r 'Ruud, ga je wraak nemen?' Barcelona bindt zoon van Cruyff De kassa kan in de Kuip rinkelen voor Feyenoord GAK pakt vechtende voetballers aan Sport Volleybalsters openen met winst op Polen Bondscoach plukt Casba-ploeg kaal Japan onderuit /RIJDAG 29 OKTOBER 1993 A-t- Ploegsma onaangenaam verrast eindhoven Kees Ploegsma werd gisteravond op de ledenverga dering van PSV onaangenaam verrast. De manager werd herko zen als secretaris van de vereniging, maar slechts voor een jaar. Tot gisteren dacht Ploegsma zelf voor de gebruikelijke termijn van twee jaar herkozen te worden. Het nieuwe bestuur van PSV, dat Willem 'Bill' Maeyer installeer de als voorzitter en opvolger van Jacques Ruts, bleek het "in de gegeven omstandigheden' wijzer te achten Ploegsma's nieuwe termijn als secretaris niet voorbij zijn contract-duur te laten lo pen. De vijf-jarige verbintenis van Ploegsma loopt 31 december '94 af. De 'gegeven omstandigheden' betreffen de rellen en mati ge prestaties van PSV in de afgelopen jaren, waaraan Ploegsma part en deel heeft, meent het nieuwe bestuur. Uittocht der gladiatoren in Stockholm Stockholm» Boris Becker kan het verdedigen van zijn titel in de Masters van Frankfurt gevoegelijk uit zijn hoofd zetten. In een van zijn kant bedroevend slechte voorstelling verloor de als der de geplaatste Duitser gisteren tijdens het toernooi van Stock holm in de derde ronde van de Amerikaan MaliVai Washington. Becker won slechts vier games (1-6, 3-6). De uittocht der gladiatoren zette zich voort in de Zweedse hoofdstad. Ook de als tweede geplaatste Amerikaan Jim Courier (7-6,3-6,6-7 tegen de Zwitser Rosset) en de als vijfde gerang schikte Spanjaard Sergi Bruguera (6-3,3-6,2-6 tegen de Zweed Svensson) gingen onderuit. Negentiende partij remise Jakarta» De negentiende partij uit de tweekamp om het FIDE wereldkampioenschap schaken tussen Anatoli Karpov (Rus) en Jan Timman (Ned) is gisteren in Jakarta in remise geëindigd. Karpov leidt nu met 12-7. De Rus heeft nog een half punt nodig uit de resterende vijf partijen om zijn titel te behouden. In de negentiende partij, waarin Timman met wit speelde, werd na 43 zetten tot deling van het punt besloten. De twintigste partij wordt morgen gespeeld. Tuur vijfde op uitdagerslijst mexico stad »<Regilio Tuur is de beste Nederlander op de gisteren gepubliceerde ranglijst van de World Boxing Council (WBC). Bij de zwaarvedergewichten bezet de in New York wonende Rotter dammer de vijfde plaats. Nummer één op de uitdagerslijst is de Amerikaan James Leija. Op de lijst in het halfzwaargewicht is Eddy Smulders zesde. De Amerikaan Randall Yonker is de eerste kandidaat om titelhouder Jèff Harding uit Australië uit te dagen. LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Piet Hoekstra heeft de wielerploeg van Cas- ba Wonen een forse teleurstelling bezorgd. Net nu de leiding van de Zoeterwoudse wielerstichting de amateurploeg voor 1994 rond heeft, benaderde dé bondscoach twee aanwinsten van Casba voor zijn nationale amateurselectie. Hoewel de besprekingen tussen Hoekstra en Robert de Poel en Aart Vierhouten nog niet zijn -afgerond, is de kans klein dat zij volgend jaar de Casba - kleuren verdedigen. Volgens Hoekstra is hij 'redelijk kieskeu rig' te werk gegaan bij het samenstellen van zijn selectie, waarvoor hij ook Wim van de Meulenhof, Casper van der Meer, Koos Moerenhout en Max van Heeswijk op het oog heeft. Hoekstra: ..Ik heb uiteraard eerst de renners benaderd. Met hen heb ik een principe-akkoord. Ik moet nog wel wat knelpunten wegwerken. Ook moet ik de stichtingen en amateurploegen nog inlich ten. Dat het nieuws al eerder in de krant stond, ligt niet aan mij. Dat heeft Joop Ats- ma