Nog meer banen weg bij provincie Stemrecht voor allochtonen 'Nieuwe vuilovens zijn wel nodig' Oproep voor tandarts ook in Turks en Marokkaans Kleine meerderheid faculteitsraad stemt in met bezuiniging op Hortus BEGROTING PROVINCIE ZUID-HOLLAND Randstad Studenten krijgen beperkte ov-kaart twee maanden later VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 975 Minimaal 150 arbeidsplaatsen minder 'Geen aanval op Groene Hart' DEN HAAG MONICA WESSELING Er wordt vooralsnog niet ge tornd aan de grenzen van het Groene Hart. Eerst moet wor den bekeken of het geplande woningbouwprogramma in de grote steden niet gewoon door gang kan vinden. Dat stelde ge deputeerde J. Wolf (PvdA, ruim telijke ordening) gisteren tijdens de behandeling van de provin ciale begroting. Wolf reageert hiermee op de uiterst moeizaam verlopende onderhandelingen tussen de provincie, het Rijk en de ge meente Den Haag. Den Haag moet 45.000 huizen bouwen maar krijgt hiervoor naar eigen zeggen te weinig geld van het Rijk. De bouw van de Haagse woningen maakt onderdeel uit van de Vinex, een plan óm in de grote steden van Zuid-Holland vele tienduizenden woningen te bouwen. Achterliggende gedachte ach ter de Vinex is dat door bouw in en nabij de steden, natuur en landschap in de provincies zo veel mogelijk gespaard kunnen blijven. De onenigheid over de rijks bijdrage, niet alleen voor de bouw van de huizen, maar ook voor de aanleg van openbaar vervoer, groen en voor bodem sanering, dreigt de bouwplan nen te frustreren. Niet bouwen in de steden vergroot de druk op polders (onder meer rondom Leiden) en op het Groene Hart. Wolf weigert echter nu al over een mogelijk bouwlocatie in groene gebieden te gaan naden ken. Maandag praten minister Alders van volkshuisvesting, de gemeente Den Haag en de pro vincie opnieuw met elkaar. ,,Het Groene Hart geven we niet zomaar op. Ook de woning bouwplannen rondom Leiden blijven zoals ze zijn. We trekken niet opeens door alles een streep omdat de Vinex-onder- handelingen vast zitten." De provincie Zuid-Holland gaat na 1995 werken met ongeveer tien procent min der ambtenaren. Enkele maanden geleden nog werd uitgegaan van het .schrappen van 50 arbeids plaatsen. Nu ligt dit aantal minimaal drie keer zo hoog. De vakbonden heb ben gisteren woedend ge reageerd: „Opnieuw wor den maar klakkeloos ar beidsplaatsen wegge streept." DEN HAAG MONICA WESSELING Het schrappen van arbeids plaatsen is volgens gedeputeer de G. Brouwer (financiën en personeelszaken) noodzakelijk omdat de provincie er finan cieel niet direct florissant voor staat. Met veel moeite is de be groting voor komend jaar nog sluitend gemaakt, maar op lan gere termijn moet er flink in de uitgaven worden geschrapt, wil het huishoudboekje nog klop pen. Brouwer maakte zijn plannen gisteren bekend bij de behande ling van de begroting voor 1994. Tijdens de eerste presentatie van dat financiële stuk, in juli van dit jaar, had de gedeputeer de het nog over 50 tot 100 ar beidsplaatsen die verloren zul len gaan. Brouwer: ,,Daar red den we het echter bij lange na niet mee. We moeten in de ja ren na 1995 in totaal zo'n 40 miljoen gulden zien te bezuini gen. Het personeel is de groot ste kostenpost van de provincie. Elke arbeidsplaats kost mini maal 100.000 gulden, dus 150 plaatsen schrappen levert al 15 miljoen gulden op." Dat getal, 150 arbeidsplaat sen, mag volgens Brouwer geen eigen leven gaan leiden. ,,Het is slechts een richtlijn. Ik sluit ze