Vertraging Samen op Weg-proces Kerk Samenleving Dominee Hans Visser te gast bij maaltijd 'Water en brood' Parochie rijk aan goedmenende mensen, arm aan geld Engelengezang op dijk Enkhuizen/Lelystad Cantatedienst in Pieterskerk Kleur en fleur VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 REDACTIE* DICKV R PLAS, 071-356443 UIT DE KERKBLADEN Naamgeving Noteert u maar even op de kalender: 3 oktober 'Leiden ontzet', 4 oktober 'Dieren dag' en 5 oktober 'Dag van de naamgeving". Met deze tip aan zijn gemeenteleden duidt de gereformeerde predikant P. van der Horst uit Katwijk op de naamge ving van de toekomstig Sa men op Weg-kerk van her vormden, gereformeerden en lutheranen. Het werd, vqluit: Verenigde Protes tantse Kerk in Nederland. „Inhoudelijk is het geen schone naam, herkenbaar is het in ieder geval wel", meent Van der Horst, die als afgevaardigde van de classis de combi-vergade ring van de synodes in Lun- teren meemaakte. Hij laat in 'De Nieuwe Kerkbode' een aantal na men de revue passeren die het net niet haalden. Vere nigde Gereformeerde Kerk, bijvoorbeeld. Van der Horst: „Er werd nog gepro beerd die naam te verkopen aan de broeders van de bond (de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk - red.). Dan kunnen jullie je voort aan noemen: Hervormde Bond in de Gereformeerde Kerk!" Een andere ludieke naam die het niet haalde, was 'Holiday Inn Kerk'. Een aanduiding met een zekere realiteitswaarde, meent Van der Horst. „Want het wordt toch een soort hotel-kerk, ieder heeft zijn eigen ka mer, zonder zich al te veel met de ander te moeten be moeien..." Dappere 'rest' De hervormde predikant J.J. Roodsant uit Woubrugge preekte onlangs in Vlaar- dingen, tijdens een avond dienst. „Een handjevol kerkmensen was er óók. Een dappere 'rest'? Een te ken van ons 'voorland' in onze Woubrugse avond diensten? We kunnen de te ruggang in de avondkerk gang niet verontschuldigen door 'de geest van de tijd' ter sprake te brengen. We moeten gewoon naar ons zelf kijken en ons afvragen waarom wij er niet waren op zondagavond. Hopelijk bent u er dan in de toe komst wèl. Thuisblijven be tekent immers jezelf tekort doen en de Here op zijn minst de lofprijzing van Zijn Naam doen missen! En wil de Here niet juist wonen op de lofzangen van Zijn volk!" Bloemen Columnist Rinus Rhynen- burch haalt herinneringen op in de Samen op Weg- maandbrief van de her vormde en gereformeerde kerk Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude Rijndijk. „Ik heb ooit meegemaakt dat een bos bloemen uit de kerk door een gemeentelid werd weggehaald omdat die bloemen de aandacht van de Bijbel en van het Doopvont afleidden. In de mannenvereniging werd er een speciale avond aan be steed. Bloemen, koortjes en andere zaken mochten in de kerk niet meer voorko men omdat we anders 'sa cramentele stromingen' op gang hielpen. En dat was te Rooms." Wat gelukkig toch dat er zo veel veranderd is. consta teert hij. „Niet alleen 'hel en verdoemenis', maar ook blijdschap in preek en ge zang. Er staan elke zondag bloemen voor in de kerk. bestemd voor een gemeen telid 'ter bemoediging' of als felicitatie. En 't is nog een leuk gezicht ook." Kritiek op nieuwe structuur leidt tot uitstel van een jaar Het Samen op Weg-proces van hervormden, gerefor meerden en lutheranen loopt een vertraging van onge veer een jaar op. De voorgestelde nieuwe structuur van het landelijk kerkewerk is door het 'grondvlak' afgewe zen. De commissie structuurvragen, die het ontwerp van de bovenplaatselijke organisatie had opgesteld, moest eerder deze week constateren dat het aan voldoende steun voor haar voorstellen ontbreekt. Dit heeft secretaris B. Woltinge van de commissie gisteren bekend gemaakt. leusden «anpstructuur te creëren, zou de sy node meer macht krijgen. Het In de nieuwe opzet, bedoeld om beperkte aantal organen (drie) een meer efficiënte bestuurs- krijgt een nauwe koppeling aan sen, typemachines, naaimachi nes en gereedschap inzamelt.. Door de kerken in Leiden en omgeving wordt op 13 novem ber een actie voor 'Vraag en aanbod' georganiseerd. De maaltijd 'Water en brood' begint om 18.00 uur en duurt tot ongeveer 19.30 uur. Ieder een vanaf 17 jaar