Bowlen is gevaarlijker Niets ergers dan ouders die even komen kijken WIJ BIEDEN U DE GROOTSTE KEUS WINTERSPORTVAKANTIES IN ALLE PRIJSKLASSEN! ANVR 4 VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 35 Skiën is een ge zond tijdverdrijf. De risicofactor is laag. Onderzoek heeft uitgewezen dat de blessurege voeligheid tijdens skiën minder is dan bij jazzballet, zaal korfbal, badmin ton, zwemmen en bowlen, om maar eens een vergelij king te maken met een paar andere opwindende be zigheden. Maar niet alleen de arts bevestigt de ver moedens waarmee jaarlijks zo rond de één miljoen Neder landers de bergen intrekken. Ook de psycholoog zegt: „Een wintersport vakantie, da's pas gezond." De wintersport bokst al jarenlang op tegen valse beeldvorming: een gevaarlijke sport! Beelden van in gips verstijfde ledematen van vakan tiegangers onderstrepen dit imago. Hard nekkig nodigen ook de verzekeringscombi naties de media uit om de jaarlijkse gips vluchten in woord en beeld weer te geven. Zo wordt bij de skiër het bewustzijn, met een te verzekeren risico bezig te zijn, jaar lijks opgepoetst. Nu zal geen zinnig mens willen volhouden, dat skiën een risicoloze sport is, of dat langlaufen geen blessures kan opleveren. Jaarlijks immers moeten toch zo'n 57.000 wintersporters ervaren, dat er iets is mis ge gaan. Het merendeel komt er na een bot sing of valpartij van af met een kneuzing, buil of pijnlijke plek. In 45 procent van de gevallen (25.000 skiërs per jaar) is de bles sure ernstiger en wordt een dokter inge schakeld, nadat de ongelukkige in 'een ba naan' (gewondenslee) naar beneden is ge bracht en per ambulance verder is ver voerd. In dat laatste geval is de verwonding, verdraaiing of breuk zwaar en ernstig. Dat lijken heel hoge cijfers, maar afgezet te gen het aantal beoefenaars en de tijd, die aan de sport besteed wordt, valt het alle maal erg mee. In het boek 'Sportblessures breed uitgemeten', dat verslag doet van het blessures-onderzoek begin jaren negentig van dr. W. van Galen (Instituut Sportge neeskunde Limburg) en dr. j. Diederiks (Vakgroep Medische Sociologie Rijksuniver- Foto's van gipsvluchten geven een vertekend beeld 1(3,4), volleybal (4,9), t s (2,4), t (1,4). Zelfs zwemmen is met 1,2 nog riskan ter, om van het bowlen (5,4) maar te zwij gen. Valt het dus wel mee met het risico voor lijf en leden, voor 'tussen de oren' is een week je wintersport een effectvolle vakantie. Dat beamen de bedrijfsarts Frank Bijl (Amster dam) en de vrijetijdspsycholoog Cees Goos- sens (Universiteit Tilburg). Ze putten daar bij niet uit wetenschappelijk onderzoek (niet voorhanden), maar larderen hun op- De 29-jarige Amsterdamse leger-bedrijfsarts Frank Bijl heeft er zelf al 15 ski-jaren opzit ten en schrijft medische stukjes in het vere nigingsblad Ski. Hij kan zich prima vinden in de stelling, dat een weekje wintersportva kantie effectvoller is dan een vergelijkbare of langere vakantie in de zomer: „Dat komt, doordat we in de sombere en korte winter dagen ontvankelijker zijn voor zon, buiten zijn en mooi weer." Er is in de donkere jaargetijden meer be hoefte aan opladen en ernergie aansterken. Niet voor niets worden de wintervakanties in Duitsland en Oostenrijk de Energieweken genoemd. Dat ziekenfondsen in die landen, en in mindere mate in Frankrijk en België, bijdragen aan winterkuren in de kuuroor den (Bad Ischgl en Bad Gastein bijvoor beeld) heeft eveneens de achtergrond van even bijtanken. De Duitsers en Oostenrij kers hebben overigens voor dit gekuur meer geld over dan 'wij nuchtere I lollanders'Ldie dat al gauw afdoen als flauwekul. Opvallend is ook de gelijke deelneming aan