Huren na 1995 minder omhoog Binnenland Tijd rijp voor systeem van auto delen Ex-directeuren GAK beginnen eigen arbo-dienst Oud-minister wil per se een bon Twee maal twee maal twee Nu gratis abonnement tot 1994 bij aankoop van een mobiele telefoon. Westerterp maakt geen schijn van kans bij de rechter V/RIJDAG 29 OKTOBER 1993 Beroep tegen vonnis voetbalvandalen Rotterdam I Iet Openbaar Ministerie in Rotterdam gaat in be roep tegen de straffen die de politierechter twee weken geleden uitsprak tegen zes Britse voetbalvandalen. In verband met de ongeregeldheden voor de wedstrijd Nederland-Engeland kreeg één Engelsman een onvoorwaardelijke straf, vier kregen een boete en een voorwaardelijke straf en een werd vrijgesproken. Kolossale schuifoperatie halveert begroting ministerie van volkshuisvesting Gehandicapte mag toch grijs kenteken den haag Gehandicapten die in een busje of bestelauto rijden met een laadruimte waarin ze geen passagiers kunnen vervoe ren, mogen toch gebruik maken van de belastingvoordelen van het grijze kenteken. Dat heeft staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën laten weten. Aanleiding is het TV-programma 'Ook dat nog', waarin een gehandicapt echtpaar een naheffing had gekregen voor de wegenbelasting. Veel meer boekingen naar de zon haarlem Het aantal boekingen voor een vakantie op de Canari- sche Eilanden is in vergelijking met vorig jaar met ruim zestig procent gestegen. Dat komt omdat de prijzen er, mede door de devaluatie van de Spaanse peseta, zijn gezakt en omdat veel mensen na de slechte zomer behoefte hebben aan zon. De huren gaan vanaf 1995 veel minder omhoog dan nu. Voor sociale huurwoningen bedraagt de stijging 3,5 procent in plaats van 4,75. Dat is maar een half procent meer dan de verwachte inflatie. Vanaf de eeuwwisseling zal de huurstijging waarschijnlijk niet hoger zijn dan de inflatie. De overheid kan het vaststellen van de huren dan ge woon overlaten aan huurders en verhuurders. Dat maakte staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting gisteren bekend. De veranderin gen zijn het gevolg van een enorme schuifoperatie in de gelden voor volkshuisvesting. Vanaf 1995 betaalt het rijk geen subsidies meer aan de zogehe ten sociale verhuurders (wo ningcorporaties en gemeenten). Dat scheelt het rijk vijftig mil jard gulden. Daar staat tegenover dat de sociale verhuurders hun schul den bij het rijk, die ze hebben gemaakt om woningen te bou wen, niet meer hoeven terug te betalen. Dat scheelt ze 36 mil jard gulden. De veertien miljard gulden die ze erbij inschieten, moeten ze op de kapitaalmarkt gaan lenen. Na maandenlang onderhan delen is staatssecretaris Heerma tot dit akkoord gekomen met de woningcorporaties, verenigd in de Nationale Woningraad (NWR), het Nederlands Christe lijk Instituut voor Volkshuisves ting (NCIV) en de gemeentelijke woningbedrijven (PWG). De schuifoperatie heeft tot gevolg dat de begroting van Heerma's ministerie bijna wordt gehal veerd. De gemiddelde huurstijging van 3,5 procent is een van de randvoorwaarden in het ak koord. Afgesproken is ook dat de huren maximaal met 7,5 procent mogen stijgen. Het akkoord heeft betrekking op alle 2,4 miljoen woningen die worden beheerd door socia le verhuurders en gemeentelijke woningbedrijven. Het zijn wo ningen die merendeels met le ningen van het rijk zijn ge bouwd. Voor zo'n veertig pro cent daarvan moesten de socia le verhuurders en gemeenten nog geld aan het rijk terugbeta len. Voor de woningbouwvereni gingen met dure woningen in groeikernen zoals Lelystad en Zoetermeer komt er een afzon derlijke regeling, omdat de na delen voor hen te groot zouden zijn. Afgesproken is ook dat als een corporatie straks haar huurwo ningen wil verkopen, ze de van het rijk ontvangen subsidies mag houden. Samen met de