Rock zonder grenzen 'Later gooien ze toch alles weg' Cantabilé tot in de puntjes verzorgd Cultuur Kunst Overdaad schaadt in Liefdesschijnbewegingen Administratie Haagse Schouwburg zooitje 'Cyrano' doet 't goed op Broadway Minister wil snelle verlaging btw-tarief AKO-prijs verdubbeld VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 941 27 CHEF ANNEMIEK RUYGROK. 071-356472, PLV -CHEF JAN RlJSDAM. 071 -356472 Made in Leiden leiden Onder de naam 'Made in Leiden' is een cd uitgebracht met divers werk. Burkhardt Söll brengt Little Requiem, Gouden regen, Etwas naher dem Herzen en Judaspenning. Van Konrad Boehmer is Atem opgenomen en Rita Hijmans is vertegenwoor digd met Briefkaart. Op de cd zijn ook te beluisteren het Duo Contemporain (basklarinettist Henri Bok en slagwerker Miguel Bernat), sopraan Djoke Winkler Prins en het ensemble Entente. Groepsles op gitaar leiden Het Leids Gitaristenkollektief houdt morgen de eerste van drie groepslessen voor gitaristen in het Boerhaave College. Lisette Lagerwei, Bob Wanders en Erik Otte doceren composities van Bach tot Beades en letten op zaken als interpretatie, tech niek, ritme en het spelen in groepsverband. Wat de deelnemers 's morgens hebben ingestudeerd, is 's avonds te beluisteren in het Leids Volkshuis. De repetities beginnen om 9.30 uur op het Noordeinde. De uitvoeringen zijn om 19.30 uur aan de Apothe- kersdijk 33a. Cursus experimenteel schilderen alphen aan den run In creativiteitscentrum Expressie '70 in Al phen begint op zaterdag 6 november een cursus experimenteel schilderen. Naast thema's en vrije opdrachten, komen onder meer onderwerpen aan de orde als basistechnieken, indeling, structuur, het gebruik van foto's, oude en moderne meesters. De cursus is om de week op op zaterdagmorgen van 10.00 uur tot 12.00 uur aan de Cornelis Geellaan 2 en bestaat uit 15 lessen. 't Hart signeert leiden» Maarten 't Hart signeert op zaterdag 30 oktober zijn werk bij boekhandel De Kier in Leiden. De auteur is van 14.00 uur tot 15.30 uur aanwezig op de Nieuwe Rijn 45. Zijn bezoek sluit de feestmaand af die de Kier heeft uitgeroepen om de ver bouwing van de boekhandel te vieren. Heliogravures en het Fries landschap regio Joke van Katwijk exposeert van 6 tot 29 november helio gravures in Ars Studio aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden. Van Peer Bod is in het gemeentehuis van Noordwijkerhout grafiek te zien van 15 november tot 7 januari 1994. Om het 20-jarig be staan te vieren hangt in bejaardencentrum Lorentzhof in Leiden divers werk van Lucia Steinbach en Bert, Jan en Wim van der Veer. Gert Udo exposeert in het congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout. Licht en het Friese landschap zijn belang rijke inspiratiebronnen op zijn aquarellen en oliepastels. recensie conny van der zande Liefdesschijnbewegingen van Remco Campert, literair theater door Rein Edzard Produkties, spel Rein Edzard, Jannie Hou- weling en Wik Jongsma; decor. Niels ha mel, regie. Cees Linnebank, gezien 28/10 Burcht Literair, Leiden. Nog te zien van avond in Warenar, Wassenaar Overdaad schaadt. Deze uit drukking gaat op voor alle on derdelen van de voorstelling Liefdesschijnbewegingen, naar de gelijknamige roman van Remco Campert. Het verhaal speelt in de jaren zestig en heeft als onderwerp diverse liefdesrelaties tussen mensen die nooit echt contact met elkaar hebben. Vrijheid, blijheid is het credo, maar de vraag is of de mensen van op pervlakkige relaties ook echt ge lukkiger worden. Het persbericht juicht dat in de toneelbewerking