakt en ge bruikt voor isolatie in een weg dek of voor de vulling van de zitting van autostoelen. De rest wordt in dozen verpakt en in grote containers naar bepaalde gebieden in Afrika en Azië ver scheept. Daar wordt het aan plaatselijke handelaren ver kocht tegen een kiloprijs van rond de gulden. Volgens een aantal Leidse or thopedisten schuilt er een ge vaar in het dragen van tweede hands-schoenen. Als er slijtage- plekken op de schoenen te zien zijn, dan is het niet verstandig dat iemand anders met gezonde voeten ze draagt. Het komt bij voorbeeld vaak voor dat de hak van een schoen naar binnen toe versleten is. Iemand met gezon de voeten gaat 'naar de slijtage lopen' of zet zijn gewicht op een ander gedeelte van de voet. Als langdurig op dergelijk schoeisel gelopen wordt, dan kunnen af wijkingen aan de voeten en be nen ontstaan. Daarom zorgen de handelaren ervoor dat ka potte of versleten schoenen weer gemaakt worden. Van laarzen wordt de bovenkant af gesneden, die lap leer dient dan als reparatiemateriaal voor de slijtageplekken op de schoenen. P. Saas. medewerker van het Schiedamse bedrijf, hoopt in de toekomst quitte te draaien maar het kan nog wel even duren voordat het zo ver is. Hoeveel de kiloprijs omhoog moet voor dat de kosten helemaal gedekt zijn weet hij niet. Maar voor de handelaren in de Derde Wereld is een prijs boven de een gulden vijftig te hoog. Saas: „Geld is ook niet het belangrijkste. Er is vraag naar in de Derde Wereld en het milieu wordt gespaard." T1NEGRE v De 'afvalhk' voor schoenen wordt steeds polulairder. •SSssfc-wfekl Meteropnemer moet stappers uittrekken van rechter De rechter heeft gesproken. Als u vindt dat meteropnemers en controleurs hun schoenen moe ten uittrekken, kunnen ze-dat niet weigeren. Zeker niet wan neer u de ruimtes gebruikt als gebedsruimten, zoals de man die een controleur van de dienst omroepbijdragen te lijf ging omdat cfie met schoenen zijn gebedsruimte binnen kwam. En uiteindelijk gelijk kreeg van de rechter. „O jee", reageert men bij de Leidse Energie en Watervoor ziening Leiden. „Als nu maar niet iedereen gaat vragen om de schoenen uit te trekken. Want daar kunnen we toch echt niet aan beginnen. Zeker niet op een natte dag in zo'n modderige nieuwbouwwijk. Dan ben je de hele dag onderweg. Overschoe nen, zegt u? Moet je die dan de hele dag in de hand houden?" Mensen moeten gewoon niet zo zeuren. Vooral niet wanneer "hun meterkast op een of twee stapjes van de voordeur zit. Collega J. Drost van het Alphen- eens een hoogoplopende dis cussie in de gang. vertelt de Leidse collega: „Maar als men dan alleen maar bang is voor de vloerbedekking, geven we echt niet snel toe. En meestal lost het probleem zich dan vanzelf op." Je zou bijna denken dat de con troleurs hun schoenen niet graag uitdoen omdat er dan sokken met gaten tevoorschijn komen. Maar volgens de woordvoerder hebben ze keuri ge bedrijfssokken. .Alleen bij controleurs met zweetvoeten zeggen we wèl eens dat ze beter hun schoenen kunnen aanhou den", grapt de Alphense chef aansluitingen en installatiebe- heer. Als hij zelf thuis komt, doet hij zijn schoenen in de berging al uit. En als een werkman rokend binnenkomt, zegt-ie daar wat van. Alleen bij de koffie wil hij nog wel eens over zijn hart wrij ven als men netjes vraagt of één sigaretje kan. PAUL VAN DER KOOU se energiebe drijf is een stuk toeschie telijker. Als Al phense bur gers daarom vra gen, doet de meterop- troleur direct zijn schoenen uit. Als het re gent en de voortuinen of straten mod derig zijn. bie den ze het zelfs aan: „Dat staat wel zo netjes en vaak Metercontrole, kun je die schoenen toch aanlaten." Bij sommige gelovi gen gaan de schoenen zonder meer uit: „Dan hebben die er bijvoorbeeld moeite mee dat je schoenen in aanraking zijn ge weest met poep van 'minder waardige' dieren als honden." Hebben de opnemers en con- het moeilijk verkopen dat mensen een kwartier moeten op ruimen om dat het ener giebedrijf zonodig langs moest komen." Ze ker in een tijd dat de vloeren be smettelijker en de men sen mondi- troleurs dan geen dagtaak aan het veters vastknopen? .Ik weet niet hoe dat bij u zit, maar ik heb binnen een minuut mijn schoenen aan en uit", zegt Drost. Ook instappers willen nog wel eens handig zijn. Eén ding staat voorop: „Je kunt ger zijn ge worden: dto wim dijkman -Vroeger ke ken de men sen tegen het energiebedrijf op en dürf- den ze er niets van te zeggen als men de schoenen aanhield. Nu wel." Toch komt het, door de soepele houding van de controleurs, zelden tot conflicten in Alphen. In Leiden ontspint zich nog wèl

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15