Veel belangstelling voor 'grote namen' Gentherapie staat nog in kinderschoenen Randstad 'Minister mag niet voorbijgaan aan woningnood gemeenten' Rotterdam houdt geen referendum 'Het weer werd iets belangrijks in mijn leven ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 Honderden studenten bij managementcongres Als een spiegel van de arbeidsmarkt voor afgestudeerden. Zo kan het congres 'Management in praktijk' gisteren in de Leidse Stadsgehoorzaal worden gezien. Ruim 700 stu denten verzamelden zich om te luisteren naar inleidin gen door topmannen van grote bedrijven en het ministe rie van economische zaken. „We mochten niet meer mensen toelaten, maar anders hadden het er ook 1200 kunnen zijn", zegt Villaume Kal van de organiserende stichting European Management Congress. over het algemeen nauwelijks thema's aanroeren die niet al eerder in de kranten hebben ge staan. „Maar hier kunnen stu denten de achtergronden horen van besluiten die de publiciteit niet hebben gehaald. Boven dien kunnen ze rechtstreeks vragen stellen." Daarvoor lenen zich vooral de wat kleinschali ger workshops die 's middags op het programma staan. Sommige deelnemers hopen wellicht dat ene contact te leg gen waarmee ze het fundament voor een gouden carriéere kun nen leggen. „Dat kan helemaal niet, daarvoor is het veel te massaal" zegt een Amsterdam se student die zijrt naam liever niet noemt. Een Rotterdamse studente be drijfskunde komt omdat de on derwerpen direct aansluiten op haar afstudeerscriptie. Mark Burger en Hans Wolf zijn heao- leiden rudolf kleun De arbeidsmarkt is ook de eer ste oorzaak die Kal opgeeft voor de enorme belangstelling. Ook hij weet dat bedrijven als Hei- neken worden overspoeld met sollicitatiebrieven van net-afge studeerden die azen op leiding gevende functies waarvan er maar een paar zijn te vergeven. „Maar we hebben natuurlijk ook goede sprekers", voegt hij er direct aan toe. Weliswaar moet KLM-presi- dent P. Bouw zich wegens ziek te laten vervangen, maar dan nog resteren president-direc teur P. den Besten van de NS, Y. Folmer van de raad van bestuur van Koninklijke Bols-Wessanen, H. Bartelds, bestuursvoorzitter van Fortis en prof. I. Geelhoed, secretaris-generaal van Econo mische Zaken. Kal erkent dat de sprekers studenten uit Haarlem. Zij zijn naar Leiden afgereisd omdat ze vinden dat ze zich zo breed mo gelijk moeten informeren. Het congres wordt gefinan cierd uit sponsorgelden. Afkom stig van grote, maar ook van kleine bedrijver*. Een van die ondernemingen is Mignot en De Block, producent van de overbekende Mascotte-vloei. F. van Asten van dat bedrijf veron derstelt dat vooral grote bedrij ven het congres wel degelijk zien als een mogelijkheid tot 'campus-scouting', het zoeken van nieuw management-talent onder de studenten. „Je kunt toch niet alleen maar afgaan op de brieven die je krijgt." Zijn bedrijf doet mee omdat 'ook een klein bedrijf aan manage ment doet'. Zijn produkt mag dan landelijk bekend zijn, bij Mignot en De Block werken naar zijn zeggen toch slechts acht mensen. Het steekt hem een beetje dat dit congres zo in het teken staat van de grote na men. „De meeste mensen die hier lopen komen toch echt bij kleinere bedrijven." Villaume Kal erkent dat het dit keer voor al de grote namen zijn die voor het voetlicht treden. „Maar dat heeft te maken met het thema 'Management in de praktijk'." De deelnemers aan het congres 'Management in Praktijk' lunchten gistermiddag in de Pieterskerk. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Valerio: 'Het duurt nog jaren voordat mensen erdoor genezen leiden caroline van over3eeke vervolg van voorpagina Het gaat goed met de twee Franse kinderen en het Engelse kind die aan de levensbedrei gende ziekte ADA-SCID lijden: een defect in het afweersysteem dat hen vatbaar maakt voor in fecties. Maar nog niet duidelijk is of dit te danken is aan de gentherapie van de 37-jarige Leidse professor Dinko Valerio. „De kinderen worden nu ook behandeld met een enzym en daardoor kunnen ze nu een normaal leven leiden. Maar dat enzym is voor hen maar een tij delijke oplossing. Op den duur kan het lichaam dat afstoten. Over een paar maanden weten we pas of onze gentherapie heeft gewerkt. Deze methode zou hen voorgoed kunnen ge nezen." Valerio en zijn collega-onder zoekers hebben bij de kinderen een half jaar geleden via been mergtransplantatie een gezond ADA-gen ingebracht. Dit in het laboratorium gemanipuleerde gen moet de stamcellen in het beenmerg die bloed aanmaken, weer gezond maken. De ernstig zieke kinderen beschikten niet over dit voor het lichaam on misbare ADA-gen. Gezonde en van ADA voorziene stamcellen kunnen het defecte afweersys teem van de kinderen genezen, verwacht de Leidse hoogleraar. Nu worden de kinderen met de ze zeldzame erfelijke ziekte voortdurend bedreigd door in fecties waaraan zij kunnen ster ven. Valerio is de eerste onderzoe ker ter wereld die gentherapie op mensen toepast. De Leidse hoogleraar stelt dat er de laatste jaren grote vooruitgang is ge boekt met de techniek, maar dat groot optimisme over de re sultaten op korte termijn niet op zijn plaats is. „Voordat de eerste patiënten met levensbe dreigende ziekten daadwerke lijk door gentherapie zijn te ge nezen, zijn we vijfjaar verder." Spierziekten Het op grote schaal toepassen van gentherapie zal nog langer op zich laten wachten. Daad werkelijke bijdragen van de me thode aan de genezing van bij voorbeeld aids en kanker,, ver wacht Valerio niet eerder dan over 5 tot 10 jaar. Onderzoekers over de hele wereld werken ook aan gentherapie voor de gene zing van ernstige spierziekten, taaislijmziekte en erfelijke bloedziekten. Voor deze ziekte is nu nog geen enkele remedie beschikbaar: patiënten sterven vaak op jonge leeftijd. De Leidse onderzoeker heeft met zijn collega's bij TNO in Rijswijk tien jaar gewerkt aan de nieuwe, op de kinderen toege paste, behandeling. „Maar de techniek moet nog verder wor den verfijnd. We hebben nu het principe bewezen, het door ons gemanipuleerde gezonde gen is in het lichaam gebracht, maar het moet allemaal nog veel soe peler kunnen." Valerio zal zijn tijd gelijk ver delen over de Leidse universiteit en zijn commerciële bedrijf In- trogene. Hij verhuist binnenkort met zijn onderzoeksgroep - on geveer 20 mensen - naar het universiteitsterrein in Leiden. De Leidse universiteit heeft zich met ruim twee miljoen gulden garant gesteld voor de voortzet ting van Valerio's onderzoek in de jaren 1996-1998. De onder zoekers van Introgene, dat zich waarschijnlijk ook in Leiden vestigt, zullen de techniek ver der uitwerken en geschikt ma ken voor grootschalige toepas sing. „Dat vergt jaren werk en mil joenen guldens aan investering die de universiteit niet kan op brengen. Daarom zeg ik: laat wetenschappers het basis-on derzoek doen op de universiteit en laat biotechologische bedrij ven de methode van genthera pie verder uitwerken en verfij nen. Nederlandse onderzoekers moeten de kans om hun kennis voor bedrijven aan te wenden, niet voorbij laten gaan. De posi tie van het Nederlandse onder zoek op dit terrein is een van de meest vooraanstaande in de wereld. Die kennis mag niet verloren gaan. Investeerders