de tekst van de roman maximaal behouden is en daarin zit hem nou juist het grootste bezwaar tegen deze voorstelling. In de oorspronke lijke tekst zit namelijk een alwe tende verteller. De rol van de den haag anp De financiële administratie van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag klopt van geen kan ten. Er is volgens directeur H. van Westreenen geen inzicht in wat er precies gebeurt. Een ac countantsrapport in opdracht van de gemeente over de admi nistratie is volgens hem vernie tigend. Van Westreenen wijt het ge brek aan overzicht aan het sys teem van de gemeente Den Haag dat niet is toegespitst op de schouwburgactiviteiten. Vol gens hem roept hij al jaren om maatregelen. Hij hoopt dat wet houder Engering die spoedig neemt. „Gegevens kloppen niet met de werkelijkheid. De admini stratie levert niet de informatie om te zeggen hoe de schouw burg erbij hangt", aldus de di recteur. „Voor zover hij kan overzien" denkt Van Westree nen dat er geen tekorten bij de schouwburg naar boven zullen komen. Riverdogs morgen in Katwijks Scum Vragen over stergitarist Vi vian Campbell krijgen ze amper meer. Toch was het korstondige dienstverband van deze vroegere White- snake-gitarist, die later doorstroomde naar Def Leppard, een opvallende factor in het bestaan van de Amerikaanse rockband. Maar ook op eigen kracht rockt men voort, zonder zich op een stijltje te laten vastpinnen. Zanger Rob Lamothe praat, mede na mens gitarist Nick Brophy, bassist Gary Beare en drummer Ronnie Ciago, over Amerika, grote platen maatschappijen en low- budget2Dplaten. leeuwarden «jacob haagsma The Riverdogs komen dan wel uit Amerika, maar veel hebben ze niet meer met hun moeder land te schaften. Nadat grote platenmaatschappij Epic ze dropte, werden ze opgepikt door het kleinere Duitse label Dream Circle en het is hier, in Europa, waar hun meeste pla ten verkocht worden en waar ze de meeste respons krijgen. „Amerika is zo ontzettend tren dy. Daar gebeurt het zo vaak dat een band het ene jaar groot is en vervolgens nergens blijft. Hier zijn de fans veel trouwer aan de bands. We komen hier zoveel mensen tegen die al onze platen kennen. Dat is te gek." Na hun titelloze debuut, de enige die op Epic verscheen, worden de platen min of meer De Riverdogs spelen morgenavond platen kennen. Dat is te gek." noodgedwongen gemaakt vol gens de low2Dbudget-methode. De eerder dit jaar verschenen cd Absolutely Live' werd abso luut live opgenomen voor een kleine troep vrienden, beken den en fans, de pasverschenen 'Bone', kwam letterlijk tot stand in Robs garage, waar hij een kleine studio bouwde. Daar werd erg lekker gewerkt, vertelt Rob. „Het was een uitdaging, om hem toch te laten klinken als een professionele studio-pro ductie. Dat is aardig gelukt, denk ik. Maar voor de volgende plaat willen we toch een wat lossere aanpak, een kruising tussen de live-plaat en 'Bone'." in het Katwijkse Scum: „We komen hier zoveel mensen tegen die al onze FOTO GPD/JACK TILMANS Riverdogs wordt nogal eens gekarakteriseerd als een hard rockband, terwijl de hoes van 'Bone', een stenen doodshoofd van Mexicaanse herkomst, nog hardere geluiden (death metal en dergelijke) doet vermoeden. „Dat vonden we gewoon een mooi beeld, het paste goed bij de titel en bij het hele gevoel dat we bij het opnemen hadden. Ik was inderdaad wel bang dat het de mensen op verkeerde ideeën over onze muziek zou brengen, maar dat risico moesten we dan maar nemen als we echt wilden doen waar we achter staan. De volgende plaat krijgt dan wel een hoes