Een prille bruid van Christus Kerk Samenleving ZATERDAG 30. OKTOBER 1993 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 UIT DE KERKBLADEN Jecinnette van den Biggelaar (23) wil als witte zuster de missie in Hervormingsdag 1 De protestantse kerken her denken op 31 oktober de hervorming van de kerk door Maarten Luther. ,,Zo staat het ook in de ontwerp- kerkorde van de Verenigde Protestantse Kerk", weet de hervormde predikant M.W. de Mik-van der Waal uit Lei- muiden. „Dit jaar valt 31 ok tober op een zondag", schrijft ze in het kerkblad voor de ring Ter Aar. „Vorig jaar vroeg een kerkeraadslid mij: 'Waarom gedenken wij de hervormingsdag niet?' Nu hervormingsdag op een zon dag valt, moest ik opeens weer aan deze vraag denken. Ik ben van mening dat het al leen zin heeft om de kerkher vorming te gedenken, wan neer we als gemeente ver staan waar het toen om ge gaan is. Wat gedenken we nu pre cies op 31 oktober? Op 31 ok tober spijkerde Maarten Lu ther 95 stellingen aan de deur van de Slotkerk in Wit tenberg. Dat was het begin van de Reformatie/Hervor ming. Zo heb ik het nog ge leerd op de lagere school. De dag van de kerkhervorming op 31 oktober gedenken houdt echter niet in, dat we enkel die ene gebeurtenis uit het verleden gedenken. Wij gedenken op deze dag de Hervorming. Reformatie als een gebeuren dat ons ook vandaag de dag in beweging zet en ons tot handelen aan spoort. Wij staan stil bij de blijvende betekenis van de Reformatie: De rechtvaardi ging van de goddeloze door het geloof in Christus alleen. Wat is het dan mooi dat we op deze zondag ook met el kaar het Heilig Avondmaal vieren." Hervormingsdag (2) Uit dezelfde kerkbode voor de ring Ter Aar geeft domi nee J.K. Vlasblom een 'Ter overweging' mee aan de le zer. Hij gaat daarbij te rade bij Maarten Luther zelf. „Wil u weten wat de kerk is en waar de kerk is? Dan moet u niet gaan bij hen in Witten berg, waar Luther woont, noch in Genève, waar Calvijn woont, noch in het Vaticaan, waar de Paus van Rome woont, maar u moet kijken op de schouders van de Goe de Herder, Jezus Christus. Daar, waar mensen als verlo ren schapen liggen op de schouders van Jezus en door Hem gedragen worden, daar is de kerk." Meneer De hervormde gemeente van Zevenhoven heeft in kandi daat L.P.J. van Bruggen een nieuwe pastoraal werker. In het kerkblad voor de ring Ter Aar spreekt hij uit dat hij 'door des Heeren hand ge leid' aan alle hoge verwach tingen hoopt te kunnen vol doen. „Dan is er nog enige onduidelijkheid over hoe men mij aanspreekt. Meneer is voor velen vaak zo 'me- neerderig' en kandidaat zo uitvoerig. In het pastoraat willen velen de pastor ergens mee aanspreken. Echter, do minee ben ik (nog) niet. Ik kan begrijpen dat mensen toch graag dominee zeggen, maar laten we niet vergeten wie we voor ons hébben, slechts mensen, knechten en dienaren. Het zit 'm immers niet in het heersen - domi- nus is heer - maar in het die nen: minister is dienen. Maakt u de keus en ik luis- Pater worden, zuster, broe der of non. Een roeping in plaats van een beroep. Wie kiest daar nog voor in deze tijd? De ordes en congrega ties vergrijzen, jongeren weten nog nauwelijks wat het kloosterleven inhoudt. Ze zijn uitzonderlijk, maar nog wel te vinden. Jonge mensen die hun leven wil len wijden aan schepper en medemens. Iemand als Je- annette van den Biggelaar, 23 jaar oud, aspirant-zus- ter. Een prille bruid van God. DEN BOSCH ANS BOUWMANS Waarom ze missiezuster wil worden? Ze lacht even. Verlegen en uitdagend tegelijk. „Omdat ik denk dat God dat van mij vraagt." Ze praat bedachtzaam. Denkt na voor ze antwoord geeft. Jeannette van den Bigge laar is niet bang aangelegd. Ze durft zich bloot te geven. En on danks vele twijfels en vragen, heeft ze een uitzonderlijke stap gezet. Deze zomer werd ze aspi rant-lid van de Missiezusters van Onze Lieve Vrouwe van Afrika. Lid van de familie der 'witte zusters'. Het moederschap, een relatie en uitgaan - al die dingen die een