Vrije tijd Poppetjes maken van Amerikaanse wasknijpers Ondervloer bepaalt loopcomfort en veiligheid VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 NIEUWE CD'S Pop/Populair Howe, Bruford en Anderson Symphonic music of Yes BMG. Frank Zappa The Yellow shark Music for Nations. Dat popgroepen muziek voor orkesten kunnen verkrachten, is bekend. De omgekeerde rede nering gaat net zo hard op. De nieuwe CD van drie Yes-leden, die samen met een Londens or kest tien 'gouwe ouwe' van de roem rue h te symfo - rockfo rmatie om zeep helpen, vormt het be wijs. Hoewel grootheden als produ cer Alan Parsons en dirigent David Palmer de hand hebben gehad in de omzetting van Yes- composities in orkestmuziek, lijkt het wel alsof James Last de touwtjes in handen had. Alle plooien zijn gladgestreken, de genuanceerde opbouw van een meesterwerk als Close to the Ed ge is kapotgezaagd door een ba taljon violisten en een kamer- of gospelkoor minder had ook wel gekund. De bijdragen van zanger Jon Anderson, gitarist Steve Howe en drummer Bill Bruford zijn bijzonder schaars. Het lijkt erop dat er weer ruzie is in het Yes- kamp en dat de zoveelste af splitsing van de groep van de platenmaatschappij snel een plaat heeft moeten maken. Ver der dan oude wijn in nieuwe maar slechte zakken zijn de drie niet gekomen. Veel creatiever en met veel meer inzicht in de mogelijkhe den van een orkest is Frank Zappa te werk gegaan. Samen met het Duitse Ensemble Mo dem verzorgde hij in september van vorig jaar enkele succesvol le optredens. Uitgevoerd wer den enkele speciaal voor deze gelegenheid door Zappa ge componeerde stukken. Theyel low shark vormt daarvan de weerslag. De Amerikaanse alles- kunner slaagt er met Duitse hulp in om moderne muziek toegankelijk te maken voor een breed publiek. Zelfs het oor spronkelijk voor een geavan ceerde muziekcomputer ge- i componeerde G-Spot Tornado weet het Duitse gezelschap vol,- ledig naar zijn hand teizetten. De muzikanten zijn niet te be roerd om de dilcwijls absurde humor van Zappa gestalte te ge ven, ook al gaat dat ten koste van het Duitse carnaval. Zappa zelf zet de toon aan het begin van de plaat waarin hij het pu bliek verzoekt uit enthousiasme uitgetrokken slips en BH's netjes op een stapel op de rand van de orkestbak te leggen. WK Jazz Meridian Arts Ensemble Smart Went Crazy - Channel Crossings/ Channel Cassics Records B.V., Waaldijk 76,4171 CG Herwijnen. nen evenaren. Sticks Strings Uru' Time less/Munich Records. Het Nederlandse trio Sticks Strings, bestaande uit Leonardo Amuedo (gitaar, Uruguay), Re no Steba (basgitaar, Aruba) en Lucas van Merwijk (slagwerk), presenteert op zijn debuut-CD makkelijk in het gehoor klin kende latin-fusion die voor een groot deel geïmproviseerd is. Wat al snel bij beluistering dui delijk wordt, is dat het drietal zeer goed op elkaar is inge speeld. Toch is het een tamelijk gemakzuchtig klinkend album geworden, niet in de laatste plaats omdat het lijkt dat er niet veel aandacht is besteed aan de composities, overigens alle van eigen hand. Uiteindelijk houd je een CD over met af en toe zeer fraai samenspel zonder dat maar één van de elf stukken zich in het geheugen nestelt. Daar kan ook de in enkele stuk ken aanwezige woordloze zang van Denise Jannah en Beatriz Aguiar weinig aan doen. Ik ver moed dat de groep live veel in teressanter is dan op deze CD. KV Klassiek The Seville Concert John Willi ams (gitaar) speelt Albéniz, Bach, Scarlatti, Vivaldi, Yocoh, Koshkin, Mangoré en Rodrigo Sony. The Baroque Album John Wil liams (gitaar) speelt Bach, Scarlat ti, Couperin, Roncalli en Weiss Sony. JII Deze CD zul je niet vaak in de jazz-afdeling van de platenwin kel aantreffen. Het Amerikaanse koperkwintet, hier aangevuld met slagwerker Mo Roberts, is vooral bekend als vertolker