Leiden Ruzies bij gemeente lopen zeer hoog op Liggelden toch fors omhoog 'Blazoen vuilnisman moet vrij van smet' Tnanon in de schijnwerpers ïilnisman an smet' Goekoop tevreden na gesprek met Europarlementariërs Overvaller hoort zes jaar eisen Huren sportruimtes omhoog VRIJDAG 29 OKTOBER 1993 971 11 CHEF GERT VISSER, C Ambtenaren laaiend op Leids college Het conflict op het Leidse stadhuis over medezeggen schap van het gemeentepersoneel breidt zich uit als een olievlek. Behalve met de directies van de dienst milieu en beheer en van de sociale dienst ruziën verschillende me dezeggenschapscommissies sinds gisteren ook met het college van burgemeester en wethouders. Personeel laakt rapport reinigingsdienst leiden emiel fangmann Voor even wordt de oude luister van Trianon in ere hersteld. Het interieur en de gevel van de bijn 70-jarige bioscoop aan de Breestraat zijn tot morgen decor voor de opnamen van een reclamespot 45 seconden voor de Postbank. Zo werd voor het openingsshot gisteravond het asfalt in Breestraat natgespoten om vlak daarop de aankomst van een oude zwarte motor beter uit te lichten n het spiegelende wegdek. De uitvoerend producent Oortman Gerlinghs was in de restauratie druk doende om de tieners - ze komen uit het hele land' - uit te betalen die voor een dag in hun hersfstvakantie wel even wilden figureren. De spot voor de bank handelt over de bioscoop als ontmoetingsplaats van jongeren. „En dan gaat het speciaal om haardracht". Dat verklaart waarom er jongens met een hanekam en nu jes met oranjekleurige punkkapsel rondlopen. De bar is voor de filmopnamen van vandaag geheel opgeknapt, ook zijn er in de vitrines extra posters en oude bordjes met teksten als 'Na overweldigend succes in Amerika nu voor u. Morgen wordt er een 'massascene' met 140 jongeren in de bioscoopzaal opgenomen. Trianon heeft meestal minder bezoekers. De producent zegt overigens niets te weten van de commotie rond Trianon dat mogelijk wordt verkocht. „Wij vonden het gewoon een mooie bioscoop, die we na onderhandeling voor een paar dagen konden hüren." De spot is over een maand op televisie te zien. Over vertoning in de biosco pen wordt nog onderhandeld. Of de spot ooit in Trianon zal worden gedraaid, is de vraag. De oude bioscoop lijkt een betere toekomst als filmlokatie beschoren. foto loek zuyderduin reinigingsdienst Woonbootbewoners boeken slechts bescheiden succes Morsebel Overlast Si a Brede waterpartijen, r 'Operatie Duif' in 11 groenstroken en I D Alphervis met suc- fraaie lanen. De Oegst- ces afgesloten. Er is geen geester nieuwbouwwijk de sprake meer van overlast Morsebel moet op het ou- van vogels bij flats aan de de gedeelte van het dorp Lupinesingel, het Aïdaplein gaan lijkenen het Carmenplein CO MMENTAAR Schone stad Wethouder Hans de la Mar beëindigt zijn politieke carriere met een opmerkelijke uitsmijter. De milieuwethouder liet deze week weten nooit te hebben geloofd in het slagen van de actie Schone Stad. Hij reageerde hiermee op een rapport waarin werd vastge steld dat Leiden ondanks forse investeringen van de gemeente allerminst schoon is geworden. De actie heeft de gemeente de afgelopen jaren meer dan een half miljoen gulden gekost. Dat is een fors bedrag voor een project waarvan de eerst-verantwoordelijke wethouder meent dat het geen kans van slagen heeft. De la Mar had het project moeten stoppen of nieuw leven in moeten blazen. Beide heeft hij achter wege gelaten. Wanneer hij nu zegt dat de actie is mislukt, heeft hij dat dus vooral aan zichzelf te danken. De la Mar heeft natuurlijk gelijk wanneer hij zegt dat uiteindelijk al leen de Leidenaars zelf voor een schone stad kunnen zorgen. Van het gemeentebestuur mag worden verwacht dat ze daarin het voortouw neemt. De voorspelling van de scheidende wethou der 'dat het allemaal nog erger wordt' geeft weinig hoop dat dit gemeentebestuur van de schone stad een serieuze zaak maakt. Volgens de wethouder is het geen kwestie van meer geld maar van een 'omslag in het denken' van de burgers. Dat is slechts ten dele waar. Met meer geld kunnen meer reinigers