jonge vrouw doorgaans in haar hoofd heeft - passen niet meer in haar wereldje. Ze is een nieuw leven begonnen. Het schilderij van de feniks op haar slaapkamertje tweehoog in het woonhuis van de missiezusters in Den Bosch, vertolkt dat ge voel. „Als herboren", zegt Jean nette. De 23-jarige leeft nu samen met drie zusters; twee van hen zijn al bejaard, eentje is in de vijftig. Leeftijdsgenoten in huis mist ze wel eens. „Het zijn drie oudere dames, die in een ande re tijd zijn groot gebracht. Het gaat echter niet om leeftijd, maar om levenskeuze. Ik heb qua opvattingen en levensstijl meer met hen gemeen dan met jongeren." Ieder in huis heeft zijn eigen besognes. Huishoudelijk werk, hulp aan zwervers, studie. Sa men bidden ze, eten ze en kij ken ze tv. „Gisteravond House of Elliot, daaraan zijn wij een beetje verslaafd." Weer een glimlach. Die 'verdoriese' blij moedigheid die alle zusters lij- Jeannette van den Biggelaar: „Ik ben hartstikke gelukkig met de keuze die ik heb gemaakt." ken te delen? „Ach, een zuster is ook wel eens kwaad of verdrie tig. Maar ik snap wel een beetje wat je bedoelt. Het is meer de gelukzaligheid die van binnen uit straalt. Dat heb ik zelf ook. Ik ben hartstikke gelukkig met de keuze die ik heb gemaakt." Jongeren weten niet meer wat religieuzen zijn en doen, stelde de werkgroep 'roepen tot reli gieus leven' enkele jaren gele den vast. Het imago moet beter, hebben de religieuzen inmid dels vastgesteld. Maar hoe wer vend kan een reclamebood schap over het kloosterleven zijn? Wie kiest er bewust voor armoede, gehoorzaamheid en zuiverheid. Een roeping, dat is toch niet meer van deze tijd. Dat dacht Jeannette van de Big gelaar ook. Tot vier jaar gele den. „Ik ben katholiek opgevoed. Ik ben ook altijd naar de kerk blijven gaan, ook toen mijn broer en zusters dat niet meer deden. Maar ik had toen niet het idee dat ik zuster zou willen worden." Ze ging naar de mavo, volgde een verzorgende ver volgopleiding. „Maar dat was niet wat ik wou, werken in een bejaardenhuis of in de kraam zorg. Ik zat ermee, welke rich ting ik nu op moest. Zozeer dat ik psychisch een beetje van de rails afgleed." Ze ging toch maar werken, in een bejaardenoord, en raakte verzeild op een weekend van 'missie en jongeren'. Daar kreeg ze van een missiezuster een fol dertje in haar hand gedrukt over 'de route'. „Vakanties, niet be doeld om mensen missiezuster te laten worden, maar meer om de missionaire spiritualiteit door te geven." Ze ging, nu vier jaar geleden. Een vakantie van twee weken in België. En was verkocht. „De manier van bidden en samen zingen. De manier waarop men met elkaar omging. Open en vrij. Heel integer. Het vuur dat uit hen sprak, heeft me ge raakt." Een ontmoeting met twee jonge Duitssprekende zus ters bracht haar op het idee zelf te kiezen voor een religieus be staan. „Ik zag daar dat die mensen niet afgesloten leefden, geen wereldvreemde types waren. Zeker niet ouderwets, maar juist heel vooruitstrevend en modem van opvatting en manier van doen. Daarvoor had ik iets van, ja daag, dat is uit de tijd. Toen ben ik gaan denken, verhip, is dat iets voor mij." Tot februari van dit jaar wor stelde ze met de waag of ze de keuze voor het klooster wel of niet moest maken. „Kan ik het wel aan? Is het wel God die me dit vraagt of verzin ik het zelf? Toen dacht ik, als ik het niet probeer, dan weet ik het nooit zeker." In juni gaf ze haar 'over- gangsfeest'. Het schilderij van de feniks - gemaakt door een jongen die in dezelfde jonge- renboerderij woonde als zij - stond op het altaar. Op 20 augustus trok ze in bij de drie 'witte zusters'. Haar moeder zette haar af bij het huis met het kruisje van de witte zusters naast de voordeur. „Ge lukkig, ik ben er, dacht ik. Hier wil ik zijn. Hier ben ik thuis." Een thuis zonder man, zon der kinderen, zonder de vrien den van vroeger. „Vroeger wou ik twaalf, dertien kinderen. Min stens. Het is niet dat ik dat niet meer zou willen. Maar ik vind