Wachtlijsten kindercentra nog langer Alleen SP tegen benoeming Laurier Stadspartijen gooien met modder Veldtocht voor behoud van het landschap Medicijnenbureau niet naar Leiden Leiden M Enquête: Maredijk wil geen betaald parkeren Kamer van Koophandel en Walenkamp sluiten vrede PvdA wandelt in Noord Neem een proefabonnement, BEL 071-356356 WEKEN VOOR 31,00 ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. C D RIETVELD. 071-356428 Leiden telt 14 kinderdagver blijven met in totaal 435 plaat sen. Op de wachtlijst staan in middels zo'n 900 ouders of ou derparen. En daar zit volgens Driessen al geen beweging meer „Bijna alle kinderen die w geplaatst worden komen bedrijfsplaatsen of zijn broertje of zusje van een kind dat al op een dagverblijf zit. Met de wachtlijst waar de baby's op staan gebeurt bijna niets meer." Volle mep iDe COKL kan de bezuinigingen ;r' wel opvangen. De ouderbijdra- nensen met hoge inko- u omhoog moeten van 995 gulden per maand. En Door rijksbezuinigingen De bezuinigingen die minister d'Ancona wil opleggen aan de kinderopvang hebben desastreuze gevolgen voor de Leidse kinderdagverblijven. De toch al lange wacht lijsten zullen verder groeien, de ouderbijdrage moet fors omhoog en de centrale organisatie kinderopvang Leiden (COKL) zal een groter aantal plaatsen op de kinderdag verblijven moeten verkopen aan bedrijven. De COKL be reidt acties voor tegen het rijksbeleid. LEIDEN AAP RIETVELD De COKL zal de kortingen op de subsidie - in 1998 krijgt de orga nisatie liefst 750.000 gulden minder - helemaal zelf moeten opvangen. De gemeente Leiden heeft al laten weten geen extra voor kinderopvang te heb ben. Driessen vindt dat stand punt van de gemeente heel be grijpelijk. „Ons protest richt zich ook niet tegen de gemeen- ïaar tegen d'Ancona. Die een voorziening afbreken ie nog niet eens fatsoenlijk is Karaoke-festival Gedichten van P.J. Troelstra De Vereniging van Friezen in Leiden, de zogenaamde Frys- ke Krite bestaat 75 jaar. Naar aanleiding van dat feit wordt van 6 november tot en met 6 december een expositie over de gedichten van socialis tisch strijder P.J. Troelstra ge organiseerd in de Centrale Bibliotheek aan de Nieuw- straat 4 in Leiden. Hans Wie gel, commissaris van de ko ningin in Friesland zal de opening op 5 november om 20 uur verrichten. Pieter Jelles Troelstra was in 1895 een van de oprichters van de Sociaal Democrati sche Arbeiderspartij. Door zijn politieke werk raakte zijn literaire werk op de achter grond. Toch was Troelstra een talentvol dichter in zijn moedertaal. De expositie in de bibliotheek laat met name de Friese kant van Troelstra zien. Onder het pseudoniem Piter Jelles was hij dichter en componist. Een aantal van zijn liederen wordt in Fries land nog steeds gezongen. Ze zijn op de tentoonstelling te beluisleren. Verder veel fo to's, brieven, handschriften, documenten en boeken die een beeld schetsen van Troelstra's leven. inkomen zouden 90 in plaats van 72 gulden gaan betalen. Die maatregelen leveren vermoede lijk 200.000 gulden per jaar op. De rest van de bezuiniging zou de organisatie kunnen ha len uit het omzetten van vrij toegankelijke plaatsen in be drijfsplaatsen. Bedrijven betalen bijna de volle mep voor een kindplaats: ruim 15.000 gulden per jaar. Dat is zo'n 11.000 gul den meer dan de gemiddelde ouder. Het omzetten van vijftig vrije plaatsen in bedrijfsplaat sen levert de benodigde 550.000 gulden op. „Maar dan zijn er op de 435 plaatsen 250 die door een bedrijf gekocht zijn. Dan blijft er voor anderen weinig De COKL is begonnen met een handtekeningenactie tegen de bezuinigingen. Binnenkort worden lijsten en protestbrief kaarten verspreid. De leden van de