'Natuurlijke kust wordt vernietigd' 'Psychoten weten soms heel goed wat ze doen' Binnenland Montessori-kind presteert niet beter dan anderen Buurmeijer weg als PvdA niet luistert Koningin op bezoek in opleidingskamp De korpschef van de Petteflet Kamer wil zeventien Franse helikopters D'Ancona wil lijsttrekker zijn bij Euro-verkiezing DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 Vandaag geen treinen naar België utrecht Als gevolg van een staking bij de Belgische spoorwegen rijden cr vandaag en morgen geen treinen tussen Nederland en België. De staking geldt voor het hele Belgische spoorwegnet. Naar Frankrijk reizen is alleen mogelijk via Keulen. Volgens de NS moeten reizigers dan wel rekening houden met een vertra ging van ruim twee uur. Vier miljoen voor 'India geschokt' den haag De actie voor de slachtoffers van de aardbeving in de Indiaase deelstaat Maharashtra, 'India geschokt', heeft zo'n vier miljoen gulden opgeleverd. De Nederlandse actie startte op 4 oktober, daags na de aardbeving. In die eerste dagen lag het ac cent op noodhulp voor de tienduizenden slachtoffers. Inmiddels richt de aandacht zich meer op de wederopbouw van de verniel de dorpen en wegen en op het verbeteren van de medische voorzieningen. Landelijke informatiedag over kanker den haag Dit jaar wordt er voor het eerst een landelijke infor matiedag voor kankerpatiënten gehouden. Specialisten geven zaterdag 6 november in de Jaarbeurs in Utrecht voorlichting. Er worden ook lezingen gehouden. Volgens patiëntenverenigingen is het voor patiënten een groot problemen dat er zo weinig be trouwbare informatie over de ziekte is. In Nederland lijden zo'n 250.000 mensen aan kanker, of zijn ervan genezen maar staan nog wel onder controle van een arts. Onderzoek ontzenuwt vooroordelen lunteren anp Leerlingen op scholen voor voortgezet Montessori- en Dal ton-onderwijs presteren niet j beter dan leerlingen op gewone scholen, soms zelfs slechter. Een belangrijke oorzaak daar van is dat de ouders hun kinde- I ren weinig helpen met hun huiswerk. Dat blijkt uit een on derzoek van de Amsterdamse onderwijssociologen Koopman en Dronkers, dat zij vandaag presenteerden. Volgens de onderzoekers zijn er twee redenen te bedenken voor het gebrek aan hulp. Het kan zijn dat ouders van Montes sori- en Daltonkinderen het te druk hebben met hun eigen werk. Het kan ook zijn dat schoolprestaties niet zo belang rijk zijn, omdat de kinderen door hun achtergrond toch wel goed terecht komen. Want elitair zijn de scholen nog steeds. Vooral bij de HAVO- en VWO-scholen op algemeen- DEN HAAG ANP Voorzitter Buurmeijer van de parlementaire enquêtecommis sie sociale zekerheid ziet voor zichzelf geen plaats meer in de PvdA-fractie als die de aanbeve lingen van zijn commissie af wijst. Buurmeijër zegt dat in een vraaggesprek met het week- vblad Elsevier. De PvdA-fractie heeft zich tot dusver zeer kri- |;tisch uitgelaten over het rap- !'port. bijzondere grondslag, zoals scholen met Montessori- of an dere pedagogische principes of ficieel heten, blijkt dat het ou derlijk milieu bovengemiddeld goed is. Alleen bij de algemeen- bijzondere MAVO's is dat niet meer zo. Het onderzoek van Dronkers en Koopman is de eerste rede lijk uitvoerige studie naar de ef fectiviteit van scholen op alge meen-bijzondere grondslag. De onderzoekers zelf noemen dat opvallend. De meeste mensen denken dat zulke scholen beter zijn en dat de leerlingen er bete re prestaties leveren, maar tot nu toe is dat nooit serieus on derzocht. Voor hun onderzoek hebben de sociologen gekeken naar de prestaties van bijna