Subsidie-stop remt groei 'Iedereen oogst uit de natuur' Over leven Blijdorp verwelkomt aantal jonge dieren Bodemkaart in Amsterdam CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-356439 PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071-356442 Natuurmonumenten vreest natuur bij Nieuwkoop niet te kunnen aankopen Elke dag worden we er weer mee geconfronteerd. Of het nu om het gescheiden inzamelen van afval, het gebruik van bestrijdingsmid delen of het aanwijzen van be schermde gebieden gaat, het milieu vraagt voortdurend de aan dacht. In de rubriek '10 over Groen' worden elke week tien wil lekeurige vragen over het milieu gesteld aan min of meer bekende regiogenoten. Deze week het woord aan W. Hoppezak, costumier en grimeur in Leiden. Enkele diersoorten in diergaar de Blijdorp hebben voor nage slacht gezorgd. Zo zijn er tien jonge Kongopauwen bijgeko men. Hoewel Blijdorp al sinds 1960 met deze zeldzame dier soort fokt, bleef succes de laatste jaren uit. Vorig jaar had de Rotterdamse diergaarde een nieuw paartje in fokleen uit Antwerpen Zoo. Sindsdien lo pen er weer jonge Kongopau wen rond. De tien jongen zijn geboren uit drie verschillende nesten van april, mei en september. De eieren zijn door de ouders uit gebroed. maar de jongen zijn met de hand grootgebracht om de fokresultaten te verbeteren. Kongopauwen komen alleen voor in het ondoordringbare Ithuriwoud in Zaïre, waar zij pas in 1938 werden ontdekt door onderzoeker James Cha- pin. Afgelopen dinsdag is in Blijdorp in een Nijlgau-tweeling geboren. Nijlgaus leven in dro ge. lichtbeboste streken van In dia. De wijfjes en jongen zijn bruin van kleur en dragen geen hoorns; de mannetjes zijn blauwgrijs. Om die reden noe men de Engelsen de Nijlgau ook wel Bluebull. Door de toene mende bevolkingsdruk in India wordt de Nijlgau steeds meer in zijn bestaan bedreigd. Onlangs breidde ook de groep van 20 mantelbavianen zich uit met een jong. Het jonge dier hangt nu nog aan moeders buik, maar zal al snel naar de rug verhuizen. De eerste stapjes worden meestal pas na 2 a 3 weken gezet, waarbij de moe derbaviaan het jong aan de staart trekt als het te ver weg loopt. Mantelbavianen komen voor in Oost-Afrika en Saoedi- Arabië, waar zij rotsachtige stre ken bewonen. Verder zijn er halverwege de ze maand vier Cubaanse boa's geboren in de Rotterdamse diergaarde, waarvan er één door onbekende oorzaak is overle den. Bij de Cubaanse boa ko men. net als bij de andere boa- soorten, eieren in het moederli chaam tot ontwikkeling. Bij de geboorte scheurt het eiervlies open zodat de slangetjes eruit kunnen kruipen. Een Cubaanse boa kan 4 tot 4.5 meter lang worden. In de natuur voedt de Cubaanse boa zich hoofdzake lijk met vleermuizen, maar ook andere kleine zoogdieren en vo gels staan op het menu. In Blijdorp bestaat hun voedsel uit muizen en ratten. gevens in een zo breed mogelij ke kring bekend te maken en te voorkomen dat er dubbel on derzoek wordt uitgevoerd. Amsterdam geeft zelf tussen de 35 en 40 miljoen gulden per jaar uit aan onderzoek naar en sanering van vervuilde lokaties. Ieder jaar worden er naar schat ting 100 stukken grond onder zocht. Als eerste gemeente in Neder land neemt Amsterdam eeh di gitale bodemkaart in gebruik, waarop alle gegevens te vinden zijn over ongeveer 3.000 loka ties waar sinds 1982 onderzoek naar verontreiniging is uitge voerd. De gemeentelijke milieu dienst probeert daarmee de ge- HAARLEM MARGOT KLOMPMAKER 'Moordenaar!' Die kreet krijgt Dick Bijlsma regelmatig naar zijn hoofd geslingerd, als hij be zig is in zijn jachtgebied in de Haarlemmermeer. Vaak neemt de jager uit Hoofddorp de ver ontwaardigde voorbijganger even terzijde. Dan legt hij uit dat jagen méér is dan een wille