Oppositie ziet gaten in begroting vallen hj 'Vier keer per week naar een bingo, om je maar niet te vervelen Keukenhof blijft showroom bollen Leiden Regio Extra eisen aan bouw in polder na milieurapport SP wil geen vervanger wethouder De la Mar VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 CHEF GERT VISSER. 071-356430. PIV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 peter te lintel hekkert Het gifgroene autobusje staat gepar keerd voor de bewaakte fietsenstal lingen bij het centraal station van Leiden. Het busje vertrekt om zeven uur de Houtrusthallen in Den Haag vertrekken, waar vanavond een grote bingo plaatsvindt. De vier vrouwen die zojuist ingestapt zijn, hebben al len de middelbare leeftijd reeds be reikt. Als het busje gaat rijden, deelt één van hen pindarotsjes uit. Ze werkt het ding met genot naar binnen en zegt dan: ,,Ik heb vanavond vijftig gulden mee, dat is genoeg. Daarmee zou je mij een doorsnee bingoër kunnen noemen. Wanneer je bedra gen van over de honderd gulden mee gaat nemen, dan ben je een gokker." De vrouwen gaan regel matig op donderdagavond naar Den Haag om het populaire 'campingspel' te spe len. Daar zijn dan nog zo'n 300 an dere bingofanaten aanwezig, die ook strijden om de hoofdprijs van 1000 gulden. ,,Dit is natuurlijk geen voet balvereniging, je gaat er heen wan neer je geld hebt." Een corpulente dame met een bril merkt op dat ze wel vier keer per week naar een bingoavond gaat. Haar buurvrouw, een aantrekkelijke veertiger, vindt dat wel erg veel. „Nou, ik ga één keer in de drie we ken. Als je gaat en je wint niets, dan moet je financieel toch pas op de plaats maken." De ander kaatst de bal terug: „Dit is»mijn enig verzetje, gewoon een lekker avondje uit." De vereniging waar de vrouwen lid van zijn, 'De Keijzer', zat vroeger in het Leidse Antonius clubhuis, maar kon daar niet vaak genoeg gebruik van maken. Dus verhuisde het gezel schap naar de Houtrusthallen, waar nu in een soort ronde conferentie zaal de balletjes aan het rollen wor den gebracht. De vier zijn via via met de club in aanraking gekomen. De leden komen uit Leiden, Voor burg, Rotterdam, Den Haag, maar ook uit Breda en Roosendaal. Mo menteel telt de club er ruim 1400. Daarvan een stuk of zestig uit Lei den. De contributie bedraagt slechts vijf gulden per jaar. „Daar zit het gra tis vervoer bij ingerekend hè", zegt de penningmeester. „We zijn nu vier jaar oud en be staan voor 98 procent uit vrouwen. Dit is ook eigenlijk een vrouwenspel. Veel van hen hebben iemand verlo ren en willen niet de hele avond al leen thuis zitten. Dan moeten ze er gewoon uit." „Je hebt mensen die alles in een gokkast gooien. Met bingo ben je de hele avond onder de pannen en het is minder duur. Je krijgt voor 25 gul den een boekje kaarten, waarmee je dertien ronden kunt spelen. Per ron de zijn er drie prijzen te winnen. Dat zijn over het algemeen geldprijzen. In totaal mogen we op een avond voor 2500 gulden weggeven. De vier die eerder op de avond in het busje stapten doen liever hier mee dan in Leiden. „Daar betaal je meer en win je minder. Hier krijg je grotere prijzen, alhoewel het natuur lijk niet zo erg is als in Amsterdam. Ik heb gehoord, dat ze daar tienduizen den guldens uitkeren en de mensen soms met hele auto's naar huis de sigaretterook. Overal staan lange rechthoekige tafels, waaraan de ruim 350 aanwezige deelnemers zitten. Uit de speakers die overal hangen klinkt de zwoele stem van de vrouw die de nummers voorleest. Eén van de Leidse speelsters wil nog even wat kwijt: „Wat ik dus écht geweldig vind, is als aan het eind iedereen weggaat en de buschauffeurs met van die bordjes staan. Daar staat dan Bus 1, Bus 2, Bus 3. dat vind ik zo leuk. Dan heb ik net het gevoel alsof het zo'n georganiseerde vakantiereis Verkoop stadskabei nog niet definitief rond De behandeling van de gemeentebegroting voor 1994 (volgende week) wordt bemoeilijkt doordat de verkoop van stadskabei aan het EWR nog niet definitief is gere geld. Terwijl het geld dat stadskabei