vermoedelijk naar buiten gebracht." De Friese bondscoach rekent op mede werking van de ploegen die de renners moeten afstaan. ,,Ik zou het absurd vinden, als renners onder dwang van een contract niet voor de amateurselectie zouden kun nen uitkomen. In principe zouden ploegen in de rij moeten staan, als een renner wordt gevraagd voor de nationale selectie." Casba ziet de twee nieuwelingen met lede ogen vertrekken. „Uiteraard leggen wij hun geen strobreed in de weg", aldus Wim van Duivenbode, secretaris van het stichtingbe- stuur. „Maar voor ons komt het vertrek van twee toppers uiterst ongelegen. Het zegt ge noeg dat Hoekstra De Poel en Vierhouten, die goed kunnen klimmen, zo graag wil hebben. Wij zijn Bennie Gosink al kwijtgeraakt (aan Löwik) en ook Etienne Vergeer schijnt on der zijn contract uit te willen. Op deze ma nier is het onmogelijk om op een normale manier een sterke ploeg op poten te zetten. Bovendien steekt het me dat wij het nieuws over De Poel en Vierhouten uit de krant moesten vernemen." i.V Piet Hoekstra foto archief De Gullit-mania is terug in Italië De fraaie herfst van 1987 weerspiegelt in de Middelland se Zee. Zo sterk als Gullit toen voetbalde, zo machtig is de sterspeler aan dit seizoen begonnen. Niet eerder maakte hij zoveel doelpunten (zes) in Italië tijdens de eerste twee maanden van het seizoen. Hij is nu zelfs top scorer van de Serie A. De cijfers spreken duidelijke taal: net als bij Feyenoord, PSV en AC Milan maakt Ruud Gul lit een daverende entree bij Sampdoria. De aanhang van de Genuese club is lyrisch over hem en zelfs de kritische pers komt superlatieven te kort. De Gullit-mania bereikt zondag een nieuwe top met Sampdoria-Milan. Het wordt zoiets als de Feyenoorder Cruijff tegen Ajax. iZOLNOK ANP Het Nederlandse volleybalteam (vrouwen) is het WK-kwalifica- tietoernooi gestart met een overwinning op Polen. In drie iets rekende de selectie van de nieuwe trainer Bert Goedkoop af met Polen: 17-15,15-10, 15-7. Nederland treft de komende dagen Hongarije en Letland. Beide wedstrijden dienen te worden gewonnen om zich te "rwalificeren voor de mondiale itrijd, die volgend jaar oktober in Brazilië wordt gehouden. Tijdens de Europese titelstrijd in Brno won Nederland een moeizame vijfsetter van Let land, dat net op het internatio-- nale podium was verschenen. In Tsjechië faalde de selectie, zevende, als zelden te voren. Na kritiek uit de speelstersgroep besloot Peter Murphy, zijn ont slag in te dienen. Assistent Goedkoop is nu in Szolnok hoofdcoach. Goedkoop, gepokt en gema zeld als speler bij Martinus en het Nederlands team, verklaar de een beetje te zijn geschrok ken van het niveau van zijn Aan de andere kant was hij verrast door de vecht lust. Goedkoop had gekozen voor een iets andere basisopstelling dan Murphy bij het EK. Saskia van Hintum fungeerde als spel- verdeelster. Zij vervangt Vera Koenen, die dat baantje in Bmo vervulde en daarbij geblesseerd raakte. Als libero maakte Hen- riëtte Weersing haar rentree. Zij voegde zich pas dinsdagavond bij de ploeg en miste dus de voorbereidingsweek van haar teamgenoten op Texel. Goed koop: „Ik heb de ploeg gevraagd of wij haar voor het kunstje dat zij kan onder die voorwaarden willen binnenhalen. Dat was goed." Goedkoop doelde op Weer- sings immer positieve aanvals- rendement. Inmiddels beheerst ze ook een ander kunstje, de sprongopslag. Het rendement daarvan is nog niet hoog. Dat komt omdat twee vingers van haar linkerhand, waarmee zij de bal opgooit, gespalkt zijn we gens een vorige week opgelo pen kneuzing. De basis stond verder net als tijdens het Europese toernooi uit Brinkman, Boersma, De Jongen Machovcak. genua jurriaan van wessem