keurige vogel neerknallen. Jagen betekent een gebied beheren. De verschillende soor ten dieren in het jachtgebied worden nauwkeurig geturfd. De jager kan besluiten dieren af te schieten omdat het instandhou den van de totale dierenpopula- tie in een gebied daarom vraagt. Bovendien hebben jagers de verplichting ervoor te zorgen dat dieren die schade toebren gen aan veldgewassen verdwij nen. Anders zit de boer met een fikse schadepost. En passant verrichten sommige jagers on derhoudswerkzaamheden zoals het aanleggen van houtwallen. Soms lukt het Bijlsma men sen ervan te overtuigen dat jacht nuttig kan zijn. Meestal niet. Het 'ach-gut-wat-zielig'- gevoel is bij veel mensen sterk ontwikkeld. Het doodschieten van dieren wekt weerzin op. Bijlsma noemt het vals senti ment van onwetende mensen die toch willen oordelen. „Een den kunnen in een paar dagen een veld graan leegvreten. Als de boer daar niets aan doet, is de oogst waar hij een jaar lang voor heeft gewerkt zo verdwe nen. Ander voorbeeld. In mijn gebied zijn net vruchtboompjes geplant. Konijnen zijn dol op de bast en schillen de bomen. Zo dra de eerste nachtvorst komt gaan die boompjes eraan. We hebben het geprobeerd met gaas, maar daar groeven ze on derdoor. Ik moest de konijnen uiteindelijk afschieten." De actie die de Dierenbe scherming momenteel voert springt het meest in het oog. De vereniging geeft 10.000 gulden beloning voor de tip die de meest gruwelijke beelden ople vert van dierenleed als gevolg van de jacht. De eerste bedrei gingen van de kant van de ja gers zijn al binnen. Bijlsma geeft toe dat lang niet alle jagers zich als heren gedra gen. „Ik schiet niet op een zit tende haas of een rondzwem mende eend. Dat is geen fair play. Maar er zijn genoeg figu ren die dat wel doen. Schieters noem ik ze. Mensen die niet ge ïnteresseerd zijn in het beheer van de natuur, maar alleen wil len knallen. Ik vind dat net zo erg als het publiek. Schieters bezorgen ons een slechte naam." Geen evenwicht Bijlsma heeft het jagen met de paplepel ingegoten gekregen op het Friese boerenbedrijf van zijn vader. „Ik ben opgegroeid met de instelling om te vechten voor leven. Om goed te zorgen voor je beesten en het te aan vaarden als ze dood gaan. Ik heb heel wat nachten in het schapenhok gelegen om lam metjes in leven te houden. Maar als ik ze moest afleveren voor de slacht deed ik dat zonder over dreven emoties. Zo gaan boeren met dieren om." De meeste jagers zijn boeren. Veel tegenstanders van de jacht zijn opgegroeid in de stad. Door de grote cultuurverschillen lig gen ze volgens Bijlsma voortdu rend met elkaar overhoop. Het platteland kent weinig senti menten als het om dieren gaat. Daar wordt gewoon gejaagd. Soms in het belang van het dier. meestal in het belang van de mens. Natuur- en milieuorganisaties pleiten ervoor om niet langer te jagen in natuurgebieden. De natuur kan zichzelf wel redden, is hun standpunt. Bijlsma is het hier absoluut niet mee eens. De natuur in ons land is door de oprukkende verstedelijking in negen van de tien gevallen 'bloempottencultuur' die door de mens dient te worden gere guleerd. „Kijk maar naar gebie den waar men de natuur op zijn beloop laat. Daar ontstaan scheve verhoudingen. Bepaalde diersoorten verdwijnen omdat een natuurlijke vijand de over hand krijgt. En wat doe je met zieke beesten? Wacht je tot ze kreperend op de grond liggen of al hun soortgenoten hebben be smet? Is zoiets wél verant woord?" De Amsterdamse Waterlei dingduinen zijn een voorbeeld van hoe het niet moet. Er wordt niet op vossen gejaagd, waar door het evenwicht zoek zou zijn. Bijlsma: „Het is zelfs zo erg dat de vossen 's nachts rond spoken in de bewoonde gebie den. In Haarlem-Noord plaat sen bewoners