Meer geld voor jeugd Utopia ll Regio Zoeterwoude-Rijndijk leert leven met verkeerssluizen Bijeenkomst over huisvesting vluchtelingen in Wassenaar KOOREMAN Voorschoten wil verval boerderij tegenhouden Zoeterwoude blijft in gesprek over Bentwoud. Een moderne wijk met de charmes van het oude Oegstgeest Kooreman en Linea Italiana Ook deze Calibra huur je bij Winkeliers zijn tegen autovrije Terweeweg VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 Raad van State-zaak als mosterd na de maaltijd DEN HAAG/ZOETERWOUDE MIEP DE GRAAFF Ruim drie jaar na plaatsing wa ren de veelbesproken verkeers sluizen in Zoeterwoude-Rijndijk (Oranjelaan, Ommedijkseweg en Platanenlaan) gisteren on derwerp van gesprek bij de Raad van State. Zoveel stof als de gedeeltelijke afsluiting van genoemde wegen destijds deed opwaaien, zo stil bleef het giste ren. Geen van de bezwaarma kers-van-toen bleek de tocht naar Den Haag te hebben on dernomen. De maatregel om de belang rijkste (sluip)routes elke werk dag tussen half vier en zes uur voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten, werd destijds genomen om de woonwijk Hoge Rijndijk- Oost, waar 2300 Zoeterwoude- naren wonen, te bevrijden van de enorme verkeersstroom van en naar industrieterrein De Grote Polder. Daarmee bleken sommige bewoners en bedrijven op z'n zachtst gezegd niet blij te zijn. Er volgde een ludieke 'laansleg- ging' bij de sluis aan de Oranje laan Het industrieterrein is overleden'). Ook trok een aantal van hen via een schorsingsver- zoek bij de Raad van State aan de bel. Dat verzoek werd afge- Gisteren volgde dan de zoge heten bodemprocedure bij de Raad van State en bleef het muisstil. De gemeente Zoeter- woude, die de sluizen destijds heeft aangelegd, kon derhalve makkelijk scoren. Gemeentelijk woordvoerder J. Oudenman kon de Raad van State gisteren mel den in de drie jaar dat het auto ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO Progressief Zoeterwoude wilde het geld alleen geven als Utopia beloofde in de toekomst bereid te zijn andere 'herriemakende' verenigingen onderdak te bie den. W. Ooijendijk (PZ) dacht gisteren aan de muziekkorpsen in het dorp. ,,De kans is groot dat de gemeente in de toekomst wettelijk wordt verplicht om bij voorbeeld ook geluidswerende maatregelen voor het Muziek centrum te nemen. Het is dan te gek om weer zo veel geld uit te geven terwijl Utopia al een geluidswerende ruimte heeft", redeneerde Ooijendijk. Utopia voorzitter M. Paardekooper liet weten dat de jongerenvereni ging bereid is met de gemeente en verenigingen te overleggen als dat nodig mocht zijn. Doordat Utopia-leden zelf ook aan de slag gaan met ha mer en kwast, worden de ver- bouwingskosten aanzienlijk be perkt. Bovendien heeft de ver eniging nog nooit om een stui ver subsidie gevraagd. Daarom vond het CDA dat de gemeente eigenlijk ook de aanschaf van Gemeente knapt monument voor 1,5 ton op VOORSCHOTEN De boerderij 'Wie kan keeren de hand des Heeren' aan de Leids- eweg in Voorschoten wordt voor een bedrag van maximaal 1,5 ton opgeknapt. Een meer derheid van de Voorschotense raad denkt dat de onbewoonde boerderij verloedert als niet drastisch wordt ingegrepen. Er zijn reparaties nodig aan het dak en de draagbalken. Over de hoogte van het be drag voor de opknapbeurt ont stond gisteravond tijdens de raadsvergadering de nodige consternatie. De kans bestaat dat de gemeente voor dat geld het schip ingaat. De toekomsti ge eigenaar van de boerderij, dierenarts Koster, wil de op knapbeurt zelf betalen, op voor waarde dat bij niet doorgaan verkeer tussen de woonwijk en het achtergelegen industrieter rein De Grote Polder via de slui zen wordt tegengehouden, geen enkele klacht bij de gemeente is binnengekomen.' En: ,,We den ken nog steeds dat de beslissing zijn niet steekhoudend." van destijds een goede is ge weest. Het gaat hier om een Die argumenten waren des- verkeersmaatregel die het alge- tijds afkomstig van vier afzon- meen belang dient. De argu- derlijke bezwaarmakers. Aller- menten van de andere partijen eerst het elektro-technisch be drijf Iemco Bv, dan de Aktie- groep Hoge Rijndijk-Oost, be