van klassieke muziek. Sinds de doorbraak in 1990 heeft de groep zich echter ook bezig ge houden met interpretaties van onder meer Zappa-composities naast werk van bijvoorbeeld Bach en Hindemith. Op dit met veel zorg geprodu ceerde album zijn ook stukken van Zappa (onder andere Big Swiftyen Dupree's Paradise) in doelmatige arrangementen te horen en toont vooral de speel se kant van het kwintet. De meeste stukken, waaronder ou de bekenden van Billy Strayhom en Jimi Hendrix, ver tonen een sterke jazzinvloed in de uitvoering, hoewel weinig geïmproviseerd wordt. In nieuwe stukken van jonge componisten als John Halle, Phillip Johnston en Kirk Nurock (auteur van het titelstuk) wordt het jazzvocabulaire als deel van de bouwstenen gehanteerd. Met of zonder slagwerker, het ensemble valt op door de schijnbaar moeiteloos gecreëer de ritmische integriteit, iets wat weinig cross-over groepen kun- Het lijkt momenteel behalve het jaargetijde van de barok ook het jaargetijde van de grote gitaris ten. RCA kwam op de markt met een monster-uitgave, 28 CD's, gewijd aan Julian Bream, en Sony zette, op meer beschei den wijze, John Williams in het zonnetje. Aan dat laatste dan ken we twee CD's waaraan de liefhebbers van gitaarmuziek veel plezier zullen beleven. The Seville Concert, de geluidsband van de televisiefilm en opgeno men in het Alcazar te Sevilla, vertoont een Spaans-romanti sche inslag, ondanks een reper toire dat slechts voor een derde Spaans is. Populair en traditio neel, maar op hoog niveau, een heerlijke CD voor de zondag ochtend. The Baroque Album is (hoe kan het anders?) een van de aanbiedingen in de lopende barok-actie, die daarmee iets van 'elck wat wils' krijgt. De echte barokliefhebber zal er misschien zijn neus voor opha len, de echte gitaarliefhebber beslist niet en ik denk dat de laatste gelijk heeft. Wie muzika liteit en kwaliteit weet te waar deren, kan zich ook met deze CD heel tevreden voelen. The Glory of Cremona Ruggero Ricci (viool), Leon Pommers (pia no)—BMG/MCA. Lang gewacht en eindelijk ge kregen: Ricci's demonstratie van beroemde violen uit Cre mona, het centrum van de Itali aanse vioolbouw. Namen als Stradivarius en Amati bepalen het karakter van deze CD, die uitsluitend bedoeld is om enke le van hun beroemdste en kost baarste instrumenten te laten horen. Dat gebeurt in deze her uitgave, een speciale aanbie ding van de Klassieke Vakhan- del, eerst in variërende compo sities, daarna in vijftien maal de openingspassage uit het viool concert in g van Bruch. Voer voor verzamelaars! PK DINGEN Henriëtte van der Hoeven Boeketten van Janneke Briefpapier, enveloppen, wenskaarten en agenda's versierde Janne ke Brinkman-Salentijn (ja, de vrouw van die CDA-politicus) met haar boeketten. Voor deze collectie koos ze diepe, warme tinten. De basiskleuren zijn donkergroen en donkerrood. De serie wordt uitgegeven door Kok Lyra in Kampen. Een deel van de opbrengst gaat naar de Vereniging Natuurmonumenten. Prijs van een schrijf- bloc is 8,95. Meer informatie: 036 - 5349522. Verkleind Niet alleen bordspellen worden teruggebracht tot miniformaat, ook het op de foto afgebeelde jeux de boules 14,95) en het kegelspel 25) zijn terugge bracht tot huiskamer c.q tafel formaat. In de derde doos zitten speciale ballen om mee te jong leren 39). Gezien bij Marks en Spencer - Den Haag/Amster dam. Rijdend Een kleine wijnvooraad (15 tot 20 flessen) kun je kwijt op dit rijdende wijnrek. Het beukenhouten bovenblad van dit, uit verchroomd draad vervaardigde rek, loopt in een halve cirkel waarop je nog het een en andere kwijt kunt. Het verrijdbare meubel is 87 cm hoog, 75 cm breed en 30 cm diep. Het kost 675. Meer informatie Asdal Gourmatics, tel. 08356 - 31898. Afneembaar Het waterreservoir van dit strijkijzer is afneembaar, dus