het ook niet verschrikkelijk om het te moeten missen. Ik heb een keuze gemaakt voor een manier van leven die veel meer bij me past. Twee keer heb ik verkering gehad. Drie weken was het record. Dat mis ik niet. Ik ben blij dat die zoektocht naar de ware is afgelopen. Ik heb hem gevonden. Daar ben ik blij mee." BOEKBESPREKING De stem van de Grote Geest De Hopi zijn een klein Indianenvolk in het zuidwesten van de Verenigde Staten. Het volk bestaat uit nauwelijks 10.000 mensen, die in twaalf dorpen leven in het noordoosten van de staat Arizona, niet ver van de Grand Canyon. Aan hun profetieën over de eindtijd wordt de laatste jaren in toenemende mate aan dacht besteed. Volgens de geestelijke lei ders van de Hopi lopen hun voorspellin gen niet zonder meer uit op een cata strofe: ze laten de mogelijkheid open dat de wereld blijft bestaan, als de mensheid haar bewustzijn en gedrag verandert. Een snelle verspreiding van de bood schap van dit natuurvolk zou er juist toe bijdragen dat een ramp op wereldschaal wordt voorkomen. Rudolf Kaiser bracht een groot deel van de zomer van 1987 in Hopi-land door en voerde gesprekken met voor aanstaande leden van de clans.. Ook Amerikaanse etnologen werden betrok ken in zijn onderzoek naar de Hopi-pro- fetieën, dat zijn weerslag heeft gevonden in het boek 'De stem van de Grote Geest'. De centrale gedachte daarin is dat de mens zijn egoïstische instelling tegenover de natuur moet laten varen en kiest voor een houding van respect voor en samenwerking met de aarde. De stem van de Grote Geest Profetieën en eindtijdverwachtingen van de Hopi-indianen Lijden is niet voor niets Het lijden is een noodzakelijk element in ons leven. Tot die conclusie komt Elisa beth Elliott op grond van een uitspraak van Jezus: „Als de graankorrel niet in de aarde valt en sterft, blijft hij op zichzelf. Maar als hij sterft, brengt hij veel vrucht voort." De schrijfster heeft zelf een be hoorlijk aandeel in het lijden gehad. Haar eerste man werd vermoord door de Auca-indianen toen hij hun het evange lie wilde brengen, haar tweede man stierf aan kanker. En ze vond geen ander antwoord dan dat lijden en dood niet hel einde van het verhaal zijn, maar het be gin. Het 'waarom' van het lijden staat cen traal in het boek 'Lijden is niet voor niets', van Elisabeth Elliott, die met haar derde man over de hele wereld reist om mensen te bemoedigen in hun pijn. Lijden is niet voor niets ...over Gods genade en onze pijn Elisabeth Elliott. - Hoornaar Gi deon, 1993. - 191 p. ISBN 90-6067-580-0. Prijs 19,50 gulden. Geef nooit op! Toen George Verwer er kort na zijn beke ring voor de eerste keer als evangelist op uittrok, was zijn allereerste doel mensen te leiden naar een keuze voor Christus. „Al mijn gebeden richtten zich op dat doel." Tegenwoordig richten zijn gebe den en zijn keuze zich op soldaten. „Tenzij wij soldaten krijgen en onze krachten mobiliseren, zullen we nooit de wereld voor Christus winnen", zegt Ver wer in het boek 'Geef nooit op!'. „Het is een feit dat de meeste goed opgeleide christelijke werkers onder tien procent van de wereldbevolking werken. De re den daarvoor is dat we een tekort heb ben aan soldaten en dat we onze ge vechtsplannen vergeten hebben. Verwer is zelf actief in de organisatie 'Operatie Mobilisatie', die onder meer twee zendingsschepen in de vaart%heeft om het evangelie wereldwijd te verkon digen. Hij roept gelovigen, en dan met name jonge mensen, op ten strijde te trekken in een leger ten dienste van Christus. „Mijn gebed voor dit boek is dat het je zal oproepen tot werkelijke, doeltreffende dienst, en dat het je enkele wapens zal laten zien die discipelen ten dienste staan." Geef nooit op! George Verwer. - HoornaarGi deon, 1993. - 141 p. ISBN 90-6067-626-2. Prijs 13,90 gulden. De Christinnereis Het boek 'De Christinnereis' is één van de klassieke werken van John Bunyan. Het is het verhaal van de weduwe van Christen, die met haar vier zonen de stad Verderf