worden aange trokken om onkruid te verwijderen, om maar eens wat te noe men. Echter, inplaats van meergeld beschikbaar te stellen, heeft het college forse bezuinigingen aangekondigd op de reinigings dienst. Dat leidt zeker niet tot een schone stad leiden wim koevoet Aanleiding zijn de uitspraken van CDA-wethouder A. van Bochove ip deze krant over de verdeling van Leiden in vier wij ken, die een eigen reinigings-, politie- en welzijnsbureau krij gen. Over deze reorganisatie wordt nog druk overlegd met het betrokken gemeenteperso neel en de wethouder doet het volgens de ambtenaren volsla gen ten onrechte voorkomen dat er reeds besluiten zijn geval len. Bestelbusjes botsen leiden De huren van sportaccommo daties in Leiden gaan volgend jaar omhoog. Daarover hebben burgemeester en wethouders een voorstel aan de gemeente raad gedaan. De atletiekacco- modaties stijgen het meest met 10,5 procent. Voor de sportvel den wordt het 7,8 procent, ter wijl tennisbanen en gymlokalen vier procent meer moeten kos ten. De huurprijs van'sporthallen en -zalen gaat met 2,1 procent omhoog en zwembaden stijgen met 1 procent. De verhogingen worden direct doorberekend aan de sportverenigingen. De prijs van een zwembadkaartje voor recreanten gaat met 7 pro cent omhoog. De volkstuintjes Het nieuwe conflict komt net op het moment dat er tussen de medezeggenschapscommissie van de dienst milieu en beheer en directrice A. van Gorsel, in wie het vertrouwen is opgezegd, weer sprake is van enige toena dering. Het interview met Van Bochove, schrijft voorzitter N. Kettenis van de medezeggen schapscommissie van milieu en beheer in een boze brief aan het college, komt als een donder slag bij heldere hemel. De hoog- opgelopen discussie met Van blijven gespaard van verhogin gen. De begrotingscommissie PWS (Personeel en Organisatie Wel zijn en Sport) behandelt het voorstel 22 november. MAARTEN 'T HART signeert zijn nieuwste boek 'Het woeden der gehele wereld" en ander werk Zaterdag 30 oktober van 14.00 tot 15.30 uur bij DEKKER ...uw Libris boekhandel Nieuwe Rijn 45 - Leiden Gorsel over de wijkindeling was juist aanleiding om het overleg met haar op te schorten. Net nu de verzoening nabij is en de di rectrice te kennen heeft gege ven dat ze wil praten over de voorwaarden die betrokken ambtenaren aan de wijkinde ling stellen, verkondigt Van Bochove dat de zaak reeds is beklonken. t,Door onzorgvuldig handelen en een stroom van onjuiste in formatie zet het college ook de ambtelijke top op het verkeerde been. Wij voelen ons bedonderd en buitenspel gezet. Het college neemt inspraak en medezeg genschap niet serieus en gaat als een bulldozer tekeer in de organisatie", staat er in de brief aan burgemeester en wethou ders. leiden De officier van justitie bij recht bank in Den Haag heeft van daag tegen een 27-jarige Rotter dammer zes jaar celstraf geeist voor drie gewapende overvallen op Leidse snackbars. Alle drie de overvallen hadden plaats bij 'Hendo'-snackbars; tweemaal aan de Marnixstraat en eenmaal aan de Lage Rijndijk. De man ging steeds 's nachts, gemas kerd en gewapend met een alar mpistool de zaken binnen en deed een greep in de kassa. De Rotterdammer bekende de feiten. Sterker nog, hij ver klaarde bij zowel de eerste en de tweede overval meer geld te hebben weggenomen dan de ongeveer zeshonderd gulden waarvan de slachtoffers spre ken. Om een kans op een nieuw begin te maken moet de advo caat van de man de straf wel la ger liggen dan de eis van de offi- leiden wim koevoet Het imago van de Leidse vuil nismannen heeft een forse deuk opgelopen nu ze in een rapport van een organisatiebureau zijn afgeschilderd als 'notoire tijd- verspillers met te lange koffie- en lunchpauzes en veel impro- duktieve uren. Het is aan direc trice A. van Gorsel van de dienst milieu en beheer en aan wet houder H. de la Mar (Groen- Links) om dat scheve beeld weer recht te trekken. Dat was de boodschap die de 'blauwe brigade' gisteren heeft meegegeven aan de directeur. Haar was verzocht in de kantine van het onderkomen van de dienst aan de Admiraal Banc- kertweg verantwoording