met bloemen of zo." De term hardrock vindt Rob evenwel te beperkend en doet de rijk geschakeerde muziek van Riverdogs, waarin evenzeer folk, gospel, country en vooral blues meeklinken, ook geen recht. „Mind you, live kunnen we rocken als de beste. Gister avond eindigde het publiek weer op de tafels. Maar we zijn geen pure hardrockband. We willen de vrijheid houden om andere dingen te doen. Het pro bleem tegenwoordig is dat je al tijd in een bepaald hokje wordt geduwd. Wat wij doen is dan ook veel te verwarrend voor grote platenmaatschappijen. Terwijl het vroeger heel gewoon was als een band verschillende stijlen machtig was." verteller wordt beurtelings door de acteurs vertolkt. Hoewel de ze afwisseling soms verrassend Is, zorgt het voor onnodige her halingen in het spel; elke han deling wordt eerst aangekon digd en daarna gespeeld. Als de verteller zegt dat een personage een sigaret opsteekt, doet dat personage dat vervolgens. De knulligheid daarvan is tenen krommend. Het andere overdadige ele ment is het vette spel. Waarom schreeuwen de acteurs zo en wat is het doel van al die lange uithalen? Het stuk wordt er niet grappiger op want de humoris tische en vaak ironische teksten spreken voor zich. Afgezien van een briljante scene waarin de verstandelijk gestoorde schrijver probeert te fietsen, zou het stuk beter als hoorspel kunnen zijn uitgevoerd. Er gebeurt op het toneel namelijk zo weinig dat je met gemak je ogen kunt sluiten zonder iets te missen. Remco Campert gaf zijn ro man als ondertitel 'Een lees boek' mee, en dat moet het, alle inspanningen van de acteurs ten spijt, ook maar blijven. Het 'creatieve team' van 'Cyrano' in gepaste uitdossing. New York loopt warm voor deze Hollandse produk- tie. FOTO GPD/JORIS VAN BENNEKOM new york hans visser 'Cyrano, the musical' heeft zijn eerste Newyorkse successen binnen. Sinds vrijdagavond hebben de Nederlanders Ad en Koen van Dijk, die het beroem de toneelstuk van Edmond Rostand tot musical bewerkten, viermaal het Neil Simon The atre uitverkocht zien raken. En nog altijd loopt het storm op de kassa. Na Nederland lijkt nu ook Amerika warm te lopen voor huil kijk op de even tragi sche als romantische zeventien- de-eeuwse vechtersbaas met de grote neus: Cyrano de Bergerac. Het publiek, dat de 7 miljoen dollar kostende onderneming bezoekt, toont louter positieve reacties. Er wordt tijdens de voorstelling gelachen, gejoeld en na afloop is er zelfs sprake van een kleine staande ovatie, uitzonderlijk voor Broadway. En daarbij wordt voor de Neder landse hoofdrolspeler Bill van Dijk beslist niet minder geklapt dan voor de Amerikanen. Joop van den Ende en zijn Newyorkse co-producent Peter T. Kulok hebben met hun Ne derlandse staf onder leiding van regisseur Eddy Habbema een totaal andere 'Cyrano' neerge zet dan Nederland heeft mogen zien. Decors, licht en kostuums, die de wereld van de zeventien de eeuw oproepen, zijn nog al tijd oogstrelend, maar ook in houdelijk valt er heel wat meer te beleven. Zo leverde de veel bekroonde Sheldon Hamick, die onder meer 'Fiddler on the roof maakte, een aantal spiri- tiule bijdragen, waardoor vooral de balkonscène aan broodnodi ge humor wint. Humor zit nu ook in de grote schermscène aan het begin. Intussen is de Nederlandse producent natuurlijk dolblij met al die positieve geluiden. Maar terwijl de voorbereidingen voor het premièrefeest van 21 no vember al in volle gang zijn, blijft hij voorzichtig. Niettemin is het heel bijzonder, zo verkla ren diverse Amerikanen die in deze produktie spelen, dat