gpd-verslaggever „Ruud, ga je wraak nemen op Milan?". De journalist haji de vraag beter niet gesteld. „Ik wraak nemen? Hou eens op zeg. En waarom dan wel?", ant woordt Gullit licht geirriteerd. Na een week waarin hij tot in den treure moest uitleggen waarom hij Sampdoria boven Torino verkoos als nieuwe werkgever, vraagt de pers hem nu naar zijn verleden. „Milan is het hoogtepunt in mijn loop baan. Aan die club heb ik veel te danken en ik denk de club ook wel wat aan mij. Ik ben wel weg, maar Milan, van de spelers tot de fans, houdt altijd een specia le plaats in mijn hart. Dat is toch logisch. Zondag speel ik te gen mijn oude maten. Dat hoort bij voetbal. Ik heb andere be langen, maar ik hoef geen re vanche te nemen." 'Zwarte tulp' Milan-voorzitter Silvio Berlus coni gaf onlangs toe dat hij te vroeg afscheid nam van zijn 'zwarte tulp'. „Ik dacht dat hij nooit meer zijn oude niveau kon halen en hooguit een paar keer per jaar zou pieken. Zijn sterke optreden verbaast me. Het is een fout geweest om hem te laten gaan. Voor mij blijft hij een milanista, al draagt hij een ander shirt. Elke keer als ik hem in actie zie, hoop ik dat hij wint. Behalve zondag." De media-ty coon verklapte dat Gullit geen woord heeft gehouden: „Ruud verzekerde me dat hij naar het buitenland zou gaan, want hij kon het nooit opbrengen om te gen Milan te spelen. Daarom liet ik hem gaan, ha, ha. Gullit tegen Milan, het is even wen nen." Veel Milan-spelers denken er net zo over. Franco Baresi meent: „Ruud heeft zo'n stem pel op de club gedrukt, dat veel nog aan hem herinnert. Het zal zondag even vreemd zijn, maar ik heb in mijn loopbaan vaker tegen goede vrienden gespeeld. We houden hem wel in de ga ten." Van de zomer troffen Samp doria en Milan elkaar op een toernooi in Udine. Gullit scoor de binnen honderd tellen op aangeven van Evani, een andere milanista in Samp-kleren. „Dat telde niet. Zondag staat er echt wat op het spel. Die goal was heel bizar. Maar ik geloof ook voor mijn oud-ploeggenoten. Na afloop wilden er een paar met mij shirtje ruilen." Anoniem Op veler verzoek legt Gullit nog eens uit, waarom hij Milanello de rug toekeerde: „Ik was aan iets anders toe na zes jaren, een nieuwe uitdaging. Ik kon niet meer echt leven. Als ik in Mi laan een restaurant binnen kwam, keek iedereen op met wie ik uitging en wat ik bestel de. Hier kan ik anoniem rondlo pen. Niet altijd, maar soms. Mensen kijken niet op als ik een Ruud Gullit viert feest met Attillio Lombardo (7) en Roberto Mancini. „Bij AC Milan moest ik telkens een exa men afleggen. Dat kon ik niet meer opbrengen." foto epa pizza bestel. Daarbij speelde ik te weinig, zodat ik niet in top vorm kon komen. Vorig jaar scoorde ik toch vaak (zeven keer in vijftien wedstrijden, red.), maar dat was niet vol doende om een vaste plaats te krijgen. Ik voelde dat ik telkens een examen moest afleggen, dat kon ik niet meer opbrengen. Nu ik elke week speel, voel ik me weer fit. Ik heb altijd in mezelf geloofd, dat is voor een top sporter belangrijk. Bij Sampdo ria kom ik tot mijn recht. Het is onzin dat ik een vrije rol heb. Eriksson geeft me echt wel op drachten, waaraan ik me moet houden." Gullit looft de Zweedse trai ner. „Hij coacht ons fantastisch. We weten vooraf precies hoe de tegenstander speelt, zo goed legt hij dat uit. En als hij het mis heeft zoals zondag in Turijn, dan corrigeert hij ons op tijd. Een bijzondere trainer en vooral een prettig mens om mee sa men te werken." Eriksson snapt de scepsis om Gullit niet: „Ruud is een topat leet. Zo'n speler heeft altijd iets te bieden. Ik ging ervan uit dat hij fysiek nog even sterk zou zijn als in zijn topjaren. Het verbaast me alleen dat hij veel