ker niet uit dat het werkelijke aantal veel groter zal zijn." De vermindering van het aan tal arbeidsplaatsen staat nog los van het aantal ambtenaren dat verhuist naar de nieuwe provin cies Den Haag en Rotterdam, als die de komende jaren ge vormd gaan worden. Gedwon gen ontslagen zullen er volgens Brouwer niet gaan vallen: ,,Er ligt een sociaal-plan dat dat uit sluit." De vakbonden zijn furieus omdat ze niet door de provincie op de hoogte zijn gesteld van het nieuwe plan om drie keer zo veel arbeidsplaatsen te schrap pen dan eerder is aangekon digd. Woordvoerder S. Ver- schuuren van de vier ambtena renbonden: ,,We zijn hierdoor overvallen. We wisten dat het moeilijk zou zijn de begroting sluitend te krijgen, maar ze ma ken er zich wel erg makkelijk vanaf door zo maar arbeids plaatsen te schrappen." De onrust onder het perso neel is groot, het ziekteverzuim stijgende, zo constateert Ver- schuuren. ,,Er was al onduide lijkheid over de toekomst van de ambtenaren nu de provincie opgesplitst lijkt te gaan worden. Toen werd bekend dat er 50 ar beidsplaatsen zouden verdwij nen, groeiden de onrustgevoe lens, en hiermee is het hek hele maal van de dam." Verschuuren vreest een flinke stijging van het zieketeverzuim: „Deze perikelen veroorzaken echter zo veel stress dat het aantal zieken flink toeneemt." De vakbonden overleggen volgende week met Brouwer. „En dan zullen we om ophelde ring vragen. We vragen ons ook af welke taken zullen vervallen. Ze kunnen toch niet verwach ten dat we met minder mensen hetzelfde werk blijven doen. De werkdruk is al erg hoog, die kan niet nog hoger", aldus Ver schuuren. Allochtonen die langer dan vijf jaar in Nederland wonen, mogen bij de komende verkiezingen voor het provinciebestuur ook stemmen. Dat wil al thans een nipte meerderheid van de politieke partijen in Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten gaat aan het Rijk vragen het kiezen door allochto nen mogelijk te maken. Niet-Nederlanders mogen nu nog niet meestemmen bij de provinciale verkiezingen. Volgens GroenLinks, de partij die met het indie nen van een motie de hele zaak op de rit zette, hebben allochtonen wel heel veel te maken met het provinciaal beleid. Zeker als Rotterdam en Den Haag aparte provincies worden, moeten al lochtonen kunnen kiezen, vindt GroenLinks. De ze twee provincies-nieuwe-stijl komen voort uit steden waar van oudsher veel allochtonen wo nen. De motie is met 41 stemmen voor en 35 tegen aangenomen. Het CDA stemde verdeeld, WD en RPF/GPV waren tegen en de overige partijen wa ren voor. Stadsprovincie Rotterdam begint op 1 januari 1997 De verkiezingen voor het regi bestuur worden in het naja van 1996 gehouden. Op 1 jam ari 1997 gaat dan de 'stadspr vincie Rotterdam' officieel v: start. Deze bestuurseenhe wordt gesplitst in twaalf deelg meenten. Het Rijnmondgebii K maakt zich los van de provinc Zuid-Holland. De nieuwe afvalovens in Alkmaar en de Rijnmond moeten worden afgebouwd. Dan zijn er rond het jaar 2000 voldoende moge lijkheden om het aanbod aan brandbaar af val te verwerken. Wel zullen Noord- en Zuid-Holland dan afval uit Utrecht en Flevoland moeten gaan 'importeren' als de Duin- en Bollenstreek en de Gooi- en Vechtstreek hun afval naar de VAM in Drenthe blijven afvoeren. Deze conclusie kan worden getrokken uit het toekomstscenario 'Houtskoolschetsen Randstad Afvalverwijdering' van het Rand stad Afval Overleg. Het rapport is vanmid dag op Schiphol gepresenteerd