een dergelijke voorstelling in New York meteen al bij de eerste in- speelvoorstellingen zo goed loopt. Collectie Koenigs eerst in Moskou tentoongesteld MOSKOU/ROTTERDAM GPD Het is nog niet duidelijk wanneer de veelbesproken Koenigs-collectie naar Ne derland komt. De verzame ling van honderden teke ningen van oude meesters als Rembrandt, Dürer en Titiaan, zal eerst in Moskou worden tentoongesteld. Dat heeft prof. Grasjenkov, vice- voorzitter van de Neder lands-Russische werkgroep die onderhandelt over te ruggave van deze kostbare collectie, gisteren meege deeld. De Rijksdienst Beeldende Kunst had eerder laten we ten dat de Russische autori teiten ermee hadden inge stemd de collectie in het Rotterdamse museum Boy mans-van Beuningen ten toon te stellen. Maar vol gens Grasjenkov wordt eerst gewerkt aan een ten toonstelling in het Moskou - se Poesjkin-museum. Di rectrice Antonova van het Poesjkin verwacht dat de organisatie daarvan veel tijd in beslag zal nemen. „Het wordt daarom waar schijnlijk eind volgend jaar, en misschien zelfs begin 1995 voordat we zover zijn", aldus Antonova, die zei dat er nog geen discus sie is geweest over een ten toonstelling in Nederland. De museum-directrice heeft overigens jarenlang ontkend dat de collectie zich in haar museum be vond. Het Poesjkin zal ook de definitieve catalogus van de collectie samenstellen. amsterdam anp Minister d'Ancona van wvc wil op korte termijn het btw- tarief op cultuuruitingen als film. musea en podiumkun sten verlagen. Binnenkort neemt de regering daarover een standpunt in. dat vervol gens naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. D'Ancona zei dat gisteren tijdens de btw- studiedag van de Nederland se Federatie Cinematografie (NFC) in theater Tuschinski in Amsterdam. Nederland is één van de weinige landen in Europa die het hoge btw-tarief van 17,5 procent voor filmvertoningen hanteren. Uit een rapport van het onderzoeksbureau Moret, Ernst en Young dat vorig jaar verscheen, blijkt dat de verla ging van het btw-tarief een stimulans betekent voor de cultuur. Volgens NFC-voorzitter Thyssen heeft de btw-verla- ging geen gevolgen voor de prijs van het bioscoopkaartje. De 15 miljoen gulden, die de tariefsverlaging jaarlijks met rich meebrengt, zal worden gebruikt voor de verbetering van het bioscoopprodukt: een beter doek. beter geluid, bete re service. Tijdens de bijeenkomst ging D'Ancona ook in op de onderhandelingen over de vrijmaking van de wereldhan del. de GATT. De Franse rege ring wil dat de Europese film cultuur niet onder de nieuwe GATT-overeenkomst valt, omdat de filmindustrie dan vernietigd dreigt worden door Hollywood. De Fransen be pleiten de instelling van een quota regeling voor het .Ame rikaanse produkt. Nederland is het bij monde van minister d'Ancona niet eens met dat voorstel. Wel ziet zij graag dat een specifie ke regeling voor cultuur in het toekomstige GATT-verdrag wordt opgenomen, die de culturele identiteit be schermt. De meerderheid van de EG-Iidstaten is het daar mee eens. aldus de bewinds vrouw. muziek recensie dick hermsen Concert: Cantabilé Bill Purefoy, counter tenor; Paul Huil, tenor. Mark Flemming, tenor, Michael Steffan, banton. Nigel Co ok. piano Gezien 28/10. Schouwburg. Leiden "Er zijn twee soorten muziek: goede en slechte. Wij maken geen verschil tussen pop en klassiek, tussen jazz en musical. Wij kennen geen barrières. Wij zingen alles en doen dat zo goed mogelijk." Met deze pre tentieuze uitspraak opende Cantabilé gisteravond haar pro gramma in de Schouwburg. Vier