opbrengt, al groten deels is 'uitgegeven'. leiden wim koevoet al bekend dat de gemeente net to zo'n 25 miljoen gulden aan de transactie overhoudt. De Vreeze wil dat geld gebruiken om de slechte financiële positie van de gemeente te verbeteren. Dank zij de verkoop hoeft er in 1994 minder te worden bezui nigd, kan Leiden aan reserve vorming doen en kunnen delen van schulden worden afgelost. De Vreeze verwacht binnen enkele weken definitieve over eenstemming te bereiken. Het wachten is op een besluit van de gemeenschappelijke rege ling, waarin de verschillende ge meenten in deze regio samen- De fractievoorzitters van D66 en de WD, wezen daar gisteren op in de raadscommissie financi en. Volgens wethouder S. de Vreeze (PvdA/financiën) loopt de gemeenteraad echter nau welijks het risico een begroting vast te stellen waarin grote ga ten vallen. „Meer dan een theo retisch probleem is dit niet." Dat de onderhandelingen met EWR over de verkoop van de stadskabei nog niet zijn afge rond, heeft volgens de wethou der niets te maken met onenig heid over de prijs. Eerder werd Dreigende tekorten van tiental len miljoenen guldens op de toekomstige woonwijk in de Broek en Simontjespolder mo gen niet tot gevolg hebben dat er geen geld beschikbaar is voor milieumaatregelen. Oegstgeest gaat slechts akkoord met be bouwing van de polder als ook geld in het milieu wordt gesto- ken. Het lijkt op dit moment de enige concrete conclusie die ge trokken wordt uit het onlangs voltooide onderzoek .naar het gevolg van bouwen in polders voor het milieu. Het onderzoek werd in opdracht van de ge meenten Leiden en Oegstgeest uitgevoerd in het kader van de polderdiscussies. Uit het rap port blijkt dat de natuurwaarde van de Papenwegse polder het grootst is, terwijl de natuur werken op kabelgebied. EWR is namelijk niet alleen geïnteres seerd in de Leidse stadskabei maar wil ook netten van andere gemeenten overnemen. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling heeft onlangs uitgesproken dat het e'e'n exploitant zoekt die het regionale hoofdnet voor zijn rekening moet nemen. Daar voor wordt niet alleen gepraat met EWR maar ook met PTT- dochter Casema, die reeds de netten van Zoeterwoude en Warmond in eigendom heeft. De Vreeze wijst erop dat Case- ma alleen maar met een hoger bod dan dat van EWR zijn kan sen kan doen keren. Hij ver wacht dat dat niet gebeurt en ook al krijgt hij ongelijk dan is dat voor Leiden alleen maar gunstig. PvdA wil de SGP niet meer in Katwijks college De PvdA in Katwijk vraagt zich af of de Staatkundig Gerefor meerde Partij terecht in het Kat- wijkse college is vertegenwoor digd nu de partij heeft besloten om geen vrouwen als lid toe te laten. De socialisten menen dat er 'geen sprake is van een te respecteren recht om te discri mineren'. „Daar komt nog bij dat een politieke partij meer in de openbaarheid treedt dan enig andere vereniging en voor al als doel heeft haar ideeën al gemeen aanvaard te krijgen. Met name dat laatste is van be lang. Het brengt ons bij de vraag of een dergelijke partij wel bestuurlijke verantwoordelijk heid hoort te dragen", aldus de PvdA in haar algemene be schouwingen. Namens de frac tie SGP/GPV neemt wethouder J. van der Plas (SGP) een zetel m het Katwijkse college in. De PvdA wil van het college, maar ook de gemeenteraad weten of dit wel terecht is „Hier is onze geloofwaardigheid immers ook in het geding", aldus de PvdA. waarde in de andere 21 onder zochte polders niet opvallend afwijkt. Bebouwing van de Broek en Simontjespolder, waar Leiden voorstander van is en Oegstgeest over twijfelt, ligt me de op basis van dit onderzoek voor de hand. De Leidse wethouder T. van Rij heeft in het rapport dan ook geen zaken gelezen die nopen tot een ander beleid. De conclu sies ten aanzien van de Papen wegse polder doen hem weinig 'omdat deze toch al uit beeld is verdwenen'. Kohlbeck komt tot een soortgelijke conclusie. „Dit onderzoek maakt bebouwing van de Broek en Simontjespol der voor ons niet onbespreek baar. Met de bebouwing