gemeentelijke commissie welzijn konden tijdens een werkbezoek als eersten hun handtekening op de lijst zetten. „En wij hebben de Leidse raadsleden gevraagd druk uit te oefenen op hun partijgenoten in de Tweede Kamer om deze bezuinigingen ongedaan te ma ken. Want de toegankelijkheid van de kinderopvang is in het geding." In GroenLinks fractieleider J. Laurier kreeg Leiden gisteren zijn eerste wethouder van CPN- origine. Laurier - al zeven jaar lid van de gemeenteraad - werd ondanks bezwaren van de SP en bedenkingen van D66 en WD, benoemd als opvolger van de vertrekkende H. de la Mar. Lau rier neemt de portefeuille van De la Mar over, met uitzonde ring van woonwagenzaken. Die worden voortaan door wethou der T. van Rij (PvdA) behartigd. Zowel P. Langenberg (D66) als A. Geertsema (WD) vroegen zich af of het wel nodig is, voor de periode van vier maanden tot de verkiezingen een nieuwe wethouder te kiezen. Maar het vele werk dat in de portefeuille die De la Mar achterlaat - de planvorming voor de schei- dings- en vergistingsinstallatie, de conflicten bij de sociale dienst en de reiniging, de peri kelen rond de actie Schone Stad - waren voor WD en D66 reden met de benoeming van een nieuwe wethouder akkoord te gaan. Een ordevoorstel van SP'er Cor Vergeer om geen nieuwe wethouder te benoe men haalde het niet. GroenLinks-raadslid R. Peet- Wethouder Hans de la Mar neemt afscheid: z'n opvolger Laurier luistert. ers, die Laurier als wethouder voordroeg, roemde de nieuwe wethouder om zijn kritische vermogens, zijn financieel in zicht en zijn grondige kennis van Leiden en tenminste een deel van zijn portefeuille. „Zijn opa werkte al bij de reiniging." Zowel Langenberg als Geert sema spraken er hun verbazing over uit, dat GroenLinks een man voor het wethouderschap kandidaat stelde. „Het wordt door de GroenLinks-frac- tie op een wel heel bijzondere wijze ingevuld", vond Geertse- Het eerste Leidse Karaoke-festi val wordt de komende weken voortgezet in diverse Leidse c fés. Vanavond is 't Brandewijn- de Morsweg 63 beurt, op 2 november De Treg- de Herenstraat 1, op 8 november Bacchus Breestraat 49, op 9 november In den Oude Marenpoort aan de Lange Mare 36, op 12 november het Derde Deurtje aan de Mors- straat 24 en op 21 november Club '70 aan de Stationsweg 35. Aanvang steeds omstreeks 21.30 uur. ledereen kan meedoen aan de voorronden die onder leiding staan van presentator Danny Spijk. De Finale is op 30 januari 1994 in de stadsgehoorzaal. \theken en •ekeringen Tel. 071-12 00 06 Doezastraat 21,1 NVM Fax 071 -1414 50 Raad van State moet oordelen over naam AAD RIETVELD Mocht er ooit sprake zijn ge weest van vriendschap tussen de politieke partijen Leefbaar Leiden enerzijds en de Groe nen en Leiden Weer Gezellig (LWG) anderzijds, dan is die nu voorgoed ten einde. Terwijl LWG en de Groenen als Stads partij hun op een A4-tje sa mengeperste programma pre senteerden schreef Leefbaar Leiden zich onder die naam in in het kiesregister. De begeerde naam Stadspar tij is over een poosje inzet van een zaak voor de Raad van Sta te. J. de Coo claimt de naam voor het samenwerkingsver band van LWG en Groenen. „Dat Leefbaar Leiden die naam heeft gepikt is in strijd met de afspraken. Toen we nog met zijn drieën werkten aan de tot standkoming van een lijstcom- binatie is vastgelegd, dat LWG de naam Stadspartij zou krij gen en dat de twee anderen hun eigen naam zouden be houden. Dat geldt volgens ons nog steeds." Volgens A. Abcouwer van de Stadspartij - voorheen Leefbaar Leiden - hebben LWG en de Groenen domweg pech gehad. „Wij hebben het initiatief ge nomen om met zijn drieën een Stadspartij op te richten", zegt Abcouwer. „Wij zijn daar al sinds 1992 