'Wij slepen geen woonboten weg' Lagere afvalstoffenheffing voor inwoners Alkemade Rijn- en Veenstreek Alkemade op zoek naar geld voor monumenten Duiven verdreven van Alphense flats 'Pronkstukken' te kijk in Hazerswoude 'College raffelt behandeling begroting af Raad Rijnwoude neemt afscheid van Fransen j 29 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER 071-356430. PIV -CHEF JANET VAN DIJK 071 -35641 3 Controleur spoort 'zwarte' honden op junwoude joost panhuysen De Rijnwoudse gemeenteraad heeft gisteren het groene licht 's gegeven voor een aantal forse 's stijgingen van gemeentelijke >en heffingen. Het gaat vooral om rioolrechten (31 procent om- loog], reinigingsrechten (voor particulieren 14 procent ex tra), hondenbelasting (plus 25 lni procent) en begrafenisrechten )0r (vijftig procent omhoog). De verhoging van de hon denbelasting kreeg een kri tisch onthaal, aangezien de in- U(' druk bestaat dat zo'n 150 van de 1030 Rijnwoudse honden simpelweg niet geregistreerd staan. Burgemeester M. Boe len ontkende dat de honden belasting is verhoogd omdat deze door een groot aantal ba zen wordt ontdoken en de ge meente dus minder geld ople vert dan verwacht. Wel zegde hij toe dat begin volgend jaar een controleur wordt aange steld om de 'verdwenen' hon den op te speuren. Jacobswouclse wethouder stelt eigenaren gerust jacobswoude „Het is nooit zo dat we boten wegslepen. Daar hebben we de wettelijke bevoegdheid niet eens voor. In de nieu we verordening komt alleen te staan dat wanneer een woonboot weg gaat, er geen nieuwe ark mag aanleggen. Met deze woorden probeert de Jacobswoudse wethouder A. Kea (ruimtelijke ordening/CDA) de ongeveer 150 woonarkeigenaren in zijn gemeente gerust te stellen. ling. De woonschepen in Wou- brugge en Hoogmade zijn in de toekomst aan bepaalde afme tingen gebonden. Voor Leimui- den en Rijnsaterwoude golden die maximale afmetingen al. Volgens Kea ligt er nu 'een be perkt aantal boten' in Woubrug- ge dat de maximale afmetingen van 22 meter lang, 5,5 meter breed en 4 meter hoog overtreft. „Deze boten hoeven niet weg, wel zijn ze voortaan gebonden Ongeveer 125 van die eigenaren waren gisteravond aanwezig bij een vergadering waar de nieu we woonschepenverordening aan de orde kwam. Voor de woonbooteigenaren in Wou- brugge en Hoogmade gaan de zelfde regels gelden als voor de mensen in Rijnsaterwoude en Leimuiden. Dat is een gevolg van de gemeentelijke herinde- aan bepaalde uitbreidingsmo gelijkheden. Boten die worden vervangen moeten wel binnen de maximaal gestelde afmetin gen blijven." De gemeente doet in de nieu we verordening afstand van het zogeheten 'uitstervingsbeleid', dat gold in Leimuiden en Rijnsaterwoude. Woonboten mogen in de toekomst, óók als ze van eigenaar veranderen, ge woon blijven liggen. Het uitster vingsbeleid blijft wel gelden voor de boten aan de H.L. Breenkade in Rijnsaterwoude en in de Drecht ter hoogte van de Raadhuislaan in Leimuiden. Deze boten moeten wel weg als de huidige eigenaar verhuist. De nieuwe verordening geldt vanaf volgend jaar. Woonarken in Hoogmade. Eigenaren moeten zich voortaan aan nieuwe richtlijnen houden. FOTO LOtK ZUYDBtPUIN Brievenbus in brand gestoken alphen aan den run Een brievenbus in een flat aan het Topaas plantsoen in Alphen is in de nacht van dinsdag op woensdag in brand gestoken. De inhoud van de bus ging in rook op. De be woner ontdekte het brandje rond kwart over twee. Gisteravond moest de Alphense brandweer aan de slag in de containerruimte van de flat aan de Preludeweg. Onbekenden hadden waarschijn lijk brandende kranten in de stortkoker gegooid, waardoor een enorme rookontwikkeling ontstond. Ook het vuil in een van de containers was in brand geraakt. Automobilist mishandeld met knuppel alphen aan den run Een 26-jarige inwoner van Woubrugge