is van harte welkom. de synode doordat eenderde van de leden afkomstig is uit die synode. Het ontwerp is toegezonden aan alle bovenplaatselijke be stuurlijke organen van de drie Samen op Weg-kerken en hun medewerkers. Verder hebben in totaal 600 mensen zich op elf (regionale) bijeenkomsten laten informeren. De commissie kreeg tevens 150 schriftelijke re acties binnen. In de reacties overheerst de kritiek. De nadruk in het ont werp ligt te veel op de beheers baarheid van de organisatie ('centralistische tendensen'). De positie van de vrijwilliger komt onvoldoende uit de verf en er wordt teveel gevraagd van ambtsdragers en (andere) vrij willigers. Ook de relatie tussen het be stuur van een regionaal dien stencentrum en de algemene classicale (regionale) vergade ring is onvoldoende doordacht, aldus de critici. Verder is er te weinig steun voor de opbouw van de nieuwe werkorganisatie en is de nieuwe opzet een te grote verandering vergeleken met de huidige structuur ('te af standelijk, te weinig herken ning'). De commissie zal de Neder landse Hervormde Kerk, de Ge reformeerde Kerken in Neder land en de Evangelisch-Luther- se Kerk voorstellen zich op nieuw te bezinnen. De reacties en het ontwerp zullen daarbij als uitgangspunt dienen. Kerkeveiling St. Victorparochie NOORDWUKERHOUT Dominee Hans Visser van de hervormde Pauluskerk in Rot terdam neemt komende maan dag (1 november) deel aan de maaltijd 'Water en brood' in het Knooppunt aan de Oude Rijn 44b in Leiden. Hij spreekt over de organisatie 'Vraag en Aan bod', die voor projecten in La- tijns-Amerika tweedehands fiet- De jaarlijkse veiling van de St. Victorparochie in Noordwij- kerhout wordt vanavond ge houden in het Victorhuis. De opbrengst is bestemd voor de missionarissen uit de Victor parochie - die werkzaam zijn in Brazilië. Kenia, Tanzania, Uruguay en Zaïre - én voor de eigen kerk. Met de voorbereidingen van het evenement is het vei lingcomité al geruime tijd be zig. Inmiddels hebben gulle gevers zo'n 633 te veilen arti kelen beschikbaar gesteld. De spullen komen onder de ha mer van de veilingmeesters Kees de Klerk en Louis Oost- dam. De Victorveiling begint om 20.00 uur, daaraan vooraf gaat de kinderveiling. Ieder een is welkom. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hilversum: T.W, van Bennekom te Goes (bw). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Baflo-Warffum i.c.m. Pieterburen: drs. R.J. Vreugdenhll, kandfdaat te Emmeloord. Aangenomen: naar Drogeham: drs. J. van der Wal, kandidaat te Dronten, die bedankte voor Doesburg i.c.m. Doetinchem, voor Harkstede (Gr.) i.c.m. Overschild, voor Loppersum ï.c.m. Westeremden, voor Oegstgeest en voorTwijzel-Kollimmerzwaag. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: C. Sonneveld te Krimpen aan den IJssel; te Berkenwoude: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam. De kerk van de H. Hart-parochie aan de Beeklaan in I n De Zilk. FOTO DICKHOGEWONING „Is de Zilker parochie rijk?", is de eerste vraag die in het blad 't lo-vi-aal-venster wordt gesteld aan penning meester W.J.M. Lussing. „Ja, aan goedmenende men sen", luidt het antwoord van de schatbewaarder. „Heeft de Zilker parochie geld?", is de tweede vraag die Lus sing wordt voorgelegd. „Nee, nee, want er is geen geld voor reparaties en onderhoud van de kerk." De monumentenwacht van het bisdom Rotterdam heeft het jaarlijkse rapport over de bouwkundige staat van de kerk van de H. Hart-parochie in De Zilk opge maakt. Van de resultaten is het kerkbestuur geschrok ken. Door de recente verbouwing van onder andere de pastorie is er een flinke bres in de financiële reserves geslagen. Noodzakelijk onderhoud aan de kerk kon daardoor niet worden uitgevoerd. „Nu wordt het nij pend, Want langer uitstel maakt het alleen maar erger en... duurder", aldus Lussing. Er moet op korte termijn een bedrag van 250.000 gul den op tafel komen om noodzakelijke reparaties uit te voeren. En dat geld is er niet. Het uitsmeren van de op knapbeurt over meerdere jaren noemt de penning meester geen oplossing. „Dan wordt het alleen maar duurder." Waar mogelijk zal er nu de komende periode worden bezuinigd op de uitgaven van de parochie. De