zeventien duizend leerlingen op 326 scho len. De openbare en confessio nele scholen die zij als vergelij king hebben gebruikt, lagen in dezelfde wijken. schaarsbergen Terwijl militairen in opleiding ingespannen luisterden naar instructies, liet koningin Beatrix zich uitgebreid informeren over het opleidingskamp van de Luchtmobiele Brigade in Schaarsbergen. Daar bracht zij gisteren een werkbezoek. foto anp cor mulder Persbureau GPO Gemeenschappeti)ke Persdienst CDA-voorman: PvdA en D66 soft en sussend zwartsluis anp Een regering van CDA. PvdA en D66 ligt niet zo voor de hand. zo heeft CDA-partijvoorzitter Van Velzen gisteren gezegd tij dens een spreekbeurt in Zwart sluis. Hij vindt de manier waar op PvdA en D66 tegen de pro blemen in de samenleving aan kijken, ,,te sussend en te soft". Dat staat noodzakelijk ingrijpen in de weg, vindt Van Velzen. Van Velzen vindt het verkie zingsprogramma van de PvdA „te sussend, te wollig en in we zen te weinig toekomstgericht." Volgens hem wordt de achter ban „weer niet" goed voorbe reid op krachtige ingrepen in de sociale zekerheid. „En waar dat toe kan leiden hebben we bij de WAO gezien", zei hij. Minder kritiek had Van Vel zen op D66, maar hij is bang dat die partij zal weglopen voor moeilijke beslissingen als zij aan de macht komt. Toen de partij in 1981 in de regering zat, kreeg zij problemen met haar achterban toen de bewindslie den ingrijpende maatregelen wilden nemen. Die geschiede nis zal zich volgens de CDA voorzitter herhalen omdat veel PvdA'ers volgend jaar op Van Mierlo gaan stemmen. Van Velzen is het niet eens met minister Dales van binnen landse zaken dat de politie of de Binnenlandse Veiligheids Dienst in de toekomst het verle den van aspirant-politici na trekken voor iemand op een kandidatenlijst voor gemeente raad, provinciale staten of Tweede Kamer komt. Waarschuwing Rijkswaterstaat: „Vanuit een sociaal-democra tische benadering sta ik volledig achter de voorstellen van de commissie", zegt Buurmeijer in Elsevier. „Als mijn eigen stro ming daar radicaal anders te genaan kijkt, zal ik mij moeten beraden op mijn plaats in de fractie. Ik denk niet dat ik voor zo'n afwijkend standpunt ver antwoordelijk kan en wil zijn. Daarvoor heb ik mij als voorzit ter teveel vereenzelvigd met de aanbevelingen van de commis sie." De enquêtecommissie heeft onder meer voorgesteld de Ziektewet te vervangen door een regeling waarbij werkgevers verplicht worden hun ziek per soneel anderhalf jaar tenminste het minimumloon door te beta len. Ook de huidige WAO moet van de commissie op de helling. Alleen (vrijwel) volledig arbeids ongeschikten zouden nog een uitkering moeten krijgen. Voor mensen die nog gedeeltelijk ar beidsgeschikt zijn, moeten be drijven een aangepaste functie scheppen. Deze voorstellen kunnen op sympathie rekenen van WD, D66 en CDA. De PvdA heeft er echter grote moeite mee. Frac tieleider Wöltgens heeft laten weten dat een aantasting van de uitkeringsrechten voor hem niet bespreekbaar is. De Kamer de batteert half november met de commissie over haar rapport. Als er niets wordt gedaan, zullen in het jaar 2050 alle na tuurlijke kustgebieden in de wereld zijn vernietigd. Dat komt door de snelle bevolkingsgroei, de bouw van ha vens en industrie en de toename van het toerisme. Om nog maar niet te spreken van de gevolgen van het broei kaseffect en de stijging van de zeespiegel. Wetenschappers en beleidsma kers uit circa honderd landen nemen deel aan de conferentie. De bijeenkomst vloeit voort uit de internationale milieuconfe rentie die vorig jaar in Rio de Ja neiro is