van pol ders moeten voor het jaar 2005 zo n 13.000 woningen in de Leidse regio worden gereali seerd. De Socialistische Partij heeft liever dat GroenLinks-wet- houder H. de la Mar (sociale zaken en milieu) niet wordt opgevolgd. Volgens woord voerder D. Sloos kan de ge meente veel geld besparen als de andere wethouders tot de volgende raadsverkiezingen in maart '94 het werk van De la Mar voor hun rekening ne men. De la Mar, die vandaag in de Stadsgehoorzaal zijn af scheidsfeest viert, wordt op gevolgd door de huidige GroenLinks-fractievoorzitter J. Laurier. Sloos benadrukte gisteravond in de raadscom missie financiën dat de SP GroenLinks geen wethouder 'misgunt'. Een gemeente die alsmaar bezuinigt en haar burgers steeds hogere lasten in rekening brengt, moet vol gens Sloos gespitst zijn op een besparingsmogelijkheid als deze. PvdA-wethouder financiën S. de Vreeze kwam er rond voor uit dat het overnemen van de portefeuilles van De la Mar door de blijvende wet houders een bezuiniging tot gevolg heeft. Op de vraag of in het college over deze mo gelijkheid is gesproken ant woordde hij kort maar krach tig: „Neen." Andere fracties reageerden niet op het voorstel van Sloos. Ook R. Peters, die Laurier op volgt als fractievoorzitter, deed er het zwijgen toe. Keukenhof-directeur H. Koster: „Bij veel mensen leeft het misverstand dat het er hier hetzelfde uitziet als de bollenvelden." foto hielco kuipers Dertig hoveniers genieten in de Lissese Keukenhof van een waterig herfstzonnetje. Ondertussen gaat het werk door. In zorg vuldig uitgetekende percelen zetten ze zes miljoen bloembollen uit. Tot 1 december hebben ze de tijd. Toppers volgend jaar zijn de schilderijententoonstelling in het Konin gin Julianapaviljoen en een tulpenexpositie die in het teken staat van vorstenhuizen. „De schilderijententoonstelling wordt inter nationaal gezien een heel bijzondere", zegt directeur H. Koster op voorhand. Hoewel nog niet zeker is welke werken er precies in het paviljoen zullen hangen, weet de direc teur zeker dat de schilderijen nog nooit in relatie met elkaar zijn getoond. De bollen velden of bolgewassen zijn het onderwerp van de tentoonstelling. Koster hoopt met een tentoonstelling van allure nieuwe doelgroepen de bloementuin in te lokken. Jongere bezoekers bijvoor beeld of streekgenoten. „Er is vaak sprake van een misverstand. Vooral mensen uit de omgeving denken vaak dat de Keukenhof er hetzelfde uitziet als de bollenvelden. Als ze hier eenmaal zijn geweest, zie je ze diverse malen terugkomen, zelfs een abonnement nemen, want ze hebben dan ontdekt dat de tuin elke dag anders is." Bij de schilderijenexpositie komt overigens nog heel wat kijken. Zo moet de directie zorgen voor een constante temperatuur in het Koningin Julianalaan-paviljoen en de luchtvochtigheid bewaken. En ook de vei ligheidseisen zijn niet mis. Permanente be waking en afscherming van de schilderijen van het publiek zijn voorwaarden waaraan de Keukenhof alleen al voor de verzekeraars moet voldoen. „Ik ben niet bang dat er wat zal gebeuren, want ons publiek heeft niet de naam agres sief te zijn. Schoonheid en respect staan bij onze doelgroep voorop. Zelfs op dagen dat we hier ruim 30.000 bezoekers ontvangen is er geen sprake van vernielerij of van het achterlaten van grote hoeveelheden afval", zegt Koster. Naast de schilderijententoonstelling zint de tuin op nog een andere publiekstrekker. Tussen het Koningin Julianapaviljoen en de ingang Oost komt in het verlengde van de watertuin een apart perceel met 40 tot 50 soorten tulpen die zijn vernoemd naar le den van vorstenhuizen. Het blijkt zelfs voor de Keukenhof een hei dens karwei om sommige soorten te be machtigen. Sommige variëteiten zijn net gedoopt, dus er zijn nog niet zoveel bollen beschikbaar. Andere soorten zijn nauwelijks in de handel omdat ze kwetsbaar bleken. Ouderdom kan hierbij een rol spelen, maar dat is niet per sé noodzakelijk. „De Konin gin Wilhelmina bijvoorbeeld is al oud. maar nog goed verkrijgbaar." Probleem is dat je een naam nooit meer voor een nieuwe soort mag gebruiken als je eenmaal een tulp hebt vernoemd. „De ei sen zijn wat dat betreft zeer streng, want het zou tot grote verwarring leiden als je meerdere soorten met dezelfde naam had." Aanvankelijk wilde de Keukenhof ook nog een wilde tuin inrichten. 