is gis teravond rond half tien mishandeld op de kruising van de Presi dent Kennedylaan en de weg naar het sportpark De Bijlen in Al phen. De daders reden eerst van achteren tegen de auto van de Woubruggenaar en vervolgens werd hij klemgezet. Toen de man uitstapte, kreeg hij van de bestuurder een stomp in zijn gezicht. Een andere inzittende deelde enkele klappen met een honkbal knuppel uit. Nadat er nog een derde man uit de auto stapte, maakte de man uit Woubrugge zich uit de voeten. De Alphense politie is op zoek naar getuigen. Alfred's mag uitbreiden alphen aan den run Restaurant Alfred's Diner in het park Rijn stroom mag uitbreiden. Dit tegen de zin van het college van B en W van Alphen dat een bouwaanvraag niet wilde honoreren uit angst voor parkeeroverlast. Maar de gemeenteraad schoot de Leidse eigenaar E. Rozendal gisteravond te hulp. Met 17 tegen 14 stemmen werd tot het aanbouwen van een nieuwe ruimte in ihet park besloten, op de plaats waar het restaurant nu al een tent heeft staan voor evenementen. Dales lijsttrekker D66 alphen aan den run De afdeling Alphen van D66 heeft F. Dales gekozen tot lijsttrekker bij de komende gemeenteraadsverkie zingen op 2 maart van het volgend jaar. Tweede op de lijst staat het huidige raadslid A. van Geest. ZorgCn OVer VVD: ou(^e wVn 'n nieuwe zakken verkeer rond Alphen smacht naar 2 maart Archeon De toekomstige verkeersafwik keling bij Archeon en de wijk Kerk en Zanen baart vrijwel alle fracties in de gemeenteraad grote zorgen. De plannen voor een monorail van zes miljoen gulden worden door de SP ver foeid en door de andere partijen met argusogen bekeken. SP, GroenLinks, WD, D66 en ook collegepartij CDA vinden bo vendien dat de verwachte toe stroom van het autoverkeer naar Archeon en Kerk en Zanen in goede banen moet worden geleid. Deze partijen willen dat het college van B en W binnen kort met concrete plannen komt, onder meer wat betreft parkeervoorzieningen. De libe ralen waarschuwen in hun alge mene beschouwing dat als dat niet gebeurt vóór de gemeente raadsverkiezingen van 2 maart 'de nieuwe raad hier straks bij verrassing mee wordt gecon fronteerd. Véél te laat, wel te verstaan'. VRIJE TIJD Wethouder W. Nugteren onder zoekt of er nog mogelijkheden zijn om de restauratie van beeldbepalende panden in Alkemade te kunnen blijven fi nancieren. Dit zei hij' gisteren toe tijdens de behandeling van de begroting van 1994. Met in gang van volgend jaar krijgt de gemeente geen geld meer uit het provinciaal stadsvernieu wingsfonds voor dergelijke pan den. Dit jaar kreeg de gemeente nog zo'n 50.000 gulden. De PvdA vindt het van groot belang dat er beeldbepalende panden en beschermde dorps gezichten worden aangewezen. Het is niet terecht als de eige naar allerlei regels krijgt opge legd, terwijl daar helemaal niets tegenover staat, aldus de soci aal-democraten. De PvdA dien de hierover een motie in. Na de toezegging van Van Nugteren besloot de fractie de motie tot december aan te houden. Als er dan nog niets is gebeurd, kan de motie alsnog in stemming wor den gebracht. B en W moeten deel van voorstel prijsgeven alkemade marieta kroft De afvalstoffenheffing stijgt vol- 1 jaar minder dan B en W van Alkemade wilden. Gezinnen moeten volgend jaar 388 gulden betalen voor het ophalen van het huisvuil. Als het aan B en W én de WD had gelegen, was dat bedrag vastgesteld op 398 gul den. Dat het tarief bleef steken op 388 gulden per jaar, kwam om dat het CDA 'noodgedwongen' bijval kreeg van de WD en zo een meerderheid kreeg. Deze partij wilde voorkomen dat het B en W-voorstel zou stranden. Met de verhoging van het riool recht met een tientje per jaar, ging alleen de PvdA niet ak koord. De onroerend-goedbe- lasting, de honden- en de woonforensenbelasting worden met 3,5 procent verhoogd. Al leen