drijf S.W.I.F.T. en ten slotte vier Zoeterwoudenaren onder lei ding van ing. J.F.M. Dingjan. Laatstgenoemde groep heeft zich, zo luidde gisteren tijdens de zitting de verklaring, terug getrokken. Desgevraagd zegt Dingjan dat van terugtrekken geen sprake is. ,,Onze bezwaren staan nog recht overeind, maar ik zie deze hele bodemprocedu re als mosterd na de maaltijd. Daarom hebben we niets laten horen toen we, overigens tot onze grote verrassing, bericht van deze zaak kregen. Wat heeft het na vier jaar voor zin, nu rijksweg 11 bijna voltooid is en de hele Rijndijk wordt gerecon strueerd, die bezwaren nog la ten horen?" Dingjan en de zij nen hebben met de afsluiting leren leven. Hij zegt dat er de afgelopen jaren tijdens de uren dat de wegen waren afgesloten, 'gelukkig' nooit iets aan de hand is geweest in de sfeer van een brand of ongeluk. Overigens heeft de gemeente de maatregel destijds zelf al ver zacht. Aanvankelijk waren Om medijkseweg en Oranjelaan ge doemd de hele dag voor auto verkeer afgesloten te blijven. Met algehele instemming van de gemeenteraad werd deze maatregel medio 1989 omgezet in een tijdelijke afsluiting, van maandag toten met vrijdag, tussen half vier en zes uur 's middags. De Raad van State brengt bin nenkort advies over de zaak uit. CHEF GERT VISSER, 071-356430, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, 071-356413 Overleg kost gemeente ruim 15.000 gulden ZOETERWOUDE/DEN HAAG Zoeterwoude blijft actief in het gemeentelijk overleg over het Bentwoud. De raad stelde hier voor gisterayond het benodigde krediet van 15.500 gulden be schikbaar. Hiervan worden de ambtelijke uren bekostigd. Ove rigens vroeg het college eerst om een bedrag van bijna 29.000 gulden. Een nauwkeuriger blik op de rekenmachine leverde - tot verbazing van de raadsleden - echter een aanzienlijke bespa ring op. Aangezien het Bentwoud niet op Zoeterwouds grondgebied komt, vroegen de politieke par tijen zich onlangs zich af of de gemeente nog wel moest deel nemen aan het overleg in de zo geheten 'Stuurgroep Bent woud'. Hierin zitten ook de ge meenten Zoetermeer, Bleijs- wijk, Rijneveld, Zevenhuizen- /Moerkapelle, Waddinxveen en Boskoop. Wethouder R. Hoge- nelst benadrukte toen dat het belangrijk is dat de gemeente voortdurend haar stem laat ho ren in zowel discussies over het Bentwoud als over de Hoge Snelheidslijn en een verdere aantasting van het Groene Hart. Officieel heeft Zoeterwoude nog geen standpunt geformu leerd over het Bentwoud. Pro gressief Zoeterwoude stelde dan ook voor om het overleg hier over zo snel mogelijk op de raadsagenda te plaatsen. „Het is hoog tijd voor een discussie. Is Zoeterwoude nu voor of t het Bentwoud" vroeg mevrouw R. de Lange (PZ) zich af. Hel CDA liet weten dat het 'tot hier en niet verder is', aldus J. Ber- kouwer. „Wij vinden ruim 15.000 gulden veel geld voor een bos waar we tegen zijn." Provincie De plannen voor het Bentwoud blijven in elk geval tot de eeuw wisseling beperkt tot 1000 hec tare. Pas na 2000 beslist de pro vincie of het bos moet worden uitgebreid tot 2100 hectare. Dat heeft gedeputeerde H. van der Vlist gisteren namens het pro vinciebestuur toegezegd. Van der Vlist erkent dat de provincie in de streek wat te voortvarend aan de slag is gegaan en daar mee onrust heeft veroorzaakt. Het provinciebestuur reageer de op een motie van SGP-frac- tievoorzitter Houtman. Hout man bedong bij het provincie bestuur meer duidelijkheid voor de bewoners van de streek waar het Bentwoud komt. Van der Vlist stak gisteren, bij de tweede en laatste dag over de provinciale begroting, hand in eigen boezem. „Het is duidelijk dat er verwarring is ontstaan over de plannen rond het Bentwoud. Wellicht hebben we inderdaad niet zo handig ge opereerd in de streek." Verbouwing Haasbroek kost drie ton De Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia krijgt 78.700 gulden extra van de gemeente voor de verbou wing van het binnenbad Haasbroek tot een nieuw onder komen. CDA en Progressief Zoeterwoude zegden het geld gisteravond toe. De verbouwing komt hiermee op een to taalbedrag van 284.700 gulden. De WD stemde