scoort. Ik heb hem gezegd dat hij mis schien wel topscorer wordt." Stimulans De ironie wil dat uitgerekend" Sampdoria Milan zondag-van de koppositie kan stoten. Dat zou een einde betekenen aan 72 weken van absolute heerschap pij van de roodzwarte club. Gul lit blijft lakoniek: „Het is een ex tra stimulans om een einde te maken aan het record, meer niet. Een week later kan Milan alweer aan kop staan. Maar als ik zondag scoor, noem het dan niet mijn revanche op Milan, want ik hoef geen revanche te nemen. Als ik uit mijn bol ga is dat omdat het eerste doelpunt voor je eigen publiek altijd zeer speciaal is." doha/quatar gpd Saudi-Arabië en Zuid-Korea zullen Azie vertegenwoordigen op het WK-94. Voor de Arabie ren, die al twee keer Aziatisch kampioen waren, wordt het een langverwacht debuut. De Ko- reanen waren al driemaal op het eindtoernooi. Daar wisten ze nimmer te imponeren. Aan acht wedstrijden hielden ze maar een schamele remise (te gen Bulgarije in 1986) over. Het matige kwalificatietoernooi in Qatar kende een zinderend slot. Favoriet en Aziatisch kampioen Japan werd door een Irakees doelpunt in de laatste minuut uitgeschakeld. De bizarre ontknoping in het duel tussen de Japanners en Irak brengt de wereldvoetbal bond FIFA in de problemen. De 2-2 van Ahmad Amish leverde zijn ploeg niets op. het team was al uitgeschakeld. Als Irak in een dol kwartier in de ope ningswedstrijd tegen de Irak niet zijn kansen had vergooid de ploeg verspeelde een 2-0 voorsprong tegen Noord-Korea had Saddams Dream Team' zich' waarschijnlijk geplaatst voor de eindronde in de verma ledijde VS. Trainer Adnan Derjal werd op staande voet ontslagen na dit duel, terwijl ook de radio-com mentator die het slechte nieuws beroepshalve aan het volk mee- 1 deelde zich meteen in Bagdad moest melden. Dat Irak Japan uitschakelde, is des te pijnlijker voor de 'wes terse' voetbalwereld. De FIFA wil over drie jaar het land van de rijzende zon benoemen tol organisator van het eerste WK in de volgende eeuw (2002), maar Japan was nimmer pre sent op een eindtoernooi. Eer der in deze voorronde elimi neerde Irak de andere FIFA- kandidaat. China. De wereld voetbalbond had graag beide (of een van de twee) landen vol gend jaar op het WK verwel komd om toegang te krijgen tot een nieuwe markt. De harakiri van Japan is een hard gelag voor trainer Hans Ooft, die zijn ploeg in twee jaar klaarstoomde voor de sprong naar de top. Een jaar geleden won zijn ploeg de Aziatische ti tel voor eigen publiek. Daarna maakten de Japanners (in Qatar gesteund door 2000 fans) geen fouten meer. Achteraf zijn de druiven zuur: „We hebben twee jaar goed gewerkt, maar ach teraf teveel wedstrijden ge speeld. Mede door de start van de J-League begon mijn ploeg vermoeid aan dit toernooi. We hebben op een domme manier verloren van Iran en dat breekt ons nu op", luidde het com mentaar van de Utrechter. „Het Japanse voetbal moet een lange weg afleggen, maar de sport is zeer populair. Daarom is het des te spijtiger dat we er straks niet bij zijn". De uitschakeling van Japan heeft geen gevolgen voor Ooft. Hij tekende vlak voor de beslissende wedstrijd een nieuw twee-jarig contract. barcelona gpd Jordi Cruijff, de negentienjarige zoon van Johan Cruijff, heeft gisteren een contract getekend bij Barcelona. De verbintenis heeft een duur van vier jaar. 