eventuele winst van de verkoop kan dit geld een reserve voor de corporatie zijn voor tijden met een hoge rentestand. Het rijk zal daarnaast finan cieel zwakke verhuurders tege moet komen door 150 miljoen gulden te storten in het Waar borgfonds Sociale Woningbouw en het Centraal Fonds voor de volkshuisvesting. De bedoeling is dat de operatie op 1 januari 1995 van start gaat. Het akkoord moet nog worden besproken in de Tweede Kamer en door de achterban van de corporaties. Auto 'lenenvan je eigen vereniging Het is ook in Nederland haalbaar om een auto met andere mensen te delen. Het aantal verreden autokilometers zou er met twee procent door kunnen dalen. Dit blijkt uit een studie naar vor men van gedeeld autobezit (call-a-car), waartoe de autobranche-organisatie Bovag en het minis terie van verkeer en waterstaat opdracht hebben gegeven. Bij call-a-car worden autogebruikers tegen be taling lid van een organisatie of vereniging die een wagenpark beheert. Van die organisatie kun nen zij dan een auto lenen. De organisatie zorgt voor verzekeringen, keuringen, onderhoud en re paraties. Naast de lidmaatschapskosten betaalt de gebruiker een bedrag per uur en per gereden kilometer. Uit gesprekken met twaalfhonderd mogelijke gebruikers bleek dat 71 procent gedeeld autobezit een interessant alternatief vindt voor de eigen au to. Maar nog niet de helft zegt er misschien ook echt gebruik van te zullen maken. De mensen die geen auto bezitten, vooral mensen in de grote steden, zijn daar iets eerder toe geneigd. De voorstanders zien financiële voordelen in het systeem; ze hebben geen kosten meer voor het onderhoud en de verzekering. Call-a-car-sys temen in Duitsland en Zwitserland hebben vol gens de Bovag geleerd dat veel deelnemers hun eigen auto weg doen of geen (nieuwe) auto aan schaffen. Naast vermindering van het aantal verreden ki lometers zijn er volgens de Bovag ook andere voordelen voor het milieu. Door deskundig en re gelmatig onderhoud zijn de auto's milieuvriende lijker. Bovendien zullen de deelnemers minder gauw de auto en vaker de fiets pakken. Twee ex-directeuren van het GAK starten op 1 januari met een commerciële landelij ke arbo-dienst, De Twaalf Provinciën. Het bedrijf gaat zich bezighouden met het be perken en begeleiden van ziekteverzuim en het verbeteren van de arbeidsomstandighe den. De Twaalf Provinciën, goed voor een in vestering van twintig miljoen gulden, krijgt veertien vestigingen in heel Nederland en gaat onder andere concurreren met de ar bo-dienst die door het GAK is opgezet: Ar- boNed. Die heeft twintig vestigingen. Het is de bedoeling dat met ingang van 1 januari werkgevers zelf verantwoordelijk worden voor de controle van hun zieke werknemers en de uitbetaling van het ziek- tegeld voor de eerste twee tot zes weken. De wet die dat regelt, de Wet Terugdringing Ziekteverzuim/Arbeidsomstandigheden (TZ/Arbo), wordt in december door de Eer ste Kamer behandeld. In die wet staat dat het GAK en de andere administratiekantoren, die tot nu toe de controle van ziektes deden, dat straks niet meer mogen doen. Die taak wordt toebe deeld aan onafhankelijke bedrijven. De initiatiefnemers van De Twaalf Pro vinciën verwachten dat het bedrijf eind vol gend jaar vijfhonderd mensen in dienst zal hebben en dat de omzet vijftig miljoen gul den zal bedragen. Ze verwachten de ziekte begeleiding van 350.000 werknemers te kunnen verrichten. Dat is ongeveer tien procent van het totale aantal. Plastic tas grootste flauwekul Bukman: 'Blaasjesziekte varkens door Italianen zelf veroorzaakt' 'Kantoormensen worden ziek van het geroezemoes' delft «anp Het is waarschijnlijk dat kan toormensen met hoofdpijn, concentratieproblemen en ver moeidheid niet zozeer last heb ben van het slechte binnenkli maat, maar van alle herrie en geroezemoes om hen