tegen het voorstel. Eerste paal voor nieuwbouwwijk de Morsebel vandaag geslagen een tegelvloer (geschatte kos ten: 21.000 gulden) voor haar rekening moest nemen. Het col lege nam de suggestie niet over. De gemeente legt een gladde cementvloer en Utopia moet de tegels maar uit de verenigings kas betalen, stelde wethouder R. Hogenelst vast. Hogenelst deed de vereniging wel een ander aanbod. Mocht Utopia problemen krijgen met de rentebetaling en aflossing van de geschatte 21.000 gulden, dan kan de vereniging bij de ge meente aankloppen voor een subsidie. Paardekooper deelde echter mee aan dat Utopia vooralsnog „afziet van de gebo den subsidie voor de tegelvloer. We zullen proberen om alles uit eigen middelen te halen", aldus de voorzitter. Overigens stelde de raad ook zo'n 35.000 gulden beschikbaar voor herstel van het dak van zwembad Haasbroek. Het on derhoud is voordurend uitge steld, omdat gemeente en poli tiek discussieerden over een eventuele sluiting van het zwembad. Nu het bad behou den blijft, gaat de gemeente de lekkages aanpakken. OEGSTGEEST LIESBETH BUlTINK Brede waterpartijen, prominen te groenstroken en fraaie lanen. De Oegstgeester nieuwbouw wijk de Morsebel moet op het oude gedeelte van het dorp gaan lijken. De wijk moet behal ve de charmes van het oude Oegstgeest ook moderne ken merken krijgen. Langzaam ver keer heeft er voorrang en soci aal onveilige hoekjes mogen in de wijk niet voorkomen. De plannen voor een ideale woon buurt, waar de eerste bewoners volgend jaar intrekken. Van middag is de eerste paal voor de nieuwe woonwijk geslagen. De Morsebel wordt geflan keerd door Haaswijk, de Haar lemmertrekvaart en de bedrij ven die aan de Haarlemmer straatweg liggen, zoals de ge- meentewerf en de MEOB. De helft van de wijk wordt groen, de rest wordt ingenomen door woningen. „Een groot deel van het groen komt op de strook waar de hoogspanningskabels overheen lopen", verklaart John Hermes, hoofd van de afdeling openbare werken. Ook tegen de Haaswijklaan aan ligt een park, waar zogenoemde 'urban villa's' komen. Een groene buffer scheidt de woningen in het noorden van de Morsebel van de bedrijven en het lawaai van de rijksweg 44. TiTtriT! -Ui®**» --few*- SBHi «a Vis?. - Zogenoemde 'urban villa's' met luxe appartementen komen in het park van de Oegstgeester nieuwbouwwijk de Morsebel. Niet alleen de in Oegstgeest bekende lanen komen in de Morsebel. Hermes: „We gebrui ken verschillende stedebouw- kundige ruimtes: pleinen, lanen en straten. Maar ook open en gesloten gebieden, huizen aan het water of woningen aan het groen. Het geeft mensen de ge legenheid om te kiezen, als men dat financieel tenminste kan." De Morsebel krijgt huizen in verschillende soorten en prij zen. Ook voor mensen met een kleine beurs. Aan de rand van het park bouwt de woning bouwvereniging Buitenlust so ciale huurappartementen. Di rect daarachter, aan de groene 'binnenring' van de Morsebel, komen eveneens goedkope wo ningen. In de hele wijk is rekening ge houden met vandalisme en so ciale onveiligheid. „Snipper- groen komt niet meer voor, wel brede stroken met groen. Daar kan dan ook geparkeerd wor den, zodat de auto's goed in het zicht staan. En de relatie tussen het binnen wonen en het buiten verkeren is belangrijk: de woon kamer is dus het liefst aan de voorkant", verklaart Hermes. Water speelt eveneens een grote rol in de Morsebel. „Men wil graag aan het water wonen, want daar gebeurt altijd wat. De Haarlemmertrekvaart krijgt een promenade-achtig uitterlijk, misschien met een trapsgewijze verlaging naar het water toe. In het geluidsscherm aan de over kant van de Haarlemmertrek vaart komt bovendien kunstwerk. De transformator huisjes in de wijk worden v< werkt in de bebouwing of muur gebruikt waarop de kin deren kunnen kliederen. Dat gebeurt natuurlijk toch een keer en dat kunnen we dan beter concentreren." In het komende jaar wordt het eerste deel van de wijk be bouwd. De eerste paal die van middag is geslagen, is voor het poortachtige flatgebouw van de woningbouwvereniging Buiten- lust. Daarnaast komen er 40 twee-onder-één-kap- woningen en dertien goedkopere