Israël laat 10.000 Palestijnen vrij Angolese stad Kuito beheerst door pijn en dood Buitenland Protest tegen ontslag Burundi vraagt hulp buitenlandse militairen Takeshita betrokken bij* omkoopschandaal in Japan Aristide vraagt VN om totale blokkade Haïti Succes voor leger Georgië Strijd in Azerbajdzjan neemt af na bemiddeling VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 ePresse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Pr«i DPA Deutsche Presse Agentu' GPD Gemeens<happet'|tie Persdienst Ind The independent IPS inter Press Service RTR Reutei Mobilisatie tegen vlammen in California los angeles Bijna 8.000 brandweermannen vochten gisteren wanhopig tegen een serie branden die over een front van 300 ki lometer Zuid-California verwoesten. Hoop dat zij de vuurzee voor het weekeinde kunnen indammen is miniem daar hevige wind de branden blijft aanjagen. President Clinton stuurde dui zend man hulptroepen alsmede 26 vliegtuigen en helikopters om de brandweerlieden in het gebied te versterken. Er zijn in het rampgebied al bijna 90.000 hectare grond en 600 huizen in vlammen opgegaan. Zeker 30.000 mensen zijn geëvacueerd. Italianen betogen tegen regering rome» Naar schatting 14 miljoen mensen hebben gisteren in Italië gehoor gegeven aan de oproep van de vakbonden om het werk vier uur te onderbreken. De algemene staking, waaraan zo wel werknemers uit het particuliere bedrijfsleven als ambtena ren deelnamen, was gericht tegen de werkgelegenheidspolitiek van de regering en de aangekondigde bezuinigingen in de socia le sector. China ontkent neerstorten satelliet peking» China heeft vanmorgen een melding van de Verenigde Staten tegengesproken dat een Chinese onderzoekssatelliet uit zijn baan om de aarde was geraakt en in zee is gestort. „Wij ge loven dat de satelliet die de Amerikanen ontdekt hebben niet de onze is", zei een woordvoerder van het Chinese ruimtevaartbu reau. „Als de Amerikanen kunnen bevestigen dat het een Chine se satelliet is verwelkomen wij dat. Wij zullen zeer binnenkort aantonen dat onze satelliet nog in een baan om de aarde draait en pas over zes maanden zal terugkeren." Bij huwelijk eigen naam houden bonn» Echtelieden in Duitsland mogen voortaan elk hun eigen naam houden. Het parlement nam gisteren een wet aan. die dit mogelijk maakt. Tot op heden moesten echtparen een gezamen lijke naam kiezen. Dat kon zowel de naam van de man. als die van de vrouw zijn. Kinderen mogen op grond van de nieuwe wet kiezen welke naam ze willen dragen. Nieuwe mars naar moskee in Kashmir srinagar» Moslim-leiders hebben voor vandaag een nieuwe protestmars naar de door regeringstroepen belegerde Hazratbal- moskee in Srinagar in de Indiase deelstaat Jammu-Kashmir aan gekondigd. Vorige week gingen moslims in weerwil van het gel dende uitgaansverbod ook op weg naar de moskee, waarin mili tante moslims zich hebben verschanst. De paramilitaire politie opende het vuur op de demonstranten en schoot ongeveer 50 mensen dood. Italiaanse Mata Hari opgepakt rome» Donatella di Rosa, bijgenaamd de 'Italiaanse Mata Hari' is gisteren in Udine met haar man gearresteerd wegens laster en valse verklaringen. Zij baarde veel ophef met berichten over coupplannen binnen hetleger. De onthullingen leidden tot een vertrouwenscrisis tussen leger en regering. Dc Di Rosa's zijn aangeklaagd wegenS smaad door de moeder van de extreem rechtse terrorist Gianni Nardi, die in 1976 bij een auto-ongeluk in Spanje omkwam. De twee hadden beweerd dat Nardi nog leefde, maar een lijkschouwing bevestigde de identiteit van de overledene. Jeruzalem geeft bevestiging noch ontkenning van bericht Israël heeft toegezegd dat het uiteindelijk tienduizend Palestijnse gevangenen zal vrijlaten. Volgens Nabil Sha'at, hoofd van de Palestijnse delegatie bij het zelfbe stuur-overleg in Taba, is in dat aantal inbegrepen een groep van tegen de achthonderd gevangenen die zich aan gewelddaden hebben schuldig gemaakt. Die