'Rien ne va plus' voor trotse Bernard Tapie 'Gemeente moet denken aan klanten' Decofleur erkend als handelsbedrijf Sport Nieuwe luchtvaartkalender uitgebracht Geen lager afvaltarief voor alleenstaanden 'De VVV moet niet langer worden gespaard' VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 CHEF AD VAN KAAM. 071 -356464. PIV -CHEF ROB ONDERWATER 071-356463 Franse 'glamourboy' van de jaren tachtig aan rand van de afgrond Zijn leven lijkt een Franse variant op de Amerikaanse droom van de eenvoudige jongen uit een arme achter buurt die het tot multimiljonair schopt. Tot voor kort ging het Bernard Tapie voor de wind. Vrijwel alles wat hij aanraakte veranderde op slag in goud. Hij stond aan het hoofd van een financieel imperium van enkele miljarden, wist het vrijwel vanuit het niets tot lid van het parlement en minister te schoppen en zag tussen de bedrijven door ook nog kans grote successen op sportief gebied te beha len. Eerst in de Tour de France met de door hem gespon sorde wielerploeg La Vie Claire (meerdere tourzeges met Bernard Hinault en Greg Lemond) en vervolgens met de t- voetbalclub Olympique Marseille (vijf maal op rij kam pioen van Frankrijk, Europees kampioen in het seizoen 1992-1993). Maar het 'sprookje' Bernard Tapie lijkt uit. parus hans gertsen cpd-correspondent Zijn zakelijk imperium wankelt. Olympique Marseille, de trotse Europese kampioen, is vanwege een omkopingsschandaal uitge sloten van Europees voetbal en verkeert ook financieel aan de rand van de afgrond. Bernard Tapie rest weinig anders dan een smadelijke aftocht. Hij ver trekt voor het eind van het sei zoen als voorzitter van de club die hij naar de Europese top wist op te stoten. Het einde van de ellende is voor Tapie nog lang niet in zicht. Hij is in diver se juridische procedures ver wikkeld. Het is verre van uitge sloten dat de 'glamourboy van de jaren tachtig' daar eindigt waar hij volgens steeds meer mensen thuis hoort: Achter de tralies. Oplichting Vorig jaar kroop Bernard Tapie. de zakenman en politicus, al een keer door het oog van de naald. Precies 51 dagen nadat hij door premier Pierre Bérégo- voy tot minister van stadsont wikkeling was benoemd, moest hij aftreden omdat hij door een voormalige zakenpartner was beschuldigd van oplichting. Tapie zou zijn partner in 1985 een bedrag van ruim vier mil joen gulden door de neus heb ben geboord door valsheid in geschrifte te plegen. Het zag er slecht uit voor Tapie, maar de sluwe vos wist een rechtszaak op het nippertje te voorkomen door een royale schikking te treffen met zijn voormalige partner. Die trok de aanklacht in, waarna de onderzoeksrech ter weinig anders kon dan het dossier te sluiten. Maar niet ha opgemerkt te hebben dat Tapie in haar ogen 'moreel gezien ernstig over de schreef was ge gaan. Tapie was slechts ten dele gezuiverd, maar mocht deson danks zijn ministerschap weer opnemen van zijn politieke vriend Bérégoyoy. Het is zeer de vraag of Tapie er opnieuw in slaagt de Franse justitie uit handen te blijven. Er lopen momenteel maar liefst zes gerechtelijke vooronderzoe ken tegen hem. De politicus Ta pie wordt er van verdacht vorig jaar geknoeid te hebben met de financiering van zijn verkie zingscampagne in de regio Marseille. Hij zou veel meer dan het wettelijk toegestane bedrag hebben uitgegeven. Als voorzitter en eigenaar van Olympique Marseille is hij in vier verschillende juridische procedures verwikkeld. De Franse justitie wil niet alleen weten welke rol Tapie gespeeld heeft in de poging de competi tiewedstrijd tegen Valenciennes te kopen, maar onderzoekt ook de beschuldigingen van twee betrokkenen die zweren dat Ta pie hen tegen betaling tot valse getuigenverklaringen heeft pro beren aan te zetten. Alsof het nog niet genoeg is, hebben de Franse fiscus, de voetbalbond en justitie grote belangstelling voor de boekhouding van Olympique Marseille. Ook daar in zou de afgelopen jaren heel wat gerommeld zijn. Affaire De zakenman Tapie tenslotte, wordt achtervolgd door een af faire die nog