verlaat en op weg gaat naar de Hemelstad. Om het werk van Bunyan met name voor jongeren toegankelijker te maken, schreef M.J. Ruissen - groeps leerkracht op een basisschool in Goes - een bewerking van dit verhaal. Het was daarbij niet zijn bedoeling om het origi neel te vervangen. Met zijn navertelling streeft Ruissen ernaar dat zijn jeugdige lezers ook de oorspronkelijke uitgave ter hand nemen. Voor deze nieuwe uitgave van 'De Christinnereis' maakte Rino Visser tien tekeningen. Verder werden er na elk hoofdstuk gespreksvragen opgenomen, waardoor het boek ook op verenigingen en kringen kan worden besproken. De Christinnereis John Bunyan (naverteld door M.J. Ruissen). - Leiden Groen, 1993. - 123 p. ISBN 90-5030-332-3. Prijs29,95 gulden. Ook verschenen bij uitgeverij Groen in Lei- 'Organen en weefsels op reis', een medisch- ethiscne afweging van de transplantiegeneeskun- de door dr. A. Seldenrijk. De auteur, die een bio medische opleiding volgde aan de Rijksuniversi teit van Utrecht, is werkzaam in de gezondheids zorg. In het eerste deel van zijn boek geeft hij een breed overzicht van alle medische mogelijkhe den, waarna in het tweede deel deze ontwikkelin gen worden voorzien van afwegingen vanuit de christelijke medische ethiek. 221 p. ISBN 90- 5030-334-X. Prijs37,50 gulden. DICK VAN DER PLAS COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE. B.M. Essenberg, J. de Vries, G P Arnold (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356. REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353, Fax 02521-19610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8 30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet (ind. BTW) per kwartaal82,85- per kwartaal (post) 119,50 per jaar ƒ321,65 per maand. 28.75 (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19 30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Telefoon 071-143241 Weersvooruitzicht ZATERDAG 30 OKTOBER HANS VAN ES Na enkele grauwe, saaie dagen kon vrijdag in het hele land de zon worden begroet. Eigenlijk wel met wat geluk, want juist buiten onze landsgrenzen wisten zich uitgestrekte wolkenpartijen te handhaven. De weersatelliet liet het allemaal duidelijk zien: De gehele Noordzee was met een grijze deken bedekt en boven Noord-Frankrijk en West-Duits- land bleven enkele mistvelden de hele dag hardnekkig. Ondanks de overvloed aan zon had de hemel een wat nevelige aanblik. De lochtmassa is van oorsprong erg vochtig en stabiel. Die stabiliteit zegt iets over het verticale temperatuursverloop in de atmosfeer. We hebben al enige tijd te ma ken met een warm hogedrukge- bied, waarbij de temperatuur in de hogere luchtlagen relatief hoog is. Aan de grond koelt de lucht in deze tijd van het jaar af, zodat er een dunne, koude 'plaklaag' gevormd wordt. Uitwisseling met ho ger gelegen lagen is daarbij moei ijk, omdat de koudere lucht zwaardei is en dus aan de grond blijft hangen. Vaak is zo'n luchtlaag maar een paar honderd meter dik. Vocht, maar ook stof en verontreinigde deeltjes hopen zich op deze manier op. De verdeling van zon en bewolking boven onze omgeving lijkt vol strekt willekeurig in deze situatie en dat geeft alvast de onzekerheid voor de komende dagen aan. Mist, laaghangende bewolking en zon zullen de overheersende elementen zijn. Waar en wanneer deze zul len optreden is een goede vraag. Stelregel is wel dat naarmate de herfst vordert, de zon steeds minder goed in staat is mist of laaghan gende bewolking weg te branden. Dit droge en rustige herfstweer is een blijvertje. De eerste dagen van de volgende week komt een hogedrukgebied boven Zuid-Scan- dinavië en Centraal-Europa nagenoeg niet meer van zijn plaats. Waar het 's nachts helder is, kan het een beetje vriezen; overdag loopt het kwik uiteen van 4 graden bij mist tot 10 graden in de opkla- ringsgebieden. Neerslagkans L lagedruk hagel u n hogedruk hecto pascal danellen tot tegen de 25 graden aan dl zuidkust. Duitsland: Op veel plaatsen