de twee oppositiepartijen PvdA en GroenLinks stemden tegen. „Wie spreekt over belasting verlaging, doet aan luchtfietse rij", verweet wethouder L. Bee- len (financiën/WD) de twee partijen 'een gebrek aan reali teitszin'. Of een standpunt om daarmee de gunst van de kie zers te winnen, veronderstelde hij. „De toonzetting van deze fractie is dezelfde als destijds in 1989. Ook in dat jaar voor de gemeenteraadsverkiezingen werd van alles uit de kast ge haald." De wethouder kreeg de bal van de PvdA teruggekaatst. „Zes loman leefmans Vrijwel alle partijen in Alphen aan den Rijn zijn het er over eens: de afgelopen collegeperiode wa ren rampjaren voor de gemeentelijke politiek. Het CDA houdt het in zijn 'algemene beschouwingen 1994' nog op turbulent, als het over de afgelopen jaren gaat. D66 spreekt ronduit van slechter dan nu kan het namelijk in onze ogen niet. De PvdA houdt het midden met de opmerking zonder de spanningen was het uiteraard beter gegaan. De politiek in Alphen maakte de afgelopen vier jaar heel wat mee. Absoluut dieptepunt was de kwestie van de vervuilde Coupépolder. Maar ook onlangs nog was er een crisis: toen de WD uit het college stapte nadat bleek dat een meerderheid van de gemeenteraad geen vertrouwen meer had in wethouder G. van As. De nieuwe begroting van het college (nu be staande uit PvdA, CDA en RPF/GPV) wordt door oppositiepartij WD als 'teleurstellend' betiteld. De liberalen menen dat de zogeheten 'nieuwe be leidsvoornemens' eigenlijk oude voorstellen zijn. De WD verwijt het college met de verkiezingen in zicht een te afwachtende houding aan te nemen. „Wij hebben eerder aan de vooravond van verkie zingen gestaan, bij behandelingen van begrotin gen. Maar nooit eerder is opge/nerkt om nieuw beleid ook maar aan die nieuwe raad over te la ten", schrijft de WD-fractie. Ook D66 heeft stevige kritiek op het huidige college van B en W. Dat het vertrouwen in Alphen aan den Rijn met reclame op billboards moet worden opgebouwd is veelbetekenend, menen de democraten. De kritiek op het huidige college en zijn laatste begroting voor de verkiezingen van 2 maart, richt zich dan ook voor een groot deel op de financiën. De WD vreèst dat er zo veel ondui delijkheden zijn, dat er op de valreep alsnog ta riefsverhogingen kunnen komen. Het idee van B en W om 35.000 gulden te beste den om de opkomst tijdens de gemeenteraads verkiezingen op 2 maart te bevorderen, vindt ook geen genade in de ogen van de fracties. Volgens GroenLinks heeft de politiek er alles aan gedaan zich van de bevolking te vervreemden en daar helpt geen geld tegen. WD vindt het plan zelfs 'onzinnig'. Alleen D66 kan zich in het voorstel vinden. B en W reageerden vanmiddag tijdens een ge meenteraadsvergadering op de algemene be schouwingen van de politieke partijen. alphen aan den rijn loman leefmans 'Operatie Duif in Alphen is met succes afgesloten. De overlast van de vogels bij flats aan de Lupinesingel. Aïda- plein en Carmenplein is vrij wel geheel verdwenen. De meeste vogels zijn gevangen en naar het oosten van het land vervoerd. Dat meldt R. Bakker, de Nijmeegse duiven- vanger die door de woning bouwvereniging Alphen (WVA) was aangetrokken. De fiatbewoners klaagden regelmatig bij de WVA over poep van de wilde duiven. Daar viel op de balkons en (nood)trappenhuizen niet te genop te soppen. De woning bouwvereniging schakelde het Nijmeegse bureau WNS in om de duiven te bestrijden. Op de daken werden vang- kooien geplaatst met lokvoer. „Of het nu gaat om 3 of 3000 duiven, ongeveer negentig procent wordt in de eerste week gevangen", aldus Bak ker. Enige bewoners klaagden erover dat de vangst een vorm van dierenmishandeling was. De politie ging op onderzoek uit. maar trof geen situatie aan die niet door de beugel kon. De kooien werden bijna elke dag