sympathieke heren, strak in het pak. zetten vervolgens vocaal in om de bewering te illustreren. Al bij aanvang vallen een paar dingen direct op: het kwartet is 'typically British', heeft veel hu mor en kan ringen. Inderdaad staan de meest uit eenlopende stukken op het pro gramma. Cole Porter komt na Madonna. Richard Strauss volgt op Andrew Lloyd Webber. Eén van de hoogtepunten van de avond is een zoektocht door de muziekgeschiedenis naar de ab solute perfectie. De luisteraar wordt meegenomen van het gregoriaans naar de barok. Via Mozart en nog wat klassieke grootmeesters wordt de perfec tie uiteindelijk gevonden in de muziek van... Elvis Presley. Hu mor, beweging, tempo, alles is tot in de puntjes verzorgd. De uitvoering van Sinatra's 'Stran gers in the night' is uitgezocht AMSTERDAM ANP Het prijzengeld van de AKO Li teratuur Prijs wordt met ingang van volgend jaar verhoogd van 50.000 naar 100.000 gulden. Het reglement voor deelname wordt verruimd, zodat ook boeken uit de categorie literaire non-fictie naar de prijs kunnen meedin gen. Met de verhoging van het prijzengeld gaat de AKO Litera tuur Prijs de concurrentie aan met de Libris Literatuur Prijs die in mei voor het eerst wordt uit gereikt. De vernieuwde AKO Li teratuur Prijs zal voor het eerst in september/oktober 1994 worden uitgereikt. Onbekende brieven Reve bij Leids antiquariaat LEIDEN CLLS VAN HOORH Over van alles en nog wat gaan de brieven van Gerard Reve aan zijn vriendin Josine Meijer. Een verzameling van 279 brieven wordt komende maand geveild bij het Leid- se antiquariaat Burgersdijk en Niermans. De inzet is 11 a 12.000 gulden. Het gaat hier, zo meldt de catalogus, om correspondentie uit de periode 1959-1982. De brieven uit de periode 1959-1975 zijn reeds gepubliceerd bij Van Oorschot in de uitgave 'Brieven aan Josine M.' Maar de epistels die Reve van 1975 tot 1982 heeft ge schreven aan zijn vriendin zijn nog niet eer der in druk verschenen. Zo'n drie weken na de veiling, op 14 december, zal er in de Rot terdamse Openbare Bibliotheek ter gele genheid van Reve's zeventigste verjaardag een tentoonstelling worden geopend over zijn leven en werk. De rijke verzameling, die maar'net in een schoenendoos maat 46 past, is voorlopig nog het eigendom van mevrouw E.M.J. Prinsen Geerligs uit Wassenaar. Zij erfde de dus daarom heeft ze die aan mij gegeven. Wat zijzelf heeft geschreven, is me erg dier baar en zal ik dan ook nooit wegdoen. Maar die brieven van Gerard Reve - tja, wat moet ik ermee? Ik heb wel eens telefonisch con tact met hem gehad en heb hem ook kopie- en van de brieven gestuurd, maar verder ken ik hem niet. Daarom heb ik besloten ze te laten veilen. Met een deel van de op brengst zal een fonds worden gesticht waar mee uitgaven van het werk van Jacques de Kadt kunnen worden bekostigd. De Kadt was in het begin van zijn loopbaan commu nist, later is hij sociaal-democraat gewor den. Hij heeft nog voor de PvdA in de rege ring gezeten. Of Reve er blij mee zal zijn dat hij indirect het werk van een 'rooie' helpt uitgeven? Dat interesseert me eerlijk gezegd niet." Het antiquariaat Burgersdijk en Nier mans kenschetst de verzameling als een van de meest uitgebreide Reve-verzamelin- gen op epistolair gebied. De collectie is daarnaast ook nog eens ongehoord boei- matie over het leven en het schrijverschap van Reve'. Reve heeft het over van alles en nog wat met Josine. Over het ouder worden, over Sartre's flirt met het communisme, over de aanschaf van een motorfiets en over zijn af keer van dineren ('omdat ik niet