'Bekijk het effe! 'Nee, ik heb niet van bommen gedroomd' "Ze zetten er gewoon een .nieuw stukkie leer in' 'Speel eens wat voor mijn vrouw' Het Gesprek van de Dag Pechvogels Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raar ste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Ge sprek van Dag bombardeert met een zekere regelmaat een regiogenoot tot 'Pech vogel van de week'. Het Leidsch Dagblad ver rast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aamerking komt, twijfel dan niet om met ons con tact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomi neren. LI kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-356440. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Loon inleveren als het slecht gaat met bedrijf Het bedrijf waar u in het zweet des aanschijns uw brood ver dient, zit zwaar in de rode cij fers. Niet door wanbeleid van de directie maar door de econo mische malaise. Er komen bijna geen orders meer binnen, ook al loopt de directeur zich daarvoor het vuur uit zijn instappers. Mi nister Bert de Vries wil dan dat u, werknemer, genoegen neemt met minder loon. Op die ma nier zal het bedrijf misschien te redden zijn. Als u, laten we zeg gen, honderd gulden per maand inlevert, hoeven er geen ontsla gen te vallen en hoeft de over heid niet meteen bij te sprin gen. Tja, dat vindt u natuurlijk hele maal niks. U zegt: laat die De Vries zelf maar wat inleveren met zijn dikke salaris. Of zegt u: ja, als het moet, dan moet het? Sandra Voskamp (23), werk zaam bij EBB Bouwbedrijf te Oegstgeest: „Ia, als het enig resultaat zou hebben, zou ik wel wat willen inleveren. Bijvoorbeeld om ont slagen te voorkomen. Dan zou ik best honderd gulden per maand willen afstaan. En dan maar wachten op betere tijden. Maar als het dan toch steeds verder bergafwaarts gaat, heeft het weinig zin. Dan zeg ik: de groeten!" De heer Van Zeggelen, werk zaam bij Kwik-Fit in Leiden: „Nee, loon inleveren, dat zou ik niet gauw doen. We werken er immers hard genoeg voor. Eerst zou ik met de directie om de ta fel gaan zitten en gaan kijken of er geen andere mogelijkheden zijn. En als het dan echt niet an ders kan, wil ik wel wat inleve ren. Maar als weer goed gaat met het bedrijf, moeten ze die maatregel wel weer meteen te rugschroeven. Maar ik zeg al: ik zou er niet meteen zó maar mee akkoord gaan. Nee, ik vind dat niet egoïtisch gedacht." Werkneemster bij bakkerij Dijsselbloem (wil anoniem blijven): ,,0f ik geld zou willen inleveren? Dat ligt helemaal aan de situa tie. Ik zou dat niet zo maar doen. Kijk, ik ga ook niet voor mijn plezier uit werken. Ik zou ook liever thuisblijven. Maar ik moet een gezin onderhouden. Ach, het ligt natuurlijk helemaal aan de werksfeer." K. Bos, werknemer bij banket bakkerij Hendriks: Dame: „Goeie grutten! Daar overvalt u me mee. Ik vind dit wel een hele rare vraag op de vroege morgen. Kees! Kees! Kom eens effe!" Kees: „Ik heb geen flauw idee wat ik zou doen. Als het ten goede van het bedrijf komt, zou ik er misschien wel mee instem men. Anders ben je straks je baan kwijt. Maar ik vind het na tuurlijk dan wel aardig om te weten waardoor het ineens zo slecht gaat. En als het echt aan een slecht management zou lig gen, zou ik zeggen: bekijk het effe!" Werknemer Koffiehuis Rem brandt: „Nee, natuurlijk zou ik geen ge noegen nemen met minder Oorlog in Strcitegoland loon. Ze moeten al die werklo zen aan het werk sturen. Laten ze het daar maar eens gaan ha len. Ik heb geen tijd meer. Ik ga door met mijn werk, als je het niet erg vindt. Dag!" De heer Tieleman, werknemer bij Boekhandel Kooyken „Ik zou daar niet zonder meer genoegen mee nemen. De lo nen liggen hier toch al vrij laag en wij zijn echt niet in de posi tie om geld in te leveren. Maar als ik het bedrijf er echt mee zou kunnen redden, dan deed ik het wel." N. Verhoef, bedrijfsleider bij Aannemersbedrijf Du Prie: „Ik zou niet meteen loon inleve ren, nee. Ik zou in zo'n geval eerst eens gaan kijken wat voor andere mogelijkheden er waren op de arbeidsmarkt. Maar als er niks anders was, zou ik wel inle veren, ja. Maar ik wil dan wel de