ONGELOFELIJK m Grotere taak gemeente bij opvang asielzoekers fflllllllllpilll I Binnenland Overvallers gijzelen taxichauffeur Gevaar bij Lage Zwaluwe geweken Regering Antillen weg Misdaadinfiltraties in Arnhem voorkomen U '4, DUBBELE LIEFDESM00RD 'Verkoop bos om boeren te helpen' Kabinet blijft bij schrappen inflatiecorrectie Nederland wil meebetalen aan Vlaamse flitstrein DONDERDAG 28 OKTOBER 1993 mds Persbureau CPO Cemeenschappel CAO sociale werkplaatsen rond den haag Staatssecretaris Wallage van sociale zaken en de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten hebben vanmorgen met de vakbonden AbvaKabo en CFO een akkoord bereikt over een twee-jarige CAO voor de 85.000 werknemers in de sociale werk plaatsen. Als de vakbondsleden ermee instemmen komt hier mee een eind aan de wekenlange acties in die sector. De werk nemers krijgen per 1 juni van dit jaar een loonsverhoging van 1,7 procent en op 1 januari 1995 nog eens een half procent. Geen woning op basis van leefstijl Tilburg Burgemeester en wethouders van Tilburg zien definitief af van het plaatsen van woningzoekenden als onderdeel van het minderhedenbeleid. Aanleiding daartoe is het incident in de Veestraat, waar op 2 oktober buurtbewoners verhinderden dat een Antilliaans gezin een leeg huis zou betrekken. Volgens B en W van Tilburg kan er bij de woningtoewijzing niet worden ge werkt met groepskenmerken als leefstijl of wooncultuur. Meer chemische produkten via spoor utrecht Als het aan de Nederlandse Spoorwegen (NS) ligt, neemt het treinvervoer van chemische produkten de komende jaren flink toe. Terwijl nu jaarlijks 5,3 miljoen ton chemicaliën over de Nederlandse rails gaat, zal dat in 2010 zijn gegroeid tot 13 miljoen ton. Van het totale goederenvervoer (17,1 miljoen ton) neemt het chemische transport bijna een derde deel voor zijn rekening. Anderhalf jaar cel voor ex-directeur den haag De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de ontsla gen directeur van de Haagse welzijnskoepel SHS veroordeeld tot achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk wegens dief stal en valsheid in geschrifte. Tegen de man was drie jaar geëist. De rechtbank achtte bewezen dat de man geld van een door hemzelf opgerichte stichting heeft gebruikt voor het geven van „leningen". De ex-directeur kende zichzelf ten onrechte een ton wachtgeld en salarisverhoging toe en maakte, samen met be stuursleden buitenlandse reizen die grotendeels een privékarak- ter kenden, aldus de rechtbank. D'Ancona wil deel van werk afstoten den haag gpd Gemeenten moeten verantwoordelijk worden voor de opvang van asielzoekers die in asielzoekerscentra wach ten op de uitslag van hun verzoek om in Nederland te mogen blijven. Minister d'Ancona van WVC heeft dit gis teren gezegd. Nu nog vallen de ruim vijftig asielzoekers centra en talloze noodfaciliteiten (zoals hotels en bunga lowparken) onder de verantwoordelijkheid van de minis ter. Aan het dagelijks zoeken naar nieuwe noodopvang heeft haar departement veel werk. In de huidige situatie zijn de gemeenten alleen verantwoor delijk voor de opvang van al er kende asielzoekers. Door ook de niet erkende, maar wel kansrij ke asielzoekers onder verant woordelijkheid van de gemeen ten te brengen, zou de huisves ting flexibeler kunnen verlopen. Gemeenten zouden dan kun nen beslissen ook de nog niet erkende asielzoekers in wonin gen onder te brengen, terwijl ze nu nog verplicht zijn an gewe zen op asielzoekerscentra. D'Ancona's voorstel komt erop neer dat in de toekomst het rijk alleen verantwoordelijk blijft voor de allereerste opvang van asielzoekers in 'onderzoeks-op- vangcentra'. Daar wordt beke ken of asielverzoeken kansloos of kansrijk zijn. mensen die een goede kans hebben te mogen blijven, mogen dan meteen naar asielzoekerscentra waar voor gemeenten verantwoorde lijk worden. Volgens d'Ancona is een ver andering van het opvangbeleid noodzakelijk omdat de zaak an ders spaak loopt. Dat komt door de sterk toenemende aantallen asielzoekers. Vorig jaar werden er 20.000 asielverzoeken inge diend, dit jaar