Massale verhuizing Fransen uit Algerije Buitenland Amnesty: Processen in Algerije zijn oneerlijk Russen mogen weer land bezitten Op de vlucht voor massamoord Michiko, de Japanse 'keizerin-die-niet-spreekt' houdt rust Doden en honderden arrestaties bij zuiveringsoperaties Sarajevo Pronk krijgt waarheid over Nuba niet te zien DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 r Pr esse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP DPA Deutsche Pr esse Agentur CPD Gemeen sch. Ind The independent IPS Inter Press Sen Wandelen op water lukt gelovigen niet dar es salaam Tien Tanzaniaanse Zevendedagadventisten zijn in het Victoriameer verdronken toen zij naar het voorbeeld van Jezus probeerden over het water te lopen. Christus maakte vol gens het Bijbelse verhaal een wandeling op het water van het Meer van Galilea (Matteüs 14, Marcus 6). De predikant en negen jonge kerkleden waren in kano's op weg naar een religieus feest, toen zij besloten over het water te gaan wandelen om hun geloof op de proef te stellen. Zij verdronken allen. Sultan geeft royale fooi nicosia» Sultan Hassan Bolkiah van Brunei, volgens meldingen de rijkste man ter wereld, weet hoe je hoogstaande service moet belonen. Aan het slot van de topconferentie van leiders van het Gemenebest liet hij maandag voor het personeel van het hotel in Cyprus een fooi van 300.000 gulden achter. De tip moet worden gedeeld worden door de 320 medewerkers van het hotel. De sul tan en ruim 50 mensen in zijn gevolg bezetten drie etages in het hotel. De rekening voor het vierdaagse verblijf beliep rond 900.000 gulden. Doden bij vliegtuigongeluk Oslo» Een tweemotorig vliegtuig met 19 inzittenden is woens dag bij een vliegveld in midden-Noorwegen neergestort. Volgens het Noorse persbureau NTB zijn daarbij zes doden en dertien gewonden gevallen. Reddingsfunctionarissen vertelden de Noorse radio dat het slecht weer was geweest en dat de piloot kennelijk had geprobeerd een noodlanding te maken. Troepen maken eind aan vliegtuigkaping niamey Nigerese veiligheidstroepen hebben vanochtend het gekaapte vliegtuig van Nigeria Airivays bestormd, dat sinds maandag op het vliegveld van Niamey stond. Daarbij is een van de bemanningsleden van het toestel omgekomen, aldus Nigere se regeringsfunctionarissen. Bij de actie zijn vier of vijf mensen gewondgeraakt. De kapers lieten maandag en dinsdag al 129 passagiers vrij. Aan boord bevonden zich nog 20 passagiers, drie bemanningsleden en de vier kapers. Grondpersoneel Air France staakt door parus Het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij Air France heeft gisteren gestemd voor voortzetting van de verlam mende staking op de grootste luchthaven van Parijs. Dit hebben vakbondsfunctionarissen bekendgemaakt. De werkonderbre king is inmiddels zijn negende dag ingegaan. Geen bankgeheim voor afgevaardigden brasilia Het parlement van Brazilië heeft gisteren het bankge heim opgeheven van afgevaardigden die van corruptie verdacht worden. Hiermee wil een onderzoekscommissie met vergaande bevoegdheden opheldering verschaffen in het waarschijnlijk grootste schandaal in de geschiedenis van het Braziliaanse par lement. Tweeëntwintig volksvertegenwoordigers, vijf gouver neurs en twee ministers van het kabinet van president Itamar Franco worden ervan beschuldigd jarenlang bouwopdrachten van de staat aan bepaalde Firma's te.hebben toegeschoven en daarvoor voor miljoenen aan steekpenningen geïncasseerd te hebben. Frankrijk vraagt burgers om Noordafrikaans land te verlaten Nauwe banden parus»anp Frankrijk heeft alle Fransen in Algerije 'aangeraden' naar Frankrijk te komen. Alle middelen worden ingezet om de massale verhuizing mogelijk te maken, aldus minister Alain Juppé gisteren in de Assemblée Nationale, de Fran se Tweede Kamer. In Algerije wonen naar schatting 25.000 Fransen, de mensen met de dubbele Franse en Al gerijnse nationaliteit niet meegerekend. Dat zijn er nog eens tweemaal zoveel. plomaten volgt op die van drie werknemers van een Italiaanse firma vorige week, de moord op twee Russische luitenanten-ko lonel twee dagen ervoor, en de ontvoering van twee Franse ontwikkelingswerkers een maand