geen onhandig gemanipuleer meer bij de kraan. Het reservoir heeft een inhoud van 320 cc en is voorzien van een anti-kalk- systeem. In een cassette worden de kalkdeeltjes opgevangen, eens per half jaar legen is vol doende, waarna de cassette op nieuw kan worden gebruikt. De zool heeft 2 stoom- en 2 droog- zones die elkaar afwisselen. De strijkbout, die Ultimate wordt genoemd, is er vanaf 139. Meer informatie Moulinex; tel. 01820 - 23033. Vorm Dat een kraan gemakke lijk open en dicht gaat, is belangrijk maar een mo derne kraan moet. als het even kan, ook een beetje mooi ogen. Daarom brengt Dornbracht de se rie Obina, sanitairpro- dukten ontworpen door Dieter Sieger. De consu ment kan de kraan hele maal naar eigen inzicht 'opbouwen'. Zo zijn er bij voorbeeld voor elk type kraan vier verschillende hendelvormen. Ook qua kleur is er een ruime keus: chroom, messing, mat-zwart blauw en warmrood. Een heel apart effect onstaat als je bij voorbeeld rood en messing in één kraan ver werkt. Meer informatie Burg mans, tel. 010-4508451. HOBBY U kent ze misschien wel: Amerikaanse wasknijpers (clothespins), een stukje rondhout met een inkeping aan de ene en een bolletje aan de andere kant. Dit type wordt hier niet of nau welijks gebruikt voor het doel waar voor ze eigenlijk gemaakt zijn, maar door hun opmerkelijk vorm zijn ze heel geschikt als knutselmateriaal. Ze kunnen eenvoudig omgetoverd wor den tot leuke poppetjes, bij voorbeeld voor het poppenhuis van de kinderen. Of als decoratie: een bruidspaar op de taart. Je kunt er ook klederdrachtpop petjes, soldaatjes, enz. van maken. Wie ermee aan de slag gaat, ontdekt vanzelf allerlei andere mogelijkheden. De wasknijpers zijn in hobbyzaken te koop in twee formaten. Er komt maar weinig gereedschap aan te pas om ermee aan de gang te gaan: een fijngetand zaagje, schuurpapier, blan ke knutsellijm of een lijmpistool, en als bijkomende materialen restjes stof, vilt, lint, wol, verf, e.d. Voor een poppetje zijn knijpers in beide formaten nodig. De grote wor den gebruikt voor het lijf, met hoofd en benen. Om een 'kindpopje' te ma ken, zaag je een stukje van de benen af. Van de kleine knijpers maak je de armen van de figuurtjes. Je kunt het ene poppetje dunne en het andere dikke armen geven; dit hangt af welk knijpergedeelte je gebruikt. Alle onderdelen moeten, als ze ge reed zijn, goed glad worden ge schuurd. Daarna kunnen ze geverfd worden, bij voorbeeld met sneldro gende hobbyverf. Vervolgens worden de gewenste versieringen aange bracht, zoals een rokje, een strik of een haardos. Een rokje maken gaat zo: breng een beetje lijm rond de 'tail le' van de knijper aan. plooi de stof er omheen, met de verkeerde kant aan de buitenzijde, en het grootste deel van de stof richting hoofd. Omwind het geheel enkele malen met dun touw en sla, als de lijm droog is, de stof naar beneden om. Een strak rokje maak je eenvoudig door een stuk lint Amerikaanse wasknijpers zijn leuk hobby-materiaal. naaien en lijmen. Het bevestigen van de armpjes kan het best het laatst worden gedaan. Met een lijmpistool gaat dit het han digst en snelst, maar als de kinderen erbij helpen let er dan op dat de lijm behoorlijk heet is zo lang deze vloei baar is! Meubilair Er zijn standaardjes te koop waarop Verf ze in een bijpassende kleur. Voor het zetten van stippeltjes die bij voor beeld ogen of knopen voorstellen, kan een in verf gedoopte speldeknop die nen. Maak de gezichtjes niet te inge wikkeld; daarvoor zijn ze te klein. Heel fijne lijntjes en ook stipjes kun nen worden aangebracht met een wa tervaste fineliner. Als er aantal van zulke figuurtjes is gemaakt, kunnen ze ook nog van wat gemaakt van Amerikaanse wasknij pers. Een stukje triplex is een tafelblad en de poten worden gevormd door de bovenstukken van het kleine