ica is gold' Amerikaanse Ski Patrol pakt overtreders zeer streng aan t tttle Annie's Lang seizoen Grote hoogte R 1993 Veel sneeuw betekent weinig zon. Een stelling waar geen speld tussen te krijgen lijkt. In Colorado wel. Denver, de hoofdstad van de staat, ligt op dezelfde breedte als Madrid. Het getrompetter van de folder die belooft dat de zon per jaar gemiddeld 296 dagen boven de Rockies schijnt, kan dus nooit ver bezijden de waarheid zitten. En dan toch zoveel sneeuw? Voornoemde Stew: ,,Als het hier eenmaal begint, dan gaat het ook direct heel hard". En zelfs dat zou wel eens waar kunnen zijn. Nergens ter wereld viel op een dag zoveel sneeuw als op 14 april 1921 in Silver Lake, Colo rado: 1 meter en 93 centimeter. Bron: Guiness Book of Records, uitgave 1992. Superlatieven dienen met grote achterdocht te worden bekeken. Maar het is niet anders. Het ski gebied van de Colorado Rockies valt met niets te vergelijken. De bomen groeien er tot in de he mel of, preciezer gezegd, tot ruim boven de drieduizend me ter: een kilometer hoger dan in de Alpen. Prettig gevolg: het overgrote deel van de pistes slingert zich door het woud. Nauwelijks wind, bij afge schermd zonlicht geen sneeuw zonder schaduwen (waarop je niet weet of je naar boven glijdt of naar beneden) en bij vette mist nooit zoeken naar de volgende signaalpaal. De bos rand wijst de weg. Een nadeel van het skiën tussen de bomen is wel. datje aanvan kelijk niet merkt hoe koud het in Colorado kan zijn. Droog- blauwe lucht, windstil en een jubelende zon. Wat kan je ge beuren? ,,Pas op je oren, mam', zegt de liftboy en beveelt een mutsje aan. Mevrouw is eigen wijs, beseft niet dat het veertien graden onder nul is en gaat pas Après-ski in Colorado is totaal verschillend van die in Oostenrijk. In Aspen is Little Annie's een van de druk- bezochtste tingeltangels. Het skiseizoen in Colorado duurt van eind november tot medio april. In Arapahoe Basin (behorend bij het Ski the Sum mit Resort) kunnen de ski's zelfs in juni nog worden onder gebonden. De sneeuwzeker heid is groot. In bekende win tersportplaatsen als Aspen en Vail valt per winter tussen de vijf en zeveneneenhalve meter sneeuw. Naast het tijdverschil (acht uur) dienen skiërs in Colorado de eerste twee dagen ook reke ning te houden met de grote hoogte. Omdat op 3000 meter minder zuurstof is dan in Ne derland, kunnen er in het be gin wat lichte ongemakken op treden (hoofdpijn, snel moe). Veel drinken (geen alcohol) lost de problemen snel op. Voorts is de ultraviolette stra ling in de Rockies vijftig pro cent hoger dan op zeeniveau. Gebruik een crème die niet te veel water bevat (met het oog op bevriezing). Het lijkt door de rustige weersomstandighe den zelden koud in Colorado, maar dat is schijn. Warme kle ding is een vereiste. tot handelen over als haar lin- kerlel wit uitslaat. Het wrijven begint net op tijd. Even een vlij mende pijn als het bloed weer gaat stromen, pet op en om van de schrik te bekomen snel de kroeg in. Waar de zoveelste verrassing wacht. Skiën in Amerika is duur; après-skiën niet. Tegen de on geveer veertig dollar die voor een dagpas moet worden be taald, staat de anderhalve dollar die voor een biertje wordt ge vraagd en de vijf waarmee die reus van een cheeseburger op de lunchkaart prijkt. En niemand moet verbaasd staan als in As- pen, tijdens het happy hour de pitcher, een kan bier waaruit tien volle glazen kunnen wor den geschonken, reeds na over legging van acht dollar in ra zend tempo over de toonbank wordt geschoven. Een feest trouwens, die Ameri kaanse nazit. Vooral in Aspen, Breckenridge en Vail. Overal le vende muziek tot diep in de nacht. Country, rock en altijd het door de vriesnacht tuime lende gejengel van stevige steelguitars. In de door locals bezochte tenten bovendien veel houthakkershemden, blote elle bogen, lange rokken, strakke jeans en druk versierde cow boylaarzen die in rijtjes en cir kels over de dansvloer stampen. Zoals in Carton's in Vail (dollar voor een biertje). Folk dancing als nergens anders in Colorado. Liefst met vreemdelingen erbij, want dat is pas echt lachen. „Jippeeee", joeft de lokale fiede laar op het toneel en hij zingt: „Het linker been staat voor en de rechter voet draait door". We gehoorzaamden braaf. In derdaad: alles is anders hier. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Pistepolizei in Zermatt heeft slechts adviserende functie n i de Rockies Hij dacht aan een grap. Maar toen hij, eenmaal beneden ge komen, ook nog in de hand boeien werd geslagen, begreep Martijn dat het ernst was. „Ik werd naar een politiebureau ge bracht, ze namen vingerafdruk ken van me en er werd me ge zegd dat ik een oproep kon ver wachten om voor de rechtbank te verschijnen. Ik vertelde nog dat ik in Europa zo vaak buiten de piste snowboardde. Maar daar trokken ze zich niets van aan. 'Je bent hier in Amerika en je wordt geacht onze wet te kennen', zeiden ze". Op de skipistes van de Verenig de Staten van Amerika zijn de leden van de Ski Patrol een door iedereen geaccepteerd verschijnsel. Ze zorgen voor af zettingen, kunnen bij ongeluk ken voor eerste medische hulp zorgen, maar zijn ook bevoegd skiërs aan te houden die zich niet houden aan de piste-regels. Voor een groot deel zijn deze gelijk aan die in Europa. Maar er zijn een paar uitzonderingen. Zo heeft bijna elk zichzelf res pecterend skiresorteen zoge naamd Slow Down gedeelte. Het met grote borden aangege ven gebied is speciaal bestemd voor beginners en gezinnen met kleine kinderen. Goede skiërs mogen er ook komen, maar ze moeten wel hun snelheid aan passen aan die van de oefenen de meute. Lieden die met grote snelheid door of vlak langs een kinderklasje razen, maken zich schuldig aan een ernstige over treding. Wordt zoiets door een lid van de Ski Patrol geconsta teerd, dan is het inleveren van de pas wel de minste straf die de overtreder mag verwachten. Vaak komt daar nog een boete bovenop. Closed area Evenmin is het toegestaan zich zonder begeleiding van een er kende gids in een zogenaamd Closed Area te bevinden. Art Smythe, politiechef in het niet ver van Aspen gelegen Snow- mass: „Er zijn het afgelopen sei zoen nogal wat Europeanen ge arresteerd die bij Hanging Val ley en boven The Cirque aan het snowboarden waren. De steile hellingen en de poedersneeuw daar zijn inderdaad zeer aan trekkelijk. Maar het mag nu eenmaal niet. Er hangt een touw waar niemand onder door mag. Amerikanen weten dat wel, maar Europeanen, van wie er hier steeds meer komen, trekken zich er niets van aan. Die denken dat ze in de Alpen zijn. Nee dus." Closed Areas kunnen om ver schillende redenen worden ge creëerd. Smythe: „Er kan lawi negevaar zijn. maar het gebeurt ook dat we om milieuredenen een stuk van het skigebied af sluiten. De ene keer willen we jonge boompjes beschermen, de andere keer zitten er dieren op een bepaalde plek... geeft niet wat. Ik meen overigens te Een Europese snowboarder is in Snowmass door de Ski Patrol overgedragen aan een plaatselijke politieman. Overtreding van de pisteregels wordt in Amerika streng gestraft. foto ruud taal/capital press hebben begrepen dat ze iets dergelijks ook in Zermatt in Zwitserland hebben proberen op te zetten." Maar daar zijn de bevoegdhe den aanmerkelijk minder. Ama- deï Perrig, directeur van het be faamde Zwitserse ski-oord, kreeg een stroom van kritiek te verwerken toen hij vier jaar ge leden de Piste Patrouille intro duceerde, door de skiërs al vlug Piste Polizei genoemd. Perrig: „Lekker tijdens je vakan tie skiën en dan nog politie te genkomen, dat zagen de men sen niet zo zitten. Maar op die manier is het niet bedoeld. De Piste Patrouille adviseert slechts. Als iemand dronken een afdaling maakt, vragen wij of hij er mee wil stoppen. Dat doet zo'n man dan wel. We hebben nog nooit passen moeten inne men en aan handboeien en vin gerafdrukken beginnen we he lemaal niet." Laagste straf In Amerika dus wel. Martijn kwam er nog genadig van af. De Nederlander deed in Aspen vrij willigerswerk voor de Aspen Skiing Company en had onder meer een aandeel in de organi satie voor skiwedstrijden voor gehandicapten. Zijn aanhou ding vond plaats tijdens een vrije middag. De rechter liet dat vrijwilligers werk waarschijnlijk meespreken in zijn beoordeling. Nadat een Noor een boete kreeg van 200 dollar, mocht Martijn blij zijn met de laagst mogelijke straf (18 dollar, de kosten van het ge ding). Maar zijn seizoenpas kreeg hij niet meer terug. De Nederlander: „Het heeft me bij elkaar toch wel vlug 1000 gul den gekost." ROB VAN DEN DOBBELSTEEN gaan skiën. Op sommige plek ken hadden we een periscoop nodig om boven de sneeuw uit te kunnen kijken. Toch konden we de ski's heel makkelijk draai en. Real fun!" maar weinig vocht. Stew, weg wijst door de 1 ;n sprookjesbossen van Creek (bij Vail): „In een viel hier eens anderhalve t sneeuw. Daar zijn we in

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 37