in de nacht en ochtenó wolkenvelden, ook plaatselijk mist. Middags meer kans op zon. Droog. Mid- dagtemperatuur rond 9 graden, i Beieren bij wat zonneschijn iets hoger. HETWEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust half tot zwaar bewolkt, op beide dagen regen en een stevi ge wind. Zaterdag in de omgeving van Oslo, en zondag ook elders in het zuiden, droog en nu en dan zon. Maxima uiteenlo pend van 4 graden plaat selijk in het noorden tot rond 8 graden in het zui- Zweden: Vrijwel overal droog en vooral in het zuiden nu en dan zon. Middagtempera- tuur van 2 graden plaatse lijk in het noorden tot rond 7 graden ten zuiden van de grote meren. Denemarken: Rustig en droog weer met vooral op zaterdag laag hangende bewolking. Zon dag mogelijk ook hier en daar zon. Mid- dagtemperatuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met veel wolkenvelden en in de. nacht en ochtend plaatselijk wat motregen. Vooral in de middaguren ook hier en daar zonneschijn. Middagtempe- ratuur ongeveer 10 graden, zondag in Engeland en Wales iets lager. België en Luxemburg: Droog. In de nacht en ochtend kans op mist of laaghangende wolken, in de mid daguren flink wat zon. Middagtempera- tuur rond 9 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. In de nacht en ochtend ook plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Middagtem- peratuur ongeveer 10 graden, tussen Li moges en Annecy rond 16 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Meest bewolkt en met name in het midden en zuiden enkele buien, sommige met onweer. Middagtempera- tuur rond 19 graden, zondag aan de Costa Verde iets warmer. Madeira: Meest bewolkt en vooral zaterdag van tijd tot tijd buiige regen, mogelijk ook onweer. Maximumtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In het algemeen bewolkt weer en vooral in het midden en zuiden grote kans op buiige regen In het noordwes ten blijft het meest droog. Middagtem- peratuur in de noordelijke helft rond 18 graden, langs de Costa's en in Andélusië maxima tussen de 20 en 23 graden. Ca narische Eilanden: Wisselvallig weer met vrij veel wolkenvelden en van tijd tot tijd buiige regen. Misschien ook on weer Zaterdag waait er een stevige wes tenwind. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 23 graden. Marokko en Tunesië: Marokko: Vrij veel bewolking en perio den met regen, mogelijk ook onweer. Aan zee iets boven de 20 graden. Tune sië: In het noorden wolkenvelden en een enkele regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe droog en perioden met zon. Maxima aan zee rond 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zaterdag langs de zuidkust kans op een regen- of onweersbui. Verder droog en vooral langs de westkust flink wat zon. Maxima tussen de 16 en 19 graden, aan de Cóte d'Azur en aan de voet van de Py reneeën plaatselijk iets hoger, Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en beide dagen kans op een regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Italië: Veranderlijk bewolkt en op beide dagen vooral in het midden en zuiden kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur in het noorden rond 14 graden, in het midden circa 19 gra den eh op Sicilië ongeveer 22 graden. Corsica en Sardinië Veranderlijk be wolkt en kans op een regen- of onweers buien. Maxima rond 21 graden. ZONDAG 31 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.32 Zon onder 17.11 Maan op 17.24 Maan onder08.3! Waterstanden IJmuiden Hoog water 03.58 16.11 Laag water 11.44 23.54 MAANDAG 1 NOVEMBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.34 Zon onder 17.01 Maan op 18.01 Maan onder09.3f Waterstanden IJmuiden Hoog water 04.27 16.41 Laag water 12.15 Weerrapporten 29 oktober 19 uur: wind temp neerf ono3 11 1 Eindhoven onbew Bordeaux Brussel Cyprus Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Locarni Luxemburg Madrid 57 Stockholm Wa schau Bangkok -PAZAPLÜ.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 10