vele malen ernsti ger lijkt te zijn dan al het boven staande. Hij zou zich als eige naar van de op de rand van een faillissement balancerende weegschalenfabriek Testut schuldig hebben gemaakt aan valsheid in geschrifte, zwendel en heling. Via merkwaardige manoeuvres met dochterbedrij ven zou Tapie ruim 100 miljoen franc aan het toch al noodlij dende bedrijf hebben onttrok ken, daarmee de werkgelegen heid van 600 mensen op het noordwukerhout. marijke den hollander Het stelde B. de Haas, raadslid voor de PvdA, teleur dat het col lege niet eens het voorstel van zijn fractie had willen onderzoe ken om bepaalde gemeentelijke diensten over te hevelen naar het postkantoor. Het college zag er echter weinig heil in o'rndal de dienstverlening die op die manier wordt aangeboden slechts beperkt zal kunnen blij ven tot summiere dingen zoals het uitreiken van documenten. Belangrijke handelingen kun nen alleen in het gemeentehuis worden uitgevoerd. Volgens burgemeester J. An- del is bovendien de ervaring in andere plaatsen met openstel ling van de gemeenteloketten op zaterdagmorgen of tijdens koopavonden niet altijd even positief. „Het blijkt dat loketten op die tijdstippen toch vaak leeg blijven". „Bovendien vindt Andel dat het gemeentehuis weliswaar alleen 's morgens open is, maar in de middaguren zeker niet potdicht zit. „Wie een afspraak maakt kan ook dan te recht. In dit huis wordt goede service aan de burger verleend". B W vinden ook openstel- spel zettend. Met een deel van het onrechtmatig aan Testut onttrokken geld zou Tapie en kele jaren geleden de transfer van de Engelse voetballer Chris Waddie hebben gefinancierd. Hoe erg Tapie zich door de 'affaire Testut' bedreigd voelt, blijkt wel uit het feit dat hij on langs met de van hem bekende bravour aankondigde dat hij Testut niet failliet zou laten gaan. Tapie legde uit eigen zak het lieve sommetje van 250 mil joen franc (ruim 80 miljoen gul den) op tafel om een faillisse ment te voorkomen. 'Wegge gooid geld', zo menen alle fi nanciële specialisten. Testut gaat hoe dan ook op termijn failliet. Tapie zou met de royale schenking maar één ding heb ben willen bereiken: Dat de jus titie het onderzoek naar de zaak staakt. De methode heeft in het ver leden meerdere malen gewerkt, maar dit keer lijkt Tapie ver keerd gegokt te hebben. Een parlementaire commissie buigt zich sinds deze week over een verzoek van justitie zijn parle mentaire onschendbaarheid op te heffen. Als daar volgens zijn collega's aanleiding toe is, zal Tapie op korte termijn in staat van beschuldiging worden ge steld. Het is zeer de vraag of het legertje advocaten dat Tapie al sinds jaar en dag bijstaat, dit keer opnieuw in staat is hem uit de klauwen van justitie te red den. Tralies Als Bernard Tapie inderdaad achter de tralies verdwijnt, is dat het definitieve einde van een komeetachtige carrière. Een carrière die in de jaren zestig begon. Als 19-jarige vergaarde Bernard een fortuin als verko per van televisietoestellen. Dc manier waarop hij zijn handel wist te slijten, is illustratief voor zijn latere werkwijze: Inventief, met veel bluf en charme en het met de waarheid niet zo nauw nemend. De jonge Bernard deed zich voor als enquêteur en vroeg de mensen huis-aan-huis wat ze van bepaalde televisieprogram ma's vonden. Als mensen niet over een toestel beschikten, wist Tapie daar wel raad op. Hij 'leende' ze er een week lang één. Daarna wilden de meeste mensen het toestel niet meer kwijt en rinkelde de kassa. Na een mislukte poging om carrière te maken als zanger en nog wat andere romantische omzwervingen, maakte Tapie in de jaren zeventig en tachtig for tuin als 'raider'. Hij kocht tien Bernard Tapie staat de pers te woord. De voorzitter en eigenaar van Olympique Marseille is in vier verschillende juridische procedures verwikkeld en heeft derhalve heel wat uit te leggen. foto epa tallen vrijwel failliete onderne mingen op en wist ze, na ze met paardemiddelen op de been te hebben geholpen, met veel winst te verkopen. De methodes