premie woningen. In het park worden vier 'urban villa's' gebouwd met daarin luxe appartementen. Particulieren konden zich al eerder inschrijven voor 32 ka vels, die zij zelf kunnen bebou wen. „We beginnen vooraan met bouwen, zodat mensen die er eenmaal wonen zo min mo-1 gelijk last hebben van het bouwverkeer." In totaal gaat de Morsebel 500 woningen tellen. De oplevering van het laatste huis staat nu gepland voor 31 december van het jaar 2000, maar de gemeente verwacht dat de Morsebel aan het eind van deze eeuw al klaar is. De gemeente Wassenaar houdt dinsdag 2 novem ber een informatie-avond voor omwonenden over de tijdelijke opvang van asielzoekers in ba rakken aan de Van Alkemadelaan, op de grens met Den Haag. De bijeenkomst, die om 20.00 uur begint, wordt mogelijk in het ANWB-gebouw ge houden. Hoeveel asielzoekers in de barakken worden gehuisvest, is nog onduidelijk. WVC sprak deze week over opvang van 650 tot 1000 vluchtelingen. De gemeente Wassenaar vindt dat aantal echter te hoog. Het Wasssenaarse college kiest voor 250 vluchtelingen, die bovendien al de garantie heb ben dat ze in Nederland mogen blijven. Gisteren hebben vertegenwoordigers van de gemeente Den Haag, de gemeente Wassenaar en het minis terie van WVC een gesprek gehad. „Het is een constructief gesprek geweest, we zitten met WVC aardig op één lijn" is het enige dat de gemeente lijke woordvoerder van Wassenaar wil zeggen. Volgens hem wordt maandag duidelijk wat er nu precies gaat gebeuren. De gemeente Den Haag - eigenaar van de grond - neemt komende dinsdag een definitieve beslissing over de opvang van de asielzoekers. „Wij willen zaken doen met het mi nisterie", aldus een woordvoerder van de ge meente. van de verkoop de gemeente de kosten terugbetaalt. Om die re den wilde een minderheid van D66, WD en GroenLinks vol staan met 75.000 gulden voor de meest noodzakelijke repara- De boerderij staat nog steeds leeg in afwachting van een arti kel- 19-procedure bij de provin cie Zuid-Holland. Het bestem mingsplan moet worden gewij zigd omdat Koster bij het pand paardenboxen wil bouwen. Krijgt Koster geen toestemming voor de boxen, dan gaat de ver koop niet door. Dat staat in het koopcontract. Volgens het colle ge is de kans klein dat de ver koop niet doorgaat. Als Gede puteerden Staten medewerking weigeren, stapt het college naar de Raad van State. „ssar Auto- en Motorverhuur CMiMultiRent /utrwr tver üu&svc/i Leiden 071 - 3100 01 Katwijk 01718- 2 85 35 Leidschendam 070 - 327 91 15 Beverwijk 02510 - 1 53 15 IJmuiden 02550- 2 34 50 OEGSTGEEST Winkeliers aan de De Kem- penaerstraat in Oegstgeest voe len niets voor een afsluiting van de Terweeweg, zoals burge meester en wethouders in het Verkeersplan 2000 hebben voorgesteld. De winkeliersvere niging Oegstgeest Actief kondig de in een ledenvergadering gis teravond aan die maatregel des noods tot aan de Raad van State te bestrijden. „De Terweeweg is de enige verbinding tussen de twee winkelcentra in het dorp. Die kan niet worden afgeslo ten", aldus voorzitter J. Scho- haus. Het college wil verkeer in Oegstgeest via een zogenoemde ruit van wijk naar wijk dirige ren. De Terweeweg moet ver keersluw worden, omdat de ba sisschool Gevers-Deutz Terwee daar staat. Bovendien moeten fietsers en voetgangers in de woonwijken voorrang krijgen. HARDRIJDERS Bij een snelheidscontrole op de Persant Snoep- weg in Leiderdorp hebben gistermiddag 19 bestuurders een pro ces-verbaal gekregen. Tussen twee en vier uur passeerden 357 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 114 kilometer. Op de Persant Snoepweg is de maximumsnelheid 50 kilometer. Het Italiaanse huismerk van Kooreman 'Linea Italiana', krijgt ruim schoots de aandacht binnen onze leder afdeling. Een geheel nieuwe serie zitcom- binaties met een temperament waarvan de afkomst direct is te herkennen. Afgewerkt in de stijl en het niveau die kenmerkend zijn voor de Italiaanse h| norm en daarom per- Ëj* I fect passen in onze I huisselectie. Typisch Kooreman dus! pj" MEUBELPLEIN LEIDERDORP TELEFOON 071-894300 3 WOONADVISEUR S

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14