Sassenheim maakt Antoniuslaan veilig Zwaard van Damocles boven 'X' Partrayment pleegt moorden a la carte Handtekeningen en brieven moeten Rijnoord redden Veel interesse voor Trianon 'College wil begroting afraffelen' Stemmen per computer Regio Jij de bedrijfsmakelaar die de /oormalige bioscopen Trianon en Rex aan de man probeert te brengen, hebben zich al diverse belangstellenden gemeld voor 9 het pand aan de Breestraat. De een wil Trianon als bioscoop behouden, anderen hebben plannen om in het pand, dat 2,2 miljoen gulden moet opbren gen, winkels te vestigen. De na men van de belangstellenden worden geheim gehouden. „Wij koersen in eerste instan tie aan op kopers die binnen het bestemmingsplan blijven", al dus makelaar Barnhoom. Vol gens dat plan zijn winkels in het pand van Trianon niet toege staan. Bij Barnhoom hebben zich ook belangstellenden gemeld het pand van Rex aan de' Haarlemmerstraat. Dat pand is door krakers inmiddels tot cul tureel centrum omgebouwd. Nu zijn Trianon en X nog van één eigenaar. ,,De panden staan voor ons los van elkaar. Gega digden gaan nu onderzoeken doen. Dat neemt enige tijd in beslag", aldus Barnhoom. Jongerencentrum LVC aan de Breestraat, dat vanwege het Sleutelhof-project andere woonruimte moet worden aan geboden, wil het Trianontheater in elk geval niet hebben. Het huidige pand, dat door LVC van de gemeente wordt gehuurd, gaat als het Sleutelhof-project doorgaat, deel uitmaken van een winkelcentrum. Het nu vrijkomende Trianon zou een goed alternatief kun nen zijn. ,,Maar wij zijn op dit moment in onderhandeling met de gemeente over nieuwbouw in het 'Gat van Van Nelle' aan de Aalmarkt", zo weerlegt LVC- directeur R. Visser de suggestie. „Bovendien is, denk ik, het Tria- non-gebouw met 2,2 miljoen te duur voor de gemeente. En die zou het dan voor ons moeten kopen. Wij vragen ons ook af of het wel groot genoeg is voor on ze activiteiten. En dan zou het ook nog verbouwd moeten wor den, geïsoleerd en dergelijke. Dan is nieuwbouw natuurlijk idealer." Bioscoop-exploitant MGM toont evenmin interesse in het pand aan de Breestraat. „Wij zijn geïnteresseerd in een megabioscoop bij de Groen- oordhallen, daar zijn besprekin gen over. Aankoop van een the ater als Trianon is in principe niet aan de orde.", aldus MGM- directeur W. van Wou. De suggestie dat Trianon ge schikt zou zijn als riks-bioscoop wijst Van Wou van de hand. „Die vestigen we alleen in thea ters waarin weinig hoeft te wor den geïnvesteerd." MGM ex ploiteert sinds een jaar in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Groningen succesvolle bio scopen waarin minder actuele, maar wel gewilde films voor 2 gulden 50 te zien zijfi. Ook beheerder Jan Boer van het Kijkhuis is pessimistisch over de toekomst van Trianon. Zelf ziet hij er niets in omdat de bioscoop onmogelijk te exploi teren zou zijn. De komst van een mega-bios zou onvermijde lijk een einde maken aan de bioscoop Trianon, verwacht Boer. Francis deSouza, Marjolein van Dam en Willem Crebolder hebben plannen genoeg voor de X: „Voor ons is duidelijk dat zeer veel mensen vinden dat we goed bezig zijn." foto loekzuyderduin Ondanks onzekerheid genoeg op stapel in 'Leidse cultuurtempel LEIDEN ANNEMIEK RUYGROK December 1991: de leegstaande Rex-bioscoop aan de Haarlem merstraat wordt gekraakt. Ruim twee maanden later laat de groep van zich horen met een zogenaamde 'schrikkelexposi- BURGERLIJKE STAND KATWIJK Geboren Mark, zv. J. Zuijderduijn en A.J. Piket Mariëlle, dv. P. Maagdelijn M.W. Harteman Abraham, zv. A. Zwanenburg en A.S. Schaap Charlotte Eline, dv. N. de Best en C.R. Remmel- zwaal. Overleden Karei van Duivenvoorde, oud 81 jaar Pieter Jacobus van Donke laar. oud 75 jaar Simon Verloop, oud 91 jaar Arend van der Plas, oud 71 jaar Jan Reinier Bloot, oud 76 jaar Pieter Jan van Welie, oud 69 jaar Maarten van Duljn, oud 