af te leggen voor de inhoud van het rapport en de krantenpublica ties die het stuk tot gevolg heeft gehad. De vuilnismannen vinden dat het rapport niet op deze manier naar buiten had mogen worden gebracht. Van Gorsel probeerde de kritiek te weerleggen met de vaststelling dat in een democra tische samenleving rapporten over het functioneren van dien sten van de overheid niet ge heim kunnen blijven. De direc trice voelt zich verder niet ver antwoordelijk voor de wijze waarop over het rapport is ge schreven. Maar daarmee kwam ze niet weg bij de vuilnismannen. „Wij vallen de persvrijheid en de wet openbaarheid bestuur ook niet aan. Het is het bedrijf zelf dat verantwoordelijk is voor het tijdstip en de manier waarop de informatie naar buiten is ge bracht. Rapporten over het functioneren van hogere amb tenaren blijven wel altijd ver trouwelijk." Werkvloer Van Gorsel en De la Mar (die niet van. de partij was) kregen ook het verwijt dat ze 'de werk vloer' niet of nauwelijks hebben betrokken bij de totstandko ming van het rapport. „In voor ons allerlei duistere groepjes worden zaken beklonken die ons direct aangaan. Dan ver schijnt er plotseling een rap port, opgesteld door iemand die nog nooit achterop de vuilnis wagen heeft gestaan." Volgens Van Gorsel krijgt het personeel nog alle gelegenheid om zich over het rapport uit te spreken. „Da's het paard achter de wagen spannen. In de kran ten en in het rapport staat nu al dat de reiniging tijd verspilt en te veel koffie drinkt. Daar wor den wij op straat op aangespro ken terwijl wij de mensen zijn die de kolerezooi van de straat afhalen", fulmineerde een vuil nisman. Van Gorsel zegde toe wethou der De la Mar te benaderen. Sa men met hem wilde ze de mo gelijkheden nagaan om het bla zoen van de vuilnismannen te schonen. Gistermiddag lieten B en W weten dat de vele impro- duktieve uren het gevolg zijn van organisatieproblemen die echter niet de vuilnismannen kunnen worden aangewreven. In de verklaring wordt niet in gegaan op de vele en lange kof fiepauzes. Maar uit de bijeen komst, gisterochtend, van de vuilnismannen werd al duidelijk dat Van Gorsel geen afstand van het rapport neemt. leiden wim koevoet De verhoging van de liggelden met 64 procent is onontkoom baar voor leidse woonbooteige naren. In de raadscommissie fi nanciën tekende zich gister avond een mime meerderheid af voor deze 'inhaalslag', die noodzakelijk is geworden om dat de gemeente tien jaar heeft verzuimd de liggelden te verho gen. Toch boekten de woonboot bewoners een bescheiden suc ces. PvdA, WD, D66 en Grocn- Links toonden zich namelijk be reid de verhoging 'in fasen' door te voeren zodat niet reeds volgend jaar 64 procent meer hoeft te worden betaald. De stij ging kan over twee a drie jaar worden uitgesmeerd. Groen- Links-raadslid R: Peters wil bo vendien woonbootbewoners net als Leidenaars die aan wal wonen de mogelijkheid bieden 'gespreid over het jaar te beta len'. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de liggelden dit jaar met 64 procent zouden stij gen. Behalve de SP, die zich vier kant opstelt achter de woon boot-bewoners, keerde zich in de raadscommissie niet een fractie tegen de gewraakte 64 procent op zich. De woonboot- leiden aap rietveld Het gemchtencircuit rond de Europese topconferentie van vandaag in Brussel is groot en er komen steeds andere verha len uit voort. Dat ontdekte bur gemeester C. Goekoop woens dagavond in Straatsburg, waar hij bij 15 Nederlandse leden van het Europees Parlement de kan didatuur van Leiden voor het Europees Medicijnenbureau nog eens naar voren bracht. Het laatste gerucht, zegt Goe koop, is dat de Belgische orga nisatoren van de Euro-top voor Nederland het Europees Milieu agentschap in petto zou heb ben. Dat zou een teleurstelling zijn voor premier Lubbers, die er zijn zinnen op heeftt gezet het Europees Monetair Insti tuut, het Merkenbureau of Eu ropol naar Nederland te halen. Goekoop en Walenkamp hiel den de Europarlementariërs bewoners lopen al enige tijd massaal tc hoop tegen dit per centage dat ze 'onrechtvaardig' vinden. Woordvoerder