door de Noordhollandse milieugedeputeerde De Boer en zijn Zuidhollandse collega Van der Vlist. Ooi: bestuurders uit Utrecht en Flevoland nemen deel aan het Randstad Af val Overleg. Eerder dit jaar bracht de Stichting Afval en Milieu naar buiten dat uit een vertrou welijke conceptversie van de Houtskool- schetsen zou blijken dat de bouw van de twee nieuwe ovens (kosten naar schatting 1,5 miljard gulden) niet nodig is. Volgens de nu gepresenteerde rapporten kan de bouw van de installatie in de Alkmaarse Boekeler- meer gewoon doorgaan. Dat geldt ook voor de zevende oven van de AVR in de Rijn mond en de bouw van een scheidings/ver- gistingsinstallatie in Leiden. Gedeputeerde De Boer heeft eerder verklaard dat de bere keningen uit de conceptversie niet klopten. Het aanbod van bouw- en sloopafval en bedrijfsafval in de Randstad is lager dan op basis van eerdere berekeningen van het landelijke Afval Overleg Orgaan werd aan genomen. De hoeveelheid vervuilde grond is daarentegen belangrijk groter dan wacht. Bij elkaar is de hoeveelheid rest rend afval afgenomen, mogelijk door et toegenomen hergebruik. De planologische voorbereidingen vo nieuwe stortplaatsen in Noord- en Zui Hólland moeten doorgaan, aldus het ra port. Het tijdstip van. ingebruikname mo if wel worden afgestemd op de ontwikkelii van het afvalaanbod. Dat kan betekenen d in een aantal gevallen moet worden g wacht met het daadwerkelijk aanleggen v£ nieuwe stortplaatsen. In 1994 is er een tijdelijk overschot a: composteringscapaciteit in de Randsta 1 Mogelijk zal de overcapaciteit worden b nut om tekorten elders op te vangen, zo: in Noord-Brabant en Limburg. In 1995 het aanbod van groenafval in de Randsta provincies voldoende om de bestaande geplande installaties te vullen. Leidenaar naa skirace Aspen DEN HAAG/LEIDEN TINEGRE WILLEMSEN De GGD Den Haag gaat oproe pen om naar de tandarts te gaan ook in het Turks en Marokkaans versturen. De GGD hoopt dat de allochtonen door een oproep in hun eigen taal meer aandacht gaan schenken aan mondverzorging. De be staande voorlichting over pre ventie van tandbederf blijkt na melijk nauwelijks effect te heb ben. Uit een onlangs gehouden onderzoek van de GGD is geble ken dat vooral Turkse en Marokkaanse kinderen pas op late leeftijd naar de tandarts gaan en weinig fluoride gebrui ken. Bovendien beginnen ze la ter met poetsen, doen ze dat over het algemeen slechter en minder vaak. De gebitten van jonge Turkse en Marokkaanse kinderen zijn dan ook in het al gemeen minder goed verzorgd dan die van de Nederlandse. De onderzoekers dachten in eerste instantie dat de matige gebitstoestand zou liggen aan veel snoepen. Dit blijkt niet het geval te zijn. In Turkse en Marokkaaanse gezinnen blijkt zelfs minder gesnoept te wor den dan in de meeste Neder landse gezinnen. Het onderzoek bracht aan het licht dat dat 50 procent van de ondervraagde Turken en Marokkanen niet elke dag de tanden poetst, van de onder vraagde Nederlanders is dat 5 procent. Volgens M. van der Zij den tandheelkundig preventief medewerkster bij de Haagse GGD, is tandverzorging geen traditie bij deze groep: „Veel ge zinnen zijn gewoon niet ge wend om te poetsen." Haar Leidse collega's hebben de afgelopen jaren geen verge lijkbaar onderzoek gedaan naar de gebitstoestand van allochto ne kinderen. Maar volgens H.M. Beekhuizen van deze GGD is er landelijk dezelfde tendens. De voorlichting verschilt per gemeente. Beekhuizen: „Som mige ouders kunnen