62 jaar Maartje de Mol-Kuijt, oud 77 jaar Anthonie Wolff, oud 75 jaar Adelgun- de Maria de Bie-Klaassen. Gehuwd J.J.O. Dijkhuizen en C. Varke- visser H.J. Vliegenthart en M. Verhoef M.C. Frekeen B. NonnekeS. TEEKENS ADVOKATEN Bedrijfsgerichte advokatuur Europees netwerk Juridische ondersteuning van ondernemingen is ons specialisme. Daarnaast biedt ons lidmaatschap van Lawspan International de ondernemer in de Leidse regio een unieke mogelijkheid voor juridische bijstand in Europa. Leiderdorp Leiden Mr. Dr. M. Teekens Mr. M. Teekens jr. Mr. E. Schenkius Mr. R. J. H. van der Wart Mr. J. A. I. van Gooi tjur. m«j.) Karolusgulden 32-38, postbus 118, 2350 AC tel. 071 -41 30 21, fax 071 - 41 06 84 Internationale associatie van advokaten in de EG Mr. J. F. Langelaar Mr. C. van Oosten Haagse Schouwweg 8E, 2332 KG tel. 071 - 32 27 38, fax 071 -32 14 21 tie', op 29 februari. Het complex is inmiddels omgedoopt tot 'X'. De krakers knappen het pand een beetje op, openen een nachtcafé en gaan met de eige nares in de slag. Ze willen best huur betalen. Maar de eigena res is niet van zins op dit voor stel in te gaan. Ze zegt andere plannen met de voormalige bio scoop te hebben en wil de kra kers er het liefst zo snel moge lijk uit hebben. Van de groep van het eerste uur zijn anno 1993 nog 15 men sen over. Inmiddels zijn nieuwe enthousiastelingen samen met hen begonnen van de 'X' een heus cultureel centrum te ma ken. Maar het zwaard van Da mocles hangt hun voortdurend boven het hoofd. De eigenares is inmiddels overleden. De erf genamen willen wel meewerken maar willen, begrijpelijk, het ge bouw niet voor een habbekrats kwijt. Samen met de Trianon- bioscoop, ook eigendom van het 'concern' Ortje-Knuit, wordt de voormalige Rex in handen gegeven van een makelaar. Die moet kopers voor het gebouw zien te vinden. De groep van de 'X' is wel enthousiast, maar heeft weinig geld. Niettemin ko men er steeds nieuwe en uitge breidere plannen uit hun koker, 'kopen' ze met hun programma een hoop goodwill bij mensen die het voor het zeggen hebben en hopen ze zo het bestaans recht van de 'X' te verzekeren. Schoenenzaak „In totaal zijn we nu met een groep van ongeveer 50 mensen. We zien het als onze hoofdtaak in dit pand culturele gebeurte nissen te organiseren. Dat het niet weer de zoveelste schoe nenzaak of kledingwinkel van de Haarlemmerstraat wordt. We staan aan de kritische kant van de maatschappij. We willen aandacht schenken aan bepaal de facetten daarvan en dat in onze programmering tot uit- 'drukkinglaten komen." Francis deSouza, Marjolein van Dam en Willem Crebolder hebben plannen genoeg voor het pand, dat nog steeds een beetje een besmuikte naam heeft. Want was het Rex-theater niet het symbool voor de 'vieze' films? Liep je er als 'gewone' Leidenaar niet met een boog omheen om toch vooral niet de indruk te wekken dat je ooit een voet in dat pand zou zetten? Het drietal vindt dat het imago van 'de Rex' ten onrechte in de richting van het 'Met jouw Waldhoorn tussen mijn Alpen'- genre is gedreven. „Er zijn hier tachtig jaar lang films vertoond. De prachtigste films hebben hier gedraaid. Die porno-films waren van de laatste jaren. Om duidelijk te maken dat Rex als bioscoop heeft meegeteld, wil len we volgend jaar oktober een 'Rex Revisited-week" organise ren. Daarin zullen films van de laatste 80 jaar te zien zijn, die hier hebben gedraaid. We doen dat in samenwerking met de af deling filmwetenschappen van de Leidse universiteit. Daar zijn mensen bezig met een onder zoek van de Leidse filmgeschie denis. Een hele uitzoekerij." Zijn dit plannen voor de, ge zien de situatie, verre toekomst voor de nabije toekomst staat ook het nodige op stapel. In de 'X' wordt inmiddels aandacht aan wereldmuziek besteed, het stokpaardje van Francis deSou za. Ook staan de komende tijd 'wereldtheater' en 