mee bezig. Hebben toen eerst met de Groenen, la ter met LWG gesproken. Ik heb de papieren hier liggen." Vol gens De Coo was het juist op zijn initiatief dat de splinter partijen met elkaar om de tafel gingen zitten. De Coo heeft weinig hoop op een goede uitkomst van de zit ting bij de Raad van State. Want, zegt ook ambtenaar bur gerzaken H. Fase, plaatsver vangend lid van het centraal stembureaus „Wie het eerst in schrijft heeft de naam. Al ko men twee partijen op dezelfde dag met dezelfde naam. Het gaat erom wie het eerst komt." Fase was verbaasd toen Abcou wer namens Leefbaar Leiden kwam vragen om naamswijzi ging. Hij had van de presenta tie van de andere stadspartij gelezen. „Maar we konden het alleen maar toewijzen." Treurt De Coo treurt om de naam waarmee hij zo graag de ver kiezingen zou zijn ingegaan. Maar niet om de scheiding met Leefbaar Leiden, zo laat hij blij ken. Het eerste conflict tussen de drie ontstond bij het samen stellen van de kandidatenlijst „Wij vonden dat dat niet op basis van bloedgroepen, maar op basis van kwaliteit moest gebeuren. En Leefbaar Leiden heeft nou niet van die daveren de kandidaten, 't Is allemaal lucht." Abcouwer op zijn beurt vindt, dat zijn politieke ex-part ners zich bezighouden met il lusies en dagdromen. Of, zoals hij het zelf zegt, met „politieke extremiteiten waarmee een partij zich belachelijk maakt." LWG en de Groenen willen een vliegverbod boven Leiden in stellen en randgemeenten an nexeren. Onzin, vindt Abcou wer. Maar volgens De Coo zijn dat 'prikkelende stellingen' met achtergrond. Abcouwer vindt het inmid dels tijd geworden om geen uitlatingen meer te doen over de strijd om de naam Stadspar tij. „Het dreigt nu allemaal wat rancuneus te worden. Dat heeft geen zin. Maar er is in elk geval geen kwestie van dat wij de naam gepikt' hebben. Zo zijn wij niet." Abcouwer en zijn op ponenten wachten nu maar af wat de Raad van State beslist. Die zal al binnen een week een oordeel vellen over de kwestie. PETER TE LINTEL HEKKERT De Zijldijk is grotendeels verla ten, maar vanuit de verte doemt op het water een pontje op. De letters DZB sieren de kajuit en op de voorsteven staat een naam: De Zijlboot. Aan boord bevinden zich acht passagiers, vier mannen en vier vrouwen uitgedost in parka's en dikke truien. Aan hun voeten zitten berg- of wandelschoenen en de meesten dragen een rug zak met zich mee. Als ze het r zijn e het steigertje op lopen kijkt één van hen geconcentreerd naar de plattegrond in zijn handen. Het is Steven van Schuppen, een historicus van begin dertig, die samen met Vladimir Mars, eveneens geschiedkundige, wandelmappen samenstelt. On langs brachten zij de map 'Wandelingen in en om Den Haag en Leiden' uit. Die bestaat uit twee kaarten en een boek werkje, waarin 'onthullingen' staan over de ontstaansgeschie denis van de diverse stad- en landschappen in de genoemde regio's. „Wandelen - maar dat doe je toch in bos en duin", meldt het voorwoord van de begeleidende brief. „Zo lijkt het en zodoende zijn we het land achter de dui nen stilletjes aan vergeten. Ten onrechte" schrijven de man nen, „want daar is het in begin sel heerlijk stappen: over gras dijken en jaagpaden, door pol ders en landgoedbos. Maar de wandelaar is er vaak niet (lan ger) welkom. Paden werden en worden verhard, vergeten, ver duisterd, gesloten. Die paden vormen een onlosmakelijk on derdeel van het oude cultuur landschap, dat op zijn beurt be dreigd wordt door verbolling, verkassing, wegen- en steden bouw." FOTO HIELCO KUIPERS Bewoners van de Maredijkbuurt willen dat de gemeente het sys teem van betaald parkeren in de wijk afzwakt. De bewoners vinden onder meer de prijs van parkeervergunningen (240 gul den per jaar), te hoog en ze wil len geen parkeermeters in de wijk. De bewonersorganisatie Ma redijk (BOM) heeft onder de be woners een steekproef gehou den waaruit blijkt dat bijna de helft van de bewoners tegen het huidige systeem is. Van de vier honderd formulieren die wer den verspreid, kwamen er zo'n 200 terug bij de initiatiefne mers. Op enkele na spraken de geënqueteerden zich uit tegen het parkeersysteem. Bom-woordvoerder D. Los bestrijdt dat de buurtbewoners zelf hebben gevraagd om het systeem van betaald parkeren, zoals wethouder J. Walenkamp heeft gesuggereerd. Los: „Er is gevraagd om een oplossing voor het parkeerprobleem, niet om dit systeem. De meeste bewo ners vinden dat de parkeerover last van de bedrijven op het Schuttersveld niet ten koste van de bewoners mag worden opge lost." Het systeem van betaald par keren is in september van start gegaan. Veel bewoners hebben zich inmiddels een parkeerver- gunning aangeschaft. Daarom, meent Los, is het ook niet zinvol dit systeem op stel en sprong af te schaffen. Hij eist dat de wet houder bij de evaluatie, over vijf maanden, serieus luistert naar de Maredijkbuurt. Vanavond treffen buurtbewo ners en wethouder Walen kamp elkaar in het tv-pro- gramma Kassa van de Vara. Dit programma wordt vanaf 18.16 uur op Ned. 3 uitgezon den. voor het Medicijnenbureau werd aangewezen. Maar de po litieke prioriteiten hebben al heel vroeg anders gelegen. Lei den is echter altijd sterk door het ministerie van economische zaken gesteund. Maar Den Haag heeft zich te snel, naar mijn mening, vastgelegd op drie prioriteiten. De Eurobank, Eu ropol of het Merkenbureau." Walenkamp vindt het 'mooi' voor Den Haag dat de stad Eu ropol krijgt, maar denkt dat op de langere termijn het Medicij nenbureau meer werkgelegen heid voor Nederland had opge leverd. Het bureau had als 'spin-ofF een groot aantal be drijven naar Leiden gebracht. Volgens Walenkamp gaat het om 'duizenden banen'. Toch is niet alles verloren denkt de wet houder. Leiden moet vasthou den aan de internationale er kenning die het als potentiële vestigingsplaats heeft gekregen. In een Brits onderzoek onder een kleine veertig farmaceuti sche industrieën over de hele wereld kwam Leiden - na Lon den - als tweede uit de bus. Daarom hoopt de wethouder toch farmaceutische industrie aan te kunnen trekken. „We moeten de goodwill vasthou den. De Leidse hoogleraar Brei- mer, die ook mee naar Straats burg was en veel contacten heeft, vertelt dat Japanse bedrij ven naar Europa willen komen. En Leiden ligt toch vlak bij Lon den. Als het bureau bijvoor beeld aan Dublin was toegewe zen was het moeilijker ge weest." Het in Leiden zo fel begeerde Medicijnenbureau zal zich niet in de Sleutelstad vestigen. De Europese Commissie heeft de voorkeur aan Londen gegeven. Bovendien loopt Leiden vol gens wethouder Walenkamp (CDA/economische zaken) hoogstwaarschijnlijk ook een EG-milieusubsidie van 2,5 mil joen gulden mis als gevolg van het verdelen van de nieuwe EG- instituten gisteren in Brussel. Wethouder Walenkamp be treurt beide zaken. „De milieu subsidies gaan nu waarschijnlijk naar het Milieubureau in Ko penhagen. Ik hoppte eigenlijk dat het Milieubureau nog niet zou worden aangewezen, zodat het geld nog aan andere doelen kon worden besteed", aldus de wethouder. De subsidie was be doeld als extra geld voor het in voeren van de autoluwe bin nenstad. „Op onze aanvraag was positief gereageerd. We hadden er bijvoorbeeld elektri sche vrachtauto's voor kunnen kopen." Het Medicijnenbureau, dat gaat beslissen over de toelating van medicijnen op de Europese markt, gaat niet naar Leiden maar naar Londen. Walenkamp vindt dat 'jammer'. „Maar