gehouden. Volgens Bijlsma is de vernieti ging van de kustgebieden in de STELLENDAM ANP Die waarschuwing uit L. Bijlsma van de Dienst Getijdewateren van Rijkswaterstaat. Bijlsma is voorzitter van het organisatie comité van de Wereld Kust Conferentie die volgende week wordt gehouden in Noordwijk. wereld te vergelijken met het kappen van het tropische re genwoud. „Per jaar neemt het kustgebied af met twee procent. Je kunt zeggen dat er elke maand een Waddenzee ver dwijnt. Als dat zo doorgaat, is er rond 2050 niets meer over." De kustgebieden in de wereld herbergen de grootste bevol kingsconcentraties. De meeste mensen wonen op minder dan zestig kilometer afstand van de zee. De economische ontwikke ling en de bevolkingsgroei ver lopen in de kustgebieden ook het snelst, aldus Bijlsma. Rotterdam Kinderboekenschrijfster Annie M.G. Schmidt heeft gisteren het kinderdagverblijf De Pet teflet geopend. Het dagverblijf, dat is vernoemd naar een van haar bekendste kinderboeken, is gevestigd in het Rotterdamse hoofdbureau van politie en is daarmee uniek. Vast even uniek is het dat korpschef Hessing, deze week nog onderscheiden met de Mac- chiavelliprijs, in uniform en op zijn knieën zit voor te lezenfoto anp robert vos „Met het huidige tempo woont in het begin van de vol gende eeuw driekwart van de wereldbevolking in de kustge bieden. Om al die mensen te la ten wonen en werken zijn gi gantische infrastructurele pro jecten nodig. Er moeten dijken en wegen worden gebouwd, ha vens uitgebreid, gebieden inge polderd, woningen neergezet, toeristenstranden ingericht, noem maar op. Al met al bete kent dat een enorme aanslag op de kwetsbare kustgebieden." De wereldkusten kenmerken zich door een grote variatie. Ne- 'Klant mag weten hoe slecht bedrijf is voor het milieu' DEN HAAG ANP Het ziet ernaar uit dat bedrijven in de toekomst gegevens open baar moeten maken over de mate waarin zij het milieu be lasten. Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt het met de PvdA eens te zijn dat de consu ment recht heeft op die infor matie. Minister Alders van milieube heer denkt dat die openbaar heid het vertrouwen van het publiek en de relatie met bedrij ven kan verbeteren, zei hij gis teren tijdens de behandeling van het onderdeel milieubeheer van de begroting van VROM voor 1994. Alders hield een pleidooi voor de instandhou ding van een krachtig milieumi nisterie. Opheffen op termijn, zoals onlangs werd bepleit door een CDA-commissie, zal een negatief effect hebben op de uitvoering van het milieubeleid, zo zei hij. derland heeft zijn Wadden en zijn rivierendelta. In de tropen zijn koraal- en mangrovenkust- en te vinden. Ondanks de grote verschillen hebben alle kustvor men één ding gemeen, meent Bijlsma. „Het zijn belangrijke broed- en paaiplaatsen voor vo gels en vissen. En de gebieden vormen vaak een stabiliserende factor tussen zee en land. Ver nietig je het natuurlijke karak ter, dan valt vaak de bescher ming tegen de zee weg." De conferentie wil bereiken dat landen bewuster omsprin gen met hun kustgebieden. Het is nodig dal er plannen worden gemaakt voor beheer en inrich ting van de kustzones, vindt Bijlsma. Nederland kan daarbij als voorbeeld dienen. „Wij zijn hier al decennia bezig met onze kust. Rond 1930 is de Afsluitdijk aangelegd. Daarna de Deltawer ken. Sinds de jaren zeventig be strijden we de vervuiling. Nu proberen we in de kustgebieden de natuur terug te brengen die in de loop der jaren verloren is gegaan. Andere landen zullen dat proces ook doormaken, al leen in een veel kortere tijd." NU'91 wil taboe op mishandeling