de skisport van man en vrouw, die op pre cies fifty-fifty\igt. Alleen volleybal, recreatief fietsen, wandelen, tennis, korfbal en kege len hebben een nagenoeg gelijke deelne ming van mannen en vrouwen. Qua leeftijd blijkt skiën op de elfde plaats te komen. De gemiddelde leeftijd van de beoefenaren is 34,9 jaar. Fietsen, wandelen, golf, yoga, bowlen, biljarten, kegelen, vliegen vissen en cricket kennen gemiddeld oudere deel nemers. De andere onderzochte sporten (43) hebben vooral jongere deelnemers. Voorbereiding Dat je nog tot op hoge leeftijd kan skiën heeft volgens Frank Bijl ook te maken met de gedegen voorbereiding van de mensen. Skiërs vinden hun sport leuk en hebben er wat voor over. Twee/drie maanden tevoren beginnen met een paar keer per week trai nen, is gewoon onder skiërs en doorgaans zijn de skifit-avonden helemaal vol. Gelukkig maar. Blessures worden voor een belangrijk deel veroorzaakt door overver moeidheid, gebrek aan coördinatie en on getraindheid. Snelheid en roekeloosheid op de vaak te volle pistes hebben overigens de aard van de verwondingen al een jaar of tien negatief beïnvloed, terwijl het aantal verdraaiingen en breuken door beter mate riaal is teruggedrongen. De contact-blessu re komt meer voor dan vroeger. De Tilburgse psycholoog Cees Goossens onderstreept de grotere behoefte die we in de donkere maanden november tot en met maart hebben aan een actieve vakantie. Een vakantie die naar zijn mening dan ook nog eens gezond, verkwikkend en energie opwekkend moet kunnen zijn. Hij zegt daarvoor geen wetenschappelijk bewijs achter de hand te hebben, maar te varen op het kompas van zijn intuïtie. Daarbij spelen naar zijn mening ook niet de sportieve factoren een rol, maar veel eerder de sfeer, de romantiek van besneeuwde bergen en de beleving van het groepsge beuren. Want al is skiën een typisch indivi duele sport, na het wegzetten van de ski's is er nog een vervolg: het bij een goed glas de len van de opgedane lichamelijke ervarin gen en het rondzingen van de sterke verha len, het lachen om eikaars fouten. Daarbij voegen zich de elementen, die de sport psycho sociaal gezien waardevol ma ken: de sensatie van snelheid, de beleving van thrill en het escapisme, het helemaal ontsnappen uit sleur, gewoonte en eigen omgeving. Daar voelen de mensen zich kennelijk happy bij en daar willen ze ook voor uitkomen. Wintersporters, zegt Goos sens, geven graag signalen af naar de omge ving. Niet voor niets r" sen al dagen van te' riaal op het dak. WIM BREEDVELD Kinderen hebben geen last van taalproblemen einz Wolliger heeft het er niet zo op be- I grepen. Op ouders die hun kinderen naar skiles sturen in de verwachting dat ze binnen een paar dagen een lan ge afdaling kunnen maken. De veteraan-skileraar uit Mallnitz, Oostenrijk: „Natuurlijkleren kinderen veel vlugger skiën dan ouderen. Maar je moet ze nooit dwingen. Kinderen kun je pas echt les gaan geven als ze een jaar of acht, negen zijn. Daar voor moet je alleen maar met ze spelen, zodat ze kunnen wen nen aan die gekke lange dingen onder hun voeten." Het schrikbeeld van alle ouders met jonge kinderen: hun peu ters die huilend meeschuifelen in een kleuterklasje. Loesje heeft koude handen en Basti- aans voeten doen pijn doordat z'n schoenen niet goed passen. Wolliger: „Een van de fouten is dat ouders te voorzichtig zijn met de aankoop of huur van goed materiaal. Ik begrijp best, dat je niet elk jaar nieuwe ski's en bindingen kunt kopen. Is ook niet nodig, al zal je de bin dingen wel steeds moeten laten aanpassen aan het gewicht van het kind. Maar schoenen moe ten goed passen. Anders wordt het een grote