je bent onderdeel van een politiek kaartspel, dat moeilijk was te beïnvloeden." De wethouder vindt niet dat het lobbyen van Leiden laat op gang is gekomen. „In 1990 was er al een rapport van McKinsey, waarbij Leiden door drie ministeries als eerste Die zou volgens de Kamer ten koste gaan van de stadsecono- mie. Walenkamp en de Kamer bestookten elkaar veelvuldig met cijfers maar konden elkaar Diet overtuigen. De wethouder verweet de Kamer ook te weinig te doen voor de stadseconomie. Ze zou alleen maar krantjes met klaagvcrhalen verspreiden zon der zelf met ideeen te komen. „Slaapkamer van Koophandel schimpte hij. CDA-wethouder J. Walenkamp en de Kamer van Koophandel zijn niet langer gebrouilleerd. Walenkamp mag op twee pagi na's van de door de Kamer uit gegeven informatiekrant voor het bedrijfsleven over zijn plan nen voor het stationsgebied en de binnenstad uitweiden. De di recteur en de secretaris van de Kamer spreken in speciale ka dertjes hun waardering uit voor de verrichtingen van Walen kamp. De wethouder en de Kamer van Koophandel hebben gerui me tijd ruzie gemaakt over vooral de autoluwe binnenstad. De verzoening lijkt vooral te zijn ingegeven door de voorge nomen aanleg vah de omstre den rijksweg 11-west en de mo gelijke bouw van de eveneens omstreden parkeergarage op de Boommarkt. Het pontje over De Zijl vormt een belangrijke verbinding tussen Leiden en het polderlandschap ten (noord)oosten v Festival voor dichters in Volkshuis georganiseerd in de kunst van het voordragen. Van het voorge dragen werk wordt een boekje gemaakt. Deelname kost 15 gulden. Opgaven bij het U-ids Volks huis, Apothekersdijk 33a, Lei den Tel. 071 - 149180. Wandeltocht Om deze problematiek onder de aandacht te brengen zijn Van Schuppen en Mars bezig aan een tiendaagse wandel tocht, die achter de duinen langsvoert, van Camperduin naar Den Haag. Ze willen zo 'toeristen, maar vooral ook de bewoners van deze gebieden, laten zien dat ze hier prachtig kunnen lopen op de onverharde paden. „We laten de mensen In het Leids Volkshuis wordt op vrijdag 26 november een dich- tersfestival- gehouden. Deelne mers kunnen zich tot 6 novem ber aanmelden, terwijl er voor hen op 12 november (19.30- 21.30 uur) een workshop wordt nadenken over hun eigen streek", zegt Van Schuppen. De route voert onder meer door de Bollenstreek en het zo genoemde MOR (Midden Open Ruimte) gebied, dat tussen Kat wijk, Den Haag, Zoetermeer en Leiden ligt. Ook doen ze de Ka- ger Meerlanden aan. Dit polder landschap ligt in het (noord oosten van Leiden en de 'wan- delfreaks' achten het van groot belang, dat hier meer openbare voetpaden komen. „Anders blij ven mensen altijd maar dezelf de route lopen", aldus Van Schuppen. Daarnaast vinden ze dat het pontje over de Zijl moet blijven. Het vormt de enige verbinding tussen de Merenwijk en de Wij de Aa-route, die de provincie Zuid-Holland enkele jaren gele den opende. In de afgelopen ze ven maanden, die als proefpe riode golden, zette het veer De historici wijzen verder op de schoonheid van de oude middeleeuwse veen verkavelin gen en -slootjes, die langs de zuidoevers van de Kager Plas sen liggen. Tot hun ongenoegen stuiten ze vaak op tegenwerking van boeren en grondeigenaren, die niet willen dat wandelaars over hun landpaadjes lopen. De Partij van de Arbeid gaat op zaterdag 6 november op bezoek in Leiden Noord. Vanaf tien uur wandelen de raadsleden door de wijk (start bij de Rondedans) waarna om twaalf uur in 't Spoortje wijkbewoners zijn uit- het Het bezoek dat de fractie avond zou brengen aan woonwagenkamp Trekvaart plein is verplaatst naar een na der te bepalen datum.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13