'Wild' tussen aanhalingstekens, want de tuin zou vooral planten moeten bevatten die van oudsher in deze omgeving thuishoren. Omdat de plannen veelomvattendcr waren dan in het begin werd gedacht, is de realisering een jaar uitgesteld. „We willen er geen heemtuin van maken", zegt Koster beslist. „.Want de Keukenhof moet het showvenster blijven van het bol- lenvak. We denken aan een tuin met onder meer scilla's, sneeuwklokjes, crocussen en andere soorten. De bedoeling is te kiezen voor bollen die zich makkelijk vermeerde ren en ettelijke jaren kunnen blijven staan." Drie jaar geleden werd hij nog nagewezen in Leiden. Hans Kagie zou als adjunct- directeür van de Leidse Schouwburg ruim een ton hebben zoekgemaakt. Bij de rechtbank bleef van de beschuldigingen niet veel over, maar maatschappelijk leek Kagie gebroken. Toch keerde hij Leiden niet de rug toe. Vorige maand opende hij zijn Indonesische restaurant Anak Bandung aan de Garenmarkt 24a. VI „Anak Bandung betekent zoon van Bandung. Het slaat op mij, want ik ben in Bandung geboren", vertelt Hans Kagie. Het restaurant ligt in een rustig uithoekje van de Garenmarkt, op een steenworp afstand van het Vredesmonument. In het antieke pand dat daar staat zijn van oudsher restaurants gehuisvest geweest. Een Frans en een Perzisch restaurant gingen Anak Bandung voor. Binnen ziet het er smaakvol en overzichtelijk uit. Een sarong, wat batikwerk en enkele wajangpoppen aan de muur dienen als bescheiden verwijzingen naar de 'gordel van smaragd'. „Je kan het hier wel volstoppen met bamboe, maar dat wordt al zo vaak gedaan", aldus Kagie die nadat hij door de gemeente Leiden was ontslagen eerder restaurants had in Rotterdam en België. „Die heb ik van de hand gedaan. Het werd allemaal te onoverzichtelijk. Daarbij voel ik me ondanks alles nog steeds thuis in Leiden. Ik ben hier ook blijven vyonen. Leiden heeft echt een eetcultuur, dat was in Rotterdam toch minder." Kagie ziet niet om in wrok. „De schouwburg is een afgesloten hoofdstuk. Ik had het daar naar mijn zin gehad, ik heb het nu weer naar mijn zin. De gemeente heeft me geen strobreed in de weg gelegd toen ik het restaurant wilde beginnen; ik bezit alle vereiste papieren, zelfs meer dan dat. Ik heb het voordeel dat ik een optimistische kijk op het leven heb, ik kan een knop omdraaien en opnieuw beginnen." Eigen stijl Er zijn niet zoveel Indonesische restaurants in Leiden. Kagie probeert niettemin met een ei gen stijl een marktaandeel te veroveren. „Ik ga uit van de West-Javaanse keuken. Dat zit tussen scherp en niet-scherp in. Je kunt gerechten met sambal natuurlijk altijd nog scherper maken, maar persoonlijk ben ik daar geen voorstander van. De smaak gaat dan verloren. Om die reden gebruik ik ook geen zout, maar bouillon, een Frans keukengeheim." In Kagie's keuken komt de po pulaire smaakversterker 've- tsin' niet voor. „Dat is een smaakversterker die in de Chi nese keuken veel wordt toege past, maar ik heb er weinig mee op. Ik laat liever de kruiden het werk doen. Bovendien ver draagt niet iedereen ve-tsin, je kunt er een opgeblazen gevoel van krijgen." Een opmerkelijk aspect van Anak Bandung is dat er geen menukaart bestaat. De bezoe kers eten zogezegd wat de pot schaft. „De mensen moeten AGENDA VRIJE TIJD Bands In Jongerencentrum 't Stathuys spelen op zaterdag 30 oktober de bands Strawberry Jam en Happily ever After. Eerstge noemde komt uit Den Haag en speelt een mengeling van mu ziekstijlen bijeengeraapt tot een funky geheel. In het voorpro gramma komt de andere band in actie, met eigen muziek en een aantal covers van onder an dere the Cure, Alice in Chains en the Peppers. Aanvang om 21 uur, Breestraat 19. Entree: vijf piek. Voor meer informatie, tel. 071 130983. Gehandicapten Manege Moedig Voorwaarts houdt op zondag 31 oktober de jaarlijkse bazar in de manege aan de Wassenaarseweg (10 16 uur. De opbrengst komt ten goede aan de ruiterkampen voor gehandicapten die volgend jaar zomer in Poppel (België) worden gehouden. Muziekschool De muziekschool start op 1 no vember met een cursus jazzim provisatie waarbij in tien weken wordt geleerd hoe je soepeler met een instrument kunt om- Noordwijk Bos en Duinwandeltocht ove' 5. 