groep zal pas vrijkomen als de zelfbestuursregeling officieel is ingegaan. gehouden. De derde ronde van de on derhandelingen eindigde giste ren in een tamelijk optimisti sche sfeer. Israëli's en Palestij nen meldden vooruitgang voor wat betreft de organisatie van een Palestijnse politiemacht en de overdracht van openbare diensten. De subcommissie voor veilig heidsvraagstukken besprak de samenstelling en bewapening van de te vormen Palestijnse politiemacht. De PLO voorziet een totaal van tussen de 20.000 en 25.000 officieren en man schappen. in drie onderdelen: gewone politie, paramilitaire veiligheidspolitie en een inlich tingendienst. Israël wil een veel kleinere macht. De Israëli's zou den de Palestijnen hebben ge waagd na het van kracht wor den van de zelfbestuursregeling geen wraak te nemen op colla borateurs. Tijdens de volgende ronde van het Taba-overleg zal de Pa lestijnse delegatie Israël een lijst overhandigen met de namen van tweehonderd Palestijnen die zijn gedeporteerd 'wegens politieke activiteiten' en ver gunning zouden moeten krijgen terug te keren. jeruzalem ad bloemendaal correspondemt Sha'at kondigde verder aan dat Israël vandaag of morgen 43 ge vangenen zal laten gaan. Zij val len in dezelfde categorie als de groep die afgelopen maandag is vrijgelaten: mannen van boven de vijftig en beneden de acht tien, vrouwen en zieken. Een medewerker van premier Rabin wilde vanochtend de medede lingen van Nabil Sha'at bevesti gen noch ontkennen. Sha'at vertelde in een radio interview dat Israël in de vierde ronde van de onderhandelingen in Taba, die volgende week be gint, een gedetailleerd plan zal indienen voor de terugtrekking van het leger uit de Gaza-strook en Jericho. Volgens hem zal dat bovenaan de agenda staan. Onderminister Beilin (buiten landse zaken) zei gisteren te ho pen dat de pers zal worden ge weerd van de volgende rondes in het Taba-overleg. Hij meent dat de onderhandelingen wor den bemoeilijkt doordat de deelnemers zich voortdurend gedwongen voelen verklaringen af te leggen. Die dragen daarna bij tot een crisissfeer, waardoor het overleg onnodig wordt op- munchen» „Ik zal worden ontslagen" laat deze werknemers van de Airbus-fabriek in München we ten tijdens een protestdemonstratie in de Beierse hoofdstad. Hij geeft het bestuur van vliegtuigprodu cent DASA de rode kaart. In Duitsland moeten bin nen drie jaar zes fabrieken van DASA dicht. FOTO REUTER WOLFGANG RATTAY Japanse keizerin verschijnt even in het openbaar TOKYO Rtr-UPI KIGALI-BUJUMBURA AP-Rtr Drie Centraalafrikaanse staten zijn bereid troepen te sturen naar buurland Burundi om de regering daar te beschermen. „Er be staat dringende noodzaak voor een militai re troepenmacht om een eind te maken aan de etnische moorden op het platteland van Burundi en het vertrouwen en de veiligheid in dat land te herstellen", zeiden de pre miers van Rwanda, Zaïre en Tanzania in een verklaring na een conferentie in Kigali, Rwanda. Maar voor zij troepen sturen moet de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) eerst een verzoek daartoe indienen, aldus de leiders van de drie landen. Gisteravond verklaarde de Burundese premier Kinigi in een radio-interview dat zijn land ineenstort als er niet snel buiten landse troepen komen. Volgens hem heeft de regering de situatie weer in de hand, hoewel eenheden van het leger zich op sommige plaatsen nog verzetten. Leiders van de Tutsi-minderheid van het land pleegden vorige week een staatsgreep tegen het bewind van Hutu-president Mel- chior Ndadaye, die pas vier maanden gele den bij de eerste democratische verkiezin gen aan de macht was gekomen. De presi dent en zes ministers van de Burundese re gering werden vermoord. Kinigi en zeven andere ministers weige ren de Franse ambassade te verlaten, waar ze na de de coup naartoe vluchtten, uit angst alsnog vermoord te zullen worden doordeTutsi-soldaten. De premier zei dat de regering de macht stukje voor stukje