Wankelend college haalt eindstreep 'Regering dreigt met ingreep in Leiderdorp' Regio 'Goedkope huizen bouwen' Ook deze personen- bus huur je bij Begroting onbedreigd door raad Ondernemers hoeven niet bij te dragen aan Stompwijkse brug Halloween op Amerikaanse school ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER, 071 -356430, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071 -356413 Woningbouwvereniging Oegstgeest: De gemeente Oegstgeest moet haast maken met het volgende project van betaalbare wonin gen in de nieuwbouwwijk Mor sebel. „Als we de eerste paal hiervoor volgend jaar om deze tijd niet kunnen slaan, dan kost dat tonnen geld. Geld dat de huurders uiteindelijk moeten opbrengen." Hiervoor waarschuwde voor zitter P. Olivier van de Oegst- geester woningbouwvereniging Buitenlust gisteren bij het slaan van de eerste paal voor een pro ject van zeventig goedkope wo ningen in de Morsebel. Olivier doelde met zijn opmerking op de plannen van het rijk om per 1 j973anuari 1995 minder subsi dies te verstrekken bij de bouw van woningen. Maar de twee belangrijkste redenen om snël verder te bouwen in de goedko pe sector zijn volgens Olivier de snel toenemende behoefte aan woningen in de regio en de in stroom van asielzoekers. Verder pleitte Olivier voor het in het leven roepen van een 'doorstromingsfonds' van onge veer een ton. Hieruit kunnen bijdragen worden betaald aan mensen die in een te goedkope woning zitten. Op die manier zullen ze eerder geneigd zijn te verhuizen naar een duurder huis. De Oegstgeester wethou der T. Kohlbeck (volkshuisves ting) beloofde te bekijken of er volgend jaar weer een project Auto- en Motorverhuur [M] MultiRent /Wt'/A rvor van betaalbare woningen kan komen. Dat hangt volgens hem samen met het welslagen van de doorstroming van goedkope re naar duurdere woningen. Rommelmarkt In gebouw De Ridderhof aam Kerklaan 20 in Koudekerk wol zondag 7 november een rol melmarkt gehouden. Bezoek) kunnen in t^ee zalen van 1 vrijetijdscentrum zo'n 80 ki men aflopen met allerhan koopjes. De markt begint o 10.00 uur en duurt tot 17.' uur. leiderdorp rov klopper Behalve zijn steun aan het col lege had PvdA-fractievoorzitter V. Molkenboer gisteravond nog een verrassing in petto. Hij zei ovér signalen te beschikken dat wordt overwogen om een rege ringscommissaris aan te stellen in Leiderdorp. De regering kan dit instrument inzetten als een gemeente onbestuurbaar dreigt te worden. In zo'n geval wordt een 'sterke man' aangesteld die tijdelijk de alleenheerschappij krijgt. Molkenboer hield zijn mede raadsleden gisteravond voor dat zo'n situatie koste was kost moet worden voorkomen. Mede hierom laat hij het college zit ten, zo betoogde hij. Desge vraagd liet hij weten dat de in formatie over de dreigende komst van een regeringscom- missaris afkomstig is van burge meester J. de Bruin. De laatste verbaasde zich nogal over deze lezing. „Ik heb daarover niet met Molkenboer gesproken." Een regeringscommissaris wordt slechts in zeer uitzonder lijke gevallen naar een gemeen te gestuurd. Volgens Molken boer en De Bruin is dit slechts één keer eerder gebeurd. Dat klopt niet. Het Groningse Beerta werd in 1933 met zo'n maatre gel geconfonteerd, het Friese Opsterland in 1946. De meest bekende zaak is evenwel die van het eveneens Groningse Finsterwolde. Daar had de CPN in de na oorlogse jaren een raadsmeederheid. De PvdA- burgemeester Harm Tuin droeg evenwel alle raadsbesluiten ter vernietiging voor bij de Kroon. De regering greep in toen CPN een stokje stak voor verkoop van 'een oud kant Het ijzer daarvan zou wel ee kunnen worden hergebru voor de fabricage van kogels gen de Sovjet-Unie, zo vrcesd de communisten. Op 