worden er 40.000 verwacht. Daarbij verloopt de doorstro ming vanuit asielzoekerscentra naar woningen stroef. Daardoor raken asielzoekerscentra weel bomvol en is WVC steeds meer aangewezen op noodoplossin gen als boten en hotels. D'Ancona heeft haar voorstel nog niet besproken met de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). Dat kan ook niet, omdat het nog niet in de ministerraad is besproken. Ook heeft de bewindsvrouw haar plannen nog niet tot in detail uitgewerkt. WD-woordvoerder Wiebenga heeft zich op voorhand tegen het voorstel uitgesproken. Vol gens Wiebenga loopt d'Ancona weg voor haar verantwoorde lijkheid nu de toeloop van asiel zoekers zo groot wordt. In feite zegt zij tegen de gemeenten 'zoek het zelf maar uit', aldus Wiebenga. Het CDA staat wel positief tegenover de plannen van de minister. CDA-woord- voerder Krajenbrink: „Ik denk dat het verstandig is om ge meenten nadrukkelijker bij de opvang te betrekken. Ik vraag me wel af of de centrale over heid helemaal de verantwoor delijkheid kan overdragen". PvdA en D66 waren gisteravond niet voor commentaar bereik baar. De Vereniging Vluchtelingen- Werk Nederland kan zich in het voorstel vinden. Een decentrale aanpak van de opvang van asielzoekers is „veel realisti scher" dan een centrale aanpak. arnhem anp Een 20-jarige Arnhemse taxi chauffeur is gisteravond enkele uren gegijzeld door twee man nen die kort tevoren een snack bar op het Stationsplein hadden overvallen. Rond kwart over negen dron gen twee overvallers de snack bar binnen. Ze bedreigden de eigenaar met een vuistvuurwa pen en eisten geld. Of ze dat ge kregen hebben, was vanoch tend nog onbekend. De man nen verdwenen na zeer korte tijd. Even later bleek dat de taxi chauffeur met zijn wagen spoorloos was. De Arnhemse politie sloeg groot alarm, maar kon de chauffeur nergens vinden. Om half elf meldde hij zich volledig overstuur op het politiebureau in Enschede. De overvallers hadden hem gedwongen rich ting Enschede te rijden en wa ren onderweg uitgestapt. De taxichauffeur is toen doorgere den naar het dichtstbijzijnde politiebureau. Nederlanders vedronken in Nieuw-Zeeland den haag anp In Nieuw-Zeeland zijn gisteren twee Nederlandse toeristen ver dronken. Dat gebeurde in zee, voor de kust van de plaats Whanga Paraoa. De slachtoffers zijn een man en een vrouw uit Groningen. De twee Nederlanders waren voor familiebezoek naar Nieuw- Zeeland gereisd. Dit heeft de ANWB vanmorgen desgevraagd bevestigd. Nadere gegevens over de omstandigheden waar onder de twee verdronken, wa ren vanochtend niet bekend. hellevoetsluis In de Koopvaardijhaven van Hellevoetsluis meerde gis teren de hotelboot voor asielzoekers af. Aan boord van het negen jaar oude Russische schip, dat tot nu toe bemanningen van en naar hun on derzeeboten in de Zwarte Zee vervoerde, moet gaan dienen als eerse opvang voor driehonderd asielzoekers. foto anp martien appelman Bonaire zegt vertrouwen in kabinet op willemstad anp De bevolking van de Neder landse Antillen moet op 25 fe bruari naar de stembus. De An tilliaanse regering besloot van nacht af te treden omdat de op Bonaire gevestigde Union Pa- triotico Bonaireano (UPB) eer der op de dag had gedreigd uit de regeringscoalitie te stappen. Daardoor zou de regering haar meerderheid in de Staten (het parlement) kwijtraken. De rege ring besloot daarop de eer aan zichzelf te houden. Vooral de Partido Nashonal di Pueblo (PNP) van premier Ma ria Liberia-Peters wilde niet wachten totdat de UPB het ver trouwen officieel opzegde. De UPB vindt dat het kabinet niets doet aan de toenemende criminaliteit op Bonaire en het bovendien laat afweten met verbetering van het telecommu nicatiebedrijf Telbo op Bonaire. Dat bedrijf tekende drie jaar ge leden een intentieverklaring Antilliaanse kabinet demissio- op Bonaire. De centrale Antilli aanse regering, die eigenaar is van Telbo, heeft volgens UPB- leider Ellis nooit wat gedaan om de plannen uit te voeren. Zaterdag verloor het kabinet al de steun van de Democrati sche Partij van Sint Maarten. Toen stapte het statenlid Gumbs