die hij daarbij gebruikte, grens den vaak aan het toelaatbare, maar een legertje geslepen ad vocaten zorgde ervoor dat Tapie er altijd zonder kleerscheuren vanaf kwam. Lemond Begin jaren tachtig ontdekte Ta pie de 'gouden combinatie': Sport en media. Via het sponso ren van de wielerploeg La Vie Claire met de meervoudige Tourwinnaar Bernard Hinault - en later Greg Lemond - als kop man, kreeg de gelijknamige ke ten reformzaken die hij in 1980 kocht, landelijke bekendheid. Net als Tapie zelf. De arbeiders jongen die het tot multimiljo nair had geschopt, werd een volksheld die niet meer van de televisieschermen was weg te branden. Maar de 'mythe Tapie' werd pas echt geboren toen hij in 1986 de noodlijdende voet balclub Olympique Marseille overnam, op verzoek van Gas ton Deferre, een legendarische burgemeester van Marseille en tevens één van de kopstukken van de socialistische partij. Dat was niet alleen het begin van een serie opmerkelijke sportieve successen, maar ook het begin van zijn politieke carrière. Want voetbal en politiek zijn in de compleet voetbalgekke Zuid- franse stad zeer nauw met el kaar verweven. Tapie keek niet op een paar miljoen meer of minder om Olympique naar de Europese top te brengen. Hij kocht spe lers als )ean-Pierre Papin, Chris Waddle, Jean Tigana, Klaus Al lots, Eric Cantona. Alain Boksic, Rudi Voller en Paolo Futre en huurde toptrainers als Ray mond Goethals, Frans Becken- bauer en Thomas Ivic in om zijn grote ideaal te bereiken: Olympique moest als eerste Franse club de Europa Cup 1 winnen. Tapie wilde de Italiaan se mediabaron Sylvio Berlusco ni en zijn sterrenteam AC Milan naar de kroon steken. In 1991 mislukte dat op het laatste mo ment. In de halve finale scha kelde Marseille AC Milan uit, om in de finale te struikelen. Hoogetepunt In mei dit jaar lukte het dan eindelijk. In München wist Olympique Milan de baas te blijven. Tapie was op het hoog tepunt van zijn roem. Maar he laas werd de historische over winning al snel overschaduwd door de 'affaire OM-Valencien- nes'. Enkele dagen voor de fina le in München zou directeur Bernès van Olympique drie spe lers van competitie-tegenstan der Valenciennes hebben willen omkopen. Het begin van een ju ridische thriller die nog lang niet afgelopen is. Het begin van het einde voor de Franse en Eu ropese kampioen. Olympique werd door de UEFA geschorst en uit de Europese competitie gegooid. De trotse kampioen, Tapie's paradepaardje, is nu de paria van het Europese voetbal. De uitsluiting van Europees voetbal dreigt de club ook fi nancieel lelijk op te breken. Door het mislopen van meer dan veertig miljoen gulden aan inkomsten lijkt een faillisse ment haast onafwendbaar. Ber nard Tapie moet zijn beste spe lers (Boksic. Voller, Boli en Futre) verkopen en is wanhopig op zoek naar een kapitaalkrach tige industrieel die de club van hem wil overnemen. Hij wil zich, zo maakte hij deze week bekend, nog voor het eind van het seizoen terugtrekken om zich geheel aan zijn politieke carrière te wijden. Het is geen geheim dat Tapie zijn oog heeft laten vallen op het burgemeesterschap van Marseille, de tweede stad van Frankrijk. Of hij daarin slaagt, zal voor een groot deel afhan gen van de vraag of hij Olympi que voor de ondergang kan be hoeden. Het is verre van uitge sloten dat de Franse voetbal bond die momenteel de finan ciën van Marseille onderzoekt, de club failliet laat verklaren en vanwege financieel wanbeheer tenig zet naar de tweede divisie, zoals rivaal Bordeaux enkele seizoenen geleden ook over kwam. Dat zou een klap zijn die de club, de stad Marseille en Tapie niet snel te boven zullen ko men. Marseille is. ondanks alles, nog steeds trots op 'zijn' club en op Tapie. De aanhoudende aanvallen op Bernard Tapie zijn voor duizenden trouwe suppor ters niets anders dan 'een Parijs complot' om de club. Tapie en de stad in diskrediet te brengen. Maar ook in Marseille slaat de twijfel toe. Oplichter Is Bernard Tapie een bluffer? Een sociaal bewogen multimil jonair, een fantast