vossenkooien omdat hun volières worden ge plunderd. Vervolgens wordt het dierverzopen." Plezierjacht Je kunt jagen om schade te be strijden of om een diersoort te reguleren. Je kunt ook jagen om een dier op te eten. Plezierjacht heet zoiets in de volksmond. De jachtvorm waarvan de Konink lijke Nederlandse Jagers Vereni ging beweert dat die niet be staat ('Alles is jacht en een ple zierjacht vaart op zee'). Jagen om de maag van de jager te vul len. Verbieden!, roepen de te genstanders. Waarom, vragen de jagers zich af. Bijlsma: „Als ik een konijn schiet om 'm op te eten oogst ik uit de natuur. Is dat wezenlijk anders dan de mensen die bramen plukken of een stuk koeievlees eten?" Dat de zorg daarvoor bij de mensen echt is ingeburgerd. We raken gewend aan de verpich- tingen zoals bijvoorbeeld de af valscheidingen. Een aantal jaar geleden toen minister Nijpels met al die plannen kwam was ik een tikkeltje sceptisch, maar nu ben ik toch trots op Nederland dat er zo veel bereikt is. Is uw bedrijf milieuvriendelijk? Ja, in die zin dat we de verpak kingen hebben aangepast aan de huidige normen. We drinken uit kopjes of mokken in plaats van talloze plastic bekertjes. Verder bij ons geen chemische viezigheid. Het chemisch was sen van de kleding gebeurt door speciale bedrijven die op dat gebied worden gecontroleerd. Stimuleert de overheid genoeg om het land leefbaar te houden? Natuurmonumenten vreest 400 hectare grond bij de Nieuwkoopse plassen niet te kunnen aankopen door geldgebrek. Bij de Nieuwkoopse Plassen heeft Natuur- nonumenten al 1100 hectares in eigendom. De organi satie wil hier op korte termijn nog eens 400 hectare aan loevoegen. J.W.A. van Rijn van Alkem^de, inspecteur van Natuurmonumenten: „Dan is het één groot aaneengeslo ten gebied. Bijzondere planten en dieren hebben gewoon link veel ruimte nodig. Bovendien leidt de huidige ver- inippering tot verstoring. Er zijn delen die niet bij ons in jezit zijn. Die stukken worden nu gebruikt door anderen en dat komt de rust in het natuurgebied niet ten goede." Het Zuidhollands Landschap en Natuurmonumenten komen in le problemen door een subsi diestop die enkele maanden ge- eden door het ministerie van landbouw, natuurbeheer en vis serij is afgekondigd. Daardoor ainnen grondaankopen in na tuurgebieden niet doorgaan. Natuurmonumenten was op iet moment dat de kraan werd dichtgedraaid, net verregaand in onderhandeling met een agrariër over de verkoop van een flink stuk grond. Van Rijn van Alkemade legt uit dat de verkoop van grond van een boer aan een natuurbeschermingsin stantie niet op een achterna middag geregeld is. „Agrariërs staan niet te trappelen hun grond aan natuurorganisaties over te doen. Dat vergt een langdurige voorbereiding. Als dan opeens een aankoop niet doorgaat, schaadt dat het ver trouwen van de agrarische we reld in ons. Dat zullen we mer ken bij toekomstige aankopen." Zowel Van Rijn van Alkemade als zijn collega van het Zuidhol lands Landschap C. van der Burg, is ervan overtuigd dat ver traging in de grondaankopen de natuur schade toebrengt. „Dag na dag verdwijnen er soorten planten en dieren. Alleen door gebieden aan te kopen en flora en fauna er volstrekt voorrang te geven boven alle andere vor men van grondgebruik, kunnen we de teloorgang tegengaan", aldus Van der Burg. Ook Staats bosbeheer liet al eerder dergelij ke alarmsignalen horen. In totaal bezit Natuurmonu menten in Zuid-Holland 4280 hectare natuur en de vereniging wil dit bezit de komende twee tot drie decennia uitbreiden met 2000 hectare. Zuidhollands Landschap heeft, in tegenstelling tot Na tuurmonumenten, heel veel Jagen is méér dan alleen dieren neerschieten Huys te Warmont in het Bos van Krantz is in het bezit van het