ellende." Wolliger raadt zonder omwegen aan nieuwe schoenen te kopen. „Die hoeven niet duur te zijn. Elke sportzaak gooit in april kinderschoenen in de uitver koop. En in oktober zijn er vaak zogenaamde 'auslaufmodellen' in de aanbieding, types die uit de mode zijn geraakt qua kleur stelling of zo. Voor vijftig gulden heb je al vlug een paar uitste kende schoenen en als je een beetje geluk hebt, kan een kind daar twee winters op skiën." Dat de ski's exact op lengte die nen te zijn, noemt Wolliger overdreven. „Ze mogen natuur lijk niet veel te lang zijn of veel te kort. Hou het maar op iets onder de lichaamslengte. Maar als ze eèn paar centimeter kor ter zijn of een paar centimeter langer, dan is een kind flexibel genoeg om zich daarbij aan te passen. Het materiaal is tegen woordig zo goed, dat zelfs te lange ski's zich makkelijk laten draaien." Daarbij gaat het in den beginne niet zozeer om dat draaien. Wolliger: „Van 3 tot 6 jaar is het eigenlijk alleen maar wennen. Aan de sneeuw, aan de kou, aan het glijden, aan het lopen met ze 6 of 7 zijn, mag je ze door poortjes laten skiën, moeten ze eens een keertje een sprongetje maken op een bultje en kan er voorzichtig een bocht worden Dee fneïerzifn3"8 Puntenkaart Pas dan ook kan in overweging worden genomen een skipas te kopen voor het hele gebied. Voor kinderen van acht jaar en jonger is dat niet nodig. Ze blij ven meestal de hele week bene den op het kinderweitje en gaan slechts bij uitzondering naar boven. Als ze niet gratis mogen skiën (zoals in Les Arcs in Frankrijk) kan een 'puntenkaart' (elke rit met de lift kost een bepaald aantal knipjes) uitkomst bieden. Zo'n kaart is veel goedkoper dan een skipas. Het probleem is alleen dat ze niet in alle gebie den worden verkocht. Wolliger: „Daarom moeten mensen met kinderen zich goed laten voor lichten over de 'kindvriendelijk heid' van een plaats. Bijna overal is wel een kinders- kischool met opvang tussen de middag. Maar dat is niet vol doende." Taalproblemen zijn er over het algemeen niet. Afgezien van het feit dat in bijna alle grote ski centra Nederlandse skileraren en -leraressen aanwezig zijn, leert de ervaring dat een kind zelfs in een Franstalig klasje geen problemen heeft, zeker niet als hij of zij nog een vriend je of vriendinnetje aan zijn /haar zijde heeft. Zolang het spelen in de sneeuw maar leuk wordt ge vonden. En dat vinden ze bij de huidige lesmethoden zo goed als altijd. Wolliger: „Als er problemen zijn, dan gaat het meestal over de kleding. Schoenen die knel len, muts verloren, wanten kwijt... Allemaal dingen die een voudig zijn op te lossen. Doe bijvoorbeeld een touwtje door de mouwen en maak dat aan de wanten vast. Raken ze nooit weg. Geen zorgen Vanzelfsprekend moet ook voor een goede zonnebrandcrème worden gezorgd en een stift waarmee uitdrogende lippen kunnen worden ingesmeerd. Wolliger: „Maar daar denkt de leraar of de lerares ook wel aan. Ouders dienen die spullen mee te geven, maar hoeven zich over het gebruik geen zorgen maken. Ze moeten zeker niet elk half uur langskomen om te zien of alles in orde is. Niets is erger. Want wat gebeurt er? Ouders hun manier nog les ge- c. Waarmee hun kind Koop voor kinderen in het begin nooit een skipas. Hier en daar mogen ze gratis skiën (in Les Arcs onder meer) en ook kan een puntenkaart uitkomst bieden. foto zwitsers verkeersbureau SNEL, ZORGELOOS EN SUPERVOORDELIG PER LUXE TOURINGCAR! MET UW EIGEN AUTO IN UW EIGEN TEMPO NAAR DE WINTERSPORT! SNEL, COMFORTABEL EN OERGEZELLIG MET DE TREIN! Pelikaanstraat 25 - Leiden Tel. 071 - 13 22 22 13 24 22 REISADVIESBURO

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 35