20 j 1951 werd de noodtoestand Finsterwolde uitgeroepen benoemde de regering bur| meester Tuin tot commissai Het werd wereldnieuws, midden in de Koude Oorlog. Zo ver zal het in Leiderdi niet komen, meldde bui] meester De Bruin gisteren, interim-burgervader gaf evi wel toe zich ernstige zorgen hebben gemaakt over wat met Leiderdorp had moeten beuren als het voltallige colli naar huis was gestuurd. „Ik t blij dat dit niet meer aan de de is." FOTO HIELCO KUIPERS Veldstra wordt niet vervangen leiderdorp rov klopper De functies van de opgestap te Leiderdorpse wethouder J. Veldstra worden tot aan de raadsverkiezingen van maart 1994 waargenomen door de twee overgebleven wethou ders C. Kemer (CDA) en C. Huigen (WD). Dit voorstel wordt maandagavond 1 no vember gedaan tijdens de raadsvergadering. Tevens komt tijdens deze bijeenkomst van de raad (de derde binnen een week) aan de orde wat het college ver staat onder 'politiek gevoeli ge onderwerpen'. Kemer en Huigen hebben te kennen gegeven dergelijke kwesties niet op de politieke agenda te willen plaatsen nu het col lege slechts op een zeer mi nieme raadsmeerderheid van één zetel kan rekenen. D66-fractievoorzitter E. Grootaarts gaf gistermiddag evenwel te kennen dat zijn partij het college-programma loyaal blijft steunen. „Van mij mogen er best gevoelige zaken worden, behandelde* En zo lang ze betrekking hebben op kwesties uit het college programma, blijven wij ze steunen. Tenzij het gaat om kwesties die ons tijdens de college-onderhandelingen door de strot zijn geduwd." leiderdorp roy klopper Normaal gesproken is een b grotingsvergadering goed vo wat vuurwerk, maar door de p litieke omstandigheden verli de behandeling in de Leidt dorpse gemeenteraad gistf avond stilletjes. Het beoog, huishoudboekje haalde onb dreigd het einde van de verg dering. Veel aandacht was er voori ambtelijke organisatie, actui door de janboel die heeft gele tot de te lage grondopbrengsti in Buitenhof. Wethouder Kemer (CDA/personeel) belot de de raad een bijeenkom waarbij de hele ambtelijke org nisatie wordt doorgelicht. Het is haar bedoeling o hierbij de chefs van de versch lende ambtelijke afdelingen i te nodigen, net als alle raadsl den en ambtenaren van pers neelszaken. Deze bijeenkom is in principe openbaar en kri pas een besloten karakter i dien het functioneren van int viduen ter sprake komt. Verder beloofde het colle aan de slag te gaan met de aa beveling van de CDA-fractie o de 25 gulden extra afvalstoffe heffing die minister Alders a huishoudens in Nederland v opleggen, niet aan de burge door te berekenen. Volgens CDA-fractievoorziti A. Roest moeten de in wont van Leiderdorp worden belooi voor hun zuinige omgang m afval. Het afgelopen jaar is i hoeveelheid vuil niet gegroei terwijl het aantal huishoude wel toenam. „Daarom moeti we bezien of we die 25 guldi per huishouden binnen de g meentebegroting kunnen q vangen," aldus Roest. Achterli gende gedachte is dat Leidt dorp een van de hoogste afv stofrieffingen in Nederland ha teert. Begeleid wonen Nog meer vrijgevigheid was voor de stichting De Schafc Het project begeleid wonen d deze stichting heeft opgezi .wordt bedreigd met opheffm Het initiatief is de eerste jan betaald door de centrale diac nie, maar die eist nu dat overheid de subsidie ovt neemt. Eigenlijk meent het colle dat dit niet tot de gemeentelij taak behoort. Het ministei van WVC vestrekt subsidi voor welzijnsinstellingen aan gemeente Leiden, die ze haar beurt verder moet verd len over de regio-gemeente „We moeten de zaak van h begeleid wonen daar krachl bepleiten. Eenmalig willen v De Schakel evenwel tegemo komen", aldus wethouder Ke ner. In samenspraak met I fracties werd besloten