Zuidhollands Landschap. archieffoto wim dijkman Ik vind van wel. We geven als klein landje veel geld uit aan met name de voorlichting op zuilen, posters en Postbus 51. Het milieubewustzijn wordt daarmee goed op gang gehou den. De katalysator in de auto vind ik een mooi voorbeeld van wat er bereikt is via de weg van de geleidelijkheid. Waarover maakt u zich toch nog zorgen? In Nederland maak ik me niet echt zorgen, maar in het bui tenland is het niet zo doorzich tig hoe ze werken. In veel lan den is het beleid lang niet zo progressief als hier. Waarbij vindt u dat u persoon lijk in gebreke blijft? Ik pak te veel de auto. Dat is misschien ook het gevolg van het feit dat ik niet in de stad woon. Ik zou toch meer de fiets moeten pakken. W. Hoppezak kijkt uit op zijn visstek aan het Rijn- en Schiekanaal. Aan de rechterkant ligt het polderpark Cronesteyn. foto hielco kuipers Wat is uw favoriete natuurge bied in de directe omgeving? Ik vind de Vlietlanden mooi, maar ook het typische Holland se landschap wat je tegenkomt in polderpark Cronesteyn langs het Rijn- en Schiekanaal. Aan het kanaal heb ik van jongsaf heel wat visuurtjes doorge bracht. Het kanaal is niet zo akelig recht en heeft op sommi ge plekken zelfs wat allure door de bossen aan de kant. Er is door de jaren heen gelukkig weinig veranderd. Is er voldoende groen in de Randstad? Als ik bij Koudekerk aan de la- gezijde van de Rijn kijk dan val len me de enorme grote groene stroken op. Ik krijg dan toch de indruk dat er nog genoeg groen is. Jammer alleen van die ont sierende fabrieken aan de wa terkant. Wat vindt u van kernenergie? Ik ben er niet echt op tegen want de huidige maatschappij vergt nu eenmaal veel energie. Het is wel zaak dat de veiligheid is gewaarborgd. Vooral bij die oudere centrales. Landen waar die dingen staan moeten sa menwerken om elkaar te con troleren. Durft u nog alles te eten? Ik durf zeker alles te eten. Het is bekend dat kippen, varkens en koeien soms met groeihormo- nen worden behandeld. Je moet je eetplezier toch niet door angst laten bederven. Ik ver trouw op de Keuringsdienst van Waren, die is alert genoeg. Valt het autoverkeer terug te dringen? Nee, dat denk ik niet. Het auto verkeer neemt juist toe door de trend van een tweede en soms een derde auto binnen één ge zin. Je zou op sommige mo menten samen kunnen rijden. De luxe van de gemakkelijke verplaatsbaarheid neem je mensen niet zo maar af. Wat wilt u verder nog kwijt? Ik hoop dat er een goede sa menwerking komt tussen lan den om bijvoorbeeld de Rijn schoon te houden. Die landen moeten samen betalen en een blokvormen om de natuur in stand te houden. Dat is belang rijk voor onze kinderen en hun kinderen. kleinere stukken grond, zoals Huys te Warmont, en weide gronden in de bollenstreek. Vol gens Vari der Burg, adviseur grondverwerving bij het Land schap, zorgen de relatief kleine stukjes grond ervoor dat plan ten en dieren zich over een groot gebied kunnen versprei den. „Dieren en planten heb ben stukjes groen nodig om een afstand te kunnen overbrug gen." Het Landschap bezit nu 2000 hectare en wil dit bezit de komende 20 tot 30 jaar vervijf voudigen. Van der Burg en Van Rijn van Alkemade hopen en verwachten dat de subsidiestop op 1 januari wordt opgeheven. „En dan mag zoiets nooit meer gebeuren. Er moet gewoon meer geld be schikbaar worden gesteld voor natuuraankopen. Iedereen er kent het belang van instand houding van flora en fauna. Dan is het toch ook logisch dat hiervoor ook de financiën be schikbaar worden gesteld." Plezierjacht bestaat niet volgens de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging. „Alles is jacht en een plezierjacht vaart op zee."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19