moeten bereid zijn geld te ste ken in deze bedrijven", aldus Valerio die met Introgene de Europese primeur heeft. De hoogleraar verwacht bij het bio- technologische bedrijf zo'n 30 mensen aan het werk te hou den. Miljoenen Het werken aan gentherapie is kostbaar: voordat de techniek daadwerkelijk op grote schaal bruikbaar is, moeten er vele honderden miljoenen guldens worden geïnvesteerd. In dat licht bezien maakt Valerio zich erg druk over' 'de hetze' van de politiek over de stijgende kosten De Leidse hoogleraar prof. Valerio is de eerste onderzoeker ter wereld die „Het zou mensen voorgoed van een ernstige ziekte kunnen genezen." in de gezondheidszorg. Volgens hem valt het met die kosten nogal mee en kunnen we het met zijn allen best betalen. „Waar maakt iedereen zich zo druk over? Een vergelijking: te genover de 4,7 miljard gulden die in ons land wordt uitgege- gentherapie op mensen toepast. FOTO LOEK ZUYDERpm ven aan geneesmiddelen staa een bedrag van 5,3 miljard da jaarlijks in rook opgaat aan si garetten." NZH blijft op Schiphol rijden schiphol» De NZH en Schiphol hebben het contract voor het in terne busvervoer met vijf jaar verlengd. Daarmee is een bedrag van 35 miljoen gulden gemoeid. De NZH rijdt zeven dagen per week om de vijf minuten tussen de parkeerterreinen P30 en P40 en om de tien minuten naar Schiphol-Oost, Schiphol-Noord en Amstelveen. In de avonduren worden de diensten iets minder vaak gereden. De personeelslijn voor Schiphol-werkers is de meest frequente van Nederland. Wekelijks worden er circa 100.000 mensen vervoerd. Begin april telde de NZH de 15-mil- joenste passagier sinds de start van het project in juni 1990. katwijk meindert van der kaal) De stelling van minister d'Anco- na dat gemeenten geheel ver antwoordelijk moeten worden voor de opvang van vluchtelin gen, is niet goed gevallen. De Vereniging .van Nederlandse Gemeenten (VNG) staat afwij zend tegenover deze gedachte omdat gemeenten nu al het maximale doen om asielzoekers te huisvesten. En gemeentebe stuurders voelen zich door de minister in de kou gezet: „Het is onjuist dat gemeenten hun ver antwoordelijkheid ontlopen", zo reageert de Katwijkse wet houder H. van Mierlo. Woensdag zei d'Ancona dat hel huidige systeem spaak dreigt te lopen. De oorzaak hiervan is de gegroeide stroom asielzoekers. Die is dit jaar waarschijnlijk twee keer zo groot is als voijig jaar. Boven dien loopt de doorstroming van de grote opvangcentra naar de woningen zeer stroef. Dat zal beter gaan wanneer de gemeen ten in een eerder stadium voor de huisvesting verantwoordelijk zijn. Van Mierlo vindt het onver standig van minister d'Ancona dat zij niet 'met ten afgetim merd verhaal' is gekomen. „Wat zij nu precies wil is nog steeds niet duidelijk. Goed, de ge meenten moeten maar opdraai en voor de huisvesting van asielzoekers. Maar hoe zit het met de financiële consequen ties? Wat is er nu precies fout aan het huidige systeem? Ik weet het niet. En dat terwijl het zo'n gevoelig onderwerp is", zegt Van Mierlo (Gemeentebe langen /D66). De wethouder van welzijn er kent dat de gemeente Katwijk jarenlang onder de norm van het ministerie heeft gezeten. Die norm houdt in dat mini maal twee promille van het aantal huizen beschikbaar moet zijn voor asielzoekers. Maar sinds enkele maanden heeft Katwijk een 'inhaalslag' ge maakt. Er zijn nu 80 bedden be schikbaar voor mensen die val len onder de zogeheten Rege ling Opvang Asielzoekers (ROA). Daarnaast heeft de gemeente nog eens 100 plaatsen voor noodopvang. „De minister zit natuurlijk in grote nood. Het aantal asielzoe kers stijgt