weer in handen probeert te krijgen. Ze zei dat de regering het 8.000 leden tellende leger en de situatie op het platteland nog niet in de hand had. Gevech ten tussen Hutu's en Tutsi's hebben moge lijk aan meer dan 20.000 mensen het leven gekost. Vanwege de slechte verbindingen is het niet mogelijk een precieze schatting te maken van het aantal doden. Mogelijk zijn meer dan 300.000 Burundezen na de staats greep naar de buurlanden Rwanda, Tanza nia en Zaïre gevlucht. jima Corp. Takeshita heeft de aantijgingen in de krant tegen gesproken. Zijn kantoor wijst erop dat hij sinds 1984 geen contcat meer heeft gehad met Kiyoyama. Kiyoyama werd dinsdag gear resteerd omdat hij 20 miljoen yen (347.000 gulden) smeergeld betaald zou hebben aan de vroegere gouverneur van de re gio Ibaraki om opdrachten in de wacht te slepen. Kajima is een van de zes bouwbedrijven die betrokken zijn bij het snel aan zwellende omkoopschandaal, dat tot nu toe twee regionale gouverneurs en twee burge meesters hun baan heeft gekost. Ex-premier Takeshita heeft steekpenningen aangenomen van een groot bouwbedrijf dat het middelpunt vormt van het jongste omkoopschandaal in Ja pan. Dat meldt de krant Asahi Shimbun vandaag. Takeshita premier van 1987 tot 1989, toen hij moest aftreden wegens een financieel schandaal zou ge regeld geld hebben gekregen van de Kajima Corp, het op een na grootste bouwbedrijf van Ja pan. Asahi Shimbun meldt dat Takeshita sinds 1989 iedere zes maanden giften van 5 tot 10 miljoen yen (86.000 tot 173.000 gulden) kreeg van adjunct-di recteur Shinji Kiyoyama van Ka- Keizerin Michiko: glimlachend, maar nog steeds zwijgend. Keizerin Michiko, die sinds vo rige week niet meer kan spre ken, is gisteren voor het eerst weer in het openbaar versche nen. De Japanse keizerin, die er mager en vermoeid uitzag, glimlachte en boog licht bij het binnengaan en vertrek van de archieven van het keizerlijk paleis, een korte rit per li mousine vanaf haar woning in het Akasaka-paleis. Zij mompelde een „hmm" tijdens de rit maar kan, acht dagen nadat zij op haar 59e verjaardag instortte, nog steeds niet spreken, verklaarde een paleisfunctionaris. Haar .symptomen gaven eerst aanleiding tot speculaties dat de keizerin door een lichte beroerte was getroffen. Maar verklaringen van het paleis ga ven deze week aan dat zij lijdt aan een ernstige depressie. Malaysia boycot produkten westerse landen KUALA LUMPUR DPA Nederland geeft VS 'een signaal' DEN HAAG ANP De Nederlandse minister Ter Beek (defensie) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd dat de Nederlands bijdrage met een fregat en een verken ningsvliegtuig aan de zeeblok kade tegen Haïti is bedoeld is als een 'duidelijk signaal' aan de Verenigde Staten dat Neder land bereid is in internationaal verband 'wantoestanden' te bestrijden wanneer er niet di rect Europese belangen op het spel staan, zoals in Bosnië. Nederland zet het fregat Bloys van Treslong en een Ori- on-patrouillevliegtuig in. Het fregat is gisteren aangekomen in de haven van Houston en zal volgende week onder com mando van een Amerikaanse schout bij nacht steeds voor korte periodes meedraaien in het controleren van het em bargo, zo deelde Ter Beek mee. WASHINGTON GPD-AP-Rtr-DPA President Jean-Bertrand Aris tide heeft zijn volk gisteren be zworen dat hij naar Haïti zal terugkeren, maar hij zal niet, zoals afgesproken, morgen al vertrekken. In een rede tot de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York drong hij gisteren aan op een totale economische blokkade van zijn land. „Het is geen kwestie van terug keren of niet. Dertig oktober is de keuze tussen vertrekken of laat zijn", zei Aristide. Hij doel de daarmee op de datum voor zijn terugkeer die in juli in een VN-akkoord is afgesproken. Maar de militairen weigeren de macht weer aan hem over te dragen. Aristide werd in 1991 door een militaire junta afgezet en leeft nu in de VS in balling schap. Volgens Aristide kan