geleden. Zij werden en kele dagen later met een door gesneden keel teruggevonden. Na een overval op Duitsers die het er heelhuids afbrachten hebben enkele grote Duitse ondernemingen al hun landge noten al naar Duitsland ge stuurd. De fundamentalisten van het Directe aanleiding is de ontvoe ring afgelopen zondag van drie leden van het Franse consulaat in het hart van Algiers. Een vier de diplomaat wist te ontkomen. De drie twee mannen en een vrouw zijn nog steeds spoor loos. Wel heeft de Algerijnse po litie de bestelwagen gevonden die voor de ontvoering is ge bruikt. In Algiers maakt de poli tie grootscheeps jacht op de ontvoerders. Hele wijken van de stad zijn daarbij afgezet. De ontvoering van de drie di- Senaat VS: excuses Hawaii WASHINGTON Rtr De Amerikaanse Senaat heeft de oorspronkelijke inwoners van de staat Hawaii een ei landengroep in de Stille Oceaan gisteren excuses aangeboden voor de omverwerping van hun monarchie honderd jaar gele den. Door hun vorstin ten val te brengen schonden de VS het recht op zelfbeschikking, zo zegt de Senaat. Meer dan excu ses bevat de tekst niet. De inwo ners van Hawaii krijgen noch compensatie voor de omver werping noch het vooruitzicht op herstel van de onafhankelijk heid. Hawaii was tot 17 januari 1893 een onafhankelijk konink rijk. In 1898 werd Hawaii door de VS geannexeerd. Islamitisch Reddingfront (FIS) krijgen vrij algemeen de schuld van het toenemende geweld te gen buitenlanders. Het FIS is sinds maart vorig jaar verboden nadat het bijna de haastig afge laste verkiezingen had gewon nen. Sindsdien is het geweld steeds toegenomen en wankelt het land op de rand van een burgeroorlog: een volstrekt cor rupt ambtelijk apparaat ener zijds, aan de andere kant het fa natisme van de moslim-funda mentalisten en daartussen de regering die vrijwel in het lucht ledige hangt maar nog wel op de steun van het leger kan reke nen. De eerste paar honderd Fransen vooral vrouwen en kinderen kwamen gisteravond in Frankrijk aan. De Fransen die Algerije niet kunnen verlaten is aangeraden zo min mogelijk de deur uit te gaan en via radio- Algerije was tot 1961 Frans grondgebied, Frankrijk be schouwde het niet eens als een kolonie, maar als inte graal onderdeel van het 'moederland'. De onafhan kelijkheid werd bevochten in een uiterst bloedige en wrede oorlog, die de relatie tussen beide landen lang heeft verstoord en nog doorwerkt. Niettemin be staan er hechte banden. Frankrijk is de eerste han delspartner van Algerije en aan de Franse kant van de Middellandse zee werken ongeveer driekwart miljoen Algerijnen. Dikwijls hebben zij een dubbele nationali teit. zenders met elkaar in contact te blijven, verklaarde minister Jup pé. De Algerijnse regering heeft vandaag ontkent besprekingen te zijn begonnen met de gedeti neerde moslim-leider Abdelka- der Hachani. De meestal goed geïnformeerde krant Al Massa meldde dat gisteren. LONDEN ANP-AFP De speciale rechtszaken in Algerije tegen militante mos lims verlopen oneerlijk, jus titie dwingt bekentenissen af met folteringen. Dat meldt de mensenrechtenorganisa tie Amnesty International in een vandaag verschenen rapport. Tot nu toe zijn dit jaar 26 moslim-extremisten terecht gesteld. In totaal kregen drie honderd fundamentalisten de doodstraf opgelegd wegens 'terroristische daden'. Amnes ty roept de Algerijnse autori teiten op een einde te maken aan de executies, die dit jaar voor het eerst sinds 1989 weer werden uitgevoerd. De organisatie wil ook dat de speciale rechtbanken, die zich met de gevolgen van het opkomende moslim-funda- mentalisme bezighouden, hun activiteiten stopzetten. Vooral deze rechtbanken zijn verantwoordelijk voor de doodvonnissen. Tevens ver oordeelden zij duizenden personen tot zware gevange nisstraffen. De processen van de spe ciale rechtbanken verlopen in elke fase oneerlijk, zegt Am nesty. De Algerijnse justitie overtreedt zelfs de fundamen teelste internationale afspra ken op rechtelijk gebied. Be kentenissen die door folterin gen zijn afgedwongen, en die verdachten voor de rechter herroepen, worden toch als bewijs meegenomen. De aan geklaagden hebben ook geen volledig recht op verdediging