achtergronden weten. Overi gens, ik geloof nooit dat dit goed zou zijn. Ik denk dat er heel makkelijk misbruik van ge maakt kan worden door de werkgevers. Zulke dingen zijn bijna niet netjes te regelen." gelezen, merkte de Leidenaar tot zijn niet geringe verbazing. Volgend jaar beter, is zijn nuch tere reactie. De top-3 van dit jaar bestond uit dertigers, 'zo te zien voorzien van een reguliere kantoorbaan'. De student kan dus nog even vooruit. Bovendien heeft de spelletjesfa naat morgen wèèr een Neder lands kampioenschap. Van het spel Diplomacy', om precies te zijn. Bij dit spel verdelen groot machten met elkaar andermans grond. En daar komt volgens Keizer veel meer bij kijken dan bij Stratego. Wie kun je vertrou wen. wie heb je nodig? En dat in spelletjes die je maar moeilijk binnen de zes uur kunt afron den. Twee jaar geleden was de Lei denaar Nederlands kampioen Diplomacy. Vorig jaar verspeel de hij zijn titel en dit jaar wil hij opnieuw toeslaan. Net als zijn Stratego-tegenstanders heeft hij een complete handleiding ge schreven. waarin hij zijn visie afzet tegenover 'andere litera tuur'. Bovendien staat hij bo venaan in de race om de Neder landse supercup, om de week bevochten tijdens Diplomacy- middagen in Zoetermeer. Studie Het moge duidelijk zijn: Keizers leven bestaat uit meer dan Stra tego alleen. Sterker nog, sinds de voorronden in april had hij geen maarschalk, vlag of bom meer aangeraakt. Studie. Diplo macy en een derde spel. Brit- tannia, gingen voor. „Over twee weken wil ik me voor het Ne derlands kampioenschap Brit- tannia plaatsen. Ik zie het luk ken, want eigenlijk is dat mijn spel. Ik was er ook al Neder lands kampioen in." En Stratego? „Ach, toen ik die bewuste partij weggaf, vond ik dat jammer. Maar ik ben er bo venop gekomen, 's Avonds heb ik lekker gegeten en 's nachts heb ik gelukkig geen moment van bommen gedroomd." Koos Bakker: „Die zadels verdwijnen bijna altijd naar België of Duitsland." -Merken van zadels moet diefstal voorkomen paard eerst wil droogstappen, dan vraagje om moeilijkheden. Dieven rapen dat op en lopen weg. Daar kraait geen haan naar, omdat iedereen met za dels loopt sjouwen. Dat gaat dan vaak om jonge meiden, die hebben er geen benul van wat die spullen precies kosten. Dat zijn vreselijk verwende kinde ren." M Kant, kaderlid van de bere den politie in Wassenaar, is stom verbaasd over de uitlatin gen van Bakker: „Dit zegt veel ovefde manegehouder". Maar daarnaast is hij het ook zeer on eens met Bakker. „Het merken van de zadels gebeurt ter voor koming van misdrijven. Dan zouden wij dus ook kunnen kappen met het graveren van fietsen en auto's. Je kunt je wel bij alles neerleggen, maar dat doen wij niet." De Wassenaarse bereden politie begon zo'n vijfjaar geleden met het merken van zadels. Zij leg gen regelmatig bezoeken af bij maneges in de regio. Ruiters kunnen kosteloos hun zadels la ten merken. „Ik ben ervan over tuigd dat wij hiermee de dieven het een stuk lastiger maken om die zadels door te verkopen. Zij kunnen er bijvoorbeeld minder geld voor krijgen of ze moeten er zelfs mee naar het buiten land. Dat maakt het stelen van zadels een stuk minder aantrek kelijk. En ik ben ervan overtuigd dat een doorsnee ruiter geen gestolen spullen heelt." meindert van der kaal) Hij kwam om wat spelletjes Stratego te spelen, maar Leide naar Hugo Keizer (23) raakte verzeild in een ware oorlog. Spelers, gewapend met notitie blokjes vol favoriete stellingen van tegenstanders. Als een krui sing van verkenner en spion langs de Stratego-stellingen van anderen lopend. En tijdrekken in plaats van capituleren. „Als ze verloren stonden, bleven ze maar heen en weer schuiven tussen wat hokjes. Of stuurden ze een 'nulletje' naar voren, waar je dan weer achteraan moest rennen. Want ze hoopten dan maar dat de partij niet bin nen het uur beslist zou worden. Af en toe moest ik gewoon zeg gen: 'Doe maar weer eens een zetje, zo moeilijk kan het toch niet zijn'." Toch moeten we niet denken dat de student rechten daarom kopje onder is gegaan op het nationale stratego-kampioen- schap, de afgelopen