danwel een financieel genie? Of gewoon een briljante oplichter en geboren leugenaar? Het zijn vragen die menigeen in Frankrijk zich al jaren stelt. Het antwoord is nu aan justitie en het ziet er niet best uit voor Bernard Tapie. De 'selfmade -miljonair hoort sinds kort op alle terreinen waarop hij met veel succes actief was, nog maar één zin: „Rien ne va plus". Niemand wil nog met het 'aan geschoten wild' Tapie in zee gaan, zo lijkt het. Zelfs president Mitterrand, tot voor kort een onvoorwaardelijk 'fan' van Ta pie, neemt nu duidelijk afstand. In juli stak Mitterrand nog zonder enige schroom de lof trompet over Bernard Tapie. Maar deze week krabbelde ook zijn allerhoogste beschermheer opvallend terug. „Ik heb alleen maar willen zeggen dat Tapie in mijn ogen een goed minister en voorzitter van Olympique Mar seille was", zo zei Mitterrand tijdens een interview. „Over zijn problemen met justitie weet ik niets". „Bernard Tapie mikt steeds hoger. Meer bekendheid, meer geld en uiteindelijk meer macht. Hij is een gokker die noodgedwongen steeds hoger in moet zetten: een koorddan ser die zijn evenwicht alleen maar kan bewaren door vooruil te gaan. Stoppen, of alleen maar even pauzeren, verhoogt het ri sico te vallen. De vlucht naar voren is de voorwaarde voor zijn overlevenzo schrijft de Franse journalist Philippe Rein- hard in een uiterst kritisch boek over het fenomeen Tapie ('Ber nard Tapie. of de politiek in zijn onderbroek). De koorddanser Tapie weet waar hij aan toe is. Het 'vang net' Francois Mitterrand is weg en hij staat op het punt heel diep te vallen. Noordwijkerhouts raadshuis moet langer open De fracties van de PvdA en D66 vinden dat de gemeente Noordwijkerhout klantvriendelijker moet worden door de openingstijden van de gemeentesecretarie en de ge- meentewerf te verruimen. Tijdens de begrotingsvergade ring vonden de oppositiepartijen gisteren echter weinig steun voor het idee de gemeentelijke dienstverlening ook buiten kantooruren bereikbaar te maken voor de Noord- wijkerhoutse bevolking. ling van de gemeentewerf bui ten kantoortijden onnodig. Hulspas en de Haas wezen er op dat met het invoeren van een nieuw ophaalsysteem van huisvuil met ingang van 1 janu ari 1994 mensen echter wel ruim de gelegenheid moeten hebben grof afval op de werf in te kunnen leveren. Grote stuk ken, zoals afgedankt meubilair, mogen straks niet meer samen met het gewone afval langs de straat worden gezet. „De gemeente is wel zeer klantonvriendelijk bezig door wel meer inspanning van de burger te vragen om het vuil kwijt te raken en ook nog hoge re lasten te berekenen, maar daar niets tegenover te stellen aldus Hulspas. Volgens B W staat de bezetting van de bui tendienst het echter niet toe om meer uren open te zijn. Overi gens kunnen mensen op afroep eenmaal per maand grote stuk ken door de gemeentelijke rei nigingsdienst laten ophalen. Binnenkort zal in Noordwijker hout huis-aan-huis schriftelijk informatie worden verstrekt over het nieuwe systeem van af- valinzamelen en vooral het ge scheiden aanbieden van huis houdelijk afval. rijnsburg» Rijnsburger P. Korbee heeft voor 1994 een nieuwe luchtvaartkalender op de markt gebracht met afbeeldingen van vlieg tuigen die door de Koninklijke Lucht Macht en de Marine Luchtvaart Dienst worden ge bruikt. De kalender bevat 14 foto's waaron der afbeeldingen van vliegtuigen waarmee in Nederland niet meer wordt gevlogen. Voor de eerste keer heeft Korbee naast een gewone kalender ook een verjaardagskalen der uitgebracht. „Het is een probeerseltje", aldus Korbee. „Om de kosten te drukken be vatten beide kalenders dezelfde foto's." Vol gens Korbee is het niet de bedoeling om elk jaar een verjaardagskalender uit te brengen. Daarvoor is de groep liefhebbers toch te klein. „Bovendien gaat zo'n kalender wel een paar jaar mee." Het is de zesde keer dat Korbee een lucht vaartkalender op de markt brengt. Elk jaar kiest hij een ander onderwerp. Inmiddels heeft Korbee alweer een thema voor volgend jaar bedacht: 'Militaire en