uit de coalitie uit onvre de over het luchtvaartbeleid. Sint Maarten krijgt volgens hem te weinig steun voor de moge lijkheid om chartervluchten van andere maatschappijen dan de KLM op te nemen. Het referendum over de staatkundige toekomst van Cu rasao op 19 november gaat zoals het er nu naar uitziet ove rigens gewoon door. De slot- conferentie van Nederland. Aruba en de andere vijf Antilli aanse eilanden over de staat kundige herstructurering van de Antillen, die voor het einde van dit jaar moet worden gehouden, loopt echter wel gevaar. Nu het met PTT-Telecom over hulp van PTT-Telecom bij de verbe tering van de telecommunictaie nair is, mag het namelijk geen ingrijpende beleidsbeslissingen nemen. arnhem* gpd lage zwaluwe Druk overleg gisteren bij de ravage die bij lage Zwaluwe werd aangericht door een ontsporende goe derentrein met gevaarlijke stoffen. Naar verwachting is pas in de loop van vanavond weer treinverkeer mogelijk op de trajecten Dordrecht-Roosendaal en Dordrecht-Breda. De bergingsploeg is lang bezig geweest om een tank gevuld met het brandbare butadieen los te krijgen van het gedeel telijk afgebroken onderstel. Dat gevaarlijke werk kon pas 's avonds laat beginnen omdat de drukke snelweg Breda-Rot- terdam op vierhonderd meter van de spoorlijn loopt. Toen de operatie in de loop van vannacht was geslaagd en de tank was overgezet op een andere wagon, was het grootste gevaar geweken. Het op de rails zetten van de overige drie tankwagons zou tot in de middag duren. De locomotief stond gisteren al weer op de railes. Turkse criminelen hebben ge probeerd te infiltreren in het Arnhemse gemeente-apparaat. De afdeling bevolking en de kantine van het nieuwe stads kantoor en een derde niet met name genoemde post waren het doelwit. Dat heeft de Arnhemse bur gemeester, Scholten. gisteren gezegd. Scholten wil niet vertel- fotoanprubenschipper len waar de derde infiltratiepo ging is gedaan. De drie pogin gen tot infiltratie kwamen aan WAT MANNEN] VINDEN AAN/ KOUSEN EN f i ALS DE DOKTER ZICH VERGIST •DE DODE BABY •DE VERLOREN VOET •HET GESCHONDEN GEZICHT RAMMEN, ROVEN EN WEGWEZEN den haag gpd Staatsbosbeheer moet bossen en natuurterreinen verkopen aan particulieren. De verwachte 1 miljard gulden die daarmee wordt verdiend, kan worden ge bruikt om de noodlijdende boe ren te helpen. Dat heeft WD'er Blauw gisteren in de Tweede Kamer voorgesteld. Volgens de WD doet minister Bukman (landbouw) veel te weinig voor in nood verkerende boerengezinnen. Blauw vindt dat er sprake is van een noodsi tuatie. Hij heeft een motie inge diend waarin het kabinet wordt opgeroepen om uiterlijk februa ri volgend jaar na overleg met de landbouworganisaties een herstelplan voor de agrarische -sector op tafel te leggen. Volgens Blauw is de verkoop van bossen en natuurterreinen helemaal niet zo gek. Jaren ge leden werd cultuurgrond ver kocht om natuurbeleid te steu nen, nu is het omgekeerde no dig. Blauw is er zeker van dat er kopers te vinden zijn. De PvdA wil boeren in de toekomst al leen inkomenssteun geven als hun grond tegelijk een andere, niet-agrarische bestemming krijgt. Harde botsing met Eerste Kamer op komst den haag gpd Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën stuurt aan op een harde botsing met de Senaat over de belastingen volgend jaar. Daarbij zal de bewinds man, met steun van minister Kok, het dreigement van een kabinetscrisis niet uit de weg gaan. Kok en Van Amelsvoort heb ben deze beleidslijn gekozen nu de Eerste Kamer geen genoegen neemt met één wet waarin alle belastingplannen van het kabi net voor 1994 zijn verwerkt. De Senaat wil dat voor elke belas tingmaatregel een apart voor stel komt, zodat de senatoren zich ook over alle maatregelen afzonderlijk kunnen uitspreken. De achtergrond voor de drei gende botsing is dat het kabinet voor de derde keer in deze kabi netsperiode de inflatiecorrectie niet wil laten doorgaan om ruim een miljard gulden belas ting extra binnen te krijgen van voornamelijk de hogere en mid deninkomens. Vooral, het CDA in de Eerste Kamer is daar fel op tegen. In