'wereldfilms' op het programma. Een voor proefje daarvan was vorige week al te zien, toen een jeugd theatergroep bestaande uit Aboriginals een voorstelling gaf. Dinsdagavond is er keelzang en volksmuziek uit Baskirië te ho ren. Het drietal is van mening dat de 'X' in een behoefte voorziet. „Dat blijkt wel uit ons succes. Uit het feit dat steeds meer mensen de weg naar de 'X' we ten te vinden." Om de toekomst wat zekerder te stellen, overwe gen de krakers om certificaten te verkopen. „Mensen met zo'n certificaat worden een soort aandeelhouder van de 'X'. Dat zouden we misschien met be hulp van ideële banken van de grond kunnen krijgen." 'Creatief denken is ons vak' De eigenaar van restaurant De Stables verkeert in grote geldpro blemen. Bovendien lijdt hij ver moedelijk aan suikerziekte. Gas ten van het restaurant merken dat de eigenaar zich steeds vreemder begitn te gedragen. Dan wordt er een moord ge pleegd. Partrayment 'pleegt moorden a la carte'. Het organisatiebureau uit Nieuw-Vennep geeft bedrij ven en particulieren de kans een personeelsuitstapje of feest anders dan gebruikelijk door te brengen. Vanaf de start van het bedrijf in 1990 bedenken Al- phons Hamelijnck en Henk Ker- zaan, de mensen achter Partrayment, zogenaamde moord- en mysteriespelen. Eén van de nieuwe spelen van het organisatiebureau is rond de ei genaar van restaurant Stables in scène gezet. „We zijn begonnen de spelen aan bedrijven aan te bieden", vertelt Henk Kqrzaan. „De die pere gedachte erachter was, dat rangen en standen die op het werk bestaan tijdens de uitvoe ring van het spel verdwijnen. De schoonmaker en directeur van een bedrijf leren elkaar op een andere manier kennen. Dat be ïnvloedt de sfeer op het werk. Het neemt ook spanningen weg. Kortgeleden hebben wij bijv oorbeeld voor het personeel van Foster Parents een dag ge organiseerd. na de opnames van die televisieuitzending van afgelopen weekend. Aan het be gin van de dag zag je de gezich ten allemaal strak staan van de zenuwen. Aan het eind van de avond konden de mensen weer lachen. Dat zegt wel wat." De spelen zelf worden vol gens Kerzaan in Volle emst uit- SASSENHEIM CONNV SMITS Het vertrouwde stembiljet en het rode potlood aan een touw tje lijken voor stemgerechtigde Sassenheimers voorgoed verle den tijd te zijn. De gemeente overweegt namelijk serieus de aanschaf van een 'integraal stemsysteem'. Dat betekent dat Sassenheimers hun stem voort aan met een druk op de knop van een computer kenbaar zul len moeten maken. De gemeente heeft de raads commissie voor financiën voor gesteld voor de aanschaf een bedrag beschikbaar te stellen van ruim vijftigduizend gulden. Deze investering verdient zich zelf op den duur wel terug, aan gezien de computer een aan zienlijke werkbesparing ople vert. Te denken valt bijvoor beeld aan het vooraf tellen van de stembiljetten, het tellen van de uitgebrachte stemmen na sluiting van het stembureau en het invoeren van de uitslagen in de computer. De gemeente Sassenheim ziet als voordeel aan het stemmen per computer dat de definitieve uitslag binnen een half uur na sluiting van de stembureaus be schikbaar kan zijn. Bovendien zal het aantal foute stemmen sterk teruggebracht kunnen worden. Ongeldige stemmen, hertellingen en fouten in het proces-verbaal behoren tot het verleden. Door de aanschaf van de computers kan het aantal stem bureaus worden teruggebracht van elf naar zes. Het plaatsen van stemhokjes is niet langer nodig. vanaf acht uur 's avonds, zo was de bedoeling. De fracties had den tussendoor dan vier uur de tijd voor overleg. Vier uur werd echter kwart over zes, mede doordat de frac tieleden gemiddeld zo'n half uur nodig hadden om hun be schouwingen voor te lezen. De PvdA eiste dat de vergadering 's avonds om negen uur zou be ginnen. Meerburg bepaalde het tijdstip echter op half negen. Diverse raadsleden