door een advocaat en op een beroepsprocedure. De organisatie kritiseert in het rapport eveneens het ge weld van de fundamentalis ten. Amnesty maakt zich gro te zorgen over de recente stij ging van het aantal moorden op en ontvoeringen van bui tenlanders en Algerijnse bur gers. I MOSKOU GPD-Rtr-AFP-DPA De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren met twee decreten de laatste resten van het Sovjet-systeem opgeruimd. Hij riep de plaatselijke sovjets (raden) op zichzelf te ontbin den, en liet de vrije verkoop van land toe. De toekomstige landbezitters kunnen vrijelijk over hun grond I beschikken, zei minister Viktor Chlystoen (landbouw) kort voordat Jeltsin het decreet on- I dertekende. In het besluit wordt i bepaald dat iedere Rus in staat moet zijn land te bezitten, te I kopen of te verkopen. Arbeiders op collectieve en staatsboerde rijen (kolchozen en sovchozen) krijgen eigendomscertificaten voor stukken grond. Niet bekend is hoe groot het toegewezen eigendom zal zijn. De certificaten kunnen worden verhandeld, bijvoorbeeld als aandeel in een bedrijf. Wel moet de koper het land zelf be werken en zijn buitenlanders uitgesloten, al mogen die wel land huren. Het besluit was vo rige week al aangekondigd, maar over de precieze tekst zijn de afgelopen dagen heftige dis cussies binnen de regering ge voerd. Volgens een rapport van de Wereldbank bezitten 26.700 SARAJEVO Rtr-AFP-DPA Bij bloedige zuiveringsopera ties door de Bosnische politie en militairen in de hoofdstad Sarajevo zijn achttien perso nen gedood. Agenten arres teerden sinds dinsdag ruim vijfhonderd leden van twee 'maffia-achtige' militaire ben des die de bevolking, de VN- vredesmacht Unprofor en bui tenlandse journalisten terrori seerden. Onder de doden bevindt zich de rebellerende Bosnische com mandant van de Tiende Berg- brigade, die tevens een van de kopstukken achter de georgani seerde misdaad was, Musan 'Caco' Topalovic. Topalovic en Delalic de leider van de an dere bende waren maandag wegens 'criminele activiteiten' uit hun functie ontheven. Zij controleerden met gewapende militaire bendes de grote zwarte markt in Sarajevo. De regering-Izetbegovic is een confrontatie met de twee brigades maandenlang uit de weg gegaan, omdat ze van groot belang waren voor de verdedi ging van de hoofdstad. Servi sche troepen namen Sarajevo vanmorgen opnieuw hevig on der vuur. In de stad is de alge hele alarmtoestand uitgeroe pen. In Centraal-Bosnië dreigt een plaatselijke commandant van de Kroatische Verdedigingsraad HVO met dynamiet een route te staats- en collectieve boerderij en meer dan negentig procent van alle landbouwgrond. Slechts 3,9 procent wordt be werkt door 184.000 privé-boe- ren. Jeltsin besloot tevens dat vanaf 1994 de verplichte verko pen van de landbouwproduktie aan de staat wordt afgeschaft. Het decreet maakt een eind aan een van de heiligste huisjes van het Sovjet-bewind: het ver bod op privé-bezit van land. De gewelddadige collectivisatie on der Stalin in de jaren '20 maakte een eind aan de stand van zelf standige boeren, die van hun land werden verdreven en in grote agro-industriële centra te werkgesteld. karuzi Een Burundese Tutsi-fa- milie wacht gelaten de gebeurte nissen af. Zij is zoals honderden andere Burundezen gevlucht naar het dorp Karuzi in centraal-Burun- di om zo te ontkomen aan het grove geweld tussen Hutu's en Tutsi's. In Burundi zijn sinds de mislukte staatsgreep van vorige week, waarbij Hutu-president Ndadaye werd gedood evenals zes ministers, duizenden mensen omgekomen in een stammenoor- log die onmiddellijk na de coup losbarstte. In totaal zijn ongeveer 500.000 mensen op de vlucht voor het geweld. In het buurland Rwanda zijn al 300.000 vluchte lingen aangekomen. foto ap sayid azim Griekenland zet steeds meer Albanezen uit De toch al gespannen betrek kingen tussen Griekenland en Albanië hebben gisteren een nieuwe deuk opgelopen na be richten dat Athene dinsdag in één grote massadeportatie 2.100 illegale Albanese immi granten heeft uitgewezen. Vol gens het Albanese ministerie van binnenlandse zaken is geen reden gegeven voor de deporta tie. De verwachting is dat snel meer uitwijzingen