Civiele luchtvaart'. Deze kalender zal onder meer foto's bevatten van hedendaagse toestellen van de KLM en de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. foto'kalender p korbee noordwukerhout maruke den hollander Dc gemeenteraad van Noord wijkerhout heeft het bedrijf in droogbloemen Decofleur BV aan het VVesteinde gisteren in meerderheid de status van han delsbedrijf toegekend. Daarmee heeft het de mogelijkheid gekre gen om op zijn huidige terrein 4000 vierkante meter uit te brei den. Tot nog toe kon dat niet omdat de grond slechts voor agrarische doeleinden mag worden gebruikt. De gemeenteraad was aan vankelijk zeer verdeeld over de kwestie. Decofleur had in 1981 zijn kans laten lopen direct de handelsstatus te krijgen toen het bestemmingsplan werd vastgesteld. Om die status toch te krijgen moest worden aange toond dat sinds 1981 meer dan de helft van het inkomen uit de handel afkomstig was. De com missie voor beroep- en be zwaarschriften wilde het bedrijf het voordeel van de twijfel ge ven, hoewel een minderheid van de commissieleden vond dat het geleverde cijfermateriaal onvoldoende was. CDA-raadslid C. van Duin, te vens voorzitter van de bezwaar schriftencommissie. meende dat er wel degelijk voldoende materiaal boven tafel was ge bracht dat aantoonde dat Deco fleur ook al in 1981 handelsbe drijf was. De VVD schaarde zich achter hem. P. Hulspas-Jordaan van D66 vond echter dat het be drijf niet paste in het buitenge bied, zoals dat deze partij voor ogen staat. „Ik denk ook niet dat de provincie hier blij mee zal zijn", aldus Hulspas. Ook J. Hof-van Putten was ontevre den.. „Er sluipt bij dit soort be slissingen steeds meer willekeur in", zo constateerde ze. Volgens GDA en WD kon ech ter in dit geval best ingespeeld worden op het nieuwe bestem mingsplan dat Noordwijkerhout van plan is voor het buitenge bied te maken. noordwukerhout noordwukerhout» De discussie over het jaarlijkse subsidie voor de Noordwijkerhoutse VW moet weer worden aangezwengeld. Dat vinden de fracties van PvdA en D66. „Ik heb stellig de indruk dat de VW in de bezuinigingsrondes onbespreekbaar is. De laatste jaren is er geen dubbeltje afgegaan van het subsidie bedrag van 50.000 gulden", aldus B. de Haas van de PvdA gisteren tijdens de begro tingsvergadering. De argumenten van B W om niet te korten op de bijdrage aan de VW omdat er nu eenmaal landelijke afspraken zijn met name waar het de tarieven betreft van ge schenkbonnen en theaterreserveringen, wijst de PvdA van de hand. „Als we dat steeds voor zoete koek blijven slikken zitten we tot in lengte van dagen vast aan die hal ve ton". Volgens de Haas moeten zaken die gejd kosten in plaats van geld opleveren desnoods maar worden afgestoten. „Wij zijn er niet op uit het hele bedrag weg te ha len, maar vinden wel dat je steeds een afwe ging moet maken en je niet moet verschui len achter landelijke afspraken". J. Bierhoff van D66 sloot zich bij de Haas aan. Ook zijn fractie vindt het bedrag van 50.000 gulden voor de VW te veel. Voorstellen van dc PvdA en D66 om in Noordwijkerhout gediffe rentieerde tarieven in te voeren voor de afvalstoffenheffing heb ben het gisteren niet gehaald. Beide partijen voerden als argu ment aan dat eenpersoonshuis houdens minder afval produce ren dan gezinnen met meer huisgenoten en dus minder zouden moeten gaan betalen. CDA en WD waren het daar niet mee oneens maar kozen er toch voor om voorlopig een ta rief te hanteren. Volgens H. de Groot-van Gijlswijk van de christen-democraten moet ze ker gezocht worden naar een rechtvaardig systeem van bere kening van de afvaikosten. Voorlopig is echter nog niet te overzien of de kostenramingen van het gescheiden ophalen van huisvuil ook overeen zullen ko men met de werkelijkheid. Bo vendien wil het CDA wachten op evaluatierapporten van an dere gemeenten die met gedif ferentieerde tarieven gaan wer ken. De voorstellen van D66 en l*vdA vond de Groot te veel ge baseerd op veronderstellingen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23