alleen een totale economische blokka de van Haïti de militairen op de knieën dwingen. „Zo'n blokka de is nodig, ja zelfs essentieel", zei de president. De VN-Veilig- heidsraad heeft twee weken ge leden al een olie- en wapenem bargo afgekondigd, dat door Amerikaanse en Canadese oor logsschepen wordt gecontro leerd. Het sturen van VN-troe- pen is op de lange baan gescho ven. Aristide zei „dat eerst gene raal Cédras moet gaan, en dat ik moet terugkerendaarmee aangevend dat hij niet gaat zo lang Cédras nog aan de macht is. De militairen weigeren plaats te ruimen voor de in 1990 de mocratisch gekozen Aristide, omdat die weigert amnestie te verlenen aan de betrokkenen bij de staatsgreep en het geweld in Haïti. Aristide zei dat de overgangs regering van premier Robert Malval, die morgen ook zou af treden, „uit solidariteit met het Haïtiaanse volk moet aanblij- President Aristide sprak gisteren de Algemene Vergadering van de VN toe. ven". Malval zei later aan het verzoek van Aristide om niet af te treden te voldoen. De Amerikaanse president Bill Clinton zei gisteren „te zoe ken naar andere oplossingen FOTO AFP DON EMMERT voor de Haïtiaanse kwestie, die hij gisteren met zijn veiligheids adviseurs besprak. Likud dreigt partijleden met royement JERUZALEM AFP-PPA De tien leden van het cen traal comité van de Israëli sche oppositiepartij Likud die volgende week PLO- lelder Arafat in Tunis wil len ontmoeten, worden uit de partij gezet als de reis doorgaat. Dat heeft Likud- woordvoerder Zvika Haus- ner gisteren meegedeeld. Eerder verklaarde de woordvoerder van de tien voor de radio dat zij op de uitnodiging van de Pales tijnse Bevrijdingsorganisa tie wilden ingaan voor een ontmoeting met Arafat. De kaderleden van Likud heb ben voor hun onderne ming niet het groene licht gevraagd aan de partijlei- ding. Doel van het bezoek is vol gens de woordvoerder van de groep de jongste ont wikkelingen tussen Israël en de PLO op de voet te volgen. „Wij zullen luiste ren en onze zorgen ken baar maken, maar ook on ze steun uitspreken aan de vrede", zei hij. Evacuatieplan Nederlanders in Algerije DEN HAAG ANP Het Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken heeft een evacuatieplan klaarliggen voor Nederlanders die in Algerije verblijven. „Als er aanleiding toe is zullen we dit plan uitvoe ren", aldus een woordvoerder van BZ gisteravond. In Algerije wonen en werken enige tiental len Nederlanders. In het Noordafrikaanse land zijn sinds enkele weken buiten landers het doelwit van aansla gen en ontvoeringen door het Islamitisch Reddingsfront FIS. In verband met de aanslagen op buitenlanders heeft de Franse regering alle Fransen in Algerije aangeraden deze week terug te keren naar Frankrijk. Er ligt een plan klaar voor de massale ver huizing van de naar schatting 25.000 Fransen. TBIUSIRtr-DPA Het Georgische leger heeft de westelijke stad Chobi op op standelingen heroverd. Leger - woordvoerder Soso Margisjvili verkaarde vandaag voor de Ge orgische radio dat regerings troepen de stad gisteravond wisten te heroveren op aanhan gers van de verdreven president Zviad Gamsachoerdia. De opstandelingen hadden de stad met een verrassingsaanval veroverd. Chobi ligt bijna 50 ki lometer ten zuiden van Zoegdi di, het laatste bolwerk nog in handen van de 'Zviadisten'. De opstandelingen lieten op hun vlucht uit Cnobi naar Zocgdidi tien tanks en andere wapens achter, volgens het Georgische ministerie van defensie. Malaysia heeft uit protest tegen de westerse terughoudendheid jegens de oorlog in Bosnië op geroepen tot een boyoct van westerse produkten. De boycot is vandaag begonnen. Met name tankstations van westerse oliemaatschappijen worden door de boycot getrof fen. De Malaysische bevolking wordt opgeroepen in plaats van westerse produkten binnen landse goederen te kopen of waren uit andere Aziatische lan den. Hier en daar wordt ook buitenlandse toeristen verhin derd westerse produkten te ko pen. De