zullen vol gen. De opvoering van de deporta ties volgt op de terugtrekking van de Griekse ambassadeur in Tirana eerder deze week. uit protest tegen de vermeende slechte behandeling van etni sche Grieken in Albanië door de politie. De relatie tussen Griekenland en Albanië is sinds de ineen storting van het stalinistische regime in 1990 verslechterd. De afgelopen drie jaar trokken lus sen de 150.000 en 300.000 Alba nezen naar Griekenland om aan de armoede te ontkomen. De nieuwe socialistische Griekse regering van premier Papan- dreou neemt een harde positie in tegenover Albanië. Vriend schappelijke betrekkingen tus sen de twee landen zijn afhan kelijk van respect voor de rech ten van de etnische Grieken in het zuiden van Albanië, zo zegt Athene. TOKYO DPA-UPI Sinds haar instorting op haar 59ste ver jaardag vorige week woensdag heeft de Japanse keizerin Michiko geen woord meer uitgebracht. Officiële verklaringen luiden dat zij rust houdt maar er wordt geen bevredigende uideg gegeven over hoe de keizerin plotseling het spraak vermogen heeft verloren. Het bureau van het keizerlijke hof zag zich maandag gedwongen tot een eerste officiële verklaring. Uit medisch onder zoek is geen fysiologische beschadiging van het spraakcentrum in de hersenen aangetoond. Maar, zo staat in de verkla ring, „Haar gevoel van een diepe treu righeid zou een mogelijke oorzaak kun nen zijn dat zij niet kan spreken". Het paleis, dat de ziekte van de keizerin een tijdelijk symptoom noemde, ver wees tevens naar kritische artikelen in de conservatieve en roddelpers over het leven aan het keizerlijk paleis: „Wij zijn bezorgd door alle misverstanden die zijn geschapen door herhaaldelijke mis leidende artikelen over het keizerlijk pa leis". De Japanse pers speculeerde al dat kriti sche en roddelende verhalen in week bladen de keizerin in het officieel erken de „diepe verdriet" hebben gestort en de eigenlijke oorzaak van het verlies van haar spraakvermogen zijn. Daarbij komt nog de „voortdurende stress" van het leven in het keizerlijke paleis met zijn nog altijd onwrikbare protocol. Het begon in augustus iri het maand blad Takarajima-30. In een duidelijke breuk met een bestaand taboe kritiseer de het blad de „vele particuliere bezoe ken aan muzikale evenementen en kunst-exposities" en de „avondenlange gesprekken met vrienden tot diep in de nacht", waarmee de keizerlijke familie een ongepaste „hedonistische" levens stijl zou aanhouden. Daarop barstte het los: de keizerin zou „hooghartig" en „verkwistend" zijn. Ze geeft teveel geld voor haar garderobe uit en liet een stuk bos in de paleistuin kap pen om een 46 miljoen dollar kostend nieuw huis met 62 kamers te laten bou wen, meldde de Japan Times. Ze zou het personeel koeioneren en 's nachts te pas en te onpas bedienden laten opdra ven. De verspreide suggesties en kritiek, waarvan de bronnen kennelijk conser vatieve medewerkers van het paleis zijn, hebben volgens waarnemers gericht de monarchin, die van gewone burger- komaf is, als doelwit. Zij heeft zich im mers ingespannen, hoe gematigd en omzichtig dan ook, het Japanse keizer lijk huis wat meer open naar de samen leving te stellen. Dit wordt haar echter door het hof en de conserv atieve bladen, die de keizer lijke familie nog de rol van half goden toedichten, niet in dank afgenomen. „De kritiek wordt verspreid door men sen die nief gelukkig zijn met de manier waarop de keizerlijke familie veran dert", verklaarde Midori Watanabe, een hoogleraar aan de Vrouwenuniversiteit van Tokyo. De keizerin-die-niet-spreekt houdt nu volgens officiële verklaringen in het pa leis rust. speelt harp en wandelt regel matig in de tuin. Een Duitse EG-waarnemer bekijkt vol afgrijzen een van de slachtoffers van de slachting die Kroaten aanricht ten in het moslim-dorp Stupni Do. foto reuter corinnedufka ACHTERGROND KHARTUM FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT AFRIKA blokkeren die van levensbelang is voor voedseltransporten. De legerleider eist dat de troepen van de Bosnische moslims zich terugtrekken uit een door hun bezet gebied rond Vares. Uit wraak verwoestte een Kroati sche 'strafexpeditie' zaterdag het