heen. Het geratel en gerinkel van tele foons, computers, faxen en ko pieermachines is mogelijk eer der verantwoordelijk voor wat bekend staat als de 'gebouwen- ziekte' sick building syndrome) dan de atmosfeer. Dit zegt professor Moerdijk van de faculteit Civiele Tech niek van de Technische Univer siteit in Delft. Volgende week woensdag houdt hij zijn inau gurele rede over dit onderwerp. Moerdijk vindt het opmerkelijk dat de sick-building klachten voornamelijk voorkomen in kantoorgebouwen en nauwe lijks in ziekenhuizen en tehui zen voor bejaarden, terwijl dat meestal ook grote gebouwen met airconditioning zijn. De plastic tas is de meest over bodige verpakking. Dat blijkt uit een onderzoek onder Bra bantse consumenten. De resul taten zijn gisteren gepresen teerd op het provinciehuis in Den Bosch. Het onderzoek werd uitgevoerd door Konsu- ment en Huishouden, een door de provincie gesubsidieerd project om de stroom huis houdelijk afval te verminde- Ruim 5.300 consumenten deden mee aan de enquête. Ze noemden alles bij elkaar meer dan 20.000 overbodige verpak kingen. Op basis van dat on derzoek is een top-10 samen gesteld. Daarin staat met een score van 30 procent de plastic tas onbetwist op de eerste plaats. Op de tweede en derde plaats staan de verpakking van koekjes en groente op tempex schaaltjes. Verder staan in de top-10 allerlei dubbele verpak kingen, zuivel in plastic flessen en pakken en plastic. „Overbodige verpakkingen vormen een ongemak voor de consument. Bovendien is het een verspilling van grondstof fen en energie en het afvalpro bleem wordt er door vergroot", aldus T. Ansems van Konsu- ment en Huishouden. Nederland is niet verantwoor delijk voor de blaasjesziekte die begin dit jaar bij varkens in Ita lië is geconstateerd. De Europe se Commissie heeft de Neder landse varkenshouderij ten on rechte een exportverbod opge legd dat zestig miljoen gulden kostte. Dat zeggen minister Bukman en staatssecretaris Gabor van landbouw bij hun antwoorden op vragen uit de Tweede Kamer. De Europese Commissie leg de Nederland op 26 februari voor een maand een exportver bod op voor levende varkens. Aanleiding was dat er bij Neder landse varkens die naar Italië waren gëexporteerd, blaasjes ziekte was ontdekt. Die ziekte is besmettelijk. Volgens de bewindslieden is de ziekte alleen vastgesteld bij Nederlandse varkens die langer dan 24 uur in het slachthuis in Italië waren. Varkens die nog dezelfde dag werden geslacht, bleken de ziekte helemaal niet te hebben. De hygiëne in de Ita liaanse slachthuizen laat nogal eens te wensen over, aldus de bewindslieden. Ze suggereren daarmee dat de besmetting aan de Italianen zelf te wijten is. Westerterp rijdt expres in zijn eentje over de carpoolstrook In Apeldoorn kun je aangifte per post doen apeldoorn anp De bewoners van Apeldoorn kunnen hun aangiftes van klei ne criminaliteit per post doen. Gisteren werden zestigduizend aangifteformulieren door de brievenbus geduwd. De politie van Apeldoorn hoopt dat men sen op die manier sneller aan gifte zullen doen. Al in 1991 begon de politie met het verspreiden van aangif teformulieren onder bedrijven. Een jaar later werden daar scholen, openbare instellingen en toeristische attracties aan toegevoegd. Het ging om een proef, die volgens een politie woordvoerder aansloeg. In 1991 werd 113 keer extra aangifte gedaan, in 1992 was dat aantal 973 en in de eerste zeven maanden van dit jaar 1.661 extra aangiften binnen. Het gaat om de aangite van kleine misdrijven, fietsdiefstal len niet meegerekend. Per aan-' gifte bedroeg het schadebedrag gemiddeld ruim duizend gul den. De Apeldoomse politie hoopt met het formulier driekwart van de gevallen van kleine crimina liteit, die anders nooit bij de po litie bekend zouden worden, alsnog binnen te krijgen. De proef