van hulpverleners doorbreken DEN HAAG CARINE NEEFJES Niet zelden komt het voor dat een pa tiënt van een psychiatrisch ziekenhuis een verpleegkundige mishandelt of be dreigt. Maar bijna nooit wordt daarvan aangifte gedaan. In de meeste instellin gen is het volstrekt onbespreekbaar dat de politie erbij wordt gehaald. Inciden ten worden doodgezwegen of afgedaan als 'bedrijfsongevallen'. Daar moet een einde aan komen, vindt NU'91, de vak bond voor verpleegkundigen. Marcelino Bogers van Nu'91 is veertien jaar psychiatrisch verpleegkundige ge weest. Volgens hem kunnen verpleeg kundigen die door een patiënt zijn be dreigd, vaak geen kant op. Niet alleen is aangifte meestal uitgesloten, maar er zijn ook bijna nooit interne klachten procedures. Soms wordt de patiënt in kwestie niet eens naar een andere af deling overgeplaatst. „De gevolgen voor een personeelslid zijn rampzalig. Sommigen komen daardoor gewoon in de WAO terecht." Een verpleegkundige die wèl aangifte doet, komt bedrogen uit. Meestal sepo neert de officier van justitie dergelijke zaken en volgt er alleen een procedure als de patiënt rich een tweede keer ver galoppeert. Voor de officier van justitie is het vaak onduidelijk of het misdrijf een gevolg is van de psychische stoornis van de pa tiënt. Als dat namelijk wèl zo is, dan kan de patiënt niet strafrechtelijk wor den vervolgd, aldus jurist Legemaate van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst (KNMG) en hoogleraar gezondheids recht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Het kan voorkomen dat een patiënt met een seksueel trauma die een ver pleegkundige aanrandt, niet strafrech telijk wordt vervolgd, omdat hij niet toerekeningsvatbaar is. Justitie kan het psychiatrisch ziekenhuis dan verant woordelijk stellen: dat moet ervoor zorgen dat de patiënt beter wordt be handeld. Dat kan ook gelden voor een patiënt die is opgenomen omdat hij agressief is. Het ziekenhuis heeft de taak de pa tiënt te beschermen, ook tegen de ge volgen van zijn eigen gedrag. Als de pa tiënt agressief wordt tegen een ver pleegkundige, wordt dat vaak be schouwd als 'risico van het vak' Coen Bennink, hoofd van de sector langdurige behandeling in het psychia trisch ziekenhuis Wolfheze, vindt dat justitie te gemakkelijk zegt dat een psy chiatrische patiënt niet-tberekenings- vat is. „Het is een ouderwetse gedachte dat deze mensen volledig ontoereke ningsvatbaar zijn. Alsof ze 24 uur per dag niet weten wat ze doen. Dat is on zin. Iemand met psychoses is soms ook helder en zich wel degelijk bewust van zijn daden. Een patiënt met een persoonlijkheidsstoornis, kan bijvoor beeld wel normen en waarden hebben over seksualiteit. Seksuele intimidatie is dan niet te rechtvaardigen". Bogers van NU'91: „Een incestslachtof- fer dat psychotisch is, kan mij in haar angstige momenten agressief benade ren. Zij ziet mij dan waarschijnlijk als haar vader. Die agressie kan ik invoe len. Maar een patiënt met psychoses die tegen een verpleegkundige zegt: Ik weet waar je woont en zal je kinderen pakken, kun je op zijn gedrag aanspre ken. Een verpleegkundige kan dan aangifte doen, omdat hier sprake is van een concreet dreigement". De Geneeskundige Hoofdinspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid (GIGV) hield in 1991 onder alle 45 psy chiatrische ziekenhuizen in Nederland een enquête over agressief gedrag van patiënten tegen verzorgend en verple gend personeel. Over een periode van een half jaar maakten 39 directies melding van 6.777 agressieve handelingen van pa tiënten. 