inkom sten uit avondwakes en andere speciale diensten wor den verder verhoogd door het optrekken van de tarie ven die, vergeleken met de rest van het dekenaat, in De Zilk wel erg laag waren. En verder rekent de penning meester van de H. Hart-parochie op een grote opkomst en een navenante opbrengst tijdens de grote veilingdag die op 5 november in de Duinpan wordt gehouden. den haag «anpvan kerk en kunst' wil zijn. De stichting heeft ze ven kunstenaars gevraagd om voor onherbergza me plekken in Nederland eigentijdse schuilplaat sen te ontwerpen. Voor dit zogenaamde Abri-pro ject (kosten: anderhalf miljoen) heeft het ministe rie van WVC een kwart miljoen subsidie toege zegd. De ontwerpen zijn eerder dit jaar getoond in het Van Abbe-museum in Eindhoven en vormen zaterdag in het stadhuis van Deventer de inzet voor een openbaar debat tussen politici en kunst kenners. Automobilisten op de dijk tussen Enkhuizen en Lelystad kunnen vanaf volgend jaar via hun radio luisteren naar hemelse klanken afkomstig van een 'engelenzender'. De klanken zullen af en toe onderbroken worden door de woorden geloof, hoop en liefde die via een technisch foefje uit de programma's van Radio I worden gelicht. Dit idee van kunstenares Moniek Toebosch vloeit voort uit een opdracht van de Van der Leeuw-stichting, die een 'ontmoetingscentrum De Cantatedienst in de Leidse Pieterskerk wordt op Hervor mingsdag (zondag 31 oktober) verzorgd door het Leiderdorps Kamerkoor, onder leiding van Wim van Meeuwen. Er wor den twee uiteenlopende wer ken a capella ten gehore ge bracht van J.S. Bach en F. Mendelssohn Bartholdy. De muzikale achtergrond van de muziek wordt belicht met bij zondere aandacht voor Luther en de Lutherse traditie. De Cantatedienst begint om 19.00 uur. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B.M. Essenberg, J de Vries, G.P Arnold (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties 071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Telefoon 071 -128030 bij vooruitbet. BTW) per kwartaal per kwartaal (post) per jaar per maand (Automatische incasso) KLACHTEN BEZORGING ma t/mvrij 18 00-19.30 uur. zat. 10.00-12.00 uur. Telefoon071-143241 ƒ82.85 119.50 321.65 28.75 HET WEER Soms is er maar een kleine Veran dering in de luchtdrukverhoudin gen nodig om een hardnekkig weerbeeld geheel te doen omslaan. Dat bleek gisteren, althans, in de zuidelijke helft van Nederland. Hier brak de zon in volle glorie door het wolkendek. Vanaf het conti nent vloeide wat drogere lucht het land binnen. Dagenlang had de wolkenlaag zich in stand kunnen houden dankzij vochtige luchtmas- sa's boven de Noordzee, maar nu werd door draaiing van de wind naar oost deze voed i ngsbron op eens afgesneden. Ten noorden van een lijn, die ruw weg van Twente naar Haarlem liep, was de invloed van de Noordzee nog groot genoeg voor de'vijfde sombere dag op rij. Daarnaast was er nog een andere oorzaak te vin den voor het intact blijven van het koppige wolkenpakket. Normaliter daalt de temperatuur met de hoog te, maar in een situatie met hoge- druk, zoals we die nu kennen, kan er op enige hoogte een 'inversie' ontstaan, waarbij zich bovenin een warmere luchtlaag manifesteert. Zo werd er gistermiddag op 700 meter hoogte een temperatuur van plus 4 graden gemeten, die opliep naar plus 8 op 1500 meter. Zo'n warme laag fungeert als een deksel voor de luchtmassa aan de grond. De eenmaal gevormde wolkenlaag bleef daar als het ware tegenaan plakken. Vandaag worden de laatste restjes somberheid opgeruimd en in het weekeinde geeft de zon kleur en fleur aan de herfstpracht buiten. Er is wel een (kleine) bedreiging in vorm van mistbanken, die in de heldere nachten gevormd worden en zich in de ochtend enige tijd kunnen handhaven. De zon verliest in dit jaargetijde veel aan kracht en dan kan op sommige plaatsen de mist zich ook in de middag staande houden. Mogelijk wordt dit pas be gin volgende week een probleem. De komende dagen zien er vrolijk uit bij een acceptabele middag- temperatuur van circa 11 graden, 's Nachts is het wel fris met hier en daar weer een graadje vorst. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Rustig en droog weer met laaghangende bewolking, mogelijk ook hier en daar zon. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Rustig weer met wolken velden en plaatselijk wat motregen. Vooral in het zuidoosten van Engeland hier en daar zon. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden. België en Luxemburg: Droog en overwegend zon nig. Middagtemperatuur uiteenlopend van 8 graden in de Ardennen tot onge veer 11 langs de Belgi sche kust. Noord- en Midden-Frank- Droog en overwegend zon nig. In de nacht en ochtend ook plaatse lijk mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra den, ten zuiden van de lijn La Rochelle- Mêcon enkele graden hoger. Portugal en Madeira: Portugal: Geleidelijk meer bewolking en met name morgen enkele buien, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur on geveer 20 graden. Madeira: Overwegend veel bewolking en perioden met regen. Mogelijk valt er veel neerslag. Maxi- mumtemperatuur ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: vandaag in het noordoosten en kele regen- of onweersbuien, morgen in het westen ta?riejTien,qlp bevolking,, ge volgd door tegen. Verder droog en perio den met zon. Micfdagtémperat'ijur ih de noordelijke'ihelfT'maxihia rond de 18 graden, langs de Costa's en in Andalusië maxima tussen de 20 en 24 graden. Ca narische Eilanden: Half tot zwaar be wolkt en van,tijd tot tijd regen of buien, mogelijk met onweer. Maxima aan de zuidstranden vandaag ongeveer 24 gra den, morgen wat lager. Marokko en Tunesië: Marokko: vandaag eerst nog wat zon, verder vrij veel bewolking en perioden met regen en mogelijk ook onweer. Aan zee vandaag nog maxima tussen 22 en ■26 graden, morgen koeler. Tunesië: In het noorden af en toe zon en een enkele regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe droog en perioden met zon. Maxima aan zee rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en vrij zonnig weer, maar aan de zuidkust tussep Marseille en Perpignan vandaag nog half tot zwaar bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Maxi ma ongeveer 16 graden, aan de Cóte d'Azur en morgen aan de voet van de Py reneeën tegen de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Veranderlijke bewolking en beide dagen kans op een flinke regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra- Italië, Corsica en Sardinië: Italië: In het noorden droog en flink wat zon. Verder naar het zuiden meer bewol king en met name op Sicilië en in Cala- brië soms forse regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur in het noorden rond 14 graden, in het midden en zuiden on geveer 20 graden. Corsica en Sardinië: Veranderlijk bewolkt en kans op een fik se regen- of onweersbui. Maxima rond 20 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en bijna overal droog. Vooral op de eilanden in de Egeïsche Zee veel wind. Middagtemperaturen on geveer 18 graden, op de Ionische Eilan den iets hoger. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse west- en zuidkust naast zon ook geregeld wolkenvelden. Aan de zuidkust kans op een regen- of onweers bui, elders droog. Maxima van 16 gra den rond de Dardanellen tot tegen de 25 aan de zuidkust. Cyprus: nu en dan zon, ook enkele wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Duitsland: Rustig en droog weer. In het noorden wolkenvelden, elders vrij zonnig, maar vooral in het zuiden plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Middagtem peratuur rond 9 graden. Zwitserland: Droog weer met in de bergen veel zon. In de dalen kans op wolkenvelden of mist. Middagtemperaturen in de dalen van 5 graden-in gebieden met mist of bewol king tot 14 graden in Tessin en Wallis. Temperatuur op 2000 meter ruim boven Oostenrijk: Droog en in de bergen veel zon. In de dalen vooral in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende be wolking. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 30 OKTOBER 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.30 Zon onder 17.12 Maan op 16.54 Maan onder07.30 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.59 15.12 Laag water 11.15 23.06 Weerrapporten 28 oktober 19 uur: Amsterdam BOES j

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12