type knijpers. Je kunt cr ook een step van maken, met stukjes triplex en halve bolletjes van de knijpers als wielen. De bol kan ook als bal dienen als je met knijpers twee elftallen samenstelt. Mogelijkhe den te over. Moor infnrmQtio- fU 1 1 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DOE-HET-ZELF Bij het kiezen van vloerbedekking wordt vaak een belangrijk aspect over het hoofd gezien: de ondervloer, de basis waarop het materiaal wordt aangebracht. Dat kan een houten constructie zijn, of beton. In beide gevallen kan het oppervlak min of meer sterke afwijkingen, egaliteitsmanke- menten, vertonen. Die worden al kort na het leggen van vloerbedekking, of op lange re termijn, zichtbaar. Vinyl bij voorbeeld verraadt al heel gauw golvingen in en na den tussen vloerplanken. Ook oneffenhe den in een betonnen vloeroppervlak (putjes en puistjes) tekenen zich in veel gevallen in de (vaak kostbare) vloerbedekking af. Er zijn nog andere kwesties die bij om het even welke vloerafwerking van belang kun nen zijn: temperatuurbeheersing, vochtwe- ring, geluidsisolatie en brandveiligheid. Om al deze facetten in één systeem te 'van gen' heeft de fabrikant van Norgips Lafarge gipskartonplaat een methode ontwikkeld: de Norvloer. De kern ervan is de Norvloer plank, een speciaal op dit doel afgestemde gipsplaat met rechte kant, 12,5 mm dik en 240 x 60 cm breed. Die platen worden in twee lagen kruislings op elkaar en met verspringende voegen ge legd, gelijmd en met bijbehorende schroe ven vastgezet. Die schroeven hebben slechts een tijdelijke functie: de twee lagen tijdens het uitharden van de lijm stevig op elkaar houden, zodat ze samen een com pacte 'koek' vormen. Een Norvloer bestaat uit vloerbedekking (1 twee lagen kruislings gemonteerde gipsplaats- filanken (2), schroeven (3), lijm (4) en een ega- isatiemiddel (5). Correcties Voor het corrigeren van grote afwijkingen in de basisvloer is een egalisatieprodukt in het systeem opgenomen. Oneffenheden tot maximaal 8 mm kunnen worden uitgevlakt met een in water te mengen egalisatiepoe der. Een andere mogelijkheid is het leggen van polystyreenplaten. De lengte van de Nor- vloerschroeven is afgestemd op een totale dikte van iets meer dan 3 cm (want de schroefkoppen verzinken ook nog iets in de bovenste plaatlaag). De Norvloer blijft daar door los van de basisvloer. is dus 'zwevend'. Om tot een volstrekt vlakke, naadloze on dervloer te komen worden de stootkanten van de bovenste plaatlaag met plamuur af gedicht. In natte ruimten zoals badkamer of keuken is een bitumenafstrijking, een even eens tot het systeem behorend produkt, aan te raden. Om de toplaag tegen eventuele wrijving van vloerbedekking te beschermen is ook een speciaal voorstrijkmiddel te koop, zodat het karton van de gipsplaat niet kan gaan 'rullen'. Of je nu voor tapijt of vinyl kiest, een gladde ondergrond is het behoud van de vaak dure vloerbedekking. foto pr Perfect vlak Het systeem levert een basis die tapijt, e.d. perfect vlak houdt en dus tegen ontsierende aftekeningen behoedt en ook te snelle slijta ge in kostbare vloerbedekking voorkomt Parket (hout of laminaat) geeft zowel in het vertrek /elf als in ruimten eronder (denk aan de buren!) een aanzienlijk geringere ge luidsoverdracht. De vloer is ook opgewas sen tegen rol- of bureaustoelverkeer. De to tale dikte kan het nodig maken drempels en deuren iets aan te passen, maar die ingreep is voor een doe-het-zelver niet zo'n pro bleem. De totale constructie kan aan de vakman worden overgelaten, maar wie over twee rechter handen beschikt kan de klus ook best zelf klaren. De daarvoor benodigde spullen zijn bij de goed gesorteerde bouw materialenhandel te koop. Meer informatie Norgips. Haarlem, 023- 400026.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25