10. 1 5, 25 en 40 km. start vanaf De Duinpoort. Langeveiderlaan 22. van af 9.00 uur Ruildag, org. Ver van Postzegelverza "melaars, in Dorpshuis De Kuip, van 10.00 tot 17.00 uur Dance Inn, Join Centrum. Wetering kade. vanaf 22.00 uur. Warmond Optreden van het jeugdc ire us Atleta voor de 55 plussers van Warmond, in sportzaal De Klim Op. Endepoeliaan, aanvang 14.30 uur gaan. Improviseren en swingen staat centraal. De kosten bedra gen 130 gulden voor tien lessen van twee uur. Inschrijving bij de muziekschool aan het Pieters kerkhof 4a tel. 141041 Zeefdrukken In november start er op woens dagochtend in het Leidse Volks huis (Apothekersdijk 33a) een cursus zeefdrukken. De kosten bedragen 95 gulden. Inlichtin gen: tel. 149180. Duivensport De LP.C. houdt op zondag .31 oktober een bonnenverkoping van prominente liefhebbers uit de omgeving. Alles is ten bate van het nieuwe clubgebouw van de vereniging. Aanvang 14 uur. De verkoping vindt plaats in het huidige clubgebouw aan de Val- leriusstraat in Leiden Zuid- Wrst Rommelmarkt Drum en bugle corps Con Fuo- co uit leiden houdt zondag .31 oktober weer een rommelmarkt in haar clubhuis aan de I. C. de Rijpstraat 23 (industrieterrein De Waard). De zaal gaat open om 10 uur en sluit om 14 uur. De voormalige adjunct directeur van de schouwburg heeft een eigen restaurant. „Ik voel me ondanks alles nog foto loek zuuderduin Hans Kagie is weer terug in Leiden, steeds thuis in Leiden." daar altijd even aan wennen. Ze kunnen eenvoudig kiezen voor nasi rames, in feite een kleine rijsttafel, die als nadeel heeft dat élles op een bord zit en de sma ken wat door elkaar gaan lopen. Of ze nemen de grote rijsttafel met allerlei bakjes met gerech ten, zoals het eigenlijk hoort. De samenstelling is elke dag an ders. De Indonesische keuken kent duizenden recepten, dus er is variatie genoeg." Hans Kagie is zelf de kok. „Ik ben altijd een liefhebber ge weest van koken. Het verschil is dat ik nu dagelijks kook voor 60 mensen, dus met grote pannen. Dat is in het begin even lastig met de doseringen, maar het went snel. Het kookboek ge bruik ik nauwelijks, het gaat vaak op het gevoel. Elke dag verse ingrediënten, want ik wil een perfecte kwaliteit leveren." Vol De formule slaat aan, want het loopt storm ondanks het feit dat het restaurant nog maar ander halve maand bestaat. „Het zit meestal vol, ook op doorde weekse dagen. Zondag heb ik nog 30 man moeten wegsturen. Eén echtpaar is hier al tien keer geweest, hetgeen aangeeft dat er kennelijk genoeg variatie is. En er komen ook veel Indische mensen, en die zijn vaak heel kritisch." Een restaurant is meer dan ko ken alleen, stelt Kagie, die met vrouw en dochter in de zaak staat. „Goed gastheerschap is ook belangrijk, je moet praten met de mensen, zorgen dat ze zich thuisvoelen. In Rotterdam kon ik zelfs Ria Lubbers tot mijn vaste klanten rekenen." Tijdens de schouwburgzaak moest Kagie jarenlang de verne derende gang langs politie en justitie maken. Uiteindelijk werd hij veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete. „Ik ben door een diep dal gegaan, dat is waar, maar geluldcig kan ik niet stilzit ten. Ik wilde zo snel mogelijk met dit nieuwe avontuur begin nen. Ik heb tot nu toe eigenlijk alleen maar positieve reacties gehad in Leiden. Ik weet na tuurlijk niet wat de mensen achter mijn rug zeggen, maar ik kan mezelf reent in de ogen zien. Ik heb nooit iets te verber gen gehad." Frank Buurman>n Loman Lcefmant tel 071-356425 mPOMECiSCH RESTAURANT

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13