nog dagelijks terwijl er geen woningen meer bijko men. Maar toch mag zij niet voorbijgaan aan de woning nood die in bepaalde gemeen ten, ook in Katwijk, heerst. Het vergt een opoffering van men sen die al lang op een woning wachten. Ik denk dat er een grens is aan wat een lokale ge meenschap kan opvangen. Zo moet er een economisch draag vlak zijn om de opvang te kun nen behappen", betoogt Van Mierlo. De opmerkingen van d'Ancona kunnen volgens hem alleen maar averechts werken. Het is naar de mening van Van Mierlo niet de taak van wethouders om een goed wer kend opvangsysteem van de grond te krijgen. „Dit probleem speelt op landelijk gebied. Op dat niveau moet dit ook worden opgelost. De Tweede Kamer moet maar beslissen", stelt Van Mierlo. De Tweede Kamer heeft de minister overigens al om op heldering gevraagd over haar uitlatingen. rotterdam Met de kleinst denkbare meel derheid (18 tegen 17) heeft d Rotterdamse gemeenteraai donderdag het plan voor eei experiment met een zogehetei correctief referendum afgescho ten. De proef met zo'n volks raadpleging was het belangrijk ste van een serie voorstelle voor bestuurlijke vernieuwing. Verdeeldheid over het ide was er vooral binnen het colleg van B en W en in de PvdA. T« genstanders van een referer dum lieten zich onder meer lei den door de vrees voor 'Amstei damse toestanden', daarme doelend op de gang van zake rond het hoofdstedelijke ref< rendum over een autoluwe bir nenstad. Door een correctief referer dum zouden burgers mi inachtneming van bepaalc spelregels een besluit van de g< meenteraad achteraf kunne wegstemmen. B en W hadde zich voorafgaand aan het deb: op het standpunt gesteld di deze vorm de voorkeur genii boven een meer vrij blijver raadplegend referendum. Teletekst van RTL-4 biedt KLM-informatie amstelveen Door het intoetsen van het tel foonnummer 06-7525 kunnf consumenten op RTL-4-tel tekst informatie oproepen ov tarieven, vluchtschema's i speciale aanbiedingen van KLM. De consument, in bei van een telefoontoestel m druktoetsen en van een tele\ sietoestel met kabelaansluitin kan zelf bepalen welke inform tie op het televisiescherm ve schijnt. Daarvoor is het wel noodz kelijk als abonnee aangesloti te zijn op een digitale telefoo centrale van de PTT. RTL-4 op dit moment de enige zend die deze mogelijkheid biedt. KLM zal via deze 'interacti ve' service de meest actuele i formatie op het net zetten. Nieuwe weerman Hans van Es leiden patrick van den hurk Wat de gemiddelde Nederlan der na de afgelopen 'zomer' als een zegening zou beschouwen, zouden Rob Groenland en Hans van Es als een straf ervaren: wo nen in een subtropisch klimaat. De scheidende en komende weerman van het Leidsch Dag blad moeten er niet aan den ken. Want wat heeft een klimaat met weinig afwisseling een weerliefhebber nou te bieden? Rob: „Dat zou voor mij een soort gevangenis zijn." Hans: „Mooi gezegd. Voor mij ook. Hier kun je op één dag soms vier seizoenen zien. Dat is het mooie van Nederland." Ze kennen elkaar al jaren via de Werkgroep Weeramateurs. Zet ze bij elkaar en ze praten over hun passie: het weer. Vanaf volgende week delen ze nog een achtergrond: Rob Groenland stopt met zijn dagelijkse weer- column, omdat hij als 'operatio neel meteoroloog' in dienst treedt bij Meteo Consult in Wa- geningen. Hans van Es neemt zijn plaats in de krant in, iets dat hij overigens al deed als zijn voorganger op vakantie was. Het zal misschien even wen nen zijn voor de lezer, maar de nieuwe weerman belooft dat één ding in elk geval niet zal veranderen: hij zal zeker inha ken op het enthousiasme waar mee