een uitgelekte brief aan Van Amelsvoort heeft de se naatscommissie voor financiën erop gewezen dat ze vorig ja ir al in een motie heeft gevraagd om de belastingvoorstellen voortaan in aparte wetten onder te brengen. De motie was inge geven uit wrevel over het schrappen van de inflatiecor rectie. Voor 1993 kon de Eerste Kamer die maatregel niet ver werpen, omdat zij onderdeel vormde van het totale belas tingplan, dat was vervat in één wetsvoorstel. Anders dan de Tweede Kamer kan de Eerste Kamer wetsvoorstellen niet wij zigen, maar deze alleen in hun geheel goedkeuren of verwer pen. Kok en Van Amelsvoort willen echter niet wijken. Als de Senaat weigert de inflactiecorrectie te schrappen, valt het 'koopkrachtplaatje' van het ka binet in duigen en gaan de lage re Inkomens er volgend jaar veel meer op achteruit dan de hogere. Bovendien zou er een gat van meer dan een miljard gulden in de begroting 1994 ontstaan. De bewindslieden hebben daarom besloten de zaak hard te spelen. In de Eerste Kamer wordt betwijfeld of de senato ren het zullen aandurven het belastingplan in zijn geheel te verwerpen. ..Rond Kerstmis, als wij de zaak hier behandelen, ziet de wereld er weer heel an ders uit", aldus een betrokkene gisteren. Nederland wil meebetalen aan de speciale hoge-snelheidspoorlijn door Vlaanderen als de Vlamingen akkoord gaan met de aanleg van het Nederlandse deel langs de El9 (Bre- da-Rotterdam). Dat heeft de Vlaamse mi nister Kelchtermans gisteren gezegd. Het overleg over het traject Rotterdam- Antwerpen tussen minister Maij-Weggen en haar Vlaamse collega Kelchtermans liep dinsdag stuk op meningsverschillen over de route van de flitstrein. Volgens Vlaanderen kost dat E19-tracé drie keer meer dan de door de Vlamingen gewenste Havenweg route. Maij-Weggen zei na het mislukken van het overleg dat ze de besprekingen over het uitdiepen van de Westerschelde. waar Vlaanderen om zit te springen, bij wijze van straf wil opschorten. Volgens Kelchtermans wordt de soep echter niet zo heet gegeten als ze wordt op gediend. Volgens hem gaat het overleg over de verdieping van de Westerschelde begin november ook gewoon door. In Vlaanderen was men gisteren woedend over het dreige ment van Maij-Weggen. De Antwerpse ha venwethouder Devroe stelde „verbijsterd" vast dat Nederland „er telkens weer in slaagt het internationaal recht op onder houd van vaargeulen te beknotten of afhan kelijk te maken van eenzijdige voorwaar den". het licht toen de Arnhemse po litie enige jaren geleden een grootscheeps onderzoek begon naar de activiteiten van de Turkse drugmaffia in Arnhem. In het nieuwe Arnhemse stadskantoor, waar het gemeen tebestuur regelmatig belangrij ke vergaderingen en represen tatieve bijeenkomsten houdt, probeerden de criminelen de kantine te pachten. De afdeling bevolking is voor bendes inte ressant omdat daar blanco rij bewijzen en paspoorten in grote aantallen voorhanden zijn. "Minderjarige heroïnehoertjes moeten afkicken' rotterdam anp Staatssecretaris Simons van volksgezondheid wil minderja rige heroïnehoertjes met „dwang en drang" van de straat halen en dwingen om af te kic ken. Hij zei dat gisteravond tij dens een werkbezoek aan Rot terdam, waar hij voor de PvdA lijsttrekker wordt bij de ge meenteraadsverkiezingen. Simons zei hel iammcr te vin den dat de publieke discussie over minderjarige heroïnehoer tjes is verzand. Hij noemde het „Godgeklaagd" dat veertienjari ge meisjes avond aan avond hun lichaam verkopen om aan drugs te komen. Tijdens een discussie in de Pauluskerk. het domein van do minee Hans Visser, waarschuw de Simons voor zelfgenoeg zaamheid over het Nederlandse drugsbeleid. Dat gevaar ligt op de loer nu omringende landen, waaronder Duitsland, steeds meer belangstelling tonen voor onderdelen van de Nederlandse aanpak. De Amerikaanse presi dent, Clinton, stuurt binnenkort zelfs twee adviseurs naar Ne derland. Simons stelde dat met tevredenheid vast, maar voegde er in één adem aan toe dat er geen enkele reden is om achter over te leunen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3