krabden zich achter de oren toen de drie PvdA-raadsleden ver na half ne gen nog tot de grote afwezigen behoorden. Plotseling kwam het drietal aangestormd, met de laatste hap eten nog in de mond. „We waren nog niet eens klaar om alles op papier te zet ten wat we wilden zeggen", zei PvdA'er W. Groen na afloop. Als het aan H. van Duykeren (WD) ligt wordt volgend jaar weer het oude systeem aange houden. Noodgebouw voor voor politie Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Het politiebureau aan de Popu lierenstraat in Roelofarends veen wordt donderdag 4 no vember weer geopend. Niet in het in het vorig weekeinde ge deeltelijk uitgebrande bureau, maar in vier geschakelde porto- cabins. Deze containers zijn gis teren op de binnenplaats achter het gebouw geplaatst. Het is de bedoeling dat maandag wordt begonnen met de aanleg van de benodigde voorzieningen, zoals elektriciteit, gas en water. Ook wordt gezorgd dat de com puterapparatuur in het noodge bouw kan worden gebruikt. Woensdag komt er een bedrijf dat is gespecialiseerd in het schoonmaken van het meubi lair, dat bij de brand met roet is besmeurd. Een deel van het meubilair wordt vervolgens na het schoonmaken in de nood voorziening geplaatst. De rest wordt tijdelijk opgeslagen in de garage van het Veense bureau of in het politicbureau in lei derdorp. Vanaf donderdag 4 no vember, als het publiek weer te recht kan bij de korps in Roelo farendsveen. wordt het bureau in Leimuiden weer gesloten. Dat is dan alleen open voor het gebruikelijke wekelijkse spreek uur. Of het politiebureau in Roelo farendsveen weer wordt her bouwd is nog niet duidelijk. Dat hangt volgens politievoorlichter R. Colijn af van de Rijksgebou wendienst. „Die moet besluiten of er geld wordt uitgetrokken voor het herbouwen of dat er Henk Kerzaan 'bedreigt' compagnon Alphons Hamelijnck. „De suggestie moet perfect zijn." gevoerd. „Bij 'Moord a la carte' krijgen de mensen vooraf een uitnodiging om in een hotelres taurant in Haarlem te komen dineren. Direct nadat ze gearri veerd zijn zorgen we ervoor dat ze het gevoel krijgen alsof ze daadwerkelijk in een andere wereld terecht zijn gekomen. Tussen de deelnemers zitten professionele acteurs, die voor ons werken. Maar ook de aan kleding van de ruimte waarin het spel zich afspeelt is van in vloed op de sfeer." Naast de 'moord op bestel ling' organiseert Partrayment ook andere spelen. „De laatste tijd vragen steeds meer particu lieren ons een avond of week end te verzorgen voor bijvoor beeld een huwelijksjubileum. Daarvoor hebben wij de Vlaam se spelen bedacht. De Adder tong en De Contra-revolutie spelen zich af in respectievelijk de dertiende en de achtiende eeuw. We maken hierbij ge bruik van prachtige kostuums en pruiken. Dat zorgt bij deze spelen voor nóg meer sfeer. Bo vendien voeren we ze uit in een aantal kastelen, waaronder Kas teel Assemberg in Heemskerk. De suggestie moet perfect zijn. Creatief denken is ons vak." Partrayment is niet het enige bedrijf in Nederland dat moord en mysteriespelen organiseert. „We hebben inderdaad een paar concurrenten. Maar wij bieden de klant de goedkoopste prijs", besluit Kerzaan. Al met al komt het 'Moord a la cartespel' op ongeveer 150 gulden per persoon, uitgaande van een groep van zestig mensen. Voor Addertong wordt de prijs bij een zelfde aantal mensen 200 gul den per persoon. Met overnach ting kost het spel ongeveer 700 gulden. ALPHEN AAN DEN RUN Een handtekeningen- en een brievenactie moeten de provin cie Zuid-Holland duidelijk ma ken dat Alphen aan den Rijn niet wil dat het ziekenhuis Rijnoord een polikliniek met een kort-verblijfziekenhuis wordt. Het Comité Rijnoord dat uit circa twintig maatschappe lijke organisaties, waaronder al le politieke partijen, bestaat, or ganiseert de acties. Het Comité Rijnoord is 'te leurgesteld dat de plannen voor