duurt een jaar. Bijna trots laat hij de bekeuring zien, keurig opgeborgen in zijn paspoort. Wegens 'rijden bij ge sloten verklaring', staat er in schoolschrift op. Voormalig ver keersminister Tjerk Westerterp lacht erom. „Het is nog maar zeer de vraag of die bekeuring überhaupt wel kan". De ex-bewindsman is onge twijfeld de eerste die na de ope ning van de carpool-wissel - strook op de Al bij Diemen te gen een proces-verbaal is 'aan gereden'. Bekeurd omdat hij helemaal alleen in zijn auto over de strook reed in plaats van met minimaal drie perso nen, zoals is voorgeschreven. „Maar heeft minister Maij- Weggen eigenlijk wel de be voegdheid dit te eisen", vraagt haar voorganger op het ver- keersdepartement zich veelbe tekenend af. De juridische advi seur die hij voor dit 'akkefietje' heeft ingehuurd, moet het alle maal maar eens uitzoeken, maar volgens Westerterp klopt de constructie niet. „Juridisch is de carpoolstrook gesloten ver klaard en de minister geeft ver volgens ontheffing voor bepaal de categorieën weggebruikers, zoals auto's met minstens drie inzittenden. Dat kan zo «fet, denk ik". Tjerk Westerterp, vooral be kend geworden door de benzi nedistributie tijdens de oliecri sis in 1973, lokte de bekeuring uit om een proefproces aan te kunnen spannen. „Daarom be taal ik hem ook niet", kondigt hij aan. „De rechter moet maar uitmaken of die bekeuring te recht is. Desnoods ga ik door tot aan de Hoge Raad". Westerterp is niet tegen car- poolen, maar wel tegen de wis- selstrook zoals die er nu ligt. Zijn bezwaren zijn van ver keerstechnische, beleidsmatige en juridische aard. Het ergste vindt hij het dwingende karak ter van de maatregel, waardoor alleen auto's met drie of meer inzittenden van de aparte rij strook gebruik mogen maken. „Dit is pure discriminatie, want niet iedereen kan aan die eis voldoen. Het lukt niet ieder- 1 een om twee personen te vin den die net als jij op dat ene tijdstip vanuit het Gooi naar Amsterdam en terug moeten, j Bovendien sluit je de hele cate gorie automobilisten met een grijs kenteken uit. Die mógen niet eens met drie personen in een auto zitten. Deze carpool- strook deugt gewoon niet." Amsterdam Twee baby's, twee flessen en twee beren. Ze waren gisteren alle zes te bewonderen tijdens de jaarlijkse Teddyberendag in Artis. FOTO ANP KOEN SUTX Westerterp. Als u nu een auto- of zaktelefoon koopt, ongeacht van welk merk of bij welke dealer, betaalt u tot 1994 helemaal niets voor een nieuw abonnement op het mobiele netwerk (ATF-3). En dat is een heel voordelige manier om zelf te ontdekken dat mobiele communicatie werkt. Want met een mobiele telefoon werkt u efficiënter, kunt u uw zaken direct afhandelen en houdt u meer tijd over. Bel daarom gratis 06-0106 voor uw dichtstbijzijnde dealer. Het Mobiele Netwerk. den haag gus schreuders juridisch medewerker Tjerk Westerterp is de eerste oud-mi nister in de Nederlandse geschiedenis die is overgegaan tot een actie van bur gerlijke ongehoorzaamheid. Voorstan ders van burgerlijke ongehoorzaam heid zeggen dat je een onrechtvaardige regel desnoods maar gewoon moet overtreden, zoals Martin Luther King indertijd deed met de rassenwetten in het zuiden van Amerika. De zaak moet dus wel heel principieel en belangrijk zijn. Helaas gaat het in dit geval slechts over carpoolen, maar het blijft toch uniek dat de voormalige minister van verkeer en waterstaat zich voor de strafrechter wil laten slepen om actie tegen de huidige minister Maij-Weggen te voeren. Zonder passagiers is Westerterp over de pas in gebruik genomen carpool-strook bij Muiderberg gereden. Door zo willens en wetens een strafbaar feit te plegen en te weigeren de boete van honderd gul den te betalen, hoopt hij een proefproces uit te lokken over het gebruik van de car pool-strook. Maar zijn argumenten