eerste hulpvluchten van de Verenigde Naties hebben een glimp hoop gebracht in de Angolese stad Kuito, waar de tui nen na negen maanden bloedige strijd veranderd zijn in begraafplaatsen. De inwoners van de stad hopen dat de vluchten betekenen dat er een eind komt aan hun beproeving van honger en vuur, dat de redding nabij is. In Kuito zijn waarschijnlijk 30.000 mensen om het le ven gekomen tijdens de belegering dooi de verzetsbeweging Unita (Unie voor de Totale Onafhankelijkheid van Angola). De mensen in Kuito zeggen er snel bij dat de gevechten weer kunnen oplaaien als de vredesbesprekingen tussen Unita en de regering mislukken. Hongerige mensen verdringen zich rond de vrachtwagens met voedsel, die van het vliegveld hun weg zoeken door de met graven bedekte straten. Werkelijk overal zijn mensen begraven, in tuinen, op binnenplaatsen van Portugese kolo niale gebouwen en pal buiten de eerste hulp afdelingen van de geïmproviseerde kliniekjes. „Tijdens de bombardementen konden we de gebouwen niet uit," legt een man uit. „Wij moesten de mensen begraven waar zij dood gingen." Hij wijst naar de graven van een Fran<;aise, gedood door een granaat, een Portugees, van honger omgekomen, en een Italiaan. Waaraan die gestorven is weet hij niet. In een lagere school staan rijen bedden met gewonde regeringssoldaten, sommi gen kreunen, anderen zijn juist doodstil. Van veel hen zijn een of meer ledematen geamputeerd, door nauwelijks opgeleide verpleegsters en zonder verdoving. De afdeling stinkt naar koudvuur en rottend vlees. Van Domingo Econele zijn beide benen afgezet. „Ik werd neergeschoten toen ik naar buiten rende om een krat voedsel te pakken dat met een parachute was neer gelaten," vertelt hij. Tijdens de belegering van Kuito waren de mensen afhankelijk van sporadische voedseldioppings van de regering. Bui tenlanders die het beleg overleefden ver telden bij aankomst in Europa dat som mige mensen in wanhoop hun toevlucht namen tot kannibalisme. Elk gebouw in de stad is door de strijd geschonden. De gevels zijn gepokt met kogelgaten en hier en daar zijn hele ge deelten weggeslagen door granaten. De schade is overigens net zo erg in Unita- gebied dat gebombardeerd werd door het regeringsleger. Unita-bevelhebber January Consagradu zegt dat hij tevreden was toen Unita-lei- der Jonas Savimbi vorige maand een staakt-het-vuren afkondigde. „Maar als de regering het bestand schendt zullen wij dat beantwoorden. Wij kunnen de hele stad innemen als wij dat willen." dreigt hij. Unita sloot na zeventien jaar burgeroor log in 1991 een vredesakkoord met de regering, maar nam de wapens weer op toen de uitslag van de verkiezingen te genviel. Verschillende pogingen om een eind aan de nieuwe gevechten te maken zijn mislukt. De nieuwe besprekingen in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka zijn in een waas van geheimzinnigheid gehuld. Iran meldt succes bij overleg BAKOE-MOSKOU Rtr-AFP De gevechten in Azerbajdzjan met de Armeniërs uit de enclave Nagorno-Karabach zijn geluwd na bemiddeling door Iran. Dat heeft de Iraanse president Rafs- anjani gisteren in de Azerische hoofdstad Bakoe gezegd. Tijdens een officieel bezoek aan Bakoe werd Rafsanjani door Azerbajdzjan en Armenië ge vraagd te bemiddelen in de oor log met de Armeniërs van Kara- bach, die op 22 oktober een of fensief tegen het zuidwesten van Azerbajdzjan inzetten. In een telefoongesprek beloofde de Armeense president Ter-Pe- trosian dat de Armeense sepa ratisten hun aanval op de pro vincie Zangelan zouden staken. Het bestand is woensdagavond ingegaan, zei hij. De afgelopen dagen verover den de Armeense strijders een 40 kilometer lange strook land langs de Araks, de grensrivier tussen Azerbajdzjan en Iran. In het gebied zijn 140.000 mensen op de vlucht geslagen, aldus het Azerbajdzjaanse persbureau Toeran. Meer dan 20.000 vluch telingen hebben de Araks over gestoken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7