96 procent hield daar geen of licht letsel aan over, 2,5 procent ging naar de EHBO of eerder naar huis, 1,5 procent meldde zich ziek. Volgens verplegingswetenschapper Ni co Oud is het onderzoek niet represen tatief, omdat alleen de directies zijn ondervraagd en niet de mensen 'op de werkvloer'. Oud deed twee jaar geleden zelf onderzoek naar agressie in een middelgroot psychiatrisch ziekenhuis. Hij stelde het verpleegkundig perso neel wèl vragen en concludeerde dat elf procent van de slachtoffers van een geweldsdelict voor één of meer dagen in de Ziektewet belandde. Oud geeft momenteel in zo'n vijftien psychiatrische ziekenhuizen cursussen aan personeelsleden waarin ze leren hoe ze met agressie om moeten gaan. De wetenschapper vindt dat verpleeg kundigen die het slachtoffer rijn van grof geweld, aangifte moeten doen. „Want hoe gek een patiënt ook is, hij heeft nooit het recht een dienstverle ner in elkaar te Helikopters kosten 450 miljoen gulden den haag gpd Een kamermeerderheid van CDA en PvdA stemt in met de aanschaf van zeventien lichte transporthelikopters van het Franse merk Cougar. De WD en D66 hadden lie ver de Amerikaanse Black Hawk-helikopter gekocht. Dat toestel heeft bewezen wat-ie waard is, terwijl de Cougar nog gebouwd moet worden. Met de order is een bedrag van 450 miljoen gul den gemoeid. Volgens staatssecretaris Frinking van defensie vol doen beide toestellen aan de eisen, ook als het gaat om veiligheid. Daarom konden politieke overwegingen de doorslag geven. D66 vindt dat militaire overwegingen de doorslag hadden moeten geven. „Waarom zou Nederland voor proefkonijn moeten spelen met de aanschaf van een niet-bestaande Franse helikopter? Ik speel liever op safe", aldus Ter Veer. Frin king wees erop dat de Cougar een verbeterde versie is van de Puma-helikopter die in veel Europese landen wordt gebruikt. De producent van Cougar, Europcopter, Is bereid de ze ventien toestellen over tien jaar weer terug te kopen. Dat geeft Nederland de kans over te stappen op de NH-90 heli kopter. Deze NAVO Helicop ter wordt ontwikkeld door een viertal Europese landen en komt na het jaar 2000 be schikbaar. Nederland zit met 450 miljoen in het ontwikke lingsprogramma in de hoop dat zoveel mogelijk Europese landen met dezelfde helikop ter gaan vliegen. Dat maakt defensicsamenwerking een stuk gemakkelijker. Hoewel er officieel geen verband bestaat, heeft het Cougar in de kaart gespeeld dat de Franse luchtvaart maatschappij Air Inter op het punt staat Fokker F-100- toestellen te kopen. Of toekomstig burgemeester Amsterdam DEN HAAG ANP Minister D'Ancona van WVC, wil best lijsttrekker worden bij de Europese verkiezingen als haar partij, de PvdA. haar daarom vraagt. Dit heeft de woordvoer der van haar ministerie gisteren bevestigd. PvdA-leider en vice- premier Kok heeft D'Ancona al dringend verzocht zich kandi daat te stellen. Kok riet in D'Ancona een sterke kandidaat, vooral ook te genover de eveneens vrouwelij ke CDA-lijsttrekker bij de Eu ropese verkiezingen, de huidige minister Maij van verkeer en waterstaat. Minister D'Ancona heeft tal van functies in de politiek ver vuld. Alleen het lidmaatschap van de Tweede Kamer ont breekt op haar lijstje. Ze is staatssecretaris geweest, lid van de Eerste Kamer en lid van het Europees Parlement. De minis ter sluit het lidmaatschap van de Tweede Kamer overigens ook niet uit. D'Ancona is ook wel ge noemd als toekomstig burge- meester van Amsterdam, als opvolger van haar partijgenoot Van Thijn. Maar volgens haar woordvoerder is de minister voor die functie niet beschik baar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5