Bolier rekende voor dat tien jaar drie procent vergeten nooit tot meer kan leiden dan een inhaalslag van dertig procent. Hij voegde er in een adem aan toe dat dat niet het percentage is waarmee van hem de tarieven wel mogen stijgen. Hij vindt 6.5 procent meer dan genoeg. De gemeente vindt echter dat ze verder moeten gaan dan der tig omdat in vergelijking met Leidenaars met onroerend goed, Leidenaars in een woon boot 'te goedkoop' wonen. voor, dat zij het niet als een 'troostprijs' moeten beschou wen, als Nederland het Medicij nenbureau krijgt. „Het levert di rect een flink aantal banen op. Het begint met honderd maar aan het einde van de jaren ne gentig groeit dat al naar 250", weet Goekoop. „Maar ook indi rect vloeit er veel werkgelegen heid uit voort. Farmaceutische bedrijven uit de hele wereld zul len een vestiging in Nederland willen hebben, in de buurt van dat bureau." Het bureau beslist over de toelating van medicij nen op de Europese markt. De Europarlementariërs tra den de Leidse delegatie 'positief tegemoet', vond Goekoop. „Ze zijn allemaal naar onze presen tatie gekomen." De parlements leden hebben geen stem in het verdelen van de elf instellingen over de twaalf EG-landen. Dat is een zaak van de regeringslei ders. Volgens Bolier klopt die rede nering niet. Hij somde een was lijst met kostenposten op, waar mee alleen woonbootbewoners hebben te maken. CDA-fractie- voorzitter P. KHk k was daar niet van onder de indruk. „Het ge zinnetje op het water maakt net zo veel gebruik van de voorzie ningen in de stad als het gezin netje op het land. Daarom moe ten woonbootbewoners daar in gelijke mate aan meebetalen. Dat mensen in een ark speciale kosten moeten maken, zegt niets. Het is een ieders vrije keuze om in een woonboot te gaan wonen." leiden Bij een aanrijding op de afrit van de A44 naar de Ples- manlaan zijn gisteravond vijf auto's beschadigd geraakt. Een 20- jarige automobilist uit Amsterdam knalde op de uitvoegstrook tegen een voor hem rijdende bestelbus, die stopte voor een ver keerslicht. De bus van de Amsterdammer raakte in een slip en kwam van de uitvoegstrook terug op de rijbaan van de snelweg. Daar botsten drie auto's achterop. Niemand raakte gewond. Mannen lopen over auto's leiden» Op de Botermarkt zijn vannacht twee mannen aange houden die, vermoedelijk na een avondje stappen, over auto's liepen. Een voorbijganger zag rond half een de twee mannen over de daken van de voertuigen stampen. Hij waarschuwde de politie. Die ontdekte dat het tweetal zes auto's had beschadigd. Met 147 over Lammenschansweg leiden Een ongeveer 30-jarige automobilist had gistermorgen op de Lammenschansweg het geluk, dat hij pas voor de eerste keer werd gepakt voor een forse snelheidsovertreding. De over treding, de man raasde met een snelheid van 147 kilometer per uur over de weg, had hem zijn auto kunnen kosten. Maar de of ficier van justitie toonde zich inschikkelijk. Bij de radarcontrole op de Lammenschansweg werden 37 automobilisten aangehou den wegens te hard rijden. De meesten van hen reden harder dan 70 kilometer op de weg, waar 50 kilometer per uur de maxi mum snelheid is. Stelende jeugdbende aangehouden leiden» De wijkagenten in de Merenwijkhebben met de aan houding van zeven jongeren in de leeftijd van 17 tot 20 jaar een enorme reeks diefstallen uit kelderboxen en containers opgelost. De zeven stalen fietsen en snorfietsen en verkochten die. Tijdens de renovatie van woningen in de Slaaghwijk braken zij, zo be kenden de zeven, containers open. Het enige wat van de buit werd teruggevonden waren vier portofoons van vierduizend gul den per stuk, die zij ontvreemdden uit een bouwcontainer van de Nederlandse Spoorwegen. Drie van de zeven werden eerder deze week op heterdaad betrapt bij een inbraak in een Chinees restaurant aan de Rosmolen. Vier jongeren zijn na verhoor vrij gelaten. Drie zijn er voorgeleid aan de officier van justitie, omdat zij ook nog bekenden op het Stationsplan een man te hebben mishandeld. 0 I T 0 B E 8 W 0 0 N M A A H D

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11