week in Utrecht. Nee, het was puur con centratieverlies op het moment dat hij hard op weg was om de vlag van het vijandelijke leger te pakken in de vijfde partij: „Ik lette even niet op, was eventjes leeg en binnen vijf minuten was het gebeurd." In één klap was de motivatie weg om nog te knokken voor de derde plaats en het bijhorende mini-bekertje. Gel ukldg verze kert ook de vierde plaats hem van deelname aan een presti gieuze uitwisseling met de beste vier van Duitsland. Keizer is benieuwd hoe serieus de oosterburen stratego nemen: „Hier in Nederland lijkt het wel een wetenschap, waaraan men veel tijd besteedt. Hele handlei dingen schrijft men over favo riete stellingen, ook van de te genstanders, en verdedigings- taktieken. Sommige spelers hadden een hele stapel blocno tes bij zich." Hakken Keizer kende men alleen van een artikel in deze krant. Daarin meldde hij niet zo'n aanvaller te zijn. Laat de ander zichzelf prijsgeven en hak hem vervol- De Leidse Stratego-speler Hugo Keizer: „Stratego lijkt in Nederland wel een wetenschap, waar men erg veel tijd aan besteedt." archiefoto hielco kuipers gens in de pan: daar komt zijn I in het midden, omringd door I meertjes en majoors op de flan- strategie in het kort op neer. Vijf bommen en hoge militairen. De ken. a zes verkenners vooraan. Vlag wat lagere kolonels achter de En dat bleek iedereen te hebben Gezwijmel bij Mantovani, gou den kaarslicht en chianti. Dat is toch nog steeds zo'n beetje het beeld dat velen van ons hebben van romantiek. Maar net als alles is ook dat begrip aan verandering onderhevig. Hoe ziet de romantiek er anno 1993 uit? Waarvan wordt he den ten dage ons hart nog warm? In deze rubriek probe ren wij daar in een aantal afle veringen een antwoord op te krijgen. „Wat heel veel wordt gevraagd, is de 'Liebestraum' van Liszt. Maar ook Chopin is erg gewild. De mannen vragen vaak 'My way' van Frank Sinatra. Ach, de mensen willen eigenlijk alle maal hetzelfde horen." Jacques Tomij is pianist en en tertainer. Al zo'n jaar of veertig zorgt hij in horeca-gelegenhe- den voor de romantische toets. Hij heeft gewerkt in gerenom meerde zaken als De Wittebrug en The House of Lords in Den Haag. Tegenwoordig speelt hij regelmatig in het Oranje Hotel in Noord wijk. „Het komt wel voor dat heren naar mij toe komen met een verzoeknummer", zegt Jacques Tomij. „Dan zeggen ze: 'Speel dat en dat nummer eens voor mijn vrouw.' Meestal weten ze de titel van het lied niet en dan laat ik het ze even voorzingen. En dan zie je die vrouwen ge nieten. Ja, mijn vak is een ro mantisch vak. Ik speel graag. Ik heb wel collega's gehad die pre cies om vijf uur ophielden. Mid den in een muziekstuk. Dat kan niet, vind ik. Dat is zo zakelijk. Dat is hetzelfde als op de wc halverwege je broek ophalen." „Als ik speel, ben ik altijd ro mantisch. Muzikanten hebben dat over het algemeen toch. Die gaan door totdat ze niet meer kunnen staan. Vooral de wat oudere mensen stellen mijn muziek erg op prijs. Ik speel graag werk van Robert Stolz. En nummers als 'lm Prater blühen wieder die Baume'. Op dit ogenblik ben ik bezig met pia- nowerk van Sibelius, werk dat bijna niemand kent. Als ik er gens speel moeten de mensen niet verwachten dat ik het in mijn eentje romantisch kan ma ken. Ze moeten er ook gevoelig voor zijn. Ik heb eens een man aan de piano gehad, die zei: 'O, meneer, ik zit zo te genieten. Ik zit hier zo lekker. Maar ik had al lang thuis moeten zijn. Als mijn vrouw straks boos is, zeg ik dat het uw schuld is.'" „Vroeger had je in bijna elke goede zaak een Stehgeiger, een violist dus die bij je tafeltje kwam staan spelen. Ik heb ge werkt met een muzikant die ze Jacques Tomij: Ja, mijn vak is een romantisch vak." foto loek zuyderduin in Den Haag 'De Blonde Zigeu ner' noemden. Het is fijn om ie mand te begeleiden, maar bij zo'n Stehgeiger kan dat nog knap moeilijk zijn. Ik heb het eens meegemaakt dat er een helemaal naar achteren liep in de zaak. Met een piano kun je niet lopen, dus dan moest je erg goed je best doen om nog te ho ren wat hij speelde. Maar het heeft wel iets