van sjiek eten houd, en niet tot die mensen behoor, wier adem sneller gaat als ze de woorden „diner", „hors d'oeuvre" en „entree" ho ren. Ik vind dat de mens sober dient te le ven.'). Over de bij Van Oorschot uitgegeven briefwisseling meldt hij: „Er staat wel erg veel intiems in, dat niet Jan en alleman aan gaat. Maar jij«en andere mensen die het be oordelen kunnen, vinden deze brieven 'ge weldig'. Moet ik het dan beter weten? Die mensen hebben gestudeerd, ik niet. En we moeten maar denken: 'Later gooien ze toch alles weg'. Ik vind dat een nooit aflatende troost." De veiling bij Burgersdijk en Niermans, Nieuwsteeg 1. Leiden is van 23 t/m 25 no vember. Kijkdagen: 19 en 20 november van van de plaat op een niet al te beste pick-up. Maar de weerga ve is heel authentiek. De kras sen en tikken van de plaat, de zweving van de draaitafel en zelfs het vastlopen van de mo tor wordt uiterst knap geïmi teerd. Een lied waarbij het pu bliek mee had moeten zingen maar dit eigenlijk nalaat, Vvordt nogmaals ingezet. Nu evenwel van achter naar voren. De tekst van 'Memory' is volledig ont schoten aan het brein van het kwartet, waarna een 'spontane' tekst-improvisatie volgt. Het programma zit vol met dit soort grappen en grollen. Alles is doorspekt met een juiste dosis. Engelse, humor. Het voornaam ste is echter de zangkwaliteit. De stemmen klinken ragzuiver in de meerstemmige zettingen. De arrangementen zijn uiterst j smaakvol bedacht. Voortdurend) transparant, maar bepaald niet simpel in de samenklanken. Opvallend ook is het evenwicht in volume. Nergens overheerst één van de afzonderlijke stem men. De enige kritische kantte kening betreft de pianopartij. De stemmen roepen muzikale spanning op door de manier waarop ze samenklinken. De pianist echter laat zich in de be geleiding te vaak verleiden tot snelle riedels en gladde zettin gen die bepaald niet overeenko men met de sfeer van de zang partijen. Op dit punt ontbreekt de eenheid. Eigenlijk kan het viertal beter zonder instrumen tale ondersteuning. CBK verkoopt kunstwerken LEIDEN EMIEL FANGMANN Leners van kunst uit het Cen trum voor Beeldende Kunst (CBK) krijgen de mogelijkheid die kunst te kopen. Het college van B en W heeft daarover deze week een besluit genomen. Het idee werd enige tijd geleden al geopperd. In het dit voorjaar geopende CBK aan de Hooglandsekerk- gracht is de Kunstuitleen opge nomen. Die bood vroeger geen gelegenheid tot aankoop van kunstbezit. „Maar vaak vragen mensen die kunst geleend heb ben of ze het kunnen kopen", vertelt cultuurambtenaar A. van der Ree. Niet elk verzoek tot aankoop wordt gehonoreerd. Dat bepaalt een commissie. Die kijkt ot de gemeente een kunst werk wel kwijt wil en wat de verkooppprijs dan moet zijn. In die commissie zitten directeur J. Bolten van de Lakenhal, direi teur E. van Zanten van het CBK en een extern deskundige. ..Als het wordt verkocht, is dat tegen marktwaarde", zegt Van der Ree. De opbrengst wordt be stemd voor nieuwe kunstaanko pen van het CBK. „Het wordt niet bestemd voor het dekken van tekorten". Sinds de verhui zing trekt het CBK veel meer be zoekers. „Op de lammermarkt kwamen er zo'n vijftig mensen per week", vertelt een woord voerder. „Nu hebben we zater dagen dat er tussen de 130 en 160 mensen binnenwandelen. Dat is hartstikke leuk." Onbekende brieven Reve bij Leids antiquariaat: „'Omdat ik niet van sjiek eten houd. Ik vind dat de mens LEIDSE SCHOUWBURG WEGENS WERKZAAMHEDEN IS DE KASSA GESLOTEN OP DINSDAG 2 NOVEMBER a.s.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27