geleegd. In totaal hebben de kooien drie weken lang op de daken van de flats gestaan. De 'enkele tientallen' gevangen duiven werden naar de omgeving van het hoofd kwartier van WNS vervoerd en daar weer losgelaten. Showdansen Jeugdige Alphenaars die willen leren showdansen kunnen een cursus volgen in buurthuis Wes terhaven aan de Emmalaan 45 in Alphen. Op donderdag 11 no vember is van 18.30 tot 19.30 uur de eerste les voor jongens en meisjes van 7 tot en met 9 jaar. De kosten bedragen drie gulden per les. Opgeven en in formatie bij het buurthuis, tele foon 01720-75744. Klaverjassen In buurtcentrum Westerhaven aan de Emmalaan 45 in Alphen is op 13 november een koppel- klaverjasmarathon. De eerste kaarten worden geschud om 12.00 uur en de laatste kaarten worden om 24.000 uur ver deeld. De kosten bedragen 30 gulden per koppel. Informatie bij -het buurthuis, tel. 01720- 75744. Opgeven kan bij Toon en Bep Scheermeijer, Grijpenstein- straat 10, tel. 01720-92894. dagen heeft de wethouder ge studeerd op onze algemene be schouwingen. Hij heeft het ech ter zo druk gehad met zijn ver- kiezingsspeeches, dat hij op een aantal inhoudelijke zaken nog niet eens is ingegaan", wierp PvdA'er F. Schoonderwoerd hem voor de voeten. Volgens Beelen valt er aan een lastenverzwaring niet te ontkomen. „Willen wij als ge meenteraad van Alkemade onze voorzieningenniveau handha ven, onze verplichte investerin gen doen, denk bijvoorbeeld aan het wegenbeheer en onze beperkte wensenlijst uitvoeren, dan zullen wij onze handen daaraan in de toekomst volheb- ben", voorspelde hij. Met de verhoging van de le ges ging iedereen, behalve CDA-raadslid N. van Ruiten, ak koord. „Als de PvdA al moeilijk doet over een belastingverho ging van 3,5 procent, is een ver hoging van de bouwleges met 70 procent dan wel acceptabel", vroeg hij zich af. „Ik vraag me af of hier sprake is van kostendek king of van winst." HAZERSwouDE-dqrpBlauwfazantjes, Austra lische amadines, grasparkieten, bruine spreeuwen, vuurvinken en kanaries in diverse kleurslagen. Die zijn tot en met zaterdag te zien op de vogeltentoonstelling in het dorps huis aan de Pieterde Hooghstraat in Hazers- woude-Dorp, georganiseerd door de vereni ging Vogelvreugd uit Hazerswoude/Koude- kerk. Een activiteit die inmiddels voor de 27ste keer op de agenda staat van de in 1957 opgerichte vereniging. De expositie telt niet minder dan 725 vo gels. Daaronder twee wereldkampioenen van de clubleden Sjaak Kraan uit Hazerswoude- Rijndijk en Arie Stolk uit Boskoop. Inzendin gen komen voornamelijk uit de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De jury van twaalf landelijke keurmeesters had dinsdag de gehele dag werk om de prijs winnaars aan te wijzen. Uiteindelijk kwamen er 46 kampioenen uit de bus. De beste was K. de Wit uit Boskoop die van de 93 te beha len punten er 92 van de jury kreeg. Succes was er ook voor G. Platteel uit Hazerswoude- Rijndijk die met een zebravink voor de vijfde keer in zijn loopbaan het bondskruis behaal de. Een prestatie die nog nooit eerder in de geschiedenis van de vereniging is voorgeko men. De vogels zijn vandaag tot en met 22.00 uur te bekijken. Morgen is de tentoonstelling nog te bezichtigen van 10.00 tot 16.00 uur. FOTO I AN HOLVAST Pro vi nciebestu u r bezorgd over ziekenhuizen alphen/leiderdorp Alle Zuidhollandse statenleden maken zich grote zorgen over de toekomst van het Rijnland ziekenhuis met vestigingen in Leiderdorp (Elisabeth) en Al phen (Rijnoord). Dat bleek gis teren tijdens de begrotingsbe handeling van de provincie Zuid-Holland voor volgend jaar. Een motie van PvdA'er H. Roes waarin GS werd gevraagd om 'in het belang van personeel en patiënten' zo snel mogelijk dui delijkheid te verschaftenwerd unaniem gesteund. Gedeputeerde I. Pool van volksgezondheid zei gisteren