zijn juridisch buitengewoon zwak. Westerterp kan straks niet aankomen met het argument dat de carpool-strook gevaarlijk is. Ook als het gevaar inder daad zou bestaan, rechtvaardigt dit niet de overtreding van de verkeersregels. De rechter zal hem er misschien op wijzen dat hij desnoods een civiele procedure had kunnen aanspannen (bijvoorbeeld een kort geding) om te eisen dat de ge vaarlijke situatie wordt opgeheven. On geveer zoals bij dreigende milieuschade een rechterlijk bevel kan worden uitge lokt. Dat heeft Westerterp echter niet ge daan. Ook zal de strafrechter niets moeten hebben van Westerterps argument dat hij zonder passagiers op de carpool strook mocht rijden, omdat deze is gefi nancierd uit de ook door hem betaalde wegenbelasting. De klacht van de over treder luidt dat houders van een grijs kenteken, die geen passagiers mogen vervoeren, wel aan de kosten van de ge reserveerde rijstrook moeten meebetalen maar er niet op mogen rijden. Dat is vol gens hem discriminatie. Dat is een onzinnig argument, want er bestaan talloze wegen waar niet alle ver keersdeelnemers op mogen. Het minis terie van verkeer en waterstaat voert een beleid dat erop is gericht bepaalde soor ten verkeer te stimuleren. Busbanen, be stemmingsverkeer, wegen die gesloten zijn voor vrachtauto's - al dit soort voor zieningen mag een wegbeheerder tref fen. In het geval van een rijksweg heeft de minister op dit gebied beleidsvrijheid op basis van het wegen verkeersrecht. Natuurlijk is het uitgesloten dat het beta len van motorrijtuigenbelasting iemand vrije toegang tot elk stuk weg zou garan deren. Een automobilist mag niet op een fietspad rijden. Een spookrijder kan niet zeggen: ik heb ook voor de linker rijbaan betaald. Overigens betaalt elke burger belasting (en soms zelfs heffingen) voor voorzieningen waar hij geen gebruik van mag maken. De boete die Westerterp moet betalen wordt bijvoorbeeld ge bruikt voor de bouw van gevangenissen. Dat verschaft de oud-minister nog geen recht op een verblijf achter de tralies, tenzij hij zijn weigering tot betaling van de boete lang genoeg volhoudt. De vraag die overblijft, is of minister Ma- ij wel bevoegd was het verbodsbord te laten plaatsen dat door Westerterp werd genegeerd. Het bord bij Muiderberg zegt: verboden voor auto's. De wet laat de mogelijkheid open zogeheten 'onder borden' (witte bordjes) te plaatsen die de werkingssfeer van het verkeersteken be perken. In dit geval een 'onderbord' waarop staat: behalve voor 'carpool drie plus'. Deze constructie is volgens Wes terterp juridisch aanvechtbaar. Als wegbeheerder heeft de minister rui me bevoegdheden om verkeerstekens inclusief onderborden te plaatsen. Een dergelijk verkeersbesluit kan zij nemen op grond van het Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens 1990 en het Be sluit administratieve bepalingen inzake het wegverkeer. Het vglt niet goed in te zien waarom de aldus op de wetgeving gebaseerde carpool-regel ongeldig zou zijn. zoals Westerterp betoogt. De ma nier om uit te vinden of de voorziening bij Muiderberg onbevoegd tot stand is gekomen, is het aanspannen van een be roepsprocedure bij de Kroon door een 'belanghebbende'. Misschien had Wes terterp kunnen proberen zich als belang hebbende op te werpen en naar de Raad van State kunnen lopen met zijn bezwa ren. Maar zelfs als de minister inderdaad niet bevoegd was, moet Westerterp zich net als iedereen aan de verkeerstekens hou den. De verkeerswetgeving bepaalt na melijk dat een weggebruiker zich niet op de onverbindendheid van een voor schrift mag beroepen. Om onzekerheid en dus onveiligheid in net verkeer te voorkomen, geldt altijd de regel 'Bord is bord'. Dat had de oud-minister van ver keer en waterstaat toch moeten weten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5