romantisch, vind ik, zo'n violist die aan je tafeltje een liefdeslied staat te spelen waarvan je het koud krijgt." „De jongeren zijn volgens mij minder romantisch dan wij. Hun muziek is zo hard. Ik denk dat romantiek heel veel te ma ken heeft met het hebben van een verleden. Dat je ergens op kunt terugkijken. Én de natuur is voor mij soms hoogst roman tisch. Als ik de bladeren zie val len of het zonlicht ergens op zie schijnen, zou ik dat zo in mu ziek kunnen vertalen. Je moet in de natuur niet alleen je ogen open houden maar ook je oren. De natuur is niet alleen maar een plaatje." „Je hoort vaak zeggen dat vrou wen romantischer zijn dan mannen. Dat is niet waar. Maar ik geloof wel dat ze meer dro men, dat ze meer mijmeren. Mannen zetten dat romantische gevoel meestal in daden om. Kijk naar de grote romantische componisten - dat waren toch allemaal mannen." „Ik ben nu weduwnaar. Ik heb mijn vtouw leren kennen in Heidelberg. 'Ich hab' mein Herz in Heidelberg verloren' - elke keer als ze dat nummer vragen, moet ik aan haar denken. Ik was op reis, u weet wel, zo'n drie daags reisje. Ik leerde haar ken nen in het restaurant van het hotel. Ze zag er aardig uit. We hebben in het donker langs de Rijn gelopen. Er waren wat wol ken. Ja. het was een mooie maar bewolkte nacht." cees van hoore* o Het merken van paardezadels timet een postcode is leuk en a aardig, maar helpt niet tegen o diefstal. Koos Bakker, eigenaar ii van de gelijknamige manege in d Noordwijkerhout, windt er geen g doekjes om. „Die gasten zetten er een nieuw stukkie leer in en er kraait geen haan meer naar", t< aldus Bakker. a De bereden politie van Utrecht b is onlangs begonnen met het merken van zadels van particu- lieren. Aanleiding is het toene- 3 mende aantal diefstallen die de maneges in Nederland teistert. Onlangs roofden inbrekers uit de zadelkamer van een manege uit Houten maar liefst 40 zadels. Maar ook op klaarlichte dag w verdwijnen met de regelmaat van de klok onbeheerd achter gelaten zuiver lederen comboy- fauteuiltjesuit de stallen. Onlangs gebeurde het weer eens. Het was om een uur of half elf 's avonds. De Voorscho- tense Manege Vreehorst was goed verlicht en in en rond de stallen heerste een behoorlijke bedrijvigheid. En toch werden in een onbewaakt ogenblik drie paardezadels gestolen. En dat is behoorlijk vervelend want een beetje zadel kost toch al gauw 2000 gulden. Hoewel Koos Bakker weinig heil ziet in het merken, heeft hij en kele jaren geleden toch alle za dels van een postcode laten voorzien. Klanten die een nieuw zadel hebben aangeschaft wijst hij op de mogelijkheid om dat te laten doen. „Maar of er veel mensen dat laten doen weet ik niet. Ik moet je zeggen dat ik er niet echt op let", bekent de ma negehouder. Bakker beweert dat het merken weinig nut heeft en niet alleen omdat de code makkelijk weg te halen is. „Die zadels verdwijnen namelijk bijna altijd naar België of Duitsland. Nou, die mensen weten van een postcode hele maal niets af en kopen gerust een zadel. Bovendien zijn er nu eenmaal Nederlanders die er niet mee zitten dat zij een ge stolen zadel kopen. En zij weten dondersgoed dat aan een zadel een luchtje zit wanneer het voor een spotprijs wordt aangebo den. De code zit aan de onder kant van het zadel en wie kijkt daar naar? Ook de politie komt bijvoorbeeld niet op maneges zoeken naar gestolen zadels", legt de Noordwijkerhouter uit. Het beste is om voor vaste klan ten kastjes te maken met een goed slot erop, stelt Bakker. „Ik weet dat sommige maneges grote zadelkamers hebben. Bij een inbraak ben je dan alles in een keer kwijt. En wanneer alles aan kettingen vastligt is een beetje ijzertang voldoende om alles los te knippen." Bij Bakker is tot nu toe enkele keren inge broken, maar toen ging het in brekers om de zakken chips en flesjes frisdrank. De zadels ble ven onaangeroerd. Volgens Bakker is het ook vaak de schuld van de paardrijders zelf dat zij worden bestolen. „Als je bij een wedstrijd je paard afzadelt en alles nonchalant op de grond neerlegt omdat je je

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17