zijn voorganger de column schreef. Een enthousiasme waarvan een terugkijkende Rob Groenland nu zelf nog wel eens bijna schrikt. „Vooral in de eer ste twee jaar heb ik columns ge schreven waarin ik bijna ex treem enthousiast was. Ik ben er wel eens op gewezen da't ik het over 'roze watjes' en 'moe der-en dochterdepressies' had. Wat ik daar nou toch mee be doelde. Het leek mij gewoon een goede manier om simpel te omschrijven dat ik bijvoorbeeld mooie wolken had gezien waar de ondergaande zon op scheen." Hans van Es heeft tijdens zijn invalbeurten zo veel mogelijk geprobeerd de lijn van zijn voorganger te volgen, maar nu hij de rubriek dagelijks gaat ver zorgen, zal hij zeker op zoek gaan naar een eigen stijl. „Het een emotioneel moment, de verwezenlijking van een jon gensdroom", zegt hij. Vanaf volgende week werkt hij bij Meteo Consult, waar hij als operationeel meteoroloog zogenoemde specifieke ver wachtingen gaat samenstellen voor zeer uiteenlopende doel groepen. „Ik zit daar aan het eind van de informatiestroom, waar alle weergegevens van de computers bij elkaar komen. Ik moet daar een produkt van zien te maken: de verwachting. Dat operationele werk is echt iets wat je grotendeels in de praktijk moet leren. Op de universiteit leg je vooral een theoretische basis." Bij Van Es ging het eigenlijk precies andersom. Hij had al snel ontdekt dat je een thermo meter nooit in de felle zon of in de koude sneeuw moet leggen om de temperatuur te meten, en raakte alsmaar verder gegre pen door het klimaat. „Ik ben opgegroeid aan de rand van de duinen, op een steenworp van het strand. Daar kun je gewoon niet om het weer heen. Later probeerde ik alle aspecten van het weer te doorgronden. Het weer werd iets belangrijks in mijn leven. Ik belde het KNMI en ik ging boeken lezen. Tsja, op een gegeven moment was er geen houden meer aan. Ik heb geen gerichte opleiding, zoals Rob, maar omdat ik toch het ..waarom van alles wilde weten, ben ik 'me ook gaan verdiepen in de theoretische kant." Beide weermannen zeggen dat een stukje van dat kinderlij ke enthousiasme van vroeger is blijven hangen. Hun ogen be ginnen inderdaad wat te stralen en ze kijken elkaar veelbeteke nend aan als Van Es 'die schitte rende dag in september' noemt. Groenland weet meteen welke dag hij bedoelt: een dag waarop kilometers hoge kolommen op stijgende lucht in de vorm van 'bloemkoolwolken' aan de he mel waren te zien. Van Es: „Het was prachtig, net een kathe draal. Ik zat met een vriendin in de auto. Ze is geen weerliefheb ber, maar toen ik haar erop wees, was ze ook even stil. Het is mooi als je dat soort enthou siasme kunt overbrengen. Op zo'n moment voel ik me rijk." De scheidende en komende weerman van deze krant, Rob Groenland (rechts) en Hans van Es. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER. NIELS VAN HOUTS duurt misschien even, maar die eigen stijl komt er. Voor mij is het weer al bijna dertig jaar een rode draad door mijn leven. Ik ben gefascineerd door al die prachtige verschijnselen die zich in de atmosfeer afspelen. Als het even kan, wil ik iets daarvan overbrengen in de ru briek." Beide weermannen begonnen op ongeveer dezelfde manier. Groenland deed op zijn negen de zijn eerste waarnemingen en Van Es legde in 1965 als lagere scholier 'een thermometertje neer op compleet verkeerde plekken'. Beiden waren vanaf dat moment verkocht. Groen land maakte er na een 'carrière door het technisch onderwijs en de universiteit zijn vak van. Twee weken geleden studeerde hij af als meteoroloog, „Dat was

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14