voor vt gend jaar een subsidie te vt strekken van 10.000 gulden. VRIJE TIJD College Leidschendam overstag Er lijkt een eind te komen aan de jarenlange onduidelijkheid over de toekomst van de brug aan de Huijssitterweg in Stomp- wijk. Burgemeester en wethou ders van Leidschendam zijn uit eindelijk toch bereid om de kos ten voor vernieuwing van de brug geheel voor eigen rekening nemen. Het is de bedoeling dat de veel te smalle brug voor een bedrag van 150.000 gulden wordt verbreed. Over een bij drage van de ondernemers die van de brug gebruik maken, rept het college met geen woord meer. De brug over de Stompwijkse Vaart aan de Huijssitterweg ziet er behoorlijk gehavend uit. De brugleuning is op sommige plekken finaal uit haar voegen gerukt. Waar delen van de leu ning ontbreken, staat een pro visorisch in elkaar getimmerde constructie van hout. De brug heeft het de afgelo pen jaren zwaar te verduren ge had. Dagelijks maken tientallen auto's, bestelbusjes en vracht verkeer gebruik van de brug, de enige doorgang naar het achter liggende industrieterrein en de tuindersbedrijven. Auto's en be stelbusjes gaan er met gemak overheen. Voor vrachtwagens wordt het aanzienlijk moeilijker. De draai maken zonder de brug te rammen, is bijna onmogelijk. En vrachtwagens met lange trai lers kunnen de oversteek wel vergeten. Het komt regelmatig voor dat er een file in Stomp- wijk slaat, omdat vrachtwagens met geen mogelijkheid over de Stompwijkse Vaart komen. Het laden en lossen van materialen gebeurt in dat geval vóór de brug. Een ondernemer in het in dustriegebied huurt tegenwoor dig speciale vrachtwagens met bestuurbare achterassen. „Die gaan er wel overheen, tenmin ste als de trailers niet te lang zijn. Maar het huren van deze wagens kost wel 500 gulden meer." Ondernemers en tuinders van het achterliggende gebied vra gen de gemeente Leidschen dam al jaren om een oplossing voor de veel te smalle brug. Het college meende echter steeds dat de betrokkenen in elk geval voor een deel van de kosten moesten opdraaien. De tuin ders en ondernemers voelden daar niets voor, omdat de brug behoort tot de openbare weg. Ruim drie jaar na dato heeft het college de pogingen maar ge staakt om een bijdrage van de ondernemers los te krijgen. Dat leidt alleen maar tot nog meer vertraging, meent het college. Maandag buigt de raad zich over het voorstel. 'Corruptgezwabber' oppositie-partij PvdA redt wethouders wassenaar De kinderen van de Amerikaanse School in Wassenaar kijken er het hele jaar naar uit: Halloween, een oud heidens heksen- feest waarbij jong en oud zich zo griezelig mogelijk verkleedt. Twee dagen voor het feest, dat officieel op 31 oktober wordt ge vierd, namen de kinderen van de Amerikaan se School alvast een voorsprong. Met een Halloween-parade en in de vorm van een ge zicht uitgeholde pompoenen. Mensen die 's avonds de langs de deuren trekkende kinde ren niet trakteren, lopen de kans tijdens dit 'trick or treat' een omgekeerde vuilnisbak in hun tuin te vinden. Zo doen ze dat in Ame rika tenminste. De Huijssitterweg in Stompwijk. B en W zijn bereid de brug te verbeteren zonder steun van het bedrijfsleven. Vervolg van voorpagina D66 heeft de afgelopen week veel vrienden verloren in de Leiderdorpse gemeenteraad. Dinsdag nog namen de de mocraten CDA en WD onder vuur omdat deze partijen weigerden ook hun wethouders in te leveren vanwege het Buitenhof-fiasco. Gisteravond ging de stiekeme ver kering met de PvdA uit, toen deze fractie vreemd ging met het college. Politiek blijft een vreemd be drijf. De kaarten leken gister middag geschud in Leiderdorp. Voor de begrotingsbehandeling zou een motie in stemming worden gebracht waarin het college