een verdere afbraak van Rijnoord heel concreet zijn ge worden'. Daarmee reageert het op de mededeling van het be stuur van het Rijnland zieken huis dat uiterlijk op 1 januari maatregelen moeten worden genomen om de financiële te korten op te lossen. Minstens veertig arbeidsplaatsen gaan daarbij verloren. Wanneer het Rijnland ziekenhuis (Rijnoord en het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp) geen steun krijgt van rijk en provincie, komen honderd mensen op straat te staan. Rijnoord wordt dan een kort-verblijfziekenhuis met veertig bedden. „Al eerder heeft Comité Rijnoord een veertig-bedden ziekenhuis afgewezen omdat de kwaliteit en de continuïteit van de medische zorg in een derge lijke voorziening onvoldoende gewaarborgd zijn", stelt het co mité vast. Door te praten met de provinciale commissie zorg en de partijgenoten van de poli- Het Comité Rijnoord wil niet alleen voorkomen dat het AI- phense hospitaal een kort-ver blijfziekenhuis wordt, maai'wil ook de kindergeneeskunde en de klinische verloskunde in Al phen behouden. „Het uiteinde lijke doel is een kwalitatief, kwantitatief en financieel le vensvatbaar ziekenhuis van on geveer 300 tot 350 bedden." Het bestuur van het Rijnland zie kenhuis heeft echter uitgespro ken dat dat met het tekort van 12 miljoen gulden absoluut on haalbaar is. Ter verhoging van de verkeersveiligheid zullen in de om geving van de St. Antoniuslaan in Sassenheim diverse trottoirs worden verlengd en zal de kruising St.Antonius- laan/Pancraszicht worden verhoogd. Op die kruising komt bovendien de nieuwe aanbiedplaats voor huisvuil containers. De huidige plek voor de containers, in de middenberm van het Pancraszicht, zorgt namelijk voor een onoverzichtelijke verkeerssituatie. Zo luiden tenminste de plannen die de gemeente heeft voorge legd aan de raadscommissie voor verkeerszaken. Bewoners van de St.AntoniusIaan en het Pancraszicht hadden de ge meente per brief gevraagd om snelheidsbeperkende maatrege len in hun wijk. Snelheidsme tingen afgelopen augustus toonden aan dat dergelijke maatregelen inderdaad gewenst zijn. De gemeente Sassenheim heeft laten meewegen dat er sprake is van een buurt waar zich veel kwetsbare verkeers deelnemers bevinden, zoals be jaarden, schoolkinderen en op straat spelende kinderen. In de Dr. Visserlaan en een gedeelte van de St.Antoniuslaan staat een groot aantal bejaardenwo ningen, terwijl daar ook de Don Bosco-mavo staat met circa 250 leerlingen. Bovendien wonen er in de buurt veel jonge gezinnen met kleine kinderen. Om zo min mogelijk overlast te veroorzaken, wil de gemeente de benodigde werkzaamheden laten samenvallen met herbe- stratingsplannen en riolerings plannen die toch al uitgevoerd zouden worden. Zo is het de be doeling half november te begin nen met het opnieuw bestraten van de SLAntoniuslaan en het Pancraszicht. De kosten van de verkeersremmende maatrege len zouden komen op ruim twaalfduizend gulden. De 'begrotingsbehandeling nieuwe stijl' heeft geleid tot een aanvaring tussen de PvdA en burgemeester A. Meerburg van Alkemade. PvdA-fractievoorzit- ter F. Hoogenboom verweet het college geen behoefte te hebben aan een gedegen begrotingsbe handeling. „Het vindt kritiek lastig", beweerde Hoogenboom. Meerburg schrok en zei de con clusies dat het college niet seri eus en democratisch bezig zou zijn, 'erg verregaand'waren. Andere jaren trok de gemeen teraad twee avonden uit voor de begrotingsbehandeling. De ene avond lazen de fractievoorzit ters hun algemene beschouwin gen voor en gaven B en W een eerste reactie. De partijen had den dan een paar dagen de tijd om op de standpunten van het college en de andere fracties te reageren. Dit jaar werd de be grotingsbehandeling voor het eerst in één dag afgerond. Van twee tot vier uur en dan weer

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11