'Jordi' zoals de jongste van de drie kinderen Cruijff kortweg in de Spaanse media genoemd wordt, voetbalt al van zijn veer tiende bij Barcelona; eerst in jeugdteams, en sinds het einde van het afgelopen seizoen in het tweede elftal, Barcelona B. Daarvoor speelde de jonge Cruijff bij Ajax. Barcelona B komt uit in de Spaanse eerste divisie en neemt daar een gedeelde kopositie in. Jordi speelt met nummer 9, hoewel hij niet echt een spits is, maar meer achter de voorhoede opereert. De jongste telg Cruijff is tweebenig en heeft in negen wedstrijden dit seizoen drie maal gescoord. Hij maakte afge lopen dinsdag zijn debuut in het eerste van Barcelona in een vriendschappelijke wedstrijd te gen Kopenhagen. Voorzitter Nunez zei gisteren te hopen, dat Jordi, die voor de Bond niet als buitenlander geldt, snel een vaste plaats in het eerste elftal van Barcelona weet te veroveren. „Hij speelde in Kopenhagen zeer goed en wij willen tegen elke prijs voorko men, dat hij naar een andere club vertrekt." Maar op een be voorrechte positie binnen de selectie hoeft hij niet te reke nen: „Jordi is gewoon een van de spelers van onze selectie." Nunez gaf wel toe, dat vader Cruijff grote invloed heeft gehad op de beslissing zoonlief een kontrakt aan te bieden. De bekendmaking van het vierjarig kontrakt komt exact twintig jaar na het debuut van zijn vader bij de Catalaanse club Spaanse eredivisie bevond. Het op 28 oktober 1973. Dat was op debuut van Cruijff in het met een moment dat Barcelona zich 90.000 toeschouwers uitver- in de onderste regionen van de kochte Camp Nou-stadion was Jordi Cruijff in actie voor Barcelona. destijds een doorslaand succes, af met de titel. In de Spaanse Cruijff maakte twee van de vier media is de voorbije dagen veel goals tegen Granada en Bar- aandacht besteed aan dat ge- celona sloot zijn eerste seizoen denkwaardige seizoen. steenbergen gpd Schoppen en slaan kan voetbal lers guldens gaan kosten. Tien duizenden guldens. Het GAK heeft een eerste, belangwekken de stap gezet. In het West-Bra bantse Steenbergen werden gis teravond zes spelers van de ge lijknamige voetbalclub gehoord naar aanleiding van een vecht partij tijdens een wedstrijd die een speler voor een half jaar in de ziektewet deed belanden. Het GAK wil die schade op de dader gaan verhalen. De wedstrijd in kwestie werd 23 augustus vorig jaar gespeeld tussen het derde elftal van Steenbergen en het vierde van SC Gastel. Het was een 'wilde' wedstrijd, niet aangemeld bij de KNVB. Het werd ook letterlijk een wilde wedstrijd, met een vechtpartij waarbij een Steen bergen-speler op zeker moment tegen het hoofd werd geslagen door een tegenstander van Gas tel. De man uit Steenbergen zou daarbij een gebroken kaak en een hersenkneuzing hebben opgelopen, welke blessures hem een half jaar ziektewet kostten. De KNVB nam meteen actie toen bekend werd dat er ge speeld en gevochten was. De speler van Steenbergen werd een jaar geschorst en de ahder kreeg - als uitlokker - vijf wed strijden, scheidsrechter De Backer mocht een jaar thuisblij ven. Daarmee leek de kous af. Tot het GAK gisteravond, via ambtenaar C. Mouws, ruim een jaar na dato de eerste getuigen optrommelde om de zaak nader te onderzoeken. „Het gaat om een routine-procedurezei Mouws in een korte verklaring. Vechtpartijen in cafés met letsel en ziektegeld tot gevolg worden vaker door het GAK onderzocht, voetbalruzies zijn echter nooit eerder oorzaak geweest voor in grijpen van het GAK. Mouws: „Maar gek is het niet. Wij gaan de dader gewoon aansprakelijk stellen." Die kan nu mogelijk een schadeclaim van tienduizenden guldens tegemoet kan zien, zijnde de loonderving van het slachtoffer over zes maanden. Daarvoor heeft het GAK dan wel gerechtelijk bewijs nodig dat hij schuldig is aan opzettelijk toe gebracht letsel, een z^ak die weieens moeilijk rond gemaakt zou kunnen worden. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever De getallen duizelen je voor de ogen. Recettes, plaatsingpre mies, sponsorgelden. Het grote avontuur van de Champions league draait om de pot met goud. De beker met de grote oren, tot aan de rand gevuld met miljoenen Zwitserse fran ken, die menig clubvoorzitter in Europa doet dagdromen. Als Feyenoord er woensdag tegen de kampioen van Portugal, FC Porto, in slaagt de laatste hin dernis te nemen, mag Jorien van den Herik zich vrolijk rijk rekenen. Dan mag hij cham pagne gaan drinken met de Ber lusconi's, de VandenStocks, de Nunez's en met de Edwards. Het zou wat zijn, clubs als AC Milan, Barcelona en Manches ter United in de Kuip. Op het bureau van Jorien van den Herik in het Feyenoord-sta- dion ligt, tussen vele stapels post, een dikke, witte map. Op de cover prijkt de tekst: 'Cham pions League'. De voorzitter: „Die map ligt er al weken. Ik durf hem niet open te slaan. Nou ja, heel af en toe kijk ik stiekem even. Maar hij gaat dan weer heel snel dicht." Zijn ogen glimmen, zijn glimlach verraadt het gevoel dat zich van de Feve- noord-leiding meester maakt als er aan de gevolgen van een overwinning op FC Porto wordt gedacht. Niet zo verwonderlijk voor wie bedenkt dat dezelfde prae- ses samen met technisch direc teur Wim Jansen nog niet zo lang geleden Feyenoord be hoedde voor een bankroet. Een injectie van een bedrag met ze ven nullen in de club zou letter lijk een overgang van de hel naar de hemel betekenen. Klagen doet men in de Kuip overigens toch al niet meer. Het kampioensjaar heeft voor de grote ommekeer gezorgd. Zij het dat transfers la Peter van Vossen - voor tien miljoen naar Ajax afgelopen zomer - nog niet tot de mogelijkheden behoren. „Maar," heft de bewindvoerder van Feyenoord de waarschu wende vinger, „dergelijke trans fers zullen ook niet plaats heb ben, als Feyenoord straks plot seling meedraait in de Cham pions League. Natuurlijk, er stromen bergen geld binnen en we horen dan bij de beste acht clubs van Europa. We moeten ons echter niet verplicht voelen om te gaan kopen vanwege het simpele feit, dat we dan een flinke stuiver in de knip heb ben." Het beleid van Feyenoord is niet afgestemd op het bereiken van de eindronden van de Eu ropa Cup voor landskampioe nen. Van den Herik: Net zo min als dat het langer vastleg gen of behoud van onze talent volste spelers is gekoppeld aan kwalificatie voor diezelfde Champions league. Dat we het risico lopen bepaalde spelers te verliezen, accepteren we. Zeker als Feyenoord het goed doet in zo'n belangrijk toernooi stijgt de waarde van zowel de club als de speler." Grote nadelen zijn er evenwel niet verbonden aan een optre den in het circus van de UEFA. Ook bij Feyenoord zien be stuurders en trainers louter po sitieve effecten. Commercieel gezien zal alles worden uitge buit. De uitnodigingen voor grote, lucratieve toernooien in het buitenland zullen binnen stromen. De verkoop van Feye noord-artikelen - de merchan dising - zal indirect miljoenen opleveren. Bij de onderhande lingen met bestaande én nieu we sponsors zal het prijskaartje omhoog gaan. Feyenoords hoofdsponsor Stad Rotterdam betaalt op dit moment 2,6 miljoen gulden per jaar. Van den Herik: „Binnen kort wordt er over contractver lenging gesproken. Ik weet in middels dat Ajax een overeen komst met ABN/Amro heeft af gesloten, die goed is voor twaalf miljoen gulden in drie jaar. Heeft Feyenoord minder uit straling dan Ajax? Nee toch?" Feyenoords geldschieter komt bij een eventuele plaatsing voor de Champions League buiten spel te staan. „Een overmachtsi tuatie," zegt Feyenoord. „De sponsor zal echter niets te kort komen. Eromheen is genoeg publiciteit. Bovendien heeft die sponsor helemaal niets aan de club, als Feyenoord zich niet plaatst voor ae Champions lea gue."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21