niet lezen, een folder in het Turks of Marokkaans kan dan ook niet helpen. Maar op de consultatie bureaus wordt ouders wel aan geraden zo vroeg mogelijk naar de tandarts te gaan. Als het dan toch niet duidelijk mocht zijn dan hebben we ook nog iemand die de twee talen spreekt." Volgens Van der Zijden zijn Turkse en Marokkaanse gezin nen vaak niet op de hoogte van controles omdat ze de (Neder landse) oproepkaart moeilijk kunnen lezen of omdat ze er de zin niet van in zien. „Terwijl het juist belangrijk is om op vroege leeftijd met de verzorging te be ginnen. Een slecht melkgebit werkt namelijk door op het ge wone gebit. De wortels kunnen al op jonge leeftijd aangetast worden." Volgens de GGD is twee jaar de ideale leeftijd om aan de tandarts te wennen en om de eerste poetsinstructies te krij gen. „De meeste kinderen heb ben rond die tijd al een volledig melkgebit en kunnen dus al oe fenen met poetsen." Frits Avis (20) uit Leiden Edwin Schenk (24) uit Hoofi dorp vertegenwoordigen Nede land op de 24-uurs-skirace, d op 29 en 30 december in Aspe Colorado wordt gehouden. H tweetal werd gekozen uit ei voorselectie van 56 kandidat: die op de Jcunstskibaan v: Hoofddorp vier proeven moe afleggen. Beide skiërs mak: deel uit van het Holland Team en verbleven enige jar: terug geruime tijd op het ii middels ter ziele gegane Nede landse Ski College in Salzburg. Met de 24-uurs-skirace, waa aan door teams uit elf landt wordt deelgenomen, wordt h winterseizoen in Aspen officie geopend. Tweemans-ploegt moeten in een etmaal zove mogelijk afdalingen zien te m ken van Aspen Mountain. Het de eerste keer dat een Nede landse ploeg deelneemt aan h spektakel dat in Amerika ze veel belangstelling trekt. Het li in de bedoeling dat Tros/Vert nica Sport televisie-opnamt maakt van het evenement. De nieuwe, beperkte openbaar vervoerkaart voor studenten, wordt niet op 1 september vol gend jaar ingevoerd, maar 1 no vember. Dit omdat invoering vlak na de zomervakantie moei lijkheden op zou leveren. Dat hebben hebben onderwijsmi nister Ritzen, de NS en de streek- en stadsvervoerders gis teren bekendgemaakt bij de on dertekening van het contract voor de nieuwe kaart. Het contract, dat vier jaar loopt, is de uitwerking van een overeenkomst die in mei van dit jaar werd afgesloten. Hoofdken merk van het nieuwe systeem is dta de student kan kiezen tus sen twee kaarten. De ene geeft recht op gratis reizen op werk dagen en korting in het week einde, voor de andere kaart geldt het omgekeerde. Het weekeinde begint daarbij op vrijdagmiddag vier uur. De kor ting bedraagt veertig procent in de trein, en vijftig procent in de bus, tram of métro. Tussen 16 juli en 15 augustus geeft de doordeweekse kaart geen recht op gratis reizen, maar alleen op korting na ne gen uur in de ochtend. Studen ten kunnen op hun kaart ook mee met speciale snelbussen die gaan rijden op lange trajec ten zonder goede treinverbin ding. Ook niet-studenten mo gen van die bussen gebruik ma ken. Studenten mogen één keer per jaar van kaart wisselen, maar niet tussen en mei en 1 september. Dit om te voorko men dat de keus te veel bepaald wordt door de zomervakantie. De nieuwe kaart is voor studen ten een aanzienlijke verslechte ring ten opzichte van de huidi ge. Daarop kan namelijk per manent vrij gereisd worden. Minister Ritzen betaalt voor de nieuwe kaart de streek- en stadsvervoerders jaarlijks 260 miljoen gulden en de NS 377,5 miljoen. Voor het uitstel met twee