dat eerst duidelijk moet worden hoe groot de tekorten zijn van het ziekenhuis. Vervolgens komt de vraag aan de orde of Rijnoord daadwerkelijk een kort-verblijfziekenhuis moet worden, waardoor honderd ar beidsplaatsen verdwijnen. GS nemen volgende week een defi nitief standpunt in. De directie van het Rijnland ziekenhuis besloot eerder deze week een besluit over de toe komst van de twee hospitalen nog even op te schorten, in de hoop dat de overheid alsnog de overheid de helpende hand toe steekt. Alle politieke partijen in de Alphense gemeenteraad doen intussen een beroep op het pro vinciaal bestuur, staatssecreta ris Simons en de zorgverzeke raars om voldoende geld ter be schikking te stellen zodat Rijnoord 'als volwaardig basis- ziekenhuis blijft behouden'. Een motie met die strekking werd gisteravond door de gemeente raad aangenomen. alkemade ties hadden tussendoor dan vier uur de tijd voor overleg. Vier uur werd gistermiddag echter kwart over zes. mede doordat de fractieleden gemiddeld zo'n half uur nodig hadden om hun beschouwingen voor te lezen. De PvdA eiste dat de vergadering 's avonds om negen uur zou beginnen. Meerburg bepaalde het tijdstip echter op half negen. Diverse raadsleden krabden zich achter de oren toen de drie PvdA-raadsleden ver na half negen nog tot de grote afwezigen behoorden. Plotseling kwam het drietal aangestormd, met de laatste hap eten nog in de mond. „We waren nog niet eens klaar om alles op papier te zetten wat we wilden zeggen'', zei PvdA'er W. Groen na afloop. Als het aan H. van Duykeren (WD) ligt wordt volgend jaar weer het oude systeem aangehou den. De andere fracties pleitten ervoor om in ie der geval eens alle voor- en nadelen van een be handeling op een dag tegen elkaar af te wegen voordat de volgende bégrotingsbehandeling wordt gehouden. De 'begrotingsbehandeling nieuwe stijl' leidde gisteren tot een aanvaring tussen de PvdA en bur gemeester A. Meerburg van Alkemade. PvdA-frac- tievoorzitter F. Hoogenboom verweet het college geen behoefte te hebben aan een gedegen begro tingsbehandeling. „Het vindt kritiek lastig", be weerde Hoogenboom. Meerburg schrok en zei de conclusies dat het college niet serieus en demo cratisch bezig zou zijn, 'erg verregaand' waren. Andere jaren trok de gemeenteraad twee avon den uit voor de begrotingsbehandeling. De ene avond lazen de fractievoorzitters hun algemene beschouwingen voor en gaven B en W een eerste reactie. De partijen hadden dan een paar dagen de tijd om op de standpunten van het college en de andere fracties te reageren. Dit jaar werd de begrotingsbehandeling voor het eerst in één dag afgerond. Van twee tot vier uur en dan weer vanaf acht uur 's avonds, zo was de bedoeling. De frac- RUNWOUDE JOOST PANHUYSEN Een aimabele man, die je al bij de eerste ontmoeting vriende lijk verzocht hem vooral bij de voornaam (Jaap) te noemen. Maar soms ook een figuur van heftige emoties, die hij zelf ove rigens wist te relativeren met onderkoelde humor. In dergelij ke termen beschreven diverse collega's J. Fransen (D66), die gisteravond afscheid nam van de Rijnwoudse gemeenteraad. De 63-jarige Fransen kwam in 1978 voor de WD in de ge meenteraad van Hazerswoude. Vanaf 1986 vormde hij er de eenmansfractie Gemeentebe langen, en in de gemeenteraad van Rijnwoude had hij zitting namens D66. Fransen verlaat de raad om zich te kunnen con centreren op zijn werk als advi seur voor Van Gastel Hoekstra NCK in Breda. PvdA-fractievoorzitter G. van der Lecq gaf haar vertrekkende collega een bos witte rozen. „Ik weet immers wel dat je na al je politieke omzwervingen geen zin meer hebt om je bij onze fractie aan te sluitenzo ver klaarde ze de kleur van de bloc men. Fransen wordt opgevolgd door P. 1. Kerkvliet (39).

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15