moslim-dorp Stupni Do. Onder de 250 inwoners werd een slachting aangericht. Het VN-tribunaal over oor logsmisdaden in het voormalige Joegoslavië komt 17 november voor een eerste, ceremoniële zitting bijeen in het Vredespa leis in Den Haag. Tijdens de zit ting worden de elf rechters en de openbare aanklager beëdigd. Aanklachten worden dan nog niet bekendgemaakt. Het Sudanese Volks Bevrijdingsleger SPLA, dat ook in het Nuba-gebergte strijdt tegen het Sudanese regeringsleger, noemt het door Khartum georganiseerde bezoek van Pronk aan het gebied nutteloos. „Hij krijgt natuurlijk nooit te horen en te zien wat er echt aan de hand is", meent SPLA-commandant Yusuf Kuwa, die om nog een andere reden zeer kwaad is op het Westen. „Toen de hongersnood uitbrak in Sudan en de Verenigde Naties hun hulpprogramma Lifeline Sudan opzetten, weigerden ze ons gebied van voedsel en medicijnen te voorzien omdat Khartum hen de toegang tot het Nuba-gebergte ontzegde. Dat werd zonder meer aanvaard'. Door die weigering stierven 20.000 Nuba de hongerdood en gingen 12.000 kinderen dood omdat er geen malaria-medicijnen waren". Volgens Kuwa is het fundamentalistische regime van Omar El Bashir in Khartum vastberaden om de Nuba en hun cultuur te vernietigen in de naam van hun islamitische ideologie en de Arabische cultuur. De grove schendingen van de mensenrechten waaraan Khartum zich hierbij schuldig maakt, zijn volgens hem vergelijkbaar met de methoden die de nazi's gebruikten om de joden te vernietigen. De acties tegen de Nuba namen in intensiteit toe naarmate het voor de Sudanese regering steeds moeilijker werd om het door de stam gesteunde SPLA in Het Nuba-volk dat leeft in centraal-Sudan, wordt door de eigen regering onderworpen aan de meest gruwe lijke martelpraktijken. Volgens de verzetsbeweging SPLA is het doel van de regering om de Nuba uit te roeien. De Nederlandse minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) reisde de afgelopen da gen door het Nuba-gebergte om de situatie van nabij te bekijken en om het lot van de Nuba aan de verge telheid te onttrekken. dit gebied te vernietigen. En ofschoon de Nuba voor 50 procent uit moslims bestaan, riep Khartum een heilige oorlog (Jihad) af tegen de stam. Het leger, gesteund door Arabische milities, mujahedien uit Iran en Volks Verzets Legers (in totaal 35.000 man) sloeg vervolgens aan het moorden en plunderen. Gevechtshelicopters en bommenwerpers deden hun destructieve werk vanuit de lucht, terwijl grondtroepen hele dorpen, scholen en kerken in brand staken en voedselgewassen en vee vernietigden. Volgens het SPLA werden op deze wijze in korte tijd 51 dorpen met de grond gelijk gemaakt. Tegelijkertijd begonnen de campagnes om individuele Nuba, vooral de intellectuelen, uit te schakelen omdat „het allemaal wel verzetsstrijders zouden zijn". Duizenden mensen werden gearresteerd en zonder proces in de gevangenis gegooid. Ze staan daar bloot aan de afgrijselijkste vormen van marteling. Om het Nuba-volk nog verder te isoleren van hun eigen woongebied en het SPI A begon de Sudanese regering vorig jaar met haar etnische zuivering. Meer dan 200.000 Nuba werden met geweld uit hun gebied gehaald en overgebracht naar in woestijnachtige gebieden gelegen concentratiekampen (door Khartum 'vredesdorpen' genoemd). Gedurende de deportaties stierven duizenden mensen, terwijl ook in de kampen nog vele Nuba omkomen. Mannen worden als slaven gebruikt op naburige plantages en vrouwen en meisjes worden verkracht en als prostituée ingezet bij het leger. „Op deze manier komen de Arabieren makkelijk in het bezit van onze zeer vruchtbare gronden, die ze voor grootschalige landbouw gebruiken", verklaart Kuwa. „Bovendien hoopt Khartum een veilige strook te creëren tussen 'haar' noorden en het SPI A-zuiden. Zolang wij in het Nuba-gebergte actief zijn en verzet kunnen bieden, zal de regering echter nimmer compleet kunnen slagen in haar plannen. Maar ze heeft ons volk al zeer grote schade aangericht. En als de internationale gemeenschap niet snel ingrijpt, komt het voortbestaan van de Nuba wel degelijk op het spel te staan".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7