maanden betaalt Ritzen 22 miljoen extra. Er is uitgegaan van ruim 600.000 scholieren en studenten, van wie 53 proce kiest voor de doordeweek kaart en de rest voor de wee endkaart. Uit onderzoek is naar vorf gekomen dat maar liefst 75 pn cent van de studenten de - vo< Ritzen veel duurdere - doord weekse kaart wil nemen. In d geval is Ritzen tientallen miljo nen meer kwijt. In het onderzoek werd ovei gens nog uitgegaan van vrijda avond 7 uur als begintijd v< het weekeinde. Ook was de oi dervraagden niet verteld dat doordeweekse kaart tussen hl juli en half augustus niet is. Onderwijs hecht dan ook ni zoveel waarde aan dat onde zoek. 'Een doekje voor het bloeden De faculteitsraad van Wiskunde Natuurwetenschappen (W &N) heeft gistermiddag met een kleine meerderheid het bezuini gingsplan aangenomen dat de komende jaren flink het mes zet in het het Leidse Rijksherbari um/Hortus Botanicus. Dit insti tuut van de Rijksuniversiteit Leiden wordt daardoor de ko mende jaren geconfronteerd met een bezuiniging van 70 procent op het budget. Dat be tekent dat tweederde van het huidige personeelsbestand van 63 mensen moet verdwijnen. Gedwongen ontslagen worden vooralsnog uitgesloten. Zes leden van de faculteits raad stemden vóór het plan, twee waren tegen en vier men sen onthielden zich van stem ming. „Als die onthouders zich conform hun kritiek tégen het plan hadden uitgesproken, had den de stemmen gestaakt", al dus Herbarium/Hortus-direc teur prof. dr. P. Baas. Baas was gistermiddag met zestig colle ga's naar de vergadering komen luisteren. De directeur reageert bitter op de uitslag maar 'we zijn niet uit het veld geslagen door het besluit'. „We zullen het plan ter vernietiging voordragen aan het College van Bestuur en vertrou wen erop dat het College meer oog heeft voor het universitaire, landelijke en internationale be lang van het instituut. Voorzit ter mr. C. Oomen noemde ons instituut nog 'de etalage van onze universiteit' en sprak zijn bezorgdheid uit over de gang van zaken tijdens de vergade ring van de universiteitsraad maandagavond." Volgens Baas is het bezuini gingsplan 'in strijd met het be stuursreglement van de univer siteit' dat het Rijksherbarium- Hortus het wetenschappelijk beheer van de levende en dode collecties opdraagt. Bovendien heeft de faculteit niet het recht om bepaalde taken onbetaal baar te verklaren, omdat ze daarvoor al jaren extra geld ont vangt. „De 3,5 miljoen gulden die óns zou moeten toekomen, is nu verdeeld over de andere afdelingen van dè faculteit om de bezuinigingspijn daar te ver zachten. Ik had geen liefdadig heid verwacht, maar het blijft voor ons moeilijk te verteren. We vechten door, het houdt ons allemaal nogal bezig, maar ei genlijk zouden we liever ge woon ons werk doen." De faculteitsraad heeft het fa- Zo'n zestig medewerkers van het Leidse instituut Rijksherbarium/Hortus Botanicus luisterden gistermiddag naar het besluit over het bezuinigingsplan dat hen treft. foto loekzuyderduin culteitsbestuur gisteren wel op- leggen met alternatieve geld- voor het bloeden om het gedragen over een maand een bronnen voor het voortbestaan schuldgevoel weg te poetsen", concreet actieplan op tafel te van het instituut. „Een doekje vindt Baas. Gedeputeerde H. van der Vlist en de andere leden van Gedeputeerde Staten verdedigden gisteren in het provinciehuis de begroting voor volgend jaar. archieffoto loek zuyderdi

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16