werd gevraagd om in navolging van wethouder J. Veldstra op te stappen. Wegens gezamenlijke verantwoordelijk heid voor de te lage opbrengst van de grondverkopen in Bui tenhof. Die motie was dinsdag al door de raad behandeld, maar haalde het toen niet om dat de stemmen met acht voor- en evenzoveel tegenstanders strandde. Met de terugkeer als raadslid van de dinsdag afwezi ge Veldstra zou de oppositie sterk genoeg zijn om het colle ge-restant op wachtgeld te zet ten. Het liep anders. Vooral dank zij de PvdA die een grote om mezwaai maakte. Waar fractie voorzitter V. Molkenboer dins dag de wethouders Huigen en Kemer nog leek te willen op knopen voor hun passieve aan deel in de affaire, was hij nu vergevingsgezind. Molkenboer toonde zich tevreden met een briefje waarin beide wethouders aangaven 'dat uitgangspunt van het college een gezamenlijke verantwoordelijkheid hoort te zijn.' Molkenboer betoogde dat het herh hier dinsdag om te doen was geweest: het toegeven van gezamenlijke fouten. Om op ba sis daarvan de hoofden te eisen van de resterende wethouders gaat de PvdA te ver, zo liet hij weteri. „Dan ontstaat een nog grotere bestuurlijke en politieke chaos. We geven elkaar dan een brevet van onvermogen om dit dorp te besturen." Zijn fractie genote M. Holierhoek stemde overigens voor de motie. D66 en GroenLinks reageer den ziedend op Molkenboers woorden. GroenLinks verliet zelfs de raadszaal om niet meer terug te keren voor de begro tingsbehandeling. „De PvdA ruikt haar kans de plaats van D66 in het college over te ne men. In deze situatie voelen wij ons niet in staat aan de bespre king van de begroting mee te doen', aldus GroenLinks-frac- tievoorzitter K. Bos. D66 bleef wel in de raadszaal zitten, maar was niet minder in haar wiek geschoten. Fractie voorzitter E. Grootaarts om schreef de PvdA-politiek als 'corrupt gezwabber'. „Met Mol kenboer weet je nooit waar je meester J. de Bruin in koor. Wethouder Huigen stak tij dens een schorsing haar be wondering voor Veldstra niet onder stoelen of banken. „Haar kennende had ik wel verwacht dat ze ons niet zou wegstem men, maar dit getuigt toch van grote moed en sportiviteit." Aldus overleefde in elk geval de meerderheid van het college de zwaarste politieke storm die ze de afgelopen regeerperiode heeft meegemaakt. Met dank ook aan het tijdstip, zo vlak voor de raadsverkiezingen. PvdA'er Molkenboer: „Als dit een jaar eerder was gebeurd, hadden we de motie gesteund. Maar als je met nog een paar maanden te gaan tot de verkie zingen een heel college naar huis stuurt, kan hier niemand meer met elkaar door dezelfde deur." Het college beloofde plechtig tot aan de verkiezingen in maart geen politiek gevoelige onderwerpen meer op de agen da te zetten. aan toe bent. Hij is zich aan het inlikken bij het CDA, om een volgende college-periode te mogen meedoen." In zijn woede vergat Groot aarts even dat de verkapte mo tie van wantrouwen het ook met de steun van de PvdA nooit had gehaald. Zijn 'eigen' raads lid Veldstra onthield zich name lijk van stemming. De afgetre den bewindvrouw ruimtelijke ordening verklaarde dat zij haar gewezen mede-wethouders Huigen en Kerner niet wilde dwingen tot iets dat ze op eigen initiatief hadden moeten doen. „Voor aanvang van de stem ming verlaat ik de zaal", kon digde ze aan en aldus geschied de. Binnen het college en de bij behorende fracties bestond wel veel waardering voor de PvdA. „Het verheugt ons dat deze par tij het eigen belang onderge schikt maakt aan het gemeente belang", zo betoogden CDA- fractievoorzitter A. Roest, WD- zegsman P. Muller en burge- VVD-wethou- der C. Huigen. FOTO JAN HOLVAST

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12