igi TEMPO lü Golf Eco: afslaande motor standaard Aantal motoren nu boven kwart miljoen VERKEERSSCHOOL MOTORRIJLES 38,50 per les Weg en wiel Poncho is zo gek nog niet De Volkswagen Golf kost u bij ons maar f.749,- per maand* (Ongelooflijk, hè?). RIJSBERGEN DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 AMSTERDAM Tot en met 31 oktober tonen 122 exposanten in het Am sterdamse RAl-gebouw het allernieuwste op motorge- bied. Ondanks de economische re cessie gaat het nog steeds goed met de verkoop van mo torfietsen in ons land. In ver gelijking met 1992 steeg het percentage 'nieuw verkocht' over de eerste negen maan den van dit jaar met 3% naar 21.199 machines. Daarnaast werden nog eens 16.242 gebruikte motoren ge ïmporteerd en van een nieuw kenteken voorzien. De totale verkoop kwam daarmee uit op 37.441 eenheden in de eerste drie kwartalen van dit jaar. De branchevereniging RAI verwacht voor heel 1993 een afzet van rond 25.000 nieuwe motoren en ook voor volgend jaar zijn de verwachtingen hooggespannen. Motorrijden is nog steeds po pulair. Dat blijkt ook uit de cijfers van het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Vorig jaar vroegen liefst 132.000 mensen het exa men aan voor het A-rijbewijs, in 1991 waren dat er ruim 90.000. Het aantal motorrij ders is in vijfjaar verdubbeld tot meer dan een miljoen. Ongeveer een kwart daarvan is in het bezit van een motor. Per 1 augustus van dit jaar stonden er in ons land 275.000 motorfietsen geregi streerd. Ondanks de groei van het motorpark zijn de verreden kilometers verhoudingsgewijs afgenomen. De gemiddelde motorrijder zat in 1984 nog zo'n 7.000 kilometer op het zadel, vorig jaar bedroeg het gemiddelde kilometrage per motorrijder iets minder dan 5.000 kilometer. Momenteel tekent zich een duidelijk driestromenland af als gekeken wordt naar de po pulariteit van bepaalde mo tormodellen. Motorrijders die net hun rijbewijs op zak heb ben kiezen massaal voor choppers of customs (38%). Ook toermotoren (34%) sco ren hoog. Sportieve motoren zijn beduidend minder popu lair (18%). De tentoonstelling van gemo toriseerde tweewielers, de MotoRAI, duurt dit jaar voor het eerst vier dagen. Vandaag is de beurs geopend van 13 tot 21 uur, morgen van 10 tot 21 uur en op zaterdag en zon dag van IQ. tot 17 uur. De toe gangsprijs bedraagt 15 per persoon. Jongeren van 4 tot en met 11 jaar. houders van een pas-65 alsmede schrifte lijk aangemelde groepen mo gen voor een tientje (per per soon) naar binnen. Op vrijwel alle NS-stations zullen weer T rein+T oegangsbiljetten ver krijgbaar zijn. Middelstegracht 50, Leiden 071-122046 b.g.g. 070-3469391 WEGWERKZAAMHEDEN Den Bosch - Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Den Bosch - richting Utrecht (A 2) Tussen WaalbrugZaltbommel en Geldermalden, avond/nacht. Eindhoven - Maastricht (A 2) Ter hoogte van Maastricht. Utrecht richting Den Bosch (A 2) Tussen Beesd en Geldermalsen, avond/nacht. Utrecht richting Den Haag (A 12) Ter hoogte van afrit Bleiswijk/Benthuizen, avond/nacht. Utrecht richting Breda (A 27) Ter hoogte van Raamsdonk, avond/nacht. Amersfoort richting Zwolle (A 28) Tussen Zwolle-zuid en Zwolle-noord, overdag. Eindhoven richting Venlo (A 67) Tussen Someren en Asten. Eindhoven - Turnhout (A 67) Tussen knooppunten De Hogt en Leenderheide, avond/nacht. Turnhout richting Eindhoven (A 67) Volkswagen: 'Starten kost meer brandstof is al jaren een fabeltje Ook de Duitse fabrikant Volkswagen lijdt onder de ingestorte automarkt en ziet zich genoodzaakt drastische maatregelen te nemen. Toch moet ook de (peperdure) ontwikkeling van nieuwe modellen doorgaan en daar is VW dan ook volop mee bezig. Vier nieuwe modellen komen er dit najaar op de markt. De jongste ontwikkeling is de 'milieuvriendelijke' Golf Eco, gebouwd rond het start-stop systeem waarbij de motor afslaat als de berijder het gaspedaal loslaat. Een wagen niet gemaakt om er grote aantallen van te verkopen, maar om duidelijk te maken dat Volkswagen er alles aan gelegen is autorijden minder milieubelastend te maken. AMERSFOORT GPD Midden in het drukke stadscen trum slaat de motor af bij het stoplicht. Om ons heen ronken de motoren om zo meteen weer op te trekken. Maar in onze au to is het akelig stil. Toch raakt de bestuurder niet in paniek. Hij weet immers dat bij de licht ste aanraking van het gaspedaal de motor automatisch weer aanslaat en hij net zo vlot als zijn mede-weggebruikers verder kan. Het geheim van de Volks wagen Golf Eco: de motor loopt alleen maar als het nodig is. Betrouwbaar VW noemt het de start-stop-au- tomaat en hoopt dat milieulie- vend Europa het systeem de ko mende maanden zal omarmen. Aan de betrouwbaarheid van het systeem en dus de auto twij felt eigenlijk niemand, maar vertrouwt de automobilist de auto en kan en wil hij zich voor meer geld een andere rijstijl aanmeten, om zich zuiniger en minder milieuvervuilend door het stadsverkeer te begeven? De Golf Ecomatic is voor Volks wagen voorlopig het beste ant woord op de steeds luider wor dende roep om zuiniger auto's die tegelijkertijd niets aan pres taties en comfort mogen inleve ren. Zo wordt nu al voldaan aan de eis van de Duitse overheid dat voor het jaar 2005 auto's minder dan 6 liter per honderd kilometer mogen verbruiken. VW wil nog voor de eeuwwisse ling een auto verkopen die slechts drie liter brandstof per honderd kilometer verbruikt. Gezien de stelligheid waarmee het bedrijf dat beweert en de lange ontwikkelingstijden van auto's, moet dat doel al gehaald zijn en zal de wagen vast al er gens proef draaien. Fiets Maar voorlopig is het de Golf Eco. „Bij de ontwikkeling heb ben we naar de fiets gekeken", vertelt prof. Seiffert, hoofd van de ontwikkelingsafdeling. Als een fietser naar beneden glijdt of stopt, dan trapt hij niet en verbruikt dus geen energie. Bij auto's loopt de motor door. Wij hebben onderzocht of we er iets mee opschieten als de motor af slaat bij rollen en stilstaan. En wat blijkt: in stadsverkeer kan de motor tot zestig procent van de tijd uit en het brandstof- gebruik kan met 23 procent naar beneden. Op lange ritten is het effect natuurlijk minder". Het idee is niet nieuw, want een jaar of tien geleden was Volks wagen ook al bezig met dit sys teem, maar toen werd het niets. Voor een tweede flop vreest VW niet. De techniek is enorm ver beterd en ook zijn de tijden ver anderd: het milieubewustzijn is duidelijk aan het groeien. Uitgangspunt is een 1900 cc 47 kW dieselmotor met kata lysator. VW koos voor diesel, omdat het voor het conern de brandstof van de toekomst is. Al hun onderzoek is gericht op dieselmotoren. De brandstof biedt al meer kilometers per li ter dan een benzinemotor en de verbranding en uitstoot kunnen nog worden verbeterd. Aan de krachtbron is een half- automaat gekoppeld plus een flinke berg elektronica. Daardoor ontbreekt een koppe lingspedaal in de auto, maar is er wel een versnellingspook. Geschakeld wordt er door gas terug te nemen en simpelweg de pook te verplaatsen. Het is, volgens Volkswagen, al jaren een fabeltje dat starten meer brandstofkost. Dat geldt hooguit bij een koude start, maar zeker warme dieselmoto ren gebruiken bij het starten niets meer dan in andere situa ties. Bovendien slaan dieselmo toren heel makkelijk aan, en dat is essentieel bij de Eco. De start stop-automaat werkt overigens pas na een paar seconden nadat het gaspedaal is losgelaten. Dat voorkomt dat de motor tijdens het schakelen stopt. Ook bij het achteruitrijden, bij een koude motor (de eerste minuut) en in de korte eerste versnelling blijft de motor draaien. Wennen Het is even wennen om te rij den in de Golf Eco. Door de half-automaat doet slechts het rechterbeen mee. Maar het meest wennen is toch wel het afslaan en in de vrije versnelling doorglijden van de motor. Een ritje in de Eco begint vertrouwd: FIETSSTROOK Chryslers met afstandbewaking De Amerikaanse autofabrikant Chrysler onderhandelt met het Israëlische bedrijf Silicon Height over de levering van een appa raat, dat de afstand meet tussen een rijdende auto en zijn voor ligger. Het apparaat, de Contro-Laser, waarschuwt de bestuurder als hij, in verhouding met zijn snelheid, onvoldoende afstand houdt. Bij Chrysler bestaan plannen om vanaf 1995 de Contro- Laser op produktieauto's te gaan leveren. Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. versnelling in de vrije stand, voorgloeien en contact om draaien. Een dieselgeronk is binnen licht hoorbaar. Zonder te koppelen naar de eer ste versnelling schakelen (in een andere versnelling weigert de Eco weg te rijden) en door gas te geven gaat de Golf er van door. Het schakelen zonder koppelingspedaal is na een paar keer al gewoon. Dat de motor meteen nadat het gaspedaal is losgelaten, in de vrije versnel ling schiet en enkele seconden later zelfs afslaat, vraagt wat meer gewenning. Wel valt ineens op dat in de stad de motor inderdaad heel vaak afslaat. Niet alleen bij ver keerslichten, maar ook bij 'vals plat' gaat de auto rollen. Dat be tekent wel iets krachtiger rem men, want aangezien de auto matiek ontkoppelt, kan niet op de motor worden afgeremd. De Eco is in rijgedrag een gewo ne moderne diesel: niet super snel en wat luidruchtiger dan een benzinemotor. Voor snelle rijders is de Golf Eco niets. Daar kwam de politie van Hannover achter, die twee jaar proef reed met tien Eco's. Angezien rijgedrag van invloed is op het verbruik, meldt Volks wagen geen keiharde besparin gen. Wel blijkt uit proeven dat een rustig rijgedrag in een Eco in stadsverkeer kan leiden tot 22 procent minder verbruik en uit stoot van C02. Aparte accu Volkswagen heeft er alles aan gedaan om bij automobilisten de angst weg te nemen dat ook maar iets in de auto er mee op houdt, als de motor stopt. Zo is er een aparte, kleine accu voor de start-stop-automaat en een extra grote accu voor de overige functies. Stuurbekrachtiging, koppeling, verwarmingen niet te vergeten het remsysteem hebben allemaal een aparte elektrische pomp of servo-mo- tor die het werkt overneemt als de motor stopt. Voor bij voorbeeld lange afda lingen is het mogelijk met een druk op de knop de krachtbron aan te zetten, zodat afgeremd kan worden op de motor. Volkswagen verwacht veel be langstelling van overheden en bedrijven die veel in de stad rij den. In ons land staat de Eco vanaf november bij de dealer en gaat daar 39.991 gulden kosten. Dat is 3.600 gulden meer dan een normale Golf Diesel. redactie: Theo van der Kaaij Leaseprijs op basis van 48 maanden, 20.000 km per jaar Exclusief BTW, prijswijzigingen voorbehouden. Basisuitvoenng incl. afleverkosten. Wie voordeliger wil rijden, least bij MultiLease in Leiden. Bel nu: 071-313041. REDACTIE PETER LODEWUKS onderstaand produkt verkrijgbaar bij: AUTOMATERIALEN Ik GEREEDSCHAPPEN Pieptoon bij achteruit rijden Vrachtwagens zijn al sinds geruime tijd uitgerust met een waarschuwingssysteem dat bij het achteruit rijden automatisch in werking treedt. Voor personenauto's bestaat dit echter ook. Hoe wel de bestuurder wel een redelijk zicht heeft op wat er aan de achterkant aan 'obstakels' aanwezig is. kan hij toch. zoals bij het uit een parkeersituatie in het verkeer voegen,voor nare verrassingen komen: spe lende kinderen, huisdieren. Defa Europe introduceert onder de naam 'Back-Up Alert' een halogeenlampje met een ingebouwde mi crochip. Die voorziening produceert zowel een hel der stralend licht als een in dringend biep-biep geluid. Daardoor wordt iedereen die via de achteruitkijk- en zijspiegels voor de automo bilist niet zichtbaar is. ge waarschuwd. Licht- en ge luidsignalen stoppen van zelf als de versnellingspook uit de achteruitstand wordt gehaald. Het alarmlampje is voor 90 gulden onder meer te koop bij diverse au toshops, merkdealers en garagebedrijven. Autoruitkrabber ook voor spiegels Een goed idee van een Oosten rijkse fabrikant: een autoruit krabber met een breed krabvlak voor de ruiten en een afneem baar smal vlakje (6.5 cm) waar mee de zijspiegels kunnen wor den schoongemaakt. Het is ge maakt van messing, een metaal dat zachter is dan glas. zodat het niet krast. Voor het te lijf gaan van hard nekkige ijslagen is de mini- maxi-krabber voorzien van een zaagrand. Met de winter in zicht is zo'n wapen een onontbeerlijk stukje gereedschap om goed zicht op de weg te houden. Bij het krabben worden de zij spiegels nogal eens vergeten, en dit kan tot gevaarlijke situaties leiden. De mini-maxi-krabber is voor ruim vijf gulden verkrijg baar in de meeste autoshops. Een tip: bij het krabben ont slaan soms krassen in het glas die niet aan de krabber te wijten zijn, maar aan zandkorrels op de ruiten. Maak daarom in win tertijd 's avonds de ruiten even schoon en droog. Italiaanse auto's en motoren in Houten Italië is het land van de auto ontwerpers. Vele beroemde modellen uit de automobiele geschiedenis (met klinkende namen als Ferrari, Maserati en Lamborghini) zijn daar bedacht en gebouwd en nog steeds waaien er de fraaiste ontwerpen van de tekentafels. Komend weekeinde kunnen de liefhebbers zich vergapen aan een cieel van het moois dat Ita lië heeft voortgebracht op auto- en motorgebied op de tentoon stelling Auto-moto Italia, die in het expocenter Euretco in Houten wordt gehouden. Auto-moto Italia is geopend op 29, 30 en 31 oktober van 10 tot 18 uur. De toegangsprijs be draagt 15, kinderen mogen voor vijf gulden naar binnen. BLIK IN HET VERLEDEN Tussen grensovergang en knooppunt De Hogt. In de jaren twintig en dertig was Riley een vooraan staand merk dat over succes niet te klagen had. Maar aan het eind van die periode, in 1938, waren de gloriedagen voorbij en werd het merk ingelijfd bij de Nuffield-groep, beter bekend als Morris. Na de Tweede Wereldoorlog hervatte Riley de pro- duktie met de RM-serie, waarin een aantal types werd uitgebracht. Op de foto een 2.5 liter RM8 uit 1952, het jaar waarin Morris samen met Austin de British Motor Corporation (BMC) vormde. Daarna was een Riley niet meer dan een BMC-auto (lees: Austin) met een ander merkplaatje. Aan het eind van de jaren zestig verdween het merk Riley ge ruisloos van het toneel. archiiftoto In stadsverkeer kan de motor tot zestig procent van de tijd uitblijven en het brandstofgebruik kan met 23 procent naar beneden foto pon De poncho is zo gek nog niet ter bescherming bij het fietsen in de re gen. Een regenpak is vaak verstikkend on der het rijden in te genwind. Door trans piratie wordt het pak van binnen al snel even nat als van bui ten. De poncho knelt nergens, hangt los en breeduit over het li chaam en transpira tie maakt nauwelijks kans. Een poncho maakt bovendien het dragen van een re genbroek overbodig. De firma AGU blaast de poncho nieuw le ven in met het type 'Pro'. Het materiaal is soepel, licht van ge wicht en vanzelfspre kend volledig water dicht. Speciaal voor de fietser is de pon cho voorzien van armlussen aan de voorzijde, die ruim over het stuur valt. De achterzijde is wat korter gesneden, zo dat er geen losse flap pen tussen de spaken kunnen raken. De poncho is voorzien van een buidel, waarin hij in opgevouwen toestand kan verdwijnen. Met een elastiek is het ding om het middel mee te dragen. Ook voor wandelaars kan een poncho comfortabeler zijn dan een regenpak, ook al omdat een regenbroek niet no dig is. Nog een belangrijk voor deel van de poncho is de prijs. Regenpakken van dure ade mende stof kunnen honderden Een poncho maakt het dragen van een regenbroek over bodig. foto» ag guldens kosten, terwijl de 'Pro' van AGU 59,50 kost. De pon cho is verkrijgbaar in twee ma ten en in de kleuren navy, la- vender en violet. Goede tandems De tandems die vandaag de dag worden gemaakt zijn uitstekend van kwaliteit. In tegenstelling tot een aantal jaren geleden zijn deze dubbel fietsen nu uiterst solide. Dit blijkt uit een test van negen tandems in het tijdschrift Fiets. De prijzen van dit type fiets lopen zeer uiteen. Er is al een Dawes 2- Way Street van 2.295, maar het is ook mogelijk een Cannondale MT 3000 aan te schaffen voor de somma van 8.495. Uit de test blijkt dat de kwaliteit tussen deze twee uitersten niet eens zoveel uiteen loopt. Ook bij de goed kopere exemplaren blijven de achterwie len heel, is het frame stijf en functioneert de aandrijving probleem loos. De jaarlijkse koopgids van Fiets be vat een overzicht van alle tandems die in Nederland te koop zijn, compleet met prijzen en technische gegevens. Veldtochten De Nederlandse Toer Fiets Unie heeft de jaarlijkse veldtoch tenkalender gereed. Het gaat om beschrij vingen van 161 toch ten die door de aange sloten verenigingen in najaar en winter worden georganiseerd. Het zijn routes over onverharde paden door bossen en velden, waarvoor speciale crossfietsen en ATB's gebruikt worden. De afstanden zijn 30 tot 50 kilo